'Nieuws is er in Amerika altijd' Interview Haye Thomas: krant en televisie horen niet bij elkaar Echtgenote Daniloff: 'Het is een farce' Münriinghoff in Moskou Joden vragen regering om maatregelen tegen terreur PAGINA 8 DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1986 Haye Thomas (50), tot voor kort correspondent in Was hington voor het NOS-Journaal en de Sijthoff-pers (Haagsche Courant), is met ingang van 1 september be noemd tot correspondent in Engeland. Hij gaat vanuit Londen werken voor Sijthoff en voor de Gemeen schappelijke Persdienst (GPD) waarbij ook deze krant is aangesloten. Haye Thomas begon zijn journalistieke loopbaan bij De Tijd, waarvoor zijn vader, Fred, ook werkte. Hij startte in Bussum en Naarden "want ik mocht als zoon tje van Fred geen kapsones hebben". Beide plaatsen in 't Gooi vond hij aanvankelijk "eng". "Want 't Gooi was om dood te gaan, daarheen gingen Amsterdammers op hun oude dag". In 1967 stuurde De Tijd-hoofdredacteur Lücker hem naar Londen als correspondent. Rond kerstmis was Haye Thomas altijd in Nederland en dan vroeg Lücker hem voor de voorpagina van de kerstkrant een stukje te schrijven uit Betlehem. "Dan ging ik aan het bureau zitten en tikte: van onze verslaggever uit Betlehem. Lücker stond achter hem, tikte op m'n schouder en zei: nog een klein aliniaatje kerstsfeer erbij, het is heel belangrijk voor de krant. Dan schreef ik over het grote plein, de gewijde stem ming, maar ik was er nooit geweest. Lücker bracht het persoonlijk naar de zetterij". Thomas heeft dertien jaar in Londen gewerkt: eerst voor De Tijd, later voor de NCRV. Zeven jaar geleden vertrok hij naar Washington, waar hij in dienst was van Sijthoff, maar bekend werd vanwege zijn opvallende verschijning in het NOS-Journaal. "Eén keer in al die zeven jaar heb ik Reagan een vraag kunnen stel len. Dat was in het vliegtuig toen hij bijna president was. Hij zat met zijn staf achter het gordijn en de afspraak was, dat de jour nalisten om de beurt achter dat gordijn konden komen om de kandidaat vragen te stellen. Een dure grap, want ik moest een eer steklas kaartje kopen voor de ca meraman en mijzelf. Maar... De veiligheidsriemen gingen al om, de landing werd ingezet en ik was nog steeds niet aan de beurt geweest. Ik zei dus tegen een vei ligheidsman: u heeft het beloofd, als ik Reagan niet te spreken krijg, krijgen jullie geen cent voor de tickets". door Renate van I peren "Daar waren ze kennelijk zo van geschrokken, dat ik heel even achter het gordijn mocht. Kon ik Reagan alleen vragen: denkt u dat u president wordt? Natuurlijk!, zei hij. Het feit dat een NOS-verslaggever aan die man een vraag kon stellen, ge voegd bij de beelden, die ik had- Dat vonden ze in Hilversum schitterend". "Hollanditis, dat is een gevleu geld woord geweest. De zorg van Nederlanders voor de nucleaire bewapening wordt door de meeste Amerikanen gedeeld. Zij willen die wapens ook niet in hun achtertuin, net zomin als wij. De Amerikanen weten niet veel over wat er in de rest van de wereld omgaat: Kopenhagen is de hoofdstad van Holland, daar over moet je je niet verbazen. Ze weten absoluut niet waar ons land ligt, waar ze het moeten zoe ken". "Engeland speelt daarentegen altijd een grote rol. De koningin is een sensatie in Amerika, het heilige der heiligen. Als Charles en Di komen dan is het gevecht in het circuit van Washington voor de uitnodigingen meedo genloos, bikkelhard. Daar opent Dan Rather het