'Inzet ambtenaar vaak onvoldoende' 'Er leeft veel angst over voedingsmiddelen' Van Dijk uit kritiek Smit Ovens Holding in de moeilijkheden Onderzoek naar steun aan Hollandia Kloos 'Melkboeren meer laten betalen voor wegwerken van overschotten' DE RANK XEROX COMPACT SHOW KOMT NAAR LEIDEN OP 11 SEPTEMBER WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) - Geen automatische salarisverho gingen meer en een soepe ler ontslagprocedure voor ambtenaren zijn ideeen die minister Van Dijk (binnen landse zaken) binnenkort in het kabinet ter sprake zal brengen. Het ambtelijk ap paraat van de overheid moet de komende vier jaar met 20.000 mensen worden afgeslankt, te beginnen aan de top. Van Dijk heeft dat gisteren gezegd in een toe spraak tot secretarissen- en directeuren-generaal van al le ministeries. De bewindsman opende een scher pe aanval op het functioneren van de top van het ambtenarenkorps. In zijn korte ambtsperiode heeft hij geconstateerd dat het werk van de ene ambtenaar werk voor de an der schept zonder dat de opbrengst groter is: de overmaat van regelge ving, die de ander in zijn creativi teit belemmert of tot wanhoop brengt en van meer produktieve ta ken afhoudt. Bij de afslankingsoperatie van de rijksoverheid zal voorop moe ten staan een betere en doelmati ger werkwijze van het overheids apparaat zowel naar binnen als naar de burger toe. De afslanking zal aan de top moeten beginnen. "De trap zal van bovenaf moeten worden schoongemaakt. Door te beginnen Van Dyk zei de topambtenaren dat er gerede twijfel bestaat aan de produktiviteit en de doelmatigheid van de bij de rijksoverheid werkza me 170.000 ambtenaren. "De werkelijke arbeidsinzet, gemeten in effectief gewerkte uren ligt dik wijls beneden hetgeen redelijker wijs van een mens mag worden verwacht". Belangrijker acht de minister nog de doelmatigheid van het amb telijke werk. Hij hekelde de cul tuur "om de bal niet langs de kort ste weg in het doel te trappen maar om die op kunstige wijze zo lang mogelijk heen en weer te spelen langs commissiies en overlegorga nen en in de vorm van nota's en discussiestukken zonder dat de problemen wezenlijk worden op gelost". De minister is van mening dat niet alleen de uitvoering van be paalde taken van de rijksoverheid maar ook de beleidsbeslissingen in veel gevallen beter kunnen worden overgelaten aan hen die recht streeks te maken hebben met de genen die het beleid aangaat. Ook zullen ambtenaren niet lan ger meer dan nodig is op hun stoel gekleefd kunnen blijven. Zij zullen ander werk krijgen opgedragen. Er komt een lossere band tussen de aanstelling van de ambtenaar en de te vervullen betrekking. Bij de werving zal al rekening worden ge houden met een ruimere inzetbaar heid. Ook de ontslagprocedures voor 'ambtenaren zullen worden ver sneld. Tot nu toe kan het onslag van een ambtenaar vele jaren du ren, waardoor managers bij de overheid niet snel tot ontslag zul len overgaan. Minister Van Dijk zal zeer binnenkort hierover voostel len doen aan het kabinet. NIJMEGEN (ANP) - Smit Ovens Holding te Nijmegen heeft met haar werkmaatschappijen voorlo pig uitstel van betaling gekregen. Het bedrijf is in financiële moei lijkheden geraakt door met name de sterke terugval in orders van inertgas generatoren voor de petro chemische industrie en olietan kers. In de komende maanden dreigt een onderbezettingsverlies voor de 158 medewerkers, zo heeft de directie gisteren bekendge maakt. Smit heeft eveneens te kampen met het wegvallen van orders uit het oostblok en uit OPEC-landen vanwege schaasrste aan betalings middelen aldaar