In Leids onderwijs staan twintig banen op de tocht Wethouder Van Dongen hekelt overheidsbeleid Als bezuinigingen Deetman doorgaan 'Opening meldpunt discriminatie geen reden om feest te vieren' Mammoet-ldaverjastoernooi voor 4000 man ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1936 LEIDEN LEIDEN - Bijna 1700 drie jarigen in Leiden die in de periode januari 1987 tot juli 1988 vier jaar worden, zul len als de plannen van mi nister Deetman doorgaan één tot meer dan tien maan den moeten wachten alvo rens zij naar de basisschool mogen. In de periode janua ri -juli 1987 gaat het om 618 kinderen, in de periode au gustus 1987 - juli 1988 om 1076. De maatregel zou voorts tot gevolg hebben dat het gemiddelde leerlin genbestand in het basison derwijs in Leiden jaarlijks met ongeveer 530 kinderen daalt, hetgeen volgens een eerste voorzichtige schat ting van de gemeente elk jaar ongeveer twintig full-ti me banen kost. Een en ander blijkt uit berekenin gen die de directie onderwijs van de gemeente heeft gemaakt en aan alle scholen toegestuurd. Hoofd van die directie P. Peters zegt van die cijfers toch wel enigszins te zijn geschrokken. "Het gaat om meer kinderen dan was verwacht". Uit de verzamelde gegevens blijkt dat 91 driejarigen in Leiden in januari 1987 vier jaar worden. Zij ■zullen als Deetman zijn zin krijgt tot augustus, zo'n acht maanden, moeten wachten alvorens zij naar de basisschool kunnen. Negenen zestig kinderen worden in februari van dat jaar vier, 84 in maart, 86 in april en 78 in mei. In totaal 88 kinderen worden in augustus 1987 vier jaar, wat bete kent dat zij nog tot augustus 1988 ofwel ruim tien maanden thuis moeten blijven. Immers, om vol gens de plannen straks naar de ba sisschool te mogen, moet een kind vóór 1 augustus vier jaar zijn. Nu kan elk kind direct na zijn vierde verjaardag, ongeacht de maand, naar de basisschool toe. Al met al zullen 264 kinderen tien maanden of langer op hun eerste schooldag Bij opening van Lorentzschool LEIDEN - De openbare basis school Lorentz in een nieuw ge bouw? Het was zo ongeveer het ergste wat het team kon overko men. Daar waar andere basisscho len de ene strijd na de andere voe ren om een nieuwe school te krij gen, namen de personeelsleden van de Lorentz destijds met zeer gemengde gevoelens kennis van de mededeling dat zij een nieuw onderkomen zouden krijgen die het 'schooltje' aan de Lorentzkade zou vervangen. Maar, iedereen gaf het gisteren bij de officiële opening van het nieuwe gebouw aan de Van Vollenhovenkade volmondig toe: de school is uiteindelijk toch een hele mooie geworden. Wethouder H. van Dongen van onderwijs, die het gebouw door het luiden van een schoolbel voor ge opend verklaarde, riep de brand op oudejaarsavond 1983 in herinne ring, die de nieuwbouwplannen in de war stuurde. Het was aanvanke lijk de bedoeling de nieuwe school te bouwen op dezelfde plek aan de Lorentzkade waar de oude school was gevestigd. Op oudejaarsavond werd echter brand gesticht in de dependance aan de Van Vollenho venkade, die slechts door twee - stenen - lokalen werd overleefd. Toen ontstond het plan om de niopwe school jan die twee overge bleven lokalen vast te bouwen, te meer omdat er aan de Van Vollen hovenkade meer ruimte voorhan den was. "En de school is er uitein delijk niet slechter van geworden", aldus Van Dongen. De wethouder ging in haar toe spraak in op de bezuinigingsplan nen in het basisonderwijs van mi nister Deetman. Ook bij deze gele genheid hekelde ze de voorgeno men maatregel met betrekking tot de vierjarigen. "De gevolgen hier van zijn mijns inziens onaanvaard baar. Een essentieel punt in de Wet op het basisonderwijs wordt hier mee aangetast, het leerrecht van vierjarigen afgebroken en wordt ontkend dat een kind aan basison derwijs toe is als hij