T uinbouwspecialiteiten van de Westfriese klei Bloemkool eten op vele manieren Serre's verhogen wooncomfort NIET ALLEEN MAAR BLOEMKOOL Elektrische melkkoker Slagroom klopper van plastic Dakschap nieuw bij Lundia PAGINA 21 Toen ik een paar jaar geleden in Noord-Holland de veiling West-Friesland-Oost bezocht, dacht ik alleen kool, kool en nog eens kool aan te treffen. Op weg naar Wervershoof zag je immers niets anders dan uit gestrekte grauwe kavels land, waarop de koolbouwers, tot onder de oksels in rubber ge pakt, zich over hun produkten bogen. Wanneer dan ook nog een kille klamme mist over de vette klei hangt, ontbreekt ie dere associatie met fijne tuin bouw en daaraan ontleende heerlijke gerechten. Het bleek allemaal mee te vallen. Sterker nog, de Westfriezen heb ben zich de afgelopen jaren ont popt als kwaliteitstelers van fijne specialiteiten. Er wordt meer uit de klei getrokken dan alleen kool. Daarnaast heeft men in West-Fries land behoorlijk aan dat imago ge sleuteld. In september heerst er een extra grote bedrijvigheid op de veiling WFO. Want deze veiling vervult een belangrijke taak in het herfst- aanbod. Kopers buigen zich gein- teresseerd over de Reine Victoria, een blozende oranje-achtige pruim, die als echte Westfriese spe cialiteit kan worden gezien. Er is volop herfstbloemkool op de vei ling, maar ook is er de bijzondere groene bloemkool (nee, dat is geen broccoli) en de uit torentjes opge bouwde Romanesco. Voorzitter Siemen Ruiter is trots op deze pro dukten, maar deze witlofteler zegt met de grootste vanzelfsprekend heid, dat hagelwitte bloemkool het mooiste is dat de Westfriezen heb ben op koolgebied. Broccoli is voor de Westfriezen een groot produkt geworden. Op zo'n dikke 100 ha. teelt men de fraaie donkergroene kooltjes. Ie dere dag veilt men liefst 10.000 kg. De prijsvorming is gelukkig even wichtiger geworden en broccoli, door de WFO netjes in rekfolie ge wikkeld en optimaal gekoeld voor een goede houdbaarheid, is daar door een. heerlijke 'bereikbare' groente geworden. Ook de stelen kan men eten, mits men ze goed schilt en ietsje langer kookt dan het 'scherm'. De op brengst die men dit seizoen ver wacht is vrijwel twee keer zo groot door het groeizame weer. In Au stralië, zegt Siemén Ruiter, is broc coli even populair en groot gewor den als bloemkool. Peter van den Berg neemt ons in de veiling om de groene bloemkool en de schitterende Romanesco te bekijken. Groene bloemkool groeit op 14 ha in West-Friesland en Ro manesco op slechts 5 ha. De kleur van beide is gelijk; alleen in vorm verschillen ze. De smaak is su bliem; fijner nog dan die van bloemkool. Overigens, bloemkool blijft lekker goedkoop; in totaal zal de WFO er dit seizoen 30 miljoen oogsten. Glorieus Verder zag ik in de veilinghal he le mooie Radicchio .Rosse (rood- lof), de paarsrode 'balletjes' sla met de prachtige witte nerven, late ro de bessen en aardbeien, heel veel mooie venkel en een keur aan herfsfruit. Jaap Nannings, voor spelt een glorieus fruitseizoen. Het fruitgebied in Noord-Holland be strijkt een oppervlakte van 1500 ha, met een concentratie in West- Friesland en de Beemsterpolder. Met name in de nieuwe appelras sen Elstar, Jonagold, Almene en Karmijn heeft men zich gespeciali seerd. Er staan veel jonge bomen, waarvan men een uitmuntende kwaliteit verwacht. Ook peren zijn er volop. Op het bedrijf van een van de WFO-telers zagen we peren in dikke trossen hangen. Op de ap pels zit al veel kleur. Dan even terug naar de Reine Victoria. Deze heerlijke