Slachtpartij in Turkse synagoge Wie meer wil weten over de volgende onderwerpen haalt de folder op het postkantoor. Reagan maant Gorbatsjov Hulpfonds voor schade door sancties Installatie Tutu als aartsbisschop Regeringscrisis Israël afgewend 21 joden gedood Turkije: geen traditie van geweld tegen joden Urho Kekkonen begraven Kleine zaken. Grote zaken. Je doet ze op het postkantoor. MAANDAG 8 SEPTEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 ISTANBOEL (Rtr./DPA/ UPI) - Twee met automati sche geweren en handgra naten gewapende Arabie ren hebben zaterdag een bloedbad aangericht in een synagoge in de Turkse stad Istanboel. Bij de aanval kwamen, inclusief de twee terroristen zelf, 23 mensen om het leven, zo heeft de politie meegedeeld. Onder de doden bevindt zich vol gens vrienden van de slachtoffers een Israëlische rabbijn van Iraanse afkomst, Raphael Nesim. De overi gen zouden allen Turkse joden zijn. Van de 27 gelovigen die op het moment van de aanslag aanwezig waren, allen mannen, raakten er vijf gewond, van wie een aantal ernstig. Slechts een aanwezige wist bij de slachtpartij ongedeerd te blijven. Tot dusver zijn nog maar elf slachtoffers geïdentificeerd, omdat de lijken door de explosies danig zijn verminkt. Eerder had de politie gezegd te menen dat vijf mensen verant woordelijk waren voor de aanslag op de Neve Shalom-synagoge. Maar later werd gezegd dat de twee omgekomen daders kennelijk de enige betrokkenen waren. Ook de minister van staat, Mesut Yilmaz, sprak na een spoedberaad van het ATHENE - Het is ongetwijfeld toe val dat de aanslag op de synagoge in Istanbul plaatsvond op dezelfde datum - 6 september - waarop in 1955 een razende menigte door het Istanboelse centrum trok. Alles wat Grieks was, vooral winkels, maar ook kerken en woningen, werd toen verwoest. Er vielen toen tien doden. Het was een reactie op het Griekse op treden inzake Cyprus. Opmerke lijk genoeg werden toen in diezelf de hoofdstraat Istiklal, waar het glas van de etalages een centimeter hoog lag, de joodse winkels zorg- vuldig gespaard; door Frans van Hasselt Een dergelijke pogrom tegen jo- den heeft nooit plaats gehad in de bijna 400 jaar dat deze minderheid nu al in Turkije woont, uitgeweken voor de vervolgingen in Spanje. Het is nog altijd een grotendeels sefardische groep, Spaansspre kend dus, maar dan niet het tegen woordige maar een archaisch Spaans ('latino'). Spaanse taalkun digen komen er nu op af om er een studie van te maken. Geen klachten Op het grootste eiland voor de kust van Istanboel, Buyuk Ada, wonen de meest welvarende joden en daar kan men nog altijd elke zo mermiddag de joodse dames in het theehuis bij de steiger aantreffen. Een niet beter wetende bezoeker zou hen op grond van hun gesprek ken verslijten voor Spaanse toeris ten. De joodse minderheid in Turkije had weinig klachten over het Otto maanse bestuur dat haar als een ei gen 'natie' behandelde, noch over de in 1923 door Atatürk gestichte republiek. Het ergst was de Varlik, een hardvochtige vermogensbelas ting die tijdens de Tweede Wereld oorlog - waarin Turkije vrijwel tot het laatst neutraal bleef - aan alle minderheden werd opgelegd, dus ook aan Grieken en Armeniërs. Een aantal personen dat deze be lasting niet kon opbrengen, werd toen gedeporteerd. Het was mede onder druk van deze Varlik, dat na de wereldoor log toch wel veel joden uit Istan boel en andere steden naar Israël trokken. Er zijn nu nog zo'n 25.000 over, grotendeels winkeliers en za kenmensen, maar ook heel wat art sen en tandartsen. Turkije behoorde tot de eerste landen die Israël erkenden en de betrekkingen waren aanvankelijk uitstekend. Geleidelijk groeide echter het besef dat men toch wat meer solidair moest zijn met de Arabische wereld en in 1980, kort na de militaire staatsgreep, werden de diplomatieke betrekkingen door Ankara teruggebracht tot het laagste pitje, dat van tweede secre taris. Het Turkse consulaat in Jeru zalem werd opgeheven. Opmerkelijk Het is nu opmerkelijk