Foto's maken met de videocamera u Fotograferen wordt steeds eenvoudiger De autokeuring: het zwaard van Damocles voor kneusjesrijders Nauwkeurige snelheidsmeter onbetaalbaar 'Topolino' 50 jaar geleden geboren Flitsers Autoklem fotostatief DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1986 tomodellen hoort ook de Fiat 500 Topolino thuis. Het typi sche tweezittertje, dat vijftig jaar geleden werd geboren. Er circuleren allang hardnek kige geruchten als zou Fiat plannen koesteren om met een nieuwe Topolino te komen. Zij zouden zelfs in een vergevor derd stadium zijn. Fiat zegt van niets te weten. Maar met welk wagentje het merk ook op de proppen zou komen, het zou het oude model niet kunnen doen vergeten. Trouwens, men kan die kostelijke vehikeltjes nog steeds op de Italiaanse we gen tegenkomen, vele Italianen kunnen er geen afstand van doen. Bescheiden Zoals zo vaak in de autohisto rie begon het met een 'onmoge lijke' opdracht van bovenaf: Fiat-baas Agnelli eiste een 'klein, economisch model voor mensen met een bescheiden beurs'. De historie had echter al dui delijk gemaakt dat zoiets ge makkelijk is gezegd, maar moeilijk is gedaan. Ingenieur Dante Giacosa werd met de klus opgescheept. Hij had er een hard hoofd in, maar met medewerking van velen slaag de hij toch. Alleen vond men zijn eerste model te luidruch tig. Recordtijd Maar ook dat probleem werd opgelost en de Topolino kon de weg op. Een wagen van 3,20 meter lengte, 535 kg zwaar en met een topsnelheid van even 80 km/uur. Testrijder en ex- topcoureur Carlo Salamona reed van Turijn naar Rome (735 km) in de recordtijd van 10 uur en 10 minuten- De eerste Fiat 500 was gebo ren. Hij kostte 100 lire minder dan Agnelli als grens had ge steld. Het was type A. Het werd de aanloop van een lange serie: type B en type C. Sinds 1936 zijn er om precies te zijn 519.646 Fiats 500 gebouwd. En dat voor 's-werelds kleinste au to. Op de voorgrond de still-videocamera met de floppy's, daarachter v.l.n.r. de "glansmachine", de transceiver, de printer met daarnaast het scherm met de recorder. het risico wel te nemen. Vorige maand bracht Canon het systeem uit op de Japanse markt. Vanaf nu is het ook in Europa verkrijgbaar. De camera gaat ongeveer 7500 gulden kosten, voor de recorder moet zo'n 6000 gulden worden be taald. Maar met die uitgave van bij na 14.000 gulden kun je alleen nog maar foto's op een televisiescherm tonen. De printer om de foto op pa pier af te drukken, kost 14.000 gul den. En wie dan ook nog een trans ceiver wil aanschaffen, moet op een totale investering van onge veer 80.000 gulden rekenen. Aan het systeem kleven ook an dere, kwalitatieve bezwaren. Een foto die via het huidige procédé is gemaakt, is opgebouwd uit onge veer 18 miljoen puntjes (pixels). De foto gemaakt met een still video camera, telt 380.000 pixels en dat betekent dat de afdruk kwalitatief veel minder is. De fabrikanten ver wachten dat zij het aantal pixels nog kunnen opvoeren. Ze hebben dat echter niet alleen in de hand, omdat ook het huidige televisiesysteem zal moeten wor den aangepast. Nu is een tv-beeld opgebouwd uit 525 lijnen, wat overeenkomt met 525.000 puntjes. De nieuwe 'high-definition'-televi- sie gaat 1125 lijnen tellen. Maar wil een afdruk op een tv-scherm van dezelfde kwaliteit zijn als een ge wone foto, dan zou het beeld zo'n 1500 lijnen moeten hebben. Nieuwe films van Kodak Kodak heeft twee nieuwe zwart/wit-films gepresenteerd, waarop een nieuwe techniek (fijnere korrel, verbeterde scherpte) is toegepast. Het gaat om de T-Max 100 en de T-Max 400, die een betere beeldkwali teit geven. De films zijn alleen bedoeld voor professionele ge bruikers. Kodak heeft ook een nieuwe Kodachrome-film ontwikkeld met een gevoeligheid van 200 ASA. Deze film leent zich met name voor het gebruik met te lelenzen. De film, alleen in kleinbeeldformaat, is begin volgend jaar in Nederland ver krijgbaar. Nieuw is verder de Kodachrome 64-film in het 120- formaat, eveneens vanaf begin volgend jaar verkrijgbaar. Een reeks van bedrijven presen teerde tijdens de beurs nieuwe ca mera's, zowel compact als spiegel reflex, die het fotograferen op nieuw eenvoudiger moeten ma ken. Het gaat bij de meeste firma's om uitbreiding van de mogelijkhe den en verbeteringen