'Waarom is er geen boter die smeerbaar uit de ijskast komt? De razendsnelle koerswending van de FNV Interview Directeur Popma heeft oplossing voor overschotten Achtergrond WD stelt voorrechten voor kerken ter discussie PAGINA 6 MAANDAG 8 SEPTEMBER 1986 Als er een crisis heerst moetje proberen daar wat tegen te doen. "Bedenk een list, jonge vriend. Doe iets!", pleegt Ollie B. Bommel tegen Tom Poes te zeggen als hij in het nauw zit. Wel, in de zuivel heerst op dit mo ment een crisis. De voorraden zijn gigantisch van om vang, de afnemers laten het afweten en de boeren beu ren steeds minder voor hun al minder geproduceerde melk. Ir. Johan Popma, directeur van de coöperatieve zuivelfabriek De Zuid Oost Hoek in Oosterwolde, heeft een mogelijke oplossing bedacht om de druk op de ke tel, ofwel op de markt en vooral op de prijzen, die de boeren krijgen uitbetaald, te verlichten. Simpel gesteld komt zvjn oplos sing neer op het invoeren van een systeem waardoor de boter berg tot een aanvaardbare heu vel kan worden teruggebracht. Je moet vet kunnen inleveren, zegt hij. Nu wordt er van vet eerst boter gemaakt. Die blijkt voor een groot deel onverkoop baar te zijn. Na jaren van opslag en bewaring wordt diezelfde bo ter uiteindelijk weer tot gewoon vet verwerkt en op de markt ge bracht. Hij wil die hele omweg afsnijden. Dan kunnen er heel wat kosten worden bespaard. Dat is gunstig voor de belasting betaler in de Europese Gemeen schap. Van dat voordeel moeten de boeren op één of andere ma nier kunnen profiteren. "Op dit moment is het zo datje in je traditionele operaties wordt geconfronteerd met produkten waar geen behoefte aan is op de traditionele markten. Aan de an dere kant zie je dat er mensen sterven van de honger. Dat laat ste is in wezen een transportpro bleem. Er zijn onvoldoende we gen en onvoldoende auto's. En vliegtuigen die wél met voedsel naar hongerende mensen onder weg zijn, worden beschoten". "Intussen gaan wij maar door met het maken van boter en melkpoeder. Dat moet dus naar de koelhuizen worden gebracht. In Brussel maakt men zich nu klaar om daar wat aan te veran deren, maar ik heb niet het idee dat ze daar door de problematiek koersen als Israëlieten door de Rode Zee". "Hoe reageer je als zuivel op deze problemen? Ik denk, datje meer kunt doen dan tot dusver is gebeurd. De zuivelwereld staat erom bekend dat ze vooral achterom kijkt en denkt aan de tijden dat het allemaal nog mooi was. De zuivel is vreselijk star. Men koestert veel te veel het standpunt dat "alle feroaring gjin ferbettering is". Ik vind dat door Willem Stegenga het algemeen is men daar in de zuivel te laat mee begonnen. Op het gebied van onderzoek weet men in de zuivel alles van bacte riën. Men beheerst uitstekend het spel op de vierkante meter, maar op het hele veld... Waarom is er nog nooit een boter die je goed smeerbaar zo uit de koel kast kunt halen? Men zit te veel in de sfeer van: veel weten van kleine dingen, maar niet van wat de mensen gewoon willen eten". "Waarom zou je je trouwens in de zuivel beperken tot melk. Melk is een verzameling van be- ew«" w xx* V1I1U uai jammer. Als je wat kunt verande ren, moet je dat niet laten. Wij zijn in de zuivel dringend toe aan vernieuwingen. Maar het is wat beperkt allemaal, wat oogklep- perig. Zo van: "Wij weten het". En: "Het is altijd nog goed geko men". Die begrippen hebben ja renlang hun stempel gedrukt op de zuivelindustrie. En dat is erg frustrerend. Het