dat de aan slag plaats heeft in een periode dat de betrekkingen met Tel Aviv weer wat nauwer worden aangehaald, iets waarin overigens Athene niet achterblijft. Er wordt, zo heet het, tussen de twee landen gevochten om de gunst van de joodse lobby in Washington. Ankara stuurt dezer dagen een nieuwe 'tweede secretaris' naar Tel Aviv, maar het betreft nu wel een diplomaat met de rang van ambas sadeur. En eerstdaags komt er een Israëlische handelsdelegatie naar Turkije. Ook zijn er contacten tus sen de vakverenigingen. Enkele rechts-religieuze dagbla den in Turkije gaan daartegen te keer en de openlijk antisemitische 'Milli Gazete' (Nationale Krant) schreef onlangs, dat Turkije zijn 'historische missie' verzaakte. Het blad fulmineerde tegen een ge heim bezoek dat 'de slachter Sja- ron' aan Istanboel had gebracht om een bruiloft bij te wonen, be waakt door 15 eigen lijfwachten. Hij meende ook te weten dat Anka ra zich onder Amerikaanse druk leent voor militaire samenwerking met Israël, waarin voorts Marokko, Egypte en zelfs Indonesië zullen worden betrokken. Ankara's toenadering tot Israël zal door de aanslag vermoedelijk echter nog worden versterkt. Zij kan mede worden verklaard door de wrevel van de Turkse regering jegens de PLO, die in Ankara ook een diplomatieke vertegenwoordi ging heeft, maar die de vriendelijk ste contacten blijft onderhouden met Bulgarije, ondanks de onder drukking waarvan de Turks-isla mitische minderheid aldaar het slachtoffer is. Turkse kabinet in Ankara van slechts twee terroristen. Ooggetui gen hebben echter verklaard vijf mannen te hebben gezien, die zich als fotografen hadden voorgedaan om de synagoge binnen te komen. Maar eenmaal binnen begonnen zij te schieten en met handgranaten te gooien, zo werd gezegd. Tot nog toe hebben twee organi saties zich voor de aanslag verant woordelijk gesteld. In Beirut meld de zich het „Islamistisch Verzet", een groepering die vooral actief is in het shi'itische moslimgebied in het zuiden van Libanon, met de mededeling dat de „zelfmoordaan- val" een vergelding was voor de Is raëlische aanvallen op Libanese dorpen. De andere groepering, de „Palestijnse Vergeldingsorganisa tie", meldde zich later op Cyprus door middel van een telefoontje van een anonieme vrouw. In Israël is zaterdag geschokt en woedend op de aanslag gerea geerd. Ehud Gol, de woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken in Jeruzalem, uitte „geschoktheid en woede over de zinloze moord op onschuldige joden die aan het bidden waren". Premier Shimon Peres verklaar de aan het begin van de avond „ernstig geschokt" te zijn en sprak zijn „walging" uit over de aanslag. Aanslag op Mindanao MANILA (AP) - Moslimrebellen hebben gisteren tijdens een trouw- dienst op het Filippijnse eiland Mindanao twee handgranaten tot ootploffing gebracht. Daarbij kwa men 8 mensen om het leven en werden er 107 gewond. In het vuur gevecht dat na de aanslag volgde doodden soldaten twee opstande lingen. Vrijdag nog troffen presi dent Aquino en rebellenleider Nur Misuari elkaar op het eiland Jolo en besloten tot onderhandelingen. De aanslag is volgens kolonel Aquino dan ook het werk van een afgesplitste vleugel van het MNLF. TEL AVIV - Een nieuwe Israëli sche regeringscrisis leek gister avond laat te zijn afgewend, toen de minister van industrie, Arik Sja- ron, eerder gemaakte beschuldi gingen introk, dat de vredespoli tiek van premier Peres indirect verantwoordelijk zou zijn voor de terreuraanslag zaterdagmorgen in de synagoge van Istanboel. Pre mier Peres had gisterochtend de wekelijkse regeringszitting ge schorst nadat hij van minister Sja- ron een openlijke verontschuldi ging had geëist. door Willy Werkman Onmiddellijk na de schorsing van de regeringszitting lieten mi- Betrekkingen verslechteren door Daniloff-kwestie WASHINGTON - De Amerikaanse president Reagan heeft de Russi sche partijleider Gorbatsjov een brief gestuurd waarin hij om de on middellijke vrijlating heeft ge- door Henk Dam vraagd