Ook 'Duinbehoud' op hoogte van kwalijke praktijken LDM 'Kwart eeuw' Leidato: kwestie van deugdelijk koopmanschap Financieel gezonde organisatie 'Toevoegen boezemwater was publiek geheim' 'Schatten uit Turkije' begroet in korte tijd 100.000ste gast LDM Kassa gestolen Geld bestemd voor auto gepikt in schoenenzaak Gemeente staat derde bouwlaag Zirkzee toe VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1986 DEN HAAG/LEIDEN - Bij een controle-actie in 51 galvanische be drijven in de provincie, waaronder twee in Leiden, is gebleken dat een groot aantal hiervan niet aan de mi lieu-eisen voldoet. Omdat niet alle bedrijven aan de meldingsplicht voor bedrijfsafval voldoen raken jaarlijks honderden tonnen afval 'zoek'. Uit het onderzoek kwam ook naar voren dat sommige be drijven niet de vereiste bodembe- schermende maatregelen hebben genomen. De namen van de betref fende galvanische bedrijven zijn door de provincie niet vrijgegeven omdat was gegarandeerd dat de bedrijfsgegevens vertrouwelijk zullen worden behandeld. De controle is uitgevoerd door het Technisch Coördinatie Overleg - Wet Chemische Afvalstoffen (TCO-WCA), waarin gemeenten, waterkwaliteitsbeheerders, de in spectie voor de milieuhygiëne en de provincie deelnemen. Galvanische bedrijven rommelen met voorschriften Galvanische bedrijven brengen lagen metaal op een andere metaal soort. Hiervoor zijn zuren, ontvet- tingsmiddelen en andere chemi sche stoffen nodig. Het spoelwater dat hierbij vrijkomt bevat vaak verdunde concentraties van deze stoffen. Het spoelwater wordt bij na altijd geloosd op het riool of op open water. Bij de inventarisatie bleek dat er naast een legale stroom afval van de galvanische bedrijven, 3.288 ton in de periode januari 1984-decem- ber 1985, er een illegale afval stroom bestaat. Die omvat waar schijnlijk enkele honderden ton nen per jaar. Van de 134 geconsta teerde overtredingen van de mel dingsprocedure ging het in 105 ge vallen om louter procedurele over tredingen, dit is het afgeven van af val door een bedrijf zonder vergun ning. Het niet aangemelde afval wordt in de meeste gevallen uitein delijk wel verwerkt door een be drijf met vergunning. In sommige gevallen wordt het afval naar het buitenland afgevoerd, hetgeen op zich niet illegaal is. Ongecontro leerd storten of lozen komt weinig voor. Bij de controle van de opslag van de chemische stoffen werd vastge steld dat dikwijls een verplichte vloeistofdichte vloer ontbreekt. Ook mogen de verschillende afval stoffen niet met elkaar in contact komen. In het derde en het vierde kwar taal van dit jaar worden de bedrij ven opnieuw bezocht om na te gaan of aan de geconstateerde overtredingen een einde is ge maakt. LEIDEN - Grote verbazing stond gisterochtend te lezen op de ge zichten van de heer en mevrouw Matlener uit Eindhoven: bij de toe gang tot de tentoonstelling 'Schat ten uit Turkije' in het Rijksmu seum van Oudheden werden zij op gewacht door directeur J. Schnei der. Mevrouw S. Matlener bleek de honderdduizendste bezoekster van deze tentoonstelling te zijn. "Het lijkt wel of ik droom", was de reactie van mevrouw Matlener, toen bleek dat zij behalve de bloe men ook een retourtje Istanbóel voor twee personen kreeg, plus een cheque van tweehonderdvijftig gulden, aangeboden door twee van de sponsors van de tentoonstel ling. Alsof dat nog niet genoeg was bood een Leidse sponsor ook een aantal boeken over Turkije aan, kreeg het echtpaar de toegang en de catalogus cadeau en na afloop mochten de Eindhovenaren samen lekker gaan eten. Om van de schrik te bekomen bood prof. Schneider het tweetal eerst een kopje koffie aan, alvorens zij de tentoonstelling gingen be zichtigen. Mevrouw Matlener was vanuit Eindhoven naar Leiden gereisd, omdat juist deze expositie haar in teresse heeft: in Eindhoven geeft zij namelijk Nederlandse les aan Turkse vrouwen. En door deze ten toonstelling hoopte zij iets meer van de Turkse cultuur aan de weet te komen. Voor de pechvogels die het te vroeg of te laat binnenkwamen om de honderdduizendste te zijn, werd als troostprijs een kookboekje