EG draalt weer over sancties ■bel nui voor een i gratis i proefles WD verlegt politieke koers Grote zwendel met paspoorten in Amsterdam ABP fraudeerde niet als enige bij subsidie mznm Blow-in voor hasjhandelaar Dost Weddenschap eindigtin dodenrit Interlingua Talenpraktikum MAANDAG 8 SEPTEMBER 1986 PAGINA 5 Van den Broek: nu snel besluit nemen LONDEN/SCHIPHOL (GPD/ANP) - De EG heeft weer geen besluit genomen over sancties tegen Zuid-Afrika. Maar minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zei na afloop van een informeel beraad met zijn collega's het af- 0ngeveeT 200 mensen kwamen een tTekje nemen_ zaterdag bij de Duitse ambassade in Den Haag. Daar gelopen weekeinde in Londen te hopen en te verwachten organiseerden sympathisanten van Harm Dost, die wegens hasjhandel tot 10 jaar cel is veroordeeld, een ludiek dat de EG volgende week in Brussel toch overeenstem- protest. Een blow-in, gratis hasj voor iedereen. Een gigantische waterpijp was ook beschikbaar voor de liefheb- ming over strafmaatregelen tegen het apartheidsbewind ber- (foto GPD) zal bereiken. Volgens de Nederlandse bewinds man bestaat er wel overeenstem ming over de inhoud van het pak ket sancties (staal, ijzer, kolen, gou den munten). Van den Broek heeft er in Londen voor gepleit, dit in ju li al overeengekomen pakket niet r te wijzigen. De Britse i ter van buitenlandse zaken Howe Amerikaanse president Reagan zijn schuld afkoopt. "Onze betrok kenheid bij Zuid-Afrika houdt niet op met sancties. Het is ook nodig dat wij in dialoog blijven met die T, krachten in Zuid-Afrika die naar DEN HAAG (GPD) - PSP-Senator Vogt wil munster beëindiging van apartheid stre- Korthals Altes (justitie) vragen stellen over de zaak De actievoerders hadden gekozen voor een 'blow-ii ven", aldus Van den Broek. Harm Dost. Hij zal morgen de Eerste Kamer voorstel- gratis hasj^roken op de stoep voor de Westduitse am- Howe gaat deze week naar de len de minister op 30 september over deze affaire De demonstratie zelf verliep zaterdag nogal ludiek. bassade. Ruim 200 mensen waren met bussen i zei echter dat 'nog niet zeker i; het Haagse pakket zal worden onderlingen afstemming de sancties. Vorige week donder- duitse ambassade de tand te voelen. Vogt verklaarde dit zaterdag tijdens Den Haag vervoerd om daar rond de 'grootste water- demonstratie voor vrijlating van Dost by de West- pijp ter wereld' rokend te demonstreren voor de vrijla- Den Haag. Dost is onlangs in West-Duitsland veroordeeld tot «ewe» 10 jaar gevangenis wegens hasjhandel in Arnhem. Zuid-Afrika aan, maar het congres Volgens Vogt heeft de Nederlandse regering zich wil verscherping van het 'zachte voldoende ingespannen om Dost naar Nederlanc pakket' van het Witte Huis. Daarbij halen- H'J wil ook opheldering over de rol van de Arn ondermeer een door het Huis hemse officier MA"" J j- overgenomen'. Volgens hem is er dag kondigde Reagan verlenging ook geen overeenstemming over van de Amerikaanse sancties tegen verdergaande maatregelen. In de richting van de Tweede Ka mer, die het resultaat van de Haag se top destijds als mager betitelde, zei minister Van den Broek dat het van Afgevaardigden gewenste stop tatie over Dost ting i Harm Dost. Terwijl de eerste joints en chillums werden aange stoken, las organisator Karei een verklaring voor. Hij Nederland te protesteerde tegen een 'aantasting van de Nederland- souvereiniteit', de Duitse 'bemoeizucht met ons justitie, die ten onrechte documen- drugsbeleid' en eindigde met de vraag 'Moeten we i verkeerde opvatting zou zijn te denken dat Europa met sancties AVRO haakt af voor commercieel televisienet HILVERSUM (ANP) - Na de TROS heeft nu ook de AVRO min of meer zyn kandidatuur voorhet maken van commerciële televisie