pruim met z'n fraaie uiterlijk, is een echte WFO-specialiteit. Van zo'n 100 ha zal men dit seizoen ongeveer 600 ton oogsten. Het is naar mijn me ning de lekkerste pruim van het sortiment en zij sluit dan ook eind oktober op een waardige wijze het pruimenseizoen af. De hagelwitte bloemkool is niet meer het enige, wel het mooiste produkt dat de Westfriezen hebben. September is de maand waarin de meeste bloemkool wordt aange voerd. Wij Nederlanders zijn zo verzot op deze groente, dat we tij dens maanden waarin het gewas in ons klimaat niet gedijt, nog flink wat bloemkool uit Italië halen. Vol gens plantkundigen mogen we die in de winter groeiende soort eigen lijk geen bloemkool noemen. Strikt genomen is dat broccoli. Maar onder die naam kennen we alleen de groene, soms wat paarse, soort die een veel minder dichte krop vormt. Die krop van de bloemkool - de Melk mag dan onze nationale drank zijn, er mee koken gaat nog steeds niet zonder problemen. Iedereen kent wel die snelle ver geefse sprint naar het fornuis om te voorkomen dat alles onder de overkokende melk komt. Tal van fabrikanten hebben in de loop der tijden het hoofd gebroken over dit probleem en hebben ons bijvoorbeeld verblijd met dubbelwandige melkkokers voorzien van stoomfluit die ons moesten waarschuwen voor het naderend gevaar. Het Duitse merk Privilig belooft ons op dit gebied geen wonde ren maar heeft met zijn elektrische melkkoker de risico's wel tot een aanvaardbaar niveau teruggebracht. Een thermostaat zorgt ervoor dat de temperatuurstijging beperkt kan worden. „Zolang je in de blauwe cijfers blijft kan er niets gebeuren. Bij de rode tempe- ratuurcijfers kun je beter wel in de buurt blijven", zegt Bob Douglas uit Haaksbergen die deze Milchquick importeert. De koker die een inhoud heeft van 1.7 liter, leent zich ook goed voor het koken van pudding (een wereld van verschil met instant) en gaat in de winkel ongeveer f 119 kosten. naam zegt het al - zijn vergroeide en niet tot ontwikkeling gekomen bloemetjes met hun stengels. We willen die altijd zo wit mogelijk, maar er bestaan ook uitstekende rassen waarbij de kleur meer naar geel gaat. De kweker doet zijn best om de buitenste bladeren zoveel mogelijk over de 'bloem' te laten groeien, zodat die mooi blank blijft. Als u bloemkool koopt, is goed te zien dat die buitenbladeren eraf gesneden zijn. U kunt zo met een mooi de kwaliteit en de ver sheid controleren: het snijvlak moet er fris uitzien. Vrijwel geen groente bevat zo-, veel vitamine B-6 en foliumzuur. Maar ook het gehalte aan vitamine C is hoog. Vooral van belang is, dat deze vitamine-soorten zelfs na het koken nog in aanzienlijke mate in bloemkool voorkomen. Maar toch spreekt het vanzelf dat we ook bloemkool niet te lang moeten ko ken, want door die verhitting gaan veel waardevolle stoffen verloren. Grootmoeder kookte de groente wél een half uur, wij vinden tegen woordig tien minuten tot een kwartier lang genoeg. Gelukkig zijn er steeds meer i die bloemkool regelmatig ook rauw eten, verwerkt in een sa lade bijvoorbeeld, of als avondhap je, met wat dipsausjes. Een heel goede methode is ook de in kleine roosjes verdeelde bloemkool even te blancheren: een minuutje onder te dompelen in kokend water, en dan onder de koude kraan af te spoelen. Het echte rauwe, wat som mige mensen een bijsmaakje vin den, is er dan af. Sausje Per jaar eten we in ons land haast zeven kilo bloèmkool. De meeste nog steeds 'met een papje', zoals Ome Willem zingt op de televisie. Dat is een heel ouderwetse