Brussel wil dè operastad van Europa worden 'Wezenlijke van taal nooit te doorgronden' AlIHNÜIil^KJI: Jury in Venetië blameert zich met diplomatieke filmprijzen Groot Muziekconcours in het Circustheater DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1986 KUNST PAGINA 23 Op 23 september wordt in Amsterdam het Muziektheater geopend, het grootste gebouw voor de podiumkunsten in ons land. Het Natioale Ballet en de Nederlandse Opera hebben er een onderdak gekregen, binnen- en buiten landse gezelschappen van naam en faam zullen er te zien en te horen zijn. Een bouwwerk op 3075 palen, dat plaats biedt aan 1689 toeschouwers. Voor Nederland is het Muziektheater, in de volksmond nog steeds 'Stopera' genoemd, enig in zijn soort. In West- Europa zijn echter vergelijkbare gebouwen te vinden. Zoals de Scala van Milaan, De Munt in Brussel, de Opera in Parijs, het Coliseum in Londen en de Hamburgse Staatsopera. Onze buitenlandse correspondenten gingen ter plekke kijken. Vandaag het derde deel in een serie over Muziek theaters in Europa: De Munt in Brussel. BRUSSEL (GPD) - Eén keer per maand verzamelen zich in de win ter op een late namiddag zo'n drie honderd Franse liefhebbers op het Gare du Nord in Parijs om naar de opera te gaan. Zij nemen echter niet de Metro naar het Place de l'Opera maar de TEE-trein naar Brussel Na de voorstelling in de Munt schouwburg van de Belgische hoofdstad, en een borrel in een van de drukke omliggende café's, ver trekt rond een uur of twee 's nachts weer een slaaptrein naar de licht stad. Zodat de operaliefhebber de volgende morgen redelijk uitge rust weer aan het Parijse werk kan. De grote belangstelling voor de ze speciale opera-trein - maande lijks moeten velen worden teleur gesteld - is een teken van de groeiende internationale waarde ring voor de Nationale Opera van België. Er waren plannen om ook met de Nederlandse Spoorwegen zulke 'trein-toegang'-trips te orga niseren, maar die hebben (nog) niet tot resultaten geleid. Dat is jammer, want de Nationa le Opera - naar haar speelplek nu kortweg 'De Munt' genoemd - is hard op weg een van de allerbe langrijkste operagezelschappen van Europa te worden. Als het aan De roman Hersenschimmen van J. Bernlef werd direct na verschijning in het najaar van 1984 een bestseller. De intense wijze waarop in het boek het proces van dementeren be schreven werd, maakte veel in druk. Nu, twee jaar later, zijn er vergevorderde plannen voor een verfilming van Hersen schimmen. Toneelgroep Cen trum echter liet een bewerking maken door Chaim Levano. Die voorstelling gaat op 1 okto ber in Amsterdam in première. „Nee hoor, onze voorstelling wordt absoluut geen sociaal-maatschap pelijk drama. Aan die hele trend van stukken die iets willen laten zien over de problemen van doven, blinden, aidspatiënten en meer van dat leed, doen wij niet mee". Centrum-dramaturg Carel Al- phenaar laat er geen enkele ondui delijkheid over bestaan. Het pu bliek dat straks naar de voorstel ling Hersenschimmen komt kij ken, wordt niet geconfronteerd met een zielige oude man op to neel. Als men verwacht een nauw gezette theatrale vertaling van Bernlefs prachtige roman te gaan zien, zal ontgoocheling het resul taat zijn. Het feit dat het boek is bewerkt door Chaim Levano, die tevens de regie bij Centrum doet, maakt ei genlijk al duidelijk dat het hier een heel vrije bewerking van Hersen schimmen betreft. Levano is de man van het experiment, de man die als musicus jarenlang vaste pia nist was van het Residentieorkest, maar die zijn grenzen heel duide lijk verlegd heeft. Levano zocht vanuit de muziek samenwerking met het theater, met