Jezek: 'De overgang is heel erg groot' de -iljLljn— Werder loopt vergeefs storm 'Psycholoog kan deel spanning bij topvoetballers wegnemen' Trainer terug in Tsjechoslowakije Federatie wil beunhazerij in paardesport aanpakken PAGINA 16 SPORT ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1936 PRAAG (GPD) - Hij durft het niet ronduit te stellen, maar uit alles blijkt dat de overgang Vaclav Jezek zwaar valt. Hij knikt schichtig, maar zegt hartgrondig 'ja' op de vraag of hij het luxe leventje in het vrije Westen niet mist en bevestigt het nog eens door het bewust op te hemelen. „De woning die ik in Zwitserland had was fantastisch", zegt hij met glimmende ogen, en dan, een paar toonhoogten lager: „En hier is het altijd hetzelfde. Je komt steeds wat te kort. De ene week heb je alles, de andere niets. Maar ja, je wilt altijd terug naar je familie". Vaclav Jezek: 'De eerste twee jaar had ik vertrouwen in Rotterdam. Daarna begon de rotzooi'. (archieffoto) Weerzien met Praag, weerzien met Vaclav Jezek. Hij is uiterlijk maar weinig veranderd sinds zijn laatste Nederlandse periode. Nog altijd beweegt hij zich als de gentleman- coach door het voetballeven, nog altijd is hij de beminnelijkheid zel ve. Drieënzestig wordt hij straks, op 1 oktober, tijd dus om het stress-gevoelige beroep van oefen- meester op te geven, vooral omdat hij driejaar geleden getroffen werd door een lichte hartaanval. Nog één seizoen blijft hij aan bij Sparta Praag, daarna gaat hij scoutings- werkzaamheden verrichten en zijn biografie afmaken. „Ik trainde kampioenen", wordt de titel van het boek, dat hij in 1988 wil laten verschijnen, vooral ver wijzend naar het Europees kam pioenschap dat hij met het Tsjechi sche team in 1976 binnenhaalde. Hij zal er zichzelf in profileren als voetballer, als trainer en als propa gandist van de trainingsmethode van Wiel Coerver ('want die vind ik fantastisch') en zal herinneringen ophalen aan Nederland. Hij noemt zijn jaren bij ADO én FC Den Haag én de eerste twee sei zoenen bij Feyenoord de mooiste tijden die hij in het buitenland heeft gekend als trainer. Zürich was „ook prachtig", maar om een andere reden: „Want daar heb ik in twee jaar tijd meer verdiend dan in vier jaar bij Feyenoord". Adviseur Nu is hij trainer van Spartak Praag en adviseur van bondscoach Masopust, maar in feite trekt hij aan alle touwtjes. Voor de inter land met Nederland verzorgde hij bijvoorbeeld alles, inclusief de wedstrijdbespreking, al zou dat ook kunnen zijn omdat hij de Oranjespelers zo goed kent. Hij is in elk geval in staat de vergelijking te trekken. „Het voetbal in Tsje choslowakije verkeert in dezelfde situatie als in Nederland", legt hij uit. „Het wachten is op nieuw suc ces. Dat is de reden waarom ik te ruggehaald ben bij het nationale team. Als adviseur, maar men zegt dat ik de dekmantel van Masopust ben". door Paul de Tombe Zo'n afschei _r heeft de nu al legendarische linkshalf van Dukla Praag hard nodig. Het uitblijven van nieuwe resultaten en het mis sen van Mexico hebben de toe schouwers veijaagd van de Tsje chische velden. 