'Ik liep er voor spek en bonen bij' Oranje trekt lijn door België maakt forse misstap Erwin Koeman teleurgesteld Michels neemt spelers in bescherming na zwakke generale Ruim 25.000 aanmeldingen 'Elfsteden' DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1986 PAGINA 13 BRUSSEL (ANP/DPA/RTR/AFP) - Het Belgische voetbalelftal, deze zomer nog triomfantelijk vierde in de wereldtitelstrijd in Mexico, moest gisteravond in de eerste de beste groepswedstrijd voor het Eu ropees kampioenschap voor eigen later 3-0 van. Volledig verdiend zorgde Hagi er in de slotminuut voor, dat Roemenië met groot ver trouwen de rest van de kwalifica tieduels tegemoet kan zien (4-0). Wales behaalde een zwaarbe- publiek onverwacht een punt af- vochten gelijkspel in zijn eerste staan aan Ierland. Voor 22.212 toe schouwers werd het in het Heizel- stadion na een matig duel 2-2. Bij de rust was het 1-1. In de laatste minuut redde de Ier Liam Brady i punt voor zijn ploeg door een wedstrijd voor kwalificatiegroep zes tegen Finland. Voor bijna 10.000 toeschouwers werd het in Helsinki 1-1. Invaller Neil Slatter zorgde in de 68e minuut, een kwar tier nadat hij voor de geblesseerde strafschop achter Jean-Marie Pfaff middenvelder David Williams op te schieten. Pfaff had de strafschop zelf veroorzaakt door Stapleton reglementair af te stoppen. het veld was gekomen, voor de ge lijkmaker. Hij kopte de bal na een hoekschop van Blackmore tegen de onderkant van de lat, waarna De Belgische bondscoach Guy doelman Kari Laukkanen kansloos Ari Hjeln had Finalnd daar- Nico Claesen loopt juichend weg nadat hij België op voorsprong heeft gezet. PRAAG (GPD) Met een paar uitspraken typeerde Erwin Koeman eigenlijk alle proble men van het Nederlands elftal. „In de eerste helft dacht ik op een gegeven moment: wat. doe ik hier eigenlijk?", merkte de linker-middenvelder van Oranje laconiek op na de verloren oefeninterland tegen Tsjechoslowakije. Hij doelde daarbij niet op de ronduit naargeestige entourage in het Strahov-stadion in Praag, maar legde zijn vinger direct op een van de zeerste plekken. De linker-flank dus. Thijs was ontgoocheld na afloop. „Zoiets mag natuurlijk in de laat ste minuut niet gebeuren", zei hij verwijtend in de richting van libe ro Frankie Van der Eist en Pfaff. „Het moet een gebrek aan concen tratie zijn geweest". Voor de wed strijd had Thijs nog verklaard, dat België wel alle thuiswedstrijden voor groep zeven zou moeten win nen om zich te kunnen kwalifice- r de eindronde. Na dit ge- r op voorsprong gezet., Bulgarije had gisteravond in Glasgow weinig geluk in zijn eer ste kwalificatiewedstrijd voor het Europees voetbalkampioenschap. De Bulgaren verdienden in Glas gow tegen de tegenvallende Schot ten eigenlijk de zege in een duel voor groep zeven, waarvoor op de zelfde avond in Brussel ook België en Ierland gelijkspeelden (2-2). Het bleef 0-0. <roto epa) „Iedereen is rechts georiënteerd en zoekt automatisch de rechter kant", klaagde de in Belgische dienst spelende voetballer. „Ik ben Vitesse: periodetitel lonkt De Oosteuropeanen, die in Mexi co tijdens de wereldtitelstrijd de tweede ronde haalden zonder een wedstrijd te winnen, gaven de Schotse defensie handenvol werk. DEN HAAG (ANP) - Drie rode kaarten ontsierden gisteravond de achtste Maar dat leverde geen enkele tref- speeldag in de eerste divisie. Scheidsrechter Eilenberg had het in Schie- fer op. En aangezien de Schotten dam wel erg moeilijk. De arbiter moest tijdens de wedstrijd SW - Hee- aanvallend ook geen vuist konden lijkspel zijn de Belgen dus al ge- renveen tweemaal naar de rode kaart grijpen. Mulder (SVV) en Schuur- maken, bleef de stand 0-0. Ook de mans van Heerenveen moesten het veld verlaten. De derde uitsluiting inzet was voor NEC-speler