ten gevolge van de lage olieprijzen. Deze landen be horen tot de traditionele afzetge bieden van Smit Ovens. Voor deze tegenvallers kon voor alsnog onvoldoende compensatie worden gevonden in andere mark ten van Smit Ovens zoals de elek- tronicaindustrie. de verpak kingsglasindustrie en de milieu sector. Bewindvoerder mr. J.W.Bij- vanck zal trachten snel een oplos sing te vinden voor de gerezen pro blemen en tevens proberen de acti viteiten op kleinere schaal te conti- Districtsbestuurder A. Ver schuur van de Industriebond FNV zei dat vorig jaar bij het bedrijf blunders zijn gemaakt waardoor het eigen vermogen is aangetast. Daar komen nu nog afzetproble- men overheen: bestellingen voor industriële ovens en gasgenerato ren blijven uit. De bonden hebben gistermorgen met de bewindvoerder afgespro ken dat een overlevingsplan zal worden opgesteld. Volgens Ver schuur is dat de moeite waard om dat Smit een zeer op de toekomst gericht, kansrijk produktenpakket heeft. Zo maakt het bedrijf bij voorbeeld ovens voor het reinigen van vervuilde grond. De bond heeft met zijn kaderleden ook een nieuwe arbeidsorganisatie ontwor pen die aan de bewindvoerder zal worden voorgelegd, zei Verschuur. Hij noemde het wel duidelijk, dat aan een reorganisatie niet valt te ontkomen en dat daarbij ar beidsplaatsen moeten verdwijnen. Hoeveel valt volgens hem nog niet te zeggen. DEN HAAG (ANP) - De Kamer commissie voor financien heeft mi nister Ruding verzocht haar op korte termijn schriftelijk informa tie te geven over financiële steun van de overheid aan Hollandia Kloos, het bedrijf van de familie Lubbers. Dat gebeurt naar aanlei ding van de bewering enige tijd ge leden in het VPRO-tv-programma anderen Gouden Bergen dat niet zou zijn wordt gemaakt", aldus de be- voldaan aan de regels voor steun- windsman. verlening. Inclusief het burgerpersoneel i defensie en het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds zal de gehe le operatie 12 procent vön de ar beidsplaatsen gaan kosten. In 1987 zullen om te beginnen 4000 plaat sen moeten verdwijnen. „Binnen enkele weken komt Van Dijk met maatregelen voor de jaren 1988, 1989 en 1990. Ontslagen bij Bedford LONDEN (Rtr) - De Britse vracht- wagenfabriek Bedford, die in han den is van het Amerikaanse auto mobielconcern General Motors, gaat nog voor het einde van het jaar ongeveer 1.450 werknemers ontslaan, zo heeft het bedrijf giste ren bekendgemaakt. De ontslagen zullen het gevolg zijn van het slui ten van produktiebedrijven in Lu- ton en Dunstable. Bedford lijdt al jaren zware verhezen. De bedrijven in Luton en Dun stable produceren middelgrote en zware vrachtwagens. De afneming van de vraag naar vrachtauto's op de wereldmarkt heeft de verkoop van Bedford de afgelopen jaren ge halveerd tot 14.500 stuks in 1985. In Europa moet het Britse bedrijf op tornen tegen de zware concurren tie van concerns als Volvo en Daimler Benz. Kort Zakelijk Van Nievelt Het Rotterdamse scheepvaartbe drijf Van Nievelt-Goudriaan gaat over in andere handen. Voormalig directeur J. Goudriaan, diè zich on langs vrijwillig terugtrok, wil zes tig procent van de aandelen De commissie heeft de minister gisteren in een briefje laten weten er behoefte aan te hebben zelfstan dig tot een oordeel te komen over de gegrondheid van deze "aantij gingen". Het gaat om de verstrek king in 1983 van een zogenoemd AA-krediet door de Nationale In vesteringsbank, zonder dat volle dig zou zijn voldaan aan de voor waarden daarvoor. Voorts om de uitbetaling van een door de staat herverzekerde exportkredietverze kering voor een