Fromberg: 'F ocus °P jeugd gericht Kret weer in opspraak 'Goed resultaat Flora door bredere sortering9 'Chaos' troef in Na-Braassem Auto schept bromfietser VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1986 REGIO LEIDEN De omzet vanaf 1 januari van de bloemenveiling Flora in Rijnsburg over dit jaar passeerde vorige week de grens van 250 miljoen gulden. Vorig jaar werd deze om zet pas eind september bereikt. Veiling Flora steekt met dit resultaat gunstig af ten opzichte van de andere bloemenveilingen in Nederland. Door een achterblij vende prijsvorming is dit jaar voor de sierteeltsector niet zo goed als andere jaren. Volgens P.D. Kralt, publiciteits- medewerker van de veiling Flo ra, is het verschil tussen Flora en de andere veilingen te verklaren uit het feit dat op de Rijnsburgse veiling de bolbloemen een heel belangrijke plaats innemen. Van de verwachte jaaromzet van 350 mihoen gulden was eind juni al 207 mihoen gulden binnen. De prijsvorming was in de eerste paar maanden van dit jaar nog goed waarvan dus vooral Flora profiteerde. Bh het aanbreken van de zo mer ging het volgens Kralt mis: "We hebben een lekker warme zomer achter de rug. Leuk voor Heineken, maar minder leuk voor ons. Het is nu eenmaal een bekend gegeven dat mooi weer de bloemenafzet benadeelt". De gunstige resultaten van de veiling over de eerste helft van dit jaar zijn volgens de publici teitsmedewerker ook te danken aan de verbreding van het assor timent aangevoerde bloemen. Er werden meer rozen-, chrysanten en anjervariëteiten aangevoerd waardoor er meer bloemen van deze soorten werden omgezet. Kralt weet te vertellen dat lande lijk gezien de omzet aan rozen het eerste halfjaar van 1986 met ruim 6 procent is gestegen maar dat Flora een omzetstijging van bijna 27 procent wist te bereiken. Ook de omzet in de kleinere ge wassen als alstroemeria, lathy rus, en delphinium nam flink toe. Nederland is maar een klein land. Het grootste deel van alle bloemen en planten die hier wor den gekweekt, moeten dan ook buiten de grenzen worden afge zet. Voor veiling Flora geldt dat ruim 70 procent van alle op de veiling aangevoerde bloemen, aan 'buitenlanders wordt gesle ten'. Een vlotte export heeft dus directe gevolgen voor de resulta ten van veiling Flora. Juist op de exportmarkten is er volgens Kralt de laatste maan den nog al wat gaande. De export naar Amerika is de afgelopen maanden met 18 procent terug gelopen. Kralt heeft hiervoor wel een verklaring: "De dollar is in waarde gestegen waardoor de Nederlandse bloemen voor Ame rikanen duurder zijn geworden. Door de koersverhoudingen zijn bloemen uit Columbia of Israël op dit moment voor hen goedko per. Bovendien was een zekere terugval te verwachten. Sinds 1981 is de export naar Amerika gigantisch gestegen. Dat kon niet zo doorgaan". In tegenstelling tot de export naar Amerika verloopt de uit voer van bloemen naar Engeland en Frankrijk prima. De Engelse markt wordt de laatste maanden heel intensief'bewerkt' doorlijn- rijders. Dit zijn bloemenhandela ren die met een wagen vol bloe men naar Engeland oversteken om daar direct aan de bloemen- detaillist hun koopwaar te slij ten. De meeste hjnrijders kopen hun bloemen in op veiling Flora. In de Rijnsburgse veiling wor den namelijk alle bloemen in één veilinghal geveild wat aantrek kelijk is voor kopers van kleine partijtjes. De 'opkomst van lijnrijders' is volgens Kralt een gunstige ont wikkeling. "Die jongens stimule ren de handel eiiorm. Bovendien durven ze het aan om wat minder gangbare bloemen naar Enge land mee te nemen waardoor de detaillist daar met een breed sor timent kennis maakt". Desondanks moet er volgens de publiciteitsman