'Drukken van illegale krant werd aan Duitsers verraden' Het wel en wee van 75-jarig Demmenie Record aantal mensen schrijft in voor haring en wittebrood Collecte Archief van Blazer in Prentenkabinet Onderzoek moordzaak Haagweg heropend Opening Vrouwen Centrum Bezuinigingen op onderwijs Parkeren op Schuttersveld goedkoper Baehr (51) op leerstoel Cleveringa PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1986 LEIDEN - Wie Louis Demmenie in 1911 bij de opening van zijn win keltje in schrijf- en papierwaren aan de Haarlemmerstraat zou heb ben verteld dat zijn kleinzoons zich nog eens met computers en 'kan toortuinen' zouden bezighouden, zou hartelijk door hem zijn uitgela chen. Nu, 75 jaar later, zitten klein zoons Loek en Fred Demmenie in riante directeursstoelen in een al even riant bedrijfspand aan de Rietschans in Leiderdorp de ge schiedenis te vertellen van het klei ne Leidse bedrijfje. Het belangrijkste verschil met die begintijd van het jubilerende bedrijf is dat de schrijf- en papier warenhandel aan de Haarlemmer straat slechts aan particulieren ver kocht. Een schriftje aan schoolkin deren, een vulpen voor de notaris en een gummetje voor de midden stander. In 1928 kwam zoon Pieter Dem menie in de zaak en rond de jaren dertig werd het bedrijf uitgebreid: in de Haarlemmerstraat kwam te vens een drukkerij Demmenie. "Voornamelijk om formulieren en kaartsystemen te drukken. Maar ook trouwkaarten", aldus de klein zonen. Tijdens de Tweede Wereld oorlog werd in de drukkerij een il legale krant gedrukt. "Dat is aan de Duitsers verraden. Op een dag kwam onze vader de Haarlemmer straat inlopen en zag een oploop voor de drukkerij. Vader rook on raad en zette het op een lopen. Vanaf die tijd moest hij onderdui ken. Beide zaken werden door de Duitsers verzegeld" Na de oorlog begon de firma Demmenie zich steeds meer op het bedrijfsleven te richten. Het be drijf groeide en in de jaren vijftig werd een aantal panden naast het oorspronkelijke pand gekocht. In de jaren zestig werd er driftig ver bouwd en in 1974 werd begonnen met de laatste, rigoureuze verbou wing die de panden één en dezelf de winkelgevel zou geven Computers "Vooral toen we ons meer op het bedrijfsleven gingen richten, zo vlak na de oorlog, maakte het be drijf een enorme groei door. We hadden als enige en eerste in Lei den een zogenaamd doorschrijf systeem voor de boekhouding. La ter werd dat gemechaniseerd en gingen we dat ook leveren". Een overstap naar de computers kon vervolgens niet uitblijven. "We hebben dat eerst eens aange keken. omdat we weinig compu terkennis in huis hadden. Vervol gens zijn we in samenwerking met computer-importeurs mensen gaan opleiden. Maar dat bleek niet zo'n prettige oplossing. Je wordt dan tezeer afhankelijk. Juist op dat moment konden we een software- en adviesbureau overnemen. Dat was in 1984. Toen pas zijn we goed gestart met die computers". Inmiddels was een deel van Demmenie al naar de Rietschans in Leiderdorp verhuisd. "Het was lastig. We hadden zoveel verschil lende panden. De drukkerij was al naar de Oude Rijn en vandaar naar de Hoge Rijndijk gegaan. We had den twee verschillende magazij nen. De mogelijkheden voor clién- ten om aan de deur te komen wa ren op de Haarlemmerstraat nihil, omdat we daar met aan- en afvoer- problemen zaten. Met de magazij nen en de kantoormeubelen en -machines zijn we naar de Riet schans gegaan De computerafde ling werd zelfstandig en ging naar een kantoorflat in de Statenhof. De kantoorboekhandel bleef aan de Haarlemmerstraat gevestigd". En zo is de oorspronkelijke be stemming van de winkel - verkoop aan particulieren - eigenlijk in ere hersteld. "Voor levering aan het bedrijfsleven zitje aan de Haarlem merstraat natuurlijk verkeerd. Vandaar die verhuizing