Door knoeierij ook te weinig huur betaald 'n Nieuwe keuken zonder luchtjes. Derde tv-net vermoedelijk eind '87 Gijzeling getuigen een slecht middel Bij bouwprojecten ABP Landelijke opslagplaats chemisch afval een feit Massale petitie-actie onderwijs Actie tegen komst NAVO-vloot Laatste hobbels Mediawet genomen, stemming volgende week 'Marie word wijzer' houdt op na 14 jaar actievoeren Psychotherapeut beboet Dwangsom via kort geding is veel effectiever NMBBANK DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - Als gevolg van knoeierijen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en andere beleggers bij subsidies op bouwprojecten betalen huurders in som mige gevallen niet te veel maar juist te weinig huur. Dat blijkt uit het onderzoek dat justitie in Maastricht naar deze zaak instelt. Bij een aantal van de 159 ABP-pro- jecten die justitie momenteel on derzoekt, werden de bouwkosten met opzet verhoogd, zoals bij een nieuwbouwwijk in Rotterdam. Nu blijkt dat bij sommige bouwprojec ten de kosten ook kunstmatig wer den verlaagd. het huis aangebracht. De huurder voer daar wel bij, want hij kreeg uiteindelijk meer voor minder huur. Het belang van de huurder De wijk Kraayenstein in Den Haag is een voorbeeld daarvan. Toen de wijk in het begin jaren '70 werd gebouwd, beleid richt zoveel per jaar neer te zetten. Om bouw- stond bij het ABP uiteraard niet werd gedaan voorop. De subsidies waren zo aera- hoog, dat de lagere huur voor lief werd genomen. Voor andere projecten kreeg het ABP grote subsidies door huizen juist duurder op papier te maken AALSMEER (ANP) - Agenten van de rijkspolitie lopen rond in de kassen in Aalsmeer waar gisteren een inval verband met de kweek van hennep. De planten werden gisteren massaal uit de kassen verwij- (fotoANP) dan ze in werkelijkheid werden ge- - bouwd, zoals het Rotterdamse de overheid erop ge- bouwproject. Voor de huurder van ~og?.1,jk ™1in.g™ de huizen betekende dat in feite te hoge huur. Op de eerste ill 1-1 i I CCII IC liugc I1UUI. UC CUBIC ACS projecten aantrekkelijk te maken door justitie onderzochte projecten voor beleggers, zorgde de overheid heeft het ABP z H voor allerlei soorten subsidies. In ripn tp vpp, _a, de periode tot 1975 was de regeling gen dat hoe goedkoper het huis werd gebouwd, hoe meer subsidie werd gegeven. Het ABP besloot daarop, zo blijkt uit het justitie-onderzoek, huizen te bouwen die beter en duurder waren dan ze op papier le ken. Om meer subsidie in de wacht te slepen, werd bijvoorbeeld de dakkapel of de centrale verwar ming weggelaten op het subsidie formulier. Die werden later wel in Sirius-project op Valkenburg in belangstelling De officier van justitie in Maas tricht heeft bij de Bouwmaat schappij Leeuwarden (BML), met vestigingen in Leeuwarden en Lelystad, papieren in beslag geno men. Het gaat om hotelrekeningen van functionarissen van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds. Volgens de Maastrichtse persoffi cier van justitie mr. Nabben is een onderzoek ingesteld naar de geld stroom van dit bedrijf naar het ABP. BML Bouw BV is een dochteron derneming van de Hollandse Be- ton Groep, waar voormalig ABP- topman Van Zon vroeger een be langrijke functie bekleedde. De bouwopdrachten van het ABP ma ken voor BML Bouw ongeveer een kwart van de orderportefeuille uit. Volgens BML-directeur ir. Jan Pieter Stam is er niets aan de hand: DEN HAAG (GPD) - De in een breed front verenigde onderwijsor ganisaties hebben gisteren de aan zet gegeven tot de Nationale On derwij spetitie, een actie uit protest tegen de bezuinigingsplannen van minister Deetman (onderwijs). "Dat is hard nodig, want de angst en de opstandigheid in het onder wijs groeien", aldus KOV-woord- voerder Herman Brinkman bij de aankondiging. Vandaag is actiemateriaal aange boden aan de