Zmd-Afrika verwerft geld via Nederland Damrak trekt naar hogere regionen 7 Beurs is geschokt door 'schandaal van Bredero' TUC-congres gaat in geweer tegen Murdoch 'GATT-ronde dringend nodig' Goud fors duurder Hardwerkende wao'er raakt in problemen ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 BONN (GPD) - Op de beurs van Frankfort wordt sinds midden augustus gehandeld in waardepapieren van de in Amsterdam gevestigde postbusfirma Genbel Finance BV. Dit bedrijf is een volle dochter van de Zuidafrikaanse mijnbouwgigant Gencor. Het gaat om een lening van 100 miljoen mark, die in stukken van 1000 en 10.000 mark wordt aangeboden. De belangen van Genbel Finance wor den volgens de Westduitse krant TAZ behartigd door de AMRO-dochter Pierson Trust in Amsterdam. AMSTERDAM (ANP) - Het be stuur van de Amsterdamse effec tenbeurs gaat een formeel onder zoek instellen naar de wijze van be richtgeving van het Bredero-con- cern. Aanleiding hiertoe is hèt don derdag onverwacht gelanceerde bericht over verliezen in het eerste halfjaar bij Breevast en Bredero. Volgens een woordvoerder van de beurs zal worden nagegaan "of de berichten over de verliezen inder daad als een donderslag bij heldere hemel zijn gekomen". De woordvoerder wilde niet in gaan op de vraag of het beursbe- stuur stappen zal ondernemen te gen de leiding van Bredero. "Hier voor is het nog te vroeg. Wel zullen we het bestuur van Bredero vragen of dit tijdstip de vroegste mogelijk- heid van publicatie was. Aan de hand van het antwoord hierop zul len wij ons standpunt nader bepa len". "Het kan verkeren, nietwaar". Met deze woorden vertolkte een handelaar de schok die de beurs gisteren kreeg te verwerken na de plotselinge verliezen die Breevast en Bredero in het eerste halfjaar hebben geleden. Men noemde de wijze van publicatie "ronduit schandalig". Men was van oordeel dat veel eerder een indicatie had moeten worden gegeven over de kenterende gang van zaken. Ge hoopt werd dat de beurs stappen tegen het bestuur van Bredero zal Het slechte nieuws miste zijn uit werking op de koersvorming van de diverse Bredero-stukken niet. Van aandelen Breevast kon ook 85 gulden lager niet worden afgeko men, zodat volstaan werd met een laatprijs. Aandelen Bredero ver wisselden tenslotte 62 gulden lager van eigenaar op 161 gulden. De verliezen voor de warrants waren ook niet mals. Die van Bredero zakten van 70 gulden naar 30 gul den laten, die van Breevast van 34,50 gulden naar 15 gulden laten. Hoewel de zaak-Bredero als een schaduw over de beurs hing bleef de algemene stemming vriendelijk tot vast. De algemene index ging nog wat vooruit en veel koersen liepen op, al was de grote vaart van donderdag er een beetje uit. In de namiddag werd de stemming wat onzeker door de fluctuaties op de New Yorkse beurs. Deze opende hoger, waarna de Dow Jones 8 punten steeg. Maar om half zes was deze index 13 punten gezakt ten opzichte van donderdag op 1906. Sociaal" In West-Duitsland zou Dresdner Bank, de grootste Westduitse geld schieter van het apartheidsbewind, de transacties coördineren. Vol gens de TAZ zijn verder 35 banken en dochterondernemingen van in ternationale handelaars in waarde papieren bij de zaak betrokken. door Hans Hoogendijk Het blad meldt dat de hele zaak al in februrai 1985 zijn beslag zou hebben gekregen, als de raad van toezicht van de beurs in Frankfort geen streep door de rekening had gehaald. De raad vond het te ris kant toestemming te geven aan een maatschappij die op 28 december 1984 was gesticht en