is net stopverf. Je kunt er in wezen geen kant mee uit". "Het is te veel een kwestie van: het in koor meezingen van ouwe deuntjes. Ik heb de wijsheid ook niet in pacht, maar één ding is duidelijk: het bestaande verhaal gaat niet meer op. De zuivel staat voor het faillissement van de ou de lijn. Met alle gevolgen van dien". "Kijk, je hoeft elkaar nu niet meer te vertellen hoe erg en hoe moeilijk het is. Dat gebeurt al veel te veel. Daar komt bij dat men zich vastbijt in het bescher men van het verworvene. Zwak ken bescherm je - kinderbe scherming, dierenbescherming - van die dingen. De zuivel moet zichzelf zien te redden en daar is men te ver van afgedwaald". "Wij zijn in Oosterwolde - en het bestuur van De Zuid Oost Hoek kiest bewust voor die lijn - bezig met het ontwikkelen van een aantal nieuwe produkten op basis van melk. Zoiets doe je niet van de ene op de andere dag en zoiets doe je ook niet alleen. Over standdelen. Je maakt er kaas, bo- 1 ter en poeder van. Dat doen wij al honderd jaar zonder ooit met iets wezenlijks nieuws te zijn ge komen. Mag je accepteren dat er melkvreemde grondstoffen door een zuivelfabriek gaan? Ik vind van wel. Wij hebben in Winscho ten een fabriek staan die hele maal zonder melk draait. De vraag is: wat kun je meer doen met je fabrieken en wat kun je meer .doen met grondstoffen? En: hoe acteer je op de markt? Wij moeten af van het idee: als het maar van mijn erf is, ben ik het kwijt". "Wessanen en Oudwoude heb ben goede dingen gedaan met de ontwikkeling van de grote Hol landse gatenkaas: de Maasdam mer. Wy als ZOH gaan nu met de Frisonne de markt op. Een kaasachtig produkt dat als snack op de markt komt, maar ook als grootverpakking voor horeca en ook in een vorm die geschikt is voor de keuken. Je kunt het bij voorbeeld in de koekepan leggen en an wordt het lang niet zo dra derig als gewone kaas. Je kunt de smaak met vruchten aanpas sen. Je kunt het hard eten, vloei baar en als pasta". "Het kan een groot succes wor den, maar over tien jaar kan men het ook zijn vergeten. Ik vind echter wel datje zoiets moet aan durven. De opbrengst per kilo gram melk ligt in elk geval hoger dan die van gewone kaas. Reken maar op een procent of tien. Wij hebben dit produkt samen met de Nederlands Instituut voor Zuivel Onderzoek ontwikkeld, exclusief voor onze coöperatie". "Maar er is meer te doen met die ultrafiltratiefabriek van ons in Oosterwolde, die over een aan tal maanden wordt geopend. Die kun je ook gebruiken voor de verwerking van wei. Daarvan kun je toevoegingen maken voor de voedingsmiddelenindustrie: van vleesprodukten tot gevulde koeken. Er is behoefte in de half- fabrikatensfeer, zo is ons na grondig onderzoek gebleken. Wij denken vooral aan Frankrijk en Groot-Brittannië. Wij hebben een beperkte eigen verkooporga nisatie en gaan die markt dus op in samenwerking met anderen". "Ja inderdaad, in ons bedrijf in Lelystad verkopen wij straks naast kaas ook zuidvruchten. Als je toch naar die afnemers gaat, kun je die voor hetzelfde geld meenemen. Belangrijk is dat je je produkten in de juiste verpak king brengt. Wij zijn bezig met het ontwikkelen van een rauw- melkse kaas voor de Franse markt, een aangepaste Terpkaas. Daar komt een nieuw ontwikkel de, mooie doos omheen. In we zen heeft men in het verleden wat te weinig gedaan aan het brengen van de produkten naar de consument". "Tja, en dan die boterberg. Wat kost boter per kilo? Acht-vijf- tien? In