'Snel wetgeving voor euthanasie' H.mP. NU BRABANT A f^tCIPINDCHST Unieke regeling in Hengelo: onbetaald ouderschapsverlof Brinkman belast met beleid homoseksualiteit Lang onderzoek naar brand Walrus verwacht Kamer steunt onteigening bij verwaarloosde panden Van den Broek overtroeft collega Een jaar cel voor ontucht VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 PvdA en D66 na uitspraak gerechtshof: DEN HAAG (ANP/GPD) - De politieke partijen in de Tweede Kamer hebben verdeeld gereageerd op de uitspraak van het gerechtshof in Den Haag, waarin een arts uit Purme- rend, die euthanasie heeft toegepast, van alle rechtsvervolging wordt ontslagen. De arts had in 1982 een eind gemaakt aan het leven van een 95-jarige vrouw op haar uitdrukkelij ke verzoek. «>t PvdA en D66 zijn tevreden over de- ze uitspraak. Zij vinden dat het ge rechtshof met deze uitspraak dui delijk maakt dat er snel een eutha nasiewetgeving moet komen. Om dat de rechter zich niet uitspreekt over de aanvaardbaarheid van ac tieve euthanasie, zijn de twee op positiepartijen van mening dat re gering en parlement de verant woordelijkheid op zich moeten ne- j men hierin te voorzien. CDA-woordvoerder Borgman neemt de rechterlijke uitspraak niet zo zwaar op. „We kunnen niets doen aan de uitspraak van een on afhankelijke rechter. Wel zijn we bezorgd over het vervolgingsbe leid van het openbaar ministerie". Borgman doelt daarmee op het feit I dat de procureur-generaal twee volging~wordt overgegaan", weken geleden ontslag van rechts vervolging vroeg; een eis die nu door de rechter is opgevolgd. Hij heeft daarover vorige week al vra gen gesteld aan minister Korthals Het Tweede-Kamerlid Kohn- stamm (D66) vindt dat het kabinet en het parlement nu moeten kie zen: of zij stellen zelf de norm wan neer euthanasie aanvaardbaar is, of zij laten het over aan het medisch tuchtrecht. In beide 'gevallen is wetswijziging noodzakelijk. Kohn- stamm verwacht dat de uitspraak belangrijke gevolgen kan hebben voor de rechtspraak in komende gevallen. Mede daarom moet er nu snel wetgeving komen, vindt hij. „We kunnen het niet aan het open baar ministerie overlaten, of in be paalde gevallen wel of niet tot ver- Volgens de PvdA-fractie in de Tweede Kamer onderstreept de uitspraak van het hof dat wetge ving op het terrein van de euthana- DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (WVC) zal het kabinets beleid ten aanzien van homosek sualiteit coördineren. Het besluit het ministerie van WVC met de coördinatie te belasten is genomen gezien het feit dat dit departement al jaren het "meeste specifieke be leid op dit terrein voert", aldQs pre mier Lubbers in een toelichting. Hij wijst er op dat WVC bovendien een groot aantal relaties heeft met organisaties op homo-gebied. De Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homoseksualiteit sie noodzakelijk is. Het uitblijven van een wettelijke regeling zou er toe kunnen leiden dat de rechterlij ke macht zelf gaat uitmaken wat wel toelaatbaar is. De PvdA noemt dat ongewenst. De WD-fractie in de Tweede Kamer had (nog) geen commentaar. De politieke discussie over eu thanasie is daarmee weer in volle hevigheid losgebarsten. De rechter geeft in zijn vonnis geen oordeel over het al of niet geoorloofd zijn van actieve euthanasie. Maar hij vindt dat de arts 'volgens de nor men van de medische ethiek een zorgvuldige afweging heeft ge maakt van plichten en belangen die tegenover elkaar stonden'. De rechter is van mening dat de arts een beslissing heeft genomen die 'naar redelijk medisch inzicht als gerechtvaardigd moet worden aan gemerkt'. De vereniging voor vrijwillige euthanasie is 'ongelooflijk blij' met de uitspraak van het hof. Zij acht het van groot belang dat de arts is ontslagen van rechtsvervolging, hoewel er geen sprake was van eea concrete doodsverwachting. De patiënte, die al vele malen te ken nen had gegeven waardig te willen sterven, was wel ernstig ziek maar ze had nog enige tijd kunnen leven. - AMSTERDAM (ANP) - Met een grote demonstratie vanaf het Beursplein avond in Amsterdam voor de dertiende keer de staatsgreep in Chili herdacht. COC heeft de aanwijzing van Brinkman als bewindsman voor homo-zaken met "gemengde