49 29 59 'Dan wil je wel eens overbemesten' Gedenkwaardig concert Dewey Redman Toneelhuwelijk Lutz - Hasekamp voortgezet in 'Een Pompstation' Maagd vanWognum in DeWaag Paul van Vliet kan geen kwaad doen MAANDAG 8 SEPTEMBER 1986 KUNST PAGINA 1' ZEEUWS MEISJE ZAANSEROEM ZAANSEROEM MARGARINE MARGARINE HALVARINE 250gram 65 250gram 33 SOOgram .72 GRONINGEN Het echtpaar Ton Lutz en Ann Hasekamp deelt een theaterverleden van ruim dertig jaar. Een periode waarin ze minstens dertig maal hebben samengewerkt: belden als acteurs in één stuk of in een stuk dat hij regis seerde en waarin zij speelde. Zo'n laatste samenwerkings vorm valt het komende sei zoen ook weer te noteren. De onvermoeibare toneelman Lutz (67) regisseert voor Het Pubiiekstheater de zwarte ko- Brant maakt werk voor Rotterdam de Franse auteur!Gildas Bour- ROTTERDAM (ANP) - De Ameri- concert van oude kaanse componist Henry Brant werken, maakt deze maand een nieuw mu- In Zaal De Unie in Rotterdam ziekstuk in de Willem Pijper-zaal vertolkt hij op 10 september samen i het conservatorium iri'Rotter- dam. Hij doet het van 8 tot 12 sep tember samen met alle nieuwe stu denten. Intussen heeft zijn zoon, de beeldhouwer Linus Carraggio, aan de Westersingel tegenover Ca fé De Unie roest met de Amerikaanse bariton Mi chael Ingham liederen van Charles Ives. Brant kreeg in ons land ook bij niet ingewijden bekendheid door i Rotterdam uit oud de Brant-week die het Holland kunstwerk Nieuw Festival in 1984 hield. Daarin Schroot gemaakt. Honderd muzi- den dertig composities van hem kanten voeren 12 september om vijf uur de nieuwe compositie uit. Regent het, dan heeft de uitvoering van vier uur dat in Amsterdam De Doelen plaats Onder leiding van Brant wordt op 13 september in muziekcen trum Vredenburg in Utrecht ,A11 carillons. Souls' Carnival' uitgevoerd, een jazzband. werd uitgevoerd door honderd fluiten, vier drummers, drie har- e-orkesten, drie koren, drie det, waarin zijn echtgenote een hoofdrol vertolkt. Ann Hasekamp acteert komend seizoen ook in de Publiek- stheater-produkties 'Een stil te' van Lars Noren en 'Het wij de land' van Arthur Schnitz- ler. Als acteur is Lutz straks te zien in de vrije produktie 'Mijn Mekka' van Athol Fu- gard, een stuk met verder Jo sephine van Gasteren en Hen- riëtte Tol dat hij tevens regis seert. Ann Hasekamp en Ton Lutz vertelden in hun Amster damse grachtenpand over voor- en nadelen van een thea terhuwelijk. Zij: „Wanneer Ton een stuk regis seert, dan ben ik dubbel nerveus op de première. Vreselijke zenu wen voor Ton en voor mezelf, daar ben ik nooit vanaf gekomen. Ik weet dat het niet nodig is, maar ik kan het gewoon niet laten". Hij: „Ik ben wel eens ongeduldi ger als zij onder miin regie staat". dóór Peter Blom Zij: „Als ik iets vraag kan hy gauw tegen mij zeggen: 'Ja, ja'." Tegenover een vreemde zou hij wat beleefder zijn. Dat is wel eens heel moeilijk geweest. Dat je je na de repetitie tekort gedaan voelt. Datje denkt van: hé, ik word afge scheept. Het gekke is dat wij thuis niet zo veel praten over een stuk waarmee wij samen bezig zijn. Nee, hij heeft zijn eigen werk met zijn regie en ik moet leren, leren, leren. En als dat is gebeurd, ga ik werken aan zo'n rol en dan wil ik pas op de repetitie van hem horen hoe en wat". Hij: „We praten wel over een rol als zij onder een andere regisseur werkt. Als