J. den Boeft nieuwe wethouder Leiderdorp Voorschotens jongerencentrum 'Lindehoeve' bezet Oegstgeester fietser gewond Pomp en pleintje in ere hersteld REGIO LEIDEN MAANDAG 8 SEPTEMBER 1986 Agenda LEIDSCH DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie Produklie Witte Singel 1, Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,10 MAANDAG Leiden Kakhuis, Vrouwenkerkkoorstraat - Film Teorema', 20 en 22.15 uur. Groenoordhallen, W. de Zwygerlaan - Leidato-huishoudshow, tot 22.30 uur. Voorschoten Dorpskerk, Schoolstraat Orgel- beiaardconcert met Sander van Marion, 19.45 uur. Bondsgebouw, Leidseweg 100 - Open huis square dance vereniging 'The dan cing owls', 20 uur. DINSDAG Leiden Groenoordhallen, W. de Zwygerlaan - Leidato-huishoudshow, van 13 tot 17 en 19 tot 22.30 uur. Vrouwentelefoon sexueel geweld, dins dag bereikbaar van 14 tot 17 uur, tel. Bureau voor rechtshulp, Herengracht 50 - Spreekuur van 10 tot 12.30 uur, tel. 123942. Instituut Burgerraadslieden, Breestraat 92 Spreekuur op afspraak van 11 tot 12.30 uur. tel. 254142. Warmond Galerie De Pomp, Dorpsstraat - Jubileu mexpositie, 19 tot 21 uur. Paupopfestival soepel verlopen WASSENAAR - Opnieuw is af gelopen zaterdag in Wassenaar het al enkele jaren bestaande Paupopfestival gehouden. In de tuin van raadhuis "De Paauw" traden deze keer zes (groepen) artiesten op: Too Mad, Feed Back, Jasper van Haaster als Grace Jones, Bad Bob, The Court, Let's Talk Tur key en de Miijana's. Het festival is zoals altijd georganiseerd door de Kulture- le Kern Wassenaar en Tent "The hounters of the dark". Mevrouw Van Gennep van de K.K.W.: "De sfeer was gewel dig. Slechts heel even heeft het geregend, maar dat mag geen naam hebben. Vooral Bad Bob kwam als erg professioneel naar voren." Ze vertelt verder dat het festival ongeveer een uur later begon dan was ge pland, en omstreeks half acht eindigde. De toegang was gra tis, en de presentatie was in handen van dr. Eberhardt Nies- ser. HILLEGOM/OEGSTGEEST- Een 45-jarige wielrenner uit Oegstgeest is gisteren by een ongeval in Hille- gom gewond geraakt. De Oegst- geestenaar wilde op de Bartenburg de kop van het peloton overnemen en kwam daarbij frontaal in bot sing met een 41-jarige automobilist uit Hillegom. De wielrenner, die boven op de moterkap terecht kwam, liep een snee in zyn rechter wenkbrauw op. Hy werd overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. WARMOND - Onder grote belang stelling heeft Warmonds burge meester mevrouw Hendrickx- Vlaar zaterdagochtend de geres taureerde dorpspomp op het -pleintje in gebruik gesteld. Het door de eerste burger gepompte water werd opgevangen door de met twee emmers 'behangen' Clara Sikking, galeriehoudster van de ju bilerende 'De Pomp'. Galerie de Pomp bestaat vijftien jaar. De viering van dat lustrum moet samenvallen met het in gebruik ne men van de pomp en het gerecon strueerde pleintje, bedacht des- Spuiters betrapt in Leiderdorp LEIDERDORP - Twee Leider- dorpse jongens van zestien jaar zijn vrijdagavond door de plaatse lijke politie op heterdaad betrapt toen zij met hun verfspuitbussen grafitti wilden aanbrengen op de muren van de openbare basis school De Hobbit aan het Van Al- phenplein. De politie ging na een telefoontje van een buurtbewoner een kijkje nemen en trof de jongens daar aan. Tegen het tweetal is proces-verbaal opgemaakt. Toen de politie arri veerde waren de jongens al een flink eind op weg met hun wand schilderingen. *De Boeft: nieuwe wethouder ruimtelijke ordening in Leider dorp. (foto Wim Dijkman Enig geluk Den Boeft is een van de 'oudste' raadsleden in Leiderdorp. Alleen wethouder Bezemer en WD- raadslid Stuivenberg zitten er lan ger dan Den Boeft, die in septem ber 1978 met het raadswerk begon. Hij kwam er naar zijn zeggen "met enig geluk" terecht. Op het moment dat hij op de kandidaten lijst stond gingen KVP in zee met de protestant-christelijken, die res pectievelijk twee en