actie! in vrije tijd Leiden wil zes ton voor ouderen Buurt- en wijkcomites in 1987 wellicht meer geld EBR plaatst geluiddempers Tientallen slangen in Leidse Hortus Twintig projecten in kader flankerend beleid Trappenhuis stadhuis krijgt een kunstwerk Softbal- toernooi scholen LEIDEN - Een deel van de Hortus Botanicus vormt de komende weken het onderkomen van vele tientallen slangen. Doel van die grootste ten toonstelling op het gebied van slangen in Nederland is de slechte reputa tie van slangen te verbeteren. De expositie omvat ongeveer 50 terraria waarin nog meer slangen zijn ondergebracht als bijvoorbeeld pythons, boa's, brilslangen, ratelslangen en mamba's van verschillende soort. De slangenexpo 'Serpo', de naam waaronder de tentoonstelling door Nederland trekt, beschikt zelfs als enige ter wereld - zo althans beweren de organisatoren - over een paar albino cobra's. tiet leven van de uiteenlopende soorten slangen wordt toegelicht op bij de terraria geplaatste tableaus waarop informatie over wijze van voort planting, vervelling, voedselverschalking. nut van de slang voor de men sen en de betekenis van de slang in godsdienst en legende wordt gege ven. Er is ook een videopresentatie aan de hand waarvan wordt getoond hoe slangen worden gemolken en hoe slangen hun prooien wegwerken. Slangen zijn doof en het bezweren van slangen zoals de slangenbe zweerder dat suggereert te doen met behulp van een fluit, berust op volledig bedrog. Waarheden en onwaarheden worden tijdens de tentoon stelling die van 13 tot en met 28 september wordt gehouden getoond. De expositie is dagelijks toegankelijk van 10.00 tot 17.00 uur. WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1986 Welzijnsplan van gemeente Leiden: Een zwarte mamba, 's werelds snelste slang. LEIDEN - Buurt- en wijkcomités krijgen mogelijk vanaf 1987 jaar lijks 40.000 gulden extra subsidie van de gemeente Leiden. Het Leids Vrijetijds Centrum wordt wellicht op termijn opgeknapt en verbeterd en de technisch bewo ners adviseurs (TBA's) krijgen 15.000 gulden om deskundigen van buiten aan te trekken. Dat zijn enkele punten uit het ontwerp-welzijnsprogramma voor 1987 dat burgemeester en wethou ders hebben gepresenteerd. Het programma moet nog worden vast gesteld door de gemeenteraad. Met grote bezuinigingen worden de welzijnsorganisaties volgend jaar niet geconfronteerd. Ondanks een door minister Brinkman van LEIDEN - Zo'n twintig projec ten die samen bijna zes ton ver gen, willen B en W voor 1987 in het kader van het zogenoemd flankerend ouderenbeleid voor subisidie aanmelden bij de provincie Zuid-Holland. In veel gevallen gaat het om voortzetting of uitbreiding van al bestaande projecten, maar een aantal nieuwe initiatieven (kosten totaal ruim 35.000 gul den) wil het college eveneens gehonoreerd zien. Het Ouderenberaad is gisteren ak koord gegaan met de selectie uit de vele aanvragen die B en W hebben gemaakt: de raadscommissie voor samenlevingsopbouw en maat schappelijke aangelegenheden buigt zich vanavond over het voor stel. De nieuwe projecten behelzen uitbreiding van de dagopvang in LEIDEN - Het trappenhuis op de dieping komt een schilderij te' han begane verdieping van het ge- gen van Fer Hakkaart, een Leidse kunstenaar. Voor deze opdracht is 30.500 gulden beschikbaar. meentehuis wordt een kunstwerk. Gekozen is voor een lichtobject omdat, aldus A. van der Ree van de directie culturele zaken, de ruimte nogal donker is. "Er moet iets meer vrolijkheid in komen". De Leidse kunstenaar Frans van Nieuwenborg is ge vraagd een ontwerp te maken. Dit wordt vrijdag aan de leden van de Percentagecommissie Kunstop drachten getoond. Stemmen deze met het ontwerp in, dan zal Van Nieuwenborg de officiële opdracht krijgen. Voor een kunstwerk in het gemeentehuis is 35.000 gulden be schikbaar. Ook het Gulden Vlies, tegenover het gemeentehuis, wordt met een kunstwerk opgesierd. Over de hele lengte van de korte muur van de vergaderzaal op de bovenste ver Vrouw redt buurman (98) LEIDEN - Een