'Ontspanning, daar draait het nu om' Iriscopie lijkt op niets gebaseerd Het IKV heeft zijn les geleerd Het oog als peilglas van het lichaam ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1986 EXTRA PAGINA 31 Mient-Jan Faber: "Dat grote ongeloof dat ontspanning echt iets kan bren gen. Dat is het echte probleem, zowel in Oost als in West", (foto Peter senteur/GPD) moet weg. De kater is toen wel groot ge weest. Ook voor het IKV, ja". - En dus e koers. "In zekere zin is dat ons door de ver kiezingsuitslag gemakkelijker gemaakt - van plan waren we het al langer. Maar als er een PvdA/CDA-kabinet in had ge zeten dan was die kruisrakettenkwestie v blijven hangen en was het voor ons moeilijker geweest om op poot te gaan staan". Afghanistan - De kruisraketten waren dan toch een probleem voor de PvdA geweest en niet voor het IKV? "Toch niet, want je was op een of an dere niet-ja-niet-nee-formule uitgeko men. Of, zoals bij de SPD in West-Duits- land: je laat het afhangen van de vraag hoe serieus de VS in Genève onderhan delen. Maar dan krijg je natuurlijk weer de vraag hoe je dat dan wel moet vast stellen. Een groot deel van onze achter ban zou het gevoel hebben dat we er dan nog niet vanaf waren geweest. En veel van onze mensen hadden en hebben be hoefte aan iets nieuws. Nieuwe ideeën, nieuwe perspectieven, iets waarmee je resultaat kunt halen. Want dat is de afge lopenjaren maar bitter weinig gebeurd". - De reis van Jan ter Laak nc nistan past daar dus perfect i rAfgha- "Jan en ik zijn het er al jaren over eens dat we daar eens naar toe moesten gaan. We zijn al met Afghanistan bezig sinds de Russen er binnenvielen, ik heb hier Afghaanse verzetsstrijders op kan toor gehad en ik heb meegedaan aan de eerste demonstratie tegen de Russische inval. Ik zou eerst met Jan meegaan, maar dat is afgeketst op de kosten. En die persconferentie bij zijn terugkomst is ook wat ongelukkig uitgevallen. Dat verband tussen zijn reis en het IKV en de ontspanning, die beeldvorming is on zin. Gewoon krankzinnig vergroot". - De ontspanning waar het IKV nu op mikt, lijkt behoorlijk dood. "Als je zegt: detente is dood, dan vraag ik: waar, op welk niveau, bij wie? Zo gauw je op een zekere hoogte buiten de politiek komt, dan merk je heel weinig van de polarisatie tussen Oost en West. Dan zie je een grote behoefte om dingen samen te doen. Mensen die niet hun land willen verlaten maar die de problemen in hun land zien en daarover willen na denken. Het politiek establishment in het Oostblok heeft maar een hele smalle basis: de gedachte dat we enerzijds het oorlogsrisico zo klein mogelijk moeten houden maar anderzijds zijn de ideolo gieën van Oost en West zo tegengesteld dat we nooit kunnen samenwerken. Ik merk dat buiten de politiek de detente vooruitgang boekt, zo levend is als wat. Dat mensen zien dat de politiek piaar een praatje voor de vaak houdt". "Ik onderscheid altijd de conjuncture- Het Interkerkelijk Vredesberaad staat op een keerpunt. De acties tegen de plaatsing van 48 kruisraketten hebben het IKV de nodige brokken opgeleverd. Naast de kater van het plaatsingsbesluit en interne ruzies - het vertrek van voorzittei Van Putten was daar een gevolg van - is vooral de verhouding met de kerken onder druk komen te staan. De erkenning van het IKV - Het IKV lijkt een nieuwe weg in te slaan. De politiek in de ban, het gesprek met de kerken weer op gang brengen, te rug naar de Oost-Westverhouding als centraal thema. "Ik denk niet dat onze lijn wezenlijk anders is. De spits is wat verschoven, maar dat kon ook nu we de kruisraket ten achter de rug hebben. Wat wij ons steeds hebben afgevraagd is: hoe kun nen we zelf - en ook Nederland - op dit moment de beste bijdrage leveren aan de ontspanning tussen Oost en West. Nu zitten we daarbij op de fijn van contac ten met Oosteuropese groepen. Toen we daar zo in 78/79 echt aan begonnen in Polen, de DDR, Tsjecho-Slowakije en Hongarije, moesten we eerst over en weer begrip kweken. Toen dat lukte met Charta 