zij er niet uitkomt. En als zij komt kijken wanneer ik speel, praten we er ook wel eens over. Zo van: 'Wat sta je toch alle maal te doen, doe toch eenvoudig.' Want ik ben net een octopus als ik repeteer, met duizend vangar- Zij: „We laten elkaar nooit een première ingaan, zonder dat we een paar repetities hebben gezien". LEIDEN - Het Luiaardsgild bracht zaterdag tijdens het Twaalfde Leidse Folksfestival de ballade over de HÜ: »Dat wil ook graag". maagd van Wognum aanschouwelijk ten tonele. Naast hen waren daar ook Iain Mackintosh, Kóldka en folk- Zij: „Ik ook. Dat wil ik dolgraag. artiesten uit de eigen regio te horen. De publieke belangstelling voor het festival in De Waag was aan de magere En daarna wordt er dan wel ge kant. (foto Fred Rohde» praat en zelfs opgeschreven. Hele 'notes.' Ton is een meester in het vinden van een sleutel voor je rol. Waar vanuitje moet spelen. Het wil wel eens moeilijk zijn om dat te vinden". Bloedprocessie Zij: „Ton is met zijn uitdrukkin gen op de repetities altijd kostelijk bezig. Mensen die vaak met hem hebben gewerkt die herkennen dat ook. Uitdrukkingen zoals 'wat loop je daar nou, het is net de Bloedpro cessie te Brugge.' En nog een ande re, dan roept hij: 'Wat doe je nou toch eng, Spooky takes a holiday.' Dan doe je het té dramatisch. Te grote spanning". Hij: „En ik gebruik graag mu ziektermen. Taal is muziek voor mij. Toen ik 'Cyrano' had geregis seerd in 1962 met Guus Hermus en zij als Roxane, kreeg ik van de hoofdinspeciFent een lange doos cadeau met een prachtige bloem erop en daar zat een dirigentenstok Zij: „Hoe vind jij het eigenlijk om mij te regisseren?" Hij: „O, ik vind je een heel aardig actrice en ik wil je graag regisse ren. Ze werkt associatief, ze verza melt en in de eerste weken moetje eigenlijk maar niet aan haar ko men. Dat kan ik dan soms niet la ten en daar wordt ze dan wel eens driftig van. En dan blijkt later dat de uitkomst van dat verzamelde materiaal van haar meer laat zien waar ik het over gehad heb, intel lectueel gesproken, zonder dat zij daar ooit op heeft gereageerd met woord of daad. Ze staat in een hoekje, kijkt niet eens en dan denk ik: 'ja, die hoort niet wat ik zeg.' Blijkt dan achteraf heel duidelijk wel het geval te zijn geweest. Ze is in uiterste instantie een buitenge woon coöperatieve trooper, maar in het begin van de repetitie een alone-goer". Zij: „Het binnenwerk moet alle maal op zijn plaats zitten, wil ik iets echt laten zien". Hij: "Maar ik ben een grote prak- ticus en zie de datum van die pre mière naderen. Als het via het na tuurlijk proces niet lukt, dan ge bruik ik wel eens kunstmest en dan wil je wel eens overbemesten". Zij: „Ik geloof wel dat als je als toneelspeelster met een regisseur getrouwd bent, je anders staat te genover een regisseur op een repe titie. Ik weet de moeilijkheden die een regisseur kan hébben, de sla peloze nachten als ie een acteur niet ergens'krijgt waar ie hem heb ben wil". Hij: „Het heeft met ons onder meer bijzonder geklikt in een paar Tsjechovs". Zij: „Zeker, want ik weet nog van die 'Kersentuin,' waar ik Waija in speelde, dat jij zei op een genera le: 'Je hebt doorgeborduurd op de regie.' Dat ik bepaalde dingen nog extra deed". Hij: „Heb ik dat gezegd?" Zij: Dat heb jij gezegd, en ik weet precies welke dingen dat waren ook en daar was ik ontzettend ge lukkig