5 D T 'Nu zie ik wat het betekent' 'Spits' Barendrecht makkelijk langs RCL 'Zo kan het echt niet bliiven' Oranje wijkt uit Voetbalfans 'overboord' Jagt sfeervol ontvangen Leiderdorpers verliezen met 6-2 Kasparov slaat slag Resultaatgevoelige Miehels heft waarschuwende vinger WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1986 PAGINA 13 SCHIPHOLAVOUBRUGGE - "Ik kon het niet geloven dat ik de bronzen medaille had gepakt. Je zit zo ver van huis. Nu ik die men sen hier allemaal zie, zie ik pas wat het betekent. Grandioos", genoot Aijan Jagt gistermorgen na zijn te rugkeer uit Colorado Springs van de sfeervolle ontvangst op Schip hol. In de entourage van de Rockey Mountains had de Woubrugse wielrenner zondag 'het hoogte punt' van zijn carrière bereikt met een uitstekende derde plaats tij dens het wereldkampioenschap voor amateurs. Omhangen met het glimmende eremetaal inhaleerde Jagt (20) op de Amsterdamse luchthaven gretig de felicitaties en huldeblijken van familie, kennissen en wielerfans. Zoals later op de dag in huize Jagt ook de telefoon niet stilstond en talrijke bekenden en onbekenden hem met zijn succes complimen teerden. Ook de Woubrugse burge meester Brouwer de Koning liet niet na de ineens bekende inwoner van zijn gemeente persoonlijk te komen gelukwensen. Vergezeld van zijn secretaris overhandigde hij de dienstplichtige militair de gemeente-stropdas, een enveloppe met inhoud en bloemen. Waarna Brouwer de Koning samen met Jagt nog eens terugkeek op zijn ge slaagde wedstrijd. Jagt: "Op de temperatuur heb ben we ons wel verkeken. Het was er koud, hoor. Zes graden. Geluk kig had ik veel kleren meegeno men, had ik me goed ingesmeerd met vet en heb ik het daardoor niet koud gehad. Veel gegeten heb ik onderweg niet. Je moest tijdens de koers goed opletten". De pupil van bondscoach André Boskamp wist namelijk al snel dat hij een belangrijke rol zou kunnen gaan spelen. "Ik voelde in de eerste ronde al dat het hartstikke goed ging. De klimmetjes voelde ik niet en ik reed echt heel sterk. Toen wist ik al dat ik bij de eerste'tien zou kunnen eindigen". Jagt liet zich door zijn goede vorm echter niet verleiden tot risicovolle acties. "Ik hield me rustig en heb gewoon gedacht: goed kijken wie er wegrij den. Wel had ik graag bij die eerste kopgroep willen zitten, maar ik 'maakte me er ook weer niet druk om. De achterstand werd nooit groter dan anderhalve minuut en bij de klimmetjes haalden we er steeds twintig seconden af. Pas de laatste twee ronden ben ik het echt gaan proberen". Het gat met de koplopers was toen niet groot meer. Hoewel de te levisiebeelden dat door de hinder- als ik naar de profs overstap. Zoals John Talen dat nu heeft gedaan, dat is mooi. Maar ik plan niets". Jagt boekte dit seizoen en over winningen. Hij is op jacht naar een bestaan als profrenner, dat is ze ker. "Zo'n bronzen medaille is een stevige fundering", schat hij. Maar zijn levenswijze, die ook ruimte biedt voor andere zaken dan wiel rennen, zal hij niet veranderen. "Je leeft maar een keer. Als ik dertig ben wil ik niet denken dat ik een hoop gemist heb. Ik wil proberen de dingen te combineren. En ach, je wordt vanzelf serieuzer als de uitslagen komen. Ik moet nu ook weer niet overgeconcentreerd ra ken. Maar een overwinning is be langrijk voor me. Het gevoel dat je de sterkste bent als je wint is heel mooi. Deze derde plaats trouwens ook". Na vijf weken Amerika, waar hij ter voorbereiding op de WK aan de Coors Classic ('goed voor me ge weest, vooral de hoogte en de ma nier van rijden van de profs') deel nam, heeft Jagt twee weken 'rust'. Dan vertrekt hij voor een maand naar Australië om daar zijn seizoen af te bouwen met