attente buurvrouw heeft gistermiddag kunnen verhin deren dat twee nepcontroleurs bij haar 98-jarige buurman schade zouden kunnen aanrichten. Zij zag de twee mannen, die zich met een vaag identiteitsbewijs uitgaven als controleurs van het EBR, binnen gaan bij de bejaarde man die woont in de professorenwijk. De buurvrouw vertrouwde dat niet en is onmiddellijk poolshoog te gaan nemen. Toen zij zich met het gesprek ging bemoeien, ver dwenen de twee heren ijlings. In middels was wel de hele woonka mer doorzocht. Gewonden bij ongeval LEIDEN - Bij een aanrijding op de rijksweg Amsterdam-Den Haag zijn gistermorgen vier auto's zwaar beschadigd en moest een 42-jarige bestuurder uit Rijswijk met neklet sel worden overgebracht naar het AZL. De aanrijding onstpnd doordat een automobilist uit Tilburg, ter hoogte van de afslag bij de Hoge Rijndijk, stopte voor een file ver oorzaakt door een andere aanrij ding. De achteropliggende auto mobilist had dit te laat in de gaten, maakte een pirouette en kwam op de andere weghelft tot stilstand. Daar werd zijn wagen nog eens door twee andere automobilisten geramd. De bestuurder van de laat ste automobiel liep overigens nekletsel op. LEIDEN - Op het terrein van de softbal-vereniging 'Volle Bak' wordt zaterdag een school-softbal- toernooi gehouden. Daaraan wordt deelgenomen door 19 teams van 11 middelbare scholen uit de Leidse regio. De wedstrijden beginnen om 9.30 uur en duren tot 16.00 uur. Het terrein van 'Volle Bak' ligt naast de atletiekbaan Leidse Hout. verzorgingshuis Rijn en Vliet met één dag per week, gezamenlijk ge bruik van maaltijden door gebrui kers van Tafeltje-dek-je in het Dienstencentrum Merenwijk, fi nanciële ondersteuning van het project 'Vriendschappelijk Kon- takt' (ouderenbezoek), de komst van een tweede bus voor de Stich ting Sterbus, een open-tafelproject in wijkcentrum 't Spoortje ten be hoeve van alle ouderen in het noor delijk stadsdeel en het plaatsen van medicijnboxen in Wijkgezond heidscentrum Stevenshof. Dit laat ste om een einde te maken aan de soms voorkomende situatie dat ou deren die meer medicijnen (soms negen) gebuiken, de medicamen ten te vaak of op het verkeerde tijd stip innemen. In zo'n medicijndoos bevinden zich voor elke dag van de week vier vakjes voor de tijden waarop de medicijnen moeten worden ingenomen, waardoor ver gissingen gemakkelijker zijn te voorkomen. Enkele projecten zijn afgewezen omdat ze volgens het college niet aan de doelstelling van het flanke rend beleid voldoen. Dat is onder meer het geval met een aanvraag om in Rosenburch meer soosmid- dagen te kunnen organiseren dan nu. Volgens het college is in dit ge val geen sprake van dienstverle ning die het zelfstandig kunnen blijven wonen door ouderen bevor dert. Hetzelfde geldt voor de aan vraag van de Katholieke Bond van Ouderen, die 1525 gulden wil heb ben om administratieve appara tuur aan te schaffen. Afgewezen is ook een reeks aan vragen met betrekking tot het op zetten van een alarmeringssys teem. B en W stellen zich op het standpunt dat eerst moeten wor den onderzocht welke systemen Leiden al kent, om zodoende een goed gecoördineerd systeem voor de hele stad te ontwikkelen. Een uitzondering wordt gemaakt voor het Alarmeringssysteem Thuiszorg Leiden, dat sinds 1 april van dit jaar al in 55 woningen operationeel is. Met de projecten is in totaal ruim 590.000 gulden gemoeid. De ge meente verwacht dat de provincie ruim 533.000 gulden voor het flan kerend ouderenbeleid in Leiden beschikbaar stelt. Mocht zij niet akkoord gaan met de overschrij ding van 57.000 gulden, dan zal de uitbreiding van de dagopvang in Rijn en Vliet worden geschrapt. Voorts is er nog geld over van de subsidie over 1985 en 1986 omdat verzorgingshuis Nieuw Groenho ven het project alarmering en zorg verlening dat het had ingediend, via een andere regeling al gesubsi dieerd heeft gekregen. In totaal gaat het om 110.000 gulden, waar van 55.000 voor 1985 is toegekend en de aanvraag over 1986 (nog eens 55.000 gulden) in