Hoe de RAF een rechtsstaat ontwrichtte De balans van zevenjaar ondergrondse strijd: 47 doden eneenverkramptenatie ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1986 Het was negen jaar geleden ook in figuurlijke zin herfst in West-Duits- land. De eerste bladeren van die herfst vielen al aan het eind van de jaren zestig, toen jongerenprotest in Berlijn uitmondde in een stadsguer- rilla: de Baader-Meinhof-groep. De oprichters daarvan werden in 1972 gepakt en vijfjaar later werd in Stamm- heim, een zwaar bewaakte gevangenis bij Stuttgart, het proces tegen hen afge sloten. Een krampachtige rechtsstaat veroordeelde zijn belangrijkste belagers van na de Tweede Wereldoorlog jaar tot levenslang. Maar daarmee was die rechtsstaat nog niet af van Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan-Carl Raspe. Wel van Ulrike Meinhof. Die had tijdens het proces in haar cel zelfmoord gepleegd. Hanns Martin Schleyer, voorzitter van de Westduitse werkgevers, werd in sep tember ontvoerd door de RAF, het rechtstreekse vervolg op Baader-Mein- hof. De ontvoerders eisten de vrijlating van het genoemde drietal. De staat aar zelde, hield de zaak op en werd vervol gens onder nog zwaardere druk gezet. In oktober kaapten vier Arabieren een Duits vliegtuig met 86 passagiers. De ka pers sloten zich aan bij de eis: vrijlating van de gevangen Baader-Meinhofleden. Bondskanselier Schmidt wijkte niet en daarmee kreeg die herfst van 1977 een dramatisch einde. Speciaal opgelei de politiemannen maakten op succes volle wijze een einde aan de kaping. Ka pers gedood, gijzelaars ongedeerd. De drie gevangen terroristen werden de vol gende dag dood in hun cel gevonden. Weer een dag later werd het dode li chaam van Schleyer in de achterbak van een auto gevonden. Minder vrij "Duitsland zal na dit proces niet meer hetzelfde zijn", had Ulrike Meinhof tij dens één van de verhoren gezegd. Een stelling die wordt onderschreven door Stefan Aust, oud-collega van de journa liste Meinhof en een specialist op dit ter rein. Vorig jaar publiceerde hij 'Der Baader Meinhof Komplex', waarin hij gedetailleerd de geschiedenis van de groep tot 1977 beschrijft. Aust maakte op basis van zijn eigen werk een tv-documentaise, waarvan morgen op Duitsland 1 (22.15 uur) deel twee wordt uitgezonden. VARA en VPRO hebben al interesse getoond de documentaire aan te kopen. Ten slotte is Aust de scenarioschrijver van 'Stamm- heim', een op feiten gebaseerde speel film over het proces tegen de vier Baad er-Meinhofleden. 'Stammheim' is van avond en morgen te zien in het Leidse Kijkhuis (20.00 en 22.15 uur). Deze Stefan Aust is er dus van over tuigd dat het leven in West-Duitsland is veranderd door het optreden van Baad- er-Meinhof en Rote Armee Frakiion. In een interview zei hij: "Het land is er een stuk minder vrij door geworden. Als ik dat jongeren vertel vragen ze: hoe dan? Dan zeg ik: kijk naar een simpele alco holcontrole. Eén politieagent houdt je aan en een collega staat naast hem met een machinepistool aan de schouder. Zoiets zou vijftien jaar geleden ondenk baar zijn geweest. De RAF heeft van West-Duitsland een verkrampt land ge maakt, vol vrijheidsbeperkende wetten en administratieve controlemaatrege len". De Bondsrepubliek heeft overigens nog alle reden om op haar qui-vive te zijn. De RAF toont zich hardnekkiger dan bijvoorbeeld de destijds even ver maarde Rode Brigades in Italië. Begin deze week werd bijvoorbeeld een aan slag gepleegd op een gebouw van de bin nenlandse veiligheidsdienst. De daders zouden banden onderhouden met de RAF. En een paar maanden geleden nog sloeg de nieuwe lichting terroristen van de Rote Armee Fraktion keihard toe. De Siemens-directeur Beckurt werd bij een aanslag gedood. Sterker In het Westduitse opinieblad Der Spiegel meent expert Horst Herold zelfs: "De RAF is sterker geworden". Herold was van 1971 tot 1981 hoofd van het Bundes