Het laatste sport-nieuws •v MITSUBISHI 1 986 óh Tabakspijp pure merkvervalsing Automobielbedrijf Oudshoorn bv Boek over Alphense ldeipijpennijverheid Met het Leidsch Dagblad de hele zomer lang overal op de eerste rang! 7 WEKEN VOOR 25,- A.950.- LEERMEESTER ELECTR0M0NTEURS PAGINA 20 REGIO LEIDEN DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1986 De auteur van het boekjeHans van der Meulenbij een van de vitrines in Rijnkade 11waar de expositie over de ooit zo florerende Alphense tabakspijpindustrie: "Het is een tipje van de sluier", (foto Nanno Bioupot» maand betalen voor 'haar lange turff tot haar nering gebruikt als pijpbakster'. Aan de westzijde van het be drijf van Magtelt ligt de Gemee- ne Sloot of Uytvaart die door de brug in de Aardijk in open ver binding staat met de Aar. Het opephouden van deze sloot, in gebruik voor de aan- en afvoer, is van vitaal belang. In 1759 laat Magtelt notarieel vastleggen dat de eigenaren van huizen of land grenzend aan de sloot verplicht worden gesteld tot het uitdiepen en het in stand houden van de beschoeiing en de brug op de Aardijk. In dit bloeiende pijpenfabriek- je werken tegen die tijd ongeveer dertig mensen. Als Magtelt enige jaren later overlijdt, komen de nabestaanden bijeen om de erfenis te delen. Veel pijpenma kers blijken via familiebanden nauw aan elkaar verwant te zijn. Vooral bij de families Hoogstra ten en Van 't Anker blijkt de voorkeur van de vrouwelijke le den uit te gaan naar pijpenma kers". Uit het boek van Van der Meu len blijkt overigens dat de pij penmakers toch niet echt te be nijden zijn geweest. De regel werd gehanteerd van loon naar werken. In de zeventiende eeuw werd 's zomers en 's winters ge durende zes dagen per week, vanaf zes uur in de morgen tot acht uur in de avond gewerkt met inbegrip van anderhalf uur schafttijd. Een beruchte afwij king was de pijpenmakersbo chel. Het boek: "Het is niet verwon derlijk dat velen naar de fles gre pen om even de vergetelheid te zoeken en weg te dromen uit hun dagelijkse sleur. Ook Philip Hoo- genboom wist hem goed te ra ken, getuige de hoge drankreke ning bij Jan Vlasveld, een leve rancier van sterke drank. Of zijn liefde voor de alcohol iets te ma ken had met het compagnon schap met zijn krachtdadige moeder Magtelt Hoogstraten, valt niet te bewijzen". Vervalsingen De vervalsingspraktijken van de diverse pijpenmakers in Al phen en omgeving waren een doorn in het oog van het Goudse gilde. Gepoogd wordt alle in om loop zijnde vormen van de Goud se pijpen op te kopen. Dit had een tweeledig doel. De eigen Goudse produkten werden niet meer in discrediet gebracht en de handel werd gedwongen de 'gouwenaars' ook werkelijk in Gouda te kopen, wat een gunsti ge uitwerking had op de omzet. In 1739 en 1740 wordt door de Staten van Holland en West- Friesland octrooien verleend aan het Goudse gilde. De namakers ofwel beunhazen riskeerden een boete van zeshonderd gulden, het boek: "Ondanks de fikse geldstraf blijven enkelen het wa pen van Gouda gebruiken. De vondsten in Alphen aan den Rijn zijn hiervan een duidelijk voor beeld. Philip Hoogenboom heeft aan het wapen enkele stippen toegevoegd. Door deze minimale toevoeging heeft hij geen getrou we weergave van het wapen van Gouda, maar deze is bij vluchtige beschouwing nauwelijks te on derscheiden". Het boek De 'Gouwenaars' van Al phen aan den Rijn (ISBN 9064711836) is gedrukt in een oplage van 500 ex emplaren en te koop voor 25 gulden bij boekhandel Haasbeek in de Van Mandersloostraat te Alphen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De