burgemeester of wet houders van onderwijs van de twaalf provinciehoofdsteden. In het hele land zullen meer dan drie miljoen kaarten worden verspreid om handtekeningen te verzamelen van mensen die het niet eens zijn met de bezuinigingsplannen van de minister. In een brief aan de ou ders zetten de onderwijsbonden nog eens uiteen wat de reden van de actie is. Er zijn ook brieven ge maakt in het Turks en Marok- AMSTERDAM (ANP) - Uit protest schap en alleenstaand ouderschap; Boeg, de belangenorganisatie van éénoudergezinnen, en CNV en FNV. Met de Federatie van Onder wijsorganisaties voor Speciaal On derwijs en de VOGH, de ouders van gehandicapte kinderen, wordt tieleus 'Eén miljard bezuinigen? nog overlegd hoe zij de actie het Nee! Om de kwaliteit van het on- schoolbord, terwijl hij het woord 'onderwijs' uitwist. „Ik weet niet of dat rode hoofd van schaamte is, van vreugde of alleen maar van in spanning", aldus Brinkman. Ver der is de kaart best kunnen steunen. De twee ganisaties onderschrijven het pro test in elk geval, aldus Brinkman. De handtekeningenkaarten wor den vanuit een depot in IJsselstein derwijs'. De Nationale Onder wij spetitie duurt tot 2 oktober, een week voor het begin van de begrotingsdebat- de Tweede Kamer. Dan1 verspreid. De organisaties zorgen den de handtekeningen aangebo den aan Tweede-Kamervoorzitter Dolman met het verzoek ze bij de behandeling van de algemene, be schouwingen aan minister Deet man te overhandigen. zelf voor de distrubutie ling. De kaarten zijn gesierd met een cartoon van Len Munnink, waarop minister Deetman met een rood hoofd te zien is voor een DEN HAAG (GPD/ANP) - Niets staat nog de bouw van een opslag plaats voor niet-verwerkbaar che misch afval op de Maasvlakte in de weg. De Tweede Kamer stemde gisteren in met de ongeveer 120 miljoen gulden kostende plannen, nadat minister Nijpels (milieube heer) extra maatregelen had toege zegd om de opslag milieuhygië nisch gezien optimaal te kunnen beheersen. De bergplaats is bedoeld als voorlopig eindstation voor middel zwaar chemisch afval, waarvoor op dit moment geen verwerkingsme thoden bestaan. Het betreft gif dat op vele plaatsen in het land ont staat bij leerlooierijen, verfspuite- rijen, galvaniseerbedrijven en me- taalharderijen. Voor nog gevaarlijker afval, cate gorie C 1, is in Nederland geen vei lige opslagmogelijkheid en wordt daarom naar Duitse zoutkoepels gebracht. Momenteel wordt het middelzwaar chemische afval (ca tegorie C 2) ook naar het buiten land geëxporteerd, bij de produ centen opgeslagen dan wel met ontheffing op stortplaatsen in Ne derland gedumpt. De opslagplaats op de Maasvlak te moet voorkomen dat overal in Nederland dit tamelijk zware C 2- gif ligt. Het is veiliger om het cen traal onder strenge controle op te slaan. Het depot wordt onderdeel van het Afvalverwerkingsbedrijf Rijnmond (AVR). Het is de bedoeling dat de op slagplaats in 10 jaar wordt gevuld. Gehoopt wordt dat voor veel stof fen ondertussen een verwerkings methode wordt gevonden. Als dat niet het geval zal de rijksoverheid het gif „eeuwig" moeten beheren. Hier doet zich dezelfde situatie voor als met het radioactief afval, dat in Borssele wordt opgeslagen. Volgens het oorspronkelijke bouwplan zou de opslagplaats er als een reusachtige diepe betonnen bak uitzien: 320 meter lang, 50 me ter breed en 15 meter diep, goed voor 210.000 kubieke meter gif. De Tweede Kamer kwam hiertegen in verzet, onder meer omdat latere mogelijkheden van hergebruik van afvalstoffen vrijwel onmogelijk kaans. tegen de komst van het NAVO- De onderwijsorganisaties Abop, vlootbezoek aan Amsterdam eind KOV, NGL, PCO, Lobo, NKO VOO organiseren de actie. Hij september, heeft een initiatief groep van vredes- en antimilitairis- DEN HAAG (ANP) - De Verenigde »Ik kan rustig stellen dat wij geen