van bestaan de modellen. Lange tijd was de spiegelreflex camera vanwege zijn ingewikkelde bediening alleen in trek bij profes sionals en de gevorderde amateurs. Maar de nieuwe spiegelreflexca mera's onderscheiden zich qua be diening niet meer van de compact- camera's. Ook de spiegelreflexca mera is volautomatisch geworden: het is nog maar een kwestie van richten en afdrukken. Paradepaardje Het paradepaardje van Nikon is de F 501 AF, die is uitgeroepen tot de Europese camera van het jaar. Het is een zelf-scherpstellend toe stel (auto focus), waarvoor Nikon negen nieuwe lenzen heeft ontwik keld. Het grote voordeel is dat ook de oude lenzen van Nikon voor de nieuwe camera kunnen worden ge bruikt. Maar scherpstelling ge beurt dan natuurlijk nog handma tig. Het toestel is al verkrijgbaar en kost ongeveer 1200 gulden. Chinon introduceert de volauto matische spiegelreflexcamera CP- 7 met drie programma's: handbe diening, halfautomatisch en volau tomatisch. Het inleggen van de film, het transporteren en het te rugspoelen doet de camera zelf. De- automatische belichtingstijden va riëren van acht seconden tot 1/ 2000. De door een motor aangedre ven camera kan 2,5 opnames per seconde maken. Ook de Oostduitse firma Praktica presenteert een nieuwe spiegelreflexcamera, de Praktica BCA met automatische belichtingstijden van 1 seconde tot 1/1000. Olympus komt met de OM- 4 Ti, een verbeterde versie van de OM-4. Compact De nieuwe compactcamera's met ingebouwde flitsers zijn in Keulen onder meer geïntroduceerd door Pentax (PC-333, PC-555) en Con cord (AW 900). Chinon toont het model Splash AF, die dank zij een infrarood-systeem zelfs bij vol strekte duisternis voor haarscher pe foto's zorgt. Bijzonder is de Au- to-GX-Tele-compactcamera van Chinon, omdat dit toestel twee len zen telt: 35 mm. en 55 mm. NIEUW OP PHOTOKINA door Jos Heymans De auto-GX-tele-compactcame- ra van Chinon. (foto's gpd) De Nikon F 501camera van het jaar. De volautomatische spiegelre flexcamera van Chinon. De compactcamera met inge bouwde flitser van Pentax. Op de grootste fotobeurs ter wereid, Photokina in keulen, is een revolutionair systeem geintroduceerd dat afrekent met alle kenmerken van de tra- De firma Osram presenteerde op de Photokina twee nieuwe flitsers, de VS 280 en de VS 340, voor de spiegelreflexcamera. Het gaat om compacte flitsers met meer licht opbrengst. Daardoor kunnen on derwerpen op grotere afstand wor den gefotografeerd (richtgetal 34 bij een 100 AS A-film). Dank zij va riabele reflectoren zijn de flitsers zijn geschikt voor het gebruik van lensen, variërend van 28 mm. tot 85 mm. Voor indirect flitsen tot 90 graden verticaal worden gedraaid. Metz heeft aan zijn serie profes sionele flitsers een nieuwe toege voegd, de Mecablitz 60 CT 4. Het richtgetal van deze flitser is 60 en dat betekent dat met een 100 ASA- film over een afstand van 30 meter en met een 400 ASA-film over een afstand van 60 meter kan worden geflitst. ditionele fotografie. Fotorol letjes worden overbodig, ont wikkelen en afdrukken hoeft niet meer. Het nieuwe systeem heet still video en betekent simpelweg foto's maken met een videocamera. De nieuwe camera ziet eruit als een normaal fototoestel, maar daarmee houdt elke verdere gelijkenis op. Opnames worden niet op een rol letje, maar via elektronische weg op een magnetische schijf, een floppy, vastgelegd. Op het schijfle, twee keer zo groot als een lucifers doosje, gaan 50 opnames. De flop py kan worden uitgewist en op nieuw gebruikt. Pas rta honderd keer hergebruik, dat wil zeggen 5000 foto's, ontstaat er enig kwali teitsverlies. De floppy wordt in een recorder gestopt en de foto's kunnen on middellijk op een televisiescherm worden bekeken, Dat kan op elk gewenst moment, want de floppy hoeft niet eerst volgeschoten te zijn. Als het schijfje daarna weer in de camera wordt gedaan, zoekt het toestel automatisch het eerstvol gende vrije beeld om een nieuwe foto te kunnen maken. De foto's kunnen niet alleen op televisie worden getoond, maar het is ook mogelijk om met behulp van een printer afdrukken op papier te maken. Het printen van een kleu renfoto duurt maar ongeveer twee minuten. De belangrijkste toepassing van het still video-systeem is echter de razendsnelle verzending van