de mimekunst en met de beel dende kunst. Hij maakte opera's, muziektheater en deed mee aan voorstellingen van het mime-gezel- schap Waste of Time. Bleek een uitmuntend vertolker van de dada- beweging en een groot kenner van Kurt Schwitters. Zo'n man maakt natuurlijk geen keurige toneelver sie van een succesvol boek. Zo'n man gaat ook bij Centrum het ex periment aan. Levano heeft zijn obsessie voor taal en alles wat daarmee te maken heeft in het boek teruggevonden. „Toen ik Hersenschimmen las, intendant Gerard Mortier ligt HET belangrijkste. Mortier, de man die de Munt heeft gemaakt tot wat zij nu is, wil zelfs van Brussel de 'Operastad van Europa' maken. Niet de Scala van Milaan of de Weense Staatsoper, maar 'De Munt' op het eerste plan. En zeker nu de plannen voor een nieuwe Pa rijse opera - het Bastille-project - in de ijskast lijken te verdwijnen, maakt Mortier een goede kans in die opzet te slagen. Hij zorgde al voor de komst naar Brussel van het Institut du Theatre Musical Con temporain van Pierre Boulez, en ook de Internationale Unie van de Muziekpers krijgt haar hoofdkan toor bij onze zuiderburen. door Hans de Bruijn De roem van De Munt is nu al zo groot dat die al genoemde en zo be roemde Scala en Staatsoper Mor tier benaderden voor het uitvoeren van co-produkties. Maar wat na tuurlijk belangrijker is: de publie ke waardering voor het program ma-aanbod van de Belgische Na tionale Opera is onverminderd Levano en Alphenaar maken theater van Bernlefs 'Hersenschimmen' wist ik - behalve dat het een goed boek was, dat op originele wijze iets over dementie te vertellen had - dat er voldoende aanknopings punten in zaten voor een voorstel ling. Dementie heeft namelijk ook te maken met de afbrokkeling van taal, mensen die dementeren gaan heel langzaam een andere taal spreken; een taal die niet meer beantwoordt aan wat de omgeving verwacht, aan wat wij als normaal beschouwen. Dat vond ik het span nende eraan". Al eerder had Centrum Chaim gevraagd iets bij het gezelschap te gaan doen en toevalligerwijs was er binnen de groep ook al eens ge sproken over een toneelversie van Hersenschimmen. Met name ac teur Jacques Commandeur zag er wel iets in. Toen Levano met zijn plan kwam, werd de samenwer king een feit. door Hein Janssen Hoofdpersoon in Hersenschim men is de 71-jarige gepensioneerde Maarten Klein, een man die langza merhand zijn greep op de werkelijkheid verliest. Verleden en heden schuiven door elkaar heen, woorden passen niet meer bij het gevoel, de tijd speelt geen hoofdrol meer. Herinneringen vervagen. Maarten dementeert en zijn vrouw Vera slaat dat gade. Bernlef vertelt dit verhaal in de ik-vorm, geschre ven vanuit de hoofdpersoon zelf. Hoe is zo'n monologue-interieur in godsnaam op de planken te brengen? Levano: „Als je er vanuit gaat dat het theater een spiegel is van wat er in de maatschappij, in het leven gaande is - en dat doe ik - dat is in principe alles op toneel te zetten. Je zou bij wijze van spre ken zelfs de belevingswereld van een ei in het theater kunnen bren gen". Carel Alphenaar heeft zich van begin af aan met het project be groot. Kaartjes voor vrijwel alle voorstellingen van de Munt zijn al weken tevoren uitverkocht. En er zijn maar liefst 7000 abonnement houders, uit alle lagen van de be volking. Alleen voor jongeren on der 25 jaar wordt elke avond een handvol kaartjes vrijgehouden voor slechts acht gulden per stuk. En ook die vliegen weg. Nonnen Het is een illustratie van de nieu we wind die, sinds Mortier in 1981 de scepter over de Munt overnam, door de Brusselse opera is gaan waaien. In de jaren '50 en '60 was de Nationale Opera een ingeslapen gezelschap, dat plichtmatig de be kende werken opvoerde en stee vast geld tekort kwam. Mortiers voorganger Huysman haalde al het wereldberoemde 'Ballet van de XXe Eeuw' van Maurice Bejart naar Brussel. 