Staten, Spanje en Noorwegen heb- steekpenningen hebben betaald ben belangstelling getoond voor aan ABP-functionarissen". Het het Sirius-project, het operationeel justitiële onderzoek heeft volgens hem slechts betrekking op een aantal overnachtingen van ABP- medewerkers, die door het bouw bedrijf zijn betaald. wordt actief gesteund door de tische groepen in de hoofdstad Vrouwenbonden van CNV FNV; de werkgemeenschap Kin dercentra Nederland, waarbij on geveer 3000 crèches en peuter speelzalen zijn aangesloten; de Rooie Vrouwen; het Fiom, dat is de Nederlandse vereniging DEN HAAG (GPD) De Tweede pig afgerond. Volgende week den aangenomen. In de loop Kamer heeft gisteravond het debat woensdag wordt er gestemd over het debat zijn met minister Brinkman (WVC) ruim 70 wijzigingsvoorstellen en zelf acht nota'i w over de ontwerp-Mediawet voorlo- Vier moties, waarna de wet zal wor- het wetsontwerp ingediend. Geschat wordt dat de ontwerp- Mediawet rond maart 1987, als ook centrum op het marinevlieg Valkenburg Voor het onderzee- bootbestrijdingsvliegtuig de Orion. Afgelopen zomer hebben vertegenwoordigers van de marine van de betrokken landen bespre kingen over het medegebruik van dit project gevoerd. Amerika wil met name bemanningen die op IJs land zijn gestationeerd van het centrum gebruik laten maken. Het Sirius-project is onder meer bedoeld om bemanningen van de vliegtuigen te trainen en operatio neel te begeleiden. Over twee jaar wil de Marine Luchtvaart Dienst (MLD) de Orions met behulp van dit project ook tactisch begeleiden. Om dit moment bestaat het project uit twee kernen: het operationele- en het trainingsgedeelte. Daarom heen is volgens een' marinewoord voerder een "denktank" gebouwd, die zorgt voor programmering, on derhoud en bediening van de zeer moderne elektronica die bij het project wordt toegepast. Met behulp van het Sirius-pro ject kunnen de computers van de Orions van de NAVO-partners el kaar nu "begrijpen". Bij deze NA VO-partners staan, volgens de ma rine, twaalf verschillende compu ters, en dat betekent veel meer op leidingen en een veel ingewikkel der ondersteuning om het geheel gaande te houden. "Wij werken nu met minder kosten doelmatiger dan de NAVO-partners", aldus de marine. De belangrijkste taak van de Orions is in vredestijd het opspo ren van vijandelijke onderzeebo ten en het in oorlogstijd uitschake len daarvan. Dit opsporen gebeurt zowel met het blote oog als met be hulp van metingen van verstorm- Vlak voor de aanvang van het mediadebat in de Tweede Kamer hadden gen in het aardmagnetisch veld en minister Brinkman (WVC, rechts op de foto) met behulp van sonarboeien. Die fensperger een onderonsje. schillende acties georganiseerd on der het motto "Is het oorlog op het IJ". Leden van de groep hebben dus een wooi dat gisteren in Amsterdam meege deeld. week oorlogsschepen Amsterdam aandoen. Des te treuriger is daarbij volgens de initiatiefgroep dat ver moedelijk drie van deze schepen een atoomtaak hebben. „Aange zien Amsterdam kernwapenvrije gemeente is, pikken wij de komst van die oorlogsschepen niet", al- een woordvoerder. De acties richten zich met r nisaties voor hulp bij zwanger- tegen het feit dat juist inde vredes- Over dit vraagstuk werd vorige week ook een interpellatie gehou den in de Amsterdamse gemeente raad. Burgemeester Van Thijn liet toen, na vragen over de mogelijke komst van schepen met kernwa pens door het Links Akkoord, we ten dat gegevens over de bewape ning nooit bekend wordt gemaakt. Hij zei er echter vertrouwen in te hebben dat het ministerie van de fensie er rekening mee zal houden dat Amsterdam geen kernwapens binnen haar grenzen wenst. De acties van het initiatiefcomité beginnen op 21 september met een 'loop- en bootdemonstratie' naar het Oostelijk Havengebied. Na af loop zullen