Monnikenwerk: een eeuw kloosternat 'Ons bier is kerngezond' Leegloop ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 13 (Van een medewerker) TILBURG (GPD) Ten oosten van Tilburg in de mooie omgeving van Berkel Enschot ligt de abdij O.L. Vrouw van Koningshoeven. In het enorme klooster, de boerderij en de bijgebouwen op het complex van 135 hectare, studeren, bidden en werken veertig monniken. Van ver voor zonsopgang tot de in vroege avond. En dat allemaal volgens de regel van de H. Benedictus „dan zijn zij waarlijk monniken als zij van de arbeid hunner handen le- Voor de monniken in het Tilburgse betekent arbeiden onder meer het brouwen van bier. Deze maand is het precies honderd jaar geleden dat het eerste brouwsel van de pa ters Trappisten met paard en wa gen zijn weg vond naar de Brabant se horeca. Vele honderdduizenden liters van Neerlands enige kloos terbier volgden. Een eeuw monni kenwerk. „Ons bier is kerngezond", verze kert pater Godfried. De directeur van de trappistenbrouwerij De Schaapskooi wuift de kritiek dat ook zijn bier bijdraagt aan het alco holprobleem met een luchtig ge baar weg. „Het zit vol met vitamine B en is bloedzuiverend. Het is een puur natuurlijk produkt, gebrou wen uit mout, hop, water en spe ciale kruiden die we hier kweken. Het wordt niet gepasteuriseerd, maar rijpt hier zes weken op de fles, bij een temperatuur van 26 graden. Daarna is het in feite onbe perkt houdbaar. Maar je moet het wel met mate drinken". Dat geldt voor alle bieren die door de gewijde handen van de kloosterlingen worden gebrouwen. Met een alcoholpercentage van ze ven procent zyn de La Trappe en Koningshoeven nou niet bepaald doordrinkbieren waarmee het goed feestvieren is. De paters weten dat. Zelf zijn zij matige drinkers. Alleen op bijzon dere feestdagen komt er een flesje zware La Trappe op de kloosterta fels. Als tafelbier voor eigen ge bruik maakten ze tot voor kort een licht aftreksel van het volle bruine Tilburgse nat. Maar sinds juli brou wen de monniken van O.L. Vrouw van Koningshoeven ook een goud kleurige pilsener. Dat speciale Ab dij Pils, met altijd nog een procent meer alcohol dan het gekoelde Grolsch, Hengelo's, Skol of Heine- ken dat in de meeste cafés uit de tap stroomt, is een meer dan waar dige vervanger van hun 'huisbier'. Geschiedenis In zijn werkkamer tussen kloos ter en brouwerij verhaalt pater Godfried tot voor kort ook de econoom van het klooster over de geschiedenis van de abdij, het kloosterleven, de meer dan onstui mige groei van de brouwerij en de aarzelende groei van het aantal jon ge kloosterlingen. Zijn zachte g verraadt zijn zuidelijke afkomst. Ooit heette de nu 40-jarige brou werij-directeur Godefridus Bernar- dus Maria Looyaard. Hij had een vriendin, trouwplannen en een op tiekzaak in Tilburg. Op een zondag in 1975 kwam hij met zijn vriendin langs de abdij. „We besloten om bij de Trappisten naar de kerk te gaan", herinnert hij zich. Kort daarna was het uit met de liefde en werd de optiekzaak van de hand gedaan. Godefridus verruilde zijn kostuum voor een pij en werd God fried. „Volgens de regel van Benedic tus moeten wij zorgen voor ons ei- Het klooster O.L. Vrouw van Koningshoeven bij Til burg werd in 1881 gesticht door een kleine groep Trappisten van de Abdij Katsberg in Frans Vlaan deren. Zij vestigden zich in de hoeven die aanvanke lijk eigendom waren van Koning Willem II. In 1891 begon de bouw van de ab dij O.L. Vrouw van Ko ningshoeven. De brouwerij de Schaapskooi, waarvan de naam ontleend is aan de schapenteelt die bij de 'Ko ningshoeven' plaats had, werd al in 1886 opgericht. gen levensonderhoud. Er moeten dus bronnen van inkomsten zijn. Toen hier in 1885 een zoon van een Beierse bierbrouwer intrad, werd besloten bier te gaan brouwen. Bij de keus voor de brouwerij speelde ook een rol dat Benedictus zegt dat we moeten drinken wat in de streek gebruikelijk is", legt pater Godfried uit. De brouwerij De Schaapskooi maakte aanvankelijk een donker bier. Maar zo rond de oorlogsjaren brachten de grotere commerciële brouwers oud bruin op de markt. „Dat bier