'Plot seling zat de Opera vol met nonnen met slierten meisjesleerlingen om te genieten van de artistiek verpak te erotiek van Bejart', zei Mortier daarover onlangs in een interview. Maar Mortier zelf haalde de be zem door de Munt, trok nieuwe zangers en zangeressen aan, verbe terde de kwaliteit van het orkest en trok een internationaal team van medewerkers aan. Belangrijkste doel: het aantrekken van een breed publiek dat niet langer alleen uit de verstokte klassieke operalief hebbers bestond. Hoofdkenmerk van deze schoonmaakoperatie was het afzien van 'vedetten'. Geen sterren meer, geen onbetaalbare grote namen waardoor de rest van het gezelschap in de schaduw blijft De solisten van de opera zijn voor het grote publiek vrijwel on bekenden als Jose van Dam, Lella Cuberli of Stuart Borrows. Mortier trok bovendien een paar klasserij- ke dirigenten aan, zoals Sylvain Cambreling en sir John Pritchard, terwijl ook Christoph von Dohna- ny regelmatig het stokje hanteert. Daarnaast bracht hij ook een wijzi ging aan in het repertoire, of beter in de wijze waarop het repertoire wordt vertolkt. De Munt blijft immers vertrou wen op de grote, bekende publiek- trekkers van achttiende- of negen- tiende-eeuwse meesters als Mozart of Verdi. Maar dan niet langer in de klassieke versie, maar in een he dendaagse bewerking of een eigen interpretatie zonder te vervallen in avantgardistische avonturen, al maakt men wel eens een uitstapje naar moderneren als Alban Berg en Janacek. Constante kwaliteit is het motto van Mortier, en het pu bliek weet dat op waarde te schat ten. En niet alleen het publiek, want van de opbrengst van de kaartjes verkoop alleen zou de Munt niet kunnen rondkomen, al trokken de twee laatste produkties uit het vo rige seizoen (Der Fledermaus en Die Lustige Witwe) maar liefst 24.000 toeschouwers en was ook de Mozart-cyclus een groot succes. Mortier heeft gekozen voor een zeer zakelijke aanpak van het Brusselse opera-bedrijf, waarbij 500 mensen werken. Bedrijfsleven De Munt (op zijn Frans La Mon- naie) krijgt overheidssubsidies maar wordt met ingang van het nieuwe seizoen ook gesponsord door het bedrijfsleven. In de voor 500 miljoen frank (27 miljoen gul den) overheidsgeld verbouwde Muntschouwburg aan het Brussel se Muntplein zijn nu loges te koop aangeboden aan bedrijven. Op een manier, zoals dat ook in voetbalsta dions gebeurt. Alleen al voor het seizoen 1986-1987 haalde Mortier zo 10 miljoen frank (550.000 gul den) binnen, de kosten voor één grote produktie. Voorts verkocht Mortier aan de Luxemburgse commerciële televi sie-zender RTL de exclusieve uit zendrechten van de openingsvoor stelling van het seizoen, Der Ro- senkavalier (13 november) voor zes miljoen frank (330.000 gulden). Ter vergelijking: vorig jaar kreeg de opera van de Belgische omroepen BRT en RTB totaal zeven miljoen frank voor de uitzendrechten voor het hele seizoen. De wrevel bij deze omroepen over het RTL-contract is dan ook begrijpelijk. Maar Mortier moet wel. Hij moet niet alleen een klasserijk program ma brengen om zijn doel - Brussel Opera-stad Nummer Eén - te ver wezenlijken, hij moet ook 500 men sen aan het werk houden. Behalve het opera-gezelschap en het orkest zijn dat ook nog eens de tientallen dansers van het wereldberoemde 'Ballet van de 20e Eeuw' van Mau rice Bejart, zo'n beetje het visite kaartje van de Munt. Dynamiek, en een beetje lef. Zo kan