Zuivelproduktie fors aangepakt Kamervragen over kritiek Van Dijk Schoorvoetend herstel dagbladen Inkomen boer aangetast FNV: werkloosheid statistisch bepalen Avebe nog in impasse Daling Werkloosheid alleen onder mannen Eerste editie Agrarisch Dagblad ziet levenslicht Noorwegen besluit tot beperking olieproduktie DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 LEEUWARDEN/BRUSSEL (GPD) - De gisteren bekend gemaakte voorstellen van de Europese Commissie om de voorraden boter en magere melkpoeder in te dammen, ko men voor de boeren neer op een extra vermindering van de melkproduktie met twee tot drie procent. Al eerder hadden de Europese landbouwministers besloten de melkquota volgend jaar met twee procent en het jaar daar op met één procent te verlagen. Als aangenomen wordt wat nu is voorgesteld, moeten de boeren de komende drie jaar dus zes procent van hun produktie inleveren. Op jaarbasis zou dat voor een gemiddelde boer met een produktie van 300.000 kilogram melk een inkomensderving inhouden van rond de 15.000 gulden. UTRECHT (ANP) - Het werkloos heidscijfer moet niet meer worden vastgesteld door de bestanden van de arbeidsbureaus na te gaan, maar aan de hand van regelmatige steek proeven van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) onder de totale beroepsbevolking. Daarmee zal een zuiverder èn hoger cijfer ontstaan omdat dubbeltellingen niet meer voorkomen en de zoge heten verborgen werkloosheid in beeld komt. Dit voorstel zal de FNV inbren gen in het overleg van de Stichting van de Arbeid (werkgevers en werknemers) met het ministerie van sociale zaken over het verbete ren van de berekening van het werkloosheidscijfer. Dat overleg is voortgevloeid uit het akkoord in de stichting om de werkloosheid in 1990 te hebben teruggebracht tot 500.000 I Volgens FNV-beleidsmedewer- ker H. Weggelaar zijn regelmatige CBS-steekproeven, te koppelen aan de arbeidsplaatsentelling, veel simpeler en doeltreffender dan het plan van het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO) om alle werklozen zich opnieuw bij het arbeidsbureau te laten registreren. „Dat zou een kostbare en tijdro vende operatie zijn, die misschien over driejaar geheel opnieuw moet worden uitgevoerd", aldus Wegge laar. Hij wijst er op dat de arbeidsbu reaus nooit bedoeld en ingericht zijn om een werkloosheidsindica tie te geven. Door de „bestandsver vuiling" bij de GAB's zou het werkelijke aantal werklozen tus sen de 80.000 en 100.000 lager kun nen uitvallen dan de huidige 710.300, maar daar staat bij voor beeld tegenover dat 57,5-jarigen en in de nabije toekomst wellicht ook jongeren onder de 21 jaar niet meer als werkloos worden geregistreerd. De FNV boog zich gisteren in Utrecht over de positie van de vak centrale op de arbeidsmarkt, met het oog op de ingrijpende verande ringen die zich de laatste jaren heb ben voorgedaan: 2,6 miljoen men sen hebben geen volledige vaste baan. Van hen werken er 1,1 mil joen in deeltijd en 1,5 miljoen op een flexibel arbeidscontract (op- roep- en uitzendkrachten, thuis- en zwartwerkers). De FNV heeft on der deze groep zeer weinig leden. In het licht van het sterk gedaal de ledental is het voor de FNV van belang greep op de deeltijdwerkers en „flexibele werknemers" te krij gen. Het vormen van arbeidspools (een door werkgevers en/of over heid gefinancierde arbeidsreserve die bij pieken wordt ingezet) moet verder worden ontwikkeld. Ar beidspools bestaan al geruime tijd in de havens van Rotterdam en Amsterdam, in de agrarische sec tor en in de Rotterdamse metaalin dustrie. De Bouw- en houtbond en de Vervoersbond zijn momenteel bezig met het opzetten van regio nale pools van respectievelijk bouwvakkers en vrachtwagen chauffeurs, maar de ♦werkgevers zien vooralsnog