Van melkventer tot handelaar in effecten Reportage zal mm.. Tolkencentra werken niet efficiënt genoeg Familiebedrijfje werd 'wegens rijkdom gesloten' VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1986 PAGINA 11 £N NU All£MA4l: Van den Broek: 'Vrede is te danken aan kernwapens' BUSSUM (ANP) - „Het is te dan ken aan de verwoestende wer king van nucleaire wapens dat we de afgelopen veertig jaar geen oorlog hebben gehad in West-Eu ropa. En dat terwijl er toch fun damentele ideologische en poli tieke verschillen bestaan en het evenwicht op het gebied van conventionele bewapening da nig is verstoord". Met een rede over vrede, vrij heid en gerechtigheid opende minister van buitenlandse zaken Van den Broek gisteren de ron detafelconferentie van de Stich ting Vredespolitiek (SVP). Het thema van de conferentie luidt: „Kerken onderweg: vrede, vrijheid en gerechtigheid in het nucleaire tijdperk". Mede-orga nisatoren van de twee dagen du rende bijeenkomst zijn het Her vormd Beraad Vredesvraagstuk ken, de Stichting Geestelijke Weerbaarheid en de Stichting Bijbel en Vredesvraagstukken. Van den Broek zei zich bewust te zijn van de uitvoerige discus sies zowel binnen als buiten de kerken over de morele aanvaard baarheid van de kernwapens. „Zouden we echter het rent meesterschap over Gods schep ping waardig zijn, als we de vrij heid van meningsuiting verloren zouden laten gaan?", zo vroeg hij zich af. Volgens de minister bestaat er op korte termijn geen alternatief voor het huidige systeem van af schrikking. Een plotselinge ont manteling van het systeem zou de kans op oorlog eerder vergro ten dan verkleinen, zo meent hij. „Kernwapens zijn het gevolg en niet de oorzaak van politieke spanning. Onderhandelen is daarom één van de belangrijkste opdrachten van de overheid. Ze wordt hiertoe ook gemaand door de boodschap van vrede en ver zoening uit het Evangelie". Katholiekendagen: 'Geen voorrang aan zelfbeschikkings recht vrouw'. Het zelfbeschik kingsrecht van de vrouw mag geen voorrang hebben boven de bescherming van het leven in de moederschoot. De rooms-katho- lieke Kerk staat wantrouwend tegenover degenen die terecht protesteren tegen oorlog en de verwoesting van het milieu, maar die tegelijkertijd voorstan der van abortus en het doden van ongeboren leven zijn. Dit betoogde de vice-voorzitter van de Westduitse bisschoppen conferentie, mgr. Karl Lehmann, gisteren op een manifestatie voor de bescherming van het ongebo ren kind tijdens de Katholieken dagen in Aken. Protest tegen de abortus is echter alleen geloof waardig als de kerken er in sla gen vrouwen met zwanger schapsproblemen daadwerkelijk met advies en bijstand hulp te bieden. De arts Veronika Carstens, echtgenote van de vorige West duitse president en voorzitter van een hulporganisatie voor moeders, meldde dat per jaar ruim 150.000 abortussen worden verricht, uitsluitend op basis van de sociale indicatie. Alleen een geheel nieuwe wijze van denken kan de mensheid van deze dwaalweg redden, aldus me vrouw Carstens. „Organisatoren Katholie kendagen zijn ellendige laf aards". De minister voor milieu van de deelstaat Hessen, Josch- ka Fischer (Groenen), heeft giste ren de organisatoren van de Ka tholiekendagen „ellendige laf aards" genoemd omdat zij geen Groenen in het programma heb ben opgenomen. Kardinaal Hoeffner had kort geleden de rooms-katholieken geadviseerd niet op de Groenen te stemmen wegens hun opvat tingen over abortus en gezin. De president van het overkoepelen de centrale comité van Westduit se Katholieken, Hans Mayer, CSU-minister van cultuur in Beieren, wees er gisteren op dat er momenteel tussen de rk-Kerk en de Groenen geen gemeen schappelijke grond voor een dia loog bestaat. Mariënburgvereniging. De Mariënburgvereniging mag zich sinds enige tijd officieel vereni ging noemen. Maar de inwilli ging door de bisschoppenconfe rentie