nieuws mee: 'He- re smile was fantastic' en dat soort dingen". "Het nieuws is in Amerika commercieel, wordt verkocht. Hoe sterker de anchorman en hoe vlotter, hoe meer kijkers je krijgt en dus ook commercials. Ons journaal is zwaarwichtig. Walter Cronkite was natuurlijk de kroonprins, daar keek heel Amerika naar. Na hem is dan Ra ther gekomen, die nog steeds met pijn en moeite de vlag houdt. Die mensen hebben gi gantische salarissen, anderhalf a twee miljoen dollar per jaar. Je praat over regelrechte multimil jonairs. De anchorman bepaalt wat er in de uitzending komt en is dus ook verantwoordelijk voor het succes en voor de nederla gen". "Nieuws is er in Amerika al tijd. Je hoeft je mond maar open te doen en het nieuws waait erin, ook al is het een slappe dag in de politiek. Als je een groot budget zou hebben, veel zou kunnen rei zen, dan is de sky de limit". "Er zijn twee dingen, die niet bij elkaar horen: krant en televi sie. Wij correspondenten moeten erg ons best doen om op de tele visie wat te lijken, er goed uit te zien. Van nature ben ik een tik ker, een krantenman". De enige dagelijkse televisie krant, het NOS-Journaal, kan niet eens een eigen correspon dent in Washington betalen. De NOS staat wat dat betreft onder curatele. Persoonlijk betreur ik dat zeer, ik was zeven jaar gele den als eerste correspondent van het'journaal in Washington een pionier, dat was wel leuk. Maar er moet een vaste man komen met een eigen kantoor en produ cer". "De Nederlandse correspon dent voor het Journaal zit op de bagagedrager van de kranten. Niemand realiseert zich dat als je 's nachts tot vier, vijf uur bezig bent geweest, je daarna ook nog de krant moet bedienen. Het is een kwestie van geld. Ik hoop wat dat betreft dat het omroep bestel in elkaar dondert. De goe de omroepen niet te na gespro ken. Ik heb het shirt van de NCRV gedragen en die omroep beschouw ik nog steeds als een van de besten. Maar TROS, Vero nica en AVRO streven allemaal hetzelfde na, dat leidt tot een vre selijke vervlakking". "Hilversum heeft dringend be hoefte aan een nieuwe koers. Een concurrerend journaal zou zeer gezond zijn". "Ik ben weggegaan uit Ameri ka, omdat zeven jaar een natuur lijke grens is. Het is goed om niet te lang in een land te blijven. Ik heb zoveel collega's gezien, die dan zielig worden, vereenza men". "Dingen gaan zich herhalen. Ik heb in Amerika twee presidents verkiezingen meegemaakt en er komt nu weer een aanloop naar een presidentsverkiezing. Dat zijn heel lange, moordende pro Haye Thomas: 'Ik ben een tikker, een kranteman'. cessen. Je moet on the move blij ven, je steeds blijven verbazen. Als je de nieuwgierigheidsfactor voelt afnemen, dan is het tijd het zeil te hijsen". "Wat in Nederland opvalt, is de grote welvaart. Hier rijden zelfs oude mensen in nieuwe auto's. In Amerika rijden oude mensen in oude auto's. De oudjes scheu ren je hier ook met 140, 150 km per uur voorbij. Koppie tegen de ruiten. In Amerika mag je 90 km per uur en je bent dan zeer ge durfd als je de honderd haalt. Word je bekeurd dan is het met een afrekenen, desnoods met je American Expresscard. Je schrikt je naar van die sheriffs met die zwarte brillen, en grote hoeden, dat is nog bijna erger dan de bekeurig". "Wat ik van mijn correspon- dentsschap in Engeland ver wacht? Ik heb destijds aan de wieg van het Thatcher-tijdperk gestaan. Sinds mijn vertrek heb ik met vreugde gezien, dat zij veel meer leven in de brouwerij heeft gebracht, de Falklandoor- log. 