behandeling is bij de provincie. Voorgesteld wordt van dat bedrag 80.000 gulden te be steden aan uitbreiding van de ap paratuur voor Alarmering Thuis zorg Leiden. Van het geld dat dan nog overblijft, willen B en W on derzoek laten doen naar de al be staande alarmsystemen in Leiden en naar de bijdragen die de oude ren aan de voorzieningen kwijt zijn. Het Energiebe drijf Rijnland neemt maatrege len tegen de over last die het bedrijf omwonenden be zorgt. Herhaalde lijk is geklaagd over lawaai die de nieuwe centra le van het bedrijf veroorzaakt. Of het plaatsen van geluiddempers af doende is moet de praktijk nog uit wijzen. Man valt vrouw lastig LEIDEN - Een 19-jarige bewoon ster van de studentenflat aan de Klikspaanweg is gistermiddag in de fietsenkelder van de flat lastig gevallen door een naar schatting 21-jarige man. Het meisje kon met enige geweld de man van haar lijf houden, vluchtte vervolgens naar haar kamer om de politie op de hoogte te stellen. welzijn aangekondigde halvering van de rijksbijdrage voor het club- en buurthuiswerk. Als deze maat regel doorgaat betekent dit een verliespost voor de gemeente Lei den van bijna 1,5 miljoen gulden. De maatregel is zo laat aange kondigd dat de gemeente er in het welzijnsprogramma voor volgend jaar geen rekening mee kon hou den. Bovendien moet de Tweede Kamer zich er nog over uitspreken, zodat nog niet zeker is of de bezui niging volledig doorgaat. Daar naast heeft de gemeente Leiden nog niet besloten of het eventuele verlies van anderhalf miljoen gul den in zijn geheel wordt afgewen teld op het welzijnswerk. Geldtekort Ondanks alle sombere vooruit zichten voor de jaren na 1987, wil len B en W volgend jaar voor een aantal zaken meer geld uittrekken. Zo kunnen de buurt- en wijkcomi tes vanaf volgend jaar in totaal 4U.000 gulden meer subsidie tege moet zien. Voor deze organisaties wordt in 1987 nu bij elkaar ruim 112.000 gulden uitgetrokken. Ove rigens is het de bedoeling dat de subsidie aan deze comités de ko mende jaren nog eens met 10.000 gulden wordt verhoogd. B en W willen dit doen omdat veel buurt- en wijkcomités met problemen kampen die voorname lijk worden veroorzaakt door geld tekort. Hoe het geld precies wordt verdeeld, is nog niet duidelijk. Het college wil namelijk een ander ver deelsysteem op poten zetten. Nu wordt het geld verdeeld op grond van het aantal in de wijk aanwezige huizen en het aantal ac tiviteiten dat de organisaties orga niseren. Daarmee worden echter de comité's tekort gedaan in wij ken waar veel studenten en jonge ren wonen. Daar worden de huizen doorgaans door verschillende huis houdens tegelijk bewoont en ma ken per saldo meer mensen ge bruik van de diensten van de comi tés. Raadsman Ook de technisch bewoners advi seurs (TBA's), die.bewoners onder steunen bij bijvoorbeeld renovatie projecten, krijgen volgend jaar iets meer geld: 15.000 gulden. Deze bij drage is bedoeld om, wanneer no dig, deskundigen van buitenaf aan te trekken. Het aantal TBA's wil het college voorlopig handhaven op drie. Of dat na 1987 ook kan, wordt nog bezien. Overigens ijvert wethouder De la Mar, verantwoor delijk voor onder meer de TBA's, ervoor dat het aantal adviseurs wordt uitgebreid. De stichting welzijn moet vol gend jaar een ton inleveren. Ook dit jaar heeft de stichting al 125.000 gulden moeten bezuinigen. De stichting welzijn wil de korting van een ton opvangen door het aantal sociaal-raadsmannen met één te verminderen. Dit kan door middel van natuurlijk verloop. Het Leids Educatief Sentrum (LES) wordt losgekoppeld van de stichting wel zijn. Het LES moet een organisatie worden die in principe de hele re gio bedient. Het pand van het Leids Vrijetijds Centrum (LVC) aan de Breestraat moet volgens het college dringend worden opgeknapt en verbeterd. Onderzocht wordt nu wat er zoal nodig is en hoeveel dit gaat kosten. De exploitatie van LVC is proble matisch, stelt het college. De in komsten lopen terug terwijl de kosten stijgen. Bijstelling van de exploitatie is dringend