FNV eist verdere atv bij Hoogovens Wall Street als baksteen omlaag Geen ontslagen bij sociale diensten Akkoord bij Avebe over bezuinigingen 'Nederlandse zuivelprodukten zijn wél veilig' 'Gedwongen ontslagen voorkomen' Zuivelvoorstellen EG geen reden tot paniek Friese Pers en Tijl willen samenwerken Zwartwerkers Compact-disc Paniek in Sri Lanka over straling is onterecht VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 VELSEN-NOORD/IJMUIDEN (GPD) - Een verdere arbeidstijdverkorting voor het per soneel van Hoogovens-IJmuiden kan een belangrijke bijdrage leveren aan het behoud van werkgelegenheid. Daarom wil de Industriebond FNV in de nieuwe cao. die vanaf 1987 moet gaan gelden, onder meer een volledige vijfploegendienst zien opgenomen. Een werkschema dat de gemiddelde arbeidstijd voor volcontinu-werkers terug brengt van 36 tot 33,6 uur per week. BRUSSEL (GPD) - De begrotings ministers van de EG zijn het van- morgen vroeg in Brussel eens ge worden over een ontwerpbegro ting voor de Europese Gemeen schap voor 1987 van 88.4 miljard gulden. Alleen de landbouwuitga ven en enkele kleinere posten zijn verhoogd. Voor de rest van de be groting komt dit bedrag neer op een verlaging met gemiddeld 1,25 procent. Nederland is in 1987 ongeveer 5,48 miljard gulden aan de Europse Gemeenschap kwijt, 150 miljoen gulden meer dan dit jaar en bijna 800 miljoen gulden meer dan vorig jaar. Het grootste deel van die bij- Rabo-topman Wijffels: drage komt uit de afdracht van btw-inkomsten (ruim 3 miljard). De ministers - voor Nederland was staatssecretaris voor Europese zaken Van der Linden aanwezig - hebben bijna twintig uur aaneen over hun akkoord gesproken. Al leen Portugel en Ierland stemden uiteindelijk tegen omdat zij een sterkere verhoging van de land bouwuitgaven wensen. De defini tieve EG-begroting staat hiermee overigens nog niet vast. Die komt pas tot stand nadat het Europese Parlement er in december zijn goedkeuring aan heeft gegeven. Dat kan nog enige voeten in de aarde hebben, omdat de Europse Commissie - het dagelijks EG-be- stüur- een verhoging van de mees te uitgaven met ruim 4 procent had voorgesteld. De Commissie wilde 58 miljard gulden uitgeven aan de Europese landbouw, terwijl de mi nisters niet verder willen gaan dan 55,4 miljard gulden. Bij een dergelijk ploegensysteem zijn nu krap 8000 personeelsleden betrokken, bijna evenveel als de andere Hoogovens-werknemers die vanaf volgend jaar 36 uur per week zouden moeten gaan werken. Deze laatste groep zit nu op 38 uur. Volgens de becijferingen van de vakorganisatie kan via voortzet ting van arbeidstijdverkorting werkgelegenheid behouden blij ven voor ongeveer 1400 mensen. Voor ruim duizend anderen moe ten tot 1990 nog oplossingen wor den gevonden in de vorm van on der meer vervroegde uittreding (vut) en afvloeiing in het kader van een sociaal plan (sop). Deze laatste regeling geldt nu voor mensen van 57,5 jaar en ouder. Een nieuwe sop- regeling krijgt vooralsnog niet de instemming van minister De Ko ning (sociale zaken en werkgele genheid), terwijl de zaak ook nog met de Brusselse autoriteiten moet worden rondgemaakt. De bond is in zijn berekeningen uitgegaan van een produktiviteits- verbetering van 20 procent die het staalconcern wil realiseren tussen 1984 en 1990. Dit al eerder bekend geworden verlangen zou volgens de FNV inhouden dat ruim 2400 mensen uit de actieve dienst zou den moeten. Arbeidstijdverkorting zou in belangrijke mate moeten bijdragen aan het oplossen van die voorspelbare problematiek. Districtsbestuurder Peperkamp meent dat verdergaande atv bij Hoogovens een haalbaar verlangen is. Dat