Rijlaarzen en pumps maken de dienst uit Inde puntjes Sportbeoefenaars vaak onvoldoende verzekerd Buzet-wijn verwant aan de Bordeaux Schoenmode 1986-1987 ROB KRONER Grootste krant in Canada weigert tabaksadvertenties Citroensapkuur gevaarlijk voor de gezondheid Consument MAANDAG 8 SEPTEMBER 1986 Niet lang geleden was ik in het dorp Buzet-sur-Baise, op zo'n 130 kilometer ten zuidoosten van Bordeaux. Daar had een opmerkelijke ceremonie plaats: geen serieuze plechtigheid met gewichtige speeches, maar het maken van een vat. En wel het 5000e wijnvat van de plaatselijke coöperatie. Voor een groep internationale genodigden ging de eigen kuiper van het bedrijf, Yves Saint-Martin, aan de slag met metalen ringen, een fel brandend vuur en diverse handwerktuigen om uit voorgezaagde duigen een solide fust te creëren. Hij deed het snel en zonder problemen; alle 4999 vaten daarvoor had hij immers ook al gemaakt. Boeiender Op chateaux in Bordeaux zijn vaten niets bijzonders, en in de Spaanse Rioja hebben zelfs de kleinste huizen 5000 of meer barricas liggen. Maar voor een Franse wijncoöperatie is het gebruik van vaten heel bijzonder, laat staan als dat met duizenden stuks gebeurt. De meeste coöperaties namelijk produceren voornamelijk goedkope, eenvoudige wijnen en kunnen zich gewoon geen vaten veroorloven. Voor de coöperatie van Buzet was dat ene vat dus wel een mijlpaal. Dat men in Buzet voor het gebruik van fusten heeft gekozen heeft een duidelijke reden: de wijn wordt er beter van. Hij krijgt een boeiender aroma, meer schakeringen en wordt bovendien zachter. Het bedryf gebruikt elk fust vijfjaar. Daarna wordt het verkocht en vervangen door een nieuw. Om de wijn geen overdreven houtsmaak te geven beperkt men de vatrijping tot drie a zes maanden. Redelijk De coöperatie te Buzet-sur-Baise produceert bijna 95 procent van alle wijn in het district Buzet. Dit telt zo'n 1400 hectare wijngaarden, terwijl men er ook veel fruit teelt (aardbeien vooral) en asperges. De aangeplante druivesoorten zijn identiek aan die van Bordeaux, met als gevolg dat rode Buzet een duidelijke verwantschap heeft met rode Bordeaux. De wijn uit Buzet is alleen wat soepeler, wat vriendelijker - en minder verfijnd. Het is een soort 'landelijke' versie van Bordeaux: niet aristocratisch of hooghartig van aard v maar vriendelijk en toegankelijk. Zelfs de 1985 zou mèn nu al kunnen drinken (en is ook een stuk beter dan de nogal lichte 1984). Maar niet alleen de wijnkwaliteit bracht de coöperatie van Buzet veel succes, ook de wijnprijs. Om een willekeurig voorbeeld te geven: in de Auberge des Quatre-Vents, een leuk, hoog gelegen restaurant bij Buzet-sur-Baise, staat de goedkoopste Bordeaux voor 70 franc op de kaart. Dat betreft dan een weinig verheffende merkwijn uit 1984. Voor de beste Buzet echter, een 'Cuvée Napoléon' van 1983, wórdt slechts 65 franc betaald - en dan heb je een stukken betere wijn. Wie houdt van Bordeauxtype wijnen, maar niet van Bordeauxtype prijzen, zou daarom eens een fles Buzet moeten proberen. De kans bestaat dat de wijn zeer bevalt - en de coöperatie binnen afzienbare tijd 10.000 vaten nodig heeft. HUBRECHT DUIJKER Een beeld van uitersten, dat zien we ook in de schoenenmode voor de komende winter. Aan de ene kant de stijl die we novo-klassiek noemen, maar daar tegenover een heel eigentijds schoenenbeeld, waarin de meest ongebruikelijke combinaties van materialen en kleuren zijn te vinden. Een derde thema, maar dat is nog in opkomst, is 'overleving': stoerogend maar vooral met veel draagcomfort. hak is niet meer zo hoog. De pump blijft een bestseller maar daarnaast zijn er modellen met een hoge voorkant; kleine, fijne versieringen en fraaie stiksels. In de klasssieke lijn minder hef tige kleurcombinaties. De hoofd kleur zwart wordt hier en daar met een accentkleur verlevendigd. Naast zwart spelen anthraciet, grijs, koffiebruin, taupe en blauw een hoofdrol. Deze kleuren kom je ook