Hollandia-project in Koeweit, zonder dat de verzeke ringspolis daartoe verplichtte. De commissie vraagt in beide gevallen om "relevante" documenten. HOOGEVEEN - Het kaasmakers-echtpaar Bennïng bij hun grootste produkt ooit gemaakt: een kaas van maar liefst 403 kilogram. De Bennings staan met dit enorme exemplaar op de Expansiebeurs in Hoogeveen. (foto anp» Levering Beaujolais primeur onzeker DEN HAAG (ANP) - Het is nog steeds niet zeker of de Nederland se wijnhandel op tijd kan beschik ken over Beaujolais primeur, de eerste wijn van de oogst 1986. Het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwprodukten probeert via aanvullende bepalingen in de Nederlandse regels de Franse auto riteiten zover te krijgen dat de han del de wijn drie dagen voor die offi cieel mag worden verkocht (dit jaar is dat 20 november) in Frank rijk mag halen. W.F. de Graaf van het Wijninformatiecentrum van het schap heeft dit gisteren meege deeld. Sinds 1978 heeft ons land met de Franse autoriteiten een overeen komst dat de handel de primeur drié dagen voor de derde donder dag in november kan halen. De Franse autoriteiten hebben echter enkele maanden geleden besloten dat ons land dit jaar de wijn niet eerder mag halen, omdat vorig jaar via ons land primeur naar Dene marken is vervoerd en in dat land eerder dan de offïcële datum al in de winkel lag. START doet toch mee aan projecten van Industriebond DRONTEN - Staatssecretaris De Graaf gaf gisteren het startsein voor de Stichting Arbouw. Arbouw heeft tot doel het bevorderen van arbeidsom standigheden en het bestrijden van verzui ding van veiligheids- en gezondheidsrisico UTRECHT (ANP) - Het uitzendbu reau START (samenwerkingsver band van overheid, werkgevers en werknemers) zal toch meewerken aan de werkmarkt en de vrouwen- bemiddelingsbank van de Indus triebond FNV in Gelderland. Bei de experimenten leken vorige maand een vroege dood te sterven toen START zijn medewerking op zegde. Binnen het bestuur van START is nu afgesproken dat de twee pro jecten ondersteuning krijgen op voorwaarde dat alleen arbeids krachten worden uitgezonden in nauw overleg met de gewestelijke arbeidsbureaus. Van arbeidsbe middeling kan geen sprake zijn. Dit heeft mevrouw N. Baren- dregt. voorzitter van het START- bestuur, gisteren desgevraagd meegedeeld. De kern van de be zwaren van de werkgeversorgani saties en het directoraat-generaal arbeidsvoorziening lag volgens Ba- rendregt in het feit dat beide pro jecten waren gebaseerd op arbeids bemiddeling, terwijl dat het exclu sieve werkterrein van Arbeids voorziening (de arbeidsbureaus) is. "De Industriebond FNV is te snel met beide projecten naar bui ten gekomen. Arbeidsvoorziening had zelfs nog geen vergunning af gegeven. De zaak was echter al zo ver gevorderd, dat we nu in het stichtingsbestuur hebben afge- door voorkoming en vermij- sproken dat in de folders niet meer (foto anp» °ver bemiddeling wordt gespro ken. UTRECHT (ANP) - De bij de vak centrale FNV aangesloten bonden zullen volgend jaar geen "pauze- jaar" houden met de verdere ar beidstijdverkorting. "Het wordt het jaar waarin de eis tot verdere arbeidstijdverkorting opnieuw op tafel zal komen in de sectoren waar de 36 uur nog niet is gerealiseerd, want het verlagen van de werk loosheid is een zaak die we niet op zijn beloop zullen laten", aldus FNV-voorzitter H. Pont vandaag op het congres „FNV op de ar beidsmarkt" in Utrecht. Ponts uitspraak komt op een mo ment dat de meeste FNV-bonden nog bezig zijn met het formuleren van het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1987. De verwachting