77 is de zaak in een enorme stroomversnelling gekomen. Ook in Po len ontstond door Solidariteit grote be langstelling voor wat er in Nederland al lemaal gaande was. Onze traditionele kerkelijke contacten voelden zich nogal belaagd. Die dachten dat ze door ons straks in hun landen in dezelfde hoek te recht zouden komen als de oppositie en dat ze hun moeizaam verworven bewe gingsvrijheid zouden verliezen". "Bfj ons is een zekere verschuiving in die kontakten opgetreden: zonder de ou de te verliezen toch banden leggen met nieuwe bewegingen. Dat heeft ons die per in het hart van die samenlevingen ge bracht en het is nu bijvoorbeeld moge lijk gezamenlijk programma's te maken. Op een bepaalde manier is er een muur doorbroken. In november bijvoorbeeld bieden we met 30 groepen een petitie aan de grootmachten aan in Wenen". Duidelijk -17 doet alsof de nieuwe lijn een auto noom proces is, dat geheel los staat van de kruisraketten. Dat gelooft toch geen hond? "Persoonlijk heb ik altijd minstens evenveel tijd besteed aan de Oost-West verhouding als aan de kruisraketten. In de Vredeskrant van vorig jaar vind je ook al veel over het thema ontspanning. Maar die kruisraketten wogen nu een maal heel zwaar, we gingen steeds van het ene hoogtepunt naar het andere. En wanneer is iets interessant? Als het di rect met Nederland te maken heeft. En dat is bij ontspanningspolitiek niet het geval. Nederland heeft nu eenmaal geen Ostpolitik zoals West-Duitsland, het the ma komt in de Tweede Kamer ook nooit aan de orde en dus lijkt het alsof nie mand zich ermee bezig houdt. Wij willen nu dat thema zo duidelijk naar buiten brengen dat het politieke betekenis krijgt. En wat wordt dan gezegd: kijk, ze hebben wat nieuws nodig". Het oog is meer dan de spiegel van de ziel: het is, volgens iriscopisten, het peilglas van het lichaam. Aan de iris kan de toestand van onze lever, nieren, bloedvaten, gal, zenuwstelsel en wat al niet worden afgelezen. Een opvatting die voor een avondje vertier leuk genoeg is, maar als serieuze medische praktijk ongegrond, en zelfs niet ongevaarlijk. Hoewel de iriscopie zijn wortels in de oudheid zou kunnen hebben, werd zij als discipline in Europa gevestigd in 1866 door de Hongaar Ignatz von Pecze- ly. Volgens de overlevering kwam Von Peczely achter het verband tussen iris en lichaam toen hij als tienjarige per on geluk de poot van een uil brak en daarop een zwarte streep op de iris van de uil zag verschijnen. Nader onderzoek brachten hem op nog meer regelmatig heden, die hij uitgebreid in kaart bracht en in 1866 publiceerde. De iriscopie is steeds een leven in de marge van de officiële wetenschap blij ven leiden: in de Verenigde Staten is ze nog het meest tot bloei gekomen, vooral door de boeken van Bernard Jensen. Zijn moderne kaarten zijn veel uitge breider en gedetailleerder dan die van Von Peczely - volgens de iriscopisten omdat de wetenschap niet stilstaat. Wie de gangbare wetenschappelijke eisen aan een theorie stelt, zal echter moeten toegeven dat de iriscopie op niets is gebaseerd en onzinnige aanspra ken maakt. Die aanspraken worden het best samengevat door een citaat van Harri Wolf, de stichter van de Ameri kaanse Nationale Stichting voor Onder zoek der Iriscopie. „Zou het niet logisch zijn", zo schrijft hij in het voorwoord van zijn boek Toegepaste iriscopie, „dat als de vredesbeweging van de kerken kwam aan een zijden draadje te hangen door de bemoeienis met de politieke strijd rond de kruisraket. Het leidde ook tot de oprichting van tegenbewegingen als het ICTO en het Hervormd Vredesberaad. Het IKV lijkt zijn les te hebben geleerd en heeft het uitgesproken thema voor de vredesweek van vorig jaar 'Het blijft nee' ingeruild voor het veel door Sjaak Smakman - En de kritiek van de kerken dan, heeft die geen rol gespeeld? "Onze verhouding met de kerken is in derdaad niet altijd over rozen gegaan, maar dat is voor ons geen reden geweest om iets nieuws te gaan doen. Wat er is gebeurd, is dat we door de