nog heel wat gebeuren voor Engeland als echt 'bloemenland' kan worden beti teld. Lachend vertelt Kralt dat er weken eerder dan verleden jaar. Het gaat goed met de sierteeltsector". (foto Wim Dijkman) in Engeland nog steeds vreemd wordt opgekeken als een man met een bosje bloemen over straat loopt: "Ze denken dan minder fraaie dingen". Engelsen kopen wel bloemen bij speciale gelegenheden maar de typische Hollandse mentali teit - een bosje voor de gezellig heid - missen de Britten volgens Kralt nog. Ook op de Franse boodschap penlijstjes vormen bloemen geen vast onderdeel. Het ontbreken van een zogenaamde impuls- markt (het zonder voorbedachte - raden bloemen kopen) heeft tot gevolg dat de bloemen in Enge land en Frankrijk veel duurder zijn dan hier. Immers, de hoe veelheid bloemen die de bloe menhandelaren in die landen verkopen is klein omdat over het algemeen alleen bij speciale gele genheden bloemen worden ge kocht De handelaren moeten daarom een vrij grote winstmar ge hanteren. De hoge prijs heeft weer tot ge- 'volg dat de Engelsen en Fransen maar hele kleine bosjes bloemen kopen. Is het hier normaal om met ten minste een bos bloemen aan te komen, in Engeland en Frankrijk zijn twee tulpen al een waar geschenk. Kralt: "We moeten de detaillis ten in die twee landen ervan zien te overtuigen dat het beter is veel bloemen met een kleine winst marge te verkopen dan heel wei nig tegen een hoge prijs". Het Bloemenbureau probeert door ondersteunende activiteiten, de impulsmarkt in Engeland en Frankrijk te stimuleren. Tegenover de groeimarkten in Engeland en Frankrijk staat een stagnerende afzet in de verre lan den als het Midden-Oosten en Ja pan. "Export naar verre bestem mingen blijft een moeilijke zaak. De bloemen zijn langer onder weg en de markten daar zijn voor ons minder doorzichtig. Deson danks blijven we optimistisch over onze kansen daar", zegt Kralt. Duitsland en Nederland ne men van oudsher enorme hoe veelheden bloemen af maar de laatste maanden zit er geen groei meer in die afzet. Heel voorzich tig oppert Kralt de gedachte dat de bloemenreclame in die twee landen wellicht wat indringen der moet worden gevoerd. "Het zijn altijd lieve dames en lieve heren die in een heel gemoede lijk sfeertje ons vertellen dat bloemen de gezelligheid vergro ten. Misschien is die reclame te vriendelijk". Alle problemen ten spijt ziet Kralt de toekomst van de bloe- mensector met zeer groot opti misme tegemoet. "De totale ex port is iets minder gestegen dan andere jaren, maar groeit nog steeds. Dat is heel wat anders dan de situatie in de zuivelsector. Die boteijongens berichten o niets dan kommer en kwel" IVN-cursus De Leidse afdeling van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) organiseert van 22 september tot en met 8 november een herfstcursus. Tij dens vier avondbijeenkomsten en evenzoveel excursies wordt de deelnemers aan deze curs uit de doeken gedaan hoe de r tuur zich voorbereidt op de ko mende winter. Er wordt onder meer gesproken over trekvogels, paddestoelen, spinnen, vraatspo ren en oorzaak en gevolg van de bladval. De avondbijeenkomsten w den gehouden op 22 september, 6 en 20 oktober en 3 november in de Sterrenwacht aan de Kaiser- straat in Leiden. De excursies voeren onder meer naar de Leid se heemtuin, Meyendel, de Hor sten en Poelgeest en zijn gepland op 27 september, 11 en 25 okto ber en 8 november. Deelname aan de cursus kost 25 gulden. Hierbij is inbegrepen een informatiemap met uitge breide documentatië-pver de be sproken onderwerpen. Voor opgave en inlichtingen kan worden gebeld met Dineke Bruin, telefoon 071-215123. Er kunnen maximaal 50 mensen aan de cursus meedoen. MONICA