bij andere cao's die in de loop van dit jaar zijn afgesloten het vastleggen van een 36-urige werk week (voor personeel dat geen vol- continu draait) is mislukt, stemt hem geenszins somber. "Wij hou den eraan vast. Dat is een van de gevolgen als je een gedecentrali seerd beleid binnen de vakcentrale aanvaard hebt". Bij Hoogovens is kort geleden gestart met invoering van een ge combineerde vier/vijfploegen dienst in de volcontinu. De eerste duizend mensen hebben nu een vyfploegenrooster dat in de zomer van volgend jaar drie maanden lang weer een vierploegensysteem zou zijn. "Wat ons betreft komt dat niet meer terug", aldus Peper kamp. "Tegen die tijd zou de nieu we cao van kracht moeten zijn waarin de volledige vijfploegen- Kort Zakelijk Amnestie Polen Polen laaf september alle 225 po litieke gevangenen vrij op grond van amnestie, zo is gisteren be kendgemaakt op de Poolse tv. On der hen die worden vrijgelaten be vindt zich ook de ondergrondse lei der van het verboden vrije vakver bond Solidariteit Zbigniew Bujak. Minister van binnenlandse zaken Kiszczak heeft het voorstel tot vrij lating gedaan in verband met de ..stabilisering" van de situatie in het land, zo meldde het Poolse persbureau PAP. Niet vrijgelaten worden mensen die zijn veroor deeld wegens terrorisme, spiona ge. sabotage of het verraden van staatsgeheimen. Cattenom-centrale De Franse regering moet ervan worden weerhouden om de om streden kerncentrale van Catte- nom in werking te laten treden. Dat staat in een resolutie die het Europese parlement gisteren in Straatsburg heeft aangenomen met 104 tegen 91 stemmen. In de resolutie, die een voorstel was van de Westduitse Groenen, wordt het bestuur van de EG gevraagd om 'ieder middel dat voor handen is' te gebruiken om de opening van de centrale tegen te houden en inter nationaal toezicht te vereisen. Rellen Thatcher Het bezoek van de Britse pre mier Thatcher aan Noorwegen, dat in het teken stond van onenigheid over kwesties als olieproduktie en zure regen, is verder ontsierd door de ernstigste rellen die zich sinds jaren in dat land hebben voorge daan. Een groep van ongeveer 1500 de monstranten wist gisteravond door te dringen tot het terrein van kas teel Akershus, waar Thatcher een staatsbanket bijwoonde. Politie trad met wapenstok en traangas op tegen de menigte. Kernproef VS De Verenigde Staten hebben gis teren in de woestijn van Nevada een ondergrondse kernproef uitge voerd. de negende van dit jaar. De bom had een lading van 20 kiloton. zo maakte een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van energiezaken bekend. dienst is opgenomen" kabinet op Prinsjesdag naar buiten De bond heeft vooralsnog geen brengt. Bovendien wil men af- eis tot loonsverhoging in het eisen- wachten hoe Hoogovens reageeri pakket opgenomen. Of dat later op het volledige pakket dat de le- alsnog zal gebeuren, hangt onder den van de Industriebond eind no- meer af van de voorstellen die het vember zullen vaststellen. LEEUWARDEN (GPD) - De di- rekties van de Friese Pers te Leeu warden en Koninklijke Tijl te Zwolle voeren besprekingen over de mogelijkheid tot samenwer king. De Friese Pers is uitgeefster van onder meer het dagblad de Leeuwarder Courant en een groot aantal huis-aan-huisbladen. Daar naast heeft het bedrijf een aantal dochterondernemingen, waaron der de boekenuitgeverij A.W. Bru- na en het cartografisch bedrijf Falkplan. De omzet van de Friese Pers bedroeg in 1985 circa negen tig miljoen gulden. Koninklijke Tijl is uitgeefster van onder meer het dagblad de Zwolse Courant met bijbehorende kopbladen en huis-aan-huisbla- den, vaan een aantal