vier jaar is". De maatregel noemde zij voorts een "grove onderkenning van het belang van kleuteronderwijs". Bij de totstandkoming van de Wet op het basisonderwijs is voortdurend gehamerd op het feit dat de ver worvenheden van het kleuteron derwijs bij de intergratie van kleu ter- en lagere school niet mogen ondersneeuwen. "Hiermee gebeurt dat wel. De vierjarigen moeten te rug naar huis, vaak, helaas, naar hun moeders", aldus Van Dongen, met dit laatste doelend op het feit dat het veelal de vrouwen zijn die hun baan of studie vaarwel zeggen om de zorg van hun kind op zich te nemen wanneer er geen andere op vang buitenshuis is. Het nieuwe gebouw van de Lo rentzschool is eind juni opgele verd. Het telt acht lokalen, is uitge voerd in laagbouw en heeft aparte ingangen voor de boven- en onder bouw. Elk lokaal is voorzien van een terras, zodat bij mooi weer voor de les naar buiten kan worden uitgeweken. Alle sprekers en spreeksters lieten zich zeer lovend over het gebouw uit, maar er res teert nog één wens: de komst van nog een paar lokalen, zodat de de pendance van twee lokalen aan de Lorentzkade kan worden opgehe- De onderwijswethouder Van Dongen opent met een forse ruk a moeten wachten, 541 leerlingen zit ten zeven maanden of langer en 801 leerlingen vier maanden of lan ger thuis. Dichttimmeren Omdat er zodoende op jaarbasis 530 kinderen minder naar de basis school gaan en er per 28 kinderen één leerkracht wordt aangesteld, zou dat globaal 20 volledige ar beidsplaatsen kosten. Dit levert het ministerie van onderwijs een bezuiniging van zo'n 1,5 miljoen gulden op. Ook in financieel op zicht zou deze maatregel conse quenties hebben. Als er minder klassen zijn, komt een aantal loka len leeg te staan. Dat betekent kor ting op de vergoeding voor gebou wen die de gemeente van het mi nisterie van onderwijs krijgt. Pe ters: "Zeg dat we normaal gespro ken voor een lokaal tienduizend gulden krijgen, dan wordt dat als het lokaal niet meer wordt ge bruikt vijf- tot zesduizend gulden. Het goedkoopste is dan om ze maar dicht te timmeren, dan heb je in elk geval bij voorbeeld geen elektriciteitskosten meer. Maar we hebben nog helemaal niet beslist of we dat wel zullen doen. Voor de scholen zou dat in elk geval heel wrang zijn: ze zitten doorgaans te springen om een leeg lokaal om er een documentatieruimte ofzo van te maken". Ook de peuterspeelzalen en de kinderdagverblijven in Leiden zouden zich'door de 'vieijarigen- maatregel' voor problemen ge plaatst zien. Immers, de behoefte aan een langere periode van kinde ropvang zal stijgen wanneer kinde ren soms tien maanden moeten wachten voor zij naar school kun nen. Dat vergt een uitbreiding van veertig procent van de capaciteit aan personeel en ruimte van dc peuterspeelzalen. Is daar geen geld voor, en dat is niet uitgesloten nu minister Brinkman drastisch wil bezuinigen op de rijksbrijdage aan het sociaal-cultureel werk, dan krijgen de kindercentra met zeer lange wachtlijsten te maken. Het totaal aantal kinderen dat nu een speelzaal bezoekt in Leiden, is 1015. De wachtlijst telt nu al 358 namen van kinderen die al 2,5 jaar oud zijn en niet geplaatst kunnen worden en dat aantal zou met 400 worden uitgebreid. Afbraak Wat de kinderdagverblijven be treft: die behoeven 14 procent uit breiding van de ruimte- en perso- neelscapaciteit. Er staan nu 364 niet-plaatsbare kinderen op de wachtlijst en de verwachting is dat daar nog eens 413 kinderen by zul len komen. Voor leiding en be stuur van de kindercentra in Lei den een onverteerbare zaak, wat zij 'Den Haag' ook kenbaar hebben gemaakt. Zij hebben hun hoop ge richt op minister De Koning die ook emancipatie in zijn portefeuil le heeft Volgens de kindercentra zullen juist vrouwen van de maat regel de dupe worden: kinderen blijven langer