een maand la ter al een lening van 100 miljoen mark uitschreef tegen een rente van acht procent en een looptijd van zes jaar. Genbel moest een jaarverslag overleggen, maar daar stond slechts in dat in de vier da gen van haar bestaan 9.540 gulden was uitgegegen en dat het eigen kapitaal 100.000 gulden was. Uiteindelijk verleende de beurs in juli van dit jaar toestemming voor de lening. Genbel Finance had inmiddels een gestort kapitaal van vijf ton. De firma is een zoge naamd postbusbedrijf zonder tele foon en personeel, gevestigd in Amsterdam. Volgens de TAZ wor den de belangen behartigd door de AMRO-dochter Pierson Trust. De directie van Genbel Finance zou bestaan uit mensen van Pierson. Genbel Finance is een 100-pro- cents dochter van Genbel Offshore Investments Limited, gevestigd op het belastingparadijs Guernsey. Genbel Offshore is weer een volle dochter van Genebel Investmenst Limited in Johannesburg, die ga rant staat voor de lening. Dit be drijf maakt deel uit van Zuid-Afri ka's op een na grootste mijnbouw- concern Gencor. Het Gencor-impe- rium omvat deelnemingen in min stens 25 goud-, uranium-, platina- en steenkolenmijnen. Verder bezit Gencor een conglo meraat van financieringsmaat schappijen, handels- en industrie- bedrijven. De grote goudmijnen Kinros, Winkelhaak, Buffelsfon-, tein en Unisel, zijn eigendom van Gencor. Alleen in deze vier bedrij ven werken 50.000 hoofdzakelijk zwarte arbeiders. De Impala-plati- namy in het thuisland Bhoputs- hatswana, ook van Gencor, heeft 40.000 mijnwerkers in dienst. Gen cor ontsloeg vorig jaar januari 23.000 werknemers in deze mijn, omdat zij een verbetering van de arbeidsomstandigheden middels een staking wilden afdwingen. Gencor heeft verder grote belan gen in de steenkoolwinning. ROTTERDAM - Burgemeester Peper van Rotterdam heeft gisteren de nieuw geconstrueerde roll-onlroll-off steiger aan de Merwehaven geopend. Bij die gelegenheid overhandigde de exploitant hem een cheque van 15.000 gulden die Peper op zijn beurt overhandigde aan het olifantje Bemhardine van Diergaarde Blijdorp. Van het geld zal een olifantenzwembad worden gebouwd <r0to anp» PARIJS (Rtr.) - Bij het in financië le problemen verkerende Franse scheepsbouwconcern Chantiers du Nord et de la Mediterrannée (Normed) zullen voor het einde van dit jaar ruim 2700 werknemers worden ontslagen, zo is vernomen in vakbondskringen in Parijs. De bonden zijn met de directie van Normed onderhandelingen begon nen over de ontslagvoorwaarden. Bij de werven in Duinkerken zul len ongeveer 1400 mensen hun baan kwijtraken. In la Seyne en La Ciotat in het zuiden van Frankrijk Ruim 2700 man weg bij scheepswerven in Frankrijk moeten 2324 werknemers verdwij nen. In juni zag de Normed-direc- tie zich gedwongen uitstel van be taling aan te vragen toen de rege ring in Parijs de subsidies voor de Franse scheepsbouw verminderde. Volgens de bonden is er tot nu toe geen aanvaardbaar bod tot overneming van de werven .bin nengekomen. Als er geen koper voor de scheepsbouwer wordt ge vonden zullen er ongeveer 7000 ba nen verloren gaan. De scheepswer ven in Frankrijk zijn de laatste ja ren zwaar getroffen door de inter nationale recessie in de scheeps bouw en door de toenemende con currentie in het Verre Oosten. Heerma: anders dreigen handelsconflicten DEN HAAG (ANP) - Een misluk ken van het overleg tussen de lan den van de Algemene Overeen komst inzake Tarieven en Handel (GATT) om te besluiten tot een nieuwe ronde van maatregelen om de wereldhandel vrijer te maken heeft