Miljoenen voor beter woonklimaat in Leidse wijken Vurig pleidooi LHBO voor behoud Reinwardt Academie Projecten: opknappen Sclieluwbrug en Van Aldegondeschool Brandbrief aan Leidse gemeenteraad Minister Brinkman verricht opening Uitmarkt Pieterskerk Bromfietser raakt gewond Sieraden buitgemaakt bij inbraken PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1986 LEIDEN - Ruim vijf miljoen is er de komende vier jaar beschik baar voor een aantal Leidse wijken die op extra aandacht mogen rekenen: Groenoord, Noorderkwartier, De Kooi en de Slaagh- wyk (de flatbuurt aan het begin van de Merenwijk). Dat geld moet worden besteed aan het verbeteren aan het woon- en leefklimaat in deze wijken en aan de verbetering van de werkgele genheid voor de bewoners daar van. 'Aandachtsgebiedenbeleid' wordt dat bij de gemeente ge noemd. Het geld daarvoor is af komstig van de ministeries van so ciale zaken en binnenlandse zaken en moet worden besteed in overleg met deze departementen en het ge westelijk arbeidsbureau. Leiden is een van de zestien gemeenten in Nederland die hiervoor extra geld krijgen. Bij de directie welzijn van de ge meente is een voorlopige keuze ge maakt aan welke projecten dat geld zal worden uitgegeven. De renovatie van de Scheluw- brug. Deze brug over de Oude Rijn (tussen Herengracht en Haven plein) dient als scholingsproject voor metaalbewerkers. Voor het zelfde doel is eerder de inmiddels opgeknapte Kraaierbrug gebruikt. Met name de kosten van de scho ling worden uit het geld voor het 'aandachtsgebiedenbeleid' be taald. Voor de scholing komen mensen uit de aandachtsgebieden in aanmerking, zoals dat ook voor de andere, hieronder genoemde projecten geldt. De renovatie van de Marnix van St. Aldegondeschool aan de Maresingel. Dit leegkomende schoolgebouw krijgt opnieuw een onderwijsfunctie. Het plan is er een educatief centrum onder te brengen, waar bijvoorbeeld de in stelling 'Ouders op Herhaling' kan worden ondergebracht. Opleiding omgevingsvakman. Dit is een bestaand project. Het gaat er hierbij om mensen op te lei den tot 'all-round' klussenmannen voor het werk in de wijken, die zo wel het groen bijhouden, kleine re paraties verrichten als allerlei an dere werkzaamheden uitvoeren die met het opknappen van de buurt te maken hebben. Een opknapbeurt voor het win kelcentrum aan de Beatrixstraat. Hiervoor is 425.000 gulden uitge trokken. Het plan moet in overleg met de winkeliers nader worden uitgewerkt. Flats Renovatie van flats in de Me renwijk. Hiervoor is 250.000 gulden opgevoerd. Voor dit project geldt (en ook voor andere plannen in de bouwsector) dat de werkelijke kos ten hoger zijn en dat de gemeente dus ook andere bronnen moet aan boren. Huisvesting migranten. Er is hiervoor reeds geld gereserveerd, zonder dat er al een concreet plan bestaat. Dat moet nog worden ont wikkeld. Een centrum voor de opvang van ouderen. Achter buurthuis het Spoortje aan de Bernhardkade is nog ruimte voor een gebouw. De gedachten gaan uit naar een 'servi cecentrum' waar ouderen uit de wijk kunnen worden opgevangen. Ook zou er een peuterspeelzaal en een gedeelte voor jongeren in dit complex moeten worden opgeno men (het laatste als tienerruimte voor De Zevensprong). In het 'ser vicecentrum' zou een dagopvang voor ouderen kunnen komen, de uitdeling van maaltijden la tafel- tje-dek-je zou er kunnen worden geregeld en in de toekomst zou er, mede afhankelijk van de vraag of bejaardencentrum Zijloever er komt ook een nachtopvang voor ouderen kunnen worden onderge bracht. Ook dit plan verkeert nog in een pril stadium en zal