ingetrokken. AVRO-Voorzitter Wallis de Vries zei zaterdag in zijn jaarrede niets te zien in de voor waarden die het kabinet in het re geerakkoord heeft gesteld aan de introductie van commerciële tele visie. Volgens Wallis de Vries beteke nen die dat de AVRO zich zou moe ten opheffen en opgaan in een sa menwerkingsverband met andere omroepen. Bovendien moeten ze televisie gaan maken op basis van gelijkwaardigheid met uitgevers. "Ik heb een dergelijke keuze voor de AVRO afgewezen en zal dat al tijd blijven doen", aldus Wallis de Vries. De AVRO wil volgens Wallis de Vries onafhankelijk wil zijn en schuwt daarbij een zakelijke aanpak niet. "Het gaat daarbij ech ter om het verwezenlijken van doelstellingen die niet commer cieel zijn", aldus de AVRO-voorzit- ter. TROS-voorzitter Minderop liet vorige week al blijken geen ge bruik te willen maken van de door minister Brinkman (WVC) aange geven opening naar een commer cieel net naast'een publiek net, als de voorwaarden daartoe niet aan zienlijk versoepeld worden. NCRV-voorzitter Jansen rea geerde daar enkele dagen later fu rieus op. De 12 voorwaarden waar op de TROS bereid was een ge sprek aan te gaan met de minister noemde hij 'onacceptabel". Voor Jansen, die toch al een uitgespro ken tegenstander van een commer cieel net is, ligt de zaak simpel: of de omroepen accepteren de de Duitse autoriteiten zou hebben soms weer Heim ins Reich?' op investeringen in Zuid-Afrika in verstrekt. "Er zyn nu in Eerste en Tweede Kamer al het geding. vyf keer schriftelijke vragen over deze zaak gesteld, Van den Broek zei gisteren, dat njaar sommige dingen zyn nog steeds onduidelyk" het de bedoeling is om de verschil- al°us Y°gt- lende maatregelen op elkaar af te H'J V1?dt datde Nederlandse regering De demonstranten luisterden niet erg. De leus 'Harm Dost moet vrij' ontlokte enig gejoel, maar ver der genoten ze van de rookwaar, die door hasjwinkel- cm,01 —i officieel tjes in het hele land gratis was verstrekt. Na een tijdje stemmen Maar lui onderstreepte Protest bij de Bondsrepubliek moet indienen. Via de arriveerde de Nederlandse protestzanger Armand. De daarnaast de eigen verantwoorde- veroordeling van Dost zou de Westduitse justitie zich agenten te paard, die r— ■>- 1«-J— lijk van de EG. De ministers heb niet het Nederlandse drugsbeleid willen bemoeien en gehouden, konden 1 ben in Londen eerst geluisterd dat is'inmenging in Nederlandse binnenlandse aange- stranten dreigden in het struikgewas achter te blijven, - *ri«ar werden net op tijd ontdekt. i verslag van de Britse be- legenheden windsman Howe, die in augustus Zuid- en zuidelijk Afrika bezocht. Unaniem was de conclusie dat de missie niet geslaagd was: de Zuid- afrikaanse regering wenste niet in te gaan op de Europese eisen voor onder meer vrijlating van ANC-lei- der Nelson Mandela, legalisering van het ANC, politieke rechten voor de zwarte meerderheid. HEELSUM (GPD) - Het terug- Groot-Brittannië, de Bondsrepu- brengen van het financieringste- bliek en Portugal waren tegenstan- kort is niet langer de heilige koe ders van economische sancties. De van de WD. De liberalen willen de drie landen hebben grote belangen komende jaren voorrang geven aan in Zuid-Afrika. Na de Gemenebest- het terugdringen van de lasten- conferentie in Londen heeft de druk voor burger en bedrijfsleven. Britse premier Thatcher gezegd Ook sluiten de liberalen samen- ciaal-democraten dan wel hun de fensie- en economisch beleid moe ten wijzigen en minder de nadruk moeten leggen op het collectieve denken. Dat was de uitkomst van een be- zinningsweekeinde dat de WD- fractie en kamerleden de afgelopen zich'niet tegen economische maat- werking met de PvdA na 1990 niet dagen hebben gehouden in het regelen te zullen