De Groot, die i van het terrein werd gestuurd. Heerenveen raakte in Schiedam niet alleen Schuurmans kwijt, maar ook de koppositie in de eerste divisie. De Friezen verloren met 0-2 van SW. Het verlies van Heerenveen werd in Arnhem met gejuich ontvan- dwongen ook in de uitwedstrijden (de groep wordt gecompleteerd door Bulgarije, Schotland en Lu xemburg) iets te laten zien. België was wel het gehele duel i de rust Kenny de enige linksbenige in deze groep van vijftien, dus liep ik er op links voor spek en bonen bij". Dat laatste echter gold niet voor hem alleen, maar voor vrijwel alle dertien vaderlandse voetballers die gisteren in actie kwamen. Geza menlijk goed voor een transfer- waarde van zo'n 20 miljoen gulden, was het rendement van het Hol landse kapitaal dit keer nul kom ma nul. Alle positieve verhalen die naderhand toch weer werden op gehangen ten spijt, ziet de nabije toekomst van Oranje er dan ook niet bepaald zonnig uit. Vóór de laatste test dacht Michels alleen moeilijkheden te zullen krijgen i Breda door scheidsrechter Bakker Dalglish, de 35-jarige speler-r r van Liverpool, die zijn 101e cap de meerderheid, maar de uitvallen gen. Vitesse, dat RBC versloeg met 3-1, staat er opeens goed kopgrage Ieren bleven ge- strijd om de eerste periode-titel. De Gelderlanders hebben tien punten uit s duels, drie minder dan de vaarlijk. Binnen achttien minuten behaalde, bleef zonder resultaat. De Franse voetballers zijn er te gen het .nietige' IJsland niet in ge slaagd de weg naar de eindronde de Europese titel van 1988 in stond het al 1-1. In de veertiende keer speelde. minuut rondde Nico Claesen door Vercauteren genomen hoek schop doeltreffend af. Vier minu ten later passeerde Stapleton doel man Pfaff met het hoofd. Vlak voor het einde van de eerste helft gaf de Roemeense arbiter Ion Igna nog koploper DS'79, dat echter al acht West-Duitsland met ning te beginnen. In eigen land zijn Er vielen opvallend veel doelpunten in de eerste divisie: 25 in zev wedstrijden. Maar liefst zes spelers scoorden twee keer. Bannon Landsbergen voor NAC, Van der Ark voor Cambuur, Van de Brom (Vi- De Fransen, met doelman Bats en tesse), Boogers (DS '79) en Jansen van Telstar. Cambuur - RKC trok met zevenduizend kijkers de meeste toeschou- w wers. In totaal kwamen er bijna achttienduizend bezoekers op de wed- de schade beperkt tot één verlies- strijden af. Telstar zag het toeschouwersaantal drastisch verminderen na punt en bleven zodoende als sterren verder Battiston, Amo- Tigana en Fernandez, hielden Scifo (Bel) de slechte resultaten van de afgelopen weken. In Velsen bezochten echte koude douche in het land slechts 800 voetbalaanhangers het duel Telstar - Heracles, de geysers gespaard. Olsen uitblinker bij Denen LEIPZIG (ANP/DPA) - Door een doelpunt van John Eriksen heeft het Deense elftal gisteravond in Leipzig de vriendschappelijke wedstrijd te gen Oost-Duitsland gewonnen. De voormalige spits van Feyenoord maakte in de 24e minuut het enige doelpunt. De 45.000 toeschouwers zagen een saaie wedstrijd. De Oostduitsers kregen nauwelijks kansen. De Denen speelden voorzichtiger en minder verrassend dan in Mexico. Uitblinker in het team van Sepp Piontek was Jesper Olsen. Over twee weken speelt Denemarken een vriendschappe lijke wedstrijd West-Duitsland. Zweden begon de voorbereiding op de kwalificatieronde met een over winning van 1-0 op Engeland. Johnny Ekström scoorde in de 51e minuut. Doelman Peter Shilton behoedde Engeland in zijn 87e interland-wed strijd voor een grotere nederlaag. In de tweede helft bleef België beter, al toonden Ceulemans en Vervoort bij lange na niet hun Me- xico-vorm. Een lang Belgisch of fensief had in de 70e minuut resul taat toen Scifo doelman Bonner passeerde na weer een