tegen in een kleurschakerin gen ton-sur-ton. De eigentijdse lijn komt tege moet aan alle modesmaken en -wensen. De combinaties zijn dik wijls bewust tegenstrijdig, waar door bijzondere effecten ontstaan. Zo wordt sportief schoeisel ge maakt van sportleer, maar wel in combinatie met goud, zilver of ge kleurde metalisé s. Veel voorko mende combinaties zijn verder lak- soorten en prenten; mat met glan zend; suède en vlechtwerk. Het spelen met kleuren is hierbij na tuurlijk uiterst belangrijk. Laarzen Laarzen zijn natuurlijk niet weg te denken uit het winterbeeld. De rijlaars staat nummer één met de western-laars met franjes) als goe de tweede. Bij de semisportieve schoenen, hier zie de opkomst van de "overle- veningsstijl" eigelijk het best, valt een sobere belijning op. Vlot, een beetje nonchalant maar heel com fortabel. Pasvorm en comfort wor den steeds belangrijker. Dat laatste geldt ook voor het sportieve schoeisel, al is "mode" wel een punt waar terdegen rekening mee is gehouden. Verzorgd tot in de puntjes, dat ben je letterlijk in de kleding van de Amsterdamse couturier Rob Kro ner. Er zijn maar weinig modellen in zijn 15e collectie waarin de punt niet is verwerkt. En in het over het algemeen strakke silhouet, met het accent op de taille en altijd nog vrij brede schouders, komt die punt dan ook heel goed tot z' n recht. Bij de wijd klokkende driekwart mantels, die Kroner ondermeer in framboosrood brengt, zien we de punt verwerkt in de schouderpas. De jassen zijn knooploos en heb ben een brede, lange reverkraag. De mantelpakjes hebben een sterk taille-accent en het rugpand valt vanaf de taille vaak wat klok kend in een punt. De rechte rok ken die daaronder worden gedra gen zijn heel hoog opgesneden, bo ven de ceintuur een centimeter of zeven, de plooi is dan weer in een punt verwerkt. Sommige pakjes, zowel het jasje als de rok, hebben een knoopgamering in dezelfde kleur als de stof. De fraai blouses in een bloemdessin completeert hij vrijwel atijd met een forse strik van dezelfde stof. Naast al dat strakke in de wintercollectie ook bijvoor beeld een wat klokkende baantjes rok en wijde rechte jasjes, die in stof aan Chanel doen denken. De jasjes van een gebreid materiaal, met afgeronde voorpanden, heb ben iets weg van een bolero. In echte winterjassen ziet Kroner de vrouw deze winter niet lopen. Wel maakt hij lange klokkende regen mantels van zwart- en glitterend lakmateriaal. Tricot jumper met tussenge- werkte banen in contrasterende kleuren en dubbele rok, waar van één waaierplissée. (foto Bart Nieuwenhuijs) Heel mooi zijn de rechte jurken, in een soort Afrikaanse print, waar op een ruim jasje van dezelfde stof wordt gedragen. Ideaal voor vrou wen die niet zo superslank zijn als de mannequins, maar toch dat tu- be-achtige model willen dragen. Maar het blijven de pakjes die de grootste troef vormen in de Krö- nercollectie, vooral als hij gaat werken met ziin favoriete, heel dunne Franse tricot. Van die stof maakt hij bijvoorbeeld lange blou ses met een strak heupstuk. In de ze blouses werkt hij banen en bol len in contrasterende kleuren leer. Onder deze blouses wijde rokken mèt onderrokken van waaierplis sée in een contrastkleur. Kroner maakt ze in vele kleuren en kleur combinaties, maar het mooist was voor mij toch het model in goud brons tricot. De eenvoudige lange blouse, die vanvoren is samenge knoopt met daaronder een heel wijde rok, dit is chic ten voeten uit. Gebreid, vaak met een lurex- draadje, ontbreekt natuurlijk niet in deze collectie. Kroner kiest daar bij vrijwel onveranderlijk voor de strakke, korte (net over de knie) rok met daarop een ruime trui, die op een brede strakke boord staat. In enkele gevallen veroorlooft hij zich een grapje door de boord in een klein vlechtje op de billen te laten uitkomen. Wat minder gelukkig ogen zijn pantalons die op de Indiase jodpur (rijbroek) zijn geinspireerd, er straalt weinig verfijning van af. Heel