er slechts komen in overleg met de bestaan de instellingen op het gebied van bejaardenzorg. Opvang schoolverlaters. Ge dacht wordt aan opvang en scho- De renovatie van de Scheluw- brug over de Ou de Rijn heeft plaats in het ka der van het zoge naamde 'aan dachtsgebieden beleid' waarvoor de gemeente Lei den subsidie heeft gekregen. Dat be tekent dat het een scholingsproject wordt voor me taalbewerkers (foto Wim Dijkman). ling van scholieren die moeilijk aan een baan kunnen komen en ook niet via de gebruikelijke in stanties kunnen worden geholpen. 'Weerwerktraining' voor vrou wen en 'open beroepseducatie'. Deze projecten moeten de gemeen telijke directie onderwijs de moge lijkheid bieden cursussen op te zet ten, bijvoorbeeld voor vrouwen die weer een betaalde baan willen na jaren huishoudelijk werk te heb ben verricht. Verbetering sociale veiligheid. Het gaat hierbij om als 'eng' erva ren plekken als fiets- en voetgan gerstunnels. Sportopbouwwerk. Een be staand project. Het is de bedoeling meer sportopbouwwerkers bij de gemeentelijke dienst sport en re creatie op te leiden. Alfabetiseringsproject mi granten, spijbelopvang en een ex periment met het onderwijs aan Turkse en Marokkaanse kleuters. Via het aandachtsgebiedenbeleid wordt aan deze gedeeltelijk lopen de projecten geld voor personeels kosten gegeven. Speel-o-theekwerk. Door 150.000 gulden te reserveren kan met name de speel-o-theek in Lei- den-Noord de werkzaamheden verbreden. Maatschappelijk werk ten be hoeve van minderheden. De be doeling is bij de vestiging in noord werkmensen aan te stellen c speciaal met de minderheden be zighouden. Personeel Beleidsondersteuning voor de ontwikkeling en begeleiding van het aandachtsgebiedenbeleid. Geld dus om personeel bij de ge meente te betalen dat alle bovenge noemde projecten begeleidt en eventueel nieuwe projecten be denkt. Wat dit laatste betreft: de ge meente houdt nog 536.000 gulden achter de hand, ook om tegenval lers (bezuinigingen door het kabi net bijvoorbeeld) op te vangen of projecten die langer dan drie jaar lopen, te kunnen blijven steunen. Overigens had de directie wel zijn veel meer projecten verza meld. De totale kosten daarvan be droegen zo'n twaalf miljoen, zodat er een keuze moest worden ge maakt. Diverse plannen die wel in aanmerking kwamen, kunnen dus niet rekenen op geld uit het achter- standsgebiedenbeleid. Om er een aantal te noemen: de renovatie van speeltuin Oosterkwartier, twee ar beidsplaatsen voor journalistieke scholing by het blad Al Mizan (voor Marokkanen), het park bij de Stadshulpwerf en een clubhuis bij speeltuin Merendroom. De voorstellen van de directie welzyn zijn nog niet definitief. Maandag 29 september wordt er een inspraakbijeenkomst gehou den voor instellingen en bewoners uit de betrokken wijken (Burchtza len, 21.45 uur). Tot 25 oktober is het mogelijk schriftelijk te reageren op de nota van de directie welzijn, waarin de voorstellen staan. De ge meenteraad zal ten slotte de beslis sing nemen. Overigens heeft de gemeente over 1985 ook één mihoen gekre gen voor de achterstandsgebieden, waar later nog eens een half mil joen bijkwam. Dat geld werd onder meer besteed aan de krant El Mi zan, het aantrekken van een be roepskracht voor Surinamers, for matieplaatsen in peuterspeelzalen, de vernieuwing van het Pomona- sportveld (voor buitenlanders), de renovatie van de Kraaierbrug, de verbouwing van het internationaal kinderdagverblijf Sindbad en de bouw van een recreatieve ruimte bij buurthuis Groenoord. Een aan tal van deze projecten loopt nog door; de ruim vijf