etappewedstrij den en criteriums. "Daar valt veel geld te verdienen, heb ik gehoord". Voor de hoofdsponsor van de KNWU was Jagt zondag in Colora do Springs een winnaar. Want tij dens de huldigingsceremonie stond de Woubruggenaar als een reclamezuil op het erepodium. De heren geldschieters maakten dan ook dankbaar een knieval in de richting van Jagt, die daarmee on bewust z'n medaille in gevaar bracht. "Ik heb er niet bij nage dacht. Het was koud en daarom droeg ik dat pak met die reclame. Volgens de reglementen mag het niet. Hoewel ik begrepen heb dat daar wat van gezegd is, heeft nie mand mij daarover aangesproken. Gelukkig maar" aldus de bronzen amateur. WIM VAN WANROOY BARENDRECHT - Om het karwei 'onbegonnen werk' te noemen, gaat te ver. Maar dat RCL opnieuw een heel moeilijk seizoen in de eerste klasse van het zaterdagvoetbal tege moet gaat, staat na gisteravond vast. Daarmee wordt niets nieuws verteld, want de eerste wedstrijden van de pas begonnen competitie wezen al in die richting. Barendrecht beves tigde dat in de midweekse ontmoeting, die een ongelijke strijd te zien gaf tussen gerouti neerde eerste klasse-voetballers en spelers die op dit niveau op hun tenen moeten lopen. Dat deden de Leiderdorpers op sportpark De Bongerd, maar ?ij konden daarmee niet voorkomen dat het scorebord na negentig minuten een 6-2 eindstand aangaf. Arjan Jagt met brons terug uit Amerika. "Ik heb echt heel sterk gereden. Wat voelde ik mij goed". (foto Nanno Bioupot) In het voordeel dus van de thuis ploeg, die over een paar weken voor een trip afreist naar Oosten rijk en het duel tegen de Racing eerder wilde afwerken dan de KNVB had geprogrammeerd. Dat leek het team aanvankelijk duur te komen staan, want de Barendrech- ters maakten in het eerste half uur de indruk al met hun gedachten tussen de Alpentoppen te vertoe ven. De 'Lederhosen' verschaften de voetballers van trainer Gerrit de Keizer evenwel weinig bewegings vrijheid, waardoor RCL de eerste helft gelijke tred kon houden. Hoe wel de voetballers van oefenmees- ter Laurens Mouter bij de rust te gen een 2-1 achterstand aankeken, leek de wedstrijd na de pauze nog alle richtingen op te kunnen. Behalve de goeie ging het voor RCL inderdaad alle kanten op. Na dat aanvaller Leo van de Wete- ringh de Leiderdorpers direct na aanvang van het tweede speelpart verrassend op 2-2 had gezet, ver ruilde Barendrecht het Oostenrijk se tenue voor een voetbal-outfit en liepen de voetballers alsnog over de gasten heen. Vooral dank zij één 'Oostenrijkse toerist', die al twee keer had ge scoord toen zijn bewaker Marcel LENINGRAD (AFP) - Titelhouder Gari Kasparov heeft gisteren door de opgave van Karpov een grote slag geslagen in de revanchetwee kamp om de wereldtitel schaken. Met nog tien partijen te gaan heeft de wereldkampioen twee punten 41e zet onder couvert afgegeven voorsprong (8-6). De jonge groot meester moet in staat zijn de vier vereiste punten voor prolongatie van zijn titel binnen te halen. Gistermiddag, twee uur voor aanvang van de maandag afgebro- Bronstein week van die gedachte ken veertiende partij, liet de Ana- af. Volgens hem bood de overge- toli Karpov hoofdscheidsrechter bleven stelling Karpov voldoende Leningrad ren van mening, dat de titelverde diger er beter voorstond en de par tij tot winst moest kunnen bren gen. Alleen grootmeester David Lothar Schmid weten niet verder te spelen. Door de opgave van zijn opponent heeft Kasparov 1 mogelijkheden veilig te stellen. Misschien had dat resultaat in die beslissende fase van de partij een aantal verkeerde beslissingen dat hem tenslotte fataal werd. Vol gens de specialisten heeft Karpov, die inmiddels al twee van zijn drie