berei ding, die eigenlijk niet meer in'de ze tijd past. Zo'n saus van meel of maizena, melk, kookvocht of bouil lon en eventueel een klontje boter, komt niet meer voor in de heden daagse opvattingen over goede voeding. Het scherpe smaakje, dat bloem kool een enkele keer wel eens heeft, kan beter worden wegge werkt door een scheutje melk aan het kookwater toe te voegen. Maar maskeer de smaak van de groente niet te veel. Geef hem met wat gebakken ui, of strooi er klei ne, geblancheerde stukjes rode en groene paprika over. Bloemkool combineert uitste kend met schaaldieren, zoals krab of garnalen. En wie zelf wel eens een vispaté maakt, moet beslist en kele bloemkoolroosjes verwerken. Niet alleen voor de smaak, maar ook voor het gezicht. Meer traditio neel is de combinatie van bloem kool met ham en geraspte kaas. Wie de groente wil gratineren, dus even onder de grill wil zetten om een bruin korstje te maken, werkt natuurlijk ook met geraspte kaas. Toppunt van feestvreugde zal wel altijd de slagroom blijven. Men kan zich tenminste niet voorstellen zich bij treurige gelegenheden in de soezen te storten. Wat slagroom thuis nog extra feestelijk maakt is dat men het zo inefficiënt klaar maakt, dat er voortdurend wel wat uit- of af te likken valt. Is het niet de beslagkom, dan is het wel de garde en is die weer schoon dan is de slagroomspuit aan de beurt. Dikke pret, letterlijk en figuur lijk, die het noodzakelijk maakt dit zuivelprodukt wat ruimer in te slaan dan strikt noodzakelijk is. Maar het is ook anders mogelijk. De firma Habo uit Geldrop heeft in Italië een feestelijke set opgedoken met de niet minder feestelijke naam Prontopanna, waarmee men slagroom kan kloppen, poedersui ker strooien en cacao stuiven, zon der dat men duizend en een afzon derlijke apparaatjes tussentijds hoeft af te likken of anderszins schoon te maken. Vooral de bewerking van de slag room is ronduit ingenieus. U zet de plastic knijpfles ruim van te voren in de koelkast zodat hij goed koud is en vult hem vervolgens met goe de volvette room, die minstens even koud is en suiker. Laat in de fles een zonderling uitziende gor- dijnkraal zakken, doe de dop de fles en na enig stevig schudwerk is de room geslagen. Met behulp van de bijgeleverde spuitstukjes kunt u de taart gaan versieren. Gezien de twee andere onderdelen van de set zien de Italianen vooral ge bruiksmogelijkheden bij de berei ding van hun zo geliefde kopje Cappucino. De Nederlander zal van die twee andere flessen waar schijnlijk in de culinaire sfeer al leen de suikerstrooier gebruiken voor pannekoeken, oliebollen en aardbeien. Pastaboek Er is niets lekkerder dan zelfgen- maakte pasta's. Spaghetti, lasagne, tagliatelle, ravioli, het is betrekke lijk eenvoudig om zelf klaar te ma ken. Op kookboekengebied zijn er voortreffelijke boeken als handlei ding. Daar is nu het boek Luigi Veronelli presenteert Pasta bijge komen. Een uitgave van Kosmos. Veel wetenswaardigheden, helaas niet al te overzichtelijk terug te. vinden en heel veel recepten. Jam mer alleen dat in het boek nergens duidelijk wordt, wie nu die Luigi Veronelli is. WONEN TENTOONSTELLING BOUWCENTRUM ROTTERDAM het best te gebruiken voor een gla zen aanbouwsel. Een strikt zuidelijke ligging is niet aan te be velen omdat dan de serre in de schaduw ligt van de woning. Het bouwen van een serre begint met het maken van een fundering. Voor velen misschien afschrik wekkend. Beelden van grommen de bulldozers en heiwerktuigen doemen op. Gelukkig is dat lang niet altijd