zulke ernstige gevolgen dat de landen van de GATT min of meer tot elkaar veroordeeld zijn om het eens te worden. Deze op vatting huldigt Nederland aan de vooravond van de ministersconfe rentie van de GATT die in de derde week van september in Punta del Este in Uruguay wordt gehouden. In een brief aan de Tweede Ka mer over de ministersbijeenkomst Kort Zakelijk Polygram De werkgelegenheid van 400 werknemers by Polygram in Baarn is voor de komende vier tot acht jaar veiliggesteld. De hoofddirectie van Polygram heeft besloten de produktie van langspeelplaten en muziekcassettes in zijn geheel over te hevelen van de buitenlandse vestigingen naar Baarn. Het be sluit van de hoofddirectie houdt voor de Baarnse fabriek een pro- duktieliitbreiding van 20 procent Gamma Gamma Holding (woningtextiel) heeft in de eerste helft van dit jaar ongeveer een kwart meer verdiend dan in dezelfde periode van vorig jaar en dit zal over geheel 1986 naar verwachting zo blijven. De netto winst steeg van 16,5 tot 20,3 mil joen gulden, zo heeft het bestuur gisteren bekendgemaakt. Ver wacht wordt dat het nettoresultaat inclusief buitengewone baten en lasten over geheel 1986 ongeveer 25 procent hoger zal worden dan in 1985. Bedrijfsterrein Vorig jaar is in ons land 563 hec- tare bedrijfsterreinen uitgegeven. Dat is een stijging van 32 hectare in vergelijking met het jaar ervoor. De stijging van de uitgifte van lo kale en regionale terreinen is veel groter, namelijk van 372 hectare in 1984 naar 528 hectare vorig jaar. Dit blijkt uit de enquête bedrijfs terreinen 1986 die gisteren is gepu bliceerd. schrijft staatssecretaris Heerma (economische zaken) dat het sla gen van de ronde van zeer groot be lang is, omdat het mislukken het open handelssysteem verder zal verzwakken, wat zal leiden tot es calerende handelsconflicten. Heer- ma, die namens ons land naar Uru guay gaat, zegt zich dan ook tot het uiterste te willen inspannen om een mislukking te voorkomen. Dé laatste GATT-ronde om han delsbeperkingen te verminderen, de zogenoemde Tokio-ronde, werd in 1979 afgerond. Als de 92 landen van de GATT deze maand het poli tieke besluit nemen dat er een nieuwe ronde moet komen, zal in comissies nog jaren over de ver schillende deelonderwerpen moe ten worden onderhandeld om tot concrete afspraken te komen. De belangrijkste probleemgebieden voor Uruguay zyn de dienstensec tor en de landbouw. Heerma's pogingen een misluk king te voorkomen kunnen zich al lereerst richten op de landen van de Europese Gemeenschap, waar van het de bedoeling is dat zij op de conferentie met één mond spreekt. De EG-landen hebben vooralsnog niet dat gezamenlijke standpunt bereikt. Het belangrijk ste obstakel hiertoe vormt Frank rijk dat grote problemen heeft met het beperken van haar mogelijkhe den de landbouw-export te subsi diëren. Ook Ierland heeft moeite met de voorstellen op het gebied van de landbouw. Heerma noemt de interne ver deeldheid van de EG, die als groot ste handelsblok binnen de GATT- onderhandelingen een cruciale rol speelt, teleurstellend. Hij hoopt dat de Europese landen via informeel overleg in de aanloop van Punta del Este toch nog onderling tot een compromis zullen komen. BRIGHTON (AP/DPA/AFP) - De Britse vakbondsfederatie TUC heeft gisteren laten weten dat al leen maar Britse staatsburgers die in het land wonen eigenaar mogen zijn van Britse kranten. Met deze stelling wil de TUC in het geweer treden tegen de in Australië gebo ren en tot Amerikaan genaturali seerde krantenmagnaat Rupert Murdoch. Murdoch