Europa maakt men boter volgens een aantal normen, die zijn neergelegd in de landbouw- kwaliteitswet. Daar worden con troleurs voor óp pad gestuurd en als je het hele circus hebt gehad en het rijksmerk zit erop, dan wordt die boter in koelhuizen op geslagen. Je bent dan op de juis- ;t, je hebt Ir. Johan Popma. r bezig geweest, je exact aan de voorschriften ge houden, alleen vraag je je wel af waar je die boter nu voor hebt ge produceerd... Na een paar jaar blijkt dat er nog steeds geen af nemer voor is en dan wordt die boter bij wijze van spreken aan de kalveren opgevoerd". "Er zit wat wonderlijks in dat verhaal. Als je nu al van tevoren weet dat het niet bij de mensen op hun brood wordt gesmeerd, moet je dan niet wat anders be denken. Boter wordt gemaakt uit het vet van de melk. Zou je er nu niet beter aan doen een groot deel van dat vet niet voor boter te bestemmen en direct in de koel huizen te brengen. Dit vet moet dan op een lagere prijs dan die van boter worden gewaardeerd". "Dan heb je al die normen en voorschriften en dus die contro leurs niet nodig. Vet neemt veel minder ruimte in in de koelhui zen en is vrijwel onbeperkt houdbaar als je het in een goed afgesloten verpakking bewaart. Bovendien kun je je boterpro- duktie beperken tot die hoeveel heid die afgezet kan worden om met een heel laag bod te komen". "Je kunt er ontzettend veel kosten mee besparen. Vet is dan goedkoper dan boter. Je moet nu boter van acht gulden na enkele jaren afwaarderen op een kwar tje. By vet begin je bij een paar gulden. De Europese Gemeen schap kan met dat uitgespaarde geld de boeren op één of andere manier tegemoet komen en voorts een onderzoek op gang brengen over de bestemming van dat vet. Voor mijn part stop pen ze het in de margarine. Waar om niet? Je kunt het bestaan van de margarinemarkt toch niet ont kennen. Waarom zou je? Je kunt het vet ook bestemmen voor de cosmetica en je kunt er zelfs ca caovet van maken. Je kunt er nog even over nadenken, want vet, dat goed wordt opgeslagen, loopt niet in kwaliteit achteruit. Met boter is dat wel het geval". "En zoals ik al eerder zei: aan de boter, die je wèl maakt, zou je wat moeten veranderen opdat het beter smeerbaar wordt. Dat is toch een groot probleem voor veel mensen, vooral in de zomer bij warm weer. Dan zetten ze het in de koelkast en als er gegeten moet worden, halen ze die boter er te laat uit. Dus staat-ie hard op tafel". "Als je evenwel wat aan boter wilt veranderen kom je in bot sing met de wetgeving die de landbouwkwaliteit regelt. Ik heb daar moeite mee. Aan de ene kant biedt die wet de consument een prima garantie. Het produkt wat hij koopt is zonder meer goed. Aan de andere kant werkt die wet verstarrend en belem mert de ontwikkelingen. De wet past daarom bij de traditionele zuivelindustrie: verdedigend en beschermend én weinig wend". In razendsnel tëmpo verlegt de Fe deratie Nederlandse Vakbeweging haar koers. Enkele weken geleden nog lekte een geheim rapport uit waaruit bleek dat de vakcentrale de afgelopen jaren haar aanhang onder de "nieuwe werknemers" had verwaarloosd en zag slinken. Nu al. belegt de FNV een congres over de positie van "nieuwe werk nemers" als uitzendkrachten en af- roepcontractanten, en de aanpak van scholing van werknemers. Om de koerswending te accentueren, is de congresbundel gegoten in een taalgebruik waarvan in ieder geval de "oude werknemer" weinig zal begrijpen. door Peter de Vries "De