is ge wettigd dat vrijwel alle bonden (alsnog) zullen proberen afspraken te maken over een gemiddeld 36- urige werkweek. De oorspronkelij ke doelstelling van de FNV was om reeds dit jaar de 36 uur ingevoerd 'FNV houdt in '87 geen 'pauze-jaar' in atv' te krijgen, maar in de meeste secto ren en bedrijfstakken zijn de bon den daarin niet geslaagd. Daarmee is ook het streven naar een 32-urige werkweek in 1'990 op losse schroe ven komen te staan. Pont zei de kans op een akkoord (convenant) met kabinet en werk gevers over de hoofdlijnen van het sociaal-economisch beleid "zeer klein" te achten. Zo'n convenant is in de regeringsverklaring ge noemd. De voorgenomen bezuini gingen op gezondheidszorg, onder wijs en de arbeidsvoorwaarden van ambtenaren en trendvolgers staan te ver van de FNV-opvattin- gen af. Bovendien "lijken met na me de werkgevers er niets voor te voelen tot een gezamenlijke aanpak te komen", aldus Pont. Pont zei vanmorgen ook dat de vakcentrale FNV vindt dat werk gevers en werknemers in de toe komst zonder overheidsbemoeie nis moeten kunnen beslissen over de Ziektewet. Afhankelijk van de resultaten van de "privatisering" van de Ziektewet zouden ook an dere sociale uitkeringen aan werk gevers en werknemers moeten worden overgedragen. Op die ma nier kan de vakbeweging herken baarder worden voor de leden. Het is voor het eerst dat de FNV zich zo nadrukkelijk uitspreekt voor het idee van overdracht van de sociale zekerheid van het rijk naar vakbe weging en werkgevers. LEEUWARDEN (ANP) - De melk veehouders moeten via een verho ging van de medeverantwoorde lijkheidsheffing voor een deel mee betalen aan het wegwerken van de zuiveloverschotten in de Europese Gemeenschap. De afbraak van de zuivelvoorraden blijft een noodza kelijke voorwaarde voor herstel van de markt. Drs. C.J. Francken, de nieuwe voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ, de coöperatieve zuivelfabrie ken in ons land, heeft dit gen tijdens de jaarvergadering de FNZ in Leeuwarden gezegd. Hij noemde een Opschorting van de EG-prijsinterventie voor boter en magere melkpoeder "de slechtst mogelijke vorm van prijs verlaging". Hij voorspelde een on begrensde prijs val voor alle zuivel- produkten en een blijvend afzet verlies als de overschotprodukten niet meer bij de EG voor interven tie kunnen worden ingeleverd. Dag voor de voeding groot succes UTRECHT/DEN HAAG (GPD) - doen aan de United Dutch Proper- De dinsdag door de Consumenten- ty en Finance, een Nederlandse bond gehouden 'Dag van de Voe- dochterondernemmg van een op ding', onder meer naar aanleiding de Antillen gevestigde holding- van de dreigende overheveling van maatschappij die ook belangen de Keuringsdiensten, is een succes heeft in andere scheepvaartbedrij- geworden. De bond kreeg rond de ven. Het bedrijf onderhandelt met 2000 telefonische klachten over de vakbonden over afvloeiing van voedingsmiddelen te verwerken, ongeveer 175 mensen, ongeveer de De Consumentenbond wilde met helft van het personeel. Akkerbouw Vrijwel alle akkerbouwgewassen hebben dit jaar per hectare een re cordopbrengst. Vooral by de peul vruchten blykt de opbrengst per hectare maar liefst 65 procent ho ger te zijn dan vorig jaar. By de gra nen komen volgens het ministerie van landbouw de opbrengsten per hectare ruim boven die van vorig jaar en ook boven het gemiddelde van de afgelopen vijfjaar. Ondanks de afname met 10 procent van de oppervlakte ingezaaide tarwe zal de opbrengst toch nog 3 procent hoger liggen. Japan Het handelsoverschot van Japan is in augustus in vergelijking met dezelfde maand