bezit vier Brit se dagbladen waaronder de Times. Murdoch is verwikkeld in een strjjd met de vakbonden omdat hij meer dan 5.000 werknemers heeft ontslagen toen een nieuwe drukfa- briek in de Londense voorstad Wapping in gebruik werd geno- Volgens Brenda Dean, secreta ris-generaal van de grafische bond Sogat 82, moeten de eigenaars van Britse kranten in Groot-Brittannië wonen en rekenschap kunnen af leggen aan de Britse bevolking. Haar pleidooi werd door een over weldigende meerderheid van het congres gesteund. De Britse vakbondsfederatie TUC en de Labour-partij hebben op het gisteren in de Britse bad plaats Brighton beëindigde TUC- congres de eenheid weten te bewa ren. Het congres heeft een gema tigde richting ingeslagen in de hoop op een overwinning van de socialisten bij de komende parle mentsverkiezingen. Aanvankelijk bestond grote vrees dat er ernstige meningsver schillen zouden rijzen over met na me de nucleaire politiek en het perswezen. Maar de leiding van de TUC, onder aanvoering van secre taris-generaal Norman Willis, is er in geslaagd steun te krijgen voor de gematigde koers. Alle door het bestuur ingediende compromis voorstellen voor het nieuwe vak bondsprogramma behaalden on danks de luide tegenstand van de linkse bonden een meerderheid. Neil Kinnock, de eerste man van de Labourpartij, toonde zich op het congres een energiek leider. Bij het slot van de meerdaagse bijeen komst kreeg hij van de circa 1200 afgevaardigen een ware ovatie. Hij beloofde dat een eventuele La- bourregering in twee jaar een mil joen nieuwe banen zou scheppen, maar wist tegelijkertijd te voorko men dat zo'n regering met handen en voeten aan de vakbonden ge bonden zou worden. Kinnock waarschuwde ervoor dat van de sa nering van de Britse economie en het sociale stelsel geen wonderen verwacht mogen worden. Er moet hard worden gewerkt, zo zei hij. De Britse vakbonden hebben de laatse jaren aanzienlijk aan macht ingeboet en lijken inmiddels ook zelf te erkennen dat zij hun wil niet meer aan de regering kunnen op leggen. Dat komt niet alleen door de "anti-vakbond" maatregelen die de conservatieve regering-That- cher heeft ingevoerd, maar ook omdat zij zich in toenemende mate hebben vervreemd van hun achter ban. Op een totaal van twaalf mil joen hebben zij de afgelopen zeven jaar drie miljoen leden verloren. LONDEN (Rtr./ANP) - Goud is gisteren fors duurder geworden. In Londen werd in de ochtend een of ficiële prijs vastgesteld van 418,25 dollar per punce (31,1 gram), het geen de hoogste fixing is sinds sep tember 1983. Daarna steeg de prijs verder tot 423 dollar en dat was 16,50 dollar meer dan bij het slot van de handel van donderdag. In eerste instantie steeg de prijs op eventuele scherpere sancties van de VS tegen Zuid-Afrika. Daarna kreeg de vrees voor het aanwakkeren van de inflatie in de VS de overhand en de invloed daarvan werd versterkt door de vliegtuigkaping in Karatsji. De hoogste prijs voor het goud werd in 1980 betaald. Toen deed een ounce 852 dollar. Ook platina ging gisteren weer in prijs omhoog. In Londen werd de officiële prijs bepaald op 673,50 dollar per ounce, de hoogste fixing van de afgelopen zes jaar. De koers van de dollar steeg gis teren toen bekend werd dat de werkloosheid in de VS in augustus ten opzichte van juli is verminderd met 0,1 procentpunt tot 6,8 procent van de beroepsbevolking. In Am sterdam kwam er een officiële mid denkoers van 2,2900 gulden uit de bus na 2,2860 gulden op donder dag. Toen de werkloosheidscijfers bekend