van het verzoek zich een katholieke vereniging te mogen noemen, zal nog wel enige tijd vragen. Dit meldt het september nummer van de Nieuwsbrief van de Mariënburgvereniging. Het bestuur achtte het niet lan ger verantwoord te wachten op een eventueel positief besluit van de bisschoppen en besloot de oprichting te formaliseren zonder het predikaat „katholiek" in de naam te vermelden. Als het gesprek met de bisschoppencon ferentie wordt voortgezet, kan statutenwijziging alsnog worden overwogen, aldus de Nieuws brief. Voorzitter prof. dr. G. Staal heeft op 28 juni bij een notaris te Utrecht de statuten formeel ge deponeerd. De bisschoppenconferentie heeft vorig jaar oktober besloten „in de huidige omstandigheden niet in te gaan op het verzoek van de Mariënburgvereniging om haar het predikaat 'katholiek' te verlenen". Overigens organiseert de Ma riënburgvereniging op zaterdag 14 februari 1987 in Tilburg de 'dag van de leek'. Deze landelijke bijeenkomst -deels manifestatie, deels studiedag- wordt gehou den in het kader van de wereld bisschoppensynode (najaar 1987) over de positie van de leek in de rooms-katholieke Kerk. KEK sluit af met vredes boodschap. Ter afsluiting van acht dagen beraad in het Schotse Stirling heeft de Conferentie van Europese Kerken (KEK) gisteren een vredesboodschap gepubli ceerd. Daarin staat dat vrede stichten de allerbelangrijkste taak is van de kerken in Oost- en West-Europa. Door woord en daad dienen de kerken aan te sturen op het neerhalen van de muren van wantrouwen die tus sen Oost en West zijn opgericht, zodat de koude oorlog kan wor den vervangen door een warme vrede. De 210 afgevaardigden van 118 niet-katholieke kerken uit 26 Europese landen hebben besloten nog vóór 1990 te komen tot een zogeheten Noordconfe rentie over het onderwerp 'Vrede met gerechtigheid'. Daaraan die nen de kerken uit alle landen die de akkoorden van Helsinki heb ben ondertekend, deel te nemen. BWD begint actie tegen de fensiebelasting. De Beweging Weigering Defensiebelasting be gint tijdens de Vredesweek (20- 27 september) een bezwaar schriftenactie. De bedoeling daarvan is dat zoveel mogelijk mensen zich afzetten tegen de in ning van belastingbedragen, be stemd voor defensiedoeleinden. Volgens de BWD moeten de in specteurs de verschuldigde aan slagen verlagen met het zogehe ten defensiedeel, zulks ten bate van het vredesfonds van de be weging. Hervormde kerk. Beroepen te Leidse stichting: LEIDEN - De zes tolkencentra m ons land - opgericht voor het wel zijn van minderheidsgroepen - werken niet efficiënt genoeg. Wan neer enkele taken worden samen gevoegd, kan er meer aandacht worden gegeven aan sectoren die thans helemaal niet aan bod ko men. Zo luidt de conclusie van de Leidse Stichting 'Research voor beleid', dat onderzoek heeft ge daan naar het functioneren van de zes diensten die zijn gevestigd in Rotterdam, Amsterdam, Utrecht, Eindhoven, Hengelo en Arnhem. Om enkele knelpunten op te los sen is besloten de subsidieregering aan te passen. Het kabinet stelde eind vorige week de rijksbijdrage op 5.5 miljoen gulden per jaar. Ove rigens eenzelfde bedrag als waarop de tolkencentra voorheen ook kon den rekenen. door Jan Westerlaken Waar schort het nu aan? De zes diensten doen in feite alle hetzelf de werk. Onderzoeker Piet Rozen dal van de stichting zegt: "Het gaat om taken die in een keer kunnen worden gedaan. Wanneer je die sa menvoegt, los je al een deel van de problemen op. Neem alleen het te lefonisch tolken. Die mensen kun je in een ruimte bij elkaar brengen. De administratie, om een ander voorbeeld te geven, wordt nog met de hand gevoerd. Eveneens op zes verschillende plaatsen. Eigenlijk heel primitief dus. Zoiets kun je toch automatiseren? Dan heb je al les in een hand. De gebruikers van de tolkdiensten (huisartsen, zie kenhuizen enz.) zijn best tevreden. Op de kwaliteit van het