weinig heil in bei de initiatieven. Drs. Cees Francken, de voorzitter van de gisteren in Leeuwarden ver gaderende Koninlijke Zuivelbond FNZ, zei dat de maatregelen voor de Nederlandse boeren "heel hard aankomen". Hij schatte dat het melkquotum met twee procent zou verminderen. Drs. Sam Meihuizen, directeur van de zuivelcoöperatie Noord-Nederland, dacht dat de vermindering wel drie procent zal bedragen. De Europese Commissie heeft zich uitgesproken tegen het beleid van sommige lidstaten die quota- overschrijdingen van individuele bedrijven neutraliseren door deze toestemming te geven de niet be nutte quota van andere bedrijven in dezelfde streek over te nemen. Voorts wil de commissie het vetge halte bevriezen op het huidige ni veau. Wellicht het meest ingrijpend zijn de maatregelen die men denkt te treffen tegen de inlevering van onverkoopbare boter en magere melkpoeder. De inlevering van ma gere melkpoeder zal mogelijk in de wintermaanden worden opge schort. De inlevering van boter zal worden gestaakt als er zich een noodsituatie voordoet. Op dit mo ment ligt er anderhalf miljoen ton boter in de koelhuizen en een mil joen ton magere melkpoeder. On danks het systeem van verplichte vermindering van melkproduktie schat de commissie het melkover schot in de EG op acht tot twaalf miljoen ton. De voorstellen van de Europese Commissie zijn ingrijpend voor de zuivelsector. Zij hebben directe ge volgen voor het prijsniveau van de door de melkveehouders aangele verde melk, aldus minister Braks van Landbouw en visserij gister middag in Leeuwarden. Ook op langere termijn zijn de vette jaren voor de Nederlandse zuivelexport voorbij. Aan verdergaande ingrij pende maatregelen in het zuivelbe leid, waartoe de Europese Com missie nu een eerste aanzet heeft gegeven, valt volgens Braks dan ook niet te ontkomen, „ook gezien de welhaast onbeperkte techni sche mogelijkheden tot produktie- verhoging". Ook het Landbouwschap ver wacht van de voorstellen een scherp prijsdalend effect. De com missie verwacht van haar voorstel len zelf tijdelijke besparingen, maar het probleem van de over schotten lost zij er niet mee op, al dus de woordvoerder. TER APELKANAAL (GPD) - De maken. Vandaag zou voorzitter A. vakbonden en de directie van het Mak van de Avebe-directie met zetmeelconeern Avebe zijn het gis- Landbouw-topambtenaren spre- teren in Ter Apelkanaal ook in een ken de stand van zaken. tweede, de hele dag durende verga- Vanmiddag was er in Veendam Mulder. Linies kijki vice dering niet eens geworden over het opnieuw overleg tussen de bonden loonoffer dat het personeel moet en de directie. De bonden zijn gis- brengen om de steunoperatie van eren boos uit de besprekingen ge- het Rijk aan het bedrijf mogelijk te lopen. Avebe spreekt Voorzitter Hans Pont i i de FNV werd gisteren op het jaarlijkse congres kort gehouden door kapper Wilfred orzitler Johan Stekelenburg toe. (foto anp> Eenmalige uitkering DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken) heeft gisteren de bedragen van de zo genoemde "eenmalige uitkering" voor dit jaar vastgesteld, die moet voorkomen dat mensen die van één minimuminkomen (loon, uit kering of alimentatie) moeten rondkomen er in koopkracht op achteruit zullen gaan. De bedragen zien er achtereen volgens voor de "tweejarige" en voor de "veeljarige" echte minima als volgt uit: een' gehuwde: 220 - 365 gulden; een éénoudergezin: 200 - 330 gulden; alleenstaande vanaf 23 jaar: 155 - 255 gulden; al leenstaande van 22 jaar: 135 - 225 gulden; alleenstaande van 21 jaar: 120 - 200 gulden; alleenstaand 18-20 jaar: 110 - 180 gulden. De eerste groep krijgt een toeslag per kind van 60 gulden, de tweede groep 160 gulden. Bedraagt het inkomen iets meer dan het sociaal minimum, dan kan men