foto's, wat vooral voor kranten van be lang is. Met de huidige techniek gaat veel tijd verloren aan ontwik kelen en afdrukken. Het nieuwe systeem maakt dat tijdverlies vol ledig ongedaan. De foto kan on middellijk via een 'transceiver* (een zend- en ontvangapparaat), naar de krant worden geseind. Het zenden gaat via een gewone tele foonlijn en duurt voor zwart/wit-fo- to's 90 seconden en voor kleuren opnames vier minuten. Still video is als systeem minder nieuw dan het lijkt. Sony ontwik kelde al in 1981 een still video-ca mera, maar tot produktie is het vanwege de hoge kosten nooit ge komen. Andere bedrijven durfden Steeds meer amateurfotografen gaan over tot de aanschaf van een zoom lens ter vervanging van lenzen met een vast brandpunt. Het grote voor deel is dat één lens (van groothoek tot tele) voldoende is voor het maken van foto's, waarvoor vroeger verschillende lenzen moesten worden ge bruikt. De Japanse fabrikant Cosina heeft een zoomlens 75-200 mm., f 4.5) ontwikkeld, die zichzelf scherp stelt (auto focus). De a utomatische scherp stelling kan echter ook worden uitgeschakeld. Opvallend is dat de lens is slechts 129,5 mm. lang is. Hij weegt 650 gram en kan op alle bekende spiegelreflexcamera's worden gebruikt. Om het fotograferen van wilde die ren in parken als de Beekse Bergen vanuit de auto te vergemakkelij ken, heeft Novoflex een spéciaal klemstatief ontworpen. Het statief wordt aan de zijruit vastgeklemd, waarna de camera erop wordt be vestigd. Dankzij die bevestiging is het mogelijk haarscherpe foto's te maken. Met een 400 mm.-lens kan tot een belichtingstijd van 1/30 pro bleemloos worden gefotografeerd. De camera kan zonder kans op schade tijdens het rijden aan het raam bevestigd blijven. Voor nog een (te) groot aantal particuliere autorijders is de datum waarop hun wagen voor de eerste maal verplicht onder strenge ogen van de autokeur ders moet verschijnen een bo ven hun hoofd bengelend zwaard van Damocles. Het blijkt dat lang niet iedereen precies weet wanneer hij of zij (of liever de auto) aan de beurt is. Wanneer je het nieuwe deel III van het kentekenbewijs ontvangt, vind je daarop een oproep voor de keu ring, als de wagen daarop grond van zijn leeftijd aan toe is. Men kan zich echter niet verschuilen achter de smoes 'daar heb ik helemaal niet op gelet', want de wet zegt dat men de verplichte keuring zelf in de gaten moet houden. Veel autobezitters weten diep in hun hart dat er bij de keuring wel iets boven water zal komen. Maar een auto hoeft vanwege een man kement beslist niet meteen naar de schroothoop. Een simpele repara tie kan vaak voldoende zijn om de verplichte sticker alsnog op num merplaat te krijgen. De keuring kan - zoals gemeld - worden uitgevoerd bij erkende ga ragebedrijven (zichtbaar aan een schild), bij de keuringsstations van de Rijksdienst voor het Wegver keer of bij een ANWB Technosta- Samengesteld door Koos Post tion. De keuring kost overal vijftig gulden. Wie de keuring bij de (erkende) garage waar men vaste klant is zal niet op consideratie mogen hopen. Er wordt steeksproefsgewijs con trole uitgeoefend en als er gesjoe meld zou worden, raakt het bedrijf zijn keuringsbevoegdheid kwijt. Maar een koude douche is te voorkomen door tijdig voor de keuring zelf de belangrijkste keu- ringspunten na te lopen, of de gara ge te vragen de auto eens op de brug te zetten. Nodige reparaties of vervangingen kunnen dan voor de officiële keuring worden uitge voerd. Als ze de moeite nog lonen... De punten waarop bij de keuring vooral wordt gelet zijn: gordels, banden, brandstofsysteem, claxon (een 'orgeltje' mag niet), portierslo- ten, elektrisch circuit, handrem, motor en aandrijving, remmen, roest in dragende delen, wissers, schokdempers, snelheidsmeter, spiegels, uitlaat, verlichting en ver warming. Modieuze terrein wagen van André Courrèges Een modieu ze terreinwa gen. Aange kleed door mo dekoning And ré Courrèges. De couturier was dezer da gen in Spanje aanwezig bij de presentatie aan de pers. Hij was graag bereid er even in te poseren. Deze op vier wielen aangedreven Land Rover-Santana wordt in Spanje gebouwd onder licensie van Suzuki. De wagen is nog geen 3Vz meter lang, dik anderhalve meter breed en 1,7 meter hoog. Hij weegt 910 kilo. De