WESSELING ROELOFARENDSVEEN - "Een chaotisch weekend met veel mensen en schepen dat zo'n beetje als de afsluiting van het zeilseizoen beschouwd wordt. Iedereen wil elkaar nog een keer zien en doet dan ook mee. Het is het op één na grootste zeilevenement van Nederland". Wedstrijdleider Pim Fromberg is namens de WSV Braassemermeer best een beetje trots op 'zijn' Na-Braassem, zoals die volgende week voor de 56ste keer in Roelofa- rendsveen gehouden wordt. "En het is een serieuze wedstrijd. Als vereniging organiseren wij ook altijd serieuze wedstrijden. Want we hebben ons tot doel gesteld de zeilsport in de breedste zin van het woord te bevorderen. En daar hou den we ons dan vooral mee bezig", voegt Fromberg (60), die samen met zijn vrouw Suus al weer voor de vijftiende keer de algehele lei ding voor zijn rekening neemt. De inwoner van Driehuis doet het na tuurlijk niet in z'n eentje. Vele commissieleden en vrijwilligers dragen hun steentje bij om zo'n 450 zeilers aan hun trekken te laten ko men. Het wordt zaterdag 20 en zon dag 21 september weer erg druk aan de Noorderhemweg, waar vele boten hun weg naar de Braasse mermeer zullen vinden. "De Snee kweek is het grootste evenement. Daar doen zo'n duizend deelne mers aan mee. Wij doen het kort, in twee dagen. Maar naar verwach ting zullen wfe dit jaar toch weer 450 inschrijvingen hebben. En die komen tussen half tien 's ochtends en drie uur 's middags allemaal in het water. Dat betekent dat er op een gegeven ogenblik tweehon derd boten tegelijktertijd door het water glijden. Omdat ze niet alle maal tot dezelfde klasse behoren, geeft dat een chaotisch beeld. Maar het is erg gezellig", verheugt From berg zich op ,de jaarlijkse tophap- pening van zijn vereniging. Talenten In totaal zullen er 26 verschilen- de klassen gevaren worden. From- berg's aandacht zal zich daarbij vooral richten op de jeugd. Want hij is van mening dat zijn zeven honderd leden tellende club er al les aan zal moeten doen om nieuwe aanwas te bevorderen. "Onze focus zal op de jeugd gericht moeten worden. Het gaat namelijk slecht met de zeilsport in Nederland", constateert hij aan de vooravond van de Na-Braassem. Ter verduide lijking: "De prestaties van onze toppers zijn niet meer zo goed als ze geweest zijn. Straks, als we de Olympische Spelen in '92 in ons land zouden krijgen, moeten we ons toch goed presenteren. En we moeten toch meer talenten hebben dan we nu zien", piekert hij. Jeugd Intern heeft WSV Braassemer meer al maatregelen genomen om de jeugd een gerichte opleiding te bezorgen. Voor het eerst in de his torie is de club van plan om voor het komende seizoen een profes sionele jeugdtrainer aan te stellen. "Wil je iets met de jeugd bereiken, dan moet je er veel tijd in steken. We hebben in de club wel veel 'know how', maar de tijd ont breekt. Dan moeten we er iemand voor zetten die wel de tijd tot zijn beschikking heeft. We zijn in ge sprek met iemand die van De Velu- we afkomstig is. En we hopen dat zo snel mogelijk rond te maken", aldus. Fromberg. De plannen zijn klaar. Alleen moet de uitvoering nog tot stand komen. Daarbij heeft de vereni ging ook geldelijke steun nodig. Mede daarom wil men zich tijdens de Na-Braassem extra manifeste ren. Fromberg: "Vergrijzing moe ten we voorkomen. We hebben on geveer tweehonderd jeugdleden We zouden graag aan de locale be volking willen tonen wat we kun nen. Dit evenement leent zich daar goed voor. Iedereen kan vanaf het balkon van ons clubgebouw - dat als een schiereiland in de Braas- sem ligt - de hele wedstrijd volgen. We hopen dat meer kinderen zelf standig lid willen worden, zodat ze hier kunnen leren zeilen". WSV Braassemermeer plan