industrie van tabakspijpenmake rijen heeft niet alleen in Gouda en Leiden een grote bloei door gemaakt, maar zeker ook in het Alphen aan den Rijn van de acht tiende eeuw. Dat is de conclusie van de Leidse amateur-archeo loog Hans van der Meulen (40). De betekenis van deze nijverheid voor Alphen is nooit goed beseft, maar wordt uitvoerig behandeld in Van der Meulens boek De 'Gouwenaren' van Alphen aan den Rijn, een onderzoek naar de tabakspijpenmakers en hun pro dukten. Het eerste exemplaar van het boek wordt zaterdag 13 septem ber om 15.30 uur overhandigd aan burgemeester M. Paats van Alphen in het historische pand Rijnkade 11. Vanaf die dag is te vens in het gebouw een expositie over de plaatselijke pijpenindus- trie te bezoeken. Open van dins dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op vrijdagen tot 21.00 uur. De toegang tot de ten toonstelling is gratis. "Ik heb het idee dat we slechts een tipje van de sluier hebben opgelicht, maar alles duidt op pure merkvervalsing", aldus Van der Meulen, van beroep che misch analist aan de Leidse uni versiteit. Het archeologisch speurwerk met archiefonder zoek is een liefhebberij van de auteur. Hij heeft daarbij hulp ge kregen van de Archeologische Werkgemeenschap voor Alphen en omstreken. Een groot deel van de in Alphen gevonden klei- pijpen zal Van der Meulen schen ken aan de werkgemeenschap 'om ter beschikking te blijven van de Alphense bevolking'. Onderschat De produktie van tabakspijpen in het vroegere Alphen aan den Rijn is altijd erg onderschat ge weest. Slechts het toenmalige Goudse pijpenmakersgilde maakte zich grote zorgen over de concurrentie vanuit de dorpen Alphen, Aarlanderveen en Ouds hoorn. De streekproducenten verkochten geïmiteerde, maar duidelijk herkenbare Goudse pijpen, die in kwaliteit niet veel Het verpakkingsmerk van de Alphense pijpenmaker Cornelis Pietersz. van Rijk. Hij vestigt zich aan het einde van de achttiende eeuw aan de lage zijde van de Rijnwaar hij twee panden bezit. In een van die huizen aan de huidige Raadhuisstraat is de pijpenma- kerij annex tabakswinkel ondergebracht. Het zijn roerige tijden waarin de meningen van prinsgezinden en patriotten fel botsen. Cornelis heeft op een niet mis te verstane wijze zijn politieke voorkeur duidelijk gemaakt. Als merk zet hij het symbool van de patriotten, de keeshondop zijn produkten. In hoeverre hij actief voor zijn mening uitkwam is onduidelijk. Mogelijk ging zijn overtuiging niet veel verder dan de geldbuidel. Door het kiezen voor dit merk verzekerde hij zich van de klandizie van een groeiende volksbeweging. (Illustratie: uit De 'Gouwenaars' van Alphen aan den Rijn) voor de echte exemplaren zou den onderdoen. Volgens het boek van Van der Meulen deed de industie van het pijpenmaken aan het einde van de zeventiende eeuw zijn intrede in de directe omgeving van Al phen. Halverwege de achttiende eeuw beleefde het pijpenmaken een ware bloei. In het jaar 1745 waren in het dorp Aarlanderveen 24 zelfstandige pijpenmakers en in het dorp Alphen drie. Rond 1910 was het het oude ambacht geheel verdwenen. Een deel van de Goudse tabak spijpenmakers vertrok door de economische stagnatie en de overproduktie in die stad. Ande ren door de strenge gilderegels waardoor ze niet door de proef van deskundigheid zouden ko men. In de hoop elders een nieuw bestaan te kunnen opbou wen, streken zij in wezen vlakbij neer in Alphen en omgeving. Vooral door de ligging aan de Rijn en de aanwezigheid van ba kovens raakte Alpen en directe omgeving in zwang. Als grond stof voor de