werk valt niets aan te merken, maar op het organisatorische vlak valt er nog heel wat te verbeteren". Het eindplaatje staat Piet Rozen dal duidelijk voor ogen: een cen traal bestuur in plaats van zes. "Die ene stichting", legt hij uit, "is de werkgeefster van de tolken. Bo vendien zou er wat meer spreiding van de diensten moeten komen. Nu zijn er te weinig. In bepaalde regio's wordt daarom met consu lenten gewerkt". Uitbreiden van de tolkencentra kost geld. Rozendal beseft dat. "Dat is een politieke keus. Je kunt ook zeggen, laat de buitenlander zelf maar iemand meenemen die Nederlands spreekt. De opzet is, dat er zoveel mogelijk diensten via de telefoon worden verleend. Niet in elke situatie kun je daarmee vol staan. Ongeveer eenderde kunnen de tolken op die manier afhande len. Maar als er een papierwinkel aan te pas komt, tja, dan kun je de zaak niet even via de telefoon rege len. Een groot deel van de buiten landers (vooral Turken en Marok kanen) komt naar het spreekuur. Het beleid is er altijd op gericht ge weest om deze vorm van dienstver lening terug te dringen". Was dat de aanleiding voor het onderzoek van de Stichting 'Re search en beleid'? Rozendal: "Nee. De subsidiere geling liep af. De vraag was of die regeling wellicht moest worden aangepast. Geen moment is aan de orde geweest of de tolkencentra zouden moeten stoppen of door gaan. De achterliggende vraag is wel, hoe groot de behoefte aan dit soort diensten in de toekomst zal zijn. Onze verwachting is, dat het werk voor de diensten zeker niet zal afnemen, maar vermoedelijk wel zal stabiliseren". Over het waarom daarvan zegt Rozendal: "We krijgen zo langza merhand met de tweede generatie te maken. Voor hen levert de Ne derlandse taal niet zo veel moeilijk heden op. Nu merk je dat nog niet zo, omdat die mensen jong zijn. De behoefte aan de centra blijft. De hoeveelheid werk is ook een beetje afhankelijk van het feit in welke mate instanties, zoals ziekenhui zen, er een beroep op doen. Als ik nu, bijvoorbeeld, eens naar de be lastingdienst kijk, die heeft nog nooit bij zo'n dienst aangeklopt. Besluit zij dit wel te gaan doen, dan krijgen de centra er een behoorlij ke taak bij". Wanneer kan er een beroep op een tolk worden gedaan? Piet Rozendal: "Dat tolken zie meestal als er problemen zijn. Je mag het beroep bepaald niet on derschatten, het is behoorlijk zwaar. De tolken krijgen met emo tionele mensen te maken. Mensen die willen dat hij voor hen bemid delt, terwijl de hulpverlener dit niet wil. Er is dus in veel gevallen een spanningsveld". Anne Elzinga voegt als voor beeld daaraan toe: "Ik heb meege maakt dat een Marokkaanse vrouw een gynaecologische onderzoek moest ondergaan. De vrouwenarts was er niet helemaal zeker van dat de vrucht zich goed ontwikkelde. Er werd even over abortus gespro ken, maar de vrouw dacht al dat de zwangerschap voortijdig moest worden afgebroken. In dit geval", vertelt Anne Elzinga, "was er een mannelijke tolk - aan vrouwelijke tolken is een schreeuwend gebrek - bij die zich op de achtergrond hield. Eigenlijk zou hij helemaal niet bij het gesprek tussen de vrouw en de arts aanwezig mogen zijn. Zo zijn de gewoonten in dat land nu eenmaal. Die tolk, een Ma rokkaan, kon zelf nauwelijks met de vrouw van gedachten wisselen, omdat hij haar taal, berber, niet sprak. Een tolk, zo is de code, moet woordelijk vertalen. Wat je vaak ziet, is dat buitenlanders hun kin deren mee naar een arts nemen. Zij durven bepaalde dingen weer niet te vertalen. Dus ook een pro bleem". Behoefte dus aan vrouwelijke tolken die berber spreken. In Ne derland woont een behoorlijk gro te groep Marokkanen - afkomstig uit centraal Marokko - die niets an ders dan berber spreekt. Het ber ber, zegt ze, lijkt niet op het Marok kaans. "Aan een Marokkaanse tolk heb je weinig. Als je geluk hebt, spreekt hij een enkel woord. Con verseren en