om voorlopig tien r ten aan te schaffen om de jeugd de kans te geven zich te ontplooien. Fromberg: "Daar zoeken we een sponsor voor. We willen tien Opti misten aanschaffen en dat kost zo'n twintigduizend gulden. De Optimist is de beste eenmansboot om in te lerèn zeilen. Het is boven dien een internationale klasse, die bijzonder goed georganiseerd is. Waarom nu nieuwe boten? Om ie dereen een gelijke kans te geven. Als je een goede zeiler in een slech te boot stopt, kan hij zijn talent nog niet tonen. Andersom heeft een slechte zeiler in een goede boot een duidelijke voorsprong op de ande ren. Gelijke kansen voor iedereen dus". De opleiding van de adspirant- zeiler begint met trainingen in de Optimist. Vervolgens staat er com bi-zeilen op het programma en daarna is er een trainingskamp in het Friese Balk. Ten slotte gaan de geselecteerden zich volgend sei zoen bewijzen in de Sneekweek. Organisatie Ambities heeft WSV Braasse mermeer wel. Ook in het organisa torische vlak staat de club zijn mannetje. "We houden niet alleen wedstrijden op 'ons' Braassemer meer. Voor wedstrijden op open water gaan we naar Hoorn toe. Daar helpen we ook mee in de or ganisatie van de Spa-regatta, een van de grote wedstrijden in Euro pa. Dat is en vooruitloper op de Olympische Spelen van '92. Op zich vind ik dat een hele goede zaak om op die manier onze krach ten te bundelen. Niet iedereen kan z'n eigen wedstrijden volledig be mannen, vaak ook omdat het pro gramma overvol is. In een jaar zitje vrijwel elk weekeinde vast aan BOSKOOP - Een 16-jarige brom fietser uit Benthuizen is gisteroch tend in Boskoop door een auto ge schept op de kruising van de Snij- delwijklaan met het Noordeinde. De jongen reed in de richting van Waddinxveen op het fietspad, evenwijdig aan het Noordeinde. Een 50-jarige automobilist uit Bos koop wilde vanuit de Snijdelwijk- laan het Noordeinde oprijden en verleende geen voorrang aan de brommer. De jongen is met een ge broken been overgebracht naar het Goudse Bleulandziekenhuis. t Pim Fromberg voor het clubgebouw. 'We gaan e neer talenten zijn dan we nu zien. i professionele trainer aantrekken voor de jeugd. Er moeten (foto Nanno Bloupot) ZWAARGEWONDE - Een 78-jari- ge man uit Nijmegen is gistermid dag in Alphen ernstig gewond ge raakt bij een aanrijding toen hij op een oversteekplaats bij Avifauna werd geschept door een bestelbus. Het slachtoffer is in eerste instan tie naar ziekenhuis Rijnoord ver voerd. Gezien de ernst van zijn si tuatie is de man later naar het aca demisch ziekenhuis in Leiden overgebracht. Volgens ooggetui gen reed de 20-jarige Rijswijker die de bestelbus bestuurde harder dan de toegestane snelheid. wedstrijden. Door zulke wedstrij den gezamenlijk te doen, maken we gebruik van eikaars sterke pun ten. We doen het ook voor het KNWV. En wij vragen op onze beurt van andere verenigingen ook leden voor ons protestcomité", be schouwt Fromberg de uitwisseling van kader als een normale zaak. Zijn vereniging pronkt daarbij met een eigen computerprogram ma waaraan al tien jaar door Bert Volwater uit Oude Wetering ge sleuteld wordt. De vorm waarin dat nu gegoten is, wordt door de organisaties van de grootste wed strijden begeerd. En omdat de club de zaken goed voor elkaar heeft, wijst het verbond ook steeds meer de organisatie van interessante wedstrijden aan WSV Braassemer meer toe. "Met Pasen krijgen we hier straks de internationale jeug- dregatta en in juli de Nederlandse jeugdkampioenschappen. Juist omdat we ons momenteel zo voor de jeugd inzetten, past dat prima in ons beleid", knikt Fromberg goed keurend. Pendeldienst Als zijn gedachten terugkeren bij het voor de deur staande