nodig. Vervorming of verzakking moe ten worden voorkomen. Het een voudigst is het voor diegenen met een zogenaamd onderheid terras. Dan is er bij het bouwen van het huis een fundering op palen ge maakt. Ontbreekt een dergelijke fundering dan moet de bodemge steldheid worden onderzocht. Op plaatsen waar niet geheid wordt, is een fundering op staal mogelijk. Bij minder draagkrachtige grond maakt men meestal een beton plaat. De belasting is dan over een groot oppervlak verdeeld. Het raamwerk voor de verdere opbouw kan uit verschillende ma terialen bestaan. Als houtsoorten geruikt men meestal Merbau of Meranti. Grenen- en vurenhout zijn minder duurzaam. Kunststof is een materiaal dat zeer goed ge bruikt kan worden. De profielen zijn meestal holle PVC-profielen met een metalen versterking. Aluminium profielen blijken eveneens gemakkelijk toepasbaar. Ze zijn sterk, strak van vormge ving en vaak wat minder opvallend dan kunststof. Het zijn holle ka merprofielen, die samengesteld worden tot kozijnen. Voor de wanden kan men en kelglas, dubbel-glas of kunststof platen gebruiken. Draadglas is aan te raden voor het dak vlak. Broeikasteffect Een gegeven dat meespeelt bij de beslissing om een serre te gaan bouwen, is de invloed van deze uit breiding op het energieverbruik. In dit verband spreekt men over passieve zonne-energie. De zonne stralen komen via natuurlijke weg binnen. De serre verzamelt dan warmte. Zonlicht wordt voor het grootste deel door het glas doorge laten. De oppervlaktes en voorwer pen, die door de zon beschenen worden, stijgen in temperatuur. Er ontstaat dan het zogenoemde broeikasaffect. De voorwerpen De serre vormt een plezierige overgang van binnen naar buiten. gaan namelijk warmte uitstralen. Maar glas heeft nu eenmaal de ei genschap deze warmtestraling niet door te laten. De warmte zit als het ware gevangen. De warme lucht uit de serre kan gemakkelijk gebruikt worden voor de ventilatie van de woonkamer. Bijvoorbeeld door het openzetten van schuifdeuren of het aanbren gen van (afsluitbare) roosters. Een eenvoudige ventilator is vaak han dig. Regel is dat een kleine serre wei nig warme lucht kan leveren. Al leen een grote serre, met bijvoor beeld een afmeting van 58 m3 zal een besparing opleveren in de energiekosten. Veel hangt evenwel af van de opening in de tussen wand en de verdere isolatie van de woning. Erg groot zal deze bespa ring niet zijn, zo heeft men uitgere kend. Op jaarbasis gedraagt die hooguit 210 m3 gas. Wordt de serre gebruikt als een uitbreiding van de woonkamer, dan zal er 's winters extra gestookt moeten worden. Want ook dubbel glas levert minder isolatie dan een goed geisoleerde muur. De erva ring leert echter dat je zomer en winter tegen elkaar weg kunt stre pen. Het voordeel blijkt in het voor- en najaar. Dan kan de warme lucht uit de serre het woonvertrek een aangename temperatuur ge- Tentoonstelling: Serre's, tot 25 oktober. Bouwcentrum, Weena 700, Rotterdam. Geopend: ma t/m za 09.00-17.00 uur. 'Lekker in bad liggen' komt in de praktijk neer op een zithou- ding, tenzij je een badkuip hebt dat zo gevormd is dat je inder daad. echt onderuit kunt. Aan die wens voldoet het nieuwe Malibu- badgemaakt van plexiglasdoor en door gekleurd. Het is voorzien van armleuningen en een zodanig gevormde rug datje achterover in lighouding te water kunt gaan. Wie er een compleet relaxbad van wil maken, kan het ook met een whirlpool krijgen, die met vier luchtinspuiters het badwater tot een huidmasserende massa maakt. Leverancier voor