'Give them heil', stond er op de borden, toen de boten weg gingen. Daar heb ik met grote ogen naar zitten kijken. Ik denk dat ik nu ga meemaken dat That cher er aan gaat. Compleet met intriges in de partij. Elke wisse ling is voor ons, voyeurs, natuur lijk goed". "Een opvolger van mij is er nog niet. Na zeven jaar pionier zijn word je, daar een beetje som ber en verdiietig van. Het is ook vernederend. Mocht er nu echt iets gebeuren in Amerika, dan zal het Journaal er speciaal ie mand heen moeten sturen. Char les Groenhuizen bijvoorbeeld. Zijn naam wordt ook genoemd als mijn opvolger". "Wij correspondenten zijn geen natuurtalenten voor televi sie, op Philip Freriks na. Peter Brusse zat in Londen steeds met die wenkbrauwen op en neer. En ik beweeg mijn hoofd altijd. Wij zijn allemaal met groot enthou siasme en gevoel voor avontuur begonnen, maar ik als schudde bol, Peter als wenkbrauwenman en Eddo Rosenthal als huiler. Echte natuurtalenten zijn we niet". "Nieuws in Nederland is een dodelijk ernstige zaak. Behalve Joop van Zijl en Harmen Siezen lacht er niemand. Ja, natuurlijk is het nieuws soms ook heel som ber. Daarin kunnen de Amerika nen nog weieens uit de bocht vliegen. Die brengen het nieuws met vijf, zes mensen achter de ta fel. En ze zijn zo druk bezig met lachen dat ze Vergeten dat ze op dat moment praten over honder den doden in India". "Nieuws moet verkocht wor den, is show in Amerika. Onze presentatie kan best wat speelser worden. Elleke van Doorn doet het ook leuk, die zou het in Ame rika goed doen". "Wij zijn geen land van acteurs en je moet als presentator nu eenmaal een beetje kunnen spe len, je gezicht moet op tijd mee. Je moet vier, vijf verschillende gezichten hebben, om het nieuws voor te kunnen lezen". MOSKOU - Nicholas Daniloff, de Amerikaanse journalist die door de Russen officieel van spionage is beschuldigd, wordt nog steeds vier uur per dag ondervraagd en daar bij aan zware psychologische druk blootgesteld. Zijn ondervragers hebben er enkele malen op gezin speeld dat hem wel eens de dood straf te wachten kan staan. Dat ver telde woensdag Daniloffs vrouw, Ruth, in haar woning aan de Le- ninski Prospekt in Moskou. Een paar uur voor ons gesprek had ze met haar man, die in een speciale afdeling van de Levorto- vo-gevangenis zit, mogen telefone ren, net als dinsdag. Nicholas had gezegd: „Het escaleert. Iedereen moet kalmeren, voordat het de he le zaak torpedeert". Hij bedoelde daarmee de komende topontmoe ting Shultz-Sjevardnadze. In totaal hebben de Daniloffs elkaar drie keer kunnen zien sinds 30 augus tus, de dag van de arrestatie. Meer dan is toegestaan volgens de Sow- jet-wet, die voorziet in één gevan- genenbezoek per maand. Maar Ruth Daniloff is niet erg onder de indruk van deze toegeeflijkheid van de autoriteiten. „Daar gaat het toch niet om. De hele zaak tegen Nicholas is onwettig. Het is een far ce!" door Alexander Münninghoff Met dat oordeel schijnt het over grote deel van de westerse corres pondenten in Moskou het hard- grondig eens te zijn. De algemene mening is, dat Daniloff gepakt is 'in ruil' voor de arrestatie van de Russische VN-medewerker Zacha- rov, enkele weken geleden in Ame rika. Ook veel Russen - en in intel lectuele kringen blijft Daniloff bij de top-vijf van de gespreksthema's - waren die mening toegedaan. „Eerlijk, ik moest bijna huilen toen ik het hoorde. Alle hoop op een be tere samenleving onder Gorbats- jov