een deel van de uitkering krij gen. De uitkering wordt niet uitbe taald als die minder is dan 50 gul den. Ambtenaren zijn des duivels DEN HAAG (ANP) - De werkloos heid is in augustus met 3.100 ge daald tot 710.900. Bij de arbeidsbu reaus werden in deze maand 51.200 mensen als werkloos ingeschre ven, terwijl er 54.300 mensen uit het werklozenbestand werden uit geschreven, aldus het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid. De daling van de werkloosheid deed zich alleen bij de mannen voor (met 4.300), terwijl het aantal werkloze vrouwen met 1.200 steeg. Het departement wijst erop dat het gebruikelijk is dat de werkloos heid in augustus stijgt doordat zich dan veel schoolverlaters op de ar beidsmarkt melden. Daarom is de daling in de voor seizoen gecorri geerde cijfers groter en wel 17.200. Deze gunstige ontwikkeling doet zich zowel voor bij de mannen, waar een daling met 9.200 optrad, als bij de vrouwen, een daling met 8.000. Het aantal bij de arbeidsbureaus geregistreerde vacatures steeg eind augustus met 1.300 ten op zichte van een maand eerder. Voor seizoen gecorrigeerd is het aantal vacatures 500 lager dan in juli. Kort Zakelijk Net zoals m de voorafgaande ja ren ontwikkelt de voor seizoen ge corrigeerde werkloosheid zich gril lig in de zomermaanden, aldus het departement. In juni trad na een maandenlange daling plotseling een stijging op, in augustus is spra ke van een zeer grote daling. Dit grillige patroQn wordt onder meer veroorzaakt door verandering van het seizoenpatroon van de werk loosheid onder schoolverlaters. Stabiliseerde in juli de voor sei zoen gecorrigeerde werkloosheid van schoolverlaters zich, in augus tus daalde deze met meer dan 7.000 ofwel met 8 procent. Ook de daling van het aantal werklozen tussen de 25 en 40 jaar is absoluut gezien fors te noemen, min 6.800. In procenten uitgedrukt komt deze daling veel lager uit, ruim twee procent, aldus het ministerie. "constructief beraad" dat wel in de eigen achterban en in Den Haag getoetst moet worden. Volgens Avebe is het overleg gis teren geëindigd in een "technische schorsing". De vakorganisaties houden het op een "crisissituatie". Beide partijen kunnen het niet ééns worden over de wijze waarop DEN HAAG (ANP/GPD) - Het de loonsom bij het concern met 15 PvdA-Kamerlid Alders heeft mi- miljoen gulden omlaag kan in 1988, nister Van Dijk (binnenlandse za- gerekend vanaf 1985. Daarnaast ken) schriftelijk gevraagd naar de speelt het probleem dat de oplos- achtergrond van zijn uitlatingen sing die de bonden en de directie over niet van vlijt overlopende bedenken voor die '15 miljoen' ook ambtenaren, nog eens acceptabel moet zijn voor Alders wil weten op welke grond het ministerie van landbouw. is vastgesteld dat - naast de grote Van een staking bij Avebe, ge- inzet van velen die het beste geven steund door de bonden, is geen wat ze hebben - er ook velen zijn sprake. Dé vakorganisaties hebben die dat kennelijk niet doen. Alders laten weten dat ze de 183 miljoen vraagt verder waaruit zou blijken gulden die minister Braks (land- dat de werkelijke arbeidstijd in ef- bouw) als steun heeft beloofd, fectief gewerkte uren dikwijls ligt graag in de portemonnee van Ave- beneden wat redelijkerwijs van be zien vloeien. Met de bijdrage een mens mag worden verwacht, van de banken, de boeren en het Indien de minister zijn taxatie personeel van Avebe loopt die stoelt op onderzoek zou Alders dit 'steun' zelfs op tot 240 miljoen gul- graag willen inzien. Het Kamerlid den. vraagt zich verder af welke bij dra- Dat directie-voorzitter Mak naar ge de uitlatingen moeten leveren Den Haag gaat, moet volgens Ave- aan het "volumebeleid" (afslan- be worden uitgelegd als i de .impasse te doorbre king) bij de rijksoverheid. Veel