'De fans krijgen mij er niet onder' TV-rubriek Faust, Chili en de zieleadel van prins Claus r A door Nico Scheepmaker Frank Boeyen - vanavond in Leiden - wil afrekenen met imago van de popster Beeldentuin Kröller-Müller op Hoge Veluwe flink groter Musical 'Cabaret' kraakt in z'n voegen ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1986 RADIO-TV-KUNST PAGINA 37 Natuurlijk zat ik woensdag avond naar Faust te kijken. 'Faust II', want net als bij Don Camillo heeft Goethe zijn suc cesvolle 'Faust' door een tweede aflevering laten volgen. We heb ben tenslotte het een en ander aan 'Faust' te danken: - 'das Ewig-Weibliche'; - 'Das also war des Pudels Kern!'; - 'Zwei Seelen wohnen, ach, in meiner Brust'. En het was mooi, en voorzeker 'Weltliteratur', een woord dat Goethe ons in 1827 schonk (zelfs de gewoonste woorden moesten eerst een keer gemunt worden voordat zij konden worden uitge vent). De toneelgroep Appel had er iets hoogst opmerkelijks van gemaakt, met veel naakt, en ac teurs die ronddobberden in een golvende zee, kortom met zeer veel 'dressing', op de manier waarop een Franse meesterkok nog iets heel bijzonders kan ma ken van een hoogkwalitatieve, flink uit de kluiten gewassen aardappel. Maar het was ook een beetje 'Goethe und kein Ende', ik zat erbij en ik keek er naar, maar omdat ik de gewoonte heb om boven mijn A-toestel ook nog mijn B-toestel aan te zetten om op die manier, als een portier die twee draaideuren in de gaten moet houden, de ruimte van het volledig leven te kunnen blijven controleren, werd mijn aandacht opeens getrokken door een on derdeel van 'Achter het nieuws' op Nederland 1, waarin een on dertitelde jongen van 14 jaar, Ma nuel Guerrero geheten, over zijn vader vertelde, die door een Chi- leens moordeskader was ont voerd en daarna gemarteld en vermoord. Ik schakelde snel over naar het geluid van Nederland 1 en moest weer eens constateren dat 'echt' toch niet te vervangen is. 'Faust', groot kunstwerk, zonder enige schroom met de meest moderne technieken en tactieken opgeka lefaterd tot een bezienswaardige geschiedenis, maar de vraag die P. C. Hooft ooit stelde: „Uw hart, mijn lief, en voelt het geen bewe gen?", moest ik toch met nee, driewerf nee beantwoorden. Maar het verhaal van die jongen, daar kon je toch niet zonder tra nen in je ogen naar kijken! En wat het nu was, de treurnis over zo'n mechanische moord op een politieke tegenstander wiens le ven ongetwijfeld veel waardevol ler voor de mensheid was dan het leven van zijn moordenaars (hij was, als ik het goed onthou den heb, leider van de Chileense vakbond van leraren), of de ont roering over een 14-jarige jongen die met zoveel waardigheid en een zo trefzeker taalgebruik voor de vuist weg over de moord op zijn vader vertelde, maar ook met een groot hart en met on wrikbare moed een menigte vol wassenen toesprak en tot volhar ding in de strijd tegen Pinochets dictatuur opriep, ik weet het niet, maar ik weet wel dat ik er met grote deernis en grote be wondering naar heb zitten kij ken. Het was nog niet eens afge lopen toen ik al werd opgebeld door een dorpsgenote die me vroeg of ik naar die reportage van Chili zat te kijken? Ze had het kennelijk te kwaad gekregen, ze zat alleen thuis, vertelde ze, en had de behoefte even iemand op te bèllen. Wijs mij de mensen aan die het bij het kijken naar 'Faust' te kwaad hebben gekregen en toen de behoefte voelden om ie mand op te bellen en even hun hart te luchten, en ik zal een kunstzinnig monument voor ze oprichten... Er wordt wel altijd smalend en laatdunkend over 'praatpro gramma's' gedaan, maar het zijn wel het soort programma's die je het diepst treffen. 