werd door de consument vereenzelvigd met ons bier. De om zet liep dan ook flink terug. Wij zijn toen begonnen met het maken van pils". Het brouwen van Trappistenpils is de monniken min of meer uit de hand gelopen. Om van afzet verze kerd te zijn, kocht het klooster net als andere brouwerijen het ene café na het andere. De waarde ring voor het kloosterbier nam toe en de omzet steeg tot ongekende hoogte. In 1969 bleken 130 kroegen in Brabant eigendom van de paters Trappisten. De toen ruim vijftig monniken waren verantwoordelijk voor een middelgrote brouwerij met 135 werknemers van buiten. „En dat was nou niet bepaald de bedoeling van St. Benedictus", zegt pater Godfried. „Maar wat te doen? Besloten werd de café's te verkopen aan Stella Artois en ook het personeel over te doen. We hebben toen de brouwerij voor tien jaar verhuurd aan Stella. In 1979 hebben we het contract niet ver lengd, maar zijn we zelf weer klein begonnen met La Trappe, volgens een oud recept. De personeelsle den konden allemaal naar de Dom- melsche Brouwerijen, zodat er geen ontslagen hoefden te vallen". Het grote probleem van de Trap pistenbrouwerij is nu om klein te blijven. Er werken drie monniken en zes mensen van buiten, zoals Godfried dat noemt. „Dat willen we zo houden. We brouwen dan ook drie keer per week en niet va ker". Afzetproblemen kent De Schaapskooi niet. Jaarlijks verla ten 20.- tot 25.000 hectoliter bier de kloosterpoort. Het meeste daarvan wordt in ons land genuttigd. Maar ook de Italianen en Belgen heffen Pater Godfried ...puur natuurlijk produkt... regelmatig de bokaal met Neder lands Trappistenbier. Leefregels Behalve de brouwerij vormt ook het boerenbedrijf met een flinke veestapel een inkomstenbron voor de getabberde collega's van God fried. Verder wordt er gewerkt in de boekbinderij, wasserij, keuken, drukkerij en de tuin. Werken is een van de leefregels die de H. Benedi- tus in de 5e eeuw voor zijn volge lingen uitvaardigde. De andere zijn gebed, studie en geestelijke lezing, zo legt pater Godfried uit in de tuin, op weg naar de abdij. Een van de conse quenties is een 'ijzeren' daginde ling, die rond vier uur 's morgens begint. „Zo vroeg opstaan went nooit", vertrouwt hij ons toe. Om half vijf is dan de eerste dienst, wordt ontbeten. Om half zeven is de tweede eucharistievie ring en om acht uur begint de werkdag. Kort voor het middag-, eten is er opnieuw een dienst. De werkdag wordt voortgezet om half drie. De monniken mediteren van zes uur tot om half zeven de avond dienst begint. Na de avondmaaltijd om zeven uur komen ze nog een keer bij elkaar voor de dagsluiting om half negen. „Daarna heerst er absolute stilte. Vroeger werd er ook overdag wei nig gesproken. Maar die regel is in de jaten '60 min of meer geruisloos verdwenen. Al zijn er nog wel ruimtes waar niet wordt gepraat, zoals op de gangen". Daar gebrui ken de monniken nog de gebaren taal, die vroeger zo algemeen was in het klooster. De stilte die heerst in het ge bouw overvalt de bezoeker. De lan ge gangen en de enorme binnen tuin ademen een sfeer van rust. In de kerk met het oude handgesne- den koorgestoelte, verbreekt al leen een schoonmakende jonge man in wit habijt met zijn emmer de stilte. Hij geeft een stevige hand. Frater Lambertus is 19 jaar en twee jaar geleden ingetreden met twee anderen. Twintig jaar lang zat er volgens pater Godfried de klad in de animo voor het kloosterleven. Het aantal monniken, onder wie veel aow'ers, liep geleidelijk terug. Er is nu weer een opgaande lijn, weet Godfried, die ook verantwoordelijk is voor de begeleiding van de jonge aan was. Onlangs traden opnieuw vier jonge mensen in. Het klooster krijgt veel bezoek. „Elk jaar zo'n 3000 mensen. We hebben er speciaal een vleugel voor ingericht". De bezoekers zijn veelal jonge mensen, scholieren en studenten, die een paar dagen „in stilte of bezinning" willen door brengen. Wederopbouw In de brouwerij waar Godfried de scepter zwaait, is alles in voor bereiding gebracht voor de volgen de dag. De wederopbouw van De Schaapskooi na tien jaren Stella heeft hij vanaf