wat beter zijn zijn rechte ruitjes broeken, die er uitzien zoals ze ook gedragen moeten worden: sportief. Hierbij maakt Rob Kroner heel mooie blousons met dubbele voor en achterpanden, die alleen de de boord en op de schouder zijn vastgezet. Dat idee verwerkt hij ook in zwarte truien, die dan pan den van glanzend materiaal als ex traatje krijgen. Avondkleding, veel avondkle ding "omdat de klanten er om vra gen" volgens Kroner. Hier ver werkt hij zijn punten in de paillet- tenversiering van het "groot avondtoilet". Prachtige rechte rok ken met immense splitten zien er aantrekkelijk uit maar het fraaist het exemplaar met de Griekse schouderlijn, waarbij aan een kant een grote pofmouw is toegevoegd. Maar dit soort creaties onthul je na tuurlijk pas goed als daaroverheen een wijde cape van satin duchesse, tegengevoerd met de kleur van de pailletten, wordt gedragen. HENRIETTE V.D. HOEVEN Klassiek De klassieke schoen heeft vi het komende seizoen enkele ver deringen ondergaan. De leest hakken blijven elegant, maar Laarzen in vele uitvoeringen 'maar wie niet op de klassieke toer wil, kan niet om de wes tern-laars heen. Schoenen uit dé serie "overleving": vooral comfortabel (tekenineen Modecentrum voor schoen- en lederbranche) «rpwdl&neü. cnLpczmrC, van Dalen schoenen Haarlemmerstr. 128 Leiden DAMESSCHOENEN TRENDY hel nieuwe gezicht van Van Dalen schoenen. HERENSCHOENEN Een zaak waar we apetrots op zijn. Jong. modieus, vriende lijk in prijs en service. Met ons assortiment dames-, heren- en kinderschoenen volgen wij de mode op de voet. Trendy, het nieuwe gezicht van Van Dalen. ENIG IN Z'N SOORT BREESTRAAT 159. LEIDEN Wollen mantelpak en crêpe de chine blouse waarover drie kwart swagger. (foto Bart Nieuwenhuijs) Bij klassiek getinte kleding zullen veel vrouwen toch voor deze "hoge" hakken kiezen, Veel sportbeoefenaars zijn slecht of helemaal niet verzekerd. Schade als gevolg van sportongevallen en -blessures wordt lang niet altijd ge dekt door sociale voorzieningen of verzekeringen. Veel sporters besef fen dit pas wanneer ze na een onge luk tijdens training of wedstrijd voor financiële tegenvallers komen te staan. De Consumentenbond waarschuwt tegen dit euvel. De bond wijst er in zijn maandblad, de Consumentengids, op dat sportbeoefe naars elk jaar een kans van een op vier hebben om een blessure op te lopen. In 1984 werden ruim 200.000 'sportslachtof- fers' behandeld in een ziekenhuis. Ook sneuvelen bij voorbeeld nogal wat bril len. Voetbal is verhoudingsgewijs onge- vallensport nummer één, gevolgd door basketbal, hockey en handbal. Sommige sportbonden hebben voor hun leden verzekeringen afgesloten om risico's te dekken die niet door sociale BELEGGERSSERVICE - Het week blad Beleggings Expres in Amsterdam heeft een 24 uurs adviesdienst ingesteld. Flashdata, zoals de dienst heet, stelt de belegger in staat op elk uur van de dag (en nacht) en overal ter wereld aan- en verkoopadviezen te krijgen. Samen met Textlite, Philips en Storkdata is een sys teem ontworpen, waardoor de abonnee thuis, in zijn auto, of zijn hotelkamer, de tekst over de stand van zaken via een bijgeleverde zakcomputer met printer kan opnemen. Vervolgens kan hij op drachten doorgeven aan de computer van een commissionair of bankinstel ling. voorzieningen of een eigen verzekering worden gedekt. Andere organisaties hebben dat onvoldoende gedaan. Maar liefst negen grote sportbonden (waaron der de hockeybond en het handbalver- bond) hebben geen enkele collectieve verzekering voor hun leden afgesloten. De Consumentenbond hoopt nu maar dat de regionale afdelingen of de plaat selijke verenigingen dat wel hebben ge daan. Ongeorganiseerde en recreatieve spor ters zijn uiteraard niet collectief verze kerd. Voor hen is het dus zeker van be lang zich goed in te dekken tegen de risi co's van hun sport, aldus de Consumen tenbond. Voor de individuele sporter kan een ongevallenverzekering uit komst bieden. Nadeel