miljoen die voor de komende vier jaar beschikbaar is, wordt gedeeltelijk ook aan deze projecten uitgegeven. LEIDEN - De Leidse Hogeschool voor Beroepsonderwijs (LHBO) zal er bij de gemeenteraad op aandrin gen de Reinwardt Academie toch vooral niet naar Amsterdam te la ten vertrekken. In een brief, die vandaag de deur uit gaat, wordt ge wezen op het algemeen belang dat Leiden bij behoud van de oplei ding voor museummedewerkers heeft. Voorts wil de Hogeschool de raad ervan overtuigen dat aanslui ting van de academie bij de Leidse hbo-cluster "helemaal niet zo on aantrekkelijk" voor Reinwardt is. Deze 'reddingspoging' wekt gro te verbazing bij Reinwardt-direc- teur drs. P.J.M. Pouw. "Daar zijn ze rykelyk laat mee", is zyn eerste reactie. "Sinds de onderhandelin gen tussen Reinwardt en de LHBO in november vorig jaar zijn afge broken heb ik nooit meer iets van ze gehoord En die onderhandelin gen zijn niet voor niets afgebroken, er waren heel veel verschillen van inzicht over de bestuursvorm en onderwijsinhoudelijke zaken. Nu om vijf voor twaalf nog in actie ko men, is te laat. Dat hadden ze om zes uur moeten doen". Drs. T.J. Out, voorzitter van het bestuur van de LHBO en mede-ini- tatiefnemer voor het verzenden van een brandbrief richting ge meente, verklaart dat de brief voortkomt uit ongerustheid over het dreigende vertrek van Rein wardt, waarover in de gemeente raadsvergadering van 15 septem ber een beslissing wordt genomen. De raadsfracties moeten zich dan uitspreken over de vraag of de aca demie, conform haar eigen wens, een fusie mag aangaan met de kunstopleidingen in Amsterdam. "En ik ben bang dat het gemeente bestuur een opleiding gaat verspe len die een vorig gemeentebestuur met heel veel moeite én inspan ning hier heeft gekregen". Out erkent dat de gemeente, als bestuur van Reinwardt, in deze een geheel eigen verantwoordelijkheid heeft. Volgens hem heeft het colle ge van B en W, dat de academie wil toestaan naar Amsterdam te ver kassen, de oren echter wat te veel laten hangen naar de wil van de school zelf. De medezeggenschaps raad heeft op basis van het instem mingsrecht voor een fusie met 'Amsterdam' gekozen, welk besluit destijds door B en W is gerespec teerd. "Een medezeggenschaps raad let vooral op het eigen belang, •maar het gemeentebestuur moet én het belang van de school én het algemeen belang in de gaten hou den. Ik heb de indruk dat de ge meente voor dat maatschappelijk belang te weinig oog heeft gehad", aldus Out. Compleet Dat algemeen belang is volgens hem meerledig. Hij noemt aller eerst de samenwerking van Rein wardt met de Leidse musea en de opleiding kunstwetenschappen van de universiteit, waarvan beide instellingen veel profijt hebben: studenten van de Reinwardt kun nen voor bepaalde zaken aan de universiteit terecht en visa versa. "Dat moet je ook zien in het licht van de toekomst. De verwachting is dat het aantal studenten straks met 30 procent afneemt, waarmee het getrouwtrek om studenten be gint. Elk dingetje waar je mee kan trekken, wordt dan belang". Ander belangrijk argument voor het in Leiden houden van de aca demie is volgens de voorzitter het ook door de gemeenteraad onder kende belang van 'sterk' hbo-on- derwys in de gemeente. Dat argu ment is ook al door de LHBO aan gevoerd toen B en W de Reinwardt toestemming gaven om met de Amsterdamse kunstopleidingen te gaan onderhandelen. Sterk is de LHBO nu al te noemen, met so ciaal-agogisch onderwijs, opleidin gen in de gezondheidszorg, onder wijs en in het laboratorium vak, maar met de Reinwardt erbij zou de school compleet