waren ging de koers om hoog tot 2,30 aan het slot van de handel en in New York ging de koers verder omhoog tot 2,3145 gulden, waarop er weer een kleine daling intrad. Deskundigen in Londen schry- ven de plotselinge belangstelling voor het goud toe aan de toene ming van de bezorgdheid over de ontwikkelingen van de wereldeco nomie en zorgen om het banksys teem nu de olie- en de landbouw prijzen op een laag peil staan. "Als de goudprijs zo snel stijgt is er iets mis met het financiële systeem", aldus David Williamson van de Londense edele-metaalhandelaar Shearson Lehman Brothers. Wil liamson ziet op korte termijn een goudprijs van 500-dollar. Heineken AMSTERDAM (ANP) - Heineken heeft in de eerste helft van dit jaar nagenoeg evenveel verdiend als in dezelfde periode van vorig jaar. De nettowinst steeg van 117,9 tot 118,8 miljoen gulden. Er zal een onver anderd interimdividend worden uitgekeerd van 1,50 gulden, zo heeft de raad van bestuur gisteren bekendgemaakt. Mede als gevolg van het goede weer in belangrijke delen van Eu ropa werden de gestegen perso neelskosten, samenhangend met de herstructureringen in een aantal Europese landen, enigermate ge compenseerd door de resultaten van hogere omzetten. Nieuwe historische hoogtere cords in Amsterdam en New York, dat was de beursoogst van deze week. Niemand had dat ver wacht want het zag er aanvanke lijk niet zo florissant uit. Op vele effectenbeurzen heerste er in het begin zelfs een vrij matte stem ming die enige onzekerheid ver ried. Maandag was Wall Street door C. Wagenaar gesloten wegens de viering van Labour Day en daarmee het ein de van het vakantieseizoen. De meeste effectenbeurzen in de vrije wereld waren op die dag wat hoger maar Amsterdam wei felde. Dinsdag brak hier de zon echter door en schoten beide al gemene beurscijfers rond 3 pun ten omhoog. Woensdag was er weer een zekere aarzeling, maar donderdag trok de beurs ander maal en nu zeer gedecideerd naar hogere regionen. De champagne werd weer te voorschijn gehaald want nu werd dan toch het moment be reikt dat de totale beursindex voor het eerst in de geschiedenis boven de 300 belandde. Alles bij elkaar genomen sloeg onze beurs hierdoor helemaal geen slecht fi guur want ook op dagen dat vele belangrijke beurzen als Wall Street, Frankfurt en Tokio flauw gestemd waren bood Amster dam in de grond van de zaak krachtige weerstand. Vooral de omlaag gerichte tendens van Frankfurt en Tokio viel deze week op. Brussel daarentegen liet een krachtig herstel zien na de uiterst flauwe stemming van de vorige week. Wall Street had duidelijk moei te na de vrije maandag op gang te komen. Dat was ook wel begrij pelijk want de augustusmaand had een enorm herstel laten zien waar de laatste week van die maand geen uitzondering op maakte. Juli sloeg voor de Dow Jones-index op 1775 en augustus op 1898 ruim 120 punten hoger. Dat er met de nieuwe maand eni ge reactie intrad was dus te be grijpen. Maar er was toch meer aan de hand. Er hebben zich verschijn selen voorgedaan die als het be gin van een nieuwe inflatie uitge legd zouden kunnen worden. Nu was een hervatting van de prijs stijgingen al geruime tijd ver wacht omdat de lage dollar vele importgrondstoffen voor de VS duurder maakt. Bovendien is de prijs voor ruwe olie in augustus flink opgelopen en ligt nu rond 50 procent hoger dan in de voor zomer. Dat er dus een vertraging in de algehele prijsdaling zou op treden was duidelijk. De Amsterdamse effecten beurs schijnt nu de grootste te genvallers in de winstcijfers