'Toevallig' trekt Sparta Praag nog wel redelijk, maar bij de overige duels, van afge lopen zondag bijvoorbeeld, kwa men gemiddeld maar net 4000 kij kers. „Wij hebben geen persoon lijkheden meer rondlopen op de velden", noemt Jezek als oorzaak van de terugval na de gouden tij den. „Er heerst veel onrust, de pers is te negatief en te kritisch en we heb ben geen echte toppers meer. Jan Berger is er wel één, maar die heb ik vorig seizoen zelf naar Zürich gehaald en de bond wil in inter lands niet met 'legionairs' spelen. Ik ben ervoor om hem terug te ha len en daar gaan we nu zeker over praten". Hereniging Tsjechoslowakije, ingedeeld in de EK-kwaliflcatiegroep VI met Finland, Wales en Denemarken, kan de routinier goed gebruiken in die strijd, waarin de ploeg overi gens volgend jaar (15 april 1987) een tegenbezoek brengt aan Ne derland om andermaal met Oranje te sparren. „Bij thuiswedstrijden in Praag scheelt het zeker 5000 toe schouwers of Berger er wel of niet bij is. Hij is hier mateloos popu lair", aldus Jezek, die ook zelf al tijd in de belangstelling stond. Na Zürich nog kon hij aan de slag 'in de ontwikkelingslanden', maar hij koos voor de terugkeer naar zijn land en de hereniging met zijn fa milie. Negen jaar bracht hij, met Praag se tussenpozen, elders door. Zeven daarvan vertoefde hij in Neder land. Het begon er goed voor hem, het liep er slecht voor hem af. In 1981 werd hij door Feyenoord met 'vakantie' gestuurd en dat krenkte de trotse Tsjech. „De eerste twee jaar had ik vertrouwen in Rotter dam. Daarna begon de rotzooi. Met de spelers, het bestuur, de direc teur (Stephan) en misschien door de jaloezie van Clemens Westerhof. Prima als jeugdtrainer: mijn zoon, die een jaar onder hem had meege- traind, vond hem zelfs fantastisch. Maar Westerhof is zichzelf voorbij gelopen toen hij alles wilde en mijn plaats verlangde. Ik ben niet eens daarom met vakantie gestuurd, maar wegens Joop Hiele", zegt Je zek, die de jonge keeper destijds bracht in de periode dat Feyenoord net Van Engelen had gekocht. Het leverde een verbitterde strijd op tussen Jezek en het bestuur, „dat Hiele geen doelman vond voor Feyenoord. Maar ik had ver trouwen in hem en zag dat hij er zou komen. Dat hij hier nu was als tweede doelman van Oranje is na die nederlaag van destijds nu mijn overwinning". „En waar zijn de spelers geble ven bij Feyenoord op wie ik kritiek had?", vraagt hij triomfantelijk. „Waar is Budding, waar is Jacob- sen, waar is Stafleu?". Hij heeft het antwoord niet nodig, haalt na zo veel tijd nog verder zijn gram. „Mi chael Laudrup kwam naar de Kuip. Zestien was hij en ik wilde hem graag hebben. Maar hij moest drie ton kosten. Een ton voor hem, een ton voor z'n vader en een ton voor z'n club. Dat was te duur. Had Feyenoord het maar gedaan", ver zucht hij. „Maar er was nooit geld. In die tijd volgde ik ook Gullit al, maar als het op geld aankwam, kon er maar weinig". Overstap Bij zijn terugkomst in Praag, bij zijn eigen Sparta, kon hij weer veel. Tussen '82 en '84 maakte hij de ploeg kampioen en bekerwin naar. Het leidde tot zijn overstap naar FC Zürich in Zwitserland. „Een mooi land, een prachtig huis. Ik werkte er alleen niet met echte profs", zegt hij, waarvoor hij een typisch voorbeeld voorhanden heeft. „Van de sponsor mocht de ploeg een weekje met vakantie naar Las Palmas. Daar was ook het Russische team en dat wilde een oefenwedstrijdje tegen ons spelen. Maar mijn voetballers wilden niet, omdat ze met vakantie waren...". Dat begreep hij niet, met zijn ty pisch Oosteuropese inslag, het was het enige dat hem uit die periode nog dwarszit. „Ik heb er echt heel goed geld verdiend. Ik weet alleen niet hoe ik dat hier op moet ma ken", verwijst hij naar de andere omstandigheden waar hij nu weer in terecht is gekomen. „Ik denk maar dat ik een nieuw huis laat bouwen. Ik heb er weliswaar al één in Praag en een buitenhuis aan de Oostenrijkse grens, maar je moet er toch wat mee doen". Te oud „De overgang is heel erg groot, vooral na Zwitserland", zegt hij dan ten