ongeveer honderd ac tievoerders een anti-militarrstisch kamp inrichten. Ook heeft het ini tiatiefcomité diverse informatie avonden op het programma staan. Het initiatiefcomité verwacht dat nog allerlei andere acties buiten het comité om zullen worden ge voerd. zouden worden. Alle fracties wilden dat de bak in vakken zou worden opgedeeld. Mi nister Nijpels stelde gisteren dat verdeling in compartimenten on mogelijk was. De bak wordt nu in vier secties verdeeld, die elk apart goed beheersbaar zijn. Als er iets lekt, kan de stof zich niet door de gehele bak verspreiden. De door de regering aangekon digde maatregelen met betrekking tot de inzameling van klein che misch afval uit bedrijven en huis houdens - die 1 januari van kracht zullen zijn - zijn volgens de Raad voor de Milieuhygiëne onvoldoen de om al dit afval uit het milieu te houden. Er moet een verplicht op- haalsysteem komen en een inza melsysteem voor alle chemische afvalstoffen uit het huishouden. Klein chemisch afval uit huis houdens, dat nu nog in de vuilnis zak of de gootsteen terecht komt. moet volgens de raad gescheiden van het overige huisvuil worden ingezameld. Een andere mogelijk heid is een dicht net van voor de bevolking gemakkelijk bereikbare inzamelpunten, zoals de glasbak, in te stellen. 'Sociaal dieet' voor kinderen met verlaagd bloedsuikergehalte GBONINGEN (ANP) - Kinderen met een verlaagd bloedsuikerge halte kunnen door een dieet met langwerkende koolhydraten voor taan volstaan met drie tot vier maaltijden per dag. Tot nu toe moeten ze elke drie uur eten, dag en nacht, wat veel sociale proble men veroorzaakt. De Groningse hoogleraar in de kindergeneeskunde prof. dr. J. Fernandes heeft dit gisteren in Groningen bekend gemaakt op de slotdag van een congres van de Eu ropese vereniging voor kinderge neeskundig onderzoek. Langwerkende koolhydraten zit ten onder andere in niet of nauwe lijks gekookte graanprodukten. Met zo'n dieet kan het bloedsuiker gehalte veel beter in de hand wor den gehouden. Kinderen kunnen dan om de zes tot acht uur eten, zodat ze ook weer bqna normaal kunnen slapen, sporten en naar school gaan. Hoeveel kinderen een te laag bloedsuikergehalte hebben is niet bekend. Het zyn er in elk geval minder dan het aantal kinderen met suikerziekte. Overigens is ge bleken, dat het dieet met langwer kende koolhydraten ook geschikt is voor kinderen met diabetes (die juist een te hoog bloedsuikergehal te hebben). Zij kunnen door het dieet toe met minder insuline. Het onderzoek van prof. Fernan des heeft driejaar geduurd. Aanlei ding was het geringe aantal geval len van suikerziekte in Derde We reldlanden. Dat is voor een groot deel te danken aan de consumptie van niet of nauwelijks gekookte graanprodukten. antwoord in tweede termijn aan de door de minister Kamer met de woorden: „Kort en wijzigingen op goed, het spel lijkt in dit huis bijna gespeeld". Hij erkende dat de Me diawet gekenmerkt wordt door compromissen tussen een hele de Eerste Kamer het wetsvoorstel reeks tegengestelde opvattingen. worden in zee gegooid en pikken geluiden op uit het zeewater en zenden die door naar het vliegtuig. Deze gegevens worden opgeslagen op een geluidband. Ook deze gegevens worden ver zameld door het Sirius-project. Er wordt onder meer een analyse van de geluiden gemaakt. Dat is vol gens de marine vooral belangrijk omdat elk schip zijn eigen karakte ristieke geluid voortbrengt. Analy se van de banden kan dus leiden tot herkenning van de waargeno men schepen. Getuige gegijzeld ASSEN (GPD) Omdat hij wei- gerde als getuige in een strafzaak een vraag te beantwoorden is een 27-jarige man uit Groningen giste ren op het verzoek van officier van justitie mr. A. Rombouts-Nieuw- straten door de rechtbank in Assen gegijzeld. De man wilde niet zeg gen of ben 25-jarige inwoner