het begin meege maakt. „Ik wist niets van bierbrou- wen. Op het laboratorium van Westmalle (een van de vijf Trappis tenbrouwerijen in België) heb ik de grondbeginselen geleerd. Het was een uitdaging de brouwerij op nieuw op te zetten". De Tilburgse paters werken trouwens nauw sa men met hun Belgische broeders. Voor de kloosterlingen van Chi- may brouwen ze bij tijd en wijle in de koperen ketels een Nederlandse versie van het Belgische klooster- nat. In de gistkamer, bovenin de brouwerij hangt een benauwde lucht. Vele tienduizenden gistcel- len zorgen in de open bak voor een dikke laag drab bovenop het brouwsel. Nadat het is uitgegist wordt het bier in flesjes gedaan. De forse bottellijn lijkt daar maar wei nig tijd voor nodig te hebben. Een week of zes later halen de dranken groothandelaren de pallets op en brengen de kratten naar slijterij en café. „Want een eigen distribu tie-apparaat hebben we niet". Paters Trappisten zijn matige mensen. Het 100-jarig bestaan van de brouwerij wordt niet uitbundig gevierd met de presentatie van een speciaal jubileum bier of een groot feest. Terug in de directeurskamer vertelt pater Godfried dat ter gele genheid van het jubileum de direc teuren van de andere Nederlandse bierbrouwerijen, verenigd in het Centraal Brouwerij Kantoor (CBK), vorig jaar al een bezoek aan de abdij brachten. De fotoreporta ge die daarvan is gemaakt toont onder meer de commissaris der ko ningin van Friesland Hans Wiegel. Hij is sinds een paar jaar voorzitter van het CBK, verklaart pater God: fried. PINT-festival Een keer nog stonden de monni ken stil bij het 100-jarig bestaan van De Schaapskooi. Dat was op vrijdag 29 en zaterdag 30 augustus. Op die dagen werd bij het klooster het jaarlijkse „PINT-festival" ge houden, waarbij de verschillende brouwerijen hun bijzondere bieren presenteerden. PINT is een belan- genorganistie van bierconsumen ten. Pater Godfried en zijn broe ders waren er die dagen bij met on der andere hun Abdij Pils. „Dat pils gaat goed lopen", pro feteerde hij. Voor de bewoners van de abdij O.L. Vrouw van Konings hoeven maakt het weinig uit. Elk jaar worden de boeken op nul afge sloten. Ook als er forse winsten zijn gemaakt. „Want wat we over heb ben, geven we aan charitatieve in stellingen", zegt de directeur. Zo zal de H. Benedictus het wel heb ben bedoeld. Lezers Schrijven Gaarne geef ik u mijn reactie op uw artikel van 3 september 1986: "Kerkelijken worden minder heid". Ik heb het idee dat ik de Kerk van dienst zou kunnen zijn door er op te wijzen dat de zogenaamde 'leegloop' misschien in eerste in stantie te wijten is aan de Kerk zélf, daar zij zich van de 'wezenlijke ele menten in het geloof heeft verwij derd. Dr. H. Vreekamp, studiesecreta ris 'Kerk-Israël, heeft onlangs de suggestie gedaan de zaterdag weer als sabbat in te voeren, terwijl hij er verder op aandringt tot een "nieuwe doordenking van de tien woorden" te komen. Dat is een goede raad, omdat het vierde gebod een MILIEU-GE BOD is en meer bepaald het weke lijks herdenken van Gods giganti sche Scheppingswerken: Hemel, zee en aarde oftewel lucht, water en bodem. Elementen die wij zo schrikbarend aan het vervuilen en vergiftigen zijn! Mijns inziens valt er geen zinvol le reden te bedenken om de sabbat te vervangen door een andere dag met een ander motief, namelijk de zondag. Het milieu gaat iedereen Een en ander zal gecorrigeerd moeten worden. Hier hgt perspec tief voor algemeen welzijn! F.L. Stolk Katendrechtse Lagedijk 357b Rotterdam. LEIDEN: Herv. Gem. HoogL kerk 10 ds. Nauta, 11.45 oec. stud.dienst; Marekerk 10 ds. A.J. de Jong, 5 ds. Kooien (IJs- slstein); Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds Van Achterberg; Oecumenische ge loofsgemeenschap De Regenboog (Me renwijk) 9.30 ds. Schouten, 11.15 ds. Schouten en pastoor Van Well; Bethle- hemk. (Driftstr.) 10 hr. Goedhart (Nieuwkoop); Bevrijdingsk. (Montgo- merystr.) 