Jongeren moeten weten wat er te doen valt Diakonaat kan hun inbreng best gebruiken ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 "Elke diakonie moet met geld werken, en dat kén leiden tot zeggenschap en bevoogding over mensen. Ie der die meer bezit heeft dan de mensen om hem of haar heen moet daarop bedacht zijn". Schrijft Jan Volwerk in de brochure 'Jongeren en diakonaat', een gemeen schappelijke uitgave van 'Diakonia' (hervormd) en 'Het Diakonaat' (gereformeerd). Volwerk is adviseur van het (gereformeerd) Algemeen Diakonaal Bureau voor com municatie met de kerkelijke gemeente. De brochure is bedoeld als stimulans om het diakonaat voor, door en met jongeren in de plaatselijke kerken en gemeenten gestalte te geven. In een 'woord vooraf wordt diakonaat omschreven als 'de handen van de kerk'. "Handen die zijn uitgesto ken om elkaar te helpen". Jan Volwerk: "Diakonaat is overal waar mensen zijn. Gods voorkeur voor wat zwak en ver nederd is moet ook de onze zijn. Mensen zitten in knelsi- tuaties. Dat woord geeft aardig weer waar het om gaat. Wie be kneld zit, functioneert niet goed, komt als mens niet tot zijn of haar recht". Diakonaat kón buiten de kerk bestaan. Maar, zegt Vol werk, het behóórt in de kerk te bestaan. "Als taak voor de hele gemeente, wil die gemeente tenminste gemeente blijven. Het is een van de wezensken merken van de kerk, plaatse lijk, landelijk en wereldwijd. Oog en oor hebben voor men sen in de knel en voor de toe standen in de maatschappij die dat veroorzaken". Macht Ook vandaag wil de kerk kennis en deskundigheid ter beschikking stellen voor dienst aan mensen. Helaas heeft de kerk haar macht lang niet altijd gebruikt om te dienen. Ze heeft, om het met Jan Volwerk te zeggen, met die macht ook veel mensen overheerst. "Het staat in elk geval histo risch vast, dat de kerk, die in de eerste eeuwen van haar bestaan grotendeels uit maatschappelij ke verschoppelingen bestond, al gauw is bezweken voor de verleiding zich aan te sluiten bij de heersers. De kerk werd zodoende verdediger van de bestaande orde en genoot in ruil daarvoor de nodige be scherming". "Anders dan Jezus, die de verachten omarmde, was de kerk te vinden aan de kant van het gezag. Gezagsgetrouwheid werd een traditie die lange tijd een stempel op de kerk drukte. En nog zijn er kerkmensen die aarzelen om het bestaande ge zag te kritiseren of zelfs maar in twijfel te trekken. Toch stelde de eerste christengemeente zich heel anders op". Samenstelling van deze pagina door S.J. de Groot Het tegenwoordige diako naat is toch wel vreemd aan dergelijke opvattingen en prak tijken, zal iemand zeggen. Volgens Jan Volwerk blijft het oppassen. "Wie kent niet de verhalen over armen die geen kerkdienst mochten overslaan zonder hun diakonale onder steuning in gevaar te brengen? Goed, dat is verleden tijd, maar het is nodig ons dat te herinne ren om te weten hoe moeilijk het geven van geld is". "Nou is diakonaat wel méér dan geld-geven. Het is ook zie ken bezoeken, er gewoon voor hen zijn, karweitjes doen voor bejaarden, blinden voorlezen, lessen Nederlands geven aan buitenlandse werknemers, en noem maar op. Hier hebben we ook met een zekere macht te maken. Gelukkig dat de helper die middelen heeft. Maar ook hier kun je dienen of heersen. Ook bevoogden is een vorm van overheersen. Hier zijn we bij het hart van de zaak: helpen van medemensen is heel moei lijk. Helpen doe je vanuit de po sitie van een bevoorrechte". Inbreng Volwerk pleit voor zoveel mogelijk inbreng van de hulp vragers zelf. "De buitenlandse werkne mer kan mij laten zien hoe kil onze samenleving is. De gehan dicapte kan mij leren, dat het mijn angst en onzekerheid is waardoor ik hem of haar uit mijn leven weer. De bejaarde kan mij lessen in levenswijs heid geven. De arme uit de Der de Wereld kan mij laten zien hoe mensen echt materieel kunnen geven; terwijl ze zelf haast