drie zetels in de raad hadden. De verkiezingen verliepen zo succesvol voor het nieuwe CDA-Leiderdorp dat ook Den Boeft, nummer zes op de lijst, in de raad terechtkwam. Eerder had hij politieke ervaring opgedaan in Leiden, waar Den Boeft studeerde en tot voor veer tien jaar geleden woonde. Sinds 1972 kan hij zichzelf Leiderdorper noemen. De toekomstig wethou der is getrouwd en werd 50 jaar ge leden geboren in Rotterdam. Hij is universitair hoofddocent klassieke letteren in Utrecht. Een baan die hij zal aanhouden, zij het dat hij voor wat een deel van zijn werk zaamheden betreft buitengewoon verlof heeft gekregen. Den Boeft verwacht zijn eigenlijke werk voor "meer dan vijftig procent" te kun nen blijven doen. "Ik denk het effi ciënt te kunnen indelen: een deel van mijn baan betreft onderzoeks werk. En ach, als fractievoorzitter moest ik natuurlijk ook al een be hoorlijke dosis werk verzetten". Waarschijnlijk zal het huidige raadslid A. Roest de nieuwe CDA- fractievoorzitter worden. Het leeg gekomen plaatsje in de CDA-ban- ken wordt ingenomen door G. Ho- gervorst. Het eerste pompwater wordt opgepompt. Burgemeester Hendrickx-Vlaar (rechts naast de gerestaureerde pompkijkt lachend toe. Links galeriehoudster Clara Sikking. (foto Fred Rohde) tijds de jubileumcommissie. De ge meente was direct te vinden voor dat idee. Behalve dat de pomp werd opgeknapt, verhuisde de tele fooncel en werden er degelijke banken geplaatst. Vijf linden moe ten nog worden geplant. Zaterdag was het dorpspleintje ingericht als ware het een Frans terras. Er was volop muziek, eten en drinken. In Sikkings galerie en het aangrenzende oude raadhuis kon een jubileumexpositie worden bezichtigd met werken van enkele tientallen van de 300 kunstenaars die bij Sikking hebben geëxpo seerd. Van die expositie is met fi nanciële hulp van enkele bedrijven een catalogus samengesteld. Ook kinderen van de plaatselijke basis scholen hadden een steentje aan de lustrumviering bijgedragen. Zij waren net als de exposanten in de weer geweest met het thema 'het dorpsplein en de pomp'. De vruch ten van die arbeid hangen bij St. Liduina aan de muren. In haar toespraak vanaf de trap van het oude raadhuis stak burge meester Hendrickx-Vlaar een lan ge lofzang af op Clara Sikking. Al lerlei fijne eigenschappen van wa ter zijn wat de eerste burger betreft van toepassing op de galeriehoud ster. Het is Sikkings grote verdien ste dat zy er keer op keer in slaagt mensen rond een bepaald project te groeperen, heette het. De burge meester ging ver terug in de tijd in haar toespraak toen zij Sikkings particuliere initiatieven ten behoe ve van dakloze weeskinderen in herinnering riep. Volgens de eerste burger is het maar goed dat het Sikking is die in het centrum van het dorp woont, "in het kloppend hart". LEIDERDORP - J. den Boeft (50) wordt de nieuwe wethouder in Leiderdorp. Het CDA- Leiderdorp heeft zijn huidige fractievoorzitter voorgedragen als opvolger van de tot bur gemeester benoemde A. Meerburg. Als de gemeenteraad er op 29 september mee instemt zal Den Boeft wethouder ruimtefijke ordening/volkshuisvesting/milieu/verkeer en ver voer worden. Het is onwaarschijnlijk dat er van uit de raad nog protesten tegen zyn persoon zullen komen: in een eer ste reactie laten alle andere fracties zich goedkeurend over de kandida tuur uit. Den Boeft zegt zelf eerst de ande re partijen te hebben gepolst voor dat hij uiteindelijk besloot om in te gaan op de uitspraak van de CDA- fractie dat hij de meest aangewe zen persoon was om Meerburg op te volgen. Een uitspraak die rela tief lang op zich liet wachten. Den Boeft stond duidelijk zelf niet te trappelen om wethouder te wor den; anderen vonden het jammer dat hij als fractievoorzitter verlo ren zou gaan. "Het is een kwestie van afwegen geweest", aldus Den Boeft. De toekomstige wethouder ruimtelijke ordening heeft weinig of geen ervaring op dit gebied. "Het is eigenlijk