rustdagen heeft opgenomen, in zijn loopbaan nog nooit zoveel fou ten gemaakt op beslissende mo menten. Toen de partij werd afgebroken, beschikten beiden schakers over de koning en vijf pionnen. Daar- eerst sinds de start van de twee- ook wel ingezeten, indien Karpov naast had Kasparov nog een paard, kamp op 28 juli in Londen e t twee punten geslagen. a de 27e zet niet zoveel bedenktijd had genomen, een oude fout 1 terwijl Karpov een loper op het bord had staan. De vooruitgescho ven pion op d2 was voor Karpov verloren. Zijn loper kon op het Maandagavond had Kasparov zijn ten over. In tijdnood nam"Karpov zwarte veld weinig tegenstand bie- De winst van de wereldkam- hem. Voor zijn laatste tien zetten pioen kwam niet onverwacht, had de uitdager slechts vijf den. Na overleg met zijn secondan ten zag de oud-wereldkampioen in, dat er weinig meer voor hem in zat. Of Karpov, die zijn wereldtitel vorig jaar november in Moskou aan zijn rivaal verloor, nog terug kan komen is volgens de in Lenin grad verzamelde specialisten twij felachtig. In alle tweekampen, met uitzondering die van Meran in 1981, speelde de voormalige titel houder minder scherp naarmate het aantal partijen vorderde. De vierde partij van de finale tweekamp van het kandidatentoer nooi schaken tussen de Sowjetrus- sische grootmeesters Arthur Joe- soepov en Andrei Sokolov is giste ren in Riga in een ongeveer gelijke stand afgebroken. De partij, waar in Joesoepov wit heeft, wordt van daag voortgezet. Joesoepov heeft in deze tweekamp over veertien partijen de leiding met 2,5 - 0,5. PRAAG (GPD) - Zuinig nippend aan een glas jus d'orange lijke mist niet duidelijk konden dwaalde de blik van Rinus Miehels daags voor Tsjechoslo- maakte de^ostduit^er Amp^r"van wakye-Nederland over de landingsbaan op Schiphol. Zijn de gelegenheid gebruik om naar bllk st°nd op oneindig toen hij de problemen van Oranje in kort tijdsbestek aan zich voorbij liet vliegen. Als geen ander besefte de bondscoach dat de moeilijkheden van het goud te demarreren. "Hij raste me", weet Jagt nog. "Ik pro beerde het gat dicht te rijden aemel"telemaafoepUn ?°k de Z«ne Z«n- "Die Ploe,f graait niet" Sprak hij Maar John Talen kwam achter blJna ln mineur, „maar desondanks heb ik moeten kiezen ging me voorbij, ik uit een aantal spelers dat niet in vorm is". vroeg hem of hij sterk genoeg en toen hij 'ja' zei heb ik laten vallen". Het meest ongelegen voor de inter land Tsjechoslowakije-Nederland, komt Miehels het voortdurende ge- hussel met sleutelfiguren in Oranje als Ruud Gullit en Ronald Koe man, die bij PSV noodgedwongen van hot naar her worden geslin gerd. Bevreesd als hij is de lands kampioen voor het hoofd te stoten, weigert Miehels echter pertinent in details te treden. „Dan moet ik per soonlijk worden en daar heb ik geen trek in. Ik weet alleen dat ze het concept los moeten laten en dat is in het algemeen niet goed. Ik heb de indruk dat een aantal spelers j worstelt met de positie waarin ze spelen, maar door die veranderin- Jagt^nog "SSL Ij h^daSde "P' PSV - geval Waarop Talen achter de niet meer bereikbare Ampler naar het zilver fietste. Jagt probeerde nog te counteren maar moest zich uitein delijk in een lange, krachtige sprint nog naar het brons haasten. "De Oostduitser Ludwig drong nog sterk aan, maar ik had met 53/ 14 de juiste versnelling gekozen. Ik moet derde worden, speelde het ook door mij heen. En het is ge lukt. Toch prachtig als je rappe mannen als Uwe Raab en Olaf Ludwig achter je kunt houden". De zilveren Talen maakt nu overstap naar de beroepsrenners. doel wel voor ogen. "Ik moet eerst proberen in etappewedstrijden echt goed te gaan rijden. Een pro loog lukt npg wel, maar als er