Jagt: 'Er zit nog meer in' Argentin in de wolken Oranje laat het geheel afweten Deel mee in't succes. Ted's knallende Prij WK-profs een flop Anderson naar ploeg van Lemond Ducrot: 'Het was te koud'... Olympische Spelen volgende doel amateurploeg Longo: 'n ijskoude ÓLV Tweede zege Alex Jansen MAANDAG 8 SEPTEMBER 1986 SPORT PAGINA 19 COLORADO SPRINGS (GPD) - In zijn keus van wieler- helden is het Italiaanse wielervolk tot nog toe uiterst selec tief geweest. Francesco Moser en Giuseppe Saronni waren de heiligen van het cyclisme, de rest goedwillende figuran ten die een aardige achtergrond vormden voor dat eeuwi ge duel. Sinds zaterdag in Colorado Springs is daar veran dering in gekomen. In een dramatisch slechte wereldtitel strijd stapte Moreno Argentin op werkelijk grootse wijze het vedettendom binnen. "Het heeft lang geduurd voordat ik dit bereikte en eindelijk is het er toch van gekomen", glunderde de 25-jarige Italiaan. De volstrekte kleurloosheid van het eerste kampioenschap in de Verenigde Staten, dat propagan distisch een volslagen flop werd, kon geen afbreuk doen aan de klas se waarmee Argentin de regen boogtrui veroverde. Waar andere favorieten, als Bernard Hinault en Adrie van der Poel, faalden, zette hij de slome wedstrijd volledig naar zijn hand. De doorbraak, die hy eigenlijk vorig jaar in zijn eigen streek had willen maken, kwam er nu. Twijfelaar, pechvogel en han delsman Argentin toonde zijn kwa liteiten. Giuseppe Saronni, verras send derde, liet de nieuwe wereld kampioen persoonlijk toe tot de Italiaanse wielerhemel. "Moreno is nu definitief een renner van we reldklasse", zei hij. Argentin had al een paar keer op die poort geklopt. Als klassieker- specialist, die ook buiten de gren zen van zijn land durft te opereren. De Italiaans kampioen van 1984 deed dat vooral in de Waalse klas siekers. Luik-Bastenaken-Luik won hij twee jaar achtereen. De eerste keer, in 1985, nadat hij eer der de heersende wereldkampioen Claude Criquielion in de Waalse Pijl nadrukkelijl hand- en span diensten had verleend en daarvoor later de rente opeiste. Daarmee is meteen de schaduw zijde van Argentin belicht. Zijn op eenstapeling van taxatiefouten rie pen vragen op. Het talent uit het Noorditaliaanse San Dona di Piave zou de fietsende versie van Sha- COLORADO SPRINGS (GPD) - Phil Anderson verlaat na dit wie- Ierseizoen de Panasonic-ploeg van Peter Post. De Australiër heeft een overeenkomst gesloten met het Franse La Vie Claire-team van ploegleider Paul Koechli. Dat heeft sponsor Bernard Tapie zaterdag in Colorado Springs meegedeeld. Ook de Nederlander Johan Lam- merts zal zeker naar die formatie vertrekken. De Amerikaan Greg Lemond heeft na zijn Tour de France-zege al laten weten de ex- winnaar van de Rohde van Vlaan deren in zijn ploeg te willen opne men. De sponsors van de wielerploe gen van Roger Swerts en Florent van Vaerenbergh hebben tot een fusie gesloten. De nieuwe formatie zal bestaan uit ongeveer veertien renners. Deze worden hoofdzake lijk gekozen uit het bestand van dit jaar. Swerts beschikte over 22 ren ners, Van Vaerenbergh over 15. De meeste coureurs komen op straat te staan. De directies zouden voor 1986 het liefst beschikken over de Nederlanders Kuiper, Van Poppel, Bogers, Jakobs en Jac van der Poel, de Belgen Van den Haute, Capiot, Frison, Ludwig Wijnants en Segers en de Denen: Brian Sö- rensen en Skibby. Het is nog onze ker of de nieuwe ploeg op een Ne derlandse dan wel een Belgische li centie zal gaan rijden. Roy Schuiten blijft toch ploeg leider bij PDM. Onlangs werd zijn ploeg buiten hem om opnieuw ge structureerd, waarbij een groot deel van de wielertechnische ver antwoordelijkheid werd doorge schoven naar Jan Gisbers als coach en de wegkapiteins Gerrie