van Nicholas Daniloff, de Amerikaanse journalist die sinds een week wordt gevangen gehou den. In de brief geeft Reagan Gorbats jov de persoonlijke verzekering dat Daniloff geen spion is, aldus rege ringswoordvoerders in Washing ton. Hij schrijft verder dat de Ame rikaans-Russische betrekkingen te belangrijk zijn om onder de zaak- Daniloff te lijden. Maar het zag er gisteren hele maal niet naar uit, dat de Sowjet- Unie Reagan zijn zin zou geven. In- HELSINKI (Rtr./DPA) - Finland heeft gisteren oud-president Urho Kekkonen begraven. Hij werd ge prezen als de man die de wonden van de oorlog heelde en het ver trouwen won van de Sowjet-Unie, Finlands machtige buurland. De Sowjet-Unie, haar Oosteuropese bondgenoten en de Scandinavi- 'sche landen lieten zich op hoog ni veau vertegenwoordigen tijdens de theraanse kathedraal in Helsinki. Op West-Duitsland na vaardig den de westerse landen lagere functionarissen af naar de begrafe nis van de man die een van de ar chitecten is geweest van de ont spanning tussen Oost en West. De Verenigde Staten stuurden Robert McFarlane, Reagans gewezen advi seur voor de nationale veiligheid. Argentinië Argentinië heeft overeenstem ming bereikt met zijn kredietban ken over uitstel van betaling voor zes maanden op zijn buitenlandse schuld van 10 miljard dollar. Minis ter Mario Brodersohn van finan ciën verklaarde bij zijn terugkeer van besprekingen in de Verenigde Staten dat er uitstel van betaling is verleend voor 180 dagen. Kerncentrale Bij een ongeluk in een Finse kerncentrale is afgelopen woens dag licht radioactief water ont snapt. Het ongeluk is het gevolg van een menselijke fout, aldus de verklaring. De kerncentrales zijn tijdelijk stilgelegd. De situatie zou niet gevaarlijk zijn geweest. Fatah/Jordanië Fatah, de groep van PLO-voor- zitter Jasser Arafat en de grootste factie binnen de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie, heeft zaterdag aangekondigd een akkoord met koning Hoessein van Jordanië voor een gezamenlijke aanpak van het vredesstreven in het Midden- Oosten op te zeggen. Het akkoord werd eerder al door Jordanië opge zegd. Prima Linea In Frankrijk is de 32-jarige Gio vanni Stephan gearresteerd. Hij wordt beschouwd als een van de oprichters van de Italiaanse ter reurgroep Prima Linea. Stephan is in Italië bij verstek veroordeeld tot levenslang wegens verscheidene overvallen en aanslagen. HARARE/JOHANNESBURG - Met de aankondiging van een hulp fonds, dat zal worden aangewend om de gevolgen van economische sancties tegen Zuid-Afrika voor de frontlijnstaten draaglijk te maken, eindigde de achtste bijeenkomst van de Beweging van Niet-Gebon- den Landen (NAM) in Harare. door Ruud De Wit De voorzitter van de NAM, pre mier Robert Mugabe van Zimbab we, maakte dit op een persconfe rentie bekend. De conferentie die de afgelopen twee weken in de Zimbabwaanse hoofdstad Harare werd gehouden, is gistermorgen in de vroege uren geëindigd. „Voor de eerste keer in de ge schiedenis van de Beweging van Niet-Gebonden Landen zijn we er in geslaagd om een zichtbaar actie programma te realiseren, het 'Afri kaanse hulpfonds', en wij beschou wen dit als een wezenlijke stap in de richting van het beëindigen van de apartheid in Zuid-Afrika", aldus premier Mugabe. Tqdens de slotzitting van de con ferentie namen de circa 70 delega ties, die zich nog in Harare bevon den, ook unaniem een resolutie aan, waarin de Verenigde Staten werden veroordeeld vanwege 'staatsterrorisme' tegen Libië. „De aanval in april op het huis van de Libische leider Gaddafi met het doel om hem en zijn familie te vermoorden wordt door de NAM beschouwd als een ernstig prece dent op het gebied van de interna tionale relaties". Veroordeling De conferentie veroordeelde ver der Zuid-Afrika en de apartheids politiek aldaar en de slotverklaring riep op tot volledige en verplichte sancties tegen het apartheidsbe wind door de internationale ge meenschap. „Er bestaat geen twijfel over dat sancties zullen worden opgelegd. Ze