slotte. „Ik zou graag in het buitenland gebleven zijn, als ik dan maar zeker had geweten dat ik hier steeds terug had mogen ko men. Bij mijn zoon, mijn dochter, mijn moeder en mijn broer. Ik had ook nog graag elders willen werken, kon nog een leuke job krij gen in de ontwikkelingslanden, maar dat gaat niet meer. Ik ben te oud. Helaas", zucht hij hartgron dig. Voetballen is en blijft een leuk spelletje. Iedereen kan het im mers doen, want er is niets aan om een bal een schop te geven. Het is wèl moeilijk om die bal el ke keer zó te raken dat hij daar komt waar je wilt. Als je dat re gelmatig goed doet, dan heb je een beetje techniek, dan heb je wat macht over de bal en kan de bal die richting op gaan die jij wilt. door Piet Keizer De Zuidamerïkanen en de Zuideuropeanen zijn goede tech nische voetballers. Ze houden de bal onder controle en trappen re delijk zuiver. Ze spelen ook niet zo snel dat ze fouten gaan maken. Ze maken het tempo onderge schikt aan de techniek, zodat ze ook in de tweede helft nog niet zo moe zijn dat er veel fouten ge maakt worden. Want als je te veel en te hard loopt, mis je op een ge geven moment de kracht en de concentratie om die bal de juiste richting te geven. In Nederland spelen de clubs vaak in een zo hoog mogelijk tempo. Dat vereist een sterke conditie, maar gaat dan ook vaak ten koste van de techniek van de spelers. Neem wat dat betreft nu Ge rald Vanenburg, door bonds coach Rinus Michels aanvanke lijk buiten de selectie gelaten voor de oefeninterland tegen Tsjechoslowakije, maar door het wegvallen van Michel Valke toch weer werd opgeroepen. Vanen burg heeft een gave techniek, een enorme balcontrole en is een meester op de vierkante meter. Hij is in staat om een bal op korte afstand onder controle te houden en durft duels aan te gaan, want ze kunnen de bal toch nauwelijks van hem afpakken. Maar hij moet daarbij wel voortdurend naar die bal en naar zijn tegen stander blijven kijken, zodat hij geen tijd meer heeft om het over zicht te behouden over wat er om hem heen gebeurt. Vanenburg heeft ook een gave traptechniek. En als hij wat meer tijd en ruim te heeft, kan hij ook een glaszui- vere pass of voorzet geven. Bo vendien heeft hij ook nog een zui ver en hard schot in beide benen. Dus bepalen zijn technische kwa liteiten eigenlijk zijn plaats op het veld, die naar mijn mening op de rechterflank ligt en niet op het middenveld. Vanenburg mist daarvoor na melijk de lichamelijke kracht. Dit in tegenstelling tot Jan Wou ters van Ajax, van wie ik ver wacht dat hij nog vele jaren in het Nederlands elftal op het mid denveld zal spelen. Wouters bezit weliswaar minder techniek dan Vanenburg, maar hij beschikt wel over meer kracht en uithou dingsvermogen. Bovendien heeft hij voldoende inzicht om zich goed op te stellen. Door al deze kwaliteiten staat hij volgens mij dan ook volkomen terecht op het middenveld: bij Ajax en in Oranje. Ruud Gullit is in dit verband een verhaal apart. Hij kan zowel wat Vanenburg doet als wat Wouters doét. Hij heeft zoveel techniek, opk aangevuld met kracht en conditie, dat hij op bei de posities kan spelen. Maar niet tegelijk, want dat kost weer te veel kracht. En vrije man spelen én afmaker zijn is onmogelijk. Dat gaat ten koste van zijn tech nische kwaliteit. Dus Gullit moet eigenlijk ook in de aanval spelen, bij PSV en in het Nederlands elf tal, en dan zonder opdracht voor af om ook nog allerlei tactische dingen uit te voeren, want hij is uiteindelijk het sterkste als hij als vrije man kan aanvallen. Maar wat voor Vanenburg, Wouters