'Jenny', 'Peter de Grote', 'Sherlock Holmes', 'Hollywood Wives', allemaal leuk en aardig (of minder leuk en aar dig), maar je hart gaat er niet van bewegen. Een ander voorbeeld: het gesprek dat Ria Bremer met prins Claus voerde ter gelegen heid van diens 60ste veijaardag. Over de inhoud van dat gesprek is al genoeg geschreven, ik ga daar de 'hoogtepunten' van niet nog eens herhalen. Maar een man die in zo'n kwetsbare posi tie met zoveel ernst (die kostte hem geen moeite), maar ook met zoveel waardigheid en openhar tigheid over zijn 'zielepjjn' spreekt moet iemand zijn op wie het ouderwetse begrip 'zieleadel' van toepassing is. Ik heb hem een keer ontmoet, tijdens een bij eenkomst in het Paleis op de Dam, kort voordat hij met Bea ■Tv i trix (toen nog kroonprinses) voor een reis naar de Sowjet-Unie ver trok. Ik wist dat zij tevoren 'les hadden gekregen' van Karei van het Reve, en alles ijverig in een schrift hadden opgeschreven. Toen Claus tegen Ria Bremer de drie voorwaarden noemde waar aan voor hem voldoen moest zijn om ergens 'actie' voor te voeren ('je moet zeker weten dat het een goede zaak is', 'je moet er wat van afweten' en 'je moet het ge voel hebben dat het iets uit haalt'), moest ik even terugden ken aan het moment dat ik er bij hem op aandrong in de Sowjet- Unie iets ten behoeVe van de ge vangen zittende dissidenten te zeggen. Hij was niet in de positie om daar redevoeringen over af te steken, zei hü, maar als zich een gelegenheid voordeed zou hij dat zeker doen. „Ik kan me alleen niet met benzine overgieten en op het Rode Plein in brand ste ken", voegde hij daar veront schuldigend aan toe... Min of meer gedwongen door de huidige ontwikkelingen in de Nederlandse muziekscene gaat de Frank Boeyen Groep zich bewegen op de internationale markt. Reper toire van de eerste vijf elpees van de formatie wordt binnenkort ook Engelstalig uitgebracht. Nederlandsta lig werk echter blijft het belangrijkste voor de band. Enkele teksten van de in Nijmegen woonachtige artiest zijn intussen al vertaald door Golden Earring-zanger Barry Hay. Andere nummers moeten volgens de zanger vertaald worden door een Engelsman die „op dezelfde wijze als ik denkt over het schrijven van muziek". In een vertaling van Barry Hay heeft Boeyen het nummer 'Kro nenburg Park' als 'try out' onder de titel 'Around Mid night' al enige tijd in zijn repertoire opgenomen. Pieter Ploeg sprak met hem over geld, politiek en voor al: de nadelen van het beroemd zijn. NIJMEGEN - Ineens komt hij te- I rug op het onderwerp dat ruim een kwartier eerder al werd afgesloten. Het zit hem hoog. Liever had hij het geheim gehouden. Naarmate hij er langer over nadenkt, kan hij het diep in zijn hart kennelijk maar moeilijk rijmen. „Ik ben zo links als de neten", had hij gezegd. En even later moest hij toegeven dat de Frank Boeyen Groep vooral om financiële redenen sinds enkele weken een op winst beluste BV is. De Nijmeegse zanger Frank Boeyen is naar eigen zeggen bin nen die besloten vennootschap een rechtspersoon. Duidelijk merkbaar is hij nie* erg gelukkig geweest met de BV als onderwerp van gesprek. Liever had hij rustig door gefilosofeerd over de hysterie rond