Mortiers aanpak worden geka rakteriseerd. Een aanpak die mis schien wel juist zo succesrijk is, omdat de Nationale Opera blijft vertrouwen op bekende, en bij het grote publiek geliefde werken. Zo wordt het operaseizoen op 12 no vember in de fantastisch verbouw de Muntschouwburg geopend met de Negende Symfonie van Beetho ven, onder leiding van Sylvain Cambreling. De dag daarna begint het echte winterprogramma met Der Rosen- kavalier van R. Strauss. In het sei zoen '86-'87 zal vooral de Verdi-lief- hebber aan zijn trekken komen. In totaal staan slechts tien produkties op het programma, wat mede wordt veroorzaakt door de verhui zing van het tijdelijk gebruikte Cir cus van Brussel naar de verbouw de Munt. Met 'La Finta Gardiniera' van Mozart komt De Munt volgende zo mer ook naar het Holland Festival. Wie De Munt al voor november wil zien en horen, kan op 16 september het Koninklijk Circus terecht voor Le Martyre de Saint-Sebastien, on der regie van Béjart, in een co-pro- duktie met de Scala. Daarna neemt De Munt nog deel aan de Salzbur- ger Festspiele. Antwerpen Een deel van die voorstellingen geeft de Nationale Opera in Ant werpen, waardoor ook de sinjoren stad opera en muziek van moderne snit en hoge kwaliteit binnen zijn poorten krijgt. Antwerpen be schikt - samen met Gent - over een eigen opera, de Opera van Vlaan deren, maar dat is een zieltogend gezelschap dat bij een schuld van bijna 30 miljoen gulden ruim twee miljoen gulden rood staat bij de bank. In Gent en Antwerpen werken 380 mensen, die elke maand weer moeten afwachten of hun salaris sen wel worden uitbetaald. En vo rig seizoen werd al geput uit subsi dies die voor het komende seizoen bestemd waren. Hun resultaten steken bovendien - of wellicht daardoor - wel heel schril al bij die van De Munt. Optredens voor ter nauwernood halvolle zalen zijn geen uitzondering. Voor het niéuwe seizoen is de Opera van Vlaanderen dan ook an dere wegen ingeslagen, met in na volging van De Munt veel werk van Verdi (op 12 september Aida in Gent en een dag later Otello in Ant werpen), Strauss, Puccini, Wagner en Mozart. Of die programmering de Vlaamse opera kan redden wordt zeer betwijfeld. Misschien is België te klein voor twee operage zelschappen van deze omvang. Eerdere afleveringen in deze se rie over Muziektheaters versche nen op 3 (Hamburg) en 6 (Milaan) september. moeid, zodat van een hechte sa menwerking gesproken kan wor den. Alphenaar: „Tussen het aller eerste idee en nu zitten toch wel zo'n anderhalf jaar en verschillen de versies van het stuk. Op een ge geven moment kreeg Chaim het grandioze idee de figuur van Maar ten op te splitsen. In het boek is Maarten één persoon, die het pro ces van dementering en afbrokke ling van de taal zowel beleeft als beschrijft. Dat worden er bij ons Levano wil met Hersenschim men zoals hij het zelf zegt de on voorziene mogelijkheden van de taal onderzoeken. „Het geheim van de taal, het feit dat woorden steeds weer verrassingen in zich hebben, dat wezenlijke van de taal, is nooit te doorgronden. Hooguit kun je proberen dat geheim te benaderen en daarvoor gebruik ik in dit geval het theater, als onderzoeksplek. In het theater zijn de acteurs door gaans met woorden, met taal, be zig, dus dat komt goed uit. Als mid delen gebruik ik die woorden, maar ook muziek en gebaren, in wezen allemaal verschillende vor men van taal". Met Bernlef is steeds contact on derhouden over de theaterversie van zijn boek. Toen het definitieve script af was, bleek de schrijver en thousiast. Hij constateerde welis waar dat het accent veel meer was komen te liggen op de afbrokke ling van de taal