thuis, de opvangcen tra hebben lange wachtlijsten waardoor 'het vaak de moeder zal zijn die werk of studie opgeeft om hun kind op te kunnen opvangen. In een brief doen zij een dringend beroep op De Koning om "de ge volgen van deze maatregel bij i\jv collagae aan te kaarten" en ze pro testeren tegen "aantasting van de kinderopvang en afbraak van het emancipatiebeleid". Op meerdere scholen in Leiden worden maandag ouderavonden belegd, ter ondersteuning van de Nationale Onderwijs Petitie, een initiatief van de ABOP, de Neder landse Vereniging voor Openbaar Onderwijs en het Nederlands Ge nootschap van Leraren. Door het opsturen van zoveel mogelijk pro- testkaarten door ouders en leer krachten willen zij minister Deet man bewegen van zijn plannen af te zien. Niet alleen die met betrek king tot de basisschool, maar ook die van de vervanging van zieke leerkrachten (bedoeling is dat een zieke leerkracht pas na acht weken afwezigheid wordt vervangen) en de bezuinigingen op het speciaal onderwijs. Wethouder Hans de la Mar nam gistermiddag op symbolische wijze het meldpunt anti-discriminatie in gebruik. (foto Holvast) LEIDEN - Wethouder De la Mar natuurlijk afvragen of we wel moe- lijk droevig dat je zo'n meldpunt heeft gistermiddag in de Leidse ten feestvieren", aldus de wethou- nodig hebt". Rechtswinkel aan de Ketelboeter- der. "Misschien is het gepaster om Eind '84 werd er in Leiden een steeg het Centraal Meldpunt Anti- stil in een hoek te gaan zitten, want Discriminatie geopend. "Je kunt je laten we eerlijk zijn: het is natuur- week lang een conferentie over dis-- criminatie gehouden. Eén van de aanbevelingen van de initiatiefne mers was: een meldpunt in het le ven roepen. Dat voorstel werd overgenomen door de samenstel lers van de anti-discriminatie-nota die in het voorjaar van '85 ver scheen. Dit jaar werd door het gemeente bestuur het besluit genomen om het meldpunt onder te brengen bij de Leidse Rechtswinkel. "Je zou kunnen zeggen dat we er lang over hebben gedaan, maar aan de ande re kant: voor gemeentelijke begrip pen is een en ander toch tamelijk snel gegaan", aldus De la Mar. De gemeente verstrekte onge veer 150.000 gulden subsidie. Van dat geld kon een en ander worden aangepast en een full-time mede werkster worden aangetrokken. Zij is van maandag tot en met vrij dag telefonisch bereikbaar van 10.00 tot 16.00 uur. Wie een klacht over discriminatie heeft, moet het volgende nummer draaien: 071 - 120903. Wil men liever persoonlijk de klacht toelichten, dan kan men te recht op de spreekuren van het Meldpunt op maandagmiddag van 13.00 tot 15.00 uur en donderdag avond van 18.30 tot 20.30 uur in de Ketelboetersteeg 10. De klachten zullen geregistreerd worden; in sommige gevallen zal men vervol gens juridische stappen onderne- Ter gelegenheid van de opening is in de Rechtswinkel de gehele maand een expositie over discrimi natie te bezichtigen. Tekeningen van diverse cartoonisten worden tentoongesteld. Een cartoon van Van Dam die is te zien op de tentoonstelling die de gehele maand september valt te bezichtigen in de Leidse Rechts winkel. Vrouwenwerk De Vrouw en Werkwinkel Lei den houdt vanaf oktober een cur sus voor vrouwen met een gerin ge opleiding die betaald buitens huis willen gaan werken of een bedrijfje willen opzetten. Ook vrouwen die een opleiding willen gaan volgen om hun kansen op de arbeidsmarkt te vergroten kunnen deelnemen. Het gaat om een zogenaamde cursus arbeids- en beroepeno- riëntatie. Het programma ervan ligt niet vost, dat kan door deel nemers mede worden bepaald. Er komen wel onderwerpen aan de orde als sociale verzekeringen, belastingen, solliciteren en het schrijven van sollicitatiebrieven. Voorts wordt aandacht besteed aan beroepen en scholen en ex cursies naar bedrijven en ar beidsbureau. De