mm 'Als dit top van zaterdagvoetbal is..' RCL houdt lang stand Noordwijk: 'Eén helft prima spel' Zwaan zet RB op juiste spoor In slotfase onderuit tegen NSW 1-3 winst op Marken Quick Boys moeizaam langs ARC (2-0) Lisse neemt revanche MAANDAG 8 SEPTEMBER 1986 SPORT PAGINA 17 NUMANSDORP - Laurens Mou ter zag tóch nog winst in de 3-2 nederlaag tegen NSW. De oe- fenmeester van RCL had tijdens de seizoenopening tegen Marken (1-3 nederlaag) geconstateerd dat de Leiderdorpse eersteklasse» weliswaar over "een stel aardige voetballers" beschikt, maar ook "pure lichaamskracht" tekort komt om zich in de hoogste afde ling van het zaterdagvoetbal te kunnen manifesteren. In Numansdorp zag Mouter tot zijn vreugde dat de gasten lange tijd overeind bleven in het fysie ke geweld dat de gastheren soms ontketenden. "Ik had toch wel wat angst", biechtte de Oegst- geester trainer na afloop op, "want vorig week tegen Marken werden we toch in fysiek opzicht helemaal weggespeeld. Dat was nu zeker niet het geval. We heb ben wat mannelijker gevoetbald en ik hoop dat we dat kunnen volhouden". Het mannelijke voetbal ten spijt, moest RCL zaterdag na een verdienstelijke eerste helft toch afhaken in het pittige duel met de voormalige afdelingskam pioen. Toen de thuisclub na de doelwisseling overschakelde naar een hogere versnelling kwam de Leiderdorpse formatie prompt in ademnood. "Daar moet nog het nodige aan gebeu ren", beseft Mouter. "Als de druk van de tegenstander lang aan houdt, moeten de jongens 'nor maal' blijven doen. Zoniet dan kom je op een gegeven moment niet meer uit de verdediging en dan is het wachten op de gena deklap". Dat was tegen NSW dus ook het geval, al bleef de beslissende stoot wel heel lang uit. Pas drie minuten voor tijd forceerde Dirk Zevenbergen de beslissing. Na een luchtduel met Marcel Bras- ker kreeg de middenvelder een herkansing omdat de bal vlak voor zijn voeten neerplofte. Ze venbergen reageerde net even sneller dan zijn opponent en tik te de 3-2 achter Peter van der Wal. Mogelijkheden RCL begon de uitbeurt in Nu mansdorp sterk. Hoewel NSW in de eerste helft kon bogen op een licht veldoverwicht waren de beste mogelijkheden voor de Leiderdorpers. Doelman Leon Beider had de grootste moeite om schoten van Peter Siera en Leo van de Weteringh onschade lijk te maken. Aan de overzijde van het veld bleef Van der Wal lange tijd werkloos omdat zijn ploeggenoten grip hadden op de spitsen en middenvelders van NSW. De thuisclub kwam in de slot fase van de eerste helft toch op voorsprong toen Rini van Trigt bij de tweede paal en met het hoofd een hoekschop van Wout van der Stel in een treffer omzet te. De amateurinternational on dervond daarbij nauwelijks te genstand van de verder goed spelende Hans Braat. Die zag luttele minuten later tot zijn opluchting dat Marcel Brasker op gelukkige wijze de gelijkmaker vond. De Leider dorpse verdediger wilde de bal op het hoofd mikken van Leo van de Weteringh, die een lucht duel met Beider aanging. Dat bleef evenwel onbeslist, want beiden misten de bal die vervol gens sierlijk het NSW-doel bin nenzeilde. Vrede Met de rug tegen de muur knokte RCL in de tweede helft voor wat het waard was en dat bleek uiteindelijk net niet vol doende om een punt mee naar Leiderdorp te nemen. De 2-1 van opnieuw Van Trigt (na een voor zet van Jaap den Haan) werd nog wel ongedaan gemaakt door Aad van Tongeren, die de bal uit een voorzet van Peter Siera achter Beider kopte, maar op de geluk kige treffer van Zevenbergen