Knetemann en de Zwitser Stefan Mutter. Schuiten stond er eerst sceptisch tegenover, maar zal zijn contract voor twee jaar toch uitdienen. Een gesprek met de directie en met Manfred Krikke, de verantwoorde lijke voor de nieuwe opzet, werkte verhelderend. kespeares "Koopman van Venetië" zijn. "Ik heb", moest de nieuwe wereldkampioen erkennen, "in mijn carrière inderdaad nogal pens fouten gemaakt. Ik heb daar ook van geleerd en dit is het resultaat". Het loon voor een zeer intensieve voorbereidingsperiode, die een desastreus jaar moest goedmaken. Bij de aanvang van het wielersei- zoen stelde hij zich drie doelen: Mi- laan-San Remo, Luik-Bastenaken- Luik en de Ronde van Italië. De Primavera werd een mislukking omdat hij daags tevoren een flinke griep opliep, in de Giro ging hij niet van start vanwege een sleutel- beenbreuk die hij kort daarvoor opliep in een sprint om de tweede plaats van het Kampioenschap van Zürich. In de eerste week van juni reed hij zijn eerste wedstrijd weer, maar toen al was het vizier gericht op Colorado Springs. Gestuurd door professor Conconi werkte hij er, onder meer in de Coors Classic waarin hij een rit won en als zeven de eindigde, gericht naar toe. Desondanks leek hij op het glooiende en in de praktijk toch niet al te lastige parkoers van de Air Force Academy opnieuw in een duikvlucht naar een roemloze aftocht te gaan. Bijna zeventig kilo meter voor het eind bracht hij hoogstpersoonlijk een vlucht van elf renners op gang. Omdat van de kanshebbers alleen Laurent Fig- non en Acacio da Silva daarbij wa ren, leek het een sportieve zelf moord. Al snel bleek echter dat in de achterhoede de grootheden naar adem hapten. De kloof die het elftal, met daarbij Theo de Rooy als enige Nederlander, had geslagen bleef bestaan. Argentin: "Ik was bang dat het te vroeg was en toen de voorsprong wat terugliep heb ik een groepje met Mottet, Gölz en Brykt laten wegrijden". Dat hield de gang erin. Argentin slaagde er als enige in daar heen te rijden en nadat Brykt (zijn Zweedse ploeggenoot) had ge lost, werkte hij hard om de voor sprong vast te houden. Alleen Gölz kwam opvallend veel en enthou siast op kop. Het bleef na afloop duister of de Duitser, die volgend jaar by Jan Raas rijdt, dom en arm of slim en rijk was. Argentin had vervolgens geen moeite om de Fransman Charly Mottet, die laf aan zijn wiel was blijven hangen, los te rijden. Het angstig-dicht genaderde pelo ton leverde Saronni als van het brons op. COLORADO SPRINGS (GPD) - De verklaringen waren aanvaardbaar, maar veranderden niets aan het droeve feit dat de Neder landse profs zaterdag in de wereldtitelstrijd faalden. Beter voorbereid dan ooit tevoren waren ze van start gegaan, maar het resultaat was mager. Adrie van der Poel, al vanaf de Tour de France met zijn gedachten bij Colorado Springs, was niet eens echt ontredderd na die mislukte missie. Hij beredeneerde het zakelijk koel en kwam bovendien met een uiterst logische theorie over de "vreemde wedstrijd". Er waren ge woonweg te veel renners goed voorbereid. "Als het kampioenschap in Europa is, worden alle renners na de Tour de France aan hun lot overgelaten. Ze gaan criteriums rijden en dat soort dingen. Dan zijn er een paar die extra gaan trainen en die ste ken er dan op het wereldkam pioenschap altijd bovenuit. Nu hebben een heleboel ploegen we kenlang gewerkt en getraind, waardoor de krachtsverschillen COLORADO SPRINGS (GPD) - Goud en zilver om zijn nek: John Talen voelt het niet als een loden last. Na dit seizoen debuteert hij bij de beroepsrenners, maar zijn schitterende verrichtingen op het wereldkampioenschap wielrennen in Colorado Springs hebben zijn nuchterheid niet aangetast. Moeiteloos zal hij zich binnen de ploeg van Peter Post schikken in de