zijn. Out ver telt dat de LHBO van zins is een managementopleiding voor de non-profit-sector te beginnen. Om dat bij de Reinwardt onder meer ook mensen worden opgeleid voor leidinggevende functies by non- profit-organisaties, zou een en an der heel goed kunnen worden ge combineerd, meent hij. "Boven dien loopt nog steeds een aanvraag voor het oprichten van een heao in Leiden. Dan zou je niet zo'n zelfde heao als in Amsterdam of Den Haag moeten krijgen, maar een op non-profitgebied. Voor dit soort plannen is het van belang dat Rein wardt meedoet". "Dit is wishful thinking van me neer Out", reageert Reinwardt-di- recteur Pouw op dit deel van Outs betoog. "Natuurlijk zijn er altijd raakvlakken te vinden - de LHBO geeft Nederlands, wij ook - maar mij ontgaat nog steeds de verwant schap tussen onze opleiding en fy siotherapie. Een museumopleiding is veel beter thuis tussen kunstop leidingen dan tussen fysiothera Drs. P.J.M. Pouw: "Discussie gesloten". Drs. T.J. Out: "Aansluiting i (archieffoto) vreselijk onaantrekkelijk" peuten en verpleegsters, om het maar heel simpel te zeggen. Het gaat ook om het hele klimaat, een cultureel klimaat is van ons voor belang". Begrijpelijk Het is Out nooit helemaal duide lijk is geweest waarom Reinwardt het liefst met Amsterdam wilde fu seren. Wat de factor 'kunst' betreft, zegt hij: "Ik weet niet waar ze meer aan hebben: aan samenwerking met kunstwetenschappen of aan samenwerking met opleidingen voor uitvoerende kunstenaars". Wel weet hij dat de academie, een openbare instelling, "zeer begrijpe lijke" weerstand tegen een fusie in Leiden had omdat de LHBO aan vankelijk een interconfessionele school zou worden. "Maar we heb ben besloten een school op alge meen bijzondere grondslag (ab) te worden, dus noch openbaar, noch katholiek of protestant, maar met wel voor alle fusiepartners zo groot mogelijke ruimte voor het behoud van hun identiteit. En bij die be slissing een 'ab-school' te worden heeft Reinwardt een belangrijke rol gespeeld. Daar is heel lang over gepraat". Out concludeert al met al dat "het niet zo vreselijk onaan trekkelijk" voor Reinwardt is om zich alsnog bij de LHBO aan te sluiten. Pouw zegt nooit formeel op de hoogte te zijn gesteld van het feit dat de LHBO toch voor een alge meen bijzondere grondslag heeft gekozen. "Dit is voor mij een nieu we mededeling". En: "Je hebt nog altijd ab-bestuur en ab-bestuur, er zijn verschillende vormen. Maar op zich hebben we niets tegen een ab- school - dat zou raar zijn om te zeg gen nu Amsterdam ook een ab- •school wordt". Dit alles komt vol gens Pouw hoe dan ook te laat. "Dat vind ik echt. De discussie over Reinwardt bij het LHBO of niet is wat mij betreft gesloten. En zonder in de bevoegdheden van de medezeggenschapsraad te treden, kan ik wel stellen dat deze week vrijwel zeker zal worden inge stemd met het B en W-besluit voor verhuizing naar Amsterdam". Veel andere keus is er volgens Pouw ook niet. Hij schetst de mo gelijkheden: "Of we verhuizen naar Amsterdam, of we worden op geheven. Immers, als er op 15 sep tember geen fusiebesluit is, hou den we op te bestaan omdat we te weinig studenten hebben. Of de gemeente dat in het algemeen be lang vindt, weet ik niet". Welis waar is er nog de derde mogelijk heid dat de gemeenteraad de Rein wardt verplicht om zich bij het LHBO aan te sluiten, maar Pouw gelooft daar niet in. "We hebben niet eens meer tijd om rond de tafel te gaan zitten. Want 15 september moet de zaak wel echt rond zijn, de minister is daar keihard in. Je zult hem horen als we nog eens op nieuw gaan