PORT Hiele verontrust Feyenoord SD T Mecir spelbreker op Flushing Meadow Sparta-Ajax: hèt verschil tussen serni- en fullprofs Vanenburg valt af voor Oranje Lendl gemakkelijk langs landgenoot tsxisaAssss. Den Haag met medetmrking doelman naar verdiende deling J ugt jaagt naar brons MAANDAG 8 SEPTEMBER 1986 PAGINA 13 ÖIJLAüt LLIUÖUH UAUBLAU NEW YORK (AFP) - Miroslav Me cir konden gisteravond in New York twee verwijten worden ge maakt. Hij was eerst verantwoor delijk voor de uitschakeling in de halve finale van Boris Becker. Hierdoor stond er geen echte kam pioen tegenover titelverdediger Ivan Lendl in de finale van de open Amerikaanse tenniskampioen schappen op Flushing Meadow. Ten tweede bleek hij zelf geen fina list in een klassiek toernooi. Na wat inspelen kon Lendl met een minimum aan inspanningen zijn banknummer voor de eerste prijs van een half miljoen gulden gaan opgeven. Voor zijn stunt tegen Becker en zijn wanprestatie in de finale kreeg Mecir de helft. De eindstrijd duurde slechts een urn en 53 minuten: 6-4, 6-2. 6-0. Tsjechoslowakije heeft in New York op ondubbelzinnige wijze la ten zien waar een betrekkelijk klein land groot in kan zijn. Alle deelnemers aan de enkelspel-fina les waren in Tsjechoslowakije ge boren. De tennisklasse was groot, de vertoonde finales uitermate klein. Nooit eerder zullen de toe schouwers op Flushing Meadow - en vroeger Forest Hills - zich zo verveeld hebben bij beide enkel spelfinales. Navratilova - Sukova (6-3, 6-2) was niet spectaculair. aard heb ik hem wel van Becker zien winnen, al was dat op een heel klein televisietoestel. Ik verwacht te meer verweer van hem dan ik heb gekregen. Bij de eerste break in de tweede set voelde ik de over winning aankomen. Ik stond er fy siek en mentaal veel beter voor dan hij". Mecir verontschuldigde zijn povere optreden met een verwij zing naar de halve eindstrijd, waar in hij Boris Becker elimineerde. „Ik was nog niet over de vermoeie nissen heen. Mijn opslagen waren onzuiver en mijn passeerslagen deugden niet. Al mijn zelfvertrou wen verdween bij het begin van de tweede set toen Ivan door mijn op slag brak. Waar ik ook nerveus van werd was de hoeveelheid tijd, die Lendl gebruikte voor het serveren. Buiten dat heb ik geen enkele re den om teleurgesteld te zijn. Ik heb zes partijen gewonnen in dertien dagen, waarbij vier tegen de kans hebbers Wilander, Nyström, Bec ker en Lendl. Ik heb alleen de laat ste verloren". Mar tina Navratilova heeft gisteren de harten van het chauvinistische Amerikaanse tennispubliek gesto len. Niet zozeer met haar derde overwinning in het vrouwen-en kelspel van de open Amerikaanse titelstrijd op Flushing Meadow, maar met haar eerste reactie na af loop van de finale. „Deze zege heeft een extra betekenis voor mij. Ik ben hier niet geboren, maar in myn hart ben ik Amerikaanse", zei de in Fort Worth woonachtige Na vratilova. In de finale kreeg Navratilova beduidend minder tegenstand dan in de halve eindstrijd. Zaterdag weerstond de koningin met moeite de aanval op haar troon door Steffi Graf. De Westduitse tiener was drie keer slechts één klap verwij derd van de overwinning. Dankzij haar surplus aan routine voor kwam Navratilova haar tweede ne derlaag van dit seizoen tegen Graf: Ivan Lendl balt zijn vuist nadat hij zijn landgenoot Mecir heeft versla- 6-1,6-7 (3-7), 7-6 (10-8). De finale be- gen. Mecir, de verrassende finalist, was in de eindstrijd spelbreker. De tekende slechts een uur werk voor Tsjech liet zich in nog geen twee uur van de baan meppen, waardoor de Navratilova. Haar voormalige land- toeschouwers geen waar voor hun geld kregen. Lendl maalde daar niet genote Helena Sukova bleek op al- om. Hij zag zijn bankrekening met een aanzienlijk bedrag worden aange- le terreinen de mindere: 6-3. 