heel zot, maar de enige raadscommissie waarin ik nooit heb ingezeten is juist ruimte lijke ordening. Ik heb wel vier jaar in de commissie verkeer gezeten toen dat nog gescheiden was, maar tot ruimtelijke ordening heb ik nooit toegang gekregen. Nu, op een laat moment, dreigt dat toch nog te lukken", aldus de man, die in raadskringen bekend staat om zyn droge, ironische opmerkingen. Anderzijds kan hij zich 'all-roun der* noemen: Den Boeft praat, me de door zijn functie als fractievoor zitter, overal wel een woordje over mee ("Dat vind ik belangrijk, ik heb me dus bewust altijd overal in verdiept"). Desondanks beseft hij dat het "geen fluitje van een cent" zal zijn om zich in een snel tempo in te werken. "Ik zie er best tegenop. Ik mag dan acht jaar raadservaring hebben, wat dit vak betreft zit ik natuurlijk nog op de nullijn. Ik zal al doende moeten leren". Geen 'loco' Pratend over zijn nieuwe werk terrein zegt Den Boeft allereerst het collegeprogramma te willen uitvoeren. "Daar staat al ontzet tend veel in en er valt heel goed mee te werken. Het collegepro gramma is myn norm, de leidraad. Daarbij zijn er mijns inziens drie belangrijke onderwerpen die zich aandienen. Allereerst hoop ik dat we met de bouw in Buitenhof mid den en west goed kunnen opschie ten de komende jaren. Dan is de puinstort in de Does een langdurig proces dat een gedegen bestuurlij ke begeleiding vraagt. En als derde punt zou ik de riolering willen noe men. Ik geloof dat we nu op korte termijn alle narigheid rond de slechte staat van die riolering heb ben ontdekt. Ik hoop dat we de herstelwerkzaamheden op passen de wijze uit een speciaal fonds kunnen bekostigen". Dat Den Boeft dezelfde porte feuilles als Meerburg krijg was vol gens hem onderdeel van de af spraak. Ander onderdeel: Den Boeft zal niet, zoals Meerburg deed, het loco-burgemeesterschap voor zijn rekening nemen. De WD-fractie heeft erop aangedron gen dat 'haar' wethouder Huigen die functie krijgt toebedeeld. Wat is het geval: voorheen was het loco burgemeesterschap in handen van de inmiddels vertrokken WD- wethouder Gehner. Men achtte het na de installatie van de nieuwe raad beter dat haar opvolgster, C. Huigen, zich een paar jaar zou in werken en de meer ervaren CDA- wethouder Meerburg de ketting bij afwezigheid van burgemeester Bruggeman zou omhangen. Dat motief vervalt nu echter; reden waarom de WD het loco-burge meesterschap weer opeiste. Protest tegen - tijdelijke - sluiting van voormalige boerderij LEIDERDORP - De benoeming van J. den Boeft tot wethouder zal allerminst op bezwaren stuiten in de raad. Alle fractievoorzitters la ten zich positief uit over de voor dracht. WD'er Scheffer zegt dat zijn fractie met de kandidatuur kon instemmen op het moment dat het loco-burgemeesterschap voor de liberalen was zekergesteld. PvdA- fractievoorzitter V. Molkenboer vindt het "een prima zaak dat Den Boeft de verantwoordelijkheid op zich heeft genomen". D66-fractievoorzitter R. Stam vindt het eveneens prima. Hij denkt dat Den Boeft intelligent genoeg is om zich snel in te werken op het terrein van de ruimtelijke ordening. PPRyPSP- woordvoerder H. van der Zande ten slotte denkt dat de keuze "geen slechte zaak" is. "Binnen het CDA waren er, denk ik, maar twee mensen die ervoor in aan merking kwamen en daarvan is Den Boeft er één". Een bezoekster van de groente-, fruit- en bloemententoonstelling bezichtigt een bloemencompositie. De tentoon stelling, dit weekeinde, was georganiseerd door de Voorschotense volkstuindersvereniging en bestond uit de inzendingen van allerhande composities van 25 leden. (Foto Fred Rohde) post stafkrachten drastisch wor den bezuinigd, allerlei communi catiecircuits functioneren totaal niet meer en Van der Zant gaat keer op keer voorbij aan de jaren lange ervaring van veel van de me dewerkers. Hun vertrouwen in het bestuur is nihil. Ze willen de hero pening van De Lindehoeve heel anders aanpakken