vorig jaar verdub beld tot 7,5 miljard dollar, maar het volume van de export is voor de zesde achtereenvolgende maand verminderd. De waarde van Ja pans totale export steeg met 21 procent tot 16,8 miljard dollar, ter wijl de importwaarde met 10,3 pro cent afnam tot 9,3 miljard dollar. Dit heeft het Japanse ministerie van financiën gisteren bekendge maakt. de actie de Nederlandse ment in de gelegenheid stellen dui delijk te laten weten hoe hij over onze voedingsmiddelen denkt. "En we zijn echt geschrokken van de reacties", zegt voedingsdes kundige Louis van Nieuwland, een van de vertegenwoordigers van de Consumentenbond die was betrok ken met de actie. "Het is werkelijk onvoorstelbaar hoeveel angst er onder de mensen leeft over allerlei aspecten van ons levenmiddelen- pakket". Veel telefoontjes gingen over de gevolgen van de ramp in Tsjerno- bil. Honderden mensen blijken nog erg bezorgd over radioactief besmette voedingsmiddelen. "Ter wijl die bezorgdheid op dit mo ment onnodig is", aldus de Consu mentenbond. Twaalf medewerkers bond werkten dinsdag onder hoog spanning aan de telefoons. Voor lichter C. van Haaien: "Alle telefo nische klachten worden op een for mulier genoteerd. Eerst telden we die nog, maar nu wegen we ze". Bij de bond kwamen verder veel telefonische klachten en vragen binnen over hygiëne bij voedings middelen, de houdbaarheidsda tum, uiterste verkoopdatum, en het gebruik van hulp- en kleurstof fen. Er waren drie aanleidingen voor deze telefooncampagne. Van Nieuwland: "Allereerst de dreigen de overgang van de Rykskeurings- de dienst. Verder het steeds maar AbVERTENTIE weer uitstellen van de Warenwet i.. de Kamer en het feit dat wij als bond zelf precies tien jaar bezig Om haar nieuwe kantoorappara tuur aan u te tonen en u te overtuigen, dat Rank Xerox® de beste oplossingen voor uw bedrijfssituatie biedt, nodigt Rank Xerox u uit voor de Compact Show in Leiden. Door uiterst agressieve inruil- om kennis te maken met deze produkten. Wij demonstreren elek tronische schrijfmachines, kopieer- en facsimile-appa- ratuur. Leiden, 11 september. Holiday Inn, 09.00-17.001 p_rijzen wordt het nu extra interessant "Xerox en Ronk Xerox zijn gedeponeerde warenmerken. voor informatie 070-924231. RANK XEROX Kantoorcentrum zyn met modern voedingsonder zoek". Van Nieuwland heeft voor de dreigende overgang van de Keu ringsdiensten van Waren naar het ministerie van landbouw en visse rij de volgende opmerking: "Zoiets is te vergelijken met de bewaking van de gevangenis door boeven". Een overgang van de Keurings diensten van Waren is volgens di recteur ir. H. D. M. Touw van de Utrechtse Keuringsdienst "ramp zalig voor de volksgezondheid en zal bovendien honderden arbeids plaatsen kosten". Het rommelt on der het personeel van de zestien Keuringsdiensten van Waren in ons land. In het regeerakkoord bleek tot ieders verbazing een overgang van de diensten van het ene ministerie, WVC, naar het an dere, landbouw, opgenomen. "Een catastrofe", volgens directeur Touw. Hij legt uit: "Tot voor kort wer den de keuringsdiensten beheerd door gemeenten of provincies. Sinds 1 januari 1986 heeft er een reorganisatie plaatsgevonden. De Rijkskeuringsdienst werd toen ge sticht. Dat hield in dat de diensten onder het ministerie van welzijn, volksgezondheid en milieu gingen vallen. Deze operatie is nog niet he lemaal beëindigd. Er zijn drie dien sten die nog onder gemeentelijk beheer vallen. Dat heeft te maken met de verkoop van gebouwen en grond". De stroomlijning van de ver schillende diensten en het functio neren onder de WVC-paraplu ver