10 ds. Rietveld; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. De Mey-Meulen- dijk HA; Waalse kerk (tijdelijk Rapen burg 6) 10.30; jeugdkapel Vredeskerk 10 ds. De Mey-Meulendijk; jeugdkapel Be vrijdingskerk 10 ds. Rietveld, 4 ds. Boogert zangdienst; Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk; Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15; Diakonessenhuis elke zat 10.30 rk. dienst, morgen 10.30; En degeest zie Oegstgeest; Geref. Kerk Vre deskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surina- mestr.) 10 ds. Van der Velden; Oude Vest 10 10 ds. Koolstra; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. 10, 4-5 zang- dienst o.l.v. ds. Boogert (Apeldoorn); bejaardenhuis Groenhoven 10 hr. N. van Leeuwen; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 ds. B.A. Koek; Geref. K. Vryg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman; Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Den Hertog; Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard; Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30; Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert; Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. De Clercq; Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds Agtereek; Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 evang. Dikkes, 10.30 evang. Faber (Nederhorst ten Berg); Evang. gem. Merenwijk ('De Harlekijn', Regenboogpad 2) elke zondag 10.30; Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21) 5 hr. Schreuder; Evange- liecentrum-Pinksterbew. J. Maasbach- Wereldzending (aula Noachstr. 2) 10 hr. Zijlstra; Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 evang. J. Kooy; Leger des Heils (hoek Vestestr/Groenesteeg) 10 en 7; Nieuw- Apost. Kerk (H. Ründ. 24): 9.30 en 4, wo. 8; Zevendedag-adventisten (Ontmoe- tingskerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst; Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30; De Christengemeenschap' (bewe ging tot religieuze vernieuwing) 9.45 mensenwijdingdienst (in oud-kath.kerk ZoeterwoudsesingelKerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20; Oud-Kath. K. (Zoe- terw.singel) zat. 7.30 nam. gez. oud- kath.-anglicaanse dienst; Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Heren singel zat. 7, zo. 9.30 en 11Rijndijk (Lei den-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 hr. Binnendijk (Rijnsburg). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. Van Driel; Geref. Kerk 10 ds. Fern- hout, 6.30 ds. Modderaar; Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Den Hartog (Veenen- daal); Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Sierat, 5 ds. Wil schut; Kruiskerk 9.30 ds. Jonkman; Op- standingskerk 9.30 ds. Van der Heiden, 6.30 ds. Samsom; G. Herderkerk 10 ds. Moei, 7 ds. Mulder; De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis. 10.15 ds. Verheul, 6.30 ds. Nieuwenhuis; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Oudshoomse kerk 10 ds. Wor- mer; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk; Geref. Kerk Mar- .kerk 9.30 ds. Wilschut, 6.30 ds. Rang (Nieuw-Vennep); Salv.kerk 9.30 ds. Rij per (A'dam), 6.30 dr. Fernhnout; Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 en 5 ds. Room; Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong HA, 4.30 kand. Zwarts (R'dam); Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij; Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4; Bapt- .gem. (Molenwerfstr. 1) 10 ev. Kits, 6.30 ds. Koekkoek; Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Klein Haneveld; Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. C. v.d. Plas; Pinkstergem. (school Batestein 16) 10; Chr.gem 'De Hoeksteen 10; Leger monstr. Kring (Van Mandersloostr. i geen dienst; Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Boer; Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 gastpredikant; Geref. Gem. geen opgave. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk, Salv.kerk, Bethl.kerk geen opga ve; Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Elderman; Geref. K. Vrijg- (Ich- thusk.) 9.30 en 3 ds. Borgdorff; Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac; Evang.