verkoop begint half september. Hij kan zowel open als met een harde kap gesloten worden gebruikt. (foto ap> Serieuze sleutelaars kunnen be paalde gebreken best zelf verhel pen. Bij Halfords, een nationale ke ten van winkels voor auto- en fiets- benodigdheden, gereedschappen enz., ligt over de verplichte perio dieke autokeuring een gratis infor matief bulletin. Er staan bruikbare tipS in. Zo wordt er bijvoorbeeld op gewezen dat het nut heeft de auto keurig ge wassen voor de keuring aan te bie den; dat maakt een nette eerste in druk. Ook over andere auto-onder werpen zijn zulke infor-bulletins verkrijgbaar, zoals over zelf olie verversen, remmen-onderhoud en het veilig vervoeren van fietsen met de auto. t 's Werelds kleinste auto is nog steeds te zien op de Italiaanse wegen. Snelheidsmeters zijn zelden nauw keurig. 'Té optimistisch', constateert de criticus. 'Ze lopen voor', zegt de fabri kant. 'En dat moet wel', voegt hij er aan toe. 'Waarom dan?', vraagt de auto mobilist zich argeloos af. De vrouw of man achter het stuur ergert zich aan dat gebrek aan accurateresse. Op de weg komt zij of hij dan hier dan daar een snel heidsbeperking tegen. Dan is het makkelijk als men precies weet hoe hard men rijdt. Waarom kan zo'n ding dan niet exact de snel heid aangeven?. Dan weet de auto mobilisme) ten minste waar hij of zij aan toe bent. Te duur De fabrikant zegt het ook wel te willen, maar dat het gewoon niet kan. Een perfect systeem is te duur. Het is weer roeien met de be schikbare riemen. Werd de snel heid vroeger nog wel eens anders gemeten, tegenwoordig wordt het toerental op de versnellingsbakas als basis genomen. Immers: zo snel als de wielen draaien zo snel draait ook die ver snellingsbakas. Uiteindelijk is dus het toerental van de wielen bepa lend. De snelheidsmeter doet alles wat die wielen doen. En daarmee komen de onnauwkeurigheden. Om de wielen zitten echter ban den, die lang niet allemaal gelijk zijn. Bij de bandenfabricage wordt een tolerantie van min 1,5 tot plus 2,5 gehanteerd. De bandomtrek kan derhalve zo'n 70 millimeter va riëren. Dat geeft afwijkingen in de snelheidsmeting. Hoe kleiner de wielomtrek, hoe sneller bij een eenzelfde rijtempo het wiel draait, dus hoe meer de snelheidsmeter aangeeft. Nog (neer En zo kan men nog meer on nauwkeurigheden aanwijzen. Een ander merk een andere maat. Zo mer- of winter: min of meer om trek. Nieuwe of oude band: min of meer afgesleten. Te lage banden spanning heeft een geringere bandomtrek. de De zwaarte van de lading kan ook van invloed zijn. Zelfs het wegdek speelt mee: op een nat wegdek ontstaat meer slip dan op een droog wegdek, op zand meer dan op asfalt. Dat kan al snel twee procent uitmaken. En hoe sterker de slip hoe hoger de snel heidsaanduiding. Tolerantie Ten slotte: als men een banden- producent wel een tolerantie toe staat dan mag de fabrikant van snelheidsmeters die toch ook heb ben. Anders worden hun meters onbetaalbaar. Deze tolerantie ligt bij snelheidsmeters op anderhalf procent. Een en dezelfde meter kan dus onder invloed van tempe ratuur of ouderdom tot anderhalf procent afwijken. Tal van onnauwkeurigheden derhalve. Wat moet de fabrikant er tegen doen? Hij kan niets meer doen dan zijn apparaten zo ver te laten voorlopen dat in het gebruik De snelheidsmeter die voor 100 pr een poosje op zich laten wachten. als alles goed gaat (maximale ban- denomtrek, nieuwe profiel, juiste bandenspanning, geringe belading en geen slip) de snelheidsmeter minder dan 1 km/uur achterloopt. Dan komt de snelheidsmeting bij slechts één of twee optredende on nauwkeurigheidsfactoren aardig in de buurt. Optisch ideaal Kan het niet anders? Moet die onbetrouwbare wielomwenteling als basis blijven dienen? Natuur werkt, zal nog wel (foto PR) lijk kén het anders. Ideaal zou een apparaat zijn dat de snelheid recht streeks in contact met het wegdek meet. Er zijn optische meetsyste men die dat kunnen. Maar wie zal dat betalen? Er zul len niet zo veel autokopers zijn die voor naar schatting duizend gul den de onnauwkeurigheid in de meting willen wegwerken. Dus zal de huidige snelheidsmeter nog wel jaren blijven. Maar als hij het al te bont maakt men kan hem in de garage laten af stellen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19