niets bezitten, schieten mensen hun medemensen toch te hulp. De economisch zwak ken kunnen de beter gesitueer den een betere kijk op de sa menleving bijbrengen. Hoe die gevaren van alcohol en drugs, meewerken aan activiteiten in de buurt. Mevrouw Robbers: "Voor een goed functionerend jonge- rendiakonaat is het niet alleen nodig dat er mensen zijn die willen meewerken, maar dat er werk te doen valt. Bij de wer ving is het van belang, mensen voor bepaalde activiteiten te vragen. Wét er allemaal gedaan kan worden, kunnen beroeps mensen en vrijwilligers in de gezondheidszorg, de hulpverle ning en het maatschappelijk werk zeker vertellen". Kleine groep Het zal met een betrekkelijk kleine groep beginnen. Als die een tijdje bezig is en bekend heid krijgt, zal uitbreiding no dig zijn om het werk niet op een paar mensen te laten neer komen. Ploni Robbers vindt ook het regelmatig 'napraten' heel be langrijk. Door ouderen en jon geren samen. Zij bespreken dan hoe de contacten verlopen, wat fijn of moeilijk daarin is en hoe mensen op bepaalde situa ties reageren. Zo'n kerngroep - waarvan ook een (jcugdjdiaken lid is - kan verslag doen aan de gemeente. "Niet alleen om te vertellen wat jongeren zoal doen, maar ook om door te ge ven wat zij tegenkomen en wat dit betekent voor het totale dia konale werk". In het tweede deel van de ge noemde brochure wordt ver slag gedaan van jongerendiako- naat in Deventer, Ommen, Vlaardingen, Ede, Borssele, Den Haag en Overijssel. Plaatjes uit de praktijk, die dui delijk maken dat jongerendia- konaat concreet zeker iets kan voorstellen. "Jongerendiakonaat ligt soms dichter bij dan men denkt", zegt Annette van 't Sant, stafmedewerkster voor jeugd- en jongerenwerk bij de Landelijke Hervormde Jeug draad. Zij besteedt in haar werk ook aandacht aan jongerendiako- naat op het platteland, waarvan al gauw wordt gezegd dat déér op dit gebied niets te doen valt. Immers, diakonaat zou om 'grote problemen' moeten gaan. Annette van 't Sant vindt dat een misvatting. "Voorbeeld: een kerkelijke gemeente en een groep jonge ren kunnen samen iets opbou wen dat tegemoetkomt aan een belangrijke behoefte van jonge ren: een plek waar ze kunnen zijn wat en wie ze zijn". samenleving in werkelijkheid egoïstisch en bruut is". Daarom is diakonaat in we zen gevend én ontvangend. "De posities van helper en hulpvrager zijn verwisselbaar. De sterken blijken ook zwak te zijn en de zwakken ook sterk. Wie diakonaal werkt, moet het aandurven: niet alleen geld of andere hulp geven, maar ook de eigen positie ter discussie stellen. Zien door de ogen van de slachtoffers is diakonaal zien. Als diakonaat wordt ge zien door de ogen van de welge- stelden, kan het tot bevoogding vervallen". Model Jan Volwerk heeft een 'mo del voor jongerendiakonaat' ge construeerd. "Een diakonie die met jonge rendiakonaat wil beginnen doet er goed aan daarvoor eerst een beleid te formuleren. Op grond daarvan kunnen dan dui delijke opdrachten aan de uit voerders worden gegeven". Belangrijk in dat model is de plaats van een werkgroep van gemeenteleden voor jongeren diakonaat, geschaard rond de jeugddiaken. Die werkgroep heeft onder meer tot taak een 'sociale kaart' samen te stellen waaruit kan worden afgeleid, wie in de samenleving in de problemen zit, waar en hoe erg, en wie in problemen dreigt te komen. (Belangstellenden kunnen de brochure 'Jongeren en diako naat' voor f. 3 per exemplaar bestellen via 'Diakonia', post bus 72,3970 AB Driebergen, gi ro 8685). Klusjes Loek Boer is provinciaal con sulent van de commissie jeugd- en jongerenpastoraat van de Gereformeerde Kerken in Overijssel. "De tijd dat jonge ren (vanaf een jaar of zestien) in de kerkelijke gemeente werden beschouwd als lieden die nog van alles moesten leren en pas gingen meetellen als ze belij dend lid werden is in veel ker ken voorbij. Maar dat betekent nog niet dat we als jongeren en