ge voelens" ontvangen. Het ministerie van WVC is vol gens het COC in elk geval een "meer passende plaats" dan justi tie, waar het homo-beleid tot nu toe onder viel. Het ministerie van justitie heeft namelijk bijgedragen aan de wettelijke onderdrukking chamelijke oorzaak van homoseksuelen, meent het COC. De organisatie had liever ge zien, dat het homobeleid was on- - dergebracht bij emancipatiezaken. heid, De artsenorganisatie Koninklij ke Maatschappij voor de Genees kunde laat weten in een reactie dat het eigenlijk onjuist is 'pijn' licha melijk lijden te noemen en 'lijden zonder pijn' geestelijk lijden. Alle lijden heeft zijn uitwerking op de geest, al is bij 'pijn' meestal een li- te wijzen. sprake is van vrijwillig- weloverwogen verzoek en ondraaglijk lijden, is er volgens het KNMG-bestuur geen wezenlijk onderscheid tussen lijden als ge volg van pijn en lijden als gevolg van een lichamelijke aandoening of lichamelijk verval zonder pijn. In dergelijke gevallen acht de maatschappij euthansie in begin sel geoorloofd. 'Politici belemmeren carrière burgemeesters' OIRSCHOT (GPD) - De Christelijke Federatie van Overheidspersoneel (CFO) is verontrust over het toenemend aantal politici dat in vacatures van burgemeesters wordt be noemd. „Wij zien daar een ern stige belemmering in van de doorstroming van zittende bur gemeesters. Met name in grote en grotere gemeenten dreigen die kanalen dicht te slibben", aldus voorzitter M. Soetendal van het landelijk beroepsver- band burgemeesters in dc CFO (ambtenarenbond van het CNV). Soetendal stelde vandaag tij dens de jaarvergadering van het beroepsverband vast dat veel burgemeesters, die uitzien naar een promotie naar een an dere gemeente - "en daar na zes of twaalf jaar ook aan toe zijn" - onvoldoende kansen krijgen. Hij pleitte voor een ander door- stromingsbeleid, dat onder werp van gesprek moet zijn in het georganiseerd overleg met minister Van Dijk (binnenland se zaken). DEN HAAG (ANP) - Gemeenten krijgen de mogelijkheid sterk ver waarloosde particuliere woningen te onteigenen. De Tweede Kamer is in meerderheid voorstander van uitbreiding van de onteigenings wet. Wanneer de eigenaar van een pand weigert dit op te knappen hebben de gemeenten de keus het onderhoud onder politiedwang uit te voeren en te verhalen op de huis baas of - als dat financieel niet mo gelijk is - tot onteigening over te gaan. Volgens de PvdA is er van een echte keuze voorlopig echter geen sprake. Wanneer de eigenaar fail liet gaat, komt de gemeente in de schuldeisers te staan loopt zij het risico te blijven zitten Vijftien jaar cel voor doden filiaalhouder spaarbank DORDRECHT (ANP) - De recht bank van Dordrecht heeft een 22- jarige man uit Zwijndrecht giste ren veroordeeld tot vijftien jaar ge vangenisstraf. De rechtbank achtte bewezen dat de man zich heeft schuldig gemaakt aan onder meer het doodschieten van de 38-jarige filiaalhouder J. Nou wen van de Verenigde Spaarbank in diens wo ning in de nacht van 4 op 5 mei van dit jaar. De rechtbank achtte de Zwijn- drechtenaar verder schuldig aan twee gewapende overvallen op de supermarkt Gruma en de Verenig de Spaarbank in Zwijndrecht, waarbij ongeveer 70.000 gulden werd buitgemaakt, gijzeling van een psychiater van het Pieter Baancentrum, invoer van 2,5 kilo hasj vanuit Marokko en een serie inbraken in woningen en winkels. De officier had twintig jaar geëist. De zaak tegen een andere man uit Zwijndrecht, mededader van de doodslag op de filiaalhouder, wordt heropend. In het Pieter Baancentrum in Utrecht zal een psychiatrisch rapport over hem worden opgesteld. Het openbaar ministerie had twee weken gele den één jaar gevangenisstraf en een onderzoek voor terbeschik kingstelling van de regering geëist. De derde verdachte in deze zaak meteen oninbare vordering, aldus werd gisteren veroordeeld tot jaar gevangenisstraf. Behalve me deplichtigheid aan de schietpartij werd hij ook schuldig bevonden aan de gewapende overval op de supermarkt in Zwijndrecht. De of ficier had twee weken geleden zes het PvdA-kamerlid mevrouw Swil- dens. Dat probleem kaqi worden opgelost door verhaal op de vol gende eigenaar mogelijk te maken. Een wetsvoorstel daarover is in de maak. o