en Gullit geldt, is eigen lijk op iedere speler van toepas sing. De technische kwaliteit be paalt de positie in een elftal. En wat mij betreft moet die techniek voorrang hebben en houden bo ven inzet, mentaliteit, conditie en tactiek, al wil ik daarmee niet be weren dat die aspecten of één daarvan kunnen worden ver waarloosd. Dat is wel gebleken in de interland tegen Tsjechoslowa kije. (SID) - Negentig minuten lang heeft Werder Bremen gisteravond geprobeerd doelman Zumdick van Bochum te passeren, maar de sluit post stond bij alle pogingen op de goede plaats. De bijna 23.000 toe schouwers bleven tot op het laatste moment op de tribunes in de hoop dat doelpuntenjager Vóller toch nog een gaatje zou vinden. De aan valler kreeg drie uitgelezen moge lijkheden om te scoren, maar faal de even zo vaak. Door het onver wachte gelijkspel heeft Werder nu al twee verliespunten meer dan kampioen Bayern München. Bij Schalke 04 deden voor het eerst de 'miljoenen'-aankopen Hannes en Wegman mee. De laat ste werd na een matige eerste helft vervangen door de 37-jarige Dietz. Met hard werken won Schalke (3-0) ook de derde thuiswedstrijd van het seizoen. Nieuweling Blau Weiss Berlin had weinig verweer op het zeker niet al te briljante spel van Schalke. FC Nürnberg raakte drie minu ten voor het einde onnodig een punt kwijt, toen Bührer met zijn vierde seizoenstreffer Waldhof Mannheim op gelijke hoogte bracht. De stand:l. Bayer 04 Leverkusen 5 - 9, 2. Bayern Muncben 5 - 9, 3. Werder Bremen 6 - 9,4. Hamburger SV 5 - 7,5. Schalke 04 6 - 7, 6. SV Waldhof 6 - 7, 7. VFB Stuttgart 5 - 6, 8.1. FC Kaiserslautern 5 - 6, 9. Borussia Dortmund 5 - 6,10. Eintracht Frankfurt 5 - 6,11. VFL Bochum 6 - 6,12. Bayer Uerdin- gen 5 - 5, 13. FC Homburg 5 - 3, 14. Blauw Weiss Berlijn 6 - 3, 15. Bor. MG 5 - 2, 16. Fortuna Dusseldorf 5 - 2, 17. 1 FC Nuern berg 6 - 2, 18. 1 FC Koln 5 - 1. Bondscoach Rinus Michels (tweede van rechts) onderhoudt zich voor het sportmedisch congres met burgemees ter Ed van Thijn. Uiterst links technisch-directeur Johan Cruijff van Ajax. (foto anp> RHEDEN (GPD) - De Federatie van Nederlandse Rijscholen (FNRS) wil de „beunhazerij" in de recreatieve paardesport gaan aan pakken. Op het moment bezitten manegehouders, die niet bij de FNRS zijn aangesloten, liefst tach tig procent van de markt (350.000 vrijetijdsruiters). „Dat wil natuur lijk niet zeggen dat al die manege houders beunhazen zijn, maar dit fenomeen neemt in de rijsport wel hand over hand toe" zo stelt de federatie. E.M. Scheurs, voorzitter van de Stichting Recreatieruiter, wijt dit „euvel" aan het ontbreken van richtlijnen van het ministerie van Landbouw en Visserij inzake het vestigingsbeleid voor maneges. De federatie dringt er bij het landbouwministerie dan ook op aan vestigingsregels uit te vaardi gen, waardoor het onmogelijk wordt zomaar een manege te be ginnen. Schreurs: „Vrij onderne merschap staat hoog in ons vaan- i 50 seconden, 2. Wim Arras (Bel), 3. Jesus Suarez Cueva (Spa), 4. Dominique Lecrocq (Fra), 5. Al- Cuba - Oost-Duitsland 3-1 (13-15,15-3,15-7, 15-3) China - Peru 3-0 (18-16, 15-2 en 15-8) 5. t/m 8. plaats: Brazilië - Japan 3-1 (15-13, 8-15, 16-14, 5-15, 17-15) 1. Jorg Muller (Zwi), 13 uur, 44 minuten en Toernooi Stuttgart: 14 seconden, 2. Thierry Marie (Fra) z.t., 3. Anselmo Fuerte (Spa) op 0.02,4. Acacio Da Silva (Por) op 0.02, 5. Laurent Fignon (Fra) op 0.03,6. Jose Recio (Spa) op 0.04,7. Jesus op 0.05, 8." De uitslagen van de kwartfinales: Andres Gomez (Ecu) -David de Miguel 7-5,2-0 opgegeven Blanco Villar (Spa) c Ronde van de Europese Gemeenschap Uitslag tweede etappe naar Salamanca: 1. Enrique Carrera (Spa) de 204 kilometer in vier uur, 58 minten en 5 seconden, 2. Roy Knickman (Vst) op 0.07,3. Roland Le Clerc (Fra) op 7.13, 4. Jean-Louis Peillon (Fra) z.t, 5. Miguel Indurain (Spa) op 8.38,6. Oth- mar Haeflinger (Zwi), 7. Jacques Decrion (Fra), 8. Milan Jonak (Tsj), 9. Rikho Suun (Sov). 