naar Lei derdorp. Over het gemeentebeleid L'dorp in deze kwestie hebben we niet zoveel te klagen. Door Leiden werden we niet echt geholpen toen we naar een betere plek voor onze drukkerij en kantoormeubel en -machinehandel uitkeken. De ge meente zei alleen: "Je moet maar goed zoeken". Nu. het enige waar we terecht konden was het be drijfsterrein op de Waard. En dat vonden we niet geschikt". Familie In die 75 jaar is er wel het een en ander veranderd. Zagen de kanto ren er vroeger nogal grauw en grijs uit, tegenwoordig wordt met kleu ren gewerkt. Ruimte en licht zijn van groot belang. "Door de compu ter is men andere eisen gaan stel len aan kantoormeubilair. Nu moet ie flexibele bureaus hebben, waar gemakkelijk iets aan te schuiven valt". Ook in de drukkerij is het niet meer als vroeger. Loek Demmenie: "Alleen al de apparatuur is enorm veranderd Vroeger had je een hal De oude kantoorboekhandel van Demmenie aan de Haarlemmerstraat, zoals die er in 1911 uitzag. Tegenwoor dig is er aan het uiterlijk wel het een en ander veranderd. Maar de klantenkring is weer dezelfde als vroeger voor 80 procent particulieren. Het bedrijfsleven wendt zich tegenwoordig tot de panden in Leiderdorp, (archieffoto) ve dag nodig om een machine in te stellen die dan 2000 drukwerken per uur afleverde. Nu is daar een uur voor nodig en werkt de machi ne 7500 tot 8000 stuks eruit in de zelfde tijd". Als éénmanszaak begonnen, telt het familiebedrijf nu een kleine 70 werknemers. Volgens de beide di recteuren heeft het voordelen zo'n familiezaak, maar ook nadelen: "Wanneer je bij elkaar komt wordt er altijd over de zaak gepraat. Je komt niet zo gemakkelijk los van je werk". Omdat de firma Demmenie zich. ondanks de verhuizing van een groot deel van het bedrijf naar Lei derdorp, toch een Leidse zaak voelt, wordt het feest ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan voor namelijk in Leiden gevierd. Het hoogtepunt is op zaterdag 20 sep tember. Dan treden in de Haarlem merstraat Albert West en Georgie Davis op. Op die dag worden ook de winnaars bekend gemaakt van een wedstrijd die de firma heeft uitgeschreven. De dag ervoor is er een open dag in de Rietschans. n feestelijke receptie de relaties wordt gehouden. LEIDEN - 3 oktober is in zicht. Van de Stadsgehoorzaal tot aan de Vroom en Dreesmann. Zo lang was de rij mensen om klokslag vier uur - het tijdstip dat de inschrijving voor haring en wittebrood begon. Vijf uur later, om negen uur dus, hadden 20.000 mensen zich inge schreven. Zo'n 3600 meer dan vo rig jaar. Bovendien had de 3 octo- ber-Vereeniging er op dat moment 280 nieuwe leden bij. Met veel geduld en plezier wachtten de Leidenaars hun beurt af. Niet omdat het gratis is zoals veel onbezonnen zielen wel den ken. Nee, het gaat hier om een tra ditie. Of zoals mevrouw Den Hollan der, een geboren en getogen Leid se, het zegt: "Dit is voor mij de aan loop naar het enige uitbundige feest dat Nederland kent". Hoewel LEIDEN - Het bestuur vaq de af deling Leiden van het Koningin Wilhelmina Fonds heeft dit jaar bijna 95.000 gulden opgehaald voor de kankerbestrijding. de heer De Maas niet hier werd ge boren, geeft hij te kennen toch ook al vanaf 1950 in de rij te staan. "De ze traditie moet worden gehand haafd. Ik meen dat recht uit mijn hart". Zijn achterbuurmannen, de he ren Overdijk, Lens en Eding, zijn het daar helemaal mee eens. Over dijk kon zich nog herinneren dat voor de oorlog bij het pakket ook nog een Goudse pijp zat. "En op de dag zelf kregen we al lemaal koffie", mijmert hij. Toch is hij niet ontevreden. "De kwaliteit van de haring en het brood is altijd uitstekend". De vrouwen in het ge zelschap knikken bij deze medede ling goedkeurend. "Het is maar dat u het weet", zegt mevrouw Den Hollander, "ik