zijn persoon als popster. En over de koerswijzi ging, die hij met de deze maand te verschijnen, elpee 'In Natura' wil doorvoeren. "De Frank Boeyen Groep wil weer meer een bandje zijn. We wil den af van dat grootse orchestrale geheel. Eerlijke muziek. Met gewo ne toetsen, normaal gitaar-en bas- spel en eerlijke drums. Geen inge wikkelde technologische foefjes, op die manier kan iedereen muziek maken. Met een computer is dat een fluitje van een cent". "Een deel van de hedendaagse jeugd kent geen Nederlandstalige poptraditie. Veel jongens en meis jes zijn meegesleurd door de Doe Maar-rage onder het motto van 'la ten we maar hossen en meedoen. Want dat schijnt zo te horen'. Van dat en al dat hysterische gedoe er omheen wil ik af. Als ik in Enge land was geboren, had ik ook in die taal gezongen. Maar toevallig ben ik Nijmegenaar. En daar spreken ze Nederlands", aldus Frank Boeyen, die wederom verantwoor delijk is voor zówel muziek als tek sten op zijn zesde langspeler. "Ze krijgen mij niet klein. Ik ga gewoon door. Op een gegeven mo ment moet het zo zijn, dat de men sen me nog wel herkennen, maar dat ze me niet meer lastig vallen. Ik wil afrekenen met het imago van de popster - omgeven door gillen de en krijsende massa's jongeren. Het wordt tijd dat ook een oudere generatie onze muziek gaat waar deren". Minderjarig Frank Boeyen heeft als Nationa le Bekendheid tal van 'rare fratsen van rare mensen' moeten incasse ren. "Ik heb echt de gekste dingen meegemaakt. Daarom bijvoor beeld vlieg ik ook niet meer via Schiphol. Dat heb ik afgeleerd. Als ik daar werd gezien door een paar fans, werd ik helemaal 'shakey'. Voortaan reis ik via Brussel". door Pieter Ploeg De hysterie rond Frank Boeyen beperkt zich overigens niet tot gil lende meisjes als ze hem in levende lijve zien. En ook niet tot het bede len om zijn handtekening. Bij Frank Boeyen gaat het veel verder. Een geheim telefoonnummer bleek door Jan en Alleman te kun nen worden achterhaald. En ook zijn bejaarde ouders worden dage lijks 'belaagd' door zijn fans. Frank Boeyen: "Er zijn vreselijk onbeschofte mensen. In de afgelo pen jaren heb ik vooral van hun ei genschappen erg veel geleerd. Van jaloerse echtgenoten tot mindeija- rige meisjes die bij me voor de deur kwamen slapen. En aanhou ders die voortdurend blijven op bellen, zonder dat ze iets durven te zeggen. Je houdt het niet voor mo gelijk wat ze allemaal uithalen. Er zijn zelfs dubbelgangers, die zich overal voor 'Frank Boeyen' uitge ven. Het zijn waanzinnige dingen, maar het gebeurt. En ik ben niet van plan om me daardoor op de knieën te laten dwingen. Ze krij gen mij er niet onder". De Nijmegenaar verraste vorig jaar vriend en vijand met de lp 'Fo to van een mooie dag', waarop hij zijn gevoeligheid niet onder stoe len of banken stak. op 'In natura' gaat hij op dezelfde voet voort. "De BeBen uit zijn gevoelens door een telefooncel in elkaar te rammen. Frank Boeyen: Als ik geen muzi kant zou zijn, had ik me misschien bij de Baader- Meinhofgroep aangesloten". (foto GPD) Anderen slaan zonder aanleiding omdat ik dat instrument tot mijn hebben voor je gevoelens. Voor je argeloze mensen op straat hele- beschikking heb. Als ik geen muzi- agressie. Voor je woede en voor je maal total loss. Iedereen geeft op kant zou zijn, had ik me misschien verdriet". z'n eigen manier uiting aan zijn ge- wel aangesloten bij de Baader Frank Boeyen is naar eigen