De PvdA wil dat onteigening jaar celstraf tegen hem geëist, niet alleen kan worden toegepast Vice-rechtbankpresident als de woning op instorten staat, maar ook als door achterstallig on derhoud het „huurgenot" van de bewoner ernstig wordt aangetast. Staatssecretaris Brokx (volkshuis vesting) voelt daar niet voor, om dat volgens hem geen objectieve maatstaven op dit punt zijn aan te leggen. J.H. Geertsema zei dat de drie ver dachten zich schuldig hebben ge maakt aan „één van de meest ern stige misdrijven, die de rechtsorde ernstig heeft geschokt". De ver dachten ontbrak het volgens hem aan „eerbied voor de lichamelijke en geestelijke integriteit van hun medemens". Invloed defensieminister Van Eekelen beperkt DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) wil de invloed van defensieminis ter Van Eekelen op het vrede- en veiligheidsbeleid te beperken. Dat constateert men in defensiekrin gen na irritaties tussen Defensie en Buitenlandse Zaken over de toe lichting op de nieuwe defensiebe groting. "Als het aan Van den De laatste ramingen van de scha de belopen ongeveer f 300 miljoen. De nieuwprijs van de onderzee boot in aanbouw is ongeveer een half miljard. Volgens Van Houwe lingen zal de verzekering de scha de in elk geval aan Defensie ver goeden. Het ministerie op zijn beurt zal de scheepswerf RDM uit betalen. RDM is volgens het bouw contract aansprakelijk voor het „kale schip", Defensie voor de ap paratuur en wapensystemen. De nieuwe commissie zal nauw keurig moeten inventariseren wat de technische omvang en de aard van de opgetreden schade is. Le- plaats tussen de den zijn prof. dr. ir. Kievits, hoogle de ruimte ge- raar materiaalkunde van de TH in portaal/WC-offi- Delft, drs. Meinsma, voormalig di- cieren". Maar de exacte oorzaak is recteur Shell Chemie, dr. ir. Pas- DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van defensie verwacht dat het nog enkele maanden zal duren voordat bekend is wat de oorzaak is van de brand op de Walrus-on derzeeër enige tijd geleden. In een brief van staatssecretaris Van Hou- welingen (defensie) aan de Tweede Kamer wordt gemeld dat een onaf hankelijke groep deskundigen het onderzoek naar oorzaak van de brand en de schade die is ontstaan zal begeleiden. De eerste bevindingen van een onderzoekscommissie onder lei ding van de commandant zee macht Nederland vice-admiraal Krijger zijn, dat de brand is ont staan op "e scheepshuid vormd door een portaal/WC-offi nog steeds niet bekend. Maar voor bij deze zaak betrokken defensie verbonden aan het TNO prof; dr. Wagenaar, hoogleraar i deskundigen staat vast dat de de toegepaste functieleer aan de brand niet is ontstaan door onacht- rijksuniversiteit te Leiden. Vol- zaamheid, bijvoorbeeld door weggeworpen sigaret of een ge opend blik brandbare lijm. Volgens Van Houwelingen wil het onderzoek dat de officier van justitie heeft ingesteld naar de brand bij de Rotterdamse Droog dok Maatschappij niet zeggen, dat Defensie vermoedt dat sabotage in het spel is. „Maar ik wil ook niet het tegendeel beweren. Ik sugge reer niets, het onderzoek van de of ficier is gebruikelijk bij branden van dit soort omvang". Bijzonder woon- werkproject in Leeuwarden LEEUWARDEN (ANP) - In Leeu warden vond gisteren de officiële opening plaats van een voor Ne- derland bijzonder woon/werk-pro- geven door de gemeenten en geï- gens Van Houwelingen zal het werk van deze commissie eerst in november een „betrouwbaar in zicht in de financiële omvang van de schade en de aangepaste bouw- planning" mogelijk maken. Problemen rond invoering nieuw rijbewijs DEN HAAG (GPD) - De Staats drukkerij heeft momenteel techni sche problemen met de beveiliging van het nieuwe rijbewijs, waardoor het onzeker is of het op 1 oktober kan worden ingevoerd. Als de hin dernissen niet worden opgelost, zal het oude model nog tijdelijk dienst blijven doen in de nieuwe situatie, waarbij het rijbewijs wordt uitge- Broek ligt houden wij ons voortaan alleen met de bouten en moeren bezig", aldus bezorgde zegslieden. Onder druk van Buitenlandse Zaken is fors geschrapt in de pas sages die in de defensiebegroting werden gewijd aan wapenbeheer sing, de stand van zaken bij de kernwapenonderhandelingen