kruisraketten zo dicht bij de partijpolitieke strijd zijn betrokken, dat we de kerken wat heb ben laten lopen. Die hebben ons daarop gewezen en er zat zeker een kern van waarheid in. Maar het is natuurlijk ook zo dat je wel móet doorgaan als je de strijd eenmaal hebt ingezet. Je kunt je dan niet meer terugtrekken. Maar tege lijkertijd moet je ervoor zorgen dat je niet in de partijpolitiek terechtkomt en dat is ons slecht gelukt". Varianten - En u deed daar hard aan mee door eigen varianten te lanceren, zoals tijde lijke plaatsing. "In die tijd heb ik in gesprekken met het CDA meegemaakt dat een aanzien lijk aantal mensen daar zocht naar een of andere slimme truc om van die raketten af te komen. De hele kwestie van de cri sisvariant (een plan van Lubbers: de ra ketten pas invliegen als er oorlog dreigt, red.) was zo'n formule. Het CDA vroeg zich toen echt serieus af of dat geen han teerbare oplossing was. Ik heb toen echt gehoopt dat de PvdA bereid was zo te manoeuvreren dat ze - zonder de variant echt te aanvaarden - die variant aan een meerderheid in de Kamer zou helpen. Maar die flexibiliteit ontbrak volledig. Ik heb meermalen gemerkt dat ze bin nen de PvdA totaal niet wisten wat er in het CDA leefde. Daar heb ik me vaak over verwonderd, wantje zit toch in het zelfde gebouw, je praat toch met el kaar?". "Het probleem is, en ik heb altijd ge probeerd dat overeind te houden, dat het IKV niet moest ophouden met de po litiek, maar meedenken met wat er in de politiek wordt uitgebroed. Ik was steeds redelijk op de hoogte en als je dan iets ziet waarvan je denkt: hier zit wat in, dan moet je dat ook zeggen. En als je vindt dat het standpunt van de oppositie niets oplevert, moetje dat ook zeggen". - Dus u blijft pleiten voor politisering binnen het IKV. "Inderdaad, maar dan zowel naar de regeringspartijen als naar de opposi tie toe. Je moet het hele politieke spel onder ogen hebben en daar mededelin gen over doen. Het hoort er gewoon bij, anders doe je je werk niet volledig". Partijpolitiek - Binnen het IKV lijkt er echter een con- door een creatief ontwerp, of door een evolutionair proces (afhankelijk van de voorkeur van de lezer) het menselijk li chaam is uitgerust met een meetappa raat dat werkt als een kijkglas voor de gezondheid van het individu? En in feite is ieder van ons ook uitgerust met pre cies zo'n miniatuur-registratiescherm - de iris. Via de directe zenuwverbinding van de oppervlakkige lagen van de iris met de in de nek gelegen knopen van het onwillekeurige zenuwstelsel worden in drukken uit het gehele lichaam naar de iris overgebracht. Zo ontstaat de neuro- optische reflex". 'Logisch' Iriscopisten mogen graag vaststellen dat het 'eigenlijk logisch' is dat de toe stand van het lichaam ergens wordt weerspiegeld. Toch is het eigenlijk niet zo logisch dat die weerspiegeling in de iris zou zitten: het oog is nu juist dat or gaan dat niemand van zichzelf kan zien, dus de Schepper of de Evolutie had wel een handiger plek kunnen bedenken. In de tweede plaats moet een meetsysteem, om nuttig te zijn, makkelijk zijn af te le zen. De kaarten tonen aan dat het niet eenvoudig is om irissen te lezen; er is heel wat kennis en studie voor nodig. Dat maakt het ook al onwaarschijnlijk dat levende wezens een dergelijke inge wikkelde meter zouden ontwikkelen: het nut is beperkt tot de iriscopisten. De evolutietheorie, aangeroepen als ondersteuning, ondergraaft de iriscopie nog verder. Een systeem als de neuro- optische reflex moet langzamerhand zijn ontwikkeld onder druk van de om geving. Die eigenschap mo,et op de een of andere manier een voordeel hebben opgeleverd bij het overleven van de soorten. Waarom bij een uil (die noch de spiegel noch de iriscopie kent) een der gelijk ingewikkeld systeem in stand zou blijven is niet goed in te zien. Bestaat er wel zoiets als de neuro-opti- sche reflex, een zenuwverbinding tus sen nek en iris? Volgens de huidige stand van de wetenschap is dat op zijn minst twijfelachtig. In