hoekschop van Vercauteren (2-1). België leek op de gewenste winst af te steve nen totdat Pfaff in de 90e minuut de op hem afkomende Stapleton de weg versperde. Igna gaf een strafschop, waaruit Brady 2-2 scoorde. „Er was geen sprake van een strafschop", deed Pfaff na af loop onschuldig. „Ik bleef alleen staan, verder deed ik niets, wat ver,- boden was". PRAAG (GPD) Het venijn waarmee Rinus Michels gis teravond na afloop van Tsjechoslowakije-Nederland (1-0) de kleedkamerdeur achter zich dichttrok, paste voorbeel dig bij de flater die Oranje in Praag heeft geslagen. Maar wie verwacht zou hebben dat de bondscoach de internatio nals flink de kast uit zou keren kwam bedrogen uit. In plaats daarvan zwaaide hij de ploeg zelfs lof toe voor de goede tweede helft en was er volgens hem weinig reden om somber te zijn voor de EK-kwalificatiewedstrijd over doelpunten "niet "vrijuit vier weken tegen Hongarije. Hij had al evenmin aanmer- het toch aan vele fantas- kingen op de instelling van de spelers, „die zowel voor als na de rust goed was". Roemenië is de reeks kwalifica tiewedstrijden voor het Europees kampioenschap inponerend be gonnen met een zege van 4-0 op Oostenrijk. De wedstrijd telde voor groep één, waar verder nog Alba nië en Spanje deel van uitmaken. Hoewel de Oostenrijkse doelman Klaus Lindenberger bij twee Roe- ging. tische reddingen van hem te dan ken, dat zijn ploeg niet met een nog beschamender marge verloor. De Roemenen, met acht spelers van Europacuphouder Steaua Boeka rest, waren over alle linies de bete- fer toen Lindenberger mistastte bij een Roemeense hoekschop. Iovan had toen geen moeite de bal in het lege doel te werken. In de 61e mi nuut scoorde Iovan opnieuw en Lacatus maakte er twee minuten Nu is het een bekend gegeven in de voetballerij dat je vanaf de tribune een wedstrijd beter kunt beoorde len dan aan de rand van het speel veld. Maar als de meningen zo lijn recht tegenover elkaar staan, krijg Vlak voor rust viel de eerste tref- je eerder het gevoel dat je naar een andere wedstrijd hebt zitten kij ken. Of poogde Michels, die vanaf overlopen de bank niet een keer overeind miljoenend kwam, zijn eigen straatje schoon te vegen? Want de kritiek op het pe perdure vaderlandse voetbalgezel schap mocht de bondscoach zich net zo goed zelf aantrekken. Al maandenlang heeft de opper bevelhebber in Zeist de mond vol over de gebrekkige wedstrijdmen taliteit van de Nederlandse voet balprof en staat de winst sinds en kele maanden bij hem voorop. Dat bij voetbalduels -Maar Iers in het veld worden gestuurd zonder enige kennis van de tegen stander? Als clubtrainer zou hem dat nooit zijn overkomen, nu als bondscoach tastte hij volledig in het duister over de speelsterkte van de fysiek en conditioneel ster ke Tsjechen, die in de eerste helft konden doen en laten wat zij wil den. Politie berekent kosten inzet >ij voetbalduels ROTTERDAM (GPD) Poli tiekorpsen in steden, waar be taald voetbal wordt gespeeld, gaan nog dit jaar inventariseren hoeveel het inzetten van agen ten bij voetbalwedstrijden kost. De verschillende korpsen krijgen daartoe de beschikking over een standaardformulier waarop moet worden aangege ven hoeveel agenten zijn inge zet bij voetbalwedstrijden en hoeveel uren zij hebben ge werkt. Deze gegevens worden vervolgens opgeslagen in de databank van het Centraal In formatiepunt Voetbalvandalis me bij de gemeentepolitie Utrecht, waar sinds augustus ook informatie over vandalen wordt opgeslagen. De politie hoopt hiermee een duidelijker beeld te krijgen van de kosten die met de aanwezig heid van agenten bij voetbal wedstrijden zijn gemoeid. „Tot op heden", aldus de Rotter damse commissaris van politie, J. H. Karei, initiatiefnemer van een landelijke registratie, „ge beurt