cursus duurt on geveer acht maanden en wordt woensdagochtend tussen 9.00 en 12.30 gegeven. Wie interesse heeft kan bellen met Vrouw en Werk winkel, Breestraat 117, tel. 254893, vragen naar Hannie van Dijk. MSG De Vereniging van Oud-Leer lingen van het Koninklijk Ge nootschap Mathesis Scientiarum Genetrix bestaat driekwart eeuw. De vereniging met de lange naam viert dat zaterdag 20 sep tember met een reünie een de au la van de MSG aan de Dieper- poellaan 2 in Leiden. Op het pro gramma staan een rondleiding, koud buffet, muziek, dans en spel. Er wordt ook de film over het 200-jarig bestaan van MSG vertoond. Wie wil deelnemen aan de festiviteiten, kan zich opgeven bij J.C. Warmerdam, Burg. De Kempenaerstraat, 8 in Voorscho ten, tel. 01717-4376. Voor meer in formatie tel. (071) 410638, de heer H.P. Oostdam. DIERENTAXI - De servicedienst van de Dierenbescherming die is verhuisd van de Besjeslaan naar de Merenwijk in Leiden zal anders worden opgezet: "Wij gaan ons meer bezighouden met het wel en wee van de zwerfdieren, (watervo gels en andere in nood verkerende dieren". De dierentaxi, die mensen van en naar de dierenartsen vervoerd, bestaat niet meer. "De service- dienst wil eventueel wel helpen in noodgevallen". Voor de rest gaat de dienst zich alleen bezighouden met dierenbeschermingswerk. De servicedienst van de dieren bescherming, afdeling Leiden en omstreken: 071 - 216594, bij geen gehoor: 01715 - 1562. RECTIFICATIE - In het winkel centrum Stevensbloem in de Ste venshof gaat zich niet een filiaal van de Leidse spaarbank vestigen, zoals wij dinsdag abusievelijk in deze krant vermeldde, maar een fi liaal van de Rabobank. Een nood- vestiging van de Rabobank zit al in de Stevenshof, nabij de winkel van Albert Heijn. Zwembaden De openluchtbaden die alweer ge sloten zijn zullen wel weer met enorme verliezen te kampen heb ben, ondanks een betere zomer. Ja, de belangstelling loopt enorm te rug. Waar is dat aan te wijten? Ik heb het over zwembad De Zijl. Bij mooi weer kon je over de hoofden lopen. Ik kan me herinne ren in het oude bad, dan moest je in de rij staan want dan moest het bad eerst leeg en na één uur in de brandende zon te hebben gestaan, mocht je met het aan en uitkleden een uur zwemmen. Ik als dagelijks zwemmer in de ochtend zwem je nu met een paar mensen, negentig procent is mooi-weer-zwemmer. Volgens mij is het buitenbad een koud ongezellig bad zonder com fort. Hierbij enkele suggesties: maak het buitenbad in plaats van vijftig meter bad 33 meter, een verdiept gedeelte met een spring plank erbij die is in elk bad aanwe zig, vooral de jongeren willen dat; zet dan aan de Zijlkant een restau rant neer met een groot terras met twee glazen wanden; dan bloemen en planten en natuurlijk tafels en stoelen en een achtergrondmuziek je. Er staan nu afgedankte verroes te stoelen. Ja, er moet heel veel veranderen, anders is de ondergang snel in zicht. En dan nog iets over de en tree-prijzen: ik weet wel, kan ei genlijk niet, maar stel een gezin, man, vrouw, drie kinderen kosten 13.25 gulden en wat er dan nog bij komt: ijsje, patatje dat komt dan op 25 gulden. Ja, je kan toch een abonnement nemen? Dat is vol gens mij alleen rendabel voor de echte zwemmers, dus gemeente doe er wat aan anders zie ik de on dergang in zicht en dat zou heel erg jammer zijn. Nog een idee is het huidige bad te overkappen, dan kan je altijd zwemmen dan heb je dat binnen bad niet meer nodig. Dat kost mil joenen, maar door de grote terug loop, kost het volgens mij nog meer: de scholen moeten voor de inkomsten zorgen, zonder die kon je gelijk het bad sluiten. W. Bodrij, Langegracht 176, Leiden. Apparatuur in beslag genomen LEIDEN - De politie heeft gister avond na klachten uit de buurt de geluidsapparatuur van een 55-jari- ge bewoner van de