zekere zin staat neutralere 'ontspanning is ondeelbaar'. Gewone menselijke contacten tussen Oost en West staan centraal - ontspanning van onderop heet dat bij het IKV. De politisering is taboe verklaard. Een gesprek met IKV-secretaris Mient-Jan Faber aan de vooravond van de Vredesweek 1986 (20-28 september). "Ik houd het erop dat die kruisraketten er niet komen". sensus te zijn dat die politisering heeft gefaald. "Dan gaat het vooral om de partijpoli tiek, dat is een wezenlijk onderscheid. Kijk, wij hebben altijd gezegd: vanuit de kerken hebben we de taak gekregen om zo breed mogelijk te blijven en met ie dereen te blijven communiceren. Aan de andere kant moet je niet te bang zijn voor een eigen standpunt en daar zijn we ook niet te beroerd voor geweest. De de monstratie in Amsterdam in 1981 was in feite een IKV-demonstratie. Wij zaten daar centraal in. In 1983 bij de demon stratie in Den Haag ging het anders, toen was het partijpolitiek". "In '81 was het een soort vriendenclub die de demonstratie organiseerde, in 1983 was het een partijpolitiek spelletje. Iedereen vocht voor het eerstgeboorte recht om de politieke winst op te strij ken. Vooral de PvdA heeft na 1981 ge zegd: dit mag ons niet meer overkomen, we moeten zelf het heft in handen hou den. Dat is allemaal wel begrijpelijk, maar als zoiets domineert zet je natuur lijk wel de zaak op zijn kop. Het CDA mocht onder geen beding meedoen. Wij waren daar niet tegen opgewassen, al blijft dat dramatisch als je met andere ideeën in zo'n club zit". "Ik heb nog van alles geprobeerd om het CDA er op de een of andere manier bij te betrekken. We hebben uiteindelijk met de CDA-jongeren en een paar Ka merleden zoals Faber en Scholten een dienst gehouden in een kerk. Om te la ten zien dat er toch ook wel CDA-ers meededen en om zo druk uit te oefenen op het CDA. Je weet immers dat de poli tici vooral kijken naar hoe de eigen ach terban reageert en in die zin is Den Haag dan ook mislukt". Kater - Dat geldt dan nog in sterkere mate voor het volkspetitionnement "Ja. Door de partijpolitisering was het beeld ontstaan van PvdA en vredesbe weging tegenover het CDA en de rest, terwijl onze gedachtenwisseling met het CDA altijd vrij intensief is geweest. Bij het volkspetitionnement hebben ook veel minder mensen getekend dan je op grond van allerlei onderzoek mocht ver wachten. Bij de gereformeerden was on geveer de helft tegen plaatsing, maar nog geen 20 procent heeft het petition nement getekend. Dat zegt veel". - Om nog maar te zwijgen van de ver kiezingsuitslag. "We wisten dat de publieke opinie over de kruisraketten aan de hand van de verkiezingsuitslag zou worden geïn terpreteerd en konden dus ook weinig anders doen dan zeggen: deze regering het autonome zenuwstelsel (het stelsel dat onze onwillekeurige lichaamsfunc ties regelt, dat dus niet onderworpen kan worden aan onze wil) wel in verbin ding met alle delen van het lichaam, maar daarmee is nog geen sprake van een echte functionele eenheid. De onwil lekeurige oogzenuwen zijn niet erg dik, en kunnen daardoor zeker niet de hoe veelheid informatie aan de iris doorge ven die hij volgens de iriscopisten alle maal moet kunnen verwerken. Het blijft natuurlijk mogelijk dat alle onderzoe kers de iris-lichaam verbinding hebben gemist, maar dat is, wederom wegens de hoeveelheid informatie die getranspor teerd moet worden, wel erg onwaar schijnlijk. Monitor Interessant is nog dat uit modern on derzoek blijkt dat de twee helften van onze hersenen elk verantwoordelijk zijn voor een lichaamshelft: de linker her senhelft verzorgt het rechterdeel van het lichaam en andersom. Volgens de irisco pie is de linker iris echter de monitor van het linkerdeel van ons lichaam. De iriscopisten zijn zich van dit probleem bewust, en moeten zich in vreemde bochten wringen om hiervoor een we tenschappelijke verklaring te geven. Jensen stelt dat de gezichtszenuw, die immers ook kruislings met de hersenen is verbonden, de verbinding tussen li chaamshelft