K&O: gevarieerd muziekaanbod Residentie-Orkest met vijf Leidse concerten 'Zoeken naar werk dat weinig aan bod komt' THEATERKRANT '86/'87 BIJLAGE LEIDSCH ALPHENS DAGBLAD ■Mi Directeur Tjitte Weber: "Het is een feit dat K&O veel goodwill heeft en dat mu sici hier graag komen. Dat heeft veel te maken met de wijze waarop zij hier op gevangen worden. Ze kunnen hier stu deren zoveel ze willen, de Kapelzaal staat steeds ter beschikking. Zoiets is vooral mogelijk dank zij de inzet van alle medewerkers hier, die er niet tegen op zien ook buiten de gangbare uren mee te helpen. Een flexibele organisatie is in een bedrijf als het onze noodzaak". De Kapelzaal kan het hart van de K&O muziek-activiteiten genoemd worden. Alle concerten met uitzondering van de koffieconcerten in de Foyer en de or kestconcerten in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal worden hier gegeven. Ook dit jaar moeten tot de grote series gerekend worden: de meesterserie met 7 orkestconcerten, de internationale pia nistenserie met 11 recitals, de vrijdag avond-kamermuziekserie met 8 concer ten en een zestal koffieconcerten. Daar naast laat het programma een veelheid aan speciale korte series zien. Meesterserie De meesterserie omvat twee concer ten door het Rotterdams Philharmo nisch Orkest o.l.v. James Conlon. twee concerten door het Residentie-Orkest o.l.v. Ferdinand Leitner en Othmar Ma- ga, twee concerten door het Nederlands Philharmonisch Orkest o.l.v. Istvèn Par- kanyi en Ken-Ichiro Kobayashi, en één optreden door het Europees orkest Per Musica o.l.v. Julian Reynolds. Dit laatste orkest is een internationaal ensemble van jonge talenten, dat opgericht werd door leden en ex-leden van het Jeugdor kest van de Europese Gemeenschap. Concertmeester is de Leidenaar Johan nes Leertouwer. Zij spelen twee werken van Mendelssohn: de Ouverture de He- briden en de Vierde symfonie (de 'Ita