hadden de Leiderdorpers geen antwoord ipieer. "En daar kan ik best vrede mee hebben", merkte Mouter op, "want na de rust was NSW ge woon de betere ploeg". Vrede had Mouter ook met het optre den van zijn nieuwe doelman, de van zondagderdeklasser LFC overgekomen Peter van der Wal, die vorige week en in de sei zoensvoorbereiding geen al te ze kere indruk had gemaakt. "Peter heeft ons nu lange tijd overeind gehouden en hij gaat steeds meer rust uitstralen", was Mouter van oordeel. "Ik ben er van overtuigd dat hij dit seizoen nog de nodige punten voor ons gaat pakken". Dat zal hard nodig zijn, want na twee wedstrijden is de Ra cing, die morgen de uitwedstrijd tegen Bardendrecht moet afwer ken, al daar beland, waar het de laatste seizoen steevast opereert, namelijk in de onderste regionen van de eerste klasse. MARKEN - Hoewel de competi tiestart van Noordwjjk veelbelo vend mag worden genoemd, wei gert John Eelman zijn team voor alsnog als een uitgesproken titel kandidaat te beschouwen. Na de 1- 3 winst op titelpretendent Marken wilde de Haarlemse oefenmeester zaterdag slechts de conclusie trek ken dat Noordwijk "één helft pri ma voetbal had gespeeld". Dat was in elk geval twee keer zo lang als een week eerder tegen Heeijansdam toen een korte ople ving voldoende was voor een 2-0 zege. "Maar er zullen ongetwijfeld wedstrijden komen waarin we de volle negentig minuten bij de les moeten zijn", weet Eelman. "Pas als je in zulke duels overeind blijft, kun je jezelf als kampioenskandi daat gaan beschouwen". KATWIJK - Als Quick Boys-ARC een maatstaf is voor de derby's zo als ze dit jaar in de eerste klasse worden afgewerkt, dan valt er in de toekomst nog maar weinig te ge nieten. Omdat elke streekontmoe- ting nu eenmaal op zichzelf staat en de ene derby dus nooit te verge lijken is met de andere, is er nog hoop. Maar dat toeschouwers zich ten onrechte verheugen op wed strijden als Quick Boys-ARC (2-0), werd zaterdag andermaal bewezen. Want ook dit keer werden de kij kers afgevoerd met een kater. Dat ging vooral op voor de Alphense aanhang, die voor de tweede keer dit seizoen met een nederlaag werd geconfronteerd. Voor de Katwijkse supporters maakte de overwinning alles goed, maar ook zij zullen slechts de laatste 25 minuten van het duel aan hun trekken zijn geko men. Pas nadat de thuisploeg ruim een kwartier na de pauze op voor sprong was gekomen, achtte ARC de tijd werkelijk rijp om op zoek te gaan naar een treffer en ontstond er in de Alphense defensie de nodi ge ruimte. Dientengevolge vielen er gaten, waren er aardige acties te bewonderen, kwamen er ook kan sen en viel er nog één treffer (van Martin van.Plas, vijf minuten voor het einde). Beide ploegen stelden tegenover die levendige fase een uur van ta melijk armzalig voetbal. Aan goede wil ontbrak het beide ploegen niet op Nieuw Zuid, maar voetbaltech- nisch kon in die periode zowel ARC als Quick Boys niet de indruk wekken dit jaar een rol van beteke nis te gaan spelen. Daar kan nog verandering in komen, maar na de ontmoeting van zaterdag kan moeilijk een andere conclusie wor den getrokken. Strijd "We zijn in deze samenstelling dus geen titelkandidaat", maakte Quick Boys-trainer Hans van der Zee na afloop de balans van twee wedstrijden op. "Maar waar ik blij mee ben is dat de ploeg tenminste strijd heeft geleverd. Quick Boys is agressief uit de startblokken geko men. Dat is een hele vooruitgang in vergelijking met vorige week". Toen lieten de Katwijkers zich gelijk makke lammetjes van