in Geneve, SDI, enz. Onder de vorige defensieminister, de CDA'er De Ruiter, stak de toelichting op de begroting over deze onderwerpen kwalitatief en kwantitatief met kop en schouders uit boven de in alge mene termen gestelde summiere informatie over het vredes- en vei ligheidsbeleid van Buitenlandse Zaken. Dit was tegen de zin van de nieu we directeur-generaal politieke za ken op Van den Broeks ministerie, H. Wijnaendts. Gesteund door de wens van premier Lubbers naar korte en heldere toelichtingen op de begrotingen, is volgens Wij naendts in de begrotingstekst van Defensie geschrapt. Wijnaendts zei gisteren dat hij aan nauwelijks te pas is gekomen aan het formuleren van de begro tingstoelichting. Hij benadrukte dat het opstellen van zo'n toelich ting "werk van maanden en veel overleg tussen ambtenaren is". Volgens defensieminister Van Eekelen is er inhoudelijk niets ver anderd. "Het opstellen van de pas sages die zowel betrekkingen heb ben op ons departement als dat van BZ is in volstrekte harmonie gebeurd. Het enige dat wij hebben willen voorkomen is dubbel werk. Ons concept was gewoon veel te lang", aldus Van Eekelen. Van Eekelen was in het vorige kabinet-Lubbers staatssecretaris van buitenlandse zaken. Hij werd in die periode volledig in de scha duw gezet door minister Van den Broek, die Van Eekelen zoals Haagse zegslieden het formuleren, "maar wat liet spartelen in de EG- wijnplassen en boterbergen". Bij Defensie zijn echter ambtenaren die vrezen dat de gang van zaken bij de opstelling van de begroting nu al aantoont dat Van Eekelen bij toekomstige kabinetsdiscussies over het vrede- en veiligheidsbe leid niet zal zijn opgewassen tegen Van den Broek. ALMERE (ANP) - De voorkant van het nieuwe stadhuis in Almere dat gisteren officeel werd geopend door minister Van Dijk (binnenlandse zaken). Het gebouw is ontworpen door de architect Cees Dam. (foto anp> ARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem heeft vandaag een 30-jari- ge hypno-therapeut uit Velp we gens ontucht met onder hypnose gebrachte vrouwelijke patiënten veroordeeld tot een gevangenis straf van 1 jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Het von nis was zwaarder dan de eis van of ficier van justitie mr. B. Lie a Kwie, DRIE DODEN (ANP) - Een fronta le botsing tussen twee personenau to's heeft gisteren in Markelo drie mensen het leven gekost. Het zijn J. Ulfman (25) uit Lochem, J.H. Krooshof (24) uit Markelo en een man wiens identiteit nog niet is achterhaald. Hoe het ongeluk kon gebeuren heeft de politie nog niet kunnen vaststellen. die twee weken geleden twaalf maanden cel, waarvan zes maan den voorwaardelijk, .vorderde. De rechtbank acht bewezen dat de man in 1982 ontucht heeft ge pleegd met tenminste elf door hem onder hypnose gebrachte vrou wen. Gezien de ernst van de feiten en de bij de betrokken vrouwen veroorzaakte psychische schade meent de rechtbank dat een zwaar dere straf dan door de officier geëist op zijn plaats is. Volgens de rechtbank waren zij, in tegenstelling tot wat de thera peut zelf beweert, fysiek niet in staat zich tegen de ontuchtige han delingen te verweren. De recht bank spreekt in het vonnis van „misbruik van hypnose" en van „gemanipuleerde patiënten". ject in een geheel verbouwd menhuis uit de vorige eeuw. De jaar. twintig bewoners, acht kunste naars en zeven nonprofit-organisa- ties, die samen de stichting Hania vormen, beheren en onderhouden het pand namelijk geheel zelf. Ruim twee jaar geleden zou het pand worden gesloopt door de ge meente. Een aantal adspirant-be- woners liet de Nationale Woning raad echter een haalbaarheidson derzoek uitvoeren. Hieruit bleek dat de comcinatie wonen-werken een goed alternatief bood dig is tot het zeventigste levens- Het nieuwe rijbewijs heeft een kleiner formaat en zal onder meer worden beveiligd door een plastic laag. De bescherming moet voor komen dat pasfoto's kunnen wor den verwisseld. De Staatsdrukke rij tobt nu met de plastic laag, om dat die na bepaalde tijd loslaat. Het is nog de vraag of de moeilijkhe den voor het eind van de maand zijn te verhelpen. Een woordvoerder De gemeente Leeuwarden stelde nisterie van verkeer slüit uit dat de afgesproken