van Roden zijn mededader was bij een aantal inbraken. De Rodenaar zelf ontkent ook maar iets met deze in braken te maken te hebben.1 Zijn stilzwijgen kwam de Groninger wel te staan op een gijzeling van voorlopig 30 dagen. De rechtszaak zal over vier weken verder worden behandeld. heeft behandeld, in werking kan treden. Voor televisiekijkend Ne derland betekent dat vooral dat er een derde tv-net komt en meer re clame. Drie jaar geleden introduceerde minister Brinkman zijn omstreden ontwerp-Mediawet. Pas bij de vast stelling van het nieuwe regeerak koord dit jaar hebben de regerings fracties CDA en WD overeen stemming bereikt over invoering van commerciële omroep, de toe gankelijkheid van buitenlandse commerciële satellietzenders en (geen) reclame op lokale en regio nale omroeD. Eerder dit jaar moest het debat over het wetsontwerp worden af gebroken omdat er geen steun voor de ontwerp-Mediawet in de Kamer te vinden was. Overigens bestaan er nog steeds grote me ningsverschillen over de commer cie in de omroep en andere media- D66-iooordvoerder Wolf- zaken tussen WD en CDA. (foto anp) Minister Brinkman eindigde zijn "We zijn er met de mediaproble- matiek nog lang niet uit", verklaar de Brinkman. Daarbij doelde hij onder meer op vervolgoverleg over deelonderwerpen, discussies in Europees verband, de uitspraak van de Europese rechter over het ondertitelingsverbod en het over leg tussen pers en omroep. De bewindsman zei de NOS bin nenkort het groene licht te zullen geven voor de opzet van een derde net op technisch en programma tisch gebied. Nederland III zal ver moedelijk tegen oktober 1987 be ginnen met uitzenden. De advies aanvraag voor 520 uur extra zend tijd voor de nieuwe NOS is nog bij de Omroepraad in behandeling. Over Europa Televisie deelde de bewindsman mee dat de toekomst van deze Europese zender zwaar bewolkt is. Hjj voelt er weinig voor om nog meer geld in het vooral door Nederland geinitieerde pro ject te pompen. Hij wil eerst garan ties. AMSTERDAM (ANP) - Na veertien jaar actievoeren voor betere en gelij ke onderwijskansen voor meisjes houdt „Marie word wijzer!" eind sep tember op te bestaan. De actiegroep vindt dat de tijd is aangebroken dat vanuit de onderwijspraktijk zelf actie wordt ondernomen. Leerkrachten en ouders moeten volgens de actiegroep samen vorm geven aan emanci patorisch onderwijs. De actiegroep bestaat uit vrijwilligsters uit diverse groepen uit de sa menleving, variërend van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en Rooie Vrouwen tot ABOP en CNV. Door actievoeren en beïnvloeding van het onderwijsbeleid heeft "Marie" sinds het begin van de jaren zeven tig gestreden voor de roldoorbreking in het onderwijs. Öp posters en in pamfletten wees ze erop dat meisjes net zo goed kunnen door leren of zich in - toen nog - traditionele mannenberoepen kunnen bekwamen. Hoewel er sindsdien veel is veranderd en verbeterd is volgens de actie groep nog steeds geen sprake van gelijke kansen en vrije keuzes voor jongens en meisjes in het onderwijs. Nog steeds kiezen meisjes onderwijsvormen en vakken die hen slechte kansen bieden op de arbeidsmarkt, meent de actiegroep. Ze is echter van mening dat dit mede komt doordat het onderwijs zelf nog niet volledig is doordrongen van de achterstandssituaties van meisjes. Het is de taak van de instellingen zelf daar iets aan te doen, aldus "Marie". Als afsluiting van veertien jaar onderwijsemancipatie wordt op 27 sep tember in Utrecht een grote slotmanifestatie gehouden. UTRECHT - De Amsterdamse fotograaf Hans Hofman heeft zich deze week bij de Bijlmerba jes gemeld om in gijzeling te gaan voor maximaal één jaar. Hij wordt niet eerder vrijgelaten dan nadat hij een getuigenis heeft af gelegd inzake mishandeling van een demonstrant door een poli tieman tijdens het