6-2. vuld. (fotoAFP) ROTTERDAM (GPD) - Pas na de wedstrijd was Ajax bereid Sparta nog enigszins tegemoet te komen. Als dank voor de bewondering die Barry Hughes had getoond voor het voetbal van de Amsterdammers („Ze wa ren heer en meester; ik vind ze véél sterker dan PSV"), reikte Johan Cruijff zijn collega-trainer de excuses aan die hij zelf niet wilde gebrui ken. „Bij drie wedstrijden in acht dagen, wordt het verschil tussen full profs en semi-profs dus echt duidelijk", zo hielp de technisch directeur de grote verliezer van het duel op Spangen, waar de teller gistermiddag pas stopte bij 2-6. Sparta's vice-voorzitter Floor Bou- voor 11.000 kijkers, hadden die wer haakte er gretig op in. „Ik heb twee centrale verdedigers van Huybregts herhaaldelijk gevraagd Sparta kunnen worden opgezadeld die woensdagen te schrappen", met de zwarte piet. Als vaste tegen- maar Barry Hughes weigerde die stander van voorstopper De Kant vluchtweg op te hollen. Het sierde immers, bleek Marco van Basten de vaak zo clowneske coach dat hij op de beslissende momenten met ook na de veeg om de oren pal één assist en drie goals op rij na stond voor zijn daden en zijn om- drukkehjk aanwezig en als plaats zettingen, die indirect toch tot de vervangend libero was Piet Wijn- afstraffing hadden geleid. „Het berg vooral in de eerste helft te was de eerste keer dat we tegen weinig ingeschoven, een ploeg met drie spitsen speel- Daardoor misten de Rotterdam- den en daarom moest ik het elftal mers de stimulans van achter uit, veranderen. Daar sta ik nog achter die Diliberto (nu begonnen op het i daar neem ik de volle verant- middenveld) als laatste man ge- woording voor", hield hij vol. „Geen van mijn spelers treft blaam en zeker Piet Wijnberg en Piet de Kant niet". Alleen afgaande op de rolverde ling en de scores tijdens het treffen Lendl-Mecir beloofde al weinig, het werd uiteindelijk niets. Alleen in de eerste set liet Mecir, een oud- winnaar in Rotterdam, zien hoe het kwam dat de Zweden Mats Wilan der en Joakim Nystöm en bovenal de Westduitser Boris Becker van hem hadden verloren. De eerste set nFTtf WA Aft ffTPTïl uno slagen en passeerslagen hadden tiestart anders deed ver- opnieuw zo'n precisie, dat Mecir al moeden, valt er met FC Den ^lr^?ei!Sof?w?,hangen D1 Haag ook als eredivisionist underdog wist slechts eenmaal door de opslag van Lendl te bre- *e spotten. Dat heert ken; in de tweede game, direct na- onlangs Ajax en gisteren dat hy zijn eigen service had verlo- ook Feyenoord moeten er- ren- varen. De koploper hield Ivan Lendl was in buitengewone overigens nog wel een punt vorm voor de finale. Zoals hy alle (2-2) over aan het duel, dat o^A^ehklaSs^kam^oen6 st& stond van spanning en schappen sterk had gespeeld. De Steer, ijzige Tsjech was in zijn element. Volgens zijn zeggen, omdat zijn Alleen al voor de opgeklopte en- bed in Greenwich zo nabij was, tourage in het Zuiderpark, waar de slechts veertig minuutjes rijden. Feyenoorders tijdens de warming- Hy verloor slechts één set, in de up werden 'verwelkomd' door een kwartfinale tegen de grillige Frans- over het veld zwabberende voet man Henri Leconte. zoeker, zal menige ploeg dit sei zoen door de knieèn gaan. De licht Na afloop kreeg ontvlambare aanhang, die nu ook het ontevreden publiek een dolen- al niet aarzelt om kippen en geel- thousiaste Lendl te zien en te ho- groen geverfde duiven in de strijd ren. „Het is zo'n geweldig gevoel te te werpen, is onmiskenbaar de winnen", zei de winnaar na zijn twaalfde man van de promoven- vijfde achtereenvolgende