Kriminalamt en daarmee het Opperhoofd in de jacht op Baader- Meinhof en RAF. Omdat de aanslagen minder frequent plaats hebben, verslapt volgens Herold het besef om maatrege len te nemen. "Als er iets gebeurt, zijn alle politieke partijen ervan overtuigd dat de staat zich moet verweren. Maar in lende bijverschijnselen van scherp toe zicht". De alcoholcontrole waarover Aust sprak. Het onvermogen om ondanks die con trole het terrorisme definitief de kop in te drukken, is er wellicht ook de oorzaak van dat West-Duitsland dit stukje mo derne geschiedenis nog steeds niet heeft verwerkt. Ter rechterzijde is elke nuan ce verdwenen onder het geroep om de allerzwaarste straffen. Links zit nog al tijd met het dilemma dat het begrip voor de ideeën van Baader cs. niet te ry men is met de afschuw van het geweld. Hoe onverwerkt dat verleden is, bleek weer eens bij de ontvangst van de film 'Stammheim'. Aust en regisseur Rein- hard Hauff hebben hun uiterste best ge daan een zo objectief mogelijke film te maken, waarin justitie noch verdachten worden gespaard. Maar bij de première in Hamburg werden prominente gasten aangevallen en in Düsseldorf werd de film door gemaskerde mannen aan stuk ken gesneden. Tijdens de vertoning op het filmfestival van Berlijn kwam een melding van een bom binnen. Hetgeen overigens niet verhinderde dat de jury 'Stammheim' tot beste film van het festi val verkoos. 'Grote coalitie' Merkwaardige speling van het lot: een film over links terrorisme krijgt een prijs in de stad waar bijna twintig jaar gele den de kiem werd gelegd voor dat links terrorisme. Amsterdam had destijds zijn provo's, Parijs zijn studenten en West- Berlijn zijn 'Ausser Parlementarische Opposition'. De alternatieve cultuur in de verdeelde stad trok vele jongeren die politiek dakloos waren. De socialisti sche SPD had hen in de steek gelaten door een monsterverbond met de 'dui vel' CDU te sluiten. Een verbond dat als 'de grote coalitie' de geschiedenis is in gegaan. Maar vooral de Amerikanen moesten het bij de demonstraties ontgelden. Ze kregen in West-Berlijn al vroeg de Viet- nam-oorlog voor de voeten geworpen en vice-president Hubert Humphrey ont snapte maar net aan een aanslag, zoals Bild Zeitung tamelijk overdreven meld de. Het ging pas echt mis by het bezoek van de Sjah van Perzië aan Berlijn in ju ni 1967. Een demonstratie tegen dat be zoek werd door de politie uit elkaar ge slagen. "Zo hard was de politie in het naoorlogse Berlijn nog nooit opgetre den", schrijft Aust in zijn boek. Van dichtbij schoot een politieman de 26-ja- rige student Benno Ohnesorg door het hoofd. Hij overleed in het ziekenhuis en de tweede juni werd daarmee een keer punt in de Duitse geschiedenis. Het verzet verhardde zich, zeker na de moordaanslag in diezelfde periode op studentenleider Rudi Dutschke. Cy nisch genoeg waren de autoriteiten zelf debet aan die escalatie. Geheim agent Peter Horbach was in de beweging geïn filtreerd en schroomde niet om bij een demonstratie kant en klare Molotow- cocktails uit te reiken. Anti-fascisme De drie hoofdrolspelers in het latere drama hadden elkaar inmiddels min of meer gevonden. De werkloze Andreas Baader, geboren in 1943, zag in zijn ge boorteplaats München weinig mogelijk heden meer en verkoos het avontuur in Berlijn. Domineesdochter Gudrun Enss lin was aan de universiteit aldaar een ge talenteerd studente die, teleurgesteld in de SPD, radicaliseerde en gecharmeerd raakte van Baaders dadendrang. Ulrike Meinhof, dochter van een theo loog, was op dat moment nog een be trekkelijke buitenstaander. Ze was co lumniste bij het linkse weekblad Kon- kret en leidde een gerieflijk bestaan in Hamburg met man en twee kinderen. Ze volgde de gebeurtenissen in het kamp van de buitenparlementaire oppositie van dichtbij, raakte er steeds meer bij betrokken en dook met medeneming van haar twee kinderen onder in de