dan op het demen teringsproces, maar hij wilde toch al niet dat zijn boek alleen maar zou worden nagespeeld. Een heel vrije bewerking dus met Levano ook als regisseur. In dit geval niet werkend met ex perimentele kunstenaars maar met gedegen Centrum-acteurs als Jac ques Commandeur en Ingeborg El sevier. Alphenaar: „Wij hadden na tuurlijk vertrouwen in Chaim om dat we zijn werk al lange tijd vol gen. Maar het blijft altijd een gok een dergelijke anarchist, zo'n bui tenman op een toneelgezelschap als het onze los te laten. Aan de an dere kant hebben wij bij Centrum in bijvoorbeeld de gestyleerde re gie's van Peter Oosthoek het expe riment niet geschuwd. Het zou iets anders zijn als je Chaim bij de Haagse Comedie zijn gang zou la ten gaan, bij wijze van spreken. En bovendien is het best leuk om de zaak eens flink te ontregelen, zeker in dit laatste seizoen waarin Cen trum bestaat". Levano: „Ik wil geen psycholo gisch theater maken, dat kunnen anderen veel beter. Ik wil het thea ter ontdoen van de emoties en er minstens zoveel voor terug geven. Wat dat in onze Hersenschimmen zal zijn? Een complete onttakeling eigenlijk, alleen maar de grote grij ze ruimte van de gedachtenwereld van een oude man. Ik denk dat dat een dramatische werking heeft, dat de voorstelling daarmee iets krijgt dat net zoveel waard is als emotie. Ja, theater zonder emotie, dat is ei genlijk mijn credo". VENETIE (GPD) - Nederland heeft weinig reden zich te bekla gen over de uitslagen van de diver se jury's op de slotdag van het Ve- netiaanse Filmfestival. Abel noch De Wisselwachter deden mee aan de officiële competitie, maar ont vingen desalnietemin een aardige opsteker. De film van Alex van Warmerdam werd door de Italiaan se critici bekroond als beste de buutfilm. En Jos Stellings film werd door een van de zeer vele ju ry's tenminste nog eervol vermeld. Maar de palmares die was samen gesteld door de officiële jury werd tijdens een persconferentie met ge hoon en gefluit ontvangen. door Pieter van Lierop Men bleek het alom onbegrijpe lijk te vinden dat de zeer geslaagde werkstukken van James Ivory, Theo Angelopoulos en vooral Ber- trand Tavernier onbekroond zijn gebleven. Maar dat de Gouden Leeuw terechtkwam bij Eric Roh- mers Le Rayon Vert was op zich zelf al volop aanleiding voor verhit te discussies, te meer omdat ook de FIPRESCI (de club van internatio nale filmkritici) Rohmer eveneens de hoogste eer had gegund. De voor deze kritiekprijs jurerende journalisten, zo bleek later, hadden gemeend te weten dat Rohmer offi cieel onbekroond zou blijven en vonden op voorhand zulks te moe ten compenseren. Maar de officiële jury, zo is uitgelekt, had juist gere deneerd dat Rohmer met zijn in drukwekkende staat van dienst nog nooit op een groot festival de hoofdprijs gekregen had en dat het er daarom nu maar eens van ko men moest. En zo kon het gebeuren dat 'Le Rayon Vert' dubbel bekroond werd voor een werkstuk dat met zijn kale en soms zelfs slordige vormgeving bijna anti-cinema te noemen is en kwalitatief duidelijk minder is dan het twee jaar gele den in Venetië via de actrice-prijs (Pascale Ogier) bekroonde Les Nuits de la Pleine Lune en zeker veel minder ook dan het vier jaar geleden in Venetië via de actrice- prijs (Beatrice Romand) bekroon de Le Beau Mariage. Men heeft dus kennelijk gedacht dat je niet eeuwig bezig kunt blij ven om Rohmer-films te bekronen via zijn actrices. Vandaar nu maar eens een Gouden Leeuw. Maar als het zo moet, kan men zich in de toekomst de moeite films naar Ve netië te sturen wel besparen. Als dan Rohmer die Gouden Leeuw moet krijgen, kun je niet ook nog eens de