rol van knecht. „Als beginnend amateur reed ik ook voor anderen op kop of liet ik me afzakken in het peloton als de kopman te ver van achteren zat. Van werken ga je alleen maar beter rijden". De zilveren medaille hangt nog te glinsteren op zijn borst. Naast hem op de kamer zit Aijan Jagt, die zijn bronzen plak al af heeft gedaan. Tweede en derde op een wereld kampioenschap wielrennen voor amateurs. Het is weliswaar geen goud, maar toch een ongekende weelde voor Nederland dat in 1975 met André Gevers voor het laatst een renner bij die categorie op het erepodoium had. In de Verenigde Staten zegevierde behalve de indi viduele klasse ook het collectief van André Boskamp. De 30-jarige bondscoach kan na dit toernooi voorlopig niet kapot bij de Wielren Unie. "Voor de eendagswedstrijden hebben we klasbakken, die kun nen scoren als ze goed zijn", zei Boskamp. Dat bleek gisteren eens te meer. Twee tegenpolen op het podium, die toch eendrachtig konden sa menwerken. De 20-jarige Arjan Jagt uit Woubrugge, voortdurend op zoek naar een plezierige tijd spassering, en de serieuze Talen deden het voortreffelijk. Ze kon den alleen net niet voorkomen dat de 22-jarige Ampler het goud pak te. „Zij hadden als voordeel dat ze iemand in die grote kopgroep had den", draaide Talen de film terug, „waardoor er een paar jongens heel rustig hadden kunnen rijden". Rust was overigens ook het sterkste punt van de roodharige renner uit Spijkenisse. Terwijl het oranje-blok, dat al na honderd me ter vanwege een valpartij Patrick van Passel kwijtraakte, de slag vol ledig gemist leek te hebben bleef John Talen in het zes graden kou de Colorado Springs ijzig kalm. „Ik heb wat meer ervaring en had met de profs over de wedstrijd gespro ken. Arjan werd er onderweg een beetje zenuwachtig van, maar ik heb gezegd dat hij rustig moest blijven. Ik wist zeker dat ze terug gepakt zouden worden en anders was ik er op het laatst nog met een groepje naar toegesprongen", liet hij zelfverzekerd weten. Geen moment raakte hij in pa niek toen veertien'sterke i zonder een Nederlandse bewaker, een voorsprong van anderhalve minuut namen. Toen de nood aan de man kwam, nam hij zelf het ini tiatief om in de achtervolging te gaan. Dat later het peloton, met Jagt, op hen neerstreek kwam al leen maar goed uit. „Ik had die in spanning een ronde eerder al gele verd, dus die groep kon korter her stellen", rekende nationaal kam pioen Talen snel uit. Hij bewees er zijn kwaliteiten mee. Net als tij dens de nationale titelstrijd in Geulle had hij ook op het wereld podium durven rekenen en wach ten. De verhoudingen waren meteen duidelijk. Jagt schikte zich in zijn lot als helper en sleepte daar zelfs nog brons uit. Met een fantastische sprint, waarbij hij driehonderd me ter lang het peloton aanvoerde zon der dat iemand hem nog kon pas seren. De bekroning („Dit is een hoogtepunt") van een tot nog toe eigenaardige loopbaan. Jagt was een criteriumrenner, wiens sterk ste eigenschap was dat hij altijd als een kamikaze uit de laatste bocht kwam en dan in gewonnen positie op de streep afdenderde. „Op grond van mijn overwinningen in de criteriums ben ik in de nationa le selectie gekomen", vertelde hij. Bij Boskamp werd hij omge schoold. Aanpassen aan die andere wed strijden ging best, met de discipli ne was het even anders. Begin vori ge week dreigde Boskamp hem zelfs reserve te zetten, omdat hij en Van Passel na een vrije dag te laat waren thuis gekomen. „Als ik er serieus voor leef, worden mijn re sultaten er niet beter van. Als er een grote druk op me ligt dat ik er gens moet presteren klap ik dicht". Een druk die Talen wel kan hante ren. Hij wordt in januari dan ook prof, Jagt wacht er nog even mee. „Ik heb eigenlijk nog niets gepres teerd. Er