dit vaak nog te hooi en te gras". De landelijke registratie loopt vooruit op de discussie om clubs eventueel te laten meebetalen voor de aanwezig heid van politie bij voetbalwed strijden. Die discussie zal bin nenkort worden gevoerd bin nen het Landelijk Overleg Voetbalvandalisme (LOV), waarin onder meer politie, jus- ij titie, de gemeenten en de I KNVB zijn vertegenwoordigd. voetballers van de straat had ge plukt die nog nooit eerder met el kaar hadden gespeeld. Het in Praag voor de vijfde keer herhaal de experiment met Kieft en Van Basten in de spits was een regel rechte mislukking, doordat Oranje op het middenveld compleet werd de aanvoer naar het daardoor volledig achterwege bleef. Daar kwam bo vendien nog eens bij dat Erwin Koeman, de enige linksbenige veldspeler in de selectie, er voor de rust voor spek en bonen bijliep doordat Oranje steeds weer zijn heil zocht over rechts. „In die eerste helft", moest Mi chels naderhand tot zijn eigen schade bekennen, „hebben we voortdurend achter de tegenstan- der aangelopen en kregen wij nooit het dan te rijmen dat elf spe- greep op de wedstrijd. Dat lag ook Opdrachten De gevolgen waren voor Oranje desastreus. Volgepompt met op drachten als zij vooraf waren, re sulteerde het plan de campagne in de dramatisch slechte eerste helft in een overdreven voorzichtige taktiek. Waarmee andermaal het wel aan dat bewijs werd geleverd dat een ploeg speelt zoals de coach dat wil. Van enige bezieling was geen sprake, het tegenspel dat Oranje bood was zo slap en ongeinspireerd dat de 1- 0 achterste nd bij rust maar een slap aftreksel was van de werkelij ke krachtsverhoudingen in het veld. Van de wil om te winnen was in de verste verte geen sprake. Dat kun je moeilijk Michels verwijten, zoals Kees Rijvers destijds even min blaam trof voor het kwakke lende optrede* van Oranje. Je kunt de bond, in casu de technische staf, echter wel verwijten dat zij op een hoogst ongezonde manier zijn om gesprongen met de belangen van het vaderlandse voetbal. Het pleit al evenmin voor de labbekakkerige instelling van de Nederlandse voetbalprofs dat zij in het veld dienovereenkomstig en uiterst krampachtig aan het werk gingen. Van enig samenspel was in dat eerste part geen sprake en leek het er verdacht veel op of Michels elf de Tsjechen", ontdekte hij pas tijdens de wedstrijd. „Ik wist niet dat er zoveel beweging tussen de linies zat en dat er zoveel werd ge lopen". De bondscoach was daar door gedwongen halverwege zijn plan te herzien. „Het klinkt para dox, maar het was gewoon nodig om een aanvaller op te offeren voor een defensieve middenvelder om op die manier meer aan de bal te komen". Dat lot trof Wim Kieft die in de kleedkamer mocht achterblijven en in wiens plaats Suvrijn het mid denveld kwam versterken. Halstar- rig weigerde Michels echter het duo Van Basten-Kieft te beoorde len, maar kondigde hij vervolgens iat over vier weken in Boedapest dat tweetal niet op nieuw samen in het veld zal staan. „Dan moet ik te veel loslaten op het middenveld en dat kan alleen als je sterker bent dan de tegen stander. Tegen Hongarije zie ik dat niet gebeuren". Dus ligt het voor de hand dat Van Basten in Boedapest zal wor den gekoppeld aan Gullit, zoals dat gisteravond in Praag na de rust ook het geval was. Andermaal kon Ruud Gullit in een fel duel om de bal gewikkeld met de Tsjech Ivan Hlasek. de PSV-er in die rol amper potten breken. Met de rug naar de goal van de tegenstander blijkt Gullit tot aanmerkelijk minder in staat dan wanneer hij vanaf de eigen helft kan opereren en hij kan aan zetten voor zijn gevreesde demar rage. De urenlange discussie in Eindhoven, die uiteindelijk leidde tot zijn terugkeer als libero, is in Zeist echter niet aan de orde. Simpel Datzelfde