onderhandelen". Hengelsport Hengelsportvereniging TOP viste haar derde wedstrijd in Zaandam. Uitslag: 1 H. Schouten 40 stuks-1156 cm., 2 F. Oudshoorn 24-695; 3 D. Schouten 21-657; 4 J. van Rijn 17-536, 5 J. Moenen 13- 400, 6 W. van Berkel 11-303, 7 T. Hoppenbrouwer 8-247, 8 C. Hop penbrouwer 8-211, 9 S. Tennissen 6-169. De Gulden Voorn viste een wedstrijd in de Westeinderplas. Uitslag: 1 F. Smit 4980 gram, 2 H. van Alphen sr. 4390,3 N. Hoogka mer 2500, 4 G. Harland 2370, 5 H. van Alphen jr. 2370, 6 B. Velt- huijzen 1710,7 H. Schouten 0. Rode Kruis Het Rode Kruis afdeling Lei den e.o. heeft dringend behoefte aan meer vrijwilligers voor haar colonne. Deze wordt ingezet voor onder meer hulp aan slachtoffers bij rampen en hulp bij sport- en andere evenementen. Hiertoe krijgen de vrijwilligers eerst een EHBO- en daarna een basisoplei ding. Om belangstellenden te in formeren over de opleidingen en het werk van het Rode Kruis wordt dinsdag een voorlichtings avond belegd in het Rode Kruis- gebouw aan de Apollolaan lb. Aanvang acht uur. Meer infor matie is verkrijgbaar bij me vrouw G.H. Adriaanse-Koster, telefoon 410066. Bibliotheekdag Zaterdag 13 september ts het landelijke bibliotheekdag. De Leidse bibliotheken dragen daar hun eigen steentje aan bij: alle vestigingen zijn die dag van 10.00 tot 15.00 uur geopend, het boetegeld is gehalveerd en er wordt gratis koffie en limonade geschonken. Voorts kunnen be zoekers in de hoofdvestiging aan de Nieuwstraat kennis maken met de audio-visuele apparatuur van de bibliotheek, is er informa tie verkrijgbaar over bladmu ziek, zijn er optredens van leer lingen van de Streékmuziek- school, worden in het leescafé lunches tegen gereduceerd tarief aangeboden en krijgt iedere hon derdste bezoeker een cadeautje. De filialen hebben hun eigen acti viteiten. Marionettentheater is er in de Merenwijk; een tentoonstel ling over leven en werk van Etty Hillesum in het Morskwartier; een stripboekenruilbeurs in 't Spoortje en een play back-wed strijd in Zuid-west. Meer infor matie is verkrijgbaar bij a lie fi lialen. LEIDEN - Minister Brinkman van wvc komt hem openen, de Dutch Swing College Band mag 'm afslui ten: de derde aflevering van de Leidse Uitmarkt, op zaterdag 13 september te houden in de Pieters kerk. Van kwart voor tien tot mid dernacht presenteren ruim tachtig Leidse verenigingen en instellin gen op het gebied van de amateu ristische kunstbeoefening zich met een kraam, een optreden of beide, LEIDEN - Een 1.7-jarige bromfiet ser uit Hillegom is gewond geraakt bij een aanrijding met een voetgan ger, gisterochtend rond kwart voor acht op de Rijnsburgerweg. Hij is met een ontwrichte schouder over gebracht naar het Academisch Zie kenhuis. Veroorzaker van het on geval is een 27-jarige Leidenaar, die te voet de Rijnsburgerweg overstak. Hy verleende daarbij geen voorrang aan de bromfietser, waardoor een botsing ontstond. LEIDEN - Een doublé armband, een dito paar manchetknopen en een dasspeld zijn gisteravond ont vreemd ut een woning op de eerste verdieping van een flat aan de Bos- huizerkade. De dieven verschaften zich via het balkon en de keuken deur toegang tot de woning. Een zelfde methode werd toegepast bij een inbraak, dezelfde avond, in een flat aan de Dr. Lelylaan. Hier ver dwenen een doublé hanger en een spaarpot met 150 gulden. De bewo ners van beide huizen waren niet thuis. teneinde de Leidse bevolking van hun bestaan op de hoogte te bren gen en om leden te werven en op tredens in de wacht te slepen. De organisatie is in handen van een werkgroep van de stichting Vrien den van de