vakbladen en special-interest-tijdschriften, be schikt over een eigen grafisch be drijf, en geeft een aantal electroni- sche produkten uit, waaronder de eerste financiële databank, die in Nederland operationeel was. De jaaromzet van Tijl bedroeg in 1985 ongeveer honderd miljoen gulden. Blijkens een verklaring van de direkties van beide ondernemin gen ligt aan de besprekingen de wens ten grondslag het draagvlak te verbreden opdat ook op langere termijn betere waarborgen worden geschapen voor de kontinuiteit van beide bedrijven en voor het be houd van werkgelegenheid. Bij de ïYiese Pers werken op dit moment i, bij Tijl ongeveer Paniek op de effectenbeurs in New York waar de prijzen e 'Je kon de koersen horen zakken' dieptepunt daalden. DEN HAAG (ANP) - De PvdA-ka- merleden Buurmeijer en Moor hebben in schriftelijke vragen bij de ministers De Koning (sociale za ken en werkgelegenheid) en Kort hals Altes (justitie) aan de bel ge trokken over aanhoudende berich ten over illegale arbeiders in de Zuidhollandse glastuinbouw en bollensector. Het gaat daarbij voor al om zwart werk door Polen en Egyptenaren. Beide socialisten wensen een overzicht van onderzoeken van de Loontechnische dienst (LTD), al dan niet in samenwerking met de politiek, over de afgelopen twee jaar. Daarbij willen zij op tafel heb ben hoe vaak daarbij strafbare fei ten aan het licht zijn gekomen en hoeveel keer daadwerkelijk is ver volgd. Buurmeijer en Moor stellen tege lijk praktijken in het Westland aan de orde waarbij werkgevers via een truc onder het rarjteitenbesluit uit- komeri, dat onder meer inhoudt dat voor vakantiewerkers geduren de 22 dagen geen premieafdracht is verschuldigd. Werkgevers aldaar ruilen na de termijn van 22 dagen de vakantiewerkers onderling zo dat het „voordeeltje" eindeloos door kan gaan. Projecten voor jonge werklozen stopgezet DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken en werkge legenheid) wil de steun aan werk gelegenheidsprojecten voor jeug dige werklozen - de zogenoemde wjw-regeling - stopzetten. De mi nisterraad zou vandaag beslissen over dit voorstel van De Koning. Het is nog niet bekend hoe de 35 miljoen gulden, waarmee deze pro jecten de afgelopen jaren zijn on dersteund, worden verdeeld. Een woordvoerder van het ministerie heeft dit gisteren desgevraagd be vestigd. De regeling is indertijd opgezet om blijvende werkgelegenheid te scheppen door werkloze jongeren zelf bedrijfjes te laten opzetten. Daarbij krijgen zij begeleiding van beroepskrachten, die de jongeren ook scholen in de gekozen am bachten. De regeling is bedoeld voor werkloze jongeren tot 25 jaar. Bij de honderd projecten werken circa duizend jongeren. Het gaat om klussencollectieven, drukkerij en, crèches en veel andere soorten beginnende bedrijfjes waarmee jongeren aan de slag raken. Het bij zondere van de wjw-regeling is dat deze gericht is op blijvende werk gelegenheid. Andere maatregelen voor werkloze jongeren beogen al leen tijdelijke arbeid. WJ-CNV, de jongerenorganisatie van het CNV, ziet door het schrap pen van de wjw-regeling de on langs begonnen werkverenigingen in gevaar komen. Het voortbestaan van de verenigingen is in de eerste twee jaar vaak afhankelijk van sub sidie in het kader van de wjw-rege ling. De jongerenorganisatie dringt dan ook bij minister De Koning aan de 35 miljoen gulden althans voor een deel voor subsidiëring van de werkverenigingen beschik baar te houden. NEW YORK (UPI/ANP) - Op de grote effectenbeurs van New York zijn de aandelenkoersen gisteren als een baksteen gezakt. Tijdens de ochtendhandel daalde de toonaan gevende Dow Jones-index van de