geldt ten aanzien van de positie van Ronald Koeman, die bij PSV op het middenveld speelt maar die Michels in Oranje het liefst als libero ziet. Op hem viel gisteravond niet eens zo gek veel aan tu merken, ?1 mag de Gronin ger het zich wel persoonlijk aanre- kener dat de organisatie niet altijd deugc e en er vaak te slap en te laat werd ingegrepen. De treffer van Knoflicek, vier minuten voor de rust, kwam echter vollec ig op het conto van Van 't Schip, die zich wel erg simpel opzij liet zetten waarna de Tsjech de verste hoek uitzocht. De problemen van Oranje lagen eohter vooral op het middenveld, dat niet alleen mankracht tekort kwam maar dat ook veel te traag opereerde om rendement te halen uit het spitsenduo Van Basten- Kieft. Met de komst van Suvrijn kwam daarin na de rust weliswaar verbetering, zo goed als Michels het voorstelde was het op geen stukken na. Oranje speelde toen weliswaar wat feller en agressie ver, desondapks wist de ploeg zich niet een uitgespeelde kans te ver schaffen. Voor Van Basten was het ook maar goed dat er geen verte genwoordiger van Inter Milan op LEEUWARDEN (GPD) - Het aantal aanmeldingen voor de Vereniging De Friesche Elf Ste den is inmiddels opgelopen tot bijna 25.000. Kwam de post vlak na 30 augustus, toen bekend werd gemaakt dat de vereniging 2000 nieuwe leden kon inschre ven, met zakken tegelijk binnen. de stroom brieven is nu sterk af genomen. Ledenadministrateur Phlip Nota heeft zijn aanvankelijke schatting van 20.000 drastisch moeten bijstellen en gaat nu uit van een kleine 30.000 aanmeldin gen, als de inschrijvingstermijn op 21 september afloopt. Het bestuur van de vereniging hult zich tot die dag in stilzwij gen wat betreft de datum en wij-" ze van loting. Secretaris jhr. Gus- taaf Witsen Elias sluit echter niet uit, dat de computer ingescha keld wordt om de gelukkigen te selecteren. de tribune zat, want ook de Ajacied kon geen moment imponeren. Gemeten naar het aantal overtre dingen over en weer (27 van Oranje tegen 20 van de Tsjechen) oogde het duel als een kwalificatiewed strijd. In werkelijkheid was daar van geen sprake en sloegen de gele kaarten voor Rijkaard en Van Breukelen in feite nergens op. Te recht achteraf zat er ook maar drie man en een paardekop op de tribu ne (6500 toeschouwers), een bewijs temeer dat het voetbal in Tsjecho slowakije zo dood is als een pier. Die kant dreigt het Nederlandse profvoetbal ook op te gaan als er niet snel en structureel iets veran dert. Oranje zou daarin een voor trekkersrol kunnen vervullen, maar dan zullen de internationals heel wat beter voor de dag moeten komen dan gisteravond in Praag. Het verleden heeft echter ook ge leerd dat een goed presterend Oranje nog geen garantie is voor volle tribunes in de competitie. Maar het zou wel een eerste aanzet kunnen zijn tot betere tijden. De basis daarvoor moet over vier we ken in Boedapest worden gelegd. Want het Nederlands elftal kan het zich niet permitteren om voor de vierde achtereenvolgende keer op een groot internationaal toernooi te ontbreken. De ondermaatse prestatie van gisteravond beloofde wat dat betreft weinig goeds. Maar ook in voetbal kunnen tijden snel veranderen. met die linker-flank, erna moest worden vastgesteld dat er in vrij wel alle linies van het elftal proble men liggen. Er is dan ook nog heel wat werk aan de winkel voor de eerste EK- kwalificatie-interland tegen Hon garije, volgende maand in Boeda pest. „Als Nederland daar zo speelt als hier in de eerste helft, krijgt Hongarije een makkie", voorspel de Vaclav Jezek. „Wij hadden hal verwege al op 30 kunnen staan". De adviseur van bondscoach Ma- door Paul de Tombe sopust vond dan wel dat Oranje zich na rust had hersteld („met meer pressie en agressie en toen wel de juiste