met Turkse gerechten cadeau gegeven. LEIDEN - De stichting Duinbehoud was er al in 1977 van op de hoogte dat de Leidsche Duinwater maatschappij oppervlakte water direct naar de nazui- vering voerde. Dat blijkt uit een verklaring van Albert Salman van de stichting Duinbehoud. Deze milieu-organisatie vond dit een dubieuze praktijk en heeft dat ook zo tegen LDM-medewerkers gezegd. Toch heeft de stichting niet - achter de rug van directeur De Jong om - de inspectie voor de volksgezondheid of de raad van commissarissen van de LDM inge licht. "In het duin is het bijmengen van oppervlaktewater herhaalde lijk zó duidelijk te zien geweest dat degenen die het nog niet wisten het waarschijnlijk niet wilden we ten of geen interesse hadden in de wjjze waarop de LDM in de duinen aanrommelde", aldus Salman. De stichting Duinbehoud rea geert met haar verklaring op een uitspraak van de op non-actief ge stelde directeur van de LDM in de ze krant. De Jong stelde dat hij het direct zuiveren van oppervlakte water geheim heeft gehouden voor het publiek omdat hij problemen voorzag met milieugroepen. Die zouden volgens hem juist hebben aangedrongen op het direct zuive ren van oppervlaktewater, in plaats van het eerst te infiltreren in de duinen. "En hoe maak je duide lijk dat je dat eigenlijk niet wilt, maar tegelijkertijd in noodgevallen toch toepast", aldus De Jong in de ze krant. Uitbreiden De stichting plaatst vraagtekens bij deze opmerking. Zij heeft nooit om een verkorte zuivering ge vraagd, maar juist om een sterk uit gebreide. 'Duinbehoud' wil dat de voorzuiveringsinstallatie in Kat wijk snel wordt gebouwd - iets waarvoor de LDM ook al jaren ij vert. Dat voorgezuiverde water kan wat de stichting betreft normaal in de duinen worden geïnfiltreerd. Daarnaast pleit de stichting voor een zogenoemde diepte-infiltratie in de duinen, aldus Salman in zijn verklaring. Dat de voorzuiveringsinstallatie in Katwijk er nog niet is, kan vol gens hem niet alleen de LDM wor den aangewreven. Ook de provin cie had meer moeite kunnen doen om een snelle oplossing te berei ken. Het direct zuiveren van opper vlaktewater is gebeurd omdat de LDM vooral in de zomer met wa tertekorten kampte. Salman legt uit dat de stichting Duinbehoud destijds kritiek heeft geleverd op de gretigheid waarmee de LDM nieuwe afzetgebieden verwierf: de Rijnstreek, Heineken en een deel van de bollenstreek. Vooral ook omdat dit in een tijd gebeurde dat (nog) niet duidelijk was of de LDM wel het benodigde water zou kun nen produceren. Het echtpaar Matlener (rechts) was gisterochtend geheel verrast toen mevrouw als 100.000ste bezoeker van de tentoonstelling 'Schatten uit Turkije' werd verwelkomd. Op de foto neemt het echtpaar uit handen van professor Schneider een aantal cadeaus in ontvangst (foto Holvast). LEIDEN - Uit een bloemenkiosk aan de Kooilaan is gisternacht een kassa ter waarde van 5400 gulden en 200 gulden contant gestolen. De toegangsdeur werd met grof ge weld opengebroken. Dezelfde nacht viel ook een bloemenkiosk aan het Stationsplein aan een in braak ten prooi; daar verdween een cassette-recorder en werd eveneens forse schade aangericht aan de toegangsdeur. Het artikel in deze krant van 3 sep tember naar aanleiding van de drinkwateraffaire bij de LDM en het commentaar daarop van de redactie, verdienen een nadere analyse. Indien de oud-LDM-directeur zegt 'Geheimhouding was grote fout' en 'daar neem ik de verant woordelijkheid voor' dan is het eerste deel van zijn uitspraak juist. Maar wat de verantwoordelijkheid betreft is het in het onderhavige geval niet mogelijk dat een direc teur zijn ondergeschikten be schermt door de schuld op zich te Het is mij niet bekend of het per soneel van de Leidsche Duinwater- maatschappij ambtenaren is. Zelfs al zouden deze mensen niet in overheidsdienst zijn, dan lijkt het mij vanzelfsprekend dat zij toch dezelfde verplichtingen hebben als ambtenaar wanneer het gaat om het algemeen belang. Hoewel er tegenwoordig niet aan iedere ambtenaar bij indiensttre ding wordt gevraagd de eed of de belofte af te