in een etappe een groep weggaat, zit ik er nog niet bij. Dat moet ik leren de landskampioen, na Ajax het be- i dat proces wil ik ondergaan. Le ren om de juiste waarde van een wedstrijd in te schatten. En me niet druk maken om bepaalde din- Ongelegen Dat kwakkelende optreden - langrijkste toeleveringsbedrijf ir Oranje, komt voor Miehels op hoogst ongelegen moment. Be zeten van de wil om het Neder- gen. Ik moet een soort machtsposi- lands elftal de status terug te geven tie proberen te veroveren. Want ik wil een goed contract afdwingen weleer, heeft hij voor een niet gering deel zijn hoop gevestigd op PRAAG (GPD) - Door de ver- Alle competitieduels in schuiving van de eerste ronde divisie zullen volgend sei van de vaderlandse bekerwed- principe op de zondagmiddag strijden, van het aanstaande worden afgewerkt. Het sectiebe- weekeinde naar medio oktober, stuur betaald voetbal heeft daar- is Rinus Miehels andermaal in de toe in principe besloten als ge- problemen geraakt. Oorspronke- volg van de teruglopende bezoe- lijk was het de bedoeling dat de Oranjespelers op de vrijdag kersaantallen en de negatieve reacties van burgemeesters op zaterdag voor het eerste EK-kwa- wedstrij den met verhoogd risico lificatie-duel met Hongarije bij- op de zaterdagavonden. een zouden komen Doordat Ajax en PSV Volgens Renze de Vries, de weekeinde echter moeten spelen enige vaderlandse official die de beker, heeft Miehels zijn met Orarvje is meegereisd van woensdag tot en met vrijdag programma in elkaar te draaien, bijeen en reizen 's maandags af Boedapest. De bijeenkomst Grootste tegenstander v is niet in Zeist, „want dat is op zondag als vastespeeldatu: die data volgeboekt", aldus Mi- J chels, die met zijn selectie daar om moet uitwijken naar Papen dal. „Maar daar zal ongetwijfeld nog een oefenwedstrijd worden de toe PSV. Burgemeester Borrie van Eindhoven heeft in middels echter ook al het veto uitgesproken over de zaterdag avondduels met een verhoogd ri de inbreng van de PSV-voetbal- lers, maar de bondscoach is danig in het nauw geraakt door een aan tal externe factoren die hij niet in de hand heeft. Dat zelfde geldt ook voor de kee pers Van Breukelen en Hiele, die de bondscoach niet heeft laten val len „omdat zij in het Nederlands elftal niet hebben gefaald. Zij be horen echter net zo goed tot dat groepje dat momenteel niet in vorm is. Zij hebben bovendien het nadeel, dat zich drie keepers heb ben gemeld die dat wel zijn. Men zo, Metgod en Snelders hebben echter als nadeel dat zij nog niet hebben bewezen dat zij ook in de top goed kunnen spelen. Maar het betekent wel", stak Miehels alvast een dreigende vinger uit naar Van Breukelen en Hiele, „dat het zo echt niet kan blijven". Mentaliteit Veel meer houdt Miehels echter vooralsnog de bezetting van de lin kerkant bezig. Voortbordurend op de drie interlands tegen de DDR, Schotland en West-Duitsland en met de ervaringen van de WK in Mexico in het achterhoofd heeft de bondscoach vooral gezocht naar een betere bezetting van de links backplaats. Naast de terugkeer van Kieft in Oranje noemt Miehels dat een structurele verandering, waar van Peter Boeve het slachtoffer werd. „Tegen de Oostduitsers werd duidelijk dat op die plek naar versterking moest worden gezocht. Voor de rest was ik over die wed strijd tevreden". Dat gold echter weer minder voor het duel met de Schotten „in welke wedstrijd het offensief bene den peil was. Tegen West-Duits land gold in feite hetzelfde. In Dortmund werd er goed gespeeld, maar ontbrak het belangrijkste: de wil om te winnen. Vooral in de eer ste helft ontbrak het de ploeg dui delijk aan een goede wedstrijd- mentaliteit, aan de wil om de te genstander ten