leg ze vooraf nog wel even in de melk". De getrouwe leden van de 3 Oc- toberVvereeniging kregen bij de inschrijving dit keer een kwartet spel aangeboden. De anderen kon den dit kleinood voor drie knaken kopen. Voor mensen die onbekend zijn met het feest op Leidens ont zet (3 oktober 1574) overigens een leuk cadeautje. In een oogwenk is de 'kwartetter' van alle tradities en historische achtergronden op de hoogte en krijgt hij of zij gewoon zin om op die dag in de stad te zijn. Op 3 oktober begint om half acht morgens, na het reveille. van de naar schatting 40.000 harin gen en 6000 wittebroden. Op de lange tafels liggen de broden uitge stald en de haringvrouwen staan de tonnen klaar om de lange rij oude Waaggebouw de uitreiking wachtenden te bedienen. ittebrood. ook de inschrijving i En de echte Leidenaars staan dan traditiegetrouw met pannetjes, kussenslopen en zakken te wach ten om de goede gaven in ont vangst te nemen, aldus leert ons het kwartetverhaal LEIDEN - Het Prentenkabinet/ Studie- en Documentatiecentrum voor Fotografie heeft het fotogra fisch archief van Carel Blazer (1911-1980) in bruikleen ontvan gen. Blazers fotoarchief wachtte al enige jaren op een plaats, waar de collectie kon worden bijeenge bracht. uitgezocht en geconser veerd. Helaas is er na het het minis teriële besluit over de vestiging van een toekomstig fotoarchief/in stituut in Rotterdam veel onduide lijkheid gerezen. Subsidie ont breekt nog en volgens een landelij ke stichting die de belangen van de Nederlandse fototgrafie behartigt, is Amsterdam een veel geschiktere plaats voor een fotoarchief. Dit is vooral een pijnlijke zaak voor diverse fotografen en erfgena men die meenden in de zeer nabije toekomst hun archieven veilig te kunnen stellen. Het Leids Prenten kabinet heeft nu besloten gastvrij onderdak te bieden aan het Blazer archief, in ruil voor de mogelijk heid onderzoek te kunnen doen naar het leven en werken van Carel Blazer. Carel Blazer, opgeleid bij Hans Finsier in Zürich, mag worden be schouwd als een belangrijke spil in de Nederlandse fotografie vanaf de tweede helft van de jaren dertig. Volgens het Prentenkabinet be- DEN HAAG/LEIDEN - Het ge rechtshof in Den Haag heeft beslist dat het gerechtelijk vooronderzoek moet worden heropend naar de omstandigheden die hebben geleid tot de moord op een 45-jarige Ma rokkaan op de Haagweg in Leiden op 2 september vorig jaar. Dit op verzoek van de advocaat van de hiervoor door de rechtbank tot acht jaar gevangenisstraf veroor deelde 48-jarige Marokkaan In het bijzonder de twee zoons van de verdachte zouden bij de rechter-commissans hun eerdere verklaringen willen herroepen. Maar ook een bekende van de fa milie zou een nieuw licht op de zaak kunnen werpen, aldus advo caat mr. A. Orie. Het gerechtshof wees het verzoek af om een des kundige een rapport te laten uit brengen over het geestelijk kli maat dat heerst in de geboorte streek van de veroordeelde Marok kaan. Het 'klemrecht' dat daar op geld doet zou de Marokkaan mede tot zijn daad hebben gebracht. De verdachte zelfheeft altijd ver klaard niet anders te hebben kun nen handelen dan hij heeft gehan deld. Het slachtoffer had namelijk zowel zijn echtgenote als zijn doch ter zwanger gemaakt. Omdat hij hiertegen geen stappen had onder nomen was hij in Marokkaanse kringen al in een isolement ge raakt. Zijn beide zoons zouden nu wil len getuigen dat hun moeder inder daad een verhouding met het late re slachtoffer heeft gehad. Iets wat zij eerder onder druk van hun moe der hadden tegengesproken. Ook hun eerdere getuigenis is niet waar dat de verdachte vantevoren had aangekondigd het slachtoffer van het leven te zullen beroven, aldus mr. Orie. De zaak wordt wederom behan deld op 27 november. LEIDEN - 'Bevrijding' was