leggen, is hij toch ver plicht zich te gedragen volgens de richtlijnen van de eed. Hieronder valt het volgende: de ambtenaar zal zaken waarvan hij door zijn ambt kennis draagt en die hem als geheim zijn toevertrouwd of waar van hij het vertrouwelijk karakter moet begrijpen, niet openbaar ma- Suggesties van de stichting om bijvoorbeeld de waterlevering aan Voorschoten - eventueel tijdelijk - aan Den Haag over te doen of om contact op te nemen met het Haag se waterleidingbedrijf, legde de LDM naast zich neer, stelt Salman. Publiek geheim "De LDM bleef vrijwel al haar troeven zetten op een uitbreiding van het bestaande systeem met open kanalen en draineerleidingen (steeds meer van hetzelfde)", schrijft hij. "Deze strategie getuigt welis waar van de wil om de eigen boon tjes te blijven doppen. Ze was ech ter slechts uitvoerbaar door 's zo mers, wanneer het systeem in de duinen verstopt was door de algen- bloei in het gore slootwater uit de Wassenaarse Wetering, het duin water bij te mengen met datzelfde slootwater. Een beetje chloor erbij en hupsakee". Volgens Salman was het bijmen gen van oppervlaktewater een pu bliek geheim. Dat bijmengen is volgens de stichting overigens in 1977 begonnen. Salman meent dat de LDM-affaire lijkt uit te monden in een heksenjacht op één persoon: directeur De Jong. "Dat is zinloos en bovendien ten onrechte. Velen wisten of hadden moeten weten van het bijmengen. De Jong deed slechts wat velen van hem ver wachtten: de LDM zoveel mogelijk water laten verkopen tegen een zo laag mogelijke kosten. De duinen kunnen verder barsten. De vraag moet zijn of dat goede uitgangs punten zijn. Niet wiens kop moet rollen", aldus de stichting. ken aan anderen dan aan hen aan wie hij volgens de wet of ambtshal ve tot mededeling verplicht is. Hieruit blijkt dat ondergeschikten van directeur De Jong van de LDM verplicht waren alle informatie te geven aan de Rijksinspectie voor Volksgezondheid en Milieu on danks de dienstopdracht van de di recteur hierover te zwijgen. Als de redactie van het Leidsch Dagblad in haar commentaar schrijft: "Het publiek hoort bij iets belangrijks als de drinkwatervoor- zienining volledig geïnformeerd te worden over noodmaatregelen", dan is dat in theorie juist, maar de praktijk valt meestal anders uit. De ambtenaar die op de hoogte is van de problematiek en betrokken is bij het beleid, zal vaak in een di lemma terecht komen. Het alge meen belang enerzijds en de zwijg plicht anderzijds zullen dan de ambtenaar in conflict met zichzelf brengen. Om uit deze impasse te komen verdient het misschien aan beveling een ombudsman voor overheidspersoneel in te stellen. Deze ombudsman dient dan direct met justitie en eventueel parle ment dringende zaken te bespre ken zodat de ambtenaar niet aan zijn lot wordt overgelaten en tus sen twee vuren terecht komt. Het is te verwachten dat zich in de toekomst meer van zulke 'mi lieu-onvriendelijke' problemen zullen voordoen. Het is duidelijk dat er in Den Haag over deze pro blemen dient te worden nagedacht en dat er wellicht nieuwe richtlij nen voor de ambtenaar gemaakt moeten worden. Dr. D.O.E. Gebhardt, Anna van Burenlaan 1, Oegstgeest. LEIDEN - Een 50-jarige vrouw uit Leiden is gisteren in een schoenenzaak aan de Hooigracht door twee mannen van ongeveer 5600 gulden beroofd. Het betrof spaargeld dat was bestemd voor de aanschaf van een auto. De vrouw had gistermiddag bij een bank aan het Bevrijdingsplein on geveer 4500 gulden opgenomen, waarna zij naar de schoenenzaak aan de Hooigracht fietste. Vlak nadat zij daar was gearriveerd, kwam een man binnen die een kleinigheid kocht. Hij betaalde met groot geld en vroeg de verkoopster hem een briefje van vijfitg gulden terug te geven daar hij dat aan iemand cadeau wilde doen. De kassa bleek zo'n briefje niet te bevat ten, waarop de man het bij de vrouw probeerde. Dit volgens de politie om een blik in haar portemonnee te kunnen werpen. De man vertrok daarop, maar kwam even later terug om de weg te vragen. De verkoopster en de vrouw kwamen er niet uit en togen met de man naar buiten om