ille galiteit. Op zoek naar de motieven van de terro risten wordt wel gewezen op het evange lische en anti-fascistische milieu waarin Ensslin en Meinhof werden grootge "Vertwijfelde theoretici die zichzelf in het nauw hebben gedreven", meende schrijver Heinrich Böll. Maar er werd nauwelijks naar hem geluisterd. Het linkse terrorisme van de Baader-Meinhofgroep en later de RAF had de Westduitse staat zodanig in het nauw gedreven dat een sfeer van hetze het leven in de Bondsrepubliek bepaalde. De journalist Stefan Aust verdiepte zich in het verschijnsel. Hij schreef er een boek over, maakte een tv-documentaire (morgenavond op Duitsland 1) en werkte mee aan een speelfilm over het proces tegen de top van Baader-Meinhof (dit weekeinde in Leiden te zien). door Bart Jungmann bracht. In het eerste deel van de al ge noemde tv-documentaire kwam vorige week zondag ook een man aan het woord, die een tijdlang in de Baader- Meinhofsfeer had verkeerd. Bij de dis- de groep, zo vertelde hy, werd zelfde waren van vijftig jaar geleden. Zijn tegenwerpingen dat het Derde Rijk toch echt was verslagen, vonden geen gehoor by de radicaalsten en hij haakte daarom af. Stefan Aust zelf over die motieven: "Je hoort wel vaker dat de kinderen de den wat hun ouders onder Hitler niet durfden. Misschien heeft het een rol ge speeld. Net als de Vietnam-oorlog en net als de dood van Ohnesorg. Maar de meeste RAF-leden zijn toch door a-poli- tieke toevalligheden in de illegaliteit te rechtgekomen. Dat geldt ten dele ook voor Ulrike Meinhof'. Brand Meinhofs eerste illegale daad was de bevrijding van Andreas Baader uit een Berlijnse gevangenis. Samen met Enss lin en twee anderen had hij twee jaar eer der in Frankfurt brand gesticht in een warenhuis. Een protest tegen de com- sumptiemaatschappy. Het viertal kreeg een onverwacht zware veroordeling: drie jaar gevangenis. In afwachting van hoger beroep werden ze na ruim een jaar vrijgelaten en doken meteen weer on der. In 1970 werd Baader gepakt. Een maand later volgde de geslaagde bevrij dingsactie, waarbij een bewaker zwaar werd gewond en Meinhof dus een einde maakte aan haar journalistieke carrière. Die dag (14 mei 1970) wordt wel be schouwd als het concrete begin van de Baader-Meinhofgroep. Stadsguerrilla heette vanaf die dag het middel om de staat te ontwrichten en de plannenmakers (onder wie ook Horst Mahler) vertrokken naar Jordanië om zich in een kamp van El Fatah aan een straffe training te onderwerpen. Zo werd geoefend op het omgaan met handgra naten. Ulrike Meinhof trok de pin eruit, zag rook uit de handgranaat komen en vroeg: "Wat moet ik nu doen?". Dat ging nog maar net goed. Maar de training werd geen succes. De Duitse gasten raakten geïsoleerd. Naakt zonnen en ge mengd slapen waren voor de Palestynen niet te tolereren en ze ontdeden zich zo. snel mogelijk van het groepje ongedisci-] plineerden. Op dat moment verschijnt ook schrij ver Aust ten tonele, zy het in een bijrol. Meinhof had tydens de stage in Jordanië haar kinderen in Italië ondergebracht. Een groepje hippies ontfermde zich over Bettina en Regine in een tentenkamp op Sicilië. Meinhofs echtgenoot was daar na een speurtocht van maanden achter gekomen en vond Aust bereid ze via list en bedrog uit het kamp te smokkelen. West-Duitsland ondervond in die pe riode ook al de eerste tekenen van de fa natieke jacht op het groepje voortvluch- tigen. Mahler was één van de eerste prooien. Margit Schiller, een ander, werd als een stuk wild en zeer tegen haar zin aan de persfotografen getoond. Poli- tie-agenten hielden haar vast en trokken op verzoek van de fotografen het haar uit Schillers gezicht. Reactie Het fenomeen werd ook aan een eerste analyse onderworpen. Filosoof Alfred Schmidt meende: "Het is een overblijf sel van de afkalvende protestbeweging. Die zijn nog met hun revolutie bezig, ter wijl de anderen al lang zijn overgegaan