zullen misschien niet door ie dereen worden afgekondigd maar wij, hier in Zimbabwe, hebben daartoe besloten en wij zullen ze afkondigen", aldus Mugabe. Tenslotte besloot de bijeen komst van de NAM ook een briefte zenden aan zowel de Amerikaanse president Ronald Reagan, als zijn Russische collega Michael Gor batsjov, waarin hen wordt ge vraagd door te gaan met de dialoog over de nucleaire wapenbeheer sing. Zaterdag reeds had de president van Nicaragua, Daniel Ortega een beroep gedaan op president Rea gan om een veto uit te spreken qver het 100 miljoen dollar bedra gende hulppakket voor anti-rege- rings-rebellen, dat eerder door zo wel het congres als de senaat was aangenomen. Pas de komende maanden zal blijken wat het concrete resultaat van de achtste bijeenkomst van de NAM-landen is geweest. Naar ver wachting zal het nog wel enige tijd duren, voordat de gedetailleerde slotresoluties zijn uitgewerkt en goedgekeurd. Ook is nog niet bekend wie over drie jaar de volgende voorzitter van de NAM wordt. De meeste de legaties hebben zich uitgesproken ten gunste van Nicaragua, maar ook Indonesië is nog steeds een be langrijke kandidaat. President Ortega beschuldigde de VS ervan boodschappen naar NAM-landen te hebben gestuurd, waarin gedreigd wordt met sanc ties als ze de kandidatuur van Ni caragua zouden sturen. Succes Mugabe Duidelijk is dat de NAM-confe- rentie in Harare allereerst een per soonlijk succes voor premier Ro bert Mugabe is geworden, die nu de onbetwiste leider van Afrika kan worden genoemd. Ondanks de onderlinge ver deeldheid van een aantal NAM-lan den, waarvan de belangrijkste wa ren die tussen Irak en Iran, tussen Libië en een aantal Afrikaanse lan den en die tussen de meer Ameri kaans-georiënteerde landen als In donesië enerzyds en Nicaragua, Li bië en Cuba aan de andere kant, heeft Mugabe in ieder geval naar buiten een grote eenheid van de 101-landen tellende beweging kun nen demonstreren. Het is evenwel de vraag of Muga be met de unanieme veroordeling van de apartheid in Zuid-Afrika ook het verzet tegen de regering in Pretoria meer inhoud en vooral mi litaire kracht heeft kunnen gevên. De handelsrelaties tussen de NAM-landen en Zuid-Afrika zijn al niet zo groot en de landen die tegen Zuid-Afrika liggen, zullen zelf het hardst door sancties worden ge troffen. Voor het succes van sanc ties zal de NAM dus allereerst aan gewezen zjjn op het westen en Ja pan. Duidelijk is evenwel ook gewor den, dat de aanval van de Libische leider Gaddafi op de beweging van Niet-Gebonden Landen, afgelopen donderdag, niet tot een scheuring heeft geleid. Gaddafi dreigde toen namelijk de beweging te verlaten „omdat deze weigerde zich kracht dadig te verzetten tegen het Ameri kaanse imperialisme". Gaddafi keerde zich hierbij te vens tegen Afrikaanse landen als Ivoorkust, Ziare, Marokko, Egypte en Kameroen, die hun betrekkin gen met het 'zionistische' Israël hadden aangehaald. Evenmin heeft de kaping van het Pan Am-vliegtuig in Pakistan vrij dag door waarschijnlijk palestijnse terroristen de eenheid van de be weging echt kunnen aantasten. En dat kan vooral op het deskundige conto van voorzitter Mugabe wor den geschreven. Een echtpaar dat familie verloor hij de aanslag laat zijn tranen de vrije loop. ap) KAAPSTAD - Nobelprijswinnaar Desmond Tutu is gisteren in Kaap stad geïnstalleerd als eerste zwarte anglicaanse aartsbisschop van Zuid-Afrika. In zijn toespraak tot de met ruim 1000 gasten en gelovi gen volgepakte St. George's kathe draal herhaalde Tutu zijn door de Zuidafrikaanse regering met 'sub versief aangeduide oproep tot eco nomische sancties. door Ruud de Wit „Ik verafschuw elke vorm van geweld en daarom spreek ik me ook uit tegen het geweld van het onrechtvaardige systeem van de apartheid, maar eveneens tegen het geweld van degenen, die deze apartheid weg willen hebben". Tutu zei verder dat hij een be roep op het westen zal doen om af te zien van economische sancties, als het apartheidsbewind bereid is om de