-Luth. Gem. 9 ds. Van Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. Anker (Doom); De Stek 9.30 ds. Van 't Hoff; Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 5 ds. Van 't Hoff; Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers; Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3 ds. Bac, 18/9 7.30 ds. Haee. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf; Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. P. Huisman; Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz; Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Rienks, 7 ds. Krispijn; Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Van Smeden (Den Haag); Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7. zo. 10 en 11.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Ver meulen; Óntm.kerk 10 ds. Harteveld, 6.30 hr. S. van der Land; Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee; Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Van Breevoort HA; Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Vroegindeweij, 6 ds. A.J. de Jong (Leiden); O. Kerk 10 ds. Drieber gen; 6 ds. Van Sliedrecht; Ichtuskerk 10 ds. Wagter (Rijnsburg), 5 ds. S. de Jong; ver) 10 ds. Sjollema, 6 ds. Vroegindewij; Overduin 2.15 ds. H. van den Beid; Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen- college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Wes tera-Franke; Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 en 5 ds. Koster HA; Triumfatork. 9.30 en 5 ds. v.d. Horst HA; Geref. K. Vrijg. 9.30 en 17.30 ds. Heida; Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 en 19 ds. Waag- meester HA; Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom; Vrije Chr. Geref. Gem. (Uni- zaal) 10 en 17 ds. Van den Belt; Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5; Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5; Volle- evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45; Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 hr. Brussel (Andijk). KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Vlasboom, 7 ds. Wallinga; Geref. Kerk 10 ds. Veenstra (Leiden), 7 ds. Wallinga (Leiderdorp). LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. W. de Leeuw, 3 ds. Bovenberg (Leiden), 6.30 prof. Reuge- brink; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman (HA); Leythenrode geen opgave; Elis- .ziekenhuis 10 rector Abr. Vijftigschild; Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. van Duin (Noordwijk); Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Schilt; Geref. Kerk 9.30 ds. Scheps (Heerlen), 7 ds. Schilt, jeugddienst; Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Germans (Sassenheim), 7 ds. Oegema (Oegstgeest) jeugddienst; Pauluskerk 10 ds. De Gelder; Geref. Kerk 10 ds. Boswijk, 7 geen dienst; Geref. K. Vrijg. De Maranatha- kerk aan de Lage Morsweg in Lei den. (foto Wim Dijkman) 9.30 en 4.30 leesdienst; Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 leesdienst, 5 ds. Vos; Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. J. van Dijken; Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer; Evan geliegemeente (Heereweg 52A) 9.45 J. Spaargaren HA; Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7. zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30 hoogmis; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Van der Geer (Woerden), 6.30 ds. Poot (Doe- verden); Geref. Kerk 9.30 ds. Noote- boom; Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst des Woords; 7 ds. Bolten (Schiedam); Re- monstr. Gem. 10.30 ds. Cossee; Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30;Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Prins (Driebergen), 6.30 ds. Geluk; Ge ref. Kerk 9.30 ds. Wallinga, 7 ds. Biewin- ga; Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 kand. Lagendijk (Leiden), 7 ds. Ten Voorde; Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Wijngaarden HA; Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. D. Visser; Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. Nap (Huizen), 7 ds. v.d. Lee muz. ves per; Hoofdstr. (Zee) 7 ds. Elgersma, 10 ds. Pannekoek (Leiden); De Rank (Golf baan) 10 dr. Van Brummelen (Huizen); Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. El gersma; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra; Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) geen dienst; Evang.gemeente (geb. 