optreden dus. in de Amerikaanse eindstrijd, Het leek er verdacht veel op dat „eerst verloor ik drie keer. Toen ik die extra weerstand Joop Hiele en vorig jaar eindelijk zegevierde was Henk Duut te veel was. De door dat zo fantastisch dat ik het wilde gaans zo betrouwbare doelman overdoen. Ik wil na drie opeenvol- „zag er niet lekker uit" bij de eerste gende nederlagen ook drie opeen- goal van de thuisclub en blunderde volgende overwinningen". zelfs bij de tweede. Duut, overi- Lendl had zich niet speciaal gens nog niet vrij van een voetbles- voorbereid op Mecir. „Ik had niet sure, kwam handen en voeten te één videoband van Miroslav. Uiter- kort om de Haagse zwerver Karei Bouwens aan banden te leggen. De lange stopper werd een kwartier na rust van zijn kwelgeest verlost, toen Bouwens een poging tot een schaarbeweging - moest bekopen met een oude liesblessure. COLORADO SPRINGS (GPD) - John Talen en Arjan Jagt hebben gisteren op het we reldkampioenschap wielren nen in Colorado Springs voor een schitterend Nederlands slot gezorgd. Met een zilveren en bronzen medaille, achter de 22-jarige Oostduitser Uwe Ampler, bewezen ze voor de tweede maal in een week tijd dat onder de hoede van bonds coach Andre Boskamp een perfecte lichting amateurs is gegroeid. De roodharige Ta len, die volgend seizoen be roepsrenner wordt in de ploeg van Peter Post, werd tweede na een indrukwekkende in spanning, Arjan Jagt uit Wou- brugge won na een briljante lange rush de sprint van het peloton. (zie ook de zevende sportpagina Met het vertrek van de donkere technicus verdween de belangrijk ste pion van de Hagenaars. Omdat goaltjesdief Remco Boere een schorsing uitzat moest het aanval lende gevaar komen van Bouwens, die aan de bal niet viel af te stop pen en voor zijn medespelers de ene opening na de andere creëerde. „En dan te bedenken dat ik door die rottige lies een week niet heb kunnen trainen", meldde Bouwens trots. „Een type voorstopper als Duut ligt me wel. Hy is vrij statisch en als je hem van links naar rechts meesleurt is-ie kwetsbaar" Leids onderonsje in het Zuiderpark. Alfoiis Groenendijk (m) heeft de bal teruggelegd op Ron de Roode, voordat Wijnstekers eraan kan komen. Het klapstuk blijft echter uit. De Roode maait in kansrijke positie over de bal (foto GPD) Feyenoord, dat in de eerste helft kopballetje Feyenoord aan de lei- ging om zich te corrigeren. Al had een te trage aanvalsopbouw han- ding had geholpen en de gifangel Hiele alleen maar geprobeerd die teerde, kwam op slag van rust Bouwens zichzelf uitschakelde, le- dalende bal nog over de lat te tik- langszij toen Been een fraaie solo van Hoekstra afrondde. De bonki ge middenvelder, die het in het jaar van Cruijff zelfs nog tot een inter land bracht, verving opnieuw de aan zijn lies geblesseerde Ruud Heus. „Dan blijkt zo'n Hoekstra toch weer goud waard", stak de Feyenoord-trainer zijn twaalfde pluim op de hoed. „Afge- ken de Rotterdammers op weg naar hun vierde overwinning. „Ik heb best vrede met 2-2, Den Haag verdient het punt. Maar het heeft wel de medewerking van Hiele ge had", doelde Israel op de grove beoordelingsfout van zijn keeper. Hiele dacht dat een inzet van Groe nendijk pas achter zijn hok zou da len en bleef als aan de grond gena- lopen woensdag tegen Roda laat geld toen de bal over hem heen op hij Hofman ook al De thuisclub, die ook in libero volgbare actie l Martin Jol een uitblinker kende, op de Europa-Cupwedstrijd tegen profiteerde maar half van Bou- Pees ben ik daar heel gelukkig wens' activiteiten. Uit individuele mee. Heus zal voor volgende week hoogstandjes van de ex-Feyenoor- woensdag wel opgelapt zijn, i der kopte Otto op