mee. Heerlijk. Weet wel dat er bij ons hier in huis meer harde woorden vallen over bepaalde rollen van elkaar dan dat we elkaar prijzen. We vrij en elkaar nooit op wat het vak be treft. Dat is levensgevaarlijk". DISCJOCKEY - Discjockey Kas van Iersel verlaat de AVRO. Hij gaat wég, omdat hij zich niet kan vinden in de nieuwe koers van de AVRO op het gebied van popmu ziek wil gaan volgen. Over die nieuwe koers wilde een AVRO-woordvoerder vanochtend niets zeggen. Rick van Velthuysen (afkomstig van de KRO) neemt het radioprogramma van Van Iersel over, op televisie zal Bas Wester weel Toppop gaan presenteren. Westerweel werkt al enige jaren voor de AVRO. ADVERTENTIE EN TOEN WERD ALLES ANDERS... Als je trouwt of gaat samenwonen, dan heeft dat nogal wat consequenties. Ook fiscale. Komt u daar niet uit? Dan even de BelastingTelefoon bellen. Daar staan ze het hele jaar doorvoor iedereen klaar. Elke werkdag van 8 tot 5 uur. En nog gratis ook! BEL GEWOON DE BELASTINGTELEFOON. 06-0543. Drieluik opent seizoen schouwburg Nederlands drieluik met Liesbeth List, Jenny Arean en Paul van Vliet. Gezien op 6 september in de Leidse schouwburg. LEIDEN - Eigenlijk is het een merkwaardige gewoonte, maar je doet het onwillekeurig: presta ties vergelijken. De schouwburg opent het nieuwe seizoen met een Nederlands drieluik van drie klinkende namen. In plaats van elk 'luikje' op zichzelf te bekij ken, ga je al gauw in competitie termen van winnaars en verlie zers denken. Zouden er prijzen te verdelen zijn geweest, dan zou Paul van Vliet ongetwijfeld tot winnaar uitgeroepen zijn, Lies beth List een eervolle tweede plaats hebben gekregen en Jen ny Arean een troostprijs. Waarom dat laatste? Jenny Arean zit volop in de voorberei dingen van haar nieuwe solopro gramma 'En voort gaat ie weer...', dat een vervolg is op het buiten gewoon succesvolle 'Gescheiden vrouw op oorlogspad'. Het één is nog niet voor opvoering ge schikt, het andere heeft zij in middels voor zich zelf afgesloten. Zo'n situatie brengt onzekerheid teweeg, en dat bleek ook wel. Jenny Arean had weer een tekst boek nodig, terwijl haar repertoi re van zaterdag vrijwel in zijn ge heel neerkwam op een reprise van het eerste soloprogramma, dat zij toch zo ontzettend vaak heeft gespeeld. Haar terecht veelgeroemde solistisch optre den boette daardoor zaterdag on miskenbaar aan glans in. Teleur stellend voor het publiek en de artieste zelf. Liesbeth List kwam sterk voor de dag met een evenwichtig sa mengesteld programma, dat uit ingetogen chansons, uitbundiger werk en een enkel humoristisch liedje (zoals 'Ik ben zo chique') bestond. Haar repertoire van za terdag bevatte vrij veel werk van Brei, zoals 'De Oudjes', 'Rosa', 'De Radelozen', 'Laat me niet al leen' en 'Amsterdam'. Zij werd daarbij zoals gewoonlijk bege leid door het Trio Louis van Dijk; een vertrouwde combina tie, die voor kwaliteit garant staat. Paul van Vliet spande echter de kroon, hij werd'al bij het klin ken van de imposante openings- accoorden van zijn begeleiders Ben van der Linden en John Es- kes met enthousiast applaus be groet. 