bezoek van de Westduitse president Von Weiz;- sacker aan ons land, vorig jaar. door Frans Weijzen De mishandelde demonstrant vordert van de politieman scha devergoeding en heeft voor het slagen van die vordering de ge tuigenverklaring van Hofman nodig. Hofman weigert als getui ge op te treden, omdat hij repre sailles van de politie verwacht. De wet bepaalt dat een getuige die voor de tweede-keer in gebre ke blijft te verschijnen of te ge tuigen, in gijzeling kan worden gezet op verzoek en op kosten van de belanghebbende. De rechten van een gegijzelde staan in het Gijzelingsbesluit dat stamt uit 1928. Hij heeft recht op een apart vertrek en mag dus nooit samen met deliquenten of voorlopig gehechten worden op gesloten. Hij mag zijn eigen kle ren aanhouden en eigen meube- lerf meenemen. Het besluit for muleert zelfs het minimum aan huisraad dat aanwezig moet zijn, zoals een wastafel, een stoel met armleuning, een tweede stoel, een spiegeltje en een nachtleger met matras. Degene die om de gijzeling heeft gevraagd, draait op voor de kosten van levensonderhoud van de gegijzelde en moet die steeds voor een termijn van dertig da gen vooruit betalen. Doet hij dat niet, dan mag de gegijzelde weer naar huis. Dreigen met gijzeling was en is meestal voldoende om niet erg meewerkende getuigen tot ande re gedachten te brengen, omdat het dreigement op zichzelf af schrikwekkend genoeg is om ie mand snel overstag te doen gaan. De potentiële gijzelaar zet zijn dreigement over het algemeen nooit door vanwege de kosten en omdat het middel middeleeuws lijkt. xIri dit geval lijkt de gijzeling voor de man die de agent heeft aangeklaagd en Hofman als ge tuige nodig heeft, financieel niet erg lucratief. De smartegeldver- goedingen in ons land zijn sowie so laag. Bij een eenvoudige mis handeling, zoals die hier aan de orde is - waarbij ik er vanuit ga dat er geen blijvend letsel door de politie is toegebracht - gaat het hoogstwaarschijnlijk om een schadevergoeding van een paar honderd gulden. Als je dat af weegt tegen de onkosten van een paar honderd gulden per maand, zal er niet snel een positief saldo zijn. Het gebruik van dit middel is dan ook in alle opzichten ver rassend. Bovendien is een gijzeling he lemaal niet nodig omdat er een andere mogelijkheid is die per fect werkt. In een kort geding kan van de getuige worden gevorderd dat hij voor een be paalde datum zijn getuigenis vol ledig aflegt op straffe van een dwangsom van bijvoorbeeld vijf honderd gulden voor elke dag dat hij nalatig is. Wie dan nog niet wil getuigen, kost dat onge veer 15.000 gulden per maand. De eiser is alleen de kosten van het kort geding kwijt. Waarom zou je moeilijk doen als het mak kelijk kan? AMSTERDAM (ANP) - Het ge rechtshof in Amsterdam heeft gis teren een psychotherapeut uit Uit geest veroordeeld tot 1000 gulden boete wegens schending van de eerbaarheid van één van zijn vrou welijke cliënten. Het hof kwam daarmee tot een andere beslissing dan de recht bank in Alkmaar, die de theara- peut in mei vorig jaar wegens ge brek aan bewijs vrijsprak. Alleen de verkrachting van een andere cliënte achtte het hof niet bewezen. De therapeut was volgens het hof blijkbaar onvoldoende in staat geweest de therapeutische behan deling en zijn persoonlijke eroti sche gevoelens te scheiden. De procureur-generaal mr A. Jose- phus Jitta eiste twee weken gele den twaalf maanden gevangenis straf, waarvan de helft voorwaar delijk en een proeftijd van drie jaar. De man is als psycholoog ver bonden aan het gezinstherapeu- tisch centrum 'De Triangel' in Am sterdam. ADVERTENTIE Uitgekookt lenen begint met een goed advies. U wilt natuurlijk gunstige voor waarden en een laag tarief. Kom snel eens met ons praten. Lenen? De NMB denkt met u mee.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5