ouderen precies weten hoe we in de gemeente met elkaar moeten omgaan en elkaar kun nen helpen". Een klacht is dat er maar zo weinig mensen echt actief mee willen doen. Ouderen zeggen dat over jongeren en jongeren over ouderen. "Je verliest dan makkelijk uit het oog dat ze ker ook jongeren betrokken zijn bij wat zich in de samenle ving afspeelt. Hoeveel jongeren zijn niet actief in acties die van uit jeugdorganisaties worden opgezet, in buurt- en clubhui zen of in de strijd tegen milieu vervuiling". Maar jongeren willen zich niet alleen als 'klusjes-opknap per' laten gebruiken. Loek Boer: "Een diakonie had een aardig plan bedacht, en jongeren hoefden bij de uitvoe ring daarvan alleen maar loten te verlopen. Daar bedankten ze voor. We zijn zeker goed ge noeg voor karweitjes die ze zelf niet willen doen, was hun reac tie. Waarschijnlijk zou het an ders zijn gegaan als de diakonie ouderen én jongeren daarvoor had gevraagd of - en dat was nog beter geweest - jongeren van meet af aan had laten mee denken. Commissies en werk groepen in de gemeente kun nen zeker baat hebben bij de inbreng van jongeren. Omge keerd kunnen jongeren leren van ouderen. Gaven zijn niet aan leeftijd gebonden. Ouderen en jongeren moeten wisselend leraar en leerling willen zijn". Boer beschouwt de jongere in de kerkelijke gemeente als 'gesprekspartner'. "Niet omdat jongeren beter diakonaal kij ken, maar omdat ze vanuit hun situatie naar de werkelijkheid kijken en een bijdrage kunnen leveren aan een vollediger beeld van die werkelijkheid. Een diakonie die dat wil bevor deren zal tot de ontdekking ko men dat er door de actieve bij drage van jonge mensen in het werk van de diakonale gemeen te andere accenten worden ge legd". "Jongeren reageren anders dan ouderen op problemen met alcohol- of druggebruik. Ze kennen vaak uit eigen ervaring de moeilijkheden van kamer bewoners, ontmoeten kinderen van buitenlandse werknemers, hebben een eigen visie op ont wikkelingssamenwerking, denkbeelden over kernenergie en alternatieven, gedachten over oorlog en vrede. Daar ken nis van te nemen en met jonge ren mee te denken levert winst op voor onze gemeenschappe lijke toekomst". Grote variatie Boer maakt onderscheid tus sen diakonaat vóór en dóór jon geren. Bij het eerste gaat het om ac tiviteiten die samen met jonge ren worden opgezet om jonge ren te helpen. Hulp in knelsi- tuaties (schoolverlaters en haanlozen, huisvesting, vereen zaming, verslaving) en pogin gen om die juist te voorkomen (voorlichting, opvang van be paalde risicogroepen, kortom: beschikbaar zijn). Diakonaat dóór jongeren ver toont een grote variatie: vrijwil ligerswerk in ziekenhuizen tij dens de weekeinden, bood schappendiensten voor min- dervaliden, spelavonden in te huizen. Ploni Robbers-van. Berkel, stafmedewerkster binnenlands diakonaat bij de Generale Dia konale Raad, speciaal voor jeugdwelzijn (o.a. kinderbe scherming, jeugdwerkloosheid en verslaving), kan dat nog aan vullen met taallessen aan bui tenlandse jongeren, oppas bij mensen die geen oppas kunnen betalen en daardoor niet van huis weg kunnen, eenzame ou deren bezoeken, voorlezen bij slechtzienden en blinden, hand- en spandiensten bij thuiswonende ouderen, andere jongeren voorlichten over de Hand- en spandiensten bij thuiswonende ouderen, een van de vele vormen van jongerendiakonaat. (foto afgestaan door Generale Diakonale Raad) Ploni Robbersmensen vragen voor bepaalde activiteiten.... LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, mmv cantorij, 11.45 studen- tenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. v.d. Hoef, Bodegraven; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. G. W. Rijksen. Sas- senheim; Oecumenische geloofsge meenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Hortensius, 11.15 ds. Hortensius en pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Rietveld; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schouten, gezinsdienst; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10 hr. J. P. Karstens. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Terlouw-Sterk, ha. Diakonessenhuis el ke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 kand. A. Vuijst, Noordw.hout. Ende geest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Dronkers, gez. dienst; Oude Vest 10 ds. Kramer; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaarden huis Groenhoven 10 drs. P. de Bruijn, O.geest; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijn dijk) 10 ds. Rietveld. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Ge ref. K. (Steenschuur) 9.30 ds. Den Her tog, 5 prof. dr. Boertien. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.- Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieters- kerkstr.) 10 ds. Koek. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeen schap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 evang. Dikkes. Evang. gem. Merenwijk ('De Harlekijn', Regenboogpad 2) elke zon dag 10.30. Zendingswerk Middernachts- roep (Zoeterw.singel 21) 5 nam. dienst. Evangeliecentrum-Pinksterbew. J. Maasbach-Wereldzending (aula Noachstr. 2) 10 evang. Zijlstra, wo. 8 nam. (Zijlsingel 2) evang. Zijlstra. Pink- stergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groe- nesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag- schoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Genootschap der Vrienden (Quakers) 10.30 (Rapenburg 6). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10.11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerka- de zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschans- weg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7. zo. 9.30,10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwou- de). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 hr. J. de Haan. Geref. Kerk 10 ds. Boer, 6.30 ds. Heiner, Woerden. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 3 ds. Breman, Mijdrecht. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Jonkman, 6.30 ds. v.d. Heiden; Kruiskerk 9.30 ds. Esveldt, Zoelen; Opstandingskerk 9.30 ds. v.d. Heiden, 5 ds. Jonkman, jeugd dienst; G. Herderkerk 10 ds. Mulder, 7 ds. Verheul; De Bron 9.15 ds. Moll, 10.15 ds. Taselaar, jeugddienst, 6.30 ds. Moll; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Verheul; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ou- wendijk, 6.30 ds. Geuze, Noorden; Drie- hoorne 7 nam. ds. v. Dok. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Heiner, Woerden, 6.30 dr Stolk, Zuidwolde; Salv.kerk 9.30 ds. Siolk, 5 zie Opstandingskerk. Ned. Ge ref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, 4.30 ds. W. v.d. Veer, Maassluis. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 evang. Ramaker, 6.30 ds. Koekkoek (mmv Slavisch koor, in Bonifacius- kerk). Baptgem. Noord (school Kalko- venw. 62) 10 hr. M. te Hennepe, 6.30 hr. J. van Barneveld. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Christengemeente 'De Hoeksteen' (in Bethel, J. v. Nieuwenhuizenstr. la) 10. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meijering. Rk Kerk: Bonifa- ciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Boer. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Klijnsma, ha. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 9.30 ds. Jansen, Gouda, 6.30 ds. Vroegindewey, Katwijk aan Zee; Bethl.kerk 9.30 ds. Wieman, 6.30 ds. Groenendijk, Den Haag. Geref. Kerk 9.30 ds. Zeelenberg-van Middelkoop, Benschop, 6.30 ds. Elderman, jeugd dienst. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. G. de Jong. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. G. de Jong. Chr. aard, 11 sept. 7.30 ds. Den Boer, Lisse. Bergambacht. Geref. Kerk 9.30 e.. Huisman, gemeentezondag. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. zie geref. kerk. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Krispijn, 7 ds. Holtrop, A.dam. Chr. Ge ref. Kerk 10 kand. M. Mulder, Apel doorn, 5 ds. Aarnoudse. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 prof. dr. v.d. Beek, 6 ds. v. Niel; Ontm.kerk 10 ds. Bouw, Loosdrecht, 6.30 ds. A. J. de Jong, Lei den. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen- college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Kersten, 5 mr. Vreugden- hil, Koudekerk. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. A. Baas, 6 ds. v. Sliedregt; O. Kerk 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. Schuurman; Ichthusk. 10 ds. Hovius, 4.45 samenzang, 5 ds. Sjollema, jeugd dienst; Pniëlk. 9.30 ds. Schuurman, 6 ds. De Jong; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. De Jong, 6 prof. dr. v.d. Beek; De Hoeksteen (Burgersdijkstr.) doven- dienst, hr. P. C. v.d. Bos. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (au la P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Nieber, Hilversum, ha. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. v.d. Horst, jeugd dienst, 5 ds. Koster; Triumfatork. 9.30 ds. Koster, 5 ds. Kersten. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 en 7 kand. J. Mudde. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Ge ref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle- evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 br. S. van Groningen, ha. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 dr. Bade, 7 ds. La- j pré, gez. jeugddienst. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Ge ref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 (opendeur dienst) ds. Stegeman; Hoofdstr. 10 drs S. Koopmans (Leiderdorp); Schep pingsk. 9 en 10.30 ds. Doesburg. Ley thenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.zieken huis 9.30 ds. Brommet, 11 hoogmis. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30 (gastdienst). LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt, 5 gez. gezinsdienst, ds. v.d. Kooi. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 5 zie herv. gemeente. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 hr. Stam, Nieuwkoop, 7 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 en 7 ds. Boswijk, ha. Geref. K. Vrug. 9.30 en 4.30 leesdienst. Ned. Ge ref. Kerk (Salvatori) 10 ds. De Vos, 5 ds. De Groot, Amstelveen. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken, ha. Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst. Evangeliegemeente Rooms-katholieke kerk in Nieuw-Ven nep (foto Wim Dijkman) (Ooievaarstr. 27a) 9.45 dienst. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7. zo. 10 en 11.30; Poel polder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. - NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest, Leiden, 6.30 ds. Wegerif. Geref. Kerk 9.30 ds. Stroes, 5 ds. Noote- boom. Chr. Geref. Kerk 8.30 leesdienst, 2.15 ds. v.d. Meij, in remonstr. kerk. Re monstr. Gem. 10 ds. v. Gelder. Evang. gem. (Kruispunt, Kènnedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. Ten Voorde, N.-Ven- nep, jeugddienst. Geref.'Kerk 9.30 ds. Bakker, Amstelveen, 7 ds. Wattel, Hoofddorp. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ontmoetingsdsienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden, 6.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 br. L. P. Degenaars, 4.30 ds. Slofstra, Noordwük. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geu ze, 7 ds. Ouwpndijk, Alphen. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 hr. P. Koenes, A.dam, 7 hr. M. Schreuder. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 kand. M. Kuijt, 7 ds. Elgersma; Hoofd str. (Zee) 10 ds. Ruitenburg, 7 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 hr. Visser, Gouda. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofd str.) 10 drs. Scholte; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra; Sole Mio 9 ds. Kalkman, Noordw.hout. Zie ook herv. gemeente. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 dr. Verheus, A.dam. Volle-evang.gemeente 'Shalom' ('Buitenzorg', Zeereep) 10. Rk Kerk Zee zat 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v. 't Hof, gezinsdienst. Rk Kerk Vic- tork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. H. O. Sasse; Paulus kerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecen trum (Lijtw.) 10.30 ds. Stenfert Kroese, Bilthoven, 7 dr. Cramer. Geref. Kerk 10 ds. Plomp. Ned. Geref. Kerk (Gem.cen- trum) 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijc- kerslooth 4 ds. Hemmes. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K.9.30 ds. Veenstra, Leiden, 6.30 ds. v. 't Hoff, Boskoop. Remonstr. Gem. 10 ds. v. Os, Maassluis. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. H.woude, jeugddienst; Bethelkerk 9.30 en 5 ds. Smaling. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 en 5 ds. Ribberink, ha; Imm.kerk 8.45, 10.30 en 5 ds. Snel, ha; Mar.kerk 9.30 en 5 ds. Cziria, ha. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 3.30 ds. H. de Boer, Eemdijk. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. J. van Duin, ha. Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 hr. H. J. van Straa- len, O.geest. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Vliet, Doesburg. Chr. Geref. K. 9 ds. Aarnoudse, 5 kand. M. Mulder, Apel- TER AAR: Herv. Gem. 9.30 kand. A. Verwey, A.dam, 6.30 ds. Stam. Geref. Kerk 9.30 ds. Damsma, Rijnsburg, 6.30 VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Stam, Ter Aar, 3 dr. Vermeulen, gezins dienst met 'Philadelphia'. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Oegema, ha. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Blanken, 7 ds. De Zwart; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. De Zeeuw. Hulp en Heil (Scha- kenbosch) 10 ds. Verheule. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-college, Beeth.laan) 9.30 ds. Niesing, Hagestein, 4.30 ds. Kamphuis, Stolwijk. Geref. Kerk 9.30 ds. De Zwart. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10.15 en 4.30 ds. Boxman. zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Ne therlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 angli caanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Kooien, IJsselstein; Hoeksteen 9.30 ds. Mar- chand. Harderwijk, 3 ds. Goossen, aan gepaste dienst, 6.30 ds. Schipaanboord; Bethelk. 9.30 ds. Schipaanboord, 5 ds Goossen; Imm.kerk 9.30 dr. v. Haarlem, Groningen, 7 ds. H. Onstein. Geref. Kerk Kruisk. 9.30 ds. Nagelkerk, Haren, 5 hr. Fluijt, Gouda; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. Remonstr. Gem. 10 mevr. ds. Thieme-Tiessing, Boskoop. 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Abma, Gouda; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen ('Samen op weg'); Messiask. 10 ds. Hulst, Waddinx- veen; Dorpscentrum 9.30 ds. v. Campen, Vlaardingen. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. Wilschut, Alphen, 7 hr. De Ridder, S.heim. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Fockema Andreae. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 kand. Zeedijk, A.dam, 6.30 ds. Koele- wijn, Krimpen a.d. IJssel. Geref. Kerk 9.30 ds. Geesink, Noordwijk, 6.30 ds. Dronkert, Gouda, jeugddienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Kooreman, Rhenen. Geref. Kerk 9.30 hr. M. Schreuder, 7 hr. J. Veltrop, Vianen. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 oe cumenische gezinsdienst, pater Buil en ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan. zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 ds. Eijsenga, 6.30 ds. v.d. Kamp, Rijnsa- terwoude. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Buikema, ha. Remonstr. Gem. geen

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11