een en ander beter te kunnen uitleggen. De vrouw had haar tas met daarin een enveloppe met de 4500 gulden en een porte monnee met zo'n 600 gulden binnen laten staan. Een tweede man arriveerde, die, terwijl de man en de vrouwen buiten stonden, even naar binnen liep en weer verdween. Op dat moment ook liet de eerste man weten de weg "wel aan taxi-chauffeur te vragen" en maakte zich uit de voeten. Toen de vrouw in de winkel terugkeerde, bleek haar tas ontdaan van de enveloppe en de portemonnee. De politie vermoedt dat het tweetal de vrouw vanaf de bank is gevolgd. LEIDEN - De firma Zirkzee (inte rieurverzorging) mag van de ge meente een derde bouwlaag zetten bovenop het huidige pand aan de Zeemanlaan. De extra verdieping is bedoeld voor de uitbreiding van het ac countantskantoor dat momenteel is gevestigd op de eerste verdie ping van het gebouw. Het accoun tantskantoor is thans krap behuisd en er is bovendien behoefte aan een kleine personeelsuitbreiding. In 1970 is al een vergunning afge geven voor een gebouw bestaande uit drie bouwlagen. Daarvan zijn, om financiële redenen, maar twee bouwlagen gerealiseerd. De ver leende vergunning is thans niet meer geldig zodat de gemeente raad een nieuw besluit moet ne men. Tegen de beoogde uitbrei ding zijn echter bezwaren van de kant van de buurtbewoners naar voren gebracht. Zij vinden het bouwplan voor hun buurt, waar van veel panden op de gemeentelij ke monumentenlijst zijn geplaatst, onaanvaardbaar. De omwonenden vrezen bovendien voor een grotere aantasting van hun privacy en voor een toename van de verkeersover last. De raadscommissie voor ruimte lijke ordening sprak gisteravond uit door de uitbreiding geen sprake zal zijn van een onaanvaardbare si tuatie. Wethouder Peters zei te me nen dat het bedrijfspand er na de uitbreiding zelfs beter zal uitzien dan in de huidige situatie. Boven dien is de gemeente voorstander van een vermenging van wonen en bedrijvigheid in woonbuurten. Volgens de wethouder is in de Zee manlaan geen sprake van hinderlij ke bedrijvigheid. De raadscommis sie kon zich daarom wel verenigen met de bouw van de extra kantoor- LEIDEN - 't Is eigenlijk allemaal heel eenvoudig begonnen. *t Had ook meer van een gezellig onder onsje. En als Joop Visser er in 1964 op de Stationsweg niet over was begonnen tegen Gijs Langezaal, dan had dit jaar niet het zilveren jubileumfeest gevierd kunnen worden. door Henk van der Post 'Joh, zullen we nog eens een Lei dato organiseren', zo ongeveer moet het zijn gegaan. Inmiddels is het de 25ste beurs die, sinds 1969, in de Groenoordhal wordt gehou den. De bezoekers zullen er niet al te veel van merken en de organisa toren hebben er niet al te veel op hef over gemaakt, want per slot van rekening is het volgens Jan van Zijp geen feestvierende vereni ging die cadeautjes uitdeelt aan le den: "De standhouders krijgen een presentje en voorts zal er tijdens de openingsplechtigheid enige aan dacht aan worden besteed. Daar blijft het bij". De mannen die zich in het verle den met de huishoudbeurs hebben bezighouden, beschikken over be kende namen. Het gros heeft zijn boterham verdiend in de commer cie: Jan Wolfslag, Willem Ziege- laar, Gijs Langezaal, Toon Sanders, Lou van Berge Henegouwen, Piet Versteeg en Gé Hogenk, zowel ju nior als senior. "En nog een hele boel anderen", voegt Van Zijp er snel aan toe al is het maar om aan te geven dat dat handje vol mensen natuurlijk niet in staat geweest is de organisatie van al die 25 beur zen rond te breien. De eerste huishoudbeurs werd gehouden in 1952 in de Stadsge hoorzaal. Onder een aantal winke liers bestond de behoefte iets meer te doen dan "alleen maar de winkel open en dicht te gooien". Het was een aantal actieve mensen dat flink reclame wenste te maken voor ne ringdoenden in Leiden en omge ving alsmede voor de Sleutelstad zelf. Drie keer achtereen werd de Leidato in de jaren vijftig gehou den. Christelijk Jan van Zijp herinnert zich uit de verhalen over de Leidato uit die ja ren dat de beurs nogal gevoelig lag in de plaatselijke politiek. "De beurs werd ook op