de paal, schoot Purvis voorlangs en mikte Tony Morley uiteindelijk wel raak. Een pegel van Bouwens bracht Joop ook Hoekstra heb ik nodig omdat Molenaar internationaal een wed strijd geschorst is". Israel was wel verontrust Hiele in verlegenheid, waarna de het optreden van Joop Hiele. Na- Brit in de rebound toesloeg. dat Molenaar met een uitgekiend de doellijn neerplofte. Morley was er opnieuw als de kippen bij om te profiteren. „Hiele heeft toch een sterk sei zoen achter de rug, ik verbaas me dan ook over de onrust die hij van middag uitstraalde", hield Israel zijn doelman allesbehalve de hand boven het hoofd. „Hij stompte bal len, die te vangen waren, was niet klemvast bij de eerste tegengoal en deed bij de tweede zelfs geen po- ZEIST - Bondscoach Rinus Mi- ctaels heeft PSV-er Gerald Van enburg, laten vallen voor de oe feninterland van het Neder lands voetbalelftal tegen Tsjc- cho-Slowakije, woensdagmid dag in Praag. Uit de groep van negentien spelers die Michels vorige week donderdagavond bekend maak te, zijn ook twee sp Aja* afgevallen. Doelman Men zo verloor de strijd van Joop Hiele en Hans van Breukelen. Ronald Spelbos is nog niet ge heel hersteld van de neusblessu- re, die hij tegen FC Den Haag opliep. „Hij is wel fit, maar het is be ter dat hij thuisblijft. Spelbos heeft tien dagen niets gedaan", aldus technisch Johan Cruijff van Ajax, dat met zeven man wel hofleverancier is gebleven voor de laatste test op weg naar de kwalifleatiereeks voor het Europees voetbalkampioen schap. De zestien geselecteerden voor de wedstrijd in Praag zijn: doel: Van Breukelen (PSV) en Hiele (Feyenoord); veld: Van Basten, Blind, Bos man, Rijkaard, Silooy, Van 't Schip en Wouters (allen Ajax), Gullit, Ronald Koeman en Val-' ke (allen PSV), Suvrijn (Roda JC), Erwin Koeman (KV Meche- len), Van Tiggelen (Anderlecht) en Kieft (AC Torino). Fout Oranjes tweede goalie voelde zich na afloop niet zo happy met de opmerkingen van zijn trainer. „Die tweede goal was een fout van me, dat valt niet te ontkennen. Maar waarom Israel nu beweert dat ik ook voor de rest onzeker was? Hij moet niet denken dat stompen te maken heeft met onrust. In sommi ge gevallen mag je gewoon het risi co niet nemen om een bal te pak ken. Als er bijvoorbeeld een man netje in je rug staat, en dat gebeur de vanmiddag dus herhaaldelijk. Maar ja, het is altijd gemakkelijk om de keeper de schuld te geven. Hij kan zeggen van me wat-ie wil, ik ga toch mijn eigen weg". FC Den Haag, dat vlak voor tyd nog goed wegkwam toen Hoekstra tegen de binnenkant van de paal kopte, kreeg overigens waar het recht op had. „Ik denk dat we tij dens de eerste twee wedstrijden nog in de roes van vorig jaar leef den", stipt Heini Otto het opmer kelijke herstel van zijn elftal aan na de thuisnederlagen tegen Go Ahead en Fortuna. En trainer Pim van de Meent: „Als je Ajax in Amsterdam pakt, bij FC Utrecht een puntje weg haalt, vervolgens AZ verslaat en nu ook Feyenoord bedwingt, dan valt er niets te vrezen. De paniek is ge lukkig verdwenen, het blijkt dat we wel degelijk wat in de eredivsie hebben te zoeken". Veertien mensen gewond, zestien gearresteerd DEN HAAG (ANP) - Veertien mensen zijn gistermiddag in Den Haag gewond geraakt, vooral door gegooide stenen, voor en na het bezoek van 1351 voetbalsupporters uit Rotter dam aan de wedstrijd FC Den Haag - Feyenoord. De politie heeft zestien voet balfans gearresteerd voor open lijk geweld. Tien arrestanten wonen in Den Haag, vijf in Rot terdam en één in Epe. Hun leef tijden variëren tussen 16 en 23 jaar. Er zijn geen noemens waardige botsingen geweest tussen de groepen supporters onderling dan wel met de poli tie. Dit