koste van alles niet te laten spelen en in de greep te houden. Maar de spelers zullen ook bereid moeten zijn risico's te ne men". Opportunisme Gevoelig voor resultaat als Mi ehels is staat een overwinning op sf ?r *•'-* - Tsjechoslowakije daarom van avond ook voorop. „En dat moet in de mentaliteit tot uiting komen. Het WK heeft nog eens aangetoond wat daarvoor nodig is. Een defen sief perfecte organisatie en aanval lend met durf, veel beweging en opportunisme te werk gaan. Dat is nodig in ons voetbal. Naar dat soort spelers heb ik gezocht en dat vraag ik van ze. In de wedstrijd zal blijken of ze het begrepen heb ben". Oranje treft daarbij in het Kafka- achtige Praag een tegenstander, die al evenzeer hunkert naar betere tijden en die in 1982 voor de laatste keer aan een groot internationaal toernooi deelnam. Het zit Josef Masopust, de tegenwoordige bondscoach en legendarische mid denvelder van Dukla Praag, al HARWICH (ANP/SID/DPA) - Rederij Sealink heeft gisteren in Harwich veertien Engelse voet balfans voor het vertrek naar het Europese vasteland van boord gestuurd. De kapitein weigerde uit vrees voor vernielingen het groepje te vervoeren, hoewel de supporters zich niet misdragen hadden. De veertien wilden de vriend schappelijke interland Zweden- Engeland in Stockholm bijwo nen. Onder politiebegeleiding maakten de supporters enkele uren later een overtocht met een andere veerboot. De rederij besloot enkele maanden geleden geen voetbal supporters meer toe te laten tot de veerboten op het Kanaal. Bij overtochten naar Nederland, waar Engelse clubs deelnamen aan internationale toernooien, richtten de zogenoemde 'row dies' enorme schade aan. Een andere rederij nam giste ren wel Ierse aanhangers mee. In Brussel speelt Ierland vanavond in de eerste kwalificatieronde van de Europese titelstrijd tegen Marokko. De supporters moes ten hun paspoorten gedurende de overtocht afstaan aan de kapi tein. Op een Schotse werf liep giste ren een kanaalferry van stapel, waarin naast luxueuze vertrek ken ook twee cellen zijn ge bouwd. Het schip met een capa citeit van 1250 passagiers gaat een dienst onderhouden tussen Huil en Rotterdam. Arrestatiebevelen Een rechtbank in Londen heeft gisteren arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen 26 Britse voetbalsupporters, die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij het drama in het Heizel-stadion, in mei vorig jaar. Tijdens de Europa Cup-finale tussen Liverpool en Juventus vielen destijds 39 doden. De Bel gische justitie heeft bij de Britse regering om uitlevering van deze 'fans' verzocht. Ze worden be schuldigd van doodslag. De 26 Britten moetenmaandag voor de rechtbank vam Bow Street (Londen) verschijnen, die beslist of de aanhangers van Li verpool wel kunnen worden uit geleverd. Als het verzoek van de Belgen wordt toegewezen, moe ten de relschoppers zich in Bel gië voor hun daden verantwoor den. Gerechtelijke bronnen ach ten het onwaarschijnlijk, dat de betrokkenen spoedig aan België wórden uitgeleverd, omdat de verdachten de mogelijkheid heb ben in beroep te gaan bij het Hooggerechtshof. Brasker Barendrecht-spits Hans Schuitemaker in hem herkende. De aanvaller deed in het laatste kwartier van de eerste helft met twee doeltreffende kopballen (hij raakte ook nog een keer de lat) de zéér fraaie 0-1 van Steef Pattiapon (32ste minuut) teniet. Daar moet overigens bij worden aangetekend dat Schuitemaker twee keer geen strobreed in de weg werd gelegd door de RCL-verdedigers en bij zijn eerste doelpunt doelman Peter van der Wal niet vrijuit ging. Maar RCL (zonder Aad van Ton geren en Wim de Roo) kon verzach tende omstandigheden aanvoeren. Op het moment dat de