noodzake lijk. Het college wil, aldus het wel zijnsprogramma, meer aandacht schenken aan de verbetering van de positie van jongeren. Daartoe wordt dit najaar een bijeenkomst belegd met vertegenwoordigers van de gemeente en afgevaardig den van jongeren, jongerenorgani saties en belangenbehartigers. Doel is te bekijken wat de grootste problemen van jongeren zijn en wat de gemeente daar eventueel aan kan doen. Overigens zal niet al leen worden gekeken naar proble men op welzijnsgebied. Uit het welzijnsprogramma blijkt dat het anti-discriminatiebe- leid van de gemeente vooralsnog niet erg aanslaat bij organisaties van etnische minderheden. On danks inspanningen van de ge meente en de Leidse rechtswinkel kwam er weinig respons van Suri naamse, Turkse en Marokkaanse groeperingen. B en W beraden zich nu op de manier waarop ze alsnog in gesprek kunnen komen met de ze organisaties over het anti-discri- minatiebeleid. LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) hoopt eind deze week de geluidoverlast van de nieuwe elektriciteitscentrale te hebben verminderd. Bij de uitlaten op het dak van de koelinstallatie van de generator wordt dan een aantal geluiddempers aange bracht. Het EBR neemt deze maat regel na protesten van bewoners van de Maresingel. Deze klaagden over een hinderlijk geluid tijdens het proefdraaien met de centrale. Waar dat geluid precies vandaan kwam, was tot voor kort onzeker. Vandaar dat het EBR de techni sche universiteit Delft en het TNO inschakelde. Met gevoelige micro foons wisten deze exact de oorzaak van de overlast te bepalen. Of het probleem nu definitief is opgelost, is nog niet zeker. Het Sportdag De Weerklank in Doorn LEIDEN - De school De Weerklank aan de Obrechtstraat neemt vrydag deel aan de landelij ke sportdag voor VSO-scholen in Nederland. De sportdag voor slechthorende en moeilijk spre kende kinderen wordt gehouden op een complex in Doom dat be schikbaar is gesteld door de mari ne. Een paar jaar geleden werd die sportdag eveneens gehouden op een stuk terrein van de marine, bij het vliegkamp Valkenburg. In Doorn worden naar schatting 800 leerlingen verwacht uit het hele land in de leeftijd van 12 tot 20 jaar. EBR wil nog een week proefdraai en met de centrale om te kijken of de maatregel inderdaad effect heeft. Is dat niet het geval, dan wordt naar een andere oplossing gezocht. Om eventuele overlast te beperken, draait de centrale nu al leen overdag en buiten het week einde. Hoogstens wordt volgende week één keer 's avonds proefge draaid. Het effect van de geluid dempers is namelijk pas goed te meten wanneer alle achtergrond geluiden - zoals verkeerslawaai - zijn verdwenen. Ironisch genoeg zijn de koeluit- laten noodzakelijk om een andere vorm van overlast te beperken. Het EBR is door het Hoogheemraad schap van Rijnland gedwongen om de temperatuur van het koelwater van de centrale zo laag mogelijk te houden. Daardoor werd ook lucht- koeling voor de generator noodza kelijk. Omroep Rijnland De streekomroep Rijnland zoekt met spoed een aantal vrij willigers en vrijwilligsters. Ge zocht wordt iemand die zich met de administratieve coördinatie wil belasten, mensen die admini stratief werk willen verrichten en medewerkers of medewerksters die via de werkgroep pers en pu bliciteit de omroep op verschil lende evenementen willen promo ten. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Omroep Rijn land, Breestraat 117. 