ambtenaren en vooral top ambtenaren zijn des duivels op mi nister Van Dijk die zijn onderhori ge rijksambtenaren van luiheid en traagheid heeft beschuldigd. Dat blijkt uit de vele reacties die de ambtenarenbonden hebben ont vangen na een onmiddellijke tele fonische enquête onder hun kader leden bij de ministeries. Op het departement van binnen landse zaken was de opmerking van Van Dijk hét gespreksonder werp van de dag. Volgens een woordvoerster van het ministerie waren er echter geen algemene ui tingen van verontwaardiging. "Er wordt wel over gepraat, maar het werk moet doorgaan. Het is te druk om er lang bij stil te blijven staan", sprak de niet van enige galgenhu mor gespeende woordvoerster. Woedend De vier ambtenarencentrales zul len nog deze week een felle brief schrijven aan Van Dijk, waarin hem wordt gevraagd volgende week woensdag tijdens het twee- wekelijkse overleg te vertellen waarop zijn uitlatingen stoelen. De gekregen de missives van de mi- bonden zeggen te hebben gehoord nister uit te voeren. Leuke zaak dat veel ambtenaren verdrietig, voor die jongens, omdat het kabi- woedend en geschokt zijn. Het net heeft besloten dat ze zichzelf Ambtenarencentrum verlangt van het eerst buiten spel moeten zet- Airbus De besprekingen tussen het Eu ropese vliegtuigbouwconsortium Airbus Industrie en de Amerikaan se McDonnell Douglas over sa menwerking op het terrein van vliegtuigen voor de lange afstand zijn voorlopig afgebroken. Top man Jean Pierson van Airbus liet gisteren weten "niet meer met McDonnell te willen praten over een eventuele ruil van de MD 11 tegen de A340". Van Nievelt De zeeliedenbond FWZ en de Rotterdamse rederij Van Nievelt Goudriaan en Co (Nigoco) zijn DEN HAAG (GPD) De dagbla- overeengekomen dat niet voor 180, den boeken schoorvoetend voor- maar voor 129 zeevarenden van het uitgang. Er is sprake van een aarze- bedrijf ontslag zal worden aange- lend herstel van het aantal abonne- vraagd. De bond en directeur A. menten en de losse verkoop. Bo- Brink van Nigoco hebben dat gis- vendien groeit het advertentie-vo- termiddag bevestigd. Volgens de Landbouwminister Braks kreeg gisteren in Biddinghuizen uit handen van cabaretier Seth Gaaikema het eerste exemplaar van het Agrarisch Dagblad. Rechts commissaris der koningin Han Lammers van Flevoland. (foto ANP» DEN HAAG (GPD) - Cabaretier Seth Gaikema heeft gistermorgen in Flevohof het eerste exemplaar van het Agrarisch Dagblad uitge reikt aan minister Braks (land bouw). Vandaag werden ruim 30.000 exemplaren van dit nieuwe blad bezorgd bij boeren en tuin ders. Uitgever Kluwer hoopt dat tegen eind december 15.000 tot 20.000 agrariërs een abonnement zullen hebben genomen. Minister Brinkman sprak giste ren van een risicovolle aangelegen heid van de uitgever. Hij wees erop dat boeren en tuinders al een ge weldige hoeveelheid informatie over zich heen krijgen en vaak wei nig tijd hebben om alles te lezen. Directeur A. de Boer van het blad is echter optimistisch: "Voor het blad is een potentiële lezersmarkt van zo'n 400.000 personen". Het Agrarisch Dagblad heeft bij het verschijnen een redactie van 22 mensen in vaste dienst. Bovendien heeft het blad vaste, posten in Den Haag en Brussel en voorts vaste correspondenten in de Verenigde Staten, Nieuw-Zeeland en in tien van de twaalf lidstaten van de Eu ropese Gemeenschap. de minister dat hij zijn uitlatingen binnen twee weken terugneemt. "De minister heeft het toch al zo breekbare overleg met de bonden volledig kapot gemaakt met zijn uitlatingen. Zo gaat een werkgever niet met zijn werknemers om", zeggen veel ambtenaren. De bon den hebben gemerkt dat juist door de recente uitlatingen van minister Van Dijk de demotivatie op de mi nisteries en by de rijksdiensten sterk toeneemt. "De