topevene- ment, komt hij bij de belangrijke pendeldienst die op de smalle toe gangsweg, de Noorderhemweg, moet worden onderhouden omdat anders de zeildagen al op vaste bo dem een chaos oplevert. "Die is voor ons van wezenlijk belang. Als dat niet goed loopt, komt ons hele strakke tijdschema in de war. En dat kunnen we natuurlijk niet ge bruiken. Om de tien minuten moet er een andere klasse van start gaan. Maar daar heb ik wel vertrouwen in. De deelnemers zijn er zo langza merhand aan gewend geraakt". Vrijdagavond 19 september wordt de Na-Braassem geopend met een bijeenkomst van de burge meesters van de omliggende plaat sen. 's Zaterdags en 's zondags star ten de Contenders als eersten om 9.25 uur. De Draken sluiten de rij op die dagen om 14.55 uur. WIM VAN WANROOY Meisje rijdt in op aanhangwagen ALKEMADE - Door onvoorzich tigheid is gistermorgen een 16-jari- ge fietsster uit Roelofarendsveen op het Zuideinde in haar woon plaats achterop een tractor met aanhangwagen gebotst. Het meisje smakte met haar hoofd op het weg dek. Een plaatselijke arts verleen de eerste hulp en het haar voor na der onderzoek overbrengen naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den. CDA-raadslid Alkemade bemoeide zich met echtscheiding ALKEMADE - Het Alke- madese CDA-raadslid J.W. Kret is opnieuw in op spraak gekomen. Naar nu pas bekend is geworden heeft hij in 1979 als raadslid een brief geschreven naar de Raad voor de Kinderbe scherming, waarin hij een Roelofarendsveense vrouw beticht van slecht moeder schap. Op die manier steun de Kret de overigens mis lukte poging van haar ex- man om na de echtschei ding de kinderen toegewe zen te krijgen. door Rob van der Zanden Vorig jaar kwam Kret, in het dage lijks leven directeur van de Wo ningbouwvereniging Alkemade (WVA), ook al in opspraak bij de verkoop van een gemeentelijke woning in Rijpwetering. Hij bleek toen adviseur van de koper te zijn. In een gemeenteraadsvergadering had Kret gepleit voor een verlaging van de verkoopprijs van de woning aan het Zuideinde. Uiteindelijk werd de woning voor 100.000 gul den in plaats van 135.000 gulden verkocht. Een jaar later werd de woning voor 200.000 gulden weer doorverkocht. Kret was op dat mo ment de adviseur van de man. Het CDA nam in die zaak publiekelijk afstand van de fractiegenoot. "Wij hopen onze les te hebben geleerd", sprak de toenmalige fractievoorzit ter en nu CDA-wethouder W. Nug- teren in de raadsvergadering van juni 1985. Bang De brief aan de Raad voor de Kinderbescherming werd door Kret 'als gemeenteraadslid' op 1 oktober 1979 verstuurd. In de eer ste alinea schrijft hij dat een man uit Roelofarendsveen hem hierom vroeg. "Omdat hij bang is dat zijn kinderen aan zijn vrouw zullen worden toegewezen", legt Kret in de brief uit. "Ik heb de stellige in druk gekregen mij voor een goede zaak-in te zetten, daarom lijkt mij de inschakeling van uw Raad de aangewezen weg om het gewenste doel te bereiken". "De vrouw heeft enige maanden geleden echtscheiding aange vraagd omdat zij in haar doen en laten vrij wil zijn", vervolgt Kret in de brief. "Haar echtgenoot heeft er namelijk bezwaar tegen dat zij zich regelmatig met haar vriendin in het Amsterdamse nachtleven stort en daardoor 's nachts om half vier thuiskomt. Vooruitlopend op de uitspraak in de echtscheidingszaak heeft zij via de rechter haar man het huis uit weten te krijgen. Mijns inziens heeft de rechter maar de weg van de minste weerstand ge kozen, want de man kon bij zijn moeder intrekken". "De rechter bepaalde dat de drie oudste kinderen bij de vader kon den blijven en de drie jongsten bij hun moeder. De vrouw trekt zich van deze uitspraak niets aan. Alle kinderen