werd voor mij hierdoor in een keer vernietigd. Ik schaam me ka pot", zei een Russische vrouw met connecties in de Sowjet-dagblad- wereld. Ook Ruth Daniloff, die in totaal negen jaar verblijf in de USSR achter de rug heeft, meent: „Met deze zaak is de klok weer in een keer dertig jaar teruggezet". Gissen Het blijft gissen over de achter gronden. De botte oog-om-oog-tac- tiek lijkt het meest waarschijnlijk. Ruth Daniloff: „Het past ook in een campagne met als doel de Sowjet-bevolking kopschuw te maken voor contacten met buiten landers". Daarvoor lijkt het even wel te laat. Daarvoor is er in dit land al te veel veranderd. Welis waar toonde de Sowjet-televisie de laatste weken een opvallende be langstelling voor 'spy-stories', zo als de onthullingen van de ex-me dewerker van Radio Liberty, Toe- manov en het relaas van de wegens spionage voor West-Duitsland tot vijftien jaar veroordeelde Novosti- medewerker Soeslov (dit program ma werd zelfs binnen twee weken herhaald „op verzoek van de kij kers"!), maar de traditionele Russi sche vreemdelingenangst lijkt toch wat af te brokkelen door bijvoor beeld campagnes als die voor meer openheid, waar Gorbatsjov en de zijnen zo op hameren. Morele steun Trouwens, Ruth Daniloff zelf vertelde, dat veel van hun Russi sche vrienden, ondanks dat de tele foon intensief wordt afgeluisterd, de afgelopen dagen haar hadden opgebeld om morele steun te bie den. Niet zelden werden daarbij sterk negatieve omschrijvingen van het comité voor staatsveilig heid KGB geformuleerd. En dat hadden ze dertig jaar geleden niet gedurfd. De enigen die inderdaad De Gemeenschappelijke Pers dienst, waarbij ook deze krant is aangesloten, heeft er een nieuwe correspondent bij. Met ingang van deze maand werkt Alexander Münninghoff voor ons in Moskou. Vandaag zijn eerste bij drage, een gesprek met Ruth Da niloff, de echtgenote van de in Moskou gearresteerde Ameri kaanse correspondent Nicholas Daniloff. door vreemdelingenvrees blijken aangetast zijn thans de Amerika nen in Moskou. „We leven in staat van beleg", is van hun kant een veel beluisterde constatering. Ook onder journalisten: bang voor pro vocaties beperken zij hun contac ten en hun aandacht lijkt voorna melijk gericht op zelfbehoud, niet op de Sowjet-samenleving. De meest cynische verklaring voor wat er met Daniloff gebeurd is, luidt: er zijn in de USSR bepaal de groeperingen die Gorbatsjov met zijn moratoria en vredesplan nen onderuit willen halen, die wil len voorkomen dat er ooit een tot vrede leidende top-ontmoeting tussen Michail Sergejevitsj en Ro nald Reagan komt. En zo'n Dani- loff-zaak vergiftigt het klimaat aan zienlijk. Ook in deze gedachten- gang wijst de beschuldigende vin ger allereerst naar de KGB, met de 'diehards' in de Sowjet-armee als mogelijke mede-samenzweerders. Dit zijn immers de belangengroe pen die hun bestaansrecht prak tisch zouden verliezen mocht er ooit een echte vrede uitbreken. Daniloff hij weigert elk ruil tus sen hem en de eerder genoemde Zacharov. Ook de peperdure top advocaten die zijn krant US News and World Report voor zijn zaak heeft aangeworven, wil hij niet zien. „Vanzelfsprekend niet! Ni cholas is onschuldig. Bovendien, wat moeten Amerikaanse advoca ten hier. Je hebt hier niet te maken met recht, maar met het ontbreken daarvan", is Ruth Daniloffs com mentaar. In haar telefoongesprek met haar man, zo vertelt ze, kwam de moge lijkheid, als een soort tussenfase in de onderhandelingen, van