vervaardiging van de tabakspijpen diende een wit- bakkende klei, ook wel pijpaarde genoemd. De hier gebruikte klei, heette Maastrichtse aarde, dat bij Luik werd gewonnen en haar naam dankte aan het feit dat het via Maastricht ons land binnen kwam. Ineenstorting Het boek: "De opkomst van de Alphense pijpenmakerijen valt samen met de ineenstorting van de industrie in Leiden, enige tientallen jaren na de oprichting van het pijpmakersgilde. De ste den Gonnchem (1656) en Gouda (1660) waren Leiden (1661) voor gegaan in het grondvesten van een vereniging voor ambachts lieden. Hoewel het verval van de nijverheid in beide plaatsen sa menvallen, gaat geen enkele pijpmaker uit Leiden zijn geluk in Alphen opnieuw beproeven". Het boek van Van der Meulen weet sappig te verhalen over de individuen uit die tijd: "In 1721 wordt door Magtelt Andriesse Hoogstraten op de Aardijk (de huidige Aarkade) een huis ge kocht. Dit pand vormt de basis van een omvangrijke pijpenfa- briek, die zij samen met haar aangenomen zoon Philip Hoo genboom zal opbouwen. Magtelt was een doortastend, maar onge makkelijk persoon. Vooral het in stand houden van relaties levert regelmatig problemen op". In 1724 schenkt Maarten Huij- gen Ruijtenburg aan Philip Hoo genboom een huis aan de lage zijde van de Rijn. Philip is dan 13 jaar en Magtelt Hoogstrate staat als moeder en voogdes in het contract vermeld. Ruijtenburg is de vader van enkele buitenechte lijke kinderen van Magtelt. Een paar jaar later, na het verbreken van de relatie met Magtelt, wordt de schenking weer ongedaan ge maakt. Aardijk Een citaat: "Hoewel Magtelt samen met haar man Jan Jansz. Versluijs mogelijk in 1700 een pijpenmakerij heeft opgericht, komt de groete bloei, in het pand op de Aardijk no. 374 pas na 1721. Uit een belastingaanslag van 1748 blijkt het bedrijf over^ een eigen oven te beschikken. Zij moet vijf gulden, dertien stui vers en twee penningen per Ja, ik wil graag sportief kennismaken met het Leidsch Dagblad. Ik hoef niet langer na te denken en neem gelijk een abonnement. Daarom krijg ik het Leidsch Dagblad de eerste 2 weken gratis in de bus! Ik betaal: per maand* 22,70 per half jaar 134,90 per kwartaal 67,45 per jaar 256,90 alleen mogelijk bij automatische betaling) Naam:Voorletter(s): Adres:Huisnummer: Woonplaats:Telefoon: 2.2*3 r Haast u, de voorraad is beperkt Showroom-verkoop-werkplaats Touwbaan 5 (hoek Rietschans) Leiderdorp Telefoon 071-410141 Saab dealer Donderdag koopavond Leiderdorp Autoboulevard Werkplaats-filiaal Levendaal 136-138 Leiden Telefoon 071-149341 Mitsubishi dealer stichting vakopleiding carrosseriebedrijf Postbus 1050 2340 BB Oegstgeest Tel. 071-153821 Stichting VOC zoekt voor haar regionaal oplei dingscentrum te Sassenheim een Voor het vervullen van de ze functie denken wij aan een functionaris, die ruime ervaring heeft opgedaan op het gebied van de car- rosseriebouw en/of auto schadeherstel. Kandidaten in het bezit van een FOCWA-patroonsdi- ploma verdienen de voor keur. Schriftelijke sollicitatie met gegevens over oplei- ^jling^enervaring^ende^aanJ^ FOfOPBOOUHTS Onze garantie: Foto's die niet naar uw zin "zijn, hoeft u niet te betalen! Zonder gezeur! Fotodiscounts Zeilmakerstraat 1 2222 AA Katwijk Tel. 01718-24432 Rijksstraatweg 336 2242 AC Wassenaar Tel. 01751-10023 DUIVENVOORDEN ELECTROTECHNIEK B.V. Herenweg 1 Kotwijk ZH vraagt met spoed Tel. 01718-25921 en 26481 na 17.00 uur 01719-15011 iedereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest de krant altijd en

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 20