EINDHOVEN (ANP) - PDO (Phi lips and Du Pont Optical) en Poly gram Frankrijk hebben definitief besloten de bestaande Polygram- fabriek in het Franse Louviers om te bouwen tot een compact-discfa- briek onder verantwoordelijkheid van PDO. De eerste cd's worden in de eerste helft van 1987 verwacht, terwijl het uiteindelijke jaarlijkse produktieniveau van 30 miljoen discs eind 1988 zal worden bereikt. Dit heeft Philips gisteren bekend gemaakt. De totale investering bedraagt ongeveer 80 miljoen en het aantal medewerkers zal toenemen van bijna 400 nu tot ongeveer 500. dertig industriële aandelen al in ijl tempo angstwekkend dicht tot de 1800-puntengrens. Na enige aarze ling ging de daling verder en bij het slot van de uiterst chaotische handel stond de index op 1792.89 punten. Woensdag sloot de index op 1879,50 punten. De daling van 86,61 punten ten opzichte van woensdag houdt een record in. De voorgaande record daling van 61,87 punten dateert van 7 juli. In punten betekent de daling weliswaar een record, in procenten uitgedrukt was de da ling niet zo groot als tijdens de beurskrach van 1929. Precies een week geleden be reikte de index nog een record hoogte van 1919,72 punten. Er werd gisteren een enorm grote om zet bereikt van ongeveer 238,2 mil joen aandelen tegen 140,3 miljoen aandelen op woensdag. Sommigen noemden de gebeur tenissen op de beurs angstaanja gend. "Ik heb nog nooit zoiets mee gemaakt". aldus een handelaar. "Je kon de koersen horen zakken". verklaarde een ander. De beurstik- ker liep op een gegeven moment veertien minuten achter, zo gigan tisch groot was het aanbod van aandelen. De val van de aandelenkoersen werd toegeschreven aan een com binatie van factoren. Beleggers zouden de hoop op een daling van de rente en op herstel van de eco nomie met daaraan gepaard een stijging van de bedrijfswinsten hebben opgegeven. In ieder geval werden er massaal stukken aange boden. Ook het aanhoudend zwak ke verloop op de obligatiemarkt droeg zijn steentje bij aan de vrije koersval. TIEL - De oogstfee en haar hofdames brengen op het moment een bezoek aan alle in aanbouw zijnde corsowagens voor het corso dat zaterdag in Tiel zal worden gehouden. Honderden vrijwilligers zijn nu nog bezig om de wagens op tijd klaar te krijgen. (foto anpi TER APELKANAAL (GPD) - In een iharathonzitting zijn de vak bonden en de directie van het zet- meelconcern Avebe het vanoch tend om acht uur eens geworden over het Toonoffer' dat het perso neel moet brengen voor de rijks- steun van minister Braks (land bouw). In wezen komt het akkoord erop neer dat al dit voorjaar ge maakte bezuinigingsafspraken worden uitgevoerd. De directie en de bonden verwachten dat daar mee de door Braks geëiste 15 mil joen gulden wordt opgebracht. Het akkoord moet nog het fiat krijgen van het ministerie van landbouw. Of dat departement inderdaad zal instemmen met het protokol is nog de vraag. De door de directie geëiste loon matiging van 28 miljoen gulden is van tafel gehaald. Evenals het door de bonden uitgesproken veto te gen loonsvermindering. Hervat De werknemers in de vijf fabrie ken van Avebe hadden gisteren het werk neergelegd om druk te zetten onder de onderhandelingen. Gis teravond werd het werk hervat en gaven de werknemers de vak bondsonderhandelaars de ruimte verder te praten met de directie. Het komend weékeinde wordt de definitive tekst van het akkoord opgesteld, dat nog de goedkeuring van de 'achterbannen' behoeft. DEN HAAG (ANP) - De Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) zal de gemeenten aanbeve len overtollig personeel bij de ge meentelijke sociale diensten niet