rege- subsidie beschikbaar 900.000 gulden om het pand op te lingen rond het nieuwe rijbewijs knappen. Binnen vijf jaar zullen de niet op 1 oktober ingaan. „Het be- huurders dit bedrag terug hebben betaald. Ruim honderd mensen uit het hele land die een dergelijk pro ject ook in de rest van Nederland langrijkste is de geldigheidsduur en de uitgifte door de gemeenten in plaats van de provincies. Als de Staatsdrukkerij de problemen niet willen opzetten hebben vandaag op tijd oplost, is er in feite weinig Éfi aan de hand. Niemand wordt gedu peerd". HENGELO (GPD) - Een groot aantal plaatsen in ons land heeft in de afgelopen dagen bij de ge meente Hengelo aan de bel ge hangen over de regeling voor on betaald ouderschapsverlof die het college voor het eigen perso neel wil invoeren. Aanstaande vaders en moeders krijgen daar in ondermeer de mogelijkheid om maximaal een jaar onbetaald verlof op te nemen. Dat stelt hen - en met name vrouwen - in staat om aan het werk te blijven of werk aan te nemen. Met deze regeling loopt Henge lo landelijk voorop, hetgeen de grote belangstelling verklaart. "Persoonlijk vind ik dat we nog niet ver genoeg gaan", zegt wet houder Nini Laenen. Zij stelt dat ouderschapsverlof een zaak is die landelijk geregeld moet wor den. Daarom betaalt de gemeen te ook, niet langer dan drie maan den het werkgeversaandeel van iemand, die van de regeling ge bruik wil maken. „Het wordt ons anders niet alleen te duur", zegt Laenen, „maar we moeten ook oppassen, dat we als gemeente niet iets gaan regelen, wat naar mijn mening een taak van het ka binet is". "Deze regeling is namelijk een grondrecht, evenals het recht op onderwijs, een uitkering, werk, de kinderbijslag en ouderdoms pensioen. Dat vindt iedereen normaal, net zoals het krijgen van een kind. Dat is gelukkig ook ieders recht. Maar zodra je over kinderopvang praat, vallen al die voorzieningen weg. Alsof alleen de vrouw verantwoorde lijkheid draagt voor de opvang en daarom thuis moet blijven. Was het niet zo dat in de oorlog de vrouwen de maatschappij draaiende hielden, terwijl hun i elders aan het vechten waren?" Volgens de wethouder heeft dit te maken met het maatschap pelijk aanvaardingsproces. Men sen die een kind op de wereld zetten moeten er ook zelf maar voor zorgen, zo is de nog steeds overheersende mening. En in praktijk komt het er dan op neer dat hoofdzakelijk alleen de man fulltime buitenshuis werkt. Voor vrouwen wordt het houden of krijgen van werk een stuk moei lijker. Maar waarom dan geen ge meentelijke kindercrèche? Met de nu voorgestelde regeling zit toch ook een van beide ouders thuis? Wethouder Laenen: "In het concept beleidsplan emanci patie heeft een crèche een hoge prioriteit. Maar in onze westerse samenleving kennen we een ster ke moedercultuur. De meeste vrouwen willen de eerste tijd bij hun kind blijven. Vanuit die be hoefte geredeneerd hebben we nu dus een hele goede regeling. Men kan de eerste tijd met het kind doorbrengen - met tegelij kertijd de zekerheid dat het werk behouden blijft - en ondertussen naar oplossingen zoeken voor de tijd na het verlof'. „Kinderen hebben dagelijks de aandacht van een ouder no dig. Ze dag in dag uit van 's mor gens tot en met 's middags in een crèche stoppen is ook niet goed, ook al kan een dergelijke opvang zeer positieve effecten hebben op het sociaal contact tussen kin- deren. De ideale situatie zou dus zijn dat man en vrouw in deeltijd werken, maar zover is onze sa menleving niet. Nog niet, want ik denk dat we over een jaar of tien al een heel stuk verder zijn. De tendens is er al, met name bij de dertigers en veertigers en het wordt tijd dat de politici zich eens in deze materie gaan verdie pen". Hoeveel mensen uiteindelijk van de regeling gebruik gaan ma ken durft de Hengelose gemeen tebestuurder niet te schatten. Niet alle functies lenen zich er even goed voor, hoewel dat argu ment volgens haar geen enkele belemmering mag vormen. Daar om gaat ook de loopbaanopbouw gewoon door, evenals de pen sioenopbouw van de betrokken ambtenaar, die van de regeling gebruik maakt. En waar nodig zal tijdelijk vervangend perso neel worden aangetrokken.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5