woordelijk vertalen van wat er wordt gezegd, is er niet bij". Tien jaar geleden kwamen de tol kencentra van de grond. Inmiddels zijn er zo'n dertig vaste tolken in dienst en wordt er gebruik ge maakt rond de honderd free-lance tolken. Ondanks de goede wil er het beste van te maken, gebeurt het in Amsterdam en Rotterdam nogal eens dat er 'nee' moet wor den verkocht zo vaak wordt er een beroep op de diensten gedaan. Wanneer de zaken wat efficiënter worden ingedeeld, denkt Pieter Rozendal, kan aan dit knelpunt ook een einde komen. Aanbevelin gen heeft de Stichting 'Research voor beleid' niet gedaan. Omdat, zegt Rozendal, het niet duidelijk is welke kant de overheid nu precies met die centra op wil. Piet Rozendal en Anne Elzinga. Op- en Neder-Andel: G. D. Kamphuis te Stolwijk. Aangeno men naar Amerongen, part-time: A. N. Rietveld, kandidaat te Woerden. Gereformeerde kerken. Beroe pen te Twijzel-Kollumerzwaag: drs. A. van Houweling, kandi daat te Kampen. Beroepbaarstel ling: drs. A. van Houweling, Ro zenstraat 21/1, 8261KR Kampen. Gereformeerde kerken vrijge maakt. Beroepen te Mariënberg: E. Woudt te Ermelo. Gereformeerde gemeenten. Beroepen te Hilversum: A. Bac te Bodegraven. Evangelisch-lutherse kerk. Beroepen te Rotterdam: R. Hen- ne, proponent aldaar, die dit be roep heeft aangenomen. Het gaat hem wat te ver om zich miljonair te laten noemen. Maar uit de woorden dat hjj zonder problemen 'stil' zou kun nen gaan leven, kan wor den geconcludeerd dat het banksaldo van de 35- jarige melkventer Paul Winkelhorst uit het Gel derse Laag-Keppel toch minstens uit een cijfer met zes ferme nullen moet bestaan. Ook de op de achterdeur van zijn be drijfje aangebrachte tekst 'wegens rijkdom gesloten' maakt duidelijk dat de kleine ondernemer uiter mate goed heeft geboerd. door Ron van Duimen Winkelhorst: "Het is waar, ik heb op de beurs flink verdiend. Maar zo bijzonder is dat eigenlijk niet, want in de beleggingswe reld stelt een miljoen echt niet zo veel voor". Het verhaal van de eenvoudige melkboer die zich ontpopte als een geniale hande laar in effecten. Vier jaar geleden begaf de Keppelse melkboer zich nog als een modale middenstander door het leven. Door hard werken had hij samen met zijn vader van het honderd jaar oude familiebedrijf een redelijk florerende onderne ming weten te maken. Elke och tend stapte Winkelhorst in zijn rijdende winkel om de bevolking in de gemeente Hummelo en Keppel en directe omgeving te voorzien van melk en andere le vensmiddelen. "Toen we op een gegeven mo ment een aardig bedrag op de bank hadden staan, vroeg ik me af of daar niet iets mee te doen was. Zodoende kwam ik vanzelf in aanraking met de effecten beurs". De eerste schreden op het gladde pad van beleggingen en opties werden uiterst zorgvul dig gezet. Een gedeelte van het tamiliekapitaal ("Als je het goed wilt doen moetje met een ton be ginnen") werd met de goedkeu ring van de nu zeventigjarige va der Winkelhorst gebruikt voor de aankoop van aandelen. Ondanks het voorzichtige be gin kon de nieuwbakken beleg ger al na korte tijd een aardige winst opstrijken. Door een flinke stijging van de dollarkoers steeg de waarde van de zojuist aange kocht IBM-aandelen namelijk met bijna twintig procent. "Dan is het zaak om het pakket op het juiste moment te verkopen. Ik heb inmiddels geleerd dat het over het algemeen genomen ver standig is om de aandelen bij dertig procent winst af te sto ten". Tot voor kort maakte een aan tal lokale beleggers die op een wat lager plan opereren, nog dankbaar gebruik van de han delskennis die Winkelhorst zich had eigen gemaakt. In de tot win kel omgebouwde bestelbus van de goedlachse venter konden naast de gebruikelijke levens middelen ook beleggingsadvie zen worden verkregen. In ruil voor de raad hielden de aspirant- investeerders Winkelhorst op de hoogte van de ontwikkelingen op de