verzetten'. op voorhand uit, zij het dat de AMSTERDAM (ANP) - Een concert was een van de onderdelen van de viering van prins Claus. Samen met koningin Beatrix en hun prinses Juliana en prins Bernhard, prinses Irene, prinses Margriet Pieter van Vollenhoven, prinses Christina Gelderse Heelsum. De libelaren maken zich op voor een recht streekse concurrentieslag met het CDA over de kiezers van het mid den en rechts daarvan, zo conclu deerden fractie en ministers. Ter wijl het CDA naar rechts is opge schoven, is de WD juist wat naar het midden gegaan. Dat betekent dat ze op dezelfde groepen kiezers mikken. De WD wil echter niet tussen CDA en PvdA terecht ko- VELP (GPD) - Een 26-jarige Arn hemmer heeft zaterdagmiddag een de Amsterdamse Nieuwe Kerk weddenschap met de dood moeten de zestigste verjaardag bekopen. De man had in een Velps Constantijn, café gewed dat hy in 20 minuten tyd heen en neer naar Doesburg waarden zoals neergelegd in het re- Clause zaterdagmiddag het concert bij. geerakkoord, of zy blijven voluit In een toelichting zei Wallis de Vries dat hy evenals zijn collega Minderop bereid is tot onderhan- De muziékuitvoerig werk verder bijgewoond door enkele honderden ge- i verschillende ministers, Jorge Guillermo woonde kon rijden om daar een fé-bezoekers af te zetten. de c Op de terugweg verloor hij op jen spoorwegovergang in Velp de de koningin in Noord-Holland De Wit, zijn Groningse collega macht over het stuur, nadat hij Vonhoff, burgemeester Van Thijn van Amsterdam, kamerleden zoals Den door zyn hoge snelheid met alle Uyl en Van Mierlo en ook oud-ministers en figuren uit het culturele leven, vier de wielen los van de grond was De AVRO bood de prins en zijn gasten dit concert aan. Uitgevoerd geraakt. Zijn auto raakte achter eenvolgens een stoeprand, een boom en kwam tegen een huisje de Gelderse elektriciteitsmaat- delingen, maar dat de minister werden werken van onder anderen Sweelinck, J. van Eyck, Mozart daar zelf de aanzet toe zal moeten Bach. Tot de uitvoerenden behoorden onder meer Frans Bruggen (blok- geven. Maar op het diktaat zoals fluit), Han Lammers en Liuwe Tamminga (beiden orgel), Jonathan lm- dat er nu ligt gaan wij niet in, aldus pett (trompet), Harry Sparnaay (bas-klarinet), het Nederlands Kamer- schappij tot stilstand. Hij was op koor en het Nederlands Blazers Ensemble. -- Wallis de Vries. (foto anp) slag dood. men met het risico tussen deze machtsblokken te worden verma len. Maar anderzijds betekent de po sitieverandering dat de liberalen bij belangrijke politieke kwesties wellicht beter met de PvdA kun nen samenwerken dan met de coa litiegenoot. De liberalen bereken den dat CDA en WD samen maxi maal 85 zetels kunnen halen (de huidige 81 en een paar D66-zetels). Het CDA kan volgens dè Leidse onderzoeker Andeweg alleen zijn macht behouden waneer de partij haar niet-confessionele karakter versterkt. Leider De bijeenkomst moest ook de in terne communicatie tussen fractie, partijbestuur en bewindslieden verbeteren, waaraan het in de pe riode Nijpels nogal eens ontbrak. Ook wilde de partij afspraken ma ken over de tactiek en strategie voor de komende jaren. Slechts zij delings is gesproken over de ver houding tussen minister De Korte, als belangrijkste WD-bewinds- man, en fractieleider Voorhoeve. De fractie bevestigde de afspraak van eind juni dat zij samen, maar elk vanuit de eigen verantwoorde lijkheid, de WD leiden. Volgens fractieleider Voorhoeve zal de kamerfractie de komende kabinetsperiode dan ook sterker dan de afgelopen 4 jaar moeten be nadrukken dat fractie en kabinet verschillende verantwoordelijkhe den hebben. Dat betekent dat de fractie telkens opnieuw zal bepa len welke positie de liberalen moe ten innemen. Dat kan ertoe leiden