Nederland is Veltmay. in Nieuwerbrug, tele foon 03488-567. door Ronald Zoetbrood Een serre lijkt de ideale moge- lijkheid om op eenvoudige wij ze een woning uit te breiden. De glazen uitbouw kan zelfs kant en klaar worden geleverd. Welke mogelijkheden er tegen woordig zijn, is te zien op een expositie van serre-bouwsel in het Bouwcentrum te Rotter dam. De tentoonstelling be licht alle aspecten die bij het bouwen van een serre een rol spelen. Wie de woonwaarde van zijn huis wil vergroten, zou kunnen overwe gen een serre aan zijn huis te bou wen. Een dergelijke uitbreiding, ook wel veranda of wintertuin ge naamd, heeft veel aantrekkelijke kanten. Eemserre maakt de kamer groter, is licht en geeft een plezieri ge overgang van binnen naar bui ten. Bij een goede afstemming van de serre op de woning kan boven dien een verlaging van de stook kosten optreden. Traditioneel zyn serre's gemaakt van hout. Bij oude herenhuizen ontwierp de architect een veranda als een aardige afsluiting van het woongedeelte. Tegenwoordig worden er meest al moderne materialen gebruikt, zoals kunststof en aluminium. De toegepaste profielen zijn onder houdsarm, een paar keer per jaar schoonmaken is al voldoende. Ook zijn er allerlei praktische voorzie ningen ontwikkeld: daken die open kunnen, ramen of deuren met een ventilatiestand en speciale tochtweringsprofielen voor een goede afsluiting als het weer niet Al deze zaken stelt de serre-ex positie van het Bouwcentrum aan de orde. Er worden verscheidene serre's naast elkaar geëxposeerd, uitgevoerd in verschillende mate rialen en constructies. Een serre heeft meestal een rechthoekige plattegrond. Tenmin ste één wand is van doorzichtig materiaal en meestal ook het dak. Er zijn vele varianten mogelijk, meer glazen wanden of plattegron den in de vorm van een driehoek of een cirkelsegment. De serre moet een aangenaam klimaat hebben om erin te verblij ven. Dat stelt in de zomer andere eisen dan in de winter. Al naar ge lang de ligging moeten er voorzie ningen worden getroffen. Want 's winters is de afkoeling erg sterk en in de zomermaanden kan de tem peratuur behoorlijk hoog oplopen. Zonwering en ventilatie bieden uitkomst. Alleen daardoor al is de serre voor 50 procent van de tijd goed te gebruiken. De toepassing van dubbel-glas verbetert de ge bruiksmogelijkheden. Maar dit brengt wel hogere kosten met zich De zuid-west kant is in ons land Onder het motto „Veel Lundia- ideeën met een nieuwe vorm" heeft interieurspecialist Lundia BV de wooncatalogus '87 gepresenteerd. Lundia brengt een veelzijdig en fle xibel woonsysteem voor creatieve woninginrichting. Met de ruim 100 onderdelen kan men volledig - naar persoonlijke wens en budget - het eigen interieur aankleden. Het Lundia-woonsysteem is dank zij combinatiemogelijkheden geschikt voor iedere woonstijl en komt tege moet aan individuele wensen. Die talloze toepassingen zijn in de nieuwe gratis catalogus duide lijk in beeld gebracht. Praktische tips en sfeervolle suggesties zijn volop vertegenwoodigd. Bovendien presenteert Lundia in de catalogus een aantal nieuwtjes, waarmee het systeem nu nog completer is. Een noviteit is het zogenaamde dakschap (zie foto) en de bijbeho rende onderdelen als glazen deur tjes en achterwanden. Dit dak schap verhoogt in belangrijke mate de variatiemogelijkheden met het systeem. Dat Lundia waarde blijft hechten aan 'design' en vormge ving, blijkt uit de moderne aanpas singen van een aantal systeem-ele menten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21