aandelenmarkt. "Als je de hele dag op pad bent kun je nu eenmaal de koersen niet goed in de gaten houden. In sommige straten woonden ge lukkig mensen die de beursbe richten wel nauwgezet konden volgen en mij als er iets bijzon ders aan de hand was inlichtten". Het gebeurde dan ook regelma tig dat de melkboer plotseling van zijn vaste route afweek om - thuis of vanuit het plaatselijke postkantoor zaken te regelen. Havana Enkele weken geleden moest de Achterhoeker echter conclu deren dat het bedrijf en de beleg gingsactiviteiten niet langer te combineren zijn. „Sinds april heb ik een zogenaamde Telemix, een soort computer die in een rechtstreekse verbinding met de beurs staat, 's Morgens vroeg, 's middags en 's avonds laat zit ik achter het scherm om te bekij ken welke aandelen ik moet ver kopen, houden of aankopen. Ze ker omdat je vaak snel beslissin gen moet nemen is het zaak dat je goed geconcentreerd bent. Je kunt niet de hele dag op de wa gen zitten en dan ook op de beurs nog eens goed meespe len", zegt de rondbuikige Win kelhorst, die als hij ziet dat de fo tograaf zijn camera in gereed heid brengt, snel een flinke Havana tussen zijn grijnzende lippen steekt. "Die sigaren, ik rook er zo'n twintig per dag,.horen er echt bij. Door het roken wordt je rustig en alleen als je rustig bent kun je goede beslissingen nemen. Men sen die nerveus zijn, raad ik dan ook aan zich niet aan de handel te wagen". En terwijl hij achter overleunend in zijn stoel het beeldscherm van zijn computer afspeurt naar informatie: "Echt, er zijn weken dat je 50.000 gul den verdient, maar daar staat te genover dat je ook op een och tend een maandsalaris kunt ver liezen. Het is net een schaakspel, je moet risico's durven nemen en er een bepaalde feeling voor heb ben. anders kom ie nergens". Zo herinnert Winkelhorst zich nog levendig hoe een vertegen woordiger van Douwe Egberts zich terloops liet ontvallen dat het concern zou worden opge kocht door een Amerikaanse fir ma. "Dat was voor mij het teken om direct flink wat aandelen te kopen. Daar heeft mijn vader nog een nieuwe Opel Kadett aan over gehouden". De adviezen van collega-beleggers slaat de Achterhoeker regelmatig in de wind. "Als ik het zo bekijk ben ik best vaak tegendraads, want op het moment dat iedereen roept dat ik moet verkopen, houd ik het soms juist vast. En later blijkt dan maar al te vaak dat ik gelijk heb gehad". Hoewel hij-inmiddels voldoen de heeft verdiend om rentenie rend van het leven te genieten, denkt Winkelhorst er niet over om uit het beurswereldje te stap pen. "Het is een verslavende hobby waar je niet zomaar vanaf komt. Ik ben nu bijna zover dat ik een pakket fondsen heb dat 'safe' is. De aandelen stijgen dan weliswaar niet veel, maar ze zak ken ook maar zelden en het le vert je toch een aardig bedrag aan koerswinsten op". Terwijl Paul zijn vaak geniale invallen probeert te verzilveren, in klinkende munt, zorgt zijn va der er voor dat de huishoudelijke karweitjes worden verricht. "Ik begrijp helemaal niets van de handel, maar toen Paul plotse ling veel geld begon te verdienen heb ik hem wel op het hart ge drukt om met zijn beide benen op de grond te blijven staan. Want er is toch geen enkele re den om met je neus in de lucht te gaan lopen, alleen omdat je ge luk hebt gehad?", zegt pa Win kelhorst tussen het zemen van twee ruiten door. Als zijn zoon hem even later vraagt of de fotograaf het op de achterdeur bevestigde bordje mag fotograferen, antwoordt de zeventigjarige: "Nou ja, als het maar duidelijk is dat we dit als grapje hebben bedoeld. We heb ben het zelf ook nooit echt breed gehad, ik zou het daarom schrikkelijk vinden als mensen die de eindjes net aan elkaar kunnen knopen hier aanstoot aan zouden nemen". Winkelhorst: 'Als iedereen roept dat ik moet verkopen, houd ik het juist vast'.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11