'In de optocht door de tijd', 'Vrienden', 'Er hangt een huilbui als een onweer in elk van ons' en 'Boven op de boulevard': stuk voor stuk zijn dit nummers uit de show 'Over Leven', de vo rig seizoen in première gegane one-man-show, waarmee Van Vliet ook het komend seizoen door het land trekt. Het mate riaal van het liedjesprogramma van zaterdag is hem dus zeer ver trouwd, en Van Vliet schept schijnbaar moeiteloos een feeste lijke sfeer en kan bij het publiek geen kwaad meer doen. Na zater dagavond hoeft het niemand te verbazen, als Paul van Vliet in de toekomst een meer tour de chant-achtig programma zou gaan brengen. Ook in dat opzicht is zijn oeuvre omvangrijk ge noeg, het liedjesprogramma bleek trouwens goed aan te slaan, en het zou niet voor het eerst zijn, als de Leidse schouw burg een belangrijke rol in zijn carrière speelt. Overigens komen zowel Paul van Vliet, Liesbeth List als Jen ny Arean met hun eigen pro gramma's het nieuwe seizoen te rug in de Leidse schouwburg. De zaterdagavond had dus ook een beetje een reclamefunctie. Direc teur Frans Boelen, die voor de gelegenheid als presentator op trad, stak dat niet onder stoelen of banken. Tegenover een over volle schouwburg verklaarde hij in het komende seizoen naar een nieuw recordaantal van zestig duizend bezoekers te willen stre- WIJNAND ZEILSTRA Weinig publiek in Pesthuis Jazzfestival in het Pesthuis. Met: het Rein de GraaffDick Vennik Sextet, het Gerard Ammerlaan Octet, Njed- jez, het Dewey Redman Quartet en Mike Montenegro y Conjunto a su Gusto. Gehoord op 6 september. LEIDEN - Het eerste en laatste jazzfestival in het Pesthuis afge lopen zaterdag leek programma tisch wel het een en ander te bie den, maar om uiteenlopende re denen was de publieke belang stelling miniem. De musici leken soms meer voor hun eigen ple zier te spelen dan voor het bijna afwezige publiek. 'Jazz in het Pesthuis' was op gezet om de overigens zeer ge slaagde Zuidhollandse Kunst beurs wat op te fleuren en een feestelijke tintje te geven. De binnenplaats van het nog bouw vallige complex was aangewezen voor het eendaagse festival, aan gezien het makkelijk plaats bood aan meer dan duizend bezoekers. Toen het eerste concert moest beginnen, was slechts een hand jevol fanatiekelingen op komen dagen. Ook de weergoden waren kennelijk de organisatie niet bij zonder gunstig gestemd en het was tamelijk frisjes. Dit deerde echter het professioneel ingestel de Rein de Graaff/Dick Vennik Sextet allerminst. Het was te vens de première van deze groep, opgebouwd rond het overbeken de gelijknamige kwartet. Het re pertoire, bestaande uit originals van de beide leiders, werd solide en met veel verve gebracht. De beide nieuwe aanwinsten, trom pettist Jarmo Hoogendijk en trombonist Bart van Lier voel den zich als een vis in het water in de op modale reeksen geba seerde bop-stukken. Alleen drummer Erik Ineke had zijn dag niet en sloeg er soms wat on genuanceerd op los. Intussen was het zo koud geworden, dat men besloot de volgende concer ten in een van de zalen te hou den. Het werd daarop wel gezelli ger, maar de onbeklede muren, afgezien van wat kunstwerken, leenden zich niet voor een even wichtige akoestiek. Het Gerard Ammerlaan Octet uit Groningen trad met bijna de zelfde bezetting aan als toen het op het NOS-festival verscheen, maar synthesizer-speler Cees Post nam de plaats van zangeres Jannie Pranger in. Dit bleek een zeer gelukkige keuze, want Post, anders dan de meeste van zijn collega's, maakte beheerst ge bruik van de vele klankmogelijk heden van zijn instrument en paste naadloos in het concept van Ammerlaan. Na de