het veld spelen. Zaterdagmiddag ech ter sloeg de balans naar de andere kant door. Geprikkeld door de kri tiek leek dc ploeg in de eerste helft alles goed te willen maken en juist die instelling was er de oorzaak van dat het publiek een rommelig duel voorgeschoteld kreeg. Ze wil den allemaal te graag, de Katwij kers. Zonder plan holden de voet ballers zichzelf en elkaar in de drang om een goede prestatie neer te zetten voorbij. Het wachten bij Quick Boys is dan ook op de ge blesseerde vormgever Freek Rienks. Omdat in de eerste helft bij voor keur de weg door het centrum werd genomen, kwam ARC niet voor onoverkomelijke problemen LISSE - FC Lisse heeft zich prima hersteld van de vorige week geleden nederlaag tegen 's Gravenzande SV. Geleerd van de fou ten werd er ditmaal niet gefaald in de afwerking en kreeg het bezoekende SHO een 3-0 nederlaag te verwerken. Een dik verdiend resultaat voor de tweedeklasser, die opnieuw met goed voetbal zijn tegenstander overklaste. In de eerste speel- helft was het Henri van der Weijden die twee maal het net wist te vinden. Eerst benutte hij een uitgespeelde combinatie met Leo van de Kampen. Vervolgens liet de goaltjesdief met een hard schot, na een breedgelegde vrije trap, de SHO-doelman opnieuw vissen. Na de theepauze kreeg het talrijk aanwezige publiek het zelfde spelbeeld voorgeschoteld. Lisse maakte het spel en gaf tegen de ploeg uit Oud-Beyerland geen kansen uit handen. Onder leiding van Ron Mesman, de van de zondagafdeling overgekomen laatste man, bleef de zaak achterin goed gesloten en kon Lisse zich volle dig op het aanvallen concentreren. Dit leverde twintig minuten voor tijd nog een derde goal op, toen René van Hensbergen met een voorzet Kees Guyt bereikte, die koppend 3-0 aantekende. te staan. "We hadden het goed on der controle", haastte ARC-oefen- meester Jan Kroese zich te zeggen. "Voor de rust heeft Quick Boys al le ballen naar voren geramd. Spel- technisch waren wij toen de betere ploeg. Maar fysiek deden we voor ze onder. ARC probeert altijd nog een beetje te voetballen, een beetje op te bouwen". Daar kwam geen van beide ploegen overigens aan toe. De aanvallen strandden veelal door onnauwkeurigheid of door fors ingerijpen van de tegenstan der in een vroeg stadium. Incidenten Floor van Duyn van Quick Boys (charge jegens Ed Graper) en AR- C'er Nico Oosterlee, die een forse overtreding beging tegen Wim van der Plas (invaller voor de gebles seerde Teun van der Plas) werden terecht genoteerd door scheids rechter Boot, die na die incidenten niet meer in de problemen kwam. Nadat alle brokstukken waren op geruimd, deed zich in de 32ste mi nuut het eerste doelgevaar voor. Na een verre ingooi van Frenk van der Kley (in de ploeg voor de vakantie vierende Marco van der Plas) miste Arie van Duyn maar net het doel en even later kopte Leen van der Plas na een voorzet van zijn achternaamgenoot Wim net naast. Omdat arbiter Boot een overtreding van laatste verdediger Jelle Koolstra tegen Van der Kley in het strafschopgebied niet wilde zien en aan de andere kant Ed Gra per net niet bij een voorzet van Rob Koolstra kon komen, bleef de 0-0 stand tot de pauze gehand haafd. ARC, dat zaterdag weer 'ge zichtsbepalende' krachten als Rie- ny Oosterlee, Ruud van Es en Paul Kluivers miste, kwam ook in het tweede part aanvankelijk nauwe lijks in de problemen. De aanval lers Sieto Schalkers en Oosterlee zaten weliswaar in de tang zaten bij Fred Eysberg (voor de geblesseer de/gepasseerde Hans van der Plas) en