Weghalen vuil wordt duurder in 'villadorp' Protest scholen tegen kortingen Nieuwe opleiding beroepsonderwij s Oegstgeest rond Dierenpark Wassenaar: vuurtje weer opgepookt Spreekuur startende bedrijven Leiderdorp Berekeningswijze voor meesten ongunstig Winkelramen ingegooid Nieuwe club voor mannen in Oegstgeest Modenacht in W armond Accent bejaardenwerk op maaltijdvoorziening REGIO LEIDEN ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1986 Ouders Zoeterwoude opgeroepen ZOETERWOUDE - De be- ten' werken. Allereerst zouden sturen en leidinggevenden kleuters vanaf 1 januari 1987 al- van de Zoeterwoudse basis- leen maar na de grote vakantie scholen en peuterspeelzalen °Pschool kunnen beginnen, ter- uu j i jwill ze op 1 augustus vier jaar hebben de handen ineenge- dienen te zijn. Verder mag het slagen in de strijd tegen de speciaal onderwijs (met name de voortgaande bezuinigingen. LOM-scholen) niet verder Ze hebben gezamenlijk het groeien. Het basisonderwijs initiatief genomen om de moet dus meer kinderen met Zoeterwoudse bevolking in 'leerproblemen' gaan opvangen, de gelegenheid te stellen mee En ten slotte is het de bedoeling Hal \mnr nn(iprwii7Pr<: nas te protesteren tegen de bezui nigingsmaatregelen van mi nister Deetman. Bezuinigingen die op drie Tron- zieke onderwijzers pas na acht weken een invalkracht wordt ingezet. De Zoeterwoudse scholen en pputersneelzalen willen teeen dit alles een krachtig protest laten horen en ze hopen dat ouders en andere geïnteresseerden dat met hen doen. Zo hebben alle Zoeter woudse schoolkinderen dezer dagen een kaart meegekregen. Die kaarten moeten, voorzien van een protest-handtekening van de ouders, uiterlijk maandag weer worden ingeleverd. In navolging van andere plaat sen in Nederland zullen twee Zoeterwoudse scholen komende maandagavond tussen zeven en acht uur hun deuren geopend hebben. Op dat uur wordt infor matie gegeven over de komende maatregelen, de gevolgen ervan voor de kinderen en voor het on derwijs in het algemeen. Ook kunnen ouders maandagavond alsnog hun handtekening komen zetten. In Zoeterwoude kan men maandagavond terecht in de Westwoudschool aan de Veld zichtstraat en in de Bernardus- school aan het Kooikerspad. In laatstgenoemde school wordt dinsdagmiddag vanaf half twee ook een speciale les gehou den voor ouders. Een les waarbij men laat zien wat er gebeurt als er inderdaad een leerkracht ziek is en een vervanger ontbreekt. LEIDERDORP - De Stichting Werkwijzer houdt vanaf komende maandag elke maand spreekuur voor startende Leiderdorpse on dernemers. Het spreekuur wordt gehouden in de voormalige Marij- keschool aan de Bernhardstraat, die door de Werkwijzer is omge vormd tot bedrijfsverzamelge bouw. Momenteel zijn vrijwilligers van de stichting druk doende om de lege ruimten te verhuren aan beginnende bedrijfjes, die voor re latief weinig geld kunnen 'opstar ten' in het voormalige schoolge bouw. Belangstellenden kunnen zich melden bij de school of telefo nisch via nummer 071-891426. Het spreekuur wordt voortaan elke derde maandag van de maand tussen tien en twaalf uur 's och tends gehouden. Beginnende on dernemers kunnen er met alle mo gelijke vragen terecht. Vragen als: is er een markt voor mijn produkt? Hoeveel geld heb ik nodig om de noodzakelijke investeringen te doen en de aanloopkosten te kun nen dekken? Voor welke leningen kom ik in aanmerking? Hoe stel ik een succesvol ondernemingsplan op? Voor het spreekuur is een consu lent van Vrijbaan aangetrokken. Vrijbaan is een organisatie die zich speciaal bezighoudt met de bege leiding van startende onderne- WASSENAAR - Wassenaarders zullen, als het aan burgemeester en wethouders ligt, binnenkort meer moeten betalen voor het weghalen van hun vuilnis. De betaling wordt uitgesplitst naar de verpakking waarin het vuil wordt aangeboden. Mensen die hun vuil in plastic zakken op straat zetten dienen jaarlijks 171 gulden te gaan betalen, degenen die dat per mini-container van 120 liter doen zullen daarvoor 243 gulden