FNV op de arbeidsmarkt" is het motto dat aan het congres van woensdag aanstaande is meegege ven. Woorden als "segmentering", "flexibilisering" en "hierarchise- ring" vliegen de lezer van de con gresstukken om de oren. De bood schap van het federatiebestuur is desondanks helder. Naast de klas sieke strijd om de arbeidsvoor waarden (lonen, atv) en de sociale zekerheid zullen de vakbonden zich ook met het nog slecht ont gonnen terrein van de arbeids markt moeten bezighouden. Die arbeidsmarkt kenmerkt zich namelijk niet alleen door hoge werkloosheid. Nieuwe werkge versmethodes om mensen aan te nemen, te scholen en het werk te organiseren, en tot voor kort onbe kende arbeidscontracten, verande ren het gezicht van werkend Ne derland. Met een schok heeft de FNV ont dekt dat ze met het bejubelde wa pen van de arbeidstijdverkorting ook in eigen vlees aan het snijden is. Zo staat het natuurlijk niet in de congresstukken. Wel wordt gecon cludeerd dat de nieuwe werkgele genheid die via korter werken en economische groei is ontstaan, door de werkgevers vrijwel niet is omgezet in vaste arbeidsplaatsen. De opmars van het deeltijdwerk is door menigeen - ook buiten de vakbeweging - lang voor tijdelijk aangezien. Nu blijkt dat al 1,1 mil joen mensen de 38 uur niet vol ma ken en de parttime-baan in een be hoefte voorziet. Uitzendwerk, af- roepcontracten, mini-max-banen (waarbij in het contract het mini mum en maximum te werken uren zijn vastgelegd) werden lang als een voorbijgaand verschijnsel ge zien. Nu blijkt dat al 1,6 miljoen mensen - vooral vrouwen - zo'n "rechtspositie" hebben. Hand in hand met de opmars van flexibele arbeidscontracten heeft een ander verschijnsel z'n intrede in de bedrijven gedaan: de "seg mentering". "De betreffende werk nemers worden in één klap van het interne arbeidsmarktsegment ver plaatst naar een andere schil, de externe arbeidsmarkt", analyseert de FNV. Tuinmensen Voor de oude werknemer ter toe lichting het volgende. Veel grote bedryven, maar ook de overheid, hebben de afgelopen jaren banen die niet tot de "kern" van het werk behoren, afgestoten. Gemeentebe sturen "privatiseerden" de plant soenendienst, om de parken door commerciële tuinmensen schoon te laten houden. Grote concerns reorganiseerden hun hoofdkan toor, en stuurden coördinatoren en planners terug naar divisies van het bedrijf. De eigen schoonmaak sters moesten plaats maken voor een reinigingsbureau. De gang van zaken binnen de be drijven baart de FNV dus zorgen. Maar buiten de poorten is er op een arbeidsmarkt met 700.000 werklo zen ook nog genoeg werk aan de vakbondswinkel. Wie in werkge- versland z'n oor te luisteren legt. hoort dat veel van die werklozen óf helemaal niet echt op zoek zijn naar een baan, óf de verkeerde op leiding hebben. Het werkloos heidscijfer kan drastisch naar be neden door de kaartenbakken van de GAB's nog eens kritisch door te kijken, en door de baanzoekenden gedegen te scholen, is de teneur bij de werkgevers. De FNV, het hoeft geen verba zing te wekken, verzet zich tegen die opvatting. Alleen nieuwe ba nen (uit atv en groei) kunnen de werkloosheid terugbrengen. Maar wie zorgt er dan voor dat er de ge schikte mensen voor dat werk? Werkgevers en vakbonden wor den in 1988 medeverantwoordelijk voor het functioneren van de ar- beidsbureau's, en de vakcentrale heeft nu al ontdekt dat het met die arbeidsbemiddeling helemaal niet de goede kant opgaat. De GAB's bemiddelen