Speciale Jury prijs aan Tavernier gaan geven, want dan zou het feest buitenspo rig groot worden voor de Fransen, redeneert men. En Angelopoulos had al eens een Gouden Leeuw ge kregen, dus die man doe je niet eens meer een plezier als je hem nu een veer in zijn hoed steekt omdat Mastroianni zo mooi zou hebben afgespeeld. En er moet altijd dus iets naar het Oostblok, terwijl ook het gastland niet vergeten mag worden. En zo is er dan een lijstje uitgekomen van bekroonde films die echt niet veel, of helemaal niet, beter zijn geweest dan de onbe kroonde films. Ik wil u er niet eens mee lastig vallen. Wel is er mee benadrukt dat het in Venetië dit jaar bepaald niet ge krioeld heeft van de onontkenbare meesterwerken. Outsiders waren er genoeg, maar groot nieuw film talent lijkt niet voor handen te zijn of al te zijn opgesoupeerd door Cannes vier maanden geleden. Een pikant verschil met het Franse fes tival zit ook in de merkwaardige opstelling van de Amerikanen. De sterren hadden aan de Rivièra wel iswaar verstek laten gaan, maar hun films draaiden desalnietemin in het hoofdprogramma, al bleven ze er onbekroond. In Venetië ech ter dong enkel het volstrekt oninte ressante en zelfs tamelijk belache lijke On Valentine's Day mee naar de Leeuwen, maar het wemelde van de Hollywoodsterren die de vertoningen kwamen opfleuren van de middernachtelijke onzin- sectie Venezia Giovani. DEN HAAG (ANP) - De eerste afle vering van het Scheveningen In ternationaal Muziek Concours, die volgend jaar van 23 maart tot en met 3 april in het Circustheater zal plaatshebben, wordt gewijd aan de cello. „Dit instrument is, als het om concoursen gaat, altijd onderbe-' licht geweest" verklaarde jhr. mr. C.D. van Lennep, voorzitter van de organiserende Adama Zijlstra Stichting, gisteren in het Kurhaus bij de presentatie van de plannen. In 1988 zal de dwarsfluit centraal staan, wist Van Lennep nu al te melden. Kosten noch moeite zijn ge spaard om het eerste concours te laten opvallen in de wereld van de muziek. Naar 600 relevante adres sen, verspreid over de gehele we reld, zijn viertalige prospectussen over het concours gezonden om deelnemers (tot 30 jaar) te 1 Het Comité van aanbeveling is twintig mensen sterk, onder wie premier Lubbers. De Nederlandse componist Hans Kox heeft de op dracht gekregen een speciaal fina lestuk te schrijven. De jury bestaat uit louter muzi kale kopstukken, onder wie Manus Willemsen, Colin Carr, Jean De- croos en Dmitri Ferschtmann. Daar komen dan nog „hele grote namen uit de VS en de USSR" by, aldus concoursmanager A. de Beer. Vijftien optredens heeft hij al besproken voor de winnaars. En de eigenlijke prijzen zijn ook al niet voor de poes. De hoofdprijs be draagt 30.000 gulden, de tweede prijs 20.000 gulden en dan zijn er nog een prijs van 10.000 en van 5.000 gulden. Er moet nu eenmaal wat aan worden gedaan om zo'n concours aantrekkelijk te maken om aan mee te doen, legde Van Lennep uit. Het verblijf hier moeten de deel nemers wel zelf betalen, maar ko men ze door de (voor het publiek gratis toegankelijke) voorronden heen, dan valt er over een tege moetkoming te praten. Het con cours kost in totaal zes zeven ton. Uit de voorronden, waarin stuk ken van onder meer Bach, Bocceri- ni en van 20ste eeuwse componis ten ten gehore moeten worden ge bracht, blijven twaalf halve finalis ten over. Zij kunnen kiezen uit werken van Beethoven, Brahms, Strauss, Schubert en opnieuw 20s- te-eeuwers als Britten en Strawins- ky. Een stuk van Escher is ver plicht. De finale bestaat uit het stuk van Kox en een vrije keuze.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23