moeten neerleggen. En eigenaren van 240 liter-containers zijn straks 372 gulden kwijt. OEGSTGEEST - Samen met een kaar naar het leven stonden maar Haagse christelijke academie voor de papieren van de oprichting van jeugdwelzijnswerk en een Haagse de stichting Rijn- Delfland waren christelijke pedagogische acade- nog nat van de inkt toen de minis- mie voor het basisonderwijs, zal de ter van onderwijs een nota presen- Oegstgeester christelijke pedago- teerde waarvan de strekking gische academie één protestants- christelijk instituut voor hoger be roepsonderwijs gaan vormen. Be- stuursvertegenwoordigers van de fusiepartners hebben gisteravond de nodige papieren ondertekend. Het besluit tot samenvoeging dat het aantal HBO-scholen in ons land moest worden teruggebracht van 340 naar ongeveer 50. HBO- scholen met minder dan 600 leer lingen krijgen geen subsidie meer van de minister. De stichting Rijn-Delfland werd heeft onder meer tot gevolg dat de op I februari 1983 opgericht en was academie voor jeugdwelzijnswerk wordt overgedragen aan de stich ting Rijn-Delfland. De Haagse en de Oegstgeester pabo ressorteer den reeds onder de stichting. De fusie is niet van een leien dak je gegaan. Niet dat de partners el- LEIDEN - Enkele groepjes jonge ren hebben volgens de Leidse poli tie vanmorgen vroeg in de Bree- straat en in de Haarlemmerstraat en omgeving een aantal etalagerui ten ingegooid. De politie heeft nog geen aanhoudingen kunnen ver richten. Over de omvang van de schade kon de politie nog geen me dedelingen doen. Expositie Een expositie over 'vruchten en zaden in het najaar' is vanaf 14 september te zien in het Leider- dorpse milieucentrum, gelegen in park De Houtkamp. De tentoon stelling is dagelijks tussen drie en vijf uur te zien. Meer informatie erover is verkrijgbaar bij de heemtuin (telefoon 413308) of bij de gemeente, telefoon 411365. Kindertoneel Jeugdtheater Wouw verzorgt komende zondag een voorstelling van theatergroep Plok in Ons Huis, Kosterspad 3 in Zoeterwou- de-dorp. Het gaat om een voor stelling voor kinderen vanaf 7 jaar, getiteld 'Rodo, Sok en de wonderschone Piane'. Aanvang half drie. De voorstelling duurt zeventig minuten, inclusief pauze. Trekkers strijden Een zogeheten 'trekkersbehendig- heidswedstrijd' wordt morgen ge houden op het terrein aan het Mo lenpad, achter het gemeentehuis. De jongeren van de Land- en Tuin bouw Bond hebben wederom de organisatie op zich genomen van dit jaarlijkse evenement. Rond tien uur worden de trekkers opge steld en wordt het mooiste exem plaar aangewezen. Vervolgens be gint de wedstrijd op vijf banen van het terrein. Onderdelen van de strijd een stoelendans, water scheppen, ringsteken, een even- wichtoefening en een achterui- trij-race. De prijsuitreiking vindt 's avonds tijdens een feest plaats. ook al het gevolg van een door het rijk afgedwongen fusie. Het han delde in 1983 om de fusie van de Oegstgeester pabo, een Haagse pa bo en een christelijke opleings- school voor kleuterleidsters, ook al uit Den Haag. Uit die drie werden twee pabo's geboren. Nog maar net gewend aan die nieuwe situatie moesten de betrok ken besturen andermaal aan de slag. De voorzitters van de bestu ren van de Haagse christelijke aca- damie voor jeugdwelzijnswerk en Rijn-Delfland stellen: "Er was geen keus en wij hebben ons ach ter het besluit voor behoud van christelijk opleidingsonderwijs in de kuststrook gesteld". De Tweede Kamer heeft inmid dels besloten dat uitsluitend voor de pabo's een leerplaats mag wor den ingesteld en wel in Oegstgeest. In Den Haag worden twee oplei dingen geconcentreerd en wel die van groepsleraren voor het basis onderwijs en voor jeugdwelzijns- werkers. Medezeggenschapsraden en vak organisaties moeten aan het perso- neelsplan nog hun goedkeuring hechten. Voor de dagelijkse lei ding van het nieuw ontstane hbo- ïnstituut zal een zogeheten centra le directie worden geformeerd. De directeuren van de drie fusiepart ners zullen er zitting in krijgen. Voorzitter wordt