het thema waaronder zes Chileense kunstenaars gisteren op uitnodi ging van het Chili Front Leiden op het Stadhuisplein muurschilderin gen (op panelen) hebben vervaar digd. Aanleiding was dat het giste ren op de kop af dertien jaar gele den dat Chili een bloedige staats greep beleefde, waarbij generaal Pinochet de macht overnam van president Allende. Het Chili Front had ook jongeren die aan graffiti doen opgeroepen om een steentje bij te komen draaen daar er raakvlakken zijn tussen graffiti en de meest in zwang zijn de stroming in de Chileense moder ne kunst. Aan die oproep is geen gehoor gegeven, waarschijnlijk omdat het gisteren een gewone schooldag was. LEIDEN - Het nieuwe Vrouwen Centrum Leiden aan de Doeza- straat 34 wordt zaterdag 20 septem ber geopend. Voor de openings handeling, om twee uur, zijn verte genwoordigsters van het Vrouwen Centrum Den Haag aangezocht. De opening gaat gepaard met een reeks activiteiten, die tot na middernacht voortduren. Om half drie is er een boekenpresentatie met medewerking van twee ver taalsters. een uur later presenteren de groepen die van het Vrouwen Centrum Leiden gebruik maken zich. Dit zijn de werkgroep VIDO (Vrouwen in de Overgangsjaren), de Rooie Vrouwen, de werkgroep Fort (Feministische Radicale Oe fentherapie). de incest-verwer- kingsgroep, Vrouwen tegen Sexu- eel Geweld, het Vrouwengezond heidscentrum, de stichting Vrou wenhuis, het Stedelijk Vrouwen Overleg, een dansgroep, een zelf- verdedigingsgroep en een schrijf sterworkshop. De VIDO heeft een eigen ruimte in het centrum, die dezelfde dag officieel in gebruik wordt genomen. Belangstellenden zijn van drie tot vijf uur welkom. 's Avonds om half negen (zaal open acht uur) is er een optreden van de vrouwen-theatergroep 'Tra vaat' met twee monologen van Da- rio Fo, om tien uur gevolgd door de vrouwenband 'Mama's got a hea dache'. Vanaf twaalf uur is er dis co. Toegangskaarten voor het avondprogramma zijn in de voor verkoop verkrijgbaar bij vrouwen boekhandel Gaia en de linkse boekhandel Manifest. Jaarvergadering Hel wijkcomitê De Kooi houdt dinsdag 16 september in clubhuis Mirt-Honken aan de Driflstraat 49 de jaarvergadering. Op de agenda staan onder meer de verontreiniging bij Gijzen ij. be jaardenhuis Zijloever en het af scheid van de secretaris. Aan vang 20.00 uur. Fietsen Buitenlandse vrouwen die wil len leren fietsen, kunnen zich op geven vooreen cursus in clubhuis Mirt-Honken aan de Driftstraat 49. De cursus duurt 12 weken en wordt gegeven op vrijdagoch tend van 9.00 tol 11.30 uur Voor informatie Katrien v.d. Weste ring, tel. 221197. De cursus begint deze week. Buitlopen Buitlopen is de naam voor de trimlopen die met ingang van september elke tweede zaterdag van de maand nabij hetfietspar- cours van Swift worden gehou den. De lopers mogen gebruik maken van het complex van SwiJ't aan de Roomburgerweg. Er kunnen afstanden worden gelo pen van 2'/2 tot 15 kilometer. Mor gen dus de eerste serie lopen die omstreeks 10.30 uur beginnen. In schrijven is mogelijk vanaf 9.30 uur. Voor informatie A. v. Korde- laar. Dief steeg 7. tel. 121265. LAK Afrikaanse dans, beeldende kunst (bouwen van mobiles, pot tenbakken/keramiek), fotografie en muziek. Op die terreinen zijn bij het LAK cursussen te volgen. Wat muziek betreft gaat het om Afrikaans drummen, het gebruik van de stem en een cursus mu ziekgeschiedenis en het compone ren van liedjes. Voor informatie bureau LAK. maandag tot en met vrijdag bereikbaar van 14.00 tot 17.00 uur. Cleveringa- plaats 1. tel. 124890. De inschrijf- avonden voor de cursussen zijn dinsdag (19.00 tot 21.00 uur) en woensdag (19.00 tot 20.00 uur). Telefonisch inschrijven is niet mogelijk. De Ratel In de grote zaal van het Volks huis aan de Apothekersdijk 33 doet Noor Hoorn zondagochtend verslag van haar reis naar Ca nada en Amerika aan de hand van onder meer een diaverto ning. Het betekent tevens dat de activiteiten van werkgemeen schap De Ratel weer zijn begon nen. Er staat ook dit seizoen weer een groot aantal activiteiten op het programma. De Ratel neemt zaterdag trouwens ook deel aan de Uitmarkt in de Pieterskerk om de zondagochtendbijeenkomsten van het schap aan te prijzen. Aanstaande zondag begint het reisverslag van Noor Hoorn om 10.30 uur. Tuinen De turnvereniging Ons Buiten houdt van 19 tqt en met 21 sep tember de jaarlijkse tentoonstel ling van bloemen, groenten en fruit. De expositie wordt gehou den in het verenigingsgebouw in Leiden-Noord. te bereiken via de Pieter Bothstraat. Hel evenement wordt vrijdag 19 september offi cieel geopend door de heer E. Cor net van de directie groen van de gemeente Leiden. De tentoonstelling, waar ook bloemschikkers hun kunnen to nen, is vrijdag open van 20.00 tot 22.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 11.00 tot 16.00 uur. Wandelen De wandelsportverenigingen Op Stap Bodegraven en Zuid- West Leiden houden zaterdag 20 september wandeltochten in Bo degraven over afstanden uiteen lopend van 5 tot 40 kilometer. De start heeft plaats vanaf 9.00 uur bij het parochiehuis aan de Oud- bodegraafsewegop vijf minuten lopen van het station. Voor infor matie 01726-13470. reikte zijn industriële- en reporta gefotografie - de twee belangrijk ste richtingen in zijn oeuvre - een professioneel hoog niveau. "Zijn technische kennis is door jongere generaties nauwelijks meer geëve naard", aldus het Prentenkabinet. LEIDEN - Secretaris J. van Zijl van het provinciaal bestuur van de Vereniging voor Openbaar Onder wijs spreekt maandagavond in de openbare basisschool Apollo over de bezuinigingen die minister Deetman van onderwijs in het ba sisonderwijs voorstaat. Hij gaat on der meer in de op gevolgen van de maatregel dat kinderen niet meer fcutomatisch de dag na hun vierde verjaardag naar school mogen, de regeling met betrekking tot ver vanging van zieke leerkrachten en de bezuinigingen op het speciaal onderwijs. De avond is voor ieder een toegankelijk en begint om acht uur, de school is gevestigd aan het Strausspad 3. LEIDEN - De parkeertarieven voor het Schuttersveld worden met ingang van maandag verlaagd. De gemeente hoopt dat er daar door onder de automobilisten meer animo voor het veld zal ont staan. De nieuwe tarieven zijn: één gul den per uur, 2,50 per dag, tien gul den per week (abonnement kan op elke dag ingaan) en dertig gulden per maand, ook in dat geval kan het abonnement op elke dag in gaan. Tijdens de 3 oktoberfeesten blijft het terrein bewaakt betaald parke ren. De voetpaden richting station en binnenstad zullen worden bete geld en verbeterd, aldus de ge meente. LEIDEN - P.R. Baehr (51) is be noemd tot buitengewoon hoogle raar in de mensenrechten en het buitenlands beleid aan de Leidse universiteit. Hij bezet dit acade misch jaar de Cleveringaleerstoel. Baehr is lid van de Wetenschap pelijke Raad voor het Regeringsbe leid en voorzitter van de advies commissie Mensenrechten Buiten lands Beleid. De Leidse gasthoog leraar begon zijn loopbaan aan de Universiteit van Amsterdam waar hij achtereenvolgens als medewer ker, lector en gewoon hoogleraar in de leer der internationale betrek kingen werkzaam was. Hij promoveerde in 1964 aan de Georgetown University, Washing ton. LEIDEN - De politie heeft gisteren bij het station 71 verkeerd neerge zette fietsen en fietsonderdelen in samenwerking met de reinigings dienst weggehaald. Eigenaren van de fietsen kunnen hun eigendom tegen betaling van een boete van tien gulden aan het politiebureau komen ophalen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4