10. Vladimir Moeravski (Sov), allen in dezelfde tijd als Indurain. op 6.30, 4. Jean-Louis Peillon (Fra) op 6.48, 5. Miguel Indurain (Spa) op 7.40, 6. Pascal Jules (Fra) op 7.41, 7. Bernard Richard (Fra) 7.43, 8. Martial Gayant (Fra) 7.53, 9. Christian Chauret (Fra) op 7.53. 10. Bruno Wojtinek (Fra) op 7.54. Jonas B. Svensson (Zwe) (Oos) 6-4,6-0 Martin Jaite (Arg) - Guillermo Vilas (Arg) 6-2,6-2 Ulf Stenlund (Zwe) - Mikael Pernfors (Zwe) 5-7,6-2,6-2 Toernooi Genève De uitslagen van de kwartfinales zijn: Thierry Tulasne (Fra) - Jorge Badou (Spa) Henri Leconte (Fra) - Martin Wostenholme (Can) 6-4, afgebroken wegens regen Eduardo Bengoechea (Arg) - Juan Avenda- Toernooi Tokio: De uitslagen van de kwartfinale zijn: Steffi Graf (Wdl) - Wendy White (Vst) 7-6,7- 5 Bettma Bunge (Wdl) - Robin White (Vst) 6- 3, 7-6 Manuela Malejeva (Bul) - Melissa Gurney (Vst) 6-1, 7-5 Catherine Tanvier (Fra) - Katerina Maleje- AMSTERDAM (ANP) - In de top van de medische staf van de KNVB is plaats voor een psycho loog voor een persoonlijke benade ring van profvoetballers. Maar de ze wetenschapper dient wel een scherpe kijk op voetbal te hebben. Omdat bondscoach Rinus Michels, die deze mening gisteren ventileer de, recentelijk niet zo'n figuur heeft ontmoet, achtte hij de kans op de komst van een psycholoog naar de voetbalbond klein. Michels was in Amsterdam één van de vele sprekers tijdens de eer ste van de twee dagen van het con gres over de relatie tussen sport, met name voetbal, en (para-)medi- sche begeleiding. Het resultaat van de samenwerking tussen Ajax en het twintigjarige Sint Lucas Zie kenhuis. Volgens de bondstrainer, net terug uit Praag waar het Neder lands elftal met 0-1 van Tsjecho slowakije verloor, kan een psycho loog naast medici wel degelijk een belangrijke rol spelen. „Topvoet ballers staan altijd onder druk, moeten altijd presteren. Door de individuele aanpak kan de psycho loog een deel van de spanning weg nemen". Maar Michels wees op het gebrek aan specialisatie bij de psy chologen: „Er hebben zich wel en kelen aangemeld. Maar die hoor den niet in het voetbal thuis. Van hun ideeën ging je door het be hang". Hij zei dit ondanks de posi tieve ervaring, die hij in de jaren zeventig bij Ajax opdeed. Als één van de weinige Nederlandse clubs riep Ajax, toenmaals grossierder in kampioenschappen, de hulp in van een psycholoog. Technisch directeur Johan Cruijff van Ajax had de voorzet voor zijn voormalige coach Mi chels gegeven. „Als hoofdtrainer kun je niet meer in je eentje te werk gaan", zei Cruijff. „Je verza melt een groep specialisten om je heen, op zowel technisch als me disch gebied. Ook voor de begelei ding van spelers". Cruijff noemde het voorbeeld van de jonge Rob Witschge, die de laatste weken in het eerste van Ajax speelde. „Zon dag gaan we direct na het duel te gen Groningen op reis voor de Eu ropa-Cupwedstrijd tegen Bursas- por. Maar die jongen zit wel in een belangrijke fase van school. Hij kan dus geestelijk in de problemen raken. Daarom hebben wij een spe ciale studiecommissie, die met de ouders en docenten praat over de mogelijkheden". Ook vond Cruijff, dat een trainer zijn eigen normen moet aanleggen bij