J. Bosch, direc teur van de Oegstgeester pabo. OEGSTGEEST In het Oegst geester kasteel Oud Poelgeest wordt vanmiddag de 170ste 'Nederlandse Tafelronde' geïn stalleerd. Het gaat hier om een serviceclub voor mannen, a la de Rotary en Lions. Er is echter één belangrijk verschil: de leef tijd van de Tafelronde-leden ligt tussen de 21 en 40 jaar. Een van de doelstellingen van de club is dat mensen met uiteenlopende beroepen en functies met elkaar in contact komen. Daarnaast organiseert men lokale serviceprojecten. Zo heeft de Oegstgeestse Tafel ronde in oprichting in het voor jaar van 1985 een clubhuis van padvindersclub 'Derja' ge bouwd. Tijdens de installatie, die om twee uur begint, zal burge meester Scheenstra de i club toespreken. Hetgeen betekent dat grote groe pen Wassenaarders straks duurdei uit zijn. Burgemeester en wethou ders hebben berekend dat de aan passing voor welgeteld 3323 ge bruikers een prijsverlaging tot ge volg heeft. De overigen betalen evenveel of meer. Gemiddeld zijn Wassenaarders 21 gulden per jaar meer kwijt. Dat terwijl de opbreng sten van de reinigingsrechten voor de gemeente niet of nauwelijks ho ger worden. Redelijker Toch menen dat zo'n bereke ningswijze redelijker en billijker is. Immers, het verwerken van vuil in mini-containers is duurder dan van vuilniszakken. Bovendien moet Wassenaar wel uitkijken naar een nieuwe heffingsgrondslag. De staatssecretaris van binnenlandse zaken 'pikt' het namelijk niet lan ger dat Wassenaar nu bij de bere kening van de heffing uitgaat van de oppervlakte van de woning, van waaruit het vuil wordt aangebo den. Burgemeester en wethouders van Wassenaar zijn vervolgens aan het puzzelen geslagen. Alternatief was om op basis van het aantal be woners per huis te gaan bereke nen. Maar dat alternatief werd ter zijde gelegd omdat er voor de ge meente zoveel werk aan vastzit. Waarna men op het idee kwam om naar de 'verpakking' van het huis vuil uit te gaan. Om de ergste pijn te verzachten stellen burgemeester en wethou ders voor om voor de mensen die het zwaarst worden getroffen een overgangsregeling voor de jaren '87 en '88 vast te stellen. De gemeenteraad krijgt op 29 september het laatste woord over dit voorstel. Bijna een jaar nadat het dierenpark werd gesloten, biedt het DEN HAAG/WASSENAAR - Lijkt in vele gemeenten de discussie al uitgewoed, sommige Nootdorpse en Haagse raadsleden nemen nog altijd geen genoegen met de gang van zaken rond de sluiting van Die renpark Wassenaar. Uit Haagse WD- en CDA-kringen wordt er bij het dagelijks bestuur van de resi dentie op aangedrongen een advo caat in de arm te nemen. Er staat immers anderhalve ton op het spel. En vanuit Nootdorp klinkt het ge luid van Gemeentebelangen-raads lid Cor de Kok. Hij wil inzage in bepaalde documenten, krijgt dat niet maar laat het daarbij niet zit ten. Cor de Kok van Gemeentebelan gen in Nootdorp eist van het pro vinciebestuur inzage in de notulen van de vergaderingen van de Raad - Frank Ashton: tijdens de 'Nacht WARMOND 'De Nacht van de Mode' wordt op zaterdag 27 sep tember gehouden in de Warmond- se Dekker-tennishallen. Tijdens dit modefestijn doen kledingwinke liers uit Lisse, Oegstgeest en Sas- senheim hun nieuwe wintercollec tie. Samen bezetten zij daarvoor 3400 vierkante meter ruimte. De hal wordt ingericht met een show podium, decors, stands, bars en terrasjes. Het is de bedoeling dat het mo despektakel zich afspeelt tussen kwart over acht 's avonds en vier uur 's nachts. Een spektakel van modeshows, haar- en make-up raadslid, demonstraties, artiesten en andere aktiviteiten de ingrediënten vor- Geruchten men. Een orkest verzorgt (dansba re) muziek en het geheel wordt ge presenteerd door Sandra Reemer. Rond kwart voor een 's nachts ver zorgt zanger Frank Ashton. win naar van de soundmix/playback- show een optreden, waarna de Nacht van de Mode met live van Commissarissen en in die van de aandeelhouders. In die vergade ringen viel het besluit om Dieren park Wassenaar te sluiten. Het da gelijks bestuur