Johan Jonker; de ARC-verdedi- gers hadden op hun beurt geen kind aan de Quick Boys-voor- waartsen. Reden waarom Hans van der Zee 'breekijzer' Theo van Rijn liet warmlopen. "Omdat het niet lukte. Die goal bleef uit, waardoor de te genstander begon te groeien. Ge lukkig bleven de jongens knokken. Kees Ruis lijkt bezig aan een partij vrij worstelen met Jelle Koolstra. In werkelijkheid legt de laatste t. Quick Boys de bal met het hoofd, terug op Johan Jonker, die even later van dicht bij zal scoren. René Lammers (5) staat als aan de grond genageld. Qua instelling hebben we dan ook een belangrijke stap gezet". Breekpunt Van Rijn mocht al snel weer in de dug-out plaatsnemen, want Jo han Jonker scoorde, nadat Kees Ruis de bal uit een hoekschop goed met het hoofd had terugge legd, de voor Quick Boys bevrij dende treffer. "Het breekpunt in de wedstrijd", vond Jan Kroese die treffer. "Dat doelpunt had nooit mogen vallen. Als het niet naar wens verloopt, moetje eerst probe ren het achterin dicht te houden". Daarin slaagde ARC niet en dat had verstrekkende gevolgen. Quick Boys kwam weliswaar zelf nog een keer goed weg toen arbiter Boer na een handsbal in het straf schopgebied het vlagsignaal van zijn grensrechter negeerde. Daarna echter wierp de formatie (met Hans van der Plas inmiddels voor Arie van Duyn) alle schroom van zich af en riep eindelijk, zij het vaag, herinneringen op aan de ploeg die vorig seizoen zo verfris send voetbalde. Kees van Rooyen, Leen van der Plas en Kees Ruis waren direct hierna dicht bij de 2-0, maar de uit stekend keepende Cor Prook stond die treffer (nog) in de weg. Vijf minuten voor tijd echter moest hij capituleren toen Floor van Duyn Martin van der Plas bekeken de ruimte in stuurde. Alleen voor Prook stiftte de puntspeler de bal fraai over Prook en was het duel definitief beslist: 2-0. Tegen Marken kon Noordwijk zich zaterdag nog de luxe veroorlo ven om 45 minuten lang de erger nis van Eelman te wekken. Hem was namelijk opgevallen dat zijn pupillen zeker zeven van de tien (foto Loek Zuyderduin) "Deze nederlaag is slecht voor het zelfvertrouwen", moest Jhn Kroese constateren. "Tot het eerste doelpunt is het goed gegaan. Daar na hebben we het achterin openge gooid. Pas na het tweede doelpunt ging Quick Boys een beetje voet ballen. Maar toen was het niet moe- lijk meer voor ze. Maar zoals Quick Boys de eerste helft speelde... Als dat de top van het zaterdagvoetbal Met die woorden ging Kroese ge makshalve aan de ondermaatste verrichtingen van zijn eigen ploeg voorbij. "Maar ARC heeft zeker perspectief. Als alle geblesserde spelers terug zijn, zie ik zeker mo gelijkheden". FRED SEGAAR persoonlijke duels met de hge eilandbewoners verloren. "Dat je een luchtduel verliest van ie mand die een kop groter is, kan ik me voorstellen, maar dat je je voortdurend laat aftroeven in duels over de grond, is uit den bo ze". Eelman doelde op de eerste helft waarin de thuisploeg, met de wind in de rug, een veldoverwicht kon opbouwen omdat de tegenstand van Noordwijk onder de maat bleef. Toch slaagde Marken er niet in om uitgespeelde mogelijkheden te creëren zodat de score tot de rust dubbelblank bleef. Tot opluchting van Eelman die van het kortstondi ge verblijf in de kleedkamer ge bruik maakte om zijn spelers de les te lezen. Dat had tot gevolg dat Noord wijk in tweede helft aanmerkelijk agressiever te werk ging, waardoor de rollen werden omgedraaid. De gasten troefden hun tegenstanders voortdurend af in de persoonlijke duels