is wel dat veel maatschappijen schade als gevolg van 'gevaarlijke' sporten uitsluiten of een 'waaghalsclausule' hanteren. Een ongelukkige sporter kan in som mige gevallen ook proberen zijn schade te verhalen op de veroorzaker van het ongeval, vaak een speler van de tegen partij. De Aansprakelijkheidsverzeke ring voor Particuliren (AVP) keert ech ter lang niet altijd uit. De adder onder het gras is hier de clausule van 'risico- aanvaarding'. Iemand die zich vrijwillig aan een verhoogd risico blootstelt, is vol gens die bepaling zelf verantwoordelijk voor de gevolgen. Volgens de Consumentenbond zijn de polisvoorwaarden over deze uitiluitin- gen lang niet altijd duidelijk. De voor lichting van de verzekeringsmaatschap pijen zou op dit punt dan ook moeten worden verbeterd. De bond raadt alle sporters met klem aan te onderzoeken of de risico's van hun sport zijn gedekt; zonodig moeten ze zich alsnog zelf ver zekeren. Sinds kort is er een nieuwe energie-zui nige gloeilamp op de markt met een brandduur van zesduizend uur, onge veer zés keer zo lang als de traditionele gloeilamp. De lamp, die wel vijftig gul den kost, kan een besparing opleveren van tachtig procent. De lamp kan in ge wone fittingen worden gedraaid, zodat speciale 'voorschakelapparatuur' niet langer nodig is. De grootste krant van Canada, de Toron to Globe and Mail, heeft zijn lezes vorige week laten weten dat er geen tabaksad vertenties meer zullen worden opgeno men in de krant. In een hoofdartikel wordt de regering opgeroepen om ver dere promotie van tabakswaren via ad vertenties, aanplakbiljetten, sports- en kunstsponsoring te verbieden. De citroensapkuur, een dieetrage om snel en drastisch te vermageren, vol doet niet aan de samenstellingseisen die de Gezondheidsraad en de Voe dingsraad hebben geadviseerd. Deze instellingen raden de kuur af omdat die te weinig energie en voedingstoffen als eiwit, vitaminen en mineralen be vat. In de citroensapkuur mag uitslui tend een beperkte hoeveelheid citroen sap vermengd met ahornsiroop wor den gebruikt. Dit mengsel bevat wat suikers en vitamine C, maar andere vi taminen en mineralen zijn vrijwel af wezig. Eiwit ontbreekt geheel. Omdat het lichaam dagelijks eiwit nodig heeft, brengt afvallen via de citroensapkuur heel wat gezondheidsrisico's met zich Vermageren met preparaten kan wel, mits ze een goede voedingsstoffensa- menstelling hebben, aldus het voor lichtingsbureau voor de Voeding. Het ministerie van wvc stelt nu een rege ling op waarin samenstellingseisen en herkenbare aanduiding op de verpak king voor deze preparaten wordt vast gesteld. "Tabak is alleen maar wettelijk toege staan omdat het verkrijgbaar was voor dat de gevolgen van tabaksgebruik be kend waren", zo verklaart de krant. "Als een fabrikant vandaag een produkt op de markt zou willen brengen dat versla ving, ziekte en dood in epidemische vor men met zich meebrengt - waarbij niet alleen de verslaafde is betrokken maar ook onschuldige meerokers - dan zou het net zo veel kans hebben als een ver zoek om een kankerverwekkend middel toe te voegen aan babyvoeding", meent de Toronto Globe. Volgens de krant kost het token de staat Canada 10 miljard gulden aan ge zondheidszorg. Dertien procent van de meisjes en negen procent van de jon gens in Canada roken al vanaf hun veer tiende. De krant in Toronto is de derde die vrijwillig tabaksadvertenties weigert in Canada. Televisiereclame voor ta bakswaren is al tien jaar verboden in Ca nada. onder redactie van Wim Fortuyn en Conny Smits Pruimtabak In de Verenigde Staten is sinds enige tijd een verbod uitgevaardigd tegen het uitzenden van reclameboodschappen voor snuif- en pruimtabak. Uit studies bleek dat veel jongeren gingen snuiven en pruimen in de ver keerde onderstelling dat gezien de afwe zigheid van de bekende waarschuwin gen op de pakjes rookwaar, snuif en pruim geen gevaar opleverden

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 8