gedwongen te ontslaan. Enkele honderden GSD-ers dreigden ont slagen te worden door de binnen kort in te voeren stelselherziening. Een woordvoerder van de VNG heeft gistermiddag desgevraagd aan het ANP meegedeeld dat met de bonden van overheidspersoneel hierover een akkoord is bereikt. Door de integratie van de huidi ge ww en wwv tot een nieuwe Werkloosheidswet (nww) verliezen de GSD's een deel van hun taak. De nww wordt in het nieuwe stel sel uitgevoerd door de kantoren van het GAK, zoals tot nu toe al leen met de ww gebeurt. De uitvoe ring van de wwv is in handen van de sociale diensten en die verliezen die taak. Landelijk gezien zou dat volgens de VNG-woordvoerder circa 2.000 ambtenaren hun baan kosten. Een groot deel van dit personeel werkt echter met een tijdelijk contract. De woordvoerder schat dat al met al voor ongeveer 600 tot 800 men sen ander werk moet worden ge vonden. In het akkoord is overeengeko men dat GSD-ambtenaren waar mogelijk binnen de eigen dienst worden herplaatst of anders bin nen de gemeentelijke organisatie, desnoods tijdelijk boven de sterk- DEN HAAG (GPD) - In het verre oosten liggen hier en daar al blik ken Nederlandse melkpoeder op de mestvaalt. Door de berichtge ving in de Filippijnen, Singapore en nu ook Sri Lanka dat in Neder lands melkpoeder een veel te hoge radioactiviteit is gemeten, zijn de mensen bang geworden. Nadat be kend was dat de Nederlandse ex port naar het Verre Oosten kwets baar was, werden door het ministe rie van landbouw direct maatrege len genomen. De afgelopen dagen werd beslo ten dat drs. A.Feberwee, adjunct- directeur voedings- en kwaliteits aangelegenheden van het ministe rie van landbouw naar Hongkong, Singapore, Manilla en eventueel naar New Delhi en Sri Lanka zal gaan. Zondag stapt hij al op het vliegtuig om wetenschappers, top ambtenaren en indien mogelijk mi nisters te gaan uitleggen dat de EG tegen straling dusdanige maatrege len heeft genomen tegen straling in voedingsmiddelen dat er geen ba by ziek van wordt als de norm iets hoger uitvalt dan in de natuur van zelf al gebeurt. Drs. Feberwee leidde eerder de Nederlandse delegatie tijdens het overleg van de Europese Commis sie over de gevolgen van Tserno- byl. Nu zal hij in de hoofdsteden in het verre oosten praten over toege stane stralingshoeveelheden bin nen de EG, Amerika, Australië en Japan die garanderen dat er geen enkele gevaar bestaat voor de volksgezondheied bij het gebruik van produkten die binnen de ge stelde normen liggen. „Wat men in het verre oosten bij metingen heeft gevonden aan stra ling, is bijna niet te meten", aldus minister Braks. In melkprodukten mag een straling worden gemeten van maximaal 370 Bequerel. „Er wordt thans een hoeveelheid aan getroffen die ver beneden de tien ligt", aldus Braks. Drs. Feberwee zegt dat Singapo re een norm heeft van precies nul. „Als je er vanuit gaat dat zelfs stra ling in een muur zit, is die norm van 0 wel heel moeilijk. De Filip pijnen hanteren een maximum van 22 Bequerel. Hier is in de Neder landse melkpoeder iets straling aangetroffen maar lang nog geen daar gehanteerde norm". „Het doel van mijn missie is de normen die in de gehele westelijke wereld en Japan worden gehan teerd, te leggen naast die in de lan den van het verre oosten worden gehanteerd. Dan heb ik natuurlijk heel veel dringende vragen. Maar ik ben ervan overtuigd dat na ver loop van tijd de normen die in het verre oosten gehanteerd zullen gaan worden zullen liggen ergens tussen de 250 en 500 Bequerel". meent drs. Feberwee. Feberwee benadrukt dat alleen bij controle van de Nederlandse melkpoeder in het verre oosten geen