en iris verzorgt. Zo ontstaat dus een dubbele kruising. Anatomisch gezien enigzins juist, maar het gezicht is een van de best onderzochte zintuigen. Uit dat onderzoek blijkt allereerst dat de oogzenuw, zoals te verwachten was, een „afferente" zenuw is: informatie wordt van het oog naar de hersenen vervoerd en niet andersom. Bovendien eindigt de oogzenuw achter in het oog - de blinde vlek - en is voor een verbinding met de iris nooit enig bewijs gevonden. En ten slotte is gebleken dat niet meer dan de helft van de bedradingen in de oogze nuw kruisen. Wat kunnen iriscopisten nu zeggen over de lichaamsfuncties die zij aflezen, hoe goed zijn hun diagnoses? Het eerste probleem is natuurlijk dat er geen over eenstemming is over de iriskaarten. Er zijn twintig verschillende kaarten in om loop, en het is niet eenvoudig de juiste te kiezen. Daarna lijkt een wetenschappelijke studie van de waarde van de iriscopie eenvoudig op te zetten - kleurenfoto's van irissen zijn volgens Jensen al vol doende. Geef een groot aantal iriscopis ten die foto's, en als ze vaker de juiste diagnose stellen dan op grond van het toeval zou mogen worden verwacht, dan zit er ondanks alle bovengenoemde theoretische bezwaren misschien toch wat in - er is meer tussen hemel en aarde dan wat de wetenschap weet. Moeilijk Niettemin blijkt dat dit niet zo simpel is. Allereerst zeggen iriscopisten dat zü vooral in staat zijn „subkhnische diag noses" te stellen, dat wil zeggen ziekten op te sporen nog voordat er symptomen zijn. Bovendiën kunnen de afwijkingen die de iriscopisten nu reeds zien, pas ja ren later symptomen geven, zo stellen ze. Dat maakt wetenschappelijke con trole erg moeilijk. Toch zijn er enkele gecontroleerde studies geweest. In een Australisch on derzoek werd iriscopisten gevraagd de veranderingen in de iris vast te stellen van mensen die een acute ziekte hadden ontwikkeld. Ter controle werden irisfo to's van gezonde mensen erbij gedaan. Het enige fotopaar waarvan werd gezegd dat er duidelijke veranderingen waren opgetreden, was van een gezond per soon bij wie de tweede foto twee minu ten na de eerste werd genomen. Onderzoekers van de universiteit van Californië in San Diego vroegen irisco pisten de nierfunctie vast te stellen aan de hand van dia's van irissen. De wer king van de nier werd volgens de medi sche standaardmethode ook vastgesteld met een bloedproef. Van de 148 gefoto grafeerde proefpersonen hadden er 48 een nierziekte. De dia's werden bekeken door drie iriscopisten en drie óogartsen. Geen van de zes kwam boven het toeval uit, en konden dus „geen significante bijdrage leveren". Iemand die een medische diagnose stelt, kan op twee manieren falen: hij kan zeggen datje niets mankeert terwijl je ziek bent, en zeggen dat je iets man keert terwijl er niets aan de hand is. De populariteit van de iriscopie lijkt vooral toe te schrijven aan het laatste soort diagnose - een diagnose die vaak in vage termen is gesteld en die waarschuwt voor subklinische of toekomstige ziek- le detente en de structurele. De conjunc turele is die op politiek niveau, maar die kan alleen stevig worden gemaakt door een stevige detente van onderop, die niet meer kapot is te krijgen. Het grote probleem is dat nu juist die structurele kant niet serieus wordt genomen door de politiek. Ik heb zelden een politicus ontmoet die daar iets mee wilde doen. Daar denkt men nog steeds: hou de boel flink uit elkaar. Dat grote ongeloof dat ontspanning echt iets kan brengen. Dat is het echte probleem, zowel in Oost als West". Afspraken maken - Maar die politiek mag conjunctureel zijn, een regering kan wel ontspanning van onderop tegengaan. Door geen visa te geven bijvoorbeeld. "Als het Westen echt wat wil, echt diepte wil geven aan detente, dan moe ten ze dat laten zien door daarover met het Oostblok goede afspraken te maken. Onze regering kan daaraan bijdragen door een aantal absurditeiten te door breken die zijn gebaseerd op die ideolo gische tegenstelling. Breng een