zeg- voelens. Ik doe dat via de muziek Meinhofgroep. Je moet een uitweg gen socialistisch opgevoed. "Maar", zegt hij, om daar tegen te ageren ben ik anarchistisch. Vanaf mijn tiende jaar ben ik dus een cre- tologisch links figuur. Aan de an dere kant echter wil ik ook niet een 'ouwe hippie omziende in wrok' zijn. Ik houd niet van mensen die altijd zeggen 'vroeger was alles be ter'. Politiek?. Dat is gewoon een spelletje van mensen die elkaar met allerlei mooie bewoordingen voor de gek proberen te houden. Ik ben net te jong om opgegroeid te zijn in de jaren zestig en te oud om me punk te gedragen. Of om niks te zijn. Want zo is het met de jeugd die nu opgroeit. Ze zijn bezig met geld. Met materiële zaken. Het ven tileren van je gevoel heeft ook daarmee te maken". "Maar het is bij niet zo dat ik mensen niet mag die andere ideëen hebben dan ik. Met dat soort perso nen wil ik best praten. En ze probe ren te overtuigen van mijn gelijk. Jammer is dat het waarschijnlijk onbegonnen werk is. Want er is bij voorbeeld geeh intelligente rechtse pers. Daar begint het al mee. Die is er ook nog nooit geweest. En die zal ook nooit komen. Dus het is heel moeilijk praten met die men sen", meent Boeyen. Meteen daar op vraagt hij zich af: "Waarom is de intelligentie altijd links. Waarom zijn studenten altijd tegen het regi me van een dictator. Waarom zijn de militairen dat dan niet. Of waar om dë" grootgrondbezitters niet. Puur en alleen omdat het in hun belang is dat de situatie zo blijft. In feite zit het allemaal heel logisch in elkaar". Frank Boeyen: "Als je van men sen houdt en niet van materilele zaken. Of als je geld minder be langrijk vindt dan het geluk van mensen, dan wordt het voor mij al moeilijk praten". Stoplicht Even is het weer stil als de de po pulaire Nederlandstalige zanger gevraagd wordt hoe belangrijk geld voor hem is. Wekelijks im mers staat hij een aantal avonden voor volle zalen te spelen. En voor niet geringe gages. "Al het geld dat wij verdienen, gaat weer terug in de groep. Je wordt gedwongen een bepaald spel mee te spelen", zegt de Nijmegenaar alvorens zichzelf weer enige bedenktijd te gunnen. "Ik weet wel dat dit haaks staat op dat wat ik wil uitdragen. Maar aan de andere kant word je ge dwongen om aan het spel mee te doen. Je kunt je er niet tegen blij ven verzetten. Op een bepaald mo ment zwicht je ervoor. Freek de Jonge heeft ook een BV. Die heet 'de Rooie Hel'. Op een bepaald mo ment word je gewongen zoiets te doen. Je moet immers ook voor een rood stoplicht stoppen. Dat heb ik ook altijd geweigerd. Maar als je het niet doet, word je overre den. Je moet ook huur betalen. Kom je die verplichting niet na, zet je huisbaas je eruit". "Je kunt dan kiezen en vanzelf sprekend neem je dan de beste mo gelijkheid. Geld is voor mij in die zin belangrijk, dat ik van niemand afhankelijk wil zijn. Ik ben zo vrij als een vogeltje als ik geld heb. Ja renlang had ik geen cent. Niet dat dat nu zo erg was, maar ik woonde slecht. Had geen geld om een gi taar te kopen. Kon geen platen ko pen, beschikte niet over een goeie installatie. Ik kon nooit eens weg gaan. Nu kan dat wel. Dat is geld voor mij. Niet afhankelijk zijn. Vrijheid". Buitenland Kort na de release van zijn zesde elpee in Nederland stort de Frank Boeyen Groep zich binnenkort ook op het buitenland. Oude nummers worden vertaald en vervolgens uit gebracht. "Het zal wel net zo moei lijk worden