ver werkt te hebben. Het aantal te leurstellingen zijn weliswaar be perkt gebleven maar betrof toch bepaalde ondernemingen waar van beter was verwacht zoals Hoogovens, Grasso en Fokker. Deze week werd de beurs over stroomd door een groot aantal zeer fraaie winstcijfers over de eerste helft van dit jaar. Vijftig procent tot meer winst was geen uitzondering en dat beurde het moreel weer flink op. Bovendien vloeit er uit de olie hoek nog altijd een zeker opti misme voort nu met ingang van 1 september de door de OPEC be raamde produktieverlaging een feit is geworden. Ons hoofdfonds Koninklijke Olie bleef daardoor de beurs omhoog voeren zoals de oliefondsen dat deze week in Wall Street deden. Alleen voor de obligatiemarkt lag de situatie wat ongunstiger. Ook hier zette de week positief en daardoor hoger in en bereikte de index zelfs een nieuwe jaar- top. Maar nadien liep het koerspeil terug. Een en ander hield mede verband met een ver wachte nieuwe staatslening die de laatste jaren altijd met Prins jesdag gepaard gaat. Vooral na het nu aan te bieden renteper centage is de beurs zeer be nieuwd. Maar de aandelenmarkt bleef positief en werd door het fraaie bedrijfsnieuws zelfs vaster naarmate de week verstreek. Na vier dagen handel waren de belangrijkste beursgroepen op hun index 5 tot 6 punten boven de slotstand van de vorige week verhoogd. Van de internationals trokken Koninklijke Olie, Unile ver en Akzo flink aan. Zeer gun stige halfjaarcijfers bracht Audet 5 procent boven zijn koerswaar de van vorige week. Daarnaast boekten de in augustus zwaar aangetaste aandelen Meneba 5 I |:WU:M 1 W E E K procent en Schuppen 10 procent aan koerswinst. Grasso moest echter nog eens 5 procent af staan. De Europese optiebeurs lag aanmerkelijk rustiger dan in de voorgaande werkperiode. Toen werden er 237.000 contracten af gesloten. Ditmaal bleef het by 181.000. De olies waren verreweg nummer een. Op sommige dagen bijna de helft van alle contracten. Opvallend waren ook de grote aantallen opties voor staatsfond sen waarbij ditmaal de calls sterk overheersten. Dinsdag namen deze opties ruim eenderde van de gehele daghandel voor hun re kening. De interne notities van de afdeling Ziektewet van de bedrijfsvereni ging waren indringend geweest. "Deze man ontvangt 20 procent ar beidsongeschiktheidsuitkering, maar zijn werkgever vult als over- werkverdiensten van hem 3592,19 gulden over 65 dagen in. Hoe kan dat?" Een maand later schrijft de zelfde ziektewet-ambtenaar alar merend: "Is dit niet in strijd met de wao?". Op de afdeling arbeidson geschiktheid van de bedrijfsvereni ging vallen de notities kennelijk niet op. Pas drie jaar later wordt de hardwerkende wao-er betrapt op het verzwijgen van zijn over werkvergoedingen. Het bedrag dat teruggevorderd moet worden, is dan inmiddels opgelopen tot 26.825,09 gulden. Iedereen kan het aan zijn rug krijgen. De betrokkene die het dit keer overkomt is 43 en werkt al ne gen jaar als wasmeester, wanneer hij in juni 1975 arbeidsongeschikt wordt verklaard. Het berekenen van de wao-uitkering heeft aardig wat voeten in aarde. Die uitkering wordt afgeleid van het loon dat ge durende het laatste jaar verdiend is, inclusief de overwerkvergoedin gen. Omdat de betrokkene in het verleden al een keer met z'n werk gever overhoop heeft gelegen over de overwerkvergoeding, vraagt hij de bedrijfsvereniging de loongege vens van het bedrijf vooral goed te controleren. Uiteindelijk is ieder een het erover eens dat de opgave van de werkgever correct is, en