'Buiten zorg', Zeereep) 10; Rk Kerk Zee zat 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Roosjen; De Zilk 10 ds. Krispijn (Hille- gom); Rk Kerk Victork. zat 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa HA; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Sterringa, 7 ds. Koo man; Geref. Kerk 10 ds. Bovenberg; Ge ref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 9.30 en 16.30 dienst; Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 ds. Goos- sens; Van Wijckerslooth 4 ds. Kuiper; Endegeest 10 dr. Blom; Volle-evangelie- gem. (Gem.centrum) 4; Rk Kerk Will .kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte startzon dag; Geref. K. 9.30 mevr. Teusink-Meij- ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Van de Kamp; Chr. Geref. K. 9.30 dienst des Woords, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling gezinsdienst 5 ds. Van Niel; Bethelkerk 9.30 ds. Van Niel; Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Ribbe- rink, 10.30 ds. Cziria; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Ciria; MarJterk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Ribberink; Geref. Kerk Vrijg- 10 en 15.15 ds. Grutter; Chr. Ge ref. K. 9.30 en 5 ds. Van Sorge; Evang. Christengem. (aula mavo) 10 hr. A. v.d. Laak (Katwijk); Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Hemmes (Oegstgeest), 7 ds. Van Gent (Vught); Geref. Kerk 9.30 ds. Baas, 7 ds. Van Gent (Vught); Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarhoudse; Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10 mevr. Luikinga; Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11. 9.30 ds. Den Heeten, 6.30 ds. De Boer; Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Vermeulen en ds. Oegema, 6.30 ds. Van Itterson (Gouda); Geref. Kerk 10 zie herv. gem., 6.30 ds. v.d. Horst (Katwijk); Geref. K. Vrijg. 10.15 en 4 ds. Heida. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 prof. Berkhof, 7 ds. v.d. Schoot; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. v.d. Schoot, 7 zie NH Dorpskerk; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Honig; Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- college, Beeth.laan) 9.30 kand. W. Meijer (Katwijk), 4.30 ds. Van Kooten; Geref. Kerk 9.30 ds. De Zeeuw; Geref. K. Vrijg- (Bachlaan) 10 en 5 ds. Hordijk; Aulage meenschap Noordhofland geen dienst; Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30; Kerk van En geland (British school in The Nether lands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Ruigrok (Arnemuiden), 5 ds. Schipaanboord; Hoeksteen 9.30 ds. Schipaanboord, 6.30 ds. Goossen; Be- thelk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Ruigrok; Imm.kerk 9.30 da. Van Middendorp- Sonneveld (Reeuwyk), 7 hr. Yska (Den Haag); Geref. Kerk Kruisk. 9.30 en 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 10 ds. Bongers; Remonstr. Gem. geen dienst WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. kand. C.N. van Dis; Kievietk. 10 dr. Van Bruggen; Mes- siask. 10 ds. Van Waasbergen; Dorps centrum 9.30 ds. kand. C.N. Van Dis; Geref, Kerk Zijllaan 10 ds. v.d. Woude, 7 ds. Niemantsverdriet (Moordrecht) HA; Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Jonkers (Den Haag). WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Van 't Hof, 6.30 prof. dr. v.d. Beek (Val kenburg); Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. W. v.d. Meulen (Leidschendam); Ned. Prot. Bond (De Wijk) geen opgave; Rk Kerk zat 7, 2 .10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 hulppred. J. den Haan; Geref. Kerk 9.30 ds. Rang, 7 ds. Schreuder. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus; Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 6.30 ds. Eysenga in geref. kerk; Geref. Kerk zie herv. gem.; Remonstr. Gem. 10 dr. Meyering.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13