en de openingstreffer van Noordwijk leek slechts een kwes tie van tijd. Ivan Hermans verloor, vrij voor doelman Peereboom, evenwel het overzicht. De linker spits zag het geheel vrijstaande duo Klaas Vink/Gert Jan Bakker over het hoofd en schoot de bal te gen de Marker sluitpost op. Even later bediende Hermans wel de meegekomen Vink, maar zijn inzet werd door Peereboom fraai on schadelijk gemaakt. Diezelfde Pee reboom hield zijn ploeg direct daarna nogmaals in de strijd toen hij de doorgebroken Hermans af stopte. Bij het uitblijven van een ver diende Noordwijkse treffer groei de bij Marken, dat vorige week voortvarend van start was gegaan met een 1-3 overwinning bij RCL, de hoop op een goede afloop. Ze ker nadat Jan Boes bij een van de spaarzame uitvallen vallend met het hoofd voor 1-0 had gezorgd. Het pleit voor Noordwijk dat de ploeg deze mentale opdoffer voor beeldig verwerkte. Twee minuten na de even verrassende als onver diende openingstreffer was het al gelijk. Klaas Vink rondde voorbe reidend werk van nieuwkomer Hans Boom doeltreffend af met het hoofd. De snelle spits speelde ver volgens ook een hoofdrol bij de overige twee treffers van de zee- kanters. De op snelheid liggende Vink rukte op tot vlak voor Peereboom en die was kansloos toen de Noord- wijker de mee naar voren gesnelde Hermans bediende (1-2). Vink zelf maakte het karwei uiteindelijk af door, andermaal in de diepte ge stuurd, de bal fraai over Peere boom te 'stiften'. De paal bracht eerst nog redding voor de thuis club, maar Vink ontfermde zich over de 'terugkaatser' (1-3). Lugdunnm-LFC in Zilveren Molen LEIDEN - LFC en Lugdunum treden morgenavond aan voor het eerste duel in de strijd om de Zilveren Molen. De ope ningswedstrijd van het toer nooi van LFC begint om 20.00 uur op het terrein aan de Bos- huizerkade. Volgende week ne men Rijnsburgse Boys en Wil helmus het tegen elkaar op. Daarna volgen de ontmoetin gen Quick Boys-UVS en RCL- Roodenburg. Drie treffers tegen Excelsior Maassluis RIJNSBURG - De 5-2 nederlaag die Excelsior Maassluis zaterdag tegen Rijnsburgse Boys leed, was in de ogen van de bezoekende trai ner Eric Gudde zwaar geflatteerd. Dat de dreun hard aankwam bleek uit zijn opmerking na de wedstrijd in de kleedkamer: "Jongens, jullie moeten nietje zaterdagavond laten vergallen". Alsof de hele zaterdagmiddag al niet naar de knoppen was. "Rijns burgse Boys was alleen beter op het fysieke vlak, maar qua veldspel hebben we ze overtroefd", sprak Gudde op bittere toon. Dat met na me het veel directere spel van de thuisclub ten grondslag lag aan de nederlaag, daar wilde hij niets van weten. "Ik heb het er nog met Arie (Kurver, trainer van Rijnsburgse Boys) over gehad en die was het met mij eens dat het bewegings tempo bij ons veel hoger lag". De 'beweging' in het team van Gudde speelde zich meestal af in doelloze cirkels, terwijl Kurver zijn ploeg systematisch direct het vij andelijke doel liet opzoeken. Ex celsior kwam slechts sporadisch tot een dieptebal en het doel van de Rijnsburgse poortwachter Ruud Spierings werd slechts op afstand beproefd door met name Dick van der Bergh. Gudde echter weigerde de hand in eigen boezem te steken. Het had zijn ploeg aan pure stoot kracht en durf ontbroken. Zijn jon ge ploeg mag dan nog zo getalen teerd zijn; de spelers ontberen de moed. Rijnsburgse Boys vond het suc ces voor de pauze in het direct vastzetten van de tegenstander. Na tien minuten echter zwakte het of fensief af, waardoor Excelsior de kans kreeg het