2311 CL Leiden tav Marjolein Schut). Clavecimbel Bert Mooiman geeft maandag 22 september op een door Kees Zaalberg vervaardigd clavecim bel een concert in De Vlietschans aan de Apollolaan 262 in Leiden. Zaalberg is congierge van de school en heeft het muziekinstru ment tot in de kleinste details na gebouwd. Aan het concert nemen verder deel Arthur de Groodt, cel lo en Berdien van Bemmel dwarsfluit. Zij zijn evenals Mooi man afgestudeerd aan het con servatorium. Het trio brengt werken van o.a. Vivaldi. Aan vang 20.00 uur. Werfpop ln de hal van het stadhuis in vanaf 10 september tot 2 oktober een fototentoonstelling te zien over Werfpop 1986. Er wordt een beeld gegeven van de optredens van de verschillende groepen en artiesten. De foto's zijn gemaakt door Wim Lamboo. De kleine ex positie is op doordeweekse dagen te zien van 9.00 tot 17.00 uur. Duincursus Als introductie op een duincur sus wordt vanavond in de colle gezaal zoölogie aan de Kaiser- straat de film 'De vier duinda- gen' van Jan van der Ende ver toond. De cursus, georganiseerd door het Instituut voor Natuurbe scherming seducatie, omvat acht woensdagavonden en zeven ex cursies. Er wordtinformatie ge geven over duinvorming, vogels, vossen, planten en dergelijke. Voor informatie tel. 174175 of 211592. Herfstcursus Het Instituut voor Natuurbe scherming seducatie begint deze maand een zogenaamde herfst cursus die vier theorieavonden omvat over zaden, bladval, vo geltrek en paddestoelen. Tevens worden vier excursies gehouden. De cursus wordt gehouden op maandagen in het gebouw van de Leidse Sterrenwacht. Voor in formatie Dineke Bruin, tel. 215123. Vrouwenvideo Taai Video houdt vanaf 18 sep tember een videocursus voor vrouwen. Het is een cursus die be staat uit 11 bijeenkomsten en wordt gehouden op donderdag middagen van 13.30 tot 16.30 uur. Deelnemers krijgen gelegen heid kennis te verwerven over technische zaken, het beheersen van de camera, montage en tru cage. Voor informatie Taai Vi deo, Zandstraat 10. te. 213758. Stamboom. Het is een populaire hobby ge worden: uitzoeken wie onze voor vaderen zijn ofwel genealogie. De Stichting Genealogische Leer gangen houdt een cursus om en- thousiatelingen beter op weg te helpen bij het zoeken naar bron nen in verband met stamboomon derzoek. De cursus omvat 10 les sen op maandagavonden van 19.30 tot 21.15 uur en wordt gege ven in de Louise de Coligny-scho- lengemeenschap aan de Kager- straat. Voor informatie tel. 072- 335868. Tsjechisch Psychoanalyse Professor dr. A. van Dantzig, zenuwarts in Amsterdam, houdt maandag 15 september een spreekbeurt over het onderwerp 'Psychoanalyse, een duimnagel- schets'. De spreekbeurt maakt deel uit van een lange reeks van lezing over psychoanalyse naar anleiding van het feit dat Sig- mund Freud 100 jaar geleden in Wenen zijn privépraktijk open de. De lezingen worden gehouden in het Centraal Voorziengenge- bouw aan de Cleveringaplaats 1. Aanvang 20.00 uur. Matilo ln clubhuis Matilo worden met ingang van deze maand ook weer heel wat cursussen gehou den. Op het programma staan: Nederlands grammatica, Engels, Duitsgitaar, muziekleer, com puterkennis, jazzballet, yoga. klussen door vrouwen en ca Ui- grafie. Voor informatie Zaan- straat 126, tel. 412515. Toneel Imperium geeft onder leiding van Heieen Verwey een basiscur sus toneel in het theater aan de Oude Vest 33e. De cursus begint woensdag 24 september om 20.00 uur. De cursus omvat tien avond en. Voor informatie tel. 311431 na 19.00 uuur. Dieren De Leidse Pluimvee- en Konij- nensportvereniging houdt zater dag en zondag weer de jaarlijkse jongdieren-tentoonstelling. Dit jaar speelt het gebeuren zich af in de aula van het Stedelijke Gymnasium aan de Fruinlaan 15. Daar zijn dan weer vele jonge dieren te zien zoals konijnen, ca via's, sierduiven, grote en dwerg- hoenders. Zaterdag is de tentoon stelling geopend van 20.00 tot 22.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Oppascentrale De oppascentrale zoekt vrijwil ligers die willen meehelpen de centrale in stand te houden. Daarbij gaat het niet alleen om het in stand houden van een ac tueel aanbod van betaalde op passers, maar ook om ruildien- sten voor ouders. De vrijwlligers die worden gezocht houden van organiseren. Voor informatie tel. 149064 tussen 11.00 en 16.00 uur. vragen naar Ina Boon. Tarantella Tarantella houdt zondag 14 september een instuif in het Leid se Vrijetijds Centrum aan de Breestraat. Er is dans te zien en muziek te horen uit de Balkan, midden- en oosteuropa en Ameri ka. Aanvang 19.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4