jodium 131 meer is aangetrof fen. „Dat heeft een zeer korte af- braaktijd. Dan is het helemaal ver dwenen. Waar het nu nog om gaat is het cesium 137, dat een zeer lange afbraaktijd heeft". „Direct na de ramp in Tsernobyl heeft de EG de grenzen met het oostblok dichtgegooid om te voor komen dat door de import van zwaar radioactief voedsel hier pro blemen zouden onstaan voor de volksgzondheid. Slechts een maand later zijn die grenzen weer opengegaan nadat in de EG de ui terste normen voor straling waren vastgesteld. Voor kersen gold bij voorbeeld een maximum van 600 Bequerel. Toen de kersen uit het oostblok binnen kamen lag die hoeveelheid radioactiviteit bene den de norm. Ik ga in het verre oos ten nu duidelijk maken dat die ker sen rustig door onze kinderen zon der gevaar gegeten konden wor den". Drs. Feberwee zal ook gesprek ken hebben met de consumenten organisaties in de betrokken lan den. Er zijn signalen gekomen dat die consumentenorganisaties ook vraagtekens stellen achter de normen die in hun landen t.a.v. toegestane radiactiviteit worden gesteld. Die organiaties willen t.a.v. de voeding in hün land een zo breed mogelijk assortiment op de markt tegen een zo laag mogelijke prijs. En daarbij behoren in hun opinie de Nederlandse melkpro dukten". Het gaat voor ons land om een belangrijke missie. De export van melkprodukten naar het verre oos ten is omvangrijk. Het is een markt die de Nederlandse zuivelindustrie met veel moeite heeft veroverd. Ze zou die graag behouden. te. Lukt dat niet, dan krijgen zij bij een sollicitatie naar een baan bij het GAK de voorkeur boven ande re sollicitanten. De christelijke ambtenarenbond (CFO) is verheugd over dit ak koord. De CFO trok aan de bel toen, tijdens een protestbijeen komst vorig jaar in Hengelo, GSD- ambtenaren hun ongerustheid lie ten blijken over de op handen zijn de maatregelen. Furness in rode cijfers ROTTERDAM (ANP) - De slechte tweede helft van het vorig jaar op trad, heeft in de eerste helft van dit jaar doorgezet en de directie ver wacht dat 1986 met een verlies moet worden afgesloten, nadat over 1985 nog een winst van f 1,5 miljoen werd gemaakt. De meest bepalende factor voor de omvang van het verlies zullen de ontwikke lingen in het Rotterdamse stuwa- doorsbedrijf zijn. De directie van Furness acht een versnelling van de herstructurering van de stuk- goedsector dan ook dringend noodzakelijk. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De interna tionale aandelen hebben vandaag op de Amsterdamse effectenbeurs gerea geerd op de ongekende koersdaling in Wall Street. Unilever werd bij opening f 16 minder waard op f 491 en Konink lijke Olie ging direct f 6,40 omlaag 1,40. r f 204 Philips was relatief bezien ook flauw met een verlies van f 1,60 op f 53,40. KLM daalde f2,10 tot f45,80. Ak- zo duikelde f 4 naar f 156. De andere hoofdfondsen reageerden minder hef tig en de verliezen liepen in eerste in stantie uiteen van f 2 tot f 6. Kort na opening werd enig herstel merkbaar, wat mede in de hand werd gewerkt door de gestadig stijgende dollar tot boven f 2,37. Zo groot als in Wall street was de pa niek in Amsterdam niet, maar de ver liezen waren evenwel niet mals. Vol gens handelaren was er echter geen sprake van paniekverkopen. In het be gin van de handel kregen we wat or ders te verwerken van angsthazen en wat stop-loss orders maar veel verder zullen de koersen niet zakken, aldus een handelaar. Tegen het einde van de ochtend was hier en daar sprake van enig herstel, maar handelaren zeiden niet te verwachten dat dit vandaag zou doorzetten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9