een overplaatsing van Nicholas naar Lefortovo naar de Amerikaanse ambassade ter sprake. Met Zacha rov in Amerika zou dan iets soort gelijks moeten gebeuren. De mee luisterende KGB-officier kwam schreeuwend tussenbeide. „Wie heeft er gezegd dat zoiets mogelijk AMSTELVEEN (ANP) - De jood se gemeenschap in Nederland heeft een dringend beroep ge daan op de regering duidelijke stappen tegen het internationale terrorisme te ondernemen. Tij dens de gisteravond in Amstel veen gehouden herdenking van de bloedige aanslag op de syna goge Newe Shalom in Istanboel zei voorzitter H.A. Wajsberg van de Nederlandse Zionistenbond: „Er kan èn mag niet worden toe gegeven aan dergelijke nietsont ziende terreur. Het antwoord moet zijn een internationaal ge coördineerde aanval op het terro risme." Hij vroeg de Nederlandse rege ring öf zelfstandig dan wel met andere landen een internationale conventie tegen bet terrorisme voor te bereiden. Landen die ter roristen financieel of moreel steunen, moeten volledig wor den geïsoleerd. De uitlevering van terroristen, alsmede een be tere samenwerking tussen de po litie van de verschillende landen moeten in zo'n conventie worden geregeld. De Israëlische ambassadeur in Nederland, E.Z. Suffoth, riep de ruim 600 aanwezigen in het zwaarbewaakte Cultureel Cen trum op de volgende les te trek ken uit de aanslag: „Het kwaad van het terrorisme moet tot de wortel worden uitgeroeid, an ders zal het terrorisme elke men selijke waardigheid vernieti gen". De bijeenkomst, die door de Zionistenbond in samenwerking met de drie joodse kerkgenoot schappen was georganiseerd, werd namens de regering bijge woond door staatssecretaris me vrouw Korte-Van Hemel van jus titie. Verder waren onder meer aanwezig burgemeester Van Thijn van Amsterdam, de Ka merleden Van den Bergh, Schae- fer en Wallage alsmede het vol tallige bestuur van het Overleg orgaan van joden en christenen in Nederland OJEC. Klacht evangelistenpaar on gegrond. De procureur-generaal bij de Hoge Raad, mr. W.J.M.Berger, heeft de klacht die het evangelistenechtpaar Lu cas en Jenny Goeree bij hem in dienden tegen de Zwolse recht bank ongegrond verklaard. Dit heeft een woordvoerder van het parket van Berger vandaag des gevraagd meegedeeld. Het Zwolse echtpaar had de klacht ingediend naar aanleiding van het gerechtelijk vooronder zoek tegen de hun ten laste ge legde antisemitische uitlatingen in hun gospelblad 'Evan', begin 1985. De Goerees maakten er be zwaar tegen dat zij uit de krant hebben moeten vernemen dat te gen hen een gerechtelijk vooron derzoek was ingesteld. De evan gelisten noemden dit op zijn zachtst gezegd onzorgvuldig van de rechtbank en maakten van de mogelijkheid gebruik hierover te klagen bij de procureur-generaal van de Hoge Raad. Die onder zoekt of een klacht gegrond is en kan, als daartoe aanleiding is, la ter de Hoge Raad vragen de be trokken rechters te ontslaan. In dit geval was daarvoor geen re den. De Zwolse rechtbank heeft zich niet onbehoorlijk of onoir- baar gedragen, zo motiveert Ber ger zijn beslissing. Rector KTHA dringt aan op erkenning door Vaticaan. Rec tor W. G. Tillmans van de Katho lieke Theologische Hogeschool Amsterdam (KTHA) heeft giste ren aangedrongen op erkenning van de katholieke theologische hogescholen in Nederland door het Vaticaan. De vier theologi sche opleidingen (Heerlen, Til burg, Utrecht en Amsterdam) zijn in de jaren zestig via fusies van groot-seminaries tot