zit meer in", zei hij be scheiden. Boskamp weet dat hij een goede, maar smalle basis heeft om verder te werken naar het grote doel: de Olympische Spelen van 1988 in Seoel. Arjan Jagt: „De meeste Ne derlandse amateurs zijn criterium- renners". Talen: „Of nog minder... In Olympia's Ronde mogen hele groepen van de jury tussen de au to's terugkomen. Daarom rijden zoveel Nederlanders die koers uit, maar ze worden er niets beter van". Kritiek op het Nederlandse sys teem dat, als het aan Boskamp ligt, weer wat bijgestuurd gaat worden door meer gastrennersverenigin- gen (sponsorteams) toe te laten. COLORADO SPRINGS (ANP) - De vrouwen verdienen, voor het simpele feit het barre wereld kampioenschap te hebben vol tooid, diepe bewondering. Jean- nie Longo het meest. Zij werd voor de tweede keer wereldkam pioene op de weg. In Colorado was zij ook al de beste in de ach tervolging. De Francaise won de wedstrijd, zonder concurrentie van Maria Canins, zoals zij wilde. Nederlands beste, Connie Meijer uit Vlaardingen (elfde), stelde: "Longo doet niet veel tij dens de wedstrijd". Een juiste conclusie, maar evenzeer het be- wys dat de kampioene, sinds 1979 in het bezit van de Franse wegtitel, precies weet wat zij kan. Geen moment heeft de bijna 27-jarige Francaise de eerste rij van het peloton verlaten, ook al liet zij de jacht op Galina Matsyk, vluchtster uit het startschot, voornamelijk over aan de Nieuw- zeelandse Madonna Harris en de Duitse ploeg. Longo sloeg haar slag bij de laatste beklimming in de slotron- de en fietste onbelemmerd weg van de kopgroep, die de afschu welijke omstandigheden het best had doorstaan. Het was geen fietsweer. De kou was nog by ten der dan zaterdag, een miezerige regen maakte duidelijk dat de wielrensters, op 1800 meter hoogte, zich letterlijk in de wol ken bevonden. Meijer was met afstand de bes te vertegenwoordigster van de groep van Rini Verboom. Behal ve Connie Meijer handhaafde Heieen Hage zich lang in de eer ste groep. Corrie Timmermans viel het eerst weg, Monique de Bruin en Gonnie van Koert volg den haar snel. Mieke Havik had een vaste plaats in de tweede groep. Meijer, toch ook geen klimster, had een simpele verkla ring voor haar prestatie. "Ik ben dit jaar wat kilo's afgevallen. Dan moet je minder omhoog bren gen. Dat scheelt." Raas bijna in de cel COLORADO SPRINGS - Jan Raas verdween zaterdag bijna achter de tralies. In zijn haast om op tijd met zijn renners aan de start te verschijnen negeerde de Nederlandse ploegleider de in Amerika geldende verkeers regels. Na een drieste achtervol ging schreewde een fors uitge vallen marshall Raas toe dat hij hem in het gevang zou wer pen. Na nederig zijn excuus te hebben gemaakt mocht Raas evenwel toch doorrijden. ADVERTENTIE Nop éénmaal deelt Ted vele duizenden geldprijzen uit in 'n speciale 1.2.3. Latto-party op 19 «pteml de Mid-Lottotrekking centraal staat Win 'n half miljoen inde lotto. - n ton inT Cijferspel of één van de vele gratis extra prijzen. UattoAato-.nleveradressen jJJgV vindt u in de Gouden Gids. Lever vvèl deze week uw Mid-Lottoformulier in. t OT TOS HOW/ heel erg klein waren", vertelde Van der Poel. Een conclusie die ook ploegleider Jan Raas trok: "Ren ners die in Europa op dit parkoers al na half koers hadden moeten los sen, haalden nu in het peloton de finish". Een eigenaardig kampioenschap dus, dat de wilde verhalen over de noodzakelijk Amerikaanse voorbe reiding bijna lachwekkend maak te. Natuurlijk, Argentin verbleef al lang in de USA, maar de kort voor het kampioenschap neergestreken Sean Kelly sprintte naar een vijfde plaats en titelverdediger Joop Zoe temelk eindigde in de schoot van het peloton zij-aan-zij met Gerard Veldscholten, die wel al ruim een maand "op hoogte" actief was ge