noodtoestand op te heffen en tegemoet komt aan de eisen die door het verzet zijn gesteld om te komen tot een 'ongedeeld' Zuid- Afrika. De installatie van Tutu in Kaap stad viel uiteen in twee gedeelten, 's Ochtends vroeg werd er begon nen met een tweeënhalf uur duren de plechtigheid in de kathedraal, die werd geleid door Tutu zelf, de anglicaanse wereldleider dr. Ro bert Runcie en vijf andere bis schoppen. Bij zijn aankomst werd Tutu door talrijke zwarte gelovigen op gewacht die voor een deel gekleed waren in de groen-goud-zwarte ANC-kleuren en die ook de ANC- groet brachten. Winnie Mandela, dominee Allan Boesak, dr. Beyers Naude en de weduwe van wijlen dominee Luther King, Coretta Scott-King behoorden tot de gas- ten die in de kathedraal een plaats je hadden gevonden. Het tweede deel van de installa tie van Tutu had plaats in een plaatselijk stadion, waar zich zeker 10.000 gelovigen hadden verza meld. Dr. Runcie zei hierbij in een toespraak: „Ik ben ervan over tuigd, dat de anglicaanse kerk van Zuid-Afrika een leider heeft gekre gen, die door God hiertoe is uitver kozen. Desmond is een man van liefde, visie en vrede". De drie uur durende bijeen komst eindigde met gezang en dans zonder dat het tot incidenten kwam. Tegen het einde circelde er echter wel enige tijd een politie-he- licopter boven het stadion. Slechts een paar blanke gelovigen lieten op de een of ander manier merken het niet eens te zijn met de aanstel ling van Tutu tot aartsbisschop. Zo demonstreerde er een oude, invali de blanke vrouw met een bord, waarop ze Tutu's politieke denk beelden veroordeelde en hem uit maakte voor 'communist'. nisters van de Likoed-partij, waar toe Sjaron behoort, weten de op merkingen van Sjaron af te keuren. Ook Likoed-leider en vice-premier Sjamir zei zich van de opmerkin gen van Sjaron te distantiëren. Hij vond echter het indicent niet be langrijk genoeg voor een rege ringscrisis en riep premier Peres op zich te concentreren op 'de be langrijke politieke ontwikkelingen die nu op de agenda staan'. Vlak voor de rotatie van het pre mierschap in Israël, op 7 oktober, beschuldigde de Likoedpartij van Sjamir, premier Peres ervan de cri sis rondom minister Sjaron te wil len uitbuiten om de regering van Nationale Eenheid op te breken. De val van de huidige regering zal vrijwel zeker op vervroegde ver kiezingen uitlopen. ADVERTENTIE tegendeel, een Amerikaanse cor respondent in Moskou van US News and World Report, hetzelfde weekblad waarvoor Daniloff werkt, zei gisteren dat zijn collega zal moeten terechtstaan. In het tv-programma Face the Nation bevestigde woordvoerder Gennadi Gerasimov van het minis terie van buitenlandse zaken in Moskou dit bericht. Hij liet door schemeren dat Daniloff zal worden beschuldigd van meer dan één ge val van spionage. Daniloff werd het vorige week einde gearresteerd nadat een Rus sische kennis hem een pak papie ren had overhandigd. Volgens de Russische geheime dienst KGB zouden zich bij die papieren gehei me documenten hebben bevon den. De voortdurende affaire-Daniloff dreigt inmiddels ernstige gevolgen te krijgen voor de Amerikaans- Russische betrekkingen. Volgens de New York Times heeft de Sow jet-Unie tot vandaag de tijd gekre gen Daniloff op vrije voeten stel len. Als u toch op het postkantoor bent voor postze gels, geldzaken of pakjes, neem dan in één moeite ook even 'n kijkje bij het PTT Post Infocentrum. Daar vindt u belangrijk nieuws en handige tips van de overheid en het bedrijfsleven. Praktische informatie in overzichtelijke folders. Die u gratis en vrijblijvend kunt meenemen. Deze maand zijn er folders van o.a.: Bedrijfsleven. Postbank: Sparen, Lenen, Hypo theken, Girorekening. PTT Post: Postzegels verzamelen, Posttarieven in zak formaat, Streekpost. Overheid. Postbus 51: Wat doet u aan informa tica? Ondernemingsraad, wat heb je eraan? Drank, maakt meer kapot dan je lief is, Wet Studie financiering 18+, Rijbewijs gaat langer mee.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7