de beoordeling van de fitheid van een voetballer. De coach moet zelfs durven beslui ten een volgens de medische staf herstelde voetballer nog niet op te stellen: „Neem nou vorig jaar Ro nald Spelbos. Hij mocht dan me disch fit zijn verklaard, ik hield hem een paar weken langer buiten de ploeg. Dat kostje misschien een punt, maar dat win je later terug met een zowel lichamelijk als geestelijk herstelde speler". Overigens ergerde Cruijff zich net als Louis van Gaal, aanvoerder van AZ, aan de slechte lichamelij ke scholing van veel jonge spelers. Van Gaal, actief voor de spelers- vakbond en van beroep leraar li chamelijke opvoeding: „Ik zie nau welijks lenige jongens. De juiste voorlichting en medische begelei ding zou feitelijk op jeugdige leef tijd moeten aanvangen". Ook wees Van Gaal op een probleem voor de genen, die een (semi-)profloopbaan zijn begonnen: het gebrek aan een 'praatpaal' binnen de medische staf. „Daardoor zoeken spelers naar hulp van buitenaf. Zo ontstaat het gevaar van twee behandelin gen, die wellicht lijnrecht tegen over elkaar staan". De oplossing is volgens Van Gaal vrij simpel: tus sen spelers en medische begelei ders dient een onbegrensd vertrou wen te bestaan. Beide groepen moeten daarnaar streven. del, maar dat moet niet ontaarden in een willekeurige vestiging van paardensportaccommodaties. Het is in de laatste jaren dikwijls voor gekomen, dat zonder deskundig heid grote rijhallen werden neerge zet die later niet te exploiteren ble ken". Van de 1000 Nederlandse möne- ges zijn er slechts 300 aangesloten bij de federatie. Volgens de federa tie dragen de 700 overige maneges niet in alle gevallen de voorge schreven 19 procent BTW over het zogeheten pensiongeld af. „Een vorm van oneerlijke concurrentie, want de BTW, die over elk paard op stal betaald moet worden, is voor vele manegehouders een le vensgroot financieel probleem", al dus Schreurs. Derhalve gaat de rijschoolfedera tie een sterren-klassificatie invoe ren, zoals dat ook gebruikelijk is in de horeca. De bedoeling van die sterren is de consument meer hou vast en herkenbaarheid te bieden. „Het gaat ons er niet om wie met het meeste geld de duurste accom modatie kan neerzetten, maar om wie, met de middelen die hem of haar ter beschikking staan, de bes te bedrijfsuitvoering kan doen, goed voor de paarden is en een pri ma rij-instructie weet te verzor gen". Er zullen 5 maneges komen met 3 sterren, ongeveer 90 met 2 sterren, ongeveer 140 met 1 ster en 40 zonder ster. De by de ÈNRS aangesloten ma neges betalen per jaar 500 gulden voor hun lidmaatschap en worden jaarlijks eenmaal geïnspecteerd door een onafhankelijke commis sie. „Dat gebeurt niet bij de boer die, naast zijn bedrijf, ook nog een paar pony's verhuurt". In een schrijven aan alle gemeenten, wijst de FNRS er dan ook op dat haar leden zich in positieve zin onder scheiden van de „beunhazen" en dat het tijd wordt voor een uniform beleid in de aangeschreven ge meenten. Het sterk uiteenlopende over heidsbeleid is de FNRS een doorn in het oog. In sommige bosgebie den zijn ruiters welkom in andere daarentegen weer niet. Ook wijst de federatie op de per eigenaar (particulier of overheid) uiteenlo pende bewegwijzering op ruiterpa den. Met de erkenning door minis ter Braks van landbouw en visserij van het FNRS-ruiterrijbewijs (juni 1985) zou Staatsbosbeheer in al haar gebieden ruiters moeten toe laten. De recreatieruiter moet evenveel rechten hebben als iedere andere recreant, zo stelt de federa tie.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 16