dat WD en CDA op belangrijke punten met elkaar botsen. Een mogelijke botsing kan plaatsvinden rond het bezuini gingsbeleid van minister Ruding (financiën). In plaats van de bijna klakkeloze steun van de WD in de Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken zei gisteravond niet vreemd op te kij ken van de beschuldiging van de Sunday Times. "Paspoortverval sing gebeurt al jaren en op vrij gro te schaal. Wij hebben de afgelopen jaren veelvuldig gewaarschuwd dat het Nederlandse paspoort vrij eenvoudig te vervalsen is. Het nieuwe paspoort, dat over ander half jaar wordt ingevoerd, is moei lijker na te maken. Dat voldoet aan de hoogste eisen van fraudebesten digheid", aldus woordvoerder Te Boekhorst. Tussen de ministeries van bui tenlandse en binnenlandse zaken woedt een strijd over de vraag in wiens opdracht en beheer het nieu we paspoort moet worden vervaar digd en uitgegeven. Premier Lub bers heeft voor de verkiezingen be middeld, maar er blijft onenigheid bestaan over de vraag of de distri butie centraal wordt geregeld (zo als Buitenlandse Zaken wil) of via de gemeenten blijft lopen, de wens van Binnenlandse Zaken. Volgens een goedingelichte bron zyn er jaarlijks tegen de 35.000 aan giften van diefstal of vermissing van het paspoort. "Als je ervan uit gaat dat tussen de 1 en 10 procent gestolen is met het doel het ver valst weer op de markt te brengen, kun je wel nagaan dat er een be hoorlijke handel in zit", aldus deze bron. Overname Naarden door Unilever zo goed als rond ROTTERDAM (ANP) - Unilever en het reuk- en smaakstoffencon- cern Naarden hebben met de vak bonden overeenstemming bereikt over de overname van Naarden door Unilever. De bonden hebben volgens het Rotterdamse voe- dings-en wasmiddelenconcern Unilever door de gemaakte afspra ken de overtuiging gekregen dat het bundelen van de activiteiten van Naarden en PPF (de reuk-en smaakstoffendochter van Unile- afgelopen jaren voor dat beleid, be- ver) zonder gedwongen ontslagen schouwen de liberalen het omlaag- zal kunnen plaatsvinden. AMSTERDAM/DEN HAAG (GPD) - De Amsterdamse politie stelt een onderzoek in naar de be schuldiging van de Britse krant Sunday Times, dat de hoofdstad van Nederland het centrum zou zijn van een grootscheepse pas- poortenzwendel. In het bureau van de Pakistaanse Volks Partij (PPP) zouden volgens het blad Neder landse en andere paspoorten wor den vervalst voor buitenlanders die zich in Europa, en dan vooral Engeland, de Verenigde Staten en Canada willen vestigen. Contactman in het PPP-bureau is volgens de Sunday Times de 35- jarige Pakistaanse vluchteling Ta- riq Shezad. Een reporter van het Britse blad kocht zelf voor 1700 gulden een paspoort van een hand langer van Tariq, waarop hij zon der problemen naar Engeland te rug reisde. Later bleek dat het om een gestolen Nederlands paspoort ging. Er kwam een andere naam in, de foto van de Britse verslaggever werd erin geplakt en daarover heen kwam een 'officieel' stempel. Volgens de Sunday Times heeft Tariq verklaard al 446 Aziaten via een vervalst paspoort Engeland te hebben binnengesmokkeld en 'enige duizenden' naar de Verenig de Staten en Canada. Shezad zou vooral fortuin hebben gemaakt met de verkoop van paspoorten aan Tamils. Het kantoortje van de PPP, de grootste oppositiepartij in Pakistan, ligt in een steeg achter de Dam. De leider van de PPP is Be- nazhir Bhoetto, die thans gevan gen wordt gehouden. Zij is de riva le van de Pakistaanse dictator Zhia UI Haq. De Amsterdamse politie was vrijdag al op de hoogte dat de Sunday Times met het verhaal zou komen. "Wij stellen een onderzoek in. Meer zeggen we niet", aldus een politiewoordvoerder. brengen van het overheidstekort niet langer als de belangrijkste op gave