als in ons land om daar door te breken. Misschien duurt het ook wel vijf elpees. Maar ik heb geen verwachtingen. Die heb ik ge lukkig nooit. Ik wacht wel af. De mensen moeten er toch eerst aan wennen. En het duurt ook altijd even voordat ze mijn muziek en teksten begrijpen. We hebben geen image. Dat wordt ons aangeme ten". Hoewel mag worden aangeno men dat de Frank Boeyen Groep veel baat heeft gehad bij het baan brekende werk dat Doe Maar des tijds heeft verricht, is de Nijmeeg se zanger van mening dat zijn band niet klein te krijgen is door de mas sahysterie die ook Henny Vrienten en consorten circa twee jaar gele den de das om heeft gedaan. "Je moetje niet klein laten krijgen. Het gaat met ons de goede kant op". De Frank Boeyen Groep geeft vanavond een optreden in Het Pesthuis aan de Pesthuislaan in Leiden. Dat gebeurt in het kader van de Zuidhollandse Kunst beurs, die daar wordt gehouden. De groep speelt daar met haar nieuwe gitarist Ger Hoeymakers en verder in de bekende opstel ling van Jos Haagmans (toetsen), Nels Busch (bas) en Henk Wan ders! drums). Aanvang 20.45 uur. OTTERLO (ANP) - De beeldentuin van het Rijksmuseum Kröller-Mül ler in het Nationale Park De Hoge Veluwe wordt aanzienlijk uitge breid. De tuin met een oppervlakte van acht hectare wordt vergroot tot een park van bijna twintig hectare. Het nieuwe beeldenpark zal ter ge- Bernstein dirigeert voor Aids-fonds AMSTERDAM (GPD) - De Ameri- kaanse dirigent Leonard Bernstein geeft volgend jaar met het Concert gebouworkest een benefietconcert ten bate van een Aids-onderzoeks- fonds. Dit is vanmorgen door een woordvoerder van het orkest be vestigd. Het orkest heeft de grote zaal van het Concertgebouw gereserveerd voor een galaconcert op 25 juni 1987. Op het programma staat de eerste symfonie van Mahler. Or kest en dirigent spelen hetzelfde concert een dag eerder in het kader van het Holland Festival. In een interview met de New York Times van deze week vertelt de 68-jarige dirigent, dat een aantal van zijn jongere vrienden door Aids in levensgevaar verkeert. legenheid van het vijftigjarig be staan van het Kröller-Müllermu- seum in 1988 in gebruik worden genomen. Dit heeft een woordvoerder van Het Nationale Park De Hoge Velu we vrijdag meegedeeld. Met de ter reinwerkzaamheden aan de voet van de .Franse Berg', grenzend aan de huidige beeldentuin van het museum, is deze week begonnen. Dat gebeurt volgens de woord voerder met de „grootst mogelijke omzichtigheid", omdat het gaat om een kwetsbaar natuurgebied.Alle belangrijke boomgroepen worden ontzien, zodat het natuurlijke ka rakter van het terrein behouden blijft", aldus de woordvoerder. Evenals in de huidige beelden tuin van Kröller-Müller zullen in het park vooral grote sculpturen worden opgesteld. 'Car Trouble' LEIDEN - Door een foutieve opga ve stond gisteren in de krant dat de film 'The Color Purple' deze week zowel in het Lido-theater als in Trianon draait. Dat laatste blijkt niet juist. Bioscoop Tria non aan de Breestraat vertoont in plaats van 'The Color Purple' de film 'Car Trouble', een Engelse komedie waarin een peperdure auto het middèlpunt is van amu sante verwikkelingen. 'Cabaret', musical naar het boek van Joe Masteroff. Muziek: John Kander; songteksten: Fred Ebb; regie: Hans Hamstra en Barrie Stevens. Met o.a. Peter Ohlenschlager, Paul Adema en Lenette van Dongen. Gezien op 10 september in De Kleine Komedie in Amsterdam. Aldaar nog dagelijks m.u.v. de maandagen t/m 28 septem ber. AMSTERDAM - Vaak wordt be weerd dat Nederland geen land voor musicals is. 