Anna van Sak senstraat in beslag genomen. Vol gens de politie ondervinden de om- Wonenden al geruime tyd hinder van de man omdat die zich lawaai erig gedraagt en zijn stereo-instal latie steeds op zeer hard volume in stelt. Na de zoveelste reeks klach ten is besloten de apparatuur in be slag te nemen. LEIDEN - Eén van de activiteiten die de 3 October-Vereeniging Lei den organiseert in het kader van het 100-jarig bestaan is de 'Natio nale Amstel Klaverjas Drive '86'. De westrijd zal op 4 oktober wor den gehouden in de Groenoordhal- len. Volgens de organisatoren kan er met recht worden gesproken over het grootste klaveijastoernooi van Europa. Het toernooi wordt in drie ron den gespeeld, "in twintig blokken van 200 personen. Uit elk blok ko men twaalf winnaars en deze gaan door naar de eindfinale, waarbij in één ronde de beslissing valt. Voor deze finale zijn maar liefst 240 waardevolle prijzen ter beschik king gesteld, daarbij de aanteke ning dat alle deelnemers een herin neringsattentie zullen ontvangen". Het jubileumtoernooi is een lan delijke activiteit. Men kan zich per soonlijk inschrijven voor deelna me door het storten of overmaken van vijf gulden inschrijfgeld op postrekening nummer 1065, ten name van Stichting Eeuwfeest 3 October-Vereeniging te Leiden. Bij aankomst in de hal ligt uw set deel namepapieren dan gereed. Het bestuur laat eveneens de mo gelijkheid open dat verenigingen zich willen inschrijven. "Voor de vereniging die met de meeste le den inschrijft is er een extra prijs beschikbaar". Geïnteresseerde be sturen wordt geadviseerd op korte termyn contact op te nemen met de organisatie, liefst telefonisch: 071 - 212521. In de pauzes van de wedstrijd zorgt een orkest voor wat muzikale afwisseling. Slaagt de het klaver- jasspektakel, dan zal het een jaar lijks terugkerend evenement wor den, aldus het bestuur van de 3 Oc tober-Vereeniging. Inschrijven kan overigens ook op een andere manier. Bij sigarenmagazijn Fiele- mon aan het Bevrijdingsplein bij voorbeeld. Voorts op zaterdag 20 september van twee tot vier uur op de volgen- de locaties: - Bowling-restaurant Hans Menken aan de Boshuizer- laan 1; - Restaurant-zwembad De Zijl, Pa- ramaribostraat 66; - Sportzaal Broekplein (Meren wijk); - Kantine 3 October Sporthal aan de Smaragdlaan 99 (Morswijk). Het secretariaat van de 'Nationale Amstel Klaveijas Drive '86' luidt: Willem de Zwijgerlaan 1, 2316 GD Leiden, tel: 071-212521. Burgerlijke Stand LEIDEN Overleden N.W. van der Ham. geb. 9-7-1924, man, A.A.W.J. van der Made. geb. 17-12-1901, man. J. Gyze- ny, geb. 9-6-1906, vrL, geh. gew. met H.C. van der Vegte, J.N.C. van Leeu wen, geb. 12-9-1916, man, F.C.P. Nolte, geb. 22-2-1942, man, J.J.A. de Jong, geb. 19-10-1912, man, A.M. Brandon, geb. 21- 4-1919, vrl., C. Tomasila, geb. 27-9-1920, man, L. Vissers, geb. 9-3-1934, man, H.A. Kalmijn, geb. 12-5-1921, man, J. Zitman, geb. 20-9-1918, man, J.C. Leurink geb. 25-7-1915, man, A.W. Steers, geb. 19-7- 1904, vrl., geh. gew. met J.W. Schoon, L. Boom, geb. 2-3-1925, man, T. Siecker geb. 30-11-1917, man, H. van den End geb. 5-5-1934, vrl., echtgen. van L.E Kruizinga, F. Beaufort, geb. 1-2-1926 man, N.J. Hoogervorst, geb. 21-5-1906. man, R. Willemze, geb. 4-5-1934, man, A.A.C. Devilee, geb. 1-1-1917, L~ M.C.S. de Vleeshouwer, geb. 1-12-1912 vrl., geh. gew. met A. Pont, F.P. Devilee geb. 5-5-1905, man, F. van Kampen, geb 29-5-1899, man, W.F. Wijnnobel. geb. 24 5-1923, man, K. Pieterse, geb. 3-7-1896 vrl., geh. gew. met M. Bouwmeester E.J.W. Schmidt, geb. 11-2-1900, vrl.. geh gew. met T. Beeuwkes, J. Klinkenberg geb. 29-1-1904, man, A. Vooijs, geb. 27-2 1917, man, A.J. van Wensen, geb. 8-1 1905, vrl., geh. gew. met F.P.J. Walon ker, W.J. Verbooij, geb. 17-4-1918.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3