loopt zonder problemen en naar ie ders wens. Touw: "Maar eigenlijk nog vóór de afronding van deze operatie werden we ineens gecon fronteerd met het regeerakkoord waarin staat dat de dienst weer naar een ander ministerie moet. Werkelijk voor alle betrokkenen een donderslag bij heldere hemel. Naar mijn mening zijn de keu ringsdiensten in de politieke machtstrijd en bij de opstelling van het regeerakkoord gewoon verkwanseld". Touw ziet weinig heil in een overgang naar landbouw. "Het idee is natuurlijk onstaan met het oog op bezuinigingen. Er gaan ver halen dat landbouw een ander op zet van de keuringsdiensten voor staat. Het wil de keurmeesters lo's- koppelen en de laboratoria privati seren. Dat betekent dat de zestien labs worden teruggebracht naar een stuk of vier. Dat kost honder den arbeidsplaatsen". De volksgezondheid staat hoog, zo niet het hoogst, in het vaandel van de keuringsdienst. Touw ver wacht dat onder Landbouw dat as pect zal verdwijnen. "Onder WVC is de bescherming van de volksge zondheid volledig gewaarborgd. Maar bij landbouw liggen de belan gen heel anders. Touw geeft een realistisch voor beeld. "Neem die Griekse kersen. Wij hebben gezegd, na controle, dat fruit is radioactief besmet en komt ons land niet in. Maar als wij straks onder landbouw vallen, kan er worden gezegd: laat die Griekse druiven er maar in, anders krijgen wij problemen met onze kaasex port naar Griekenland". Om de zuivelvoorraden kwijt te raken is tien miljard gulden nodig, die volgens de FNZ door de produ centen en de landbouwministers van de EG-lidstaten gezamenlijk op tafel moeten worden gelegd. De lidstaten zullen hiertoe alleen be reid zijn als er maatregelen komen voor het beperken van de overpro- duktie. Francken, die drs. Rinse Zijlstra is opgevolgd, verwacht daarom dat de melkcontingente- ring, de boete (superheffing) op te veel geproduceerde melk, voorlo pig zal blijven bestaan. Het afzetklimaat voor zuivelpro- dukten buiten de EG-landen is het laatste half jaar erg slecht geweest. (Voorzitter drs. H. Schelhaas van het produktschap voor Zuivel maakte al eerder bekend dat de uit voer naar niet EG-landen met der tig procent - in geld een half mil jard gulden - is gedaald.) Verbete ring op korte termijn in die situatie ziet Francken voorlopig niet. Om de concurrentiepositie van de zui vel te behouden moet onrendabele produktiecapaciteit in de zuivelin dustrie volgens hem worden afge stoten. Nadat de olies de vorige dag a achteruit waren gegaan lag de prijs te gen het einde van de ochtend f 1,60 la ger op f 210,60. Unilever moest een ver lies incasseren van f 5 op f 511. Heine- ken herstelde zich verder van de af straffing die de publicatie van de half jaarcijfers maandag had te weeg ge bracht. Het bierfonds bracht tegen het einde van de ochtend fl,50 meer op, op f 176,50. Voor het overige lag de beurs er wat verdeeld bij. Grote koerswijzigingen waren er onder de hoofdfondsen niet. Beleggers wachten blijkbaar af, nu voor een deel de interimdividen zijn uitgekeerd en voor een deel nog half jaarcijfers los moeten komen. Ook van uit Amerika ontbraken andermaal sti mulansen. Wall Street was opnieuw la ger en ook de dollar was geen factor die het beursplein wat steun kon ge ven. De obligatiemarkt toonde kleine verschuivingen, zowel naar boven als naar beneden. Behalve Koninklijke Olie en Unilever waren ook de meeste overige interna tionale aandelen aan de verliezende hand. Akzo lag op f 162,80, twee kwar tjes lager, Hoogovens en Philips verlo ren enkele dubbeltjes.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9