dan het bestuur. "Dat zei: we gaan nu dicht en be ginnen weer bij het nulpunt. Maar dat betekent wel iets' heel anders dan dat ons allerlei mooie plaatjes worden voorgetoverd van hoe het verder moet". Gedoeld wordt op de nota die het bestuur aan de slui ting heeft gewyd en waarin een nieuwe toekomst wordt voorge spiegeld. Wat de actievoerders be treft, geldt ook hiervoor weer: waar is dat - statutair verplicht gestelde - overleg toch gebleven? Geen huisvredebreuk Harlaar en Disseldorp keren te rug van het eerste gesprek met het bestuur. Dat heeft beloofd geen aanklacht wegens huisvredebreuk in te dienen, alle vervolgvergade- ringen moeten op neutraal terrein worden gehouden en - belangrij ker: ze mogen voorlopig blijven zit ten waar ze zitten. Een extra probleem vormen de twee stafkrachten. Hun salarissen moeten worden uitbetaald - het be stuur had hen woensdag opgedra gen als enigen in De Lindehoeve te blijven en door te blijven werken - maar nu ze hun werk niet meer kunnen doen, wordt de zaak ge compliceerder. Vandaag beginnen de onderhandelingen met de be drijfsverenigingen. Men is niet ontevreden over de overlegresultaten tot nog toe. Nu de toezegging binnen is dat tegen acties zullen uitblijven, kan "de nachtwacht" die al was gefor meerd, weer worden ontbonden. De ingeschakelde advocaat wordt ingelicht. Sommigen gaan televisie kijken, anderen spelen een partij tje schaak en weer anderen babbe len over de vraag waar ze hun slaapzak zullen neerleggen. De deurbewaking wordt opgeheven. "De Lindehoeve is bezet, in zijn dertiende jaar van bestaan, dat kan geen toeval zijn". Zant is onmetelijk groot, vinden de medewerkers. Hij zou zich de laat ste week laten begeleiden door "twee bodyguards". Van der Zant, schamperend: "Ik zit hier om me heen te kijken maar ik zie nergens van die kabelfiguren". De medewerkers stellen drie ei sen. Ze willen een gesprek met het bestuur, De Lindehoeve moet weer open want een sluiting lost het te kort van 70.000 gulden niet op en de "ten onrechte geschorste mede werkers moeten weer in ere wor den hersteld. "Nou, daar zijn we snel klaar mee", oordeelt Van der Zant 's avonds, een half uur voor dat hij naar de Gouden Leeuw afreist. "Dat gesprek krijgen ze zo direct al, De Lindehoeve is blijkbaar al weer open en omdat er geen sprake is van schorsingen hoeven die ook niet ongedaan te worden ge maakt". Van der Zant wil in elk ge val "geen geweld", "geen proble men", "niet eruit jagen", "geen door Wim Koevoet VOORSCHOTEN - Onder de codenaam 'Operatie chocolademelk' heb ben gistermiddag om drie uur zo'n twintig medewerkers van het jonge rencentrum De Lindehoeve hun onderkomen aan het Burgemeester van der Haarplein bezet. Hoe lang de bezetting zal voortduren, is nog niet bekend. Gisteravond van acht tot half tien, overlegde een twee hoofdige afvaardiging van de bezetters met enige leden van het be stuur. Dat gebeurde op "neutraal terrein": in restaurant De Gouden Leeuw. had medegedeeld, op slot. Een ver gadering van de beduusde vrywil- ligers diezelfde middag zou de in leiding vormen van de acties gis termiddag. Rond drie uur arriveerden de ac tievoerders bij hun jongerencen trum en kwamen "zonder braak" binnen. Wel ging het alarm af. De politie verscheen eerst twee uur nadat het in werking was getreden. Opvallend, vindt bezetter Mart Rietbroek. Hij weet te vertellen dat sinds de sluiting op aandringen van Van der Zant de politie zich dagelijks om het uur in de directe nabijheid van de hoeve ophield. Dit maakte het voor de actievoer ders extra moelijk hun plannen uit te voeren. Ze wilden hun acties lie ver niet 's nachts beginnen. Actievoerders Rietbroek, John Mens (oud-medewerker) en Jeroen Abbenbroek (viereneenhalf jaar medewerker) ontvangen "de pers" vriendelijk en gastvrij. Ze wijzen erop dat De Lindehoeve in feite ge woon weer open is, iedereen wel kom is en dat alleen leden van het bestuur en de stafkrachten