gesprek op gang over het visabeleid. Als een Ne derlander naar Hongarije wil, kan hij hier bij de ambassade zo een visum afha len. Maar als een Hongaar naar Neder land wil komen, moet hij hier een visum aanvragen en is het veel rompslomp. Als Nederland en Hongarije daar eens een goede regeling voor maken, dat is ty pisch ontspanning. De twee Duitslan- den zoeken al jaren naar openingen en - ook al is het moeilijk - je ziet toch over de jaren vorderingen. Zo kun je meer dingen bedenken. Waarom heeft ons land geen eigen Oostpolitiek en kijkt Nederland alleen maar naar de NAVO en de EG, waar uiteindelijk de lang zaamste het tempo bepaalt? - De harde praktijk is dat u en andere IKV-ers een aantal Oostbloklanden niet meer in komt door het hameren op men senrechten. "Ook ontspanningspolitiek heeft gren zen. Op het moment dat je vrienden in de gevangenis worden gestopt of dat je ze niet meer mag bezoeken, dan is dat schandelijk en moet je dat zeggen. Ik heb me er altijd sterk voor gemaakt niet alleen over vrede te praten, maar ook over de verschillende ideologieën. Dan krijg je nooit ontspanning". Gecompliceerder - En zo komt de politiek weer via de achterdeur naar binnen. "Daar moeten we met de kerken nog over praten. Die zeggen vaak: we heb ben geen andere rol in de samenleving dan een religieuze, en dat vind ik niet. Met name plaatslijke groepen die nu een uitwisseling met een Oostblokland heb ben, zeggen: geen politiek, want dan zet ten we die contacten op het spel. Nou, dat kan best zo zijn, maar als je echt in ontspanning gelooft dan moet je niet de beslissende stappen laten voor wat ze zfin. In die zin gaan we als IKV nog een moeilijke tijd tegemoet. In die opzichten is het thema van de ontspanning veel ge compliceerder, veel moeilijker en veel zwaarder dan de strijd die we tegen de kruisraketten hebben gevoerd". - Ten slotte: verwacht u wat van de top tussen Reagan en Gorbatsjov? "Wat ik steeds meer hoor van mensen die het kunnen weten is dat als er iets uit die top komt, dat waarschijnlijk een ak koord over de middellange-afstandswa- pens wordt. Dat ligt veel gemakkelijker dan een kernstopverdrag, SALT of SDI. De formules voor een overeenkomst lig gen al op tafel en omdat zowel Reagan als Gorbatsjov een resultaat nodig heb ben, is het reëel te verwachten dat het resultaat daar vandaan komt". "Daarom denk ik dat er hier uiteinde lijk toch geen kruisraketten komen. Ook als er minder worden geplaatst, want waarom zou je dan hier nog een basis bouwen? Ik ben altijd sceptisch geweest over de wapenonderhandelingen, maar als je denkt dat er wat in zit moet je dat ook zeggen". "En éls dat allemaal gebeurt, dan krij gen we hier het meest mallotige politie ke gevecht aller tijden: wie heeft het nu uiteindelijk voor elkaar gekregen. Lub bers, de WD met zijn harde standpunt, de PvdA met zijn onwrikbare nee of de vredesbeweging. Ik zeg nu alvast: ik zal daar niet aan mee doen". Analyse van het rechteroog. Volgens de Hongaar Von Peczely niets méér dan wat een astroloog te vertellen heeft. ten. Met dergelijke diagnoses kan het succes van de therapie, en de tevreden heid van de bezoeker, groot zijn. Daar lijkt dus niets op tegen. Achterhaald Maar het kan ook dat de iriscopist „vaststelt" dat je kanker hebt. Als hij daarbij een zwak hart niet in de iris ziet weerspiegeld en de diagnose plompver loren vertelt, kan het nog slecht met ie mand aflopen. Iriscopie is niet bestand tegen kritisch nadenken en onderzoeken. De meeste mensen hebben daar ook geen tijd voor, en nemen aan dat „er vast wel wat in zal zitten". Alle wetenschappelijke bevin dingen wijzen er echter op dat er niets in zit. De iriscopie gaat uit van onjuiste vooronderstellingen, van een achter haalde voorstelling van zaken, en van een onbewezen staat van dienst. Daarom is een iriscopist niet bij machte een bete re diagnose te stellen dan de waarzegger, de astroloog, en de buurvrouw van drie- hoog-achter.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 31