slechts voor 11 pro cent van alle vacatures. De Ge meenschappelijke Medische Dien sten en de sociale diensten zyn de afgelopen jaren steeds meer speci fiek werk voor 'hun' klanten gaan zoeken; de werkgevers laten het GAB rechts liggen. "Versnippe ring" is het milde oordeel van de FNV over deze chaos. Na die doorwrochte analyse ziet de FNV zich geplaatst voor de klas sieke vraag "wat te doen". Duide lijk is dat retoriek van het niveau "Mannen, willen we naar de Dam, dan gaan we naar de Dam" niet werkt. Al was het alleen maar om dat de groep potentiële leden on der de "flexibele werknemers" me rendeels uit vrouwen bestaat. Uitzendkrachten De strategie die het FNV-bestuui aan het congres voorlegt is geba seerd op het principe dat niet al leen de werkgever, maar ook de werknemer, plezier en baat moet hebben bij het "flexibele werk". Praktisch vertaalt die gedachte zich in het streven naar betere cao regelingen voor uitzendkrachten; brede opleidingen; het openstellen van bedrijfsscholen voor werklo zen, en het opzetten van arbeids pools waardoor de flexibel inzetba re werknemer toch weer een vaste aanstelling kan krygen. Het lijkt er een beetje op also! het FNV-bestuur zich by het uit stippelen van een nieuwe koers vooral heeft beperkt tot het schoonvegen van reeds gebaande paden. Alleen by het opheffen van van de banvloek over uitzendwerk is er sprake van een duidelijke koerswending. De in praktisch opzicht schamel ogende strategie toont dan ook vooral dat de vakcentrale FNV op het gebied van het werk binnen de bedrijven niet zoveel kan doen. Een effectief vakbondsbeleid per onderneming wordt immers vorm gegeven door de verschillende vakbonden zelf, met alle verschil len vandien. Vakbonden ook, waarvan de kern nog altijd wordt gevormd door de "oudere werkne mer". Wanneer de FNV-achterban zich inderdaad laat splitsen in een "oud" en een "nieuw" gedeelte, leidt dat tot een dilemma van de eerste orde. DEN HAAG (ANP) - De WD wil af van de bijzondere voorrechten die kerkgenootschappen in ons land thans nog genieten. De vrij stelling van dienstplicht voor kerkelijke dienaren en de vrij stelling van de onroerend goed- belasting voor kerkgebouwen moeten, zo meent de VVD, wor den afgeschaft. In de vandaag te houden com missievergadering over het in 1984 uitgebrachte rapport „Over heid en nieuwe religieuze bewe gingen" (het zogenoemde sek ten-rapport) zal de WD-er Wie- benga voorts beëindiging vragen van de subisieregeling voor mos keeën, ook als zij tevens funge ren als sociale-welzijnsinstellin- gen. De eigendom van de Moluk se kerkgebouwen moet door het rijk worden overgedragen en wel op kortere termijn dan in de hui dige voorstellen is voorzien. De WD-fractie keert zich ook tegen directe subsidiëring van bij voorbeeld kerkgebouwen. Veertig jaar Youth for Christ. „We hebben nergens be staansrecht als we de drang ver liezen mensen te vertellen van het evangelie". George Brucks, directeur van Youth for Christ Europa, was zaterdag in Drieber gen heel duidelijk. De jubileren de stichting moet naar zijn oor deel blijven wat ze was: een evangelisatiebeweging. Zo'n achthonderd mensen vierden het 40-jarig bestaan van hun beweging en ze waren er al lemaal: de oud en grijs geworden jeugdleiders van toen, en de jon ge medewerkers van nu. De „ral lies" van vlak na de oorlog zijn vervangen door muziekfestivals, theaterteams, vakantiekampen en gespreksgroepen. Het doel is hetzelfde gebleven: evangelisatie