tot de orde van de dag. Zoiets als bij een voetbalwedstrijd: er valt een doelpunt, iedereen juicht en een paar mensen jui chen na een paar minuten nog". Op dat gejuich kwam een reactie uit Heidelberg. Een 'socialistisch patiënten collectief in die universiteitsstad ver klaarde de maatschappij voor ziek en zichzelf voor gezond. Hun motto 'De krankzinnigen in het geweer' kreeg een dubbele betekenis toen een aantal leden van de groep aansluiting zocht bij Baad er-Meinhof. Klaus Junschke was één van hen en gaf later treffend de onmoge lijke positie aan waarin de illegalen ver keerden: opgejaagd door de poltie, ge wantrouwd en toch ook een beetje geëerd door links. De groep was alles wat men had en handhaving was een doel op zichzelf geworden. Junschke: "Er was niemand die tegen me zei: hou toch eens op met die rotzooi, kom eens tot jezelf. We waren immers een autori teit, de vechtende voorhoede". Zo'n oproep werd wel tot Ulrike Mein hof gedaan. Haar pleegmoeder schreef haar een open brief waarin ze tornde aan het beeld van de niets ontziende terroris- te en Ulrike vroeg zich over te geven. Heinrich Böll mengde zich eveneens in de discussie en stelde de Baader-Mein hofleden voor als vertwijfelde theoretici, die zichzelf in het nauw hadden gedre ven. Een poging tot nuancering die niet op prijs werd gesteld. Het waren geen tijden voor bezinning en Böll gold in de hetzerige sfeer voor de meeste Duitsers voortaan als sympathisant van het terro- In die periode (1970) beperkt het poli tieke terrorisme zich tot bankroven, waarbij het soms tot korte schietpartijen kwam met slachtoffers aan beide kan ten. "Na 22 maanden was aan beide kan ten een sfeer van angst, hysterie en para noia ontstaan", zoals Aust schrijft. Ook onschuldigen waren hun leven niet meer zeker. Een jeugdige joyrider werd aangezien voor terrorist en door de poli tie doodgeschoten. Een meisje dat leek op Ulrike Meinhof overleefde die gelij kenis niet. Leiderschap Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam in 1972 vormden het sein voor verandering van tactiek. Baad er-Meinhof sloeg keihard terug. Aansla gen op militaire kampen in Frankfurt en Heidelberg kostten vier GI's het leven. Bij een bomontploffing in de Hamburg- se vestiging van Bild-uitgever Springer raakten zeventien mensen gewond. Ar beiders nog wel, en dat werd Ulrike Meinhof, verantwoordelijk voor die aan slag, door de anderen zwaar aangere kend. Meinhof was toch al een buitenbeentje en zeker niet de leidster waarvoor de buitenwereld haar hield. Ensslin en Baader waren de werkelijke aanvoer ders. Dat bleek duidelijk tydens het pro ces. Tydens één van de zittingen pro beerde Ulrike Meinhof aan te geven dat de groep te veel als één geheel werd ge zien. Distantiëring was niet mogelijk. De rechter ontnam haar zonder meer het woord en kon daarmee niet beter haar gelijk aantonen. Niet alleen de tijden van bezinning, maar ook de tijden van naar elkaar luisteren waren voorbij. Kort daarna pleegde Meinhof zelfmoord. De reeks aanslagen in 1972 luidde te vens het einde in voor de groep van het eerste uur. Het Bundeskriminalamt was nog altijd het spoor bijster, maar een op lettende burger maakte de poltie attent op een woning in Frankfurt. Na een be legering kwamen daar Andreas Baader, Jan-Carl Raspe en Holger Meins uit te voorschijn. Even toevallig verliepen de aanhouding van Gudrun Ensslin (in een boetiek) en Ulrike Meinhof (in een wo ning in Hamburg). Vijf jaren van opsluiting volgden, waarbij internerinsmethoden werden gevolgd die tot protesten leidde van on der meer Amnesty International. De ge vangenen werden mishandeld, neon licht brandde dag en nacht en ze leefden volledig geïsoleerd van de buitenwereld. Diverse keren werden hongerstakingen georganiseerd, Holger Meins stierf by één van die acties. In contrast met die harde maatregelen trad het bewakingspersoneel ook heel