stand gekomen. Het Vaticaan heeft tot nu toe geweigerd de hogescho len te erkennen, omdat deze niet zouden voldoen aan de eisen die de rooms-katholieke Kerk aan de priesteropleiding stelt. Tillmans erkende gisteren bij de opening van het academisch jaar van de KTHA dat kerkelijke erkenning geen gemakkelijke zaak is „Eerst moeten de zorgen van de kerkelijke overheid en die van de theologische hogescholen op elkaar worden afgestemd." De Kerk zal een „zekere mate van invloed" willen uitoefenen, meende Tillmans. De hogescho len zijn evenwel bang voor betut teling en willen de vrijheid van organisatie en theologisch spre ken behouden. De rector hoopt dat een kerkelijke erkenning zal leiden tot „een positief en stabiel fundament op basis waarvan vrij spreken en handelen mogelijk is, ook in tijden van conflict". Tillmans omschreef de toe stand op de KTHA in de afgelo pen twintig jaar als „irriterend en frusterend. Ik heb steeds het ge voel op wacht te staan voor het behoud van de school." Nieuwe gemeente zoekt do minee. Begin deze week heeft de Goudse predikant ds. J. van der Haar de institutie geleid van de gereformeerde kerk (vrijge maakt). De 350 Waddinxveense vrijgemaakten zullen voortaan elke zondag in de Kruiskerk aan de Passage ter kerke kunnen gaan. Als regel zullen de dien sten om 8.45 uur en om 14.45 uur beginnen. Nog dit jaar hoopt de nieuwe kerkelijke gemeente een begin te kunnen maken met het beroepen van een eigen predi kant. Voorlopig zullen dominees van binnen en buiten de regio de predikbeurten verzorgen. Nederlands Bijbelgenoot schap, afdeling Sassenheim, be staat 50 jaar. Ter viering van het 50-jarig bestaan van de afdeling Sassenheim en omstreken van het Nederlands Bijbelgenoot schap wordt op zondagavond 28 september om 19 uur een geza menlijke jubileumdienst gehou den in de plaatselijke gerefor- pieerde kerk. De voorgangers zullen zijn: ds. J.M. Aarnoudse (liturgie) en dr. A. Kruyswijk (verkondiging). De muzikale om lijsting van de dienst wordt ver zorgd door het Chr. Gem. Koor Jubilate Deo uit Alphen aan den Rijn, dat onder leiding staat van Dirk van Vliet. De organist is Aat van Vliet. Orgelconcert. In de Vredes- kerk aan de Voorstraat in Kat wijk aan Zee bespeelt Jaap Kroonenburg morgenavond van af 20.15 uur het Batzorgel. De toegang is gratis. Conferentie van Europese Kerken telt 118 lidkerken. De Conferentie van Europese Ker ken (Duitse afkorting: KEK) heeft gisteren twee nieuwe lid kerken geaccepteerd. Daarmee telt de KEK thans 118 niet rooms-katholieke kerken in 26 West- en Oosteuropese landen. Met vrijwel algemene stem men stemde de algemene verga dering in het Schotse Stirling voor toelating van de Servisch- Orthodoxe Kerk uit Joegoslavië en de Verenigde Methodistische Kerk uit Estland. Behalve uit Al banië zijn uit alle Europese lan den kerken in de KEK vertegen woordigd! Hervormde kerk. Aangeno men naar Schagen: J. Leijdek- kers te Oude en Nieuwe Niedorp. Aangenomen naar Nootdorp: J. A. Woudenberg, laatstelijk predi kant te Puttershoek, wonende te Dordrecht. Gereformeerde kerken. Beroe pen te Apeldoorn: drs. W. Wes- terveld te Geleen. Gereformeerde kerken vrijge maakt. Beroepen te Heemse: M. Brandes te Groningen-Oost. Gereformeerde gemeenten. Beroepen te Kapelle-Biezelinge: R. Boogaard te Leiden. Beroe pen te Leerdam: C. J. Meeuse te Rotterdam-Zuid. Beroepen te Nieuwerkerk (Z): M. Mondria te Waardenburg.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 8