'De zoon van Louis Davids' flopte, 'Ik Jan Cre- mer' werd een financiële ramp en zelfs Jos Brink durft het risico van een nieuwe musical niet meer te dragen. 'Cabaret' is de volgende ondersteuning voor de ze bewering. Arm theater Kleine Komedie, dat met deze produktie de feeste lijkheden rond zijn tweehon derdjarig bestaan opent. Het theater aan de Amstel ziet er weer knap uit, het bladderend bruin is overgeschilderd, de wanden zijn nu keurig wit. Maar dat kan niet verhullen dat 'Caba ret' een armetierige voorstelling is geworden, waaraan - met uit zondering van de muziek - wei nig deugt. Aan het uitgangspunt ligt het niet. 'Cabaret' is een musical met een sterk verhaal en lekkere mu ziek. Een gegeven ook dat door het in deze tijd opnieuw opdui kende fascisme en de belangstel ling voor het Berlijn van de jaren dertig actueel genoeg is. De regisseurs Hans Hamstra en Barrie Stevens zijn er in ge slaagd de dramatische kracht van 'Cabaret' - die zo duidelijk tot uitdrukking kwam in de verfilming van Bob Fosse - volle dig om zeep te helpen. Ze heb ben er een traag stuk volkstoneel van gemaakt, waarin het Nazi dom op klompvoeten komt aan- stommelen en de Kitkatclub de allure heeft van een gokhal op maandagmorgen. Niks geen slui pende dreiging hier. Het is alles zo onhandig, dat je je niet voor kan stellen waarom ooit iemand Berlijn zou willen ontvluchten. De fameuze scherpte van het vooroorlogse Duitse cabaret is een botte bijl geworden. Meteen al aan het begin hield ik m'n hart vast. Stevens heeft in z'n televisiewerk laten zien een aardige showdans te kunnen ma ken, maar zijn choreografieën hier zijn zo voorspelbaar, en de uitvoering zo onzorgvuldig, dat geen derderangs nachtclub dit ballet als pauzenummer zou wil len hebben. re rol van ceremoniemeester en Roel Steinvoorte is als joodse groenteboer veruit de meest overtuigende figuur. Een hoog tempo had het zwak ke spel nog kunnen verbergen. Maar vooral de huiskamer-tafe reeltjes hebben een slakkegang, waaronder de spelers worden ge plet. Een heel enkele keer, en dan vooral in de gesprekken tus sen de groenteboer en zijn oude vriendin, wordt het zo lullig dat een absurde humor ontstaat. On bedoeld. vrees ik. Het enige wat deugt is de mu ziek. Het orkest van vijftien mu zikanten schettert er vrolijk op los en slaat zich knap door de ve le tempo-wisselingen heen. In het programmaboekje ver tellen de beide regisseurs iets over de vele - vooral financiële - problemen die ze hebben gehad bij het maken van deze musical. Dat is vervelend, maar geen ex cuus. Ze hadden er beter aan ge daan de eer aan zichzelf te hou den en de produktie terug te trekken. ARIEJAN KORTEWEG De Kitkatclub in vol bedrijf. Scè ne uit'Cabaret'. (foto ANP) De opkomst van de hoofdrol spelers beslechtte het pleit. De schrijver Cliff Bradshaw, die zich in Berlijn wil vestigen, wordt door Paul Adama ge speeld als een slome burgerman. Lenette van Dongen als zijn vriendin Sally, danseres in de Kitkatclub, geeft geen enkel re liëf aan haar cruciale rol. Beiden hebben niet alleen geen zang stem, maar ook nog moeite met het vinden van de juiste toon. In feite worden ze door de bijrollen weggespeeld. Peter Ohlenschla ger doet het redelijk in de dakba-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 37