instelling"), maar liet er direct op volgen dat hij „niet al te kritisch" wilde zijn over de te genstanders. „Ze zullen in elk ge val meer moeten trainen en mis schien nog een oefenwedstrijdje moeten inlassen", gaf hij als gratis raad. „En verder zal Michels nu wel weten welke maatregelen hij moet nemen voor die wedstrijd in Hongarije". Vervanging „Daar zal ik niet spelen", besefte Erwin Koeman zich als eerste. „Dan is Valke terug en die is meer geschikt voor die plaats". Ook Wim Kieft heeft al een donkerbruin ver moeden dat hij in Boedapest niet zal worden ingezet. Zijn vervan ging in de pauze was daarvan giste ren al een voorteken, de woorden van Michels lieten later weinig ruimte voor twijfel. „Dat zal ik dan wel van hem horen", ontweek de spits van Torino het directe ant woord. „Hier ben ik alleen gewis seld, omdat het taktisch nodig was. We hadden inderdaad een verdedi gende middenvelder nodig, ik had alleen niet gedacht dat ik er uit zou moeten voor Suvrijn". Waarom hij dat niet had ver moed, kon hij met zijn spel niet duidelijk maken, maar met zijn mond wel. „Ik denk niet datje deze eerste helft als graadmeter mag ne men", zette hij als kanttekening bij de totaal mislukte samenwerking met Van Basten. „Er klopte niks bij ons, we hadden totaal geen grip op die Tsjechen die ons van alle kanten voorbij liepen. We kregen voorin bijna geen ballen en als je die niet krijgt, kan er ook maar weinig uit komen". Het was voor Marco van Basten zelfs aanleiding geweest zich steeds meer te laten terugzakken. „Ik maakte in de eerste helft vier overtredingen en dat was mis schien wel typerend", vond hij zelf. „Voor rust was de opbouw ook zo langzaam, dat we voorin gewoon niet aan de bal kwamen. Dan ga je vanzelf andere dingen doen". De in de nationale competitie zo trefzekere spits ging niet verder in op de combinatie met Kieft aan wie hij nu voor de vijfde keer (Hon garije thuis en uit, Cyprus thuis en vier minuten België in Brussel) ge koppeld was. Met heel. erg wisse lend succes en dit keer zelfs geheel zonder enig positief resultaat. Evenwicht Met de op het middenveld erg diep spelende Ruud Gullit was het evenwicht ook daar totaal zoek. Er was gewoon een speler te veel naar voren gericht, wat Michels onder ving met het inzetten van Suvrijn, die ook tegen West-Duitsland al zo goed was ingevallen. Met hem en met Silooy als betere mandekker dan Blind op de rechterkant werd de balans enigszins hersteld, al konden Gullit en Van Basten voor in ook in die fase nog geen potten breken. „Maar toen was er in elk geval wel pressie, sloten de linies beter aan en liepen we meer", vond Gullit als positieve punten. „De verhouding tussen de aanvallende en verdedigende middenvelders was hersteld. Zo moeten we in .Hongarije gaan spelen en ik vind datje dan best Kieft en Van Basten voorin kunt laten. Als je die proble men op het middenveld maar zo oplost". In dat middenrif was nu een ne gatief hoofdrolletje weggelegd voor John van 't Schip. Goed mee teruggegaan liet hij zich zo op het oog wel erg gemakkelijk wegzetten door doelpuntenmaker Knoflicek. „Maar hij gaf me een duw in mijn rug", verontschuldigde Van 't Schip zich. De Ajacied speelt in Oranje ook een totaal andere rol dan in zijn eigen ploeg waarin hij heel 'diep' voetbalt. In het Neder lands elftal wordt hij sterk terugge trokken gehouden, zoals ook Er win Koeman aan de andere kant. Bij Mechelen fungeert de laatste tegenwoordig als linksback, giste ren was hij linkshalf en linksbui ten. Maar terwijl Van 't Schip nog veel aan de bal kwam, daar liep Koeman totaal verloren rond. „Omdat ik de enige linksbenige speler was. En dat is toch tekenend voor de armoede van het Neder landse voetbal".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13