niet naar binnen mogen. Vannacht hebben enige actievoer ders de nacht doorgebracht op de voormalige boerderij. Met hun ac tie komen de medewerkers in op stand tegen het besluit van het be stuur om De Lindehoeve - tijdelijk - te sluiten. Het jongerencentrum kampt met een tekort van 70.000 gulden en moet de subsidie voor de laatste termijn gebruiken om de salaris sen van zijn twee professionele stafkrachten uit te betalen. Het be stuur hoopte met de sluiting, die sinds woensdag van kracht is, een faillissement af te wenden. Er is volgens voorzitter Ferry van der Zant eenvoudigweg geen rooie cent meer om ook nog maar iets te ondernemen. Rond twee uur gistermiddag ver zamelden twintig van de 42 Linde- hoeve-vrywilligers zich bij de wo ning van Steef Harlaar. Harlaar, al zo'n acht jaar medewerker, is de grootste opposant van het bestuur in het algemeen en van voorzitter Ferry van der Zant in het bijzon der. In maart al sloeg Harlaar alarm, zy het intern. Het 'nieuwe' beleid van het bestuur, waarbij grootschalige activiteiten zoals dis co-avonden en optreden van bands, het veld moesten ruimen voor kleinschalige, zoals literaire avonden, kostte te veel geld en bracht geen stuiver in het laatje. In maart al zou er een tekort van 25.000 gulden zijn geweest. Toen Harlaar een paar dagen geleden an dermaal alarm sloeg, ditmaal in het openbaar, werd hy geschorst. Die schorsing werd al snel weer inge trokken. Veel aan Harlaar's status veranderde dat niet. De tent ging immers woensdag, nadat Van der Zant zijn medewerkers het besluit WC-papier Terwijl Steef Harlaar en Erwin Disseldorf in De Gouden Leeuw vergaderen, doen de andere 'bezet ters' hun verhaal. De actie blijkt zorgvuldig voorbereid. De bezet ters hebben hun eigen bier, andere drankjes en eten meegenomen. Zo kan hen niets worden verweten. "We hebben zelfs ons eigen wc-pa- pier meegenomen". De drie tonen een pamflet waar van de aanhef 'Lindehoeve be zet!!!!' is. "Wij hebben het pamflet niet met de kopieermachine van de Lindehoeve gemaakt", verzekeren Bezetters van de Lindehoeve poseren. Vierde i De operatie chocolademelk is gelukt. langs. Het wordt hem zeer kwalijk genomen dat hij de medewerkers heeft geschorst (een onjuiste bewe ring, red.) en .dat hij en zijn bestuur elk overleg met de medewerkers "op brute wijze opzij zet". De drie vertellen dat Van der Zant de medewerkers "heeft bela zerd". Zo was het besluit om De Lindehoeve te sluiten al een week oud toen de medewerkers voor een vergadering bijeen werden geroe pen. Van een vergadering bleek bovendien geen sprake te zijn. Van der Zant zou slechts hebben mede gedeeld, vervolgens konden ze in rukken. Tot hun grote ontsteltenis had Van der Zant de politie inge schakeld. Van der Zant geeft toe dat hij dat heeft gedaan. "Ik ver wachtte rotzooi". De politie heeft overigens tot geen enkele actie over hoeven te gaan. Kabelfiguren Het wantrouwen van Van der i links is Mart Rietbroek, Jeroen Abbenbroek zit op de grond. 1 provocaties" "en geen ME". "Te gen de politie zeg ik: doe niks". De voorzitter verzekert dat on danks dat de gemeente eigenaar is van De Lindehoeve die ook niet kan en wil ingrijpen. Dat conclu- deert hy mede uit gesprekjes, gis- teren, met wethouder Marselis (CDA, welzijnszaken). "De stich ting Lindehoeve huurt het pand. Niemand kan iets doen zonder toe stemming van het bestuur". De voorzitter, die ondanks alles de ruste zelve is of ten minste die schyn uitstekend ophoudt, zegt de acties "een trieste zaak" te vinden. "Maar ik had er al op gerekend". In de Lindehoeve vervolgen de op hun 'leider' Steef Harlaar wach tende actievoerders hun aanklacht. De medewerkers zouden de laatste zes maanden (Van der Zant is een half jaar voozitter, red.) "als sla ven" worden behandeld, De Linde hoeve heeft met zijn twee staf krachten een luxe die het zich niet kan permitteren dus moet op de

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2