minister moet eerst maar eens met bewijzen komen dat veel ambtenaren niet werken of zaken vertragen door overleg eindeloos te rekken, door niets anders te doen dan nota's te schrijven die dan na langdurig gelamenteer in een la verdwijnen". Nerveus Volgens de bonden is uit hun on derzoek naar de sfeer op de minis teries gebleken, dat de ambtelijke toppen behoorlijk nerveus zijn ge- ten". Want volgend jaar moeten er eerst zo'n 4000 topambtenaren uit. Inmiddels zijn de bonden ook kwaad op minister van sociale za ken en werkgelegenheid De Ko ning. Voor het personeel in de sec toren die door de overheid worden gesubsidieerd (zoals ziekenhuizen, bejaardencentra) had De Koning niet meer over dan een incidentele loonsverhoging van 0.75 procent. Daarmee konden vele sectoren niet eens de periodieke salarisver hogingen betalen. Gisteren heeft De Koning de bonden laten weten bereid te zijn die 0.75 procent op te willen trek ken tot een heel procent. "Daar mee komen we geen stap verder omdat in veel sectoren 1.25 tot 1.50 procent nodig is om de loonstijgin gen op te vangen. Ook in deze sec tor blijkt bij dit kabinet niets te be reiken. Alles met elkaar is het een bijzonder trieste boel waarin het overheidspersoneel en de trend volgers, die ook van de overheid af hankelijk zijn, zijn terecht geko- FWZ en Brink kan de noodlijden de rederij het aantal ontslagen be perken doordat zij onverwacht een contract heeft weten te verwerven voor het bemannen van twee sche pen van Netcon, een scheepvaart bedrijf dat gedeeltelijk eigendom is van Nigoco. Goud Zwitserland heeft een aantal wij zigingen in zijn belastingwetge ving aangebracht om de activitei ten die zijn weggevloeid naar Lon den en andere financiële centra te rug te halen. Volgens het ministe rie van financiën in Bern is de be langrijkste maatregel de afschaf fing van de omzetbelasting op de verkoop van goud en de afschaf fing van de belasting op langlopen de deposito's die de banken bij el kaar hebben. ADVERTENTIE lume. Het zijn echter cijfers die be trekking hebben op de eerste helft van dit jaar (vergeleken met die van de eerste helft van 1985). Op deze bescheiden verbeterin gen wees drs. J.A.M. van Tienen, voorzitter van de NDP, de geza menlijke dagbladuitgevers, van daag tijdens de openbare vergade ring van de Nederlandse Dagblad pers in Scheveningen. Van Tienen vroeg zich af of de stijgende lijn in de tweede helft van dit jaar kan worden vastgehou den. Het zal in elk geval een moei lijke opgave worden. Een tegen werkende factor is de komende verhoging van de btw op dagbla den van 5 naar 6 procent, een hin dernis juist in het „campagnesei zoen bij uitstek". Geen juichende voorspellingen dus. Hoewel het advertentie-volu me volgens de cijfers van het Ce- buco (marketingbureau van de NDP) over geheel 1986 iets zal stij gen, berust deze toename op een smalle basis. Het verwachtte to taal-volume zal nog altijd een kwart minder zijn dan in 1979, maar toen stonden de zaken er ook goed voor. De verbetering in de adverten ties komt vooral uit de personeel sadvertenties. De nationale adver tenties hebben nog steeds te lijden van de uitbreiding van de STER- reclame in 1985. In de detailhan delsadvertenties zit geen noemens- 5^ waardige verbetering. Over het mediabeleid merkte mende kabinetsperiode. Als de Van Tienen op verheugd te zijn dat jjere weg zoji^ij^ekozen^danr er bij de kabinetsformatie reke- r-n pv ning is gehouden met NDP-verlangens. Hij wees op het zwam tussen pers en omroep" kan wellicht binnen afzienbare tijd worden bijgezet in het mediamu- seum, maar dan moet politiek „Den Haag" wél willen. Met instemming heeft de NDP ook kennis genomen van het ver- lokale en regionale recla- de omroep gedurende de ko- talloze noodlijdende