slordig op. Het werd de gevangenen bij voorbeeld mogelyk gemaakt een hele bi bliotheek over ontploffingsmateriaal op te zetten. Ook later in Stammheim, waar een aantal verdachten op een extra be waakte verdieping werden samenge bracht, bleek de controle onvoldoende. Advocaten konden pistolen en explosief materiaal naar binnen smokkelen. Aanslagen Explosief bleef het ook buiten Stamm heim, waar onder de naam RAF aansla gen aan de orde van de dag bleven. De nieuwe generatie (Christian Klar, Brigit te Monhaupt en Siegfried Hausner) was ideologisch misschien minder onder legd, maar de daadkracht was beslist niet minder. Een rechter (Von Drenk- mann), een procureur generaal (Buback) en een bankier (Ponto) werden ver moord. En de bezetting van de Westduit se ambassade in Zweden eindigde in een bloedbad. Ook Nederland maakte ken nis met Westduits terrorisme. Bij een po ging RAF-lid Knut Folkerts in Utrecht aan te houden, werd een agent doodge schoten. Het waren zinloze acties. De arbeiders schaarden zich niet achter de RAF (daar in is in de hele geschiedenis van de be weging geen moment sprake van ge weest) en er kwam geen gevangene door vry. Meer succes had de 'Beweging van de 2e Juni', de naam verwijst naar de dag waarop student Ohnesorg in 1967 werd doodgeschoten. Deze beweging leidde een tamelijk geruisloos bestaan en pogingen tot samenwerken met de RAF leidden tot niets. Michael Bau- mann, lid van de beweging, daarover: "We keken toch wat achterdochtig tegen vooral Baader aan. Hij zat zwaar onder de speed en wy waren nog lekker aan de hasjiesj". Het enige echte wapenfeit van de 'Be weging van de 2e Juni' was in 1975 de ontvoering van de Berlijnse politicus Peter Lorenz. De overheid ging in op de eisen van de kidnappers en vijf leden van de 1 hoofdstad i renz werd even later ongedeerd vrijgela ten. De RAF probeerde dat succes twee jaar later te herhalen met de ontvoering van Schleyer, maar dat mislukte. Autori teiten waren tot de conclusie gekomen dat toegeven aan dit soort eisen alleen maar tot nieuwe acties zou leiden. Gaby Dilleman, stewardess in het ontvoerde Lufthansa-toestel, kon die halsstarrige houding niet billijken. "Misschien is het wel beter om te sterven dan in een we reld te leven waarin een mensenleven zo weinig waard is. In een wereld waarin het belangrijker is negen mensen in de gevangenis te houden dan het leven te redden van 91 mensen". Zelfmoord? De bliksemsnelle actie van 'Grenz- schutzgruppe 9' in het Soedanese Moga- disjoe redde haar leven en dat van de an deren. Maar Schleyer moest de tol beta len. Zoals ook Ensslin, Baader en Raspe het leven lieten. Moord, volgens een deel van de Westduitsers. Ze wijzen op eerde re verklaringen van het drietal dat zelf moord uit den boze was en de autoritei ten in dat geval nooit mochten worden geloofd. Zelfhioord, concludeerde niet temin het openbaar ministerie na onder zoek. Stefan Aust durft in deze kwestie geen stelling te nemen: "Wat in die nacht is gebeurd, zal waarschijnlijk altijd specu leren blijven". De balans van zeven jaar ondergrondse strijd gaf op dat moment 47 doden aan. Negen jaar later blijkt de strijd nog altijd niet gestreden en blijft het aantal doden groeien, zij het minder snel. Eén ding hebben Baader-Meinhof en RAF bereikt: West-Duitsland is ver anderd. Stefan Aust in een interview met weekblad De Tijd: "Ik hoop het niet mee te maken dat bij ons ooit echt een keer de noodklok wordt geluid. Wanneer een kleine groep als Baader-Meinhof onze rechtsstaat al zo kan ontwrichten, wat zal er dan gebeuren als hier werkelijk de pleuris uitbreekt?" r Ulrike Meinhof. Andreas Baader. Gudrun Ensslin. Holger Meins. Scène uit de filmStammheimdie in West-Duitsland veel losmaakte. V.l. rechtszaal gebracht. Baader, Ensslin, Raspe en Meinhof (gespeeld door acteursworden naar de (foto pr)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25