krijgt de betrokkene een volle wao- uitkering. Anderhalf jaar later, op 15 fe bruari 1977, meldt hij zich bij de Gemeenschappelijke Medische Dienst met de mededeling dat hij een baantje voor zichzelf weet. Hij kan assistent-beheerder bij het wijkcentrum worden. De conse quentie voor zijn uitkering - een fikse verlaging - accepteert hij. Ziekmelding Kennelijk bevalt het beheer van het wijkcentrum niet geheel. In ie der geval komt er op 16 november 1977 een ziekmelding binnen bij de afdeling ziektewet van de bedrijs vereniging. De betrokkene blijkt dan al geruime tijd te werken als chauffeur bij een internationaal transportbedrijf. De ziektewet-af deling van de bedrijfsvereniging vraagt zich af of de uitkering niet weer aangepast moet worden, en slaat alarm. De wao-specialisten negeren de brandbrieven. Pas op 31 januari 1978 maakt de betrokkene melding van die veran dering van baan aan de bedrijfs vereniging. Bij de vraag hoeveel hij verdient geeft betrokkene alleen zijn vaste loon op, en vermeldt niet dat hij bij het transportbedrijf re gelmatig overwerkt. Bij twee latere ziekmeldingen herhaalt hij die op gave. Bij een ziekmelding in okto ber 1980 blijkt hoe belangrijk het overwerk is: het transportbedrijf meldt dan dat de man een vast loon van 2200 gulden heeft en een over werkvergoeding van 3300 gulden incasseert. De wao-specialisten gaan weer aan het rekenen aan de hoogte van 's mans uitkering. Omdat de be trokkene zelf z'n overwerkvergoe ding niet heeft opgegeven, wordt daarmee in eerste aanleg geen re kening gehouden. Pas in april 1981 ontdekt de wao-afdeling het over werk. Op dat mament besluit men tot actie: de hele wao-uitkering wordt stopgezet, en berekend wordt hoeveel geld er de afgelopen jaren teveel is uitbetaald. De kassabon van de bedrijfsvereniging meldt een eindbedrag van 26.825 guldens en negen centen. Een uitkeringsgerechtigde is ver plicht aan de bedrijfsvereniging alle gegevens te verstrekken die het recht op uitkering op de één of an dere manier kunnen raken. De be trokken wao-er heeft zich duidelijk niet aan die regel gehouden. De be drijfsvereniging mag ten onrechte verstrekte uitkeringen na maxi maal vijf jaar nog terugvorderen. Formeel handelt de bedrijfsvereni ging in dit geval dus volledig cor rect. Er is echter één voorwaarde waaraan de bedrijfsvereniging moet voldoen: er moet "zorgvuldig" en "redelijk" gehandeld worden. Protest Op dat punt richt zich het protest van de betrokkene. Hem valt een hoop te verwijten, maar de terug vordering is mede zo hoog uitgeval len door de communicatiestoornis sen tussen de verschillende afdelin gen van de bedrijsvereniging.- De hele zaak had immers al 3,5 jaar eerder, begin 1978, ontdekt kunnen worden wanneer de wao-specialis ten de brandbrieven van hun ziek tewet-collega's niet ongelezen ter zijde had gelegd. Bij de eerste rechter die zich over de zaak buigt vindt die redenering inderdaad weerklank. De terug vordering wordt beperkt tot de te veel ontvangen wao-uitkering van af het begin van het chauffeurs- werk tot begin 1978. Betrokkene had, achteraf bezien, daarmee be ter genoegen kunnen nemen. Nu gaat hij, net als de bedrijfsvereni ging, in hoger beroep. Daar wordt besloten dat de bedrijfsvereniging vanwege eigen onzorgvuldigheid niet het volle pond terug mag vor deren. Maar een terugbetaling van een groot deel van de uitkering over alle jaren dat de betrokkene ten onrechte in de wao liep, wordt wel toegestaan. PETER DE VRIES

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9