om- aantal roePies ontstaan en de regionale «r, y,oi kranten advertentie-inkomsten S£iSS ontnomen. „De media-misère zou uitgevers te laten comPleet z«n geweest, bij pers én uitgevers te laten omroep., aldus Van Tienen OSLO (Rtr.) - Noorwegen zal in no vember en december tien procent minder olie exporteren dan op het ogenblik. Het land schaart zich hiermee achter de OPEC (Organi satie van Olie Exporterende Lan den) in haar pogingen de prijzen op de wereldoliemarkt omhoog te ha len, zo heeft het Noorse ministerie van olie gisteren laten weten. Olie die in het vierde kwartaal wordt geproduceerd en geraffi neerd en als vorm van belastingaf dracht over de olieproduktie aan de Noorse overheid ter hand wordt gesteld zal worden opgeslagen als "permanente noodvoorraad". Op deze wijze wordt de export met tien procent verkleind. Het minis- terie heeft verder laten weten dat er aan maatregelen wordt gewerkt die moeten gelden na de twee maanden van de produktieverklei- ning. Al eerder heeft de Noorse rege ring, na lang aarzelen, laten weten de OPEC te zullen steunen als het de olie-organisatie werkelijk zou lukken zich te beperken in haar gegaan om zyn Britse collega, Pe ter Walker, op de hoogte te stellen van de maatregelen. Zowel Noor wegen als Groot-Brittannië is ge troffen door de daling van de olie prijzen van 34 dollar in november tot ongeveer veertien dollar op het ogenblik. Groot-Brittannië heeft zich tot nu toe steeds verzet tegen elke vorm van samenwerking met de OPEC. Ook China zal zijn olie-export ge durende de rest van dit jaar beper ken om de OPEC te steunen in haar streven de olieprijzen omhoog te brengen, zo heeft het officiële persbureau Xinhua gisteren be kendgemaakt. AMSTERDAM (ANP) - Ahold is van morgen op een kalme Amsterdamse ef fectenbeurs in herstel gekomen van het verlies, dat gisteren optrad 1 man (WVC) deelnemen in de exploitatie STER. De dagbladen hebben dat vooral aan de CDA-fractie te dan ken. Hij voorzag dat er binnenkort met de omroep overeenstemming kan worden bereikt over de finan cieringswijze van die omroep. De ze zou niet meer door STER-uit- breiding maar door verhoging van de omroepbijdrage moeten wor den bewerkstelligd. De „splijt- Rr°5|uktie. In Justus slaagde de dat s' avonds de halfjaarcijfers werden OPEC enn een tydelyke c De exploitatie van kabelkranten door gemeenten (bijvoorbeeld Amersfoort) wees de NDP-voorzit- ter met kracht van de hand. Dit is voorbehouden aan dagbladuitge vers. Deze moeten op het gebied van de nieuwe media uitdagingen kunnen aangaan, en dat is ook de bedoeling van de Mediawet en daarom is er ook meer ruimte voor de kabelkranten gerealiseerd. gepubliceerd. Het supermarktconcern komst te bereiken over produktie- had vandaag rond twaalf uur f 2,20 aan vermindering. Dat akkoord ging de ko€rs toegevoegd op f 95,20, na gis- begin deze maand in en het ziet er- te^?n 3»10 te *Un kwijtgeraakt. r uit dat de meeste van de der tien leden zich eraan houden. Noorwegen produceert ongeveer ""D.OOÖ vaten (van 159 liter) De trekpaarden van de beurs, Ko ninklijke olie en Unilever, waren prijs houdend na de verliezen van gisteren. Bij een zwakker Wall Street moesten Akzo en Hoogovens wel terug. Bij de iets doory olie per dag. Als onlangs gevonden banken zakte ABN nog iets door, ver oliereserves in produktie zijn geno- J®or NMB f 2 op f 227 en ging de men zal het land per dag ongeveer fr»esch-Groningsche Hypotheekbank een miljoen vaten per dag kunnen nï °°!.aa8 .naar, nrnrlnrpi pn 4.6r°- °P de obligatiemarkt noteerde P tS de jongste lange staatslening lager na- De Noorse minister van olie, Ar- dat gisteren nog een lichte tendens tot ne Oeien, is gisteren naar Londen rentedaling zichtbaar was.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9