voor het kabinet. De nadruk zal nu moeten komen te liggen op een vermindering van de lasten druk. Een botsing over deze kwestie tussen de twee regeringsparty en zou gemakkelijk kunnen leiden tot het isolement van de bewindsman. Zelfs kan het een aanleiding zijn voor diens aftreden. Voorts houdt de WD-fractie vast aan de beken de uitgangspunten van voortgaand economisch herstel, een voorkeur voor particulier initiatief, afslan king van de overheid en privatise ring van overheidstaken. Algeme ne arbeidstijdverkorting achten de liberalen minder gewenst. De na druk zou juist moeten komen te liggen op deeltijdbanen, waardoor meer mensen (vooral vrouwen) werk kunnen vinden. Vice-fractievoorzitter Bolkestein gelooft dat daardoor de politiek ook gemakkelijker kan inspelen op nieuwe ontwikkelingen in het be drijfsleven, zoals het werken op ba sis van afroepcontracten en het uit eenvallen van grotere ondernemin gen in kleinere, zelfstandige bedrij ven. Dat versterkt volgens hem de individualisering in de samenle ving. Vanuit haar filosofie heeft de WD hierby een natuurlijk voor deel boven CDA en PvdA. Unilever maakte op 18 augustus bekend een bod van 90 gulden per aandeel te willen uitbrengen op de aandelen Naarden. Eind augustus liet het concern weten vrijwel de helft van de aandelen Naarden te bezitten. Intussen kondigde de Arab Banking Corporation aan ruim 10 procent van de aandelen Naarden te hebben gekocht. Cheryl Morriën mogelijk per abuis ontvoerd VELSEN (GPD) - Het I Jmuidense meisje Cheryl Morriën is mogelijk per ongeluk ontvoerd. Volgens een anonieme tip, die de politie mo menteel natrekt, hebben de ont voerders haar verwisseld met een ander meisje. Overigens zou de tip ook de naam van de buitenlandse opdrachtgever voor de ontvoering hebben opgeleverd; maar deze per soon bleek bij onderzoek met de noorderzon te zijn vertrokken. De juistheid van de tip lijkt te worden onderbouwd door de oproep van de politie aan twee mannen in de groene Lada om zich te melden. Cheryl is vandaag al 5 weken spoorloos. DEN HAAG (GPD) - Niet alleen het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP), maar ook ande re beleggers 'verschrijven' zich re gelmatig bij de opgave van de stichtingskosten van hun premie huurwoningen. Dat blijkt uit de rapporten van de accountants dienst van het ministerie van volkshuisvesting, die by de stuk ken zaten die staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) eind vo rige week aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. De accountants dienst beklaagt zich in haar rap porten over het feit dat het ministe rie geen enkele contróle op de stichtingskosten uitoefent. De dienst verwijt het ministerie dat de afdeling particuliere wo ningbouw, die de subsidie-aanvra gen moest controleren, zich er in '82 en '83 toe heeft beperkt om de posten die door de subsidie-aan vrager worden opgegeven, te beoordelen. Er wordt niet gekeken of die posten juist zyn en of er pos ten ontbreken. Beleggers zijn niet verplicht hun opgegeven stich tingskosten te specificeren. Het rapport geeft vervolgens een opsomming van de mogelijkheden om de stichtingskosten op te drij ven en zo een hogere subsidie en een hogere huur binnen te halen. Bij woningen met een eigen car port of garage wordt vaak een deel van de bouwkosten van de garage of de carport naar de woning door geschoven. Daardoor worden de stichtingskosten van de woning hoger, en de subsidie dus ook. Voor de belegger is dat bovendien nog gunstig omdat over carports en garages geen subsidie wordt be taald. Regelmatig worden de stich tingskosten ook verhoogd door be dragen die eigenlijk niet subsidia bel zijn, niet af te trekken. Eikehout Voorbeelden die het rapport daarvan noemt zijn: een