zondag gehou den en dat vond de toenmalige christelijke wethouder niet wense lijk in verband met de zondagheili ging. Het verschijnsel is mede daardoor en tijdelijk dood gestor- Het heeft tot 1964 geduurd alsvo- rens wederom een Leidato in Lei den werd gehouden. Van Zijp zelf is er in 1965 bijgekomen. Samen met Jan van der Klugt en mevrouw H.P. de Jong-Erkelens vormt hij het driemanschap dat de touwtjes in handen heeft. "De mensen van het Leidatocomité zijn hoofdelijk aansprakelijk. Dat betekent dat als er financieel iets mis gaat, zij voor de tekorten moeten opdraaien". Maar Van Zijp geeft rap toe dat de huishoudbeurs geen verlies draait. Integendeel. Een aantal goede doe len, waaronder de verkiezing van beste sportman, -vrouw of - vereni ging van Leiden, wordt met de op brengst gesteund. Verder is de beurs natuurlijk een kwestie van goed koopmanschap. Het komt weieens voor dat de drie leden van het comité iets moeten voorfinanciëren, maar er bij in schieten is er niet bij. Grofweg komt er dik drie miijoen gulden binnen, tenminste gebaseerd op een aantal van 60.000 tot 65.000 be zoekers die ieder zo'n vijf zes gul den entree betalen. Nee, met de fi nanciën zit het wel snor: "We heb ben nooit een cent subsidie van de gemeente nodig gehad. Ik schat dat de gemeente al die jaren meer dan een miljoen gulden aan huur heeft gebeurd van het Leidatoco mité dat met uitzondering van de wekelijks terugkerende veemarkt de belangrijkste huurder is van de Groenoordhal". De Leidato is een regionale beurs. Van Zijp schat dat de bezoe kers komen uit het gebied tussen Waddinxveen en Hillegom. "De huishoudbeurs beklemtoont ei genlijk de streekfunctie van Lei den. Het gros van de standhouders komt ook uit dat gebied, alhoewel ze voorts uit alle uithoeken van het land komen. De Leidato is van goe de kwaliteit en ik mag wel zeggen dat we kunnen wedijveren met de Damesbeurs in de Houtrusthallen in Den Haag die altijd vlak na de onze beurs wordt gehouden", licht Van Zijp toe. Reclame Dat de Leidse activiteit gunstig afsteekt tegen de Haagse vindt vol gens de Leidenaar zijn oorzaak in de vele activiteiten die op beursda- gen worden ontplooid. "Het is niet alleen een passief gebeuren. Mode shows, hobbytentoonstelling, mis sverkiezingen", noemt hij een paar van de activiteiten op. En dat trekt publiek. Toch zit er niet veel rek in het bezoekersaantal. Dat schom melt al een aantal jaren tussen de 60.000 en 65.000. Van Zijp gelooft niet dat dat aantal flink zal groeien. Dat houdt toch verband met het re gionale karakter van de activiteit: Joop Visser en Jan van Zijp op "We zijn blij als ook dit keer weer een aantal van 65.000 de kassa's passeert". Publiciteit is voor de Leidato be langrijk. En dat gaat het niet alleen om verhalen in dagbladen. "We hoeven de mensen na 25 jaar na tuurlijk niet meer uit te leggen wat de Leidato is. Er wordt nog wei eens gevraagd wat het woord bete kent, maar iedereen weet wat er te koop is. In Leiden en omgeving worden zo'n 210 borden geplaatst, balustrade in de Groenoordhal. Va opbouw van de huishoudbeurs meewt waarvan tien grote, waarop de beurs wordt aangekondigd. Alleen in Leiderdorp en Voorschoten mag dat niet. Die staan dat geloof ik niet toe vanwege de middenstand daar. Die reclame voor de beurs zou de winkeliers mogelijk schade bezor gen of zoiets. Voorts is en een bud get van 40.000 gulden voor adver tenties". En Leidato betekent ove rigens Leidse detailhandel- en am bachtententoonstelling. Vanmiddag is de Leidato open- i Zijp is lid van het Leidatocomité, rkt (foto Holvast) gegaan. Vanavond heeft de officië le opening plaats. Na een kwart eeuw Leidato weten de organisato ren ook wel welk weer het meeste aantal bezoekers op de been brengt: "Doordeweeks een beetje vriendelijk, niet al te warm. Zon dag moet het een beetje druiliger zijn". En dat betekent dan weer lange rijen wachtende mensen voor de kassa's van de Groenoord hal die een kijkje willen nemen in de 120 stands die in grootte varië ren van 6 tot 350 vierkante meter.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3