weest. Jan Raas: "En toch heeft de Ne derlandse ploeg het goed gedaan. Er is keihard gewerkt. Ook toen die elf weg waren en wij het gat wilden dichtrijden. Teun van Vliet heeft toen enorm veel werk ver zet". Een omvangrijk orarye blok be vond zich voortdurend by de eer sten van het peloton, maar de tem poverhogingen waren niet fel ge noeg om het kaf van het koren te scheiden. "Het lag aan het koude weer", meende Maarten Ducrot, op eigen verzoek beschermd renner. "Als het erg warm is hebben wij een voordeel, omdat we dat in de laatste weken gewend zijn ge raakt". De Nederlanders probeerden het dus wel. Net als Bernard Hinault eerder in de wedstrijd had getracht het peloton aan stukken te rijden, maar daar later zelf de tol voor moest betalen. Het resultaat was minimaal. "Het was een hele rare koers. Dit is in jaren niet gebeurd", constateerde Van der Poel. "Want het parkoers was echt wel lastig. In de Coors Classic vlogen ze met bossen de lucht in, nu kon ieder een volgen. Alleen als je heel spe ciaal was, zoals Argentin vandaag, kon je iets extra's". Na twee uur theoretiseren was Van der Poel over zijn teleurstel ling heen. Wat hij, en de drie ande re beschermde renners - Steven Rooks, Eric Breukink en Ducrot - niet konden wegpoetsen was hun onoplettendheid toen Moreno Ar gentin zijn aanval plaatste. Van der Poel: "Dat kwam omdat de verzor- gingspost kort voor de finish was. In de straat waar de aankomst ligt wordt altijd harder gereden. Om dat daar eten wordt aangepakt, raak je daar gemakkelijk ingeslo ten en dat is mij op dat moment overkomen". Net als Rooks, trou wens. WK-debutant Eric Breukink was de enige om toe te geven dat de oranje brigade een ernstige misre kening had gemaakt. "We hebben te veel op Hinault zitten letten. Toen de groep met Argentin weg sprong was er even een aarzeling". Het werd de Nederlanders nood lottig. Toen de achtervolging moest worden georganiseerd bleek het al te laat te zijn. LEIDEN - Voordat het werk op de gladde ijzers weer een aanvang neemt, laat marathon schaatser- wielrenner Alex Jansen momen teel zien ook op de fiets zijn man netje te kunnen staan. Tijdens de kwantitatief matig, maar kwalita tief sterk bezette ronde van Pols broek tekende de Leidenaar zater dag voor zijn tweede zege van dit seizoen. Op het snelle rondje bleek Jan sen een goede neus voor de beslis sende ontsnapping te hebben. In het gezelschap van de steeds beter in vorm komende Martin Schal- kers achterhaalde de Zoetermeer- renner de ontsnapte Duitser Bec kers, waarna de drie zich met nog 50 kilometers te koersen in een lan ge vlucht stortten. De moeite bleek niet tevergeefs, want wat het pelo ton onder leiding van favorieten Axel Hermans en Jan Spijker ook deed, de vluchters bouwden hun voorsprong alleen maar verder uit en bleven dan ook definitief voor uit. Beducht voor de sprintsnel heid van Jansen poogde Noord wij- ker Martin Schalkers tijdens de fi nale van de rit het hazepad te kie zen. Jansen reageerde echter at tent, counterde vervolgens ook Beckers en won de spurt met over macht voor Schalkers en de West duitser. De amateurformatie van de Bol lenstreek bereidt zich driftig voor op de komende nationale kam pioenschappen. Tydens de ploe gentijdrit in Warmenhuizen, altijd een goede generale voor de rit in Dronten, reikte de équipe gisteren achter winnaar Westland Wil Voor uit naar een verdienstelijke zesde plaats. De ploeg bestond uit Ge rard Looyenstein, André van Reek, Erik Stroombergen, Martin Schal kers, Peter Uittendaal en Marco Vermey. Vrijwel tegelijkertijd schreef Bollenstreek-liefhebber Gerrit Kleinveld de ronde van Gouda op zyn naam, door zich de sterkste te betonen uit een kop groep van drie.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19