van de provincie heeft het raadslid in eerste instan tie de gevraagde informatie gewei gerd en hem verwezen naar het be drijf in Raamsdonkveer dat nu een meerderheidsaandeel heeft in Die renpark Wassenaar B.V. Kok heeft in Raamsdonkveer bot gevangen. Het raadslid had overigens niet an ders verwacht. In een protestbrief aan het pro vinciebestuur laat hij weten op grond van de Wet Openbaarheid van Bestuur de gevraagde informa tie op te eisen. Kok noemt het "bij de wilde knorhanen af' dat het provinciebestuur meent dat de ge vraagde informatie geen betrek king heeft op een bestuurlijke aan gelegenheid. Want: "Provinciale Staten heeft mep dan twee mil joen gulden voor de redding van het dierenpark beschikbaar ge steld, het Rijk meer dan 2.5 miljoen gulden en een groot aantal ge meenten in de regio meer dan 300.000 gulden", aldus het Noot dorpse raadslid. Raar Kok zegt het vermoeden te heb ben dat het Wassenaarse dieren park "ten onrechte en zonder enige noodzaak" is gesloten. Zekerheid heeft hij echter pas als hij de op geëiste stukken kan inzien. De Nootdorper vindt de opstelling van Gedeputeerde Staten zeer afkeu renswaardig, zeker in het licht van de achtergrond van de grote finan ciële bemoeienis van de provincie zelf, het Rijk en diverse gemeen ten. "Raar", noemt Kok dat. Hij zegt dat het niet zijn bedoe ling is om "in deze gevoelige kwes tie wie dan ook onderuit te willen halen, maar indien er fouten zijn gemaakt die nu nog kunnen wor den hersteld, dan is het de moeite waard om die fouten te herstellen. Pas als dat laatste niet gebeurt, is er sprake van laakbaar handelen in deze zaak die toch al zoveel over heidsgeld en inspanning van de overheid, in het bijzonder de pro vinciale overheid, heeft gekost", al dus Cor Kok. Het raadslid meent dat indien mocht blijken dat er vo rig jaar tot sluiting is besloten op grond van onjuiste argumenten of misleiding, dit aan de kaak dient te worden gesteld en waar mogelijk teruggedraaid. "Daarvoor heeft de hele operatie gewoon teveel geld gekost", aldus het Nootdorpse een aantal zaken, al was het alleen maar "omdat er een ongewenste geruchtenvorming gaande is". Eén van die geruchten is dat de familie Louwman, eigenaar van het die renpark, de overdracht van de tuin aan het Van der Valk-concern heeft kunnen blokkeren waardoor de laatste reddingsactie is mislukt. ZATERDAG Leiden Groenoordhallen Leidato, 13-17 uur, 19-22.30 uur. Pieterskerk - Leidse Uitmarkt, gehele dag, 's avonds met de Dutch Swing Col lege Band. Breehuys - Breestraat 19, optreden har- drockgroep 'Satans Claw', 21 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, evan gelisatie-campagne Jaap Kooy, 19.45 Filmhuis LVC - film 'The great rock roll', 21.15 uur. Kijkhuis - film 'La nuit Varennes', 19.30 uur; film 'Stammheim', 20 en 22.15 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond. 21-1 uur. Aula Stedelijk Gymnasium - Fruinlaan, tentoonstelling pluimvee-jongdieren, 20-22 uur. LWH - Langegracht 65, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. Oegstgeest Haaswijklaan - open huis bibliotheek bus, 11-15 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, theatergroep Kwiebus speelt 'Kind in de aanbieding', vanaf 6 jaar, 14.30-15.30 uur. Plein bij Winkelhof - manifestatie Chili Groep, Amnesty International. Leider dorp tegen Apartheid, Leiderdorp tegen Fascisme, Vrouwen voor vrede, vanaf 12.45 uur. Brandweerkazerne - Simon Smitweg, open huis, tot 14 uur. Voorschoten Bibliotheek - open huis, hele dag. Brandweerkazerne - Van der Haarplein. brandweerdag (open huis), hele dag. Zoeterwoude Muziekcentrum - Schenkelweg,, feest drumfanfare Vios, zaal open 19-23 uur. ZONDAG Leiden Groenoordhallen - Leidato. 11-17 uur. De Goede Herder - Oude Vest 13. evan gelisatie-campagne Jaap Kooy. 10 uur. Aula Stedelijk Gymnasium - Fruinlaan, tentoonstelling pluimvee-jongdieren, 10-17 uur. Pesthuis - Plesmanlaan. Kamermuziek i.k.v. Eerste Hollandse Kunstbeurs. 