avondpauze was het de beurt aan de Nijmeegse formatie Njedjez. De groep bestaat voor het grootste deel uit musici, die een relativerende kijk op de jazz als apart idioom hebben. Dit komt tot uiting in de naamge ving, een samenstelling van het Russisch voor 'niet', r\je, en de Nederlandse uitspraak van jazz. In de praktijk bleek dit neer te komen op een soort art-rock, meer dan anti-jazz. De donkere akkoorden, het basgitaarwerk en het zwaar aangezette slagwerk deden denken aan avant-garde popgroepen uit vooral Frankrijk en België. Middelpunt van de show was het theatrale en bij vla gen komische optreden van lei- Saxofonist Dewey Redman, geflankeerd door Leon Dorsey en Ak Laffin het Pesthuis. (foto Fred Rohde» der en pianist Jeroen Scheifes, die ook de zang op zich nam. He laas was de uitvoering wat min der dan de idee achter de groep, wat benadrukt werd door enkele zwakke soli van de vier blazers. Dewey Redman Hierna was het wachten op het hoogtepunt van de avond, een lange set van het Dewey Redman Quartet. Saxofonist Redman had een drietal zeer getalenteerde musici meegenomen, Rod Wil liams op piano, de jonge Leon Dorsey op bas en Pheeroan Ak Laff op het drumstel. Redman, naast tenorsax en Chinese mu sette tegenwoordig ook op altsax spelend, kwam wat moeilijk op gang, gehinderd door de matige akoestiek van de ruimte en door de inmiddels vals geworden pia no. Na het eerste nummer, een wat vrije interpretatie van een bekend Charlie Parker-thema, kwam men pas goed los. Het werd een voor Leiden en omge ving gedenkwaardig concert; Rod Williams leek alles te kun nen spelen, van klassieke citaten tot en met nauwkeurig geplaat ste avant-garde clusters. Dorsey speelde strijkend net zo trefzeker als plukkend, en dat alles met een even fraaie intonatie. Nadat Redman iets van zijn emotionele speelwijze met dat onmiskenba re, brede tenorgeluid had laten horen, leek het wel of er twee honderd in plaats van vijftig man in de zaal zaten. Ak Laff, in de loop van het op treden wat meer gewend aan het gehuurde drumstel, totdat hij er als vanzelfsprekend een grote verscheidenheid aan geluiden uit kon toveren, speelde met die typisch Amerikaanse timing in de twee laatste stukken. Er moest uiteraard een toegift ko men, een rhytm blues-num mer, waarin even duidelijk werd gemaakt waar de jazz oorspron kelijk vandaan komt. Na deze belevenis was de slot act bijna een formaliteit. Mike Montenegro y Conjunto a su Gusto, een internationale groep uit Amsterdam, bracht een aanstekelijke combinatie van salsa en merengue, nummers uit Cuba, Puerto Rico en de Domini caanse groep. De muziek was be wust meer gericht op de benen dan op het hoofd, maar na Red man hoefde dat eigenlijk ook niet meer. In een oogwenk was de kille gang in een kleine dans zaal omgetoverd. Er werd welis waar commercieel, maar vak kundig gespeeld door de muzi kanten uit Panama, Uruguay, Ar gentinië, Puerto Rico en zelfs Marokko. De geringe publieke belang stelling kan niet gelegen hebben aan de muziek, misschien wel aan de onbekendheid met het Pesthuis als eventueel podium. De organisatie van de Culturele Raad Zuid-Holland was in ieder geval zo geslaagd, dat het zin heeft om te denken aan een ver gelijkbaar klein festival op een andere locatie. Redman moet ze ker nog eens komen. KEN VOS

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11