onder jongeren. Het is er in de loop van de jaren niet gemakkelijker op geworden voor de beweging. Het komende jaar wordt voor Youth for Christ dan ook een van bezinning, ver telde Niek van Exel, directeur van Youth for Christ Nederland. „We gaan ons afvragen wat Ne derland bezielt en hoe we daarop kunnen inspelen". In 1987 hoopt de stichting een interkerkelijke Paus Johannes Paulus 2 preekt op de top van de 2343 meter hoge Mont Chetif: "Europa moet zijn eenheid hervinden". (foto ANP) conferentie aan dit onderwerp te wijden. „Ik ben een cultuurpessimist". Van Exel gaf het zelf toe. Hij schetste zaterdagochtend breed voerig de moeilijke tijd waarin christelijke en niet-christelyke jongeren vandaag de dag leven. „In deze verzorgingsstaat heb ben de mensen God niet meer nodig". De moderne cultuur wordt volgens Van Exel geken merkt door „nihilisme, een kou de, kille genotzucht en een steeds sterker wordende onver schilligheid". Paus: Europa moet gemeen schappelijke basis hervinden. Paus Johannes Paulus 2 heeft gisteren de volkeren van Europa tot eenheid op basis van hun ge meenschappelijke menselijke en christelijke waarden opgeroe pen. Terzelfdertijd herdacht hij de slachtoffers van de bloedige gebeurtenissen in Karachi en Is- tanboel. De waarheid van het christelij ke geloof is de kern van het ge meenschappelijke erfgoed van alle Europese volkeren, zo zei de paus. Op basis hiervan kan Euro pa zijn nieuwe eenheid hervin den. Tot de Europese volkeren richtte hij de oproep „de niet meer in deze tijd passende span ningen en vooroordelen te over winnen en die waarden te her ontdekken die de geschiedenis van Europa groot hebben ge maakt". De paus sprak in de Italiaanse plaats Courmayeur, dat op de 2343 meter hoge Mont Chetif na bij de Mont Blanc ligt. Zaterdag avond was hij voor een kort be zoek aan het Aostadal in het Noordwesten van Italië in Aosta gearriveerd. Gistermorgen vloog hij per helicopter over het Mont Blanc-massief. Op 3500 meter hoogte landde de helicopter voor korte tijd waarbij de paus (ge huld in een dikke skijas) enkele stappen in de sneeuw zette. 'Kruistochten' ontwaart communisten in vredesbewe ging. „De vredesbeweging en de media spelen een hoofdrol in de communistische infiltratie in de kerken in Nederland. De eenzij dige voorlichting die ook sommi ge christelijke kranten vaak bie den, draagt er indirect toe bij dat de communisten verdeeldheid kunnen zaaien onder kerken en christenen. Onvoldoende wordt onderkend dat eenzydige vre-, desdemonstraties indirect het doel van Moskou dienen en vaak vanuit deze stad worden georga niseerd en gefinancierd". Uat zei Jan Pet, directeur van 'Kruistochten' zaterdag in Amersfoort op een' studieconfe rentie die werd gehouden in sa menwerking met de Evangeli sche Alliantie over het toene mend anti-christelijke klimaat in Nederland. 'Kruistochten', opge richt door Anne van der Bijl, werkt vooral onder vervolgde Hervormde kerk. Beroepen te Schagen c.a.: J. Leijdekkers te Oude- en Nieuwe Niedorp. Gereformeerde kerken. Beroe pen te Hoogeveen: drs. J. J. van der Wilden te Ureterp. Aangeno men naar Zaandam (part-time): drs. K. Stroop te Krabbendam en part-time: mevrouw F. G. Groen, kandidate te Krabbendam. Christelijke gereformeerde kerken. Beroepen te Haarlem centrum: H. van den Heuvel te Biezelinge. Gereformeerde gemeenten. Bedankt voor Middelharnis: J. Kareis te Ryssen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6