lange spits toesloeg liepen Hans Braat en Steef Pattiapon opzichtig te hinke len en was ook Hanno van Breugel niet helemaal fit. Laatstgenoemde verdediger immers kwam al snel in botsing met Ed Noordijk, die met vermoedelijk een hersenschud ding naar het ziekenhuis moest worden gebracht (hij werd vervan gen door Blaauwkamp, eerder was Van Ballegooy al voor Verhagen gekomen). Van Breugel kwam er beter van af dan Noordijk, al maak te de Leiderdorper niet de indruk volledig bij de les te zijn. Dat gold in die periode voor meerdere RCL'ers. In plaats van de met zoveel meer routine (en hardheid) gezegende tegenstander weinig speelruimte te gunnen, lieten zij de Baren- drechters het laatste kwartier van de eerste helft gaan en staan waar zij wilden. Dat was vragen om moeilijkheden, die dan ook niet uitbleven. Geschenk In het eerste half uur dekte RCL nauwelijks scherper, voetbalde de ploeg ook niet echt in een hoger tempo, maar omdat Barendrecht toen een volstrekt afwezige indruk maakte, kregen de gasten de kans om het duel naar hun hand te zet ten. Ben Heemskerk en later Leo van de Wetering (twee keer) kregen prima mogelijkheden, maar beide spelers misten de scherpte, die Schuitemaker wel bezat. Toch bood de 2-1 stand in de pauze nog voldoende uitzichten, die verdwenen voor een be langrijk deel toen bleek dat Hans Braat in de kleedkamer was ach tergebleven (hij werd vervangen door René de Vogel). Van enig evenwicht in de ploeg was toen geen sprake meer, zeker niet wan neer wordt bedacht dat ook de zéér jeugdige Hans Kolenbrander deel uitmaakte van het elftal. De 2-2 van Leo van de Weteringh begroette RCL dan ook als een ge-- schenk uit de hemel. Barendrecht vond dat na die treffer de tijd geko- slag te gaan. Onder serieus ver stond de ploeg van Gerrit de Kei zer tot over de rand van het toelaat bare. Het duel kreeg daardoor een grimmig karakter, want RCL pro beerde op zijn manier zich niet de kaas van het brood te laten eten. Strijdlust Met vereende krachten treft Oranje voorbereidingen op de training in het Strahov-stadion waar vanavond.de strijd met het Tsjechische elftal wordt aangebonden. (foto anp> j mee. De legerploeg van Dukla, die in de selectie van 22 met maar liefst zeven spelers verte genwoordigd was, haalde uit de eerste vier competitieduels slechts één punt. Heel wat beter vergaat het Sparta Praag, de formatie van zijn adviseur Vaclav Jezek, de voormalige Feyenoord-trainer, die ongeslagen de ranglijst in Tsej- choslowakije aanvoert. Arbiter Reniers was dan ook ge noodzaakt in die période Theo Baan en Jan Baan op te schrijven, terwijl ook de naam van RCL-spe- ler Ben Heemskerk in zijn op schrijfboekje verdween. Dat de laatstgenoemde werd genoteerd mag kenmerkend heten voor RCL. Heemskerk is nooit een speler ge weest die voorop ging in de strijd, maar bij afwezigheid van Hans Braat nam hij in dat opzicht het voortouw. Het is voor de Leider dorpers te hopen dat dat de van Roodenburg overgekomen Marcel Valk niet is ontgaan. De strijdlust van Heemskerk ten spijt stortte RCL in. De 3-2 van weer Schuitemaker, aan dat doel punt zat overigens een luchtje om dat Pattiapon (later vervangen door Ronald Roos) werd vastge houden, was de genadeklap. Van de Weteringh kreeg hierna onver wacht de gelegenheid om alleen voor doelman Wout van Driel te scoren, maar hij miste. De ploeg diende zich hierna te beperken tot verdedigen en omdat dat niet goed werd gedaan konden, in volgorde van opkomst, Blaauw kamp opnieuw Schuitemaker en Gert van der Wal het halve dozijn volschieten. Om in de kantine vervolgens een voorschot te nemen op de Oosten rijkse trip. FRED SEGAAR

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13