centraal warmwatersysteem, duur uitge voerde keukens (bijvoorbeeld met echt-eikehouten kastjes), een extra badkamer of een tweede woonka mer. Dergelijke kosten mogen ei genlijk niet in de stichtingskosten worden doorberekend. Bij ver koop van woningen wil ook nog wel eens geschoven worden. Zo verkoopt de Westland/Utrecht Hy potheekbank in 1982 129 eenge zinswoningen aan stichting De Sa menwerking, het pensioenfonds voor het slagersbedrijf. Het pen sioenfonds betaalt daarvoor bijna 18 miljoen gulden, terwijl de bouw kosten ruim 21 miljoen bedroegen. Verlies voor de Westland/Utrecht Hypotheekbank dus. Maar het sla gersbedrijf geeft die 21 miljoen gulden wel op als gemaakte stich tingskosten bij de aanvraag voor de subsidie. Op basis van deze on juiste opgave (want het slagerspen sioenfonds heeft immers dat be drag niet betaald) betaalt de over heid jaarlijks 136.301 gulden te veel subsidie en de huurder maande lijks 36 gulden en 13 cent te veel huur. Een zelfde truc haalt ook het be drijfspensioenfonds voor het schil dersbedrijf uit met een aantal wo ningen in Zwolle. Dat kost de over heid zo'n 45.000 gulden per jaar en de huurder bijna 89 gulden. Niet al le beheerders van premie-huurwo ningen strijken overigens extra subsidie èn extra huur op. In het rapport van de accountantsdienst wordt ook een niet met name ge noemd geval vermeld, waarbij wel te veel subsidie wordt betaald, maar waarbij de gevraagde huur zelfs lager is dan de huur die vol gens de werkelijk gemaakte stich tingskosten gerekend had mogen worden. Verzet Uit het dossier 'Betrokkenheid beleggers in de woningbouw', dat ook bij de stukken zat, blijkt dat het vaker voorkomt dat beleggers een lagere huur vroegen dan ze ma ximaal mochten berekenen. Dat gebeurde als de woningen anders onverhuurbaar bleken. Opvallend genoeg was het juist van het ABP bekend, dat het zijn huren soms verlaagde in een dergelijk geval. Het hoge huurpeil was dan ook een van de regelmatig terugkerende klachten van de beleggers. Tussen 1975 en 1980 hebben zy regelmatig met het ministerie over legd, omdat ze vonden dat ze onder de in 1975 ingevoerde subsidiere geling een te laag rendement haal den en bovendien een zó hoge huur moesten vragen, dat hun wo ningen feitelijk onverhuurbaar werden. Uit het hele dossier over de on derhandelingen met de beleggers blijkt nergens dat zij zich tegen een betere contróle van de door hen opgegeven stichtingskosten heb ben verzet. De angst die er bij het departement leefde, dat bij invoe ring daarvan de beleggers uit de woningbouw weggejaagd zouden worden, wordt in de stukken niet bevestigd. Wat hen weg dreigde te jagen was het feit dat de woning bouw minder opbracht dan een staatslening, zodat ze hun geld lie ver ergens anders instaken. Vanuit de Tweede Kamer heeft men tot nu toe nog maar weinig reacties op de stukken. De meeste kamerleden zijn er in het weekein de nog niet aan toe gekomen om zich door het dikke pak papier heen te werken. Duidelijk wordt uit de eerste reacties wel, dat er nog veel vragen zijn blyven liggen. De CD A-er Wolters: "Het is in ie der geval niet zo dat er geen vragen meer gesteld hoeven worden. Maar daar waren de stukken ook niet voor bedoeld. We hebben ze willen hebben om meer gericht uiteinde lijk de vragen te kunnen stellen". ADVERTENTIE Spreek beter Engels, Frans, Duits, Italiaans, Nederlands of Spaans. Interüngua biedt een kompleet pakket dag- en avondopleidingen. Afgestemd op uw niveau en uw wensen. Vraag vrijblijvend de Interüngua brochure aan of volg alvast een GRATIS PROEFLES. Bel voor inlichtingen; 071-258577 Leiden, Schuttersveld 9, tel. 071-258577 Interlingua maakt deel uit van de Wolters Samsom Groep

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5