13 Leidse Volkshuis - Apothekersdijk 33, De Ratel organiseert ochtend met reisverslag over Canada en Amerika, 10.30 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - film 'Kunst en volk', Nigerië, 15 uur. LVC - Breestraat, instuif Tarantella, 19 Filmhuis LVC - film 'The great rock roll', 21.15 uur Kijkhuis - film 'La nuit Varennes'. 19.30 uur; film 'Stammheim', 20 en 22.15 uur. Zoeterwoude Muziekcentrum - Schenkelweg, feest drumfanfare Vios. met o.a. poppenkast en rad van avontuur, zaal open vanaf 14 uur, trekking loterij rond 19 uur Ons Huis - Kosterspad, voorstelling kin deren vanaf 7 jaar door theater Plok, 14.30 uur. Voorschoten Sporthal De Vliethorst - start vlietloop, 14 uur. Leiderdorp Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat 24, jazzconcert Cyril Jazzband, 15.30-18.30 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 12 tot vr 19 september door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 18- 20, Leiden, tel. 763134. Linneaus Apotheek, Kempenaer- straat 31, Oegstgeest, tel. 173330. WASSENAAR - De rijkssubsidie aan de Stichting Samenwerking Bejaardenwerk Wassenaar ter be strijding van de exploitatiekosten is teruggelopen van zestigduizend gulden voor 1985 tot 35.300 dui zend gulden voor 1986, terwijl de gemeentesubsidie is toegenomen van 83.600 duizend gulden voor 1985 naar 133,5 duizend gulden voor 1986. Dit blijkt uit het recente lijk gepubliceerde jaarverslag 1985 van de stichting. Verder meldt de stichting dat het accent van de acti viteiten in 1985 is komen te liggen op de maaltijdvoorziening. Oor zaak van de hoogte van de eerste subsidie van wvc voor het draaien de houden van de stichting in 1985 is een eenmalige subsidie die de stichting van wvc heeft gekregen om een verbouwing en een aantal noodzakelijke aankopen te kunnen bekostigen, een operatie die "het Witte Vlekkenplan" genoemd wordt. De Stichting Samenwerking Be jaardenwerk Wassenaar (S.S.B.W.) organiseert een aantal activiteiten voor bejaarden in het kader van het Flankerend Ouderenbeleid, een subsidiepot van het ministerie van wvc. Aanvankelijk vroeg men van wvc een subsidie van 116.000 gulden voor de voortzetting van deze activiteiten in 1986 - een sub sidie die dus losstaat van het draai ende houden van de stichting zelf- maar al gauw bleek een aanvullen de aanvraag van 107,5 duizend gul den gewenst. Dat vond het minis terie echter niet goed, en het bleef dus bij het oorspronkelijke bedrag. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd De Haagse VVD- en CDA-fractie nemen geen genoegen met de fi nanciële gevolgen van het dieren park-debacle voor hun gemeente, zo wordt duidelijk uil schriftelijke vragen van Hubert (VVD) en Hou- ben (CDA). Inschakeling ziek wordt afgesloten. Toegangs- advocaat, opperen ze, zou kunnen kaarten zijn verkrijgbaar bij de deelnemende winkeliers en bij Dekker Tennis. voorkomen dat de anderhalve Haagse ton weggegooid geld blijft. Verder willen ze opheldering van POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoorlijden: C. Juffermans-'Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel 02522-14192, D Vink. tel. 079-412440 SLEUTELTJES ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 13.00 uur) REDACTIE (071) 144941 per maand, per post (maandabonnement alleen mogelijk automatische betaling) per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per halfjaar, aan huis bezorgd 68.95 100.00 137.90 200.00 262,40 386,90 per post (binnenland) losse nummers 1,20 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding RV te Haarlem, HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur, drs J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad: H G. van der Post Regio Leiden: M. de Graafl Duin- en bollenstreek; H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W Fortuyn Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad Is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel, Jo hannesburg. Tokio, Londen. Parijs, Was hington, Rome. Madrid. Mexico-City en Tel

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2