heeft een woordvoerder van de Haagse politie zondag avond meegedeeld. De eerste gewonde viel na aankomst van de twee treinen met Feyenoord-supporters in Den Haag. Een jongeman zakte door een dak van het station en liep een slagaderlijke bloeding op. Twaalf supporters moesten voor behandeling naar het zie kenhuis nadat zij door een ste nen waren geraakt. Op het sta tionsplein werd tijdens het ver trek van de Rotterdammers een voorbijlopende vrouw geraakt. De voetbalwedstrijd en de aan- en afloop werden ook ga degeslagen door de Tweede-ka merleden Hennekam (CDA), Worrell (Pvda) en Dijkstal woonlijk wel kan geven en dat v aan alles te merken. Net in de pe riode echter dat Hughes de rolver deling wilde wijzigen met de ver vanging van Wijnberg en het terug schuiven van Diliberto, was Van Basten bezig aan de voltooiing van zijn puntgave hattrick, die gestalte kreeg tussen de 48e en 68e minuut. Opbouwproces Voor een oefenmeester die zich wil verschuilen alle reden om niet verder te kijken, maar dat deed Hughes wel. Hij wierp ook een blik achter de cijfers en kwam daarbij tot de conclusie dat „geen enkele individuele speler" schuld had aan de nederlaag. „Al loopt het mis schien anders als Böckling 1-0 scoort", verwees hij naar de aan vangsfase. De spits miste echter in volkomen vrye positie en direct daarop scoorde Bosman wel. „En vanaf dat moment was Ajax heer en meester", sprak Hughes gela ten. „Maar ja, wij zijn nu in het op- bouwproces", zo citeerde hy Cruijff ten slotte toch. De Amsterdammers blyken dat stadium intussen echt voorbij. Op het Kasteel, waar traditioneel moeilijke en vaak doelpuntrijke confrontaties worden afgewikkeld, bevestigde Ajax na de 0-1 de even wichtige en volwassen indruk die het al achterliet in de topper tegen PSV. Met Witschge als versneld ge komen extra kracht, beschikt Cruyff nu over een selectie van 17 volwaardige spelers, waardoor hij de opstelling steeds aan kan pas sen aan de wedstrijd en aan even tuele blessure-gevallen. Tegen het voorin toch kopkrach tige Sparta werd Spelbos dan ook niet gemist. De lengte-as Menzo, Silooy, Rykaard (die onnodig te gen geel opliep, maar ook de zesde treffer scoorde), Bosman en Van Basten werkte zelfs voortreffelijk, wat de aanwezige bondscoach Mi chels deugd moet hebben gedaan met het oog op de aanstaande oe fen-interland. Alleen door de arbi trage liet de formatie van Cruijff zich gisteren even uit evenwicht brengen. Zo leidde een fout van Geurds tot het eerste tegendoelpunt. De ar biter negeerde vlak voor rust het gestrekte been waarmee Schmidt op Ophof inkwam en gaf de vrije trap aan Sparta. Op aangeven van de toen nog sterk spelende Steur kon Lengkeek vervolgens de 1-2 binnenkoppen achter de verbij sterde Amsterdamse verdedigers. Revanche Ajax dreigde op dat moment even het hoofd kwijt te raken, ge zien de klap die Van 't Schip uit deelde aan Schmidt, maar nam la ter sportieve revanche op de inzak kende tegenstander. De tweede te gengoal van Böckling vond het vechtende Sparta wel op eigen kracht, maar toen stond het al op 1-5 en was Van Basten gewisseld. „Met een lichte blessure", dacht Cruijff, die Sparta tegemoet kwam door te stellen dat zijn full-profs het derde duel in acht dagen wel moesten winnen „als ze maar de zelfde inzet zouden tonen. Dan moest het voetbalkunnen de door slag geven". Van Basten, die dat op het veld het meest had aange toond, stelde bondscoach Michels direct gerust „Er is niks aan de hand". Met zijn opmerking: „Ik wilde het alleen rustig aan doen", maakte hij daarna het verschil tus sen de halve en de hele profs nog eens extra duidelijk. PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13