doel van de gast heer op te zoeken. Daar scheen Rijnsburgse Boys op te hebben ge wacht. Een plotselinge versnelling vanuit de verdediging leverde de eerste tik voor Excelsior op. Spits- speler Ron Carli snelde achter een schier onhaalbare dieptepass aan en bracht het speeltuig voor het doel, waar Hans Zwaan zijn directe tegenstander Henk Cordy voor de eerste maal in de lucht de baas was (l-O).Zwaan heeft zich overigens ontwikkeld tot een goed meevoet- ballende centrumspits en samen met de getructe Carli lijkt het duo een succesvol seizoen tegemoet te gaan. De Rijnsburger deed, nadat Excelsior-speler Jan van Altena een levensgrote kans alleen voor doelman Spierings voorbij had la ten gaan, in de 28ste minuut weer van zich spreken toen hij van een panieksituatie profiteerde. Na een beoordelingsfout in de verdedi ging van het team van Gudde kwam de lange spits in balbezit en in de draai liet hij Van Eyk voor de tweede maal kanloos (2-0). Nonchalance Toen brak een negatieve periode aan waarin Rijnsburgse Boys het wel geloofde: er sloop een zekere nonchalance in de ploeg. Een hoekschop van Robert de Reus werd door de geheel vrijstaande Van der Bergh .achter Spierings (36ste minuut) gekopt (2-1). Dat gaf de burger, en met name die uit Maassluis, de benodigde moed en in de door de matig leidende scheidsrechter Dooyewaard bijge trokken blessuretijd kwam Excel sior zelfs op 2-2. Na een solo van de handige Cor van der Hoeven kwam de bal (met behulp van de blunde rende RB-defensie) bij Marcel IJs- pelder: 2-2. Twee doelpunten die Excelsior niet zozeer aan het eigen spel (hoe aantrekkelijk ook), maar vooral aan de 'slapende' bezoeker te dan ken had. Rijnsburg dacht blijkbaar op rozen te zitten na de 2-0. Het kon niet anders dan dat Kurver het tijd vond in de rust een 'donder- speech' te houden en dat zette in 55ste minuut al direct zoden aan de dijk. De immer breekbaar lijkende maar effectief spelende Hennie Koet legde aan voor een vernieti gend schot dat vlak voor doelman Van Eyk naar beneden dook (3-2). Excelsior werd bleek bij zoveel vernuft. Koet nam de teugels strak' in handen en ging zijn ploeg voor in de strijd. De middenvelder ver snelde en vertraagde waar hij kon en vond een medestander in Huug Aandewiel. De Katwijker in Rijns burgse dienst verstuurde de bal naar Henk Merbis. Volgens de te genstander bevond laatstgenoem de voetballer zich in buitenspelpo sitie, maar arbiter Dooyewaard zet te het licht op groen: 4-2. Klap De équipe van Gudde kreeg een nieuwe klap te verwerken toen Dick Kramer bij een sliding, waar Na een fout in de defensie van J doelpunt. Dick van der Bergh (9) zal bij de graspollen het publiek ach ter het Excelsior-doel om de oren vlogen, aan de knie gekwetst raak te. Met het verdwijnen van Kra mer, die Carli uitstekend tegenspel bood, verdween ook het laatste restje venijn bij Excelsior. De af sluitende treffer van Zwaan, één xcelsior legt Hans Zwaan van Rijr et te laat komen. minuut in blessuretijd, was van bij zondere makelij k en bevestigde de goede vorm van de puntspeler. RB-trainqjr Arie Kurver over de lange aanvaller: "Hij heeft natuur lijk zelfvertrouwen. De verhouding Kurver/Zwaan is goed en hii weet burgse Boys aan voor zijn tweede (foto Van Boven) wat hij wel en wat Hij niet mag". Kurver gaat er vanuit dat hij met deze ploeg toch op z'n minst 26 punten moet kunnen halen. Voor lopig zit hij met Rijnsburgse Boys op het goede spoor. RUUD PATTIAPON

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17