Pieterskerk. Grootscheepse veranderingen in de formule zijn er ten opzichte van de Uitmarkt van vorig jaar niet. De enige wijziging is dat de manifesta tie zich dit keer voor het overgrote deel binnen zal afspelen. Vorige keer was een aantal verenigingen met hun kramen buiten gepos teerd, wat in de bijtende kou die de hele dag aanhield, geen pretje was. Uit voorzorg is er daarom voor ge kozen alle kramen in de kerk zelf onder te brengen. Ook drie van de vier podia bevinden zich binnens huis; alleen de muziektent komt op het pleintje aan de noordkant van de kerk. De deelnemende verenigingen en instellingen bewegen zich op het gebied van de amateuristische kunst "in de ruimste zin van het woord", aldus Jos Groothuis van de werkgroep. Vandaar dat naast dans-, muziek-, theater- en cabaret gezelschappen waaraan bij ama teuristische kunst in eerste instan tie wordt gedacht, ook instellingen op het gebied van bijvoorbeeld fi latelie, fotografie en archeologie zijn vertegenwoordigd. "De grens is wat moeilijk te trekken, maar sommige clubs die wilden mee doen hebben we verteld: nee, dit valt er toch echt net buiten. Welke clubs dat zijn? Nou, bij voorbeeld een kampeervereniging, die zich met de kampeercultuur bezig houdt en leert hoe je moet koken enzo". Duet Een greep uit de verenigingen die zich, elk gedurende gemiddeld twintig minuten, op één van de vier podia zullen presenteren: Folkclub Horus, Toonkunstorkest, Imperium (toneel), Commedia di Latte (straattheater), Leidse Ballet school, circus Tontonelli en het Dolf del Prado Kwintet. Onder meer een mechanische stier (wie het langst in het zadel blijft, wint een reis), eet- en drinkstandjes en voor de kinderen een lego-hoek moeten voor anderssocrtig ver maak zorgen, evenals het optreden van de schrijvers Maarten 't Hart en Maarten Biesheuvel. Op uitno diging van sociëteit De Burcht le zen ze voor uit eikaars werk en brengen een muzikaal duet ten ge hore: een van de twee (volgens Groothuis waarschijnlijk 't Hart) kruipt achter het orgel van de Pie terskerk, de ander slaat aan het zin gen. Kinderen zijn in de programme ring niet vergeten. Optredens zijn er van onder meer een circus en een poppentheater. Theatergroep Klapsigaar bijt met een kinderpro gramma het spits af van de derde Uitmarkt: zij treden om kwart voor tien, nog vóór de opening door Brinkman op. De organisatie twij felt kennelijk aan de populariteit van de minister daar Klapsigaar als een soort lokkertje moet fungeren: "Het is een beetje zielig als Brink man de boel om half elf opent en er zyn nog maar heel weinig men sen", aldus Groothuis. Hoewel ze daar nog helemaal niet over na hebben gedacht, den ken Groothuis en Henriëtte van Ryn van de werkgroep dat er vol gend jaar wel een vierde Uitmarkt zal worden gehouden. Is de fre quentie niet wat hoog? Tenslotte gaat het elk jaar veelal om dezelfde verenigingen. Het tweetal erkent dat, "maar", zegt Groothuis, "er zijn toch ook wel verenigingen die dit jaar niet meedoen. Die wilden een jaar overslaan want ja, tachtig procent van de verenigingen speelt meestal alleen voor eigen publiek. Als ze ineens voor duizenden meh- sen moeten optreden, willen ze wel goed voor de dag komen". Met de organisatie van de Uit markt zijn tienduizenden guldens gemoeid. De Vrienden van de Pie terskerk, zelf niet bepaald rijk te noemen, weet zich gesteund door een groot aantal sponsors die veel al in natura hun steentje aan de manifestatie bijdragen. Voorts is het ministerie van wvc met 10.000 gulden over de brug gekomen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4