heeft ze gehouden. De man heeft zich daarover al be klaagd bij de politie en zijn advo caat. Hij wil echter niet dat de kin deren met harde hand bij hem ko men, omdat dat niet in het belang van die kinderen is. Aan hem is te merken dat deze beslissing hem persoonlijk veel doet. Hij rookt momenteel de ene sigaret na de an dere en hij zit te springen op zijn stoel". "De oudste zoon van zestien", gaat Kret in zijn epistel verder, "heeft zijn moeder voor zich ge- meenteraadslid. i omdat hij 'meer van haar krijgt en ook meer van haar mag'. Zij wil deze zoon graag bij zich houden. Waarom lijkt me voor de hand te liggen. Ongetwijfeld zal zij haar gewenste vrijheid willen ge bruiken en dan heeft ze thuis een vaste oppas voor de kinderen no dig!" Kret komt in zijn brief tot de con clusie dat de vrouw het moeder schap niet aan kan: "De toestand komt bij mij zo over dat de belan gen van de kinderen door de vader beter worden behartigd dan door de moeder". Onbekend Toen Kret de brief schreef was hij raadslid voor de Vereniging Ge meentebelangen Alkemade (VGA). Hij was eind 1979 dicht bij een be noeming als directeur van de wo ningbouwvereniging Alkemade (WVA), een functie die hij vanaf 1 januari 1980 vervult. Inmiddels is hij CDA-raadslid. Geconfronteerd met de brief blijkt het geheugen van Kret hem danig in de steek te laten. "Ik weet niet waar u het over heeft. Ik ken die brief niet". Na aan hem enkele citaten te hebben voorgelezen, kan hij zich toch herinneren dat hij in dertijd 'wat bemoeienissen had met een echtscheidingszaak'. Kret zegt zich destijds in geen geval ge remd te hebben gevoeld omdat hij toevallig raadslid was. "Ik ben nog al openhartig, als ik iets kwijt wil, zeg of schrijf ik dat. Als iemand mij weer om zoiets zou vragen, doe ik het opnieuw". Huisvrienden De Roelofarendsveense, bij wie nu nog vijf van de zes kinderen wo nen, heeft destijds aangifte gedaan by de politie wegens smaad en las ter door Kret. De zaak werd echter geseponeerd. "Toen ik de brief in 1979 via mijn advocaat onder ogen kreeg, zakte ik bijna in elkaar. De heer Kret en zijn vrouw waren huisvrienden van mijn ex-man en mij. Dit vond ik echt te ver gaan. Als ik dat allemaal lees over die nachten in Amsterdam. Ik herin ner me één uitstapje. Toen heb ik mijn man gebeld dat ik wat later kwam. Iemand die zo'n brief schrijft, moet met mij hebben sa mengewoond. Dat heb ik met Kret niet gedaan", vertelt de Roelofa rendsveense nu. "Ik ben overigens blij dat de Raad voor de Kinderbe scherming dwars door die brief heeft heen gekeken". De reden dat de brief nu pas in de openbaarheid is gekomen, is een gevolg van een interview met de Roelofarendsveense in deze krant. Daarin beschuldigt zij de di recteur van de woningbouwvereni ging van het schrijven van een der gelijke brief. Dit was voor de WVA aanleiding om de vrouw twee we ken geleden een brief te schrijven waarin ze wordt gevraagd het be wijs te leveren van die brief. Dat kan ze. Tot op heden heeft ze echter een afschrift van de bewuste brief nog niet afgestaan. Ze wil er zelf bij zijn om te weten wat voor maatregelen tegen de directeur worden geno men. Maar deze week werd in een bestuursvergadering van de WVA de zaak wel aan de orde gesteld, zonder het bewijsstuk. Kret zei zich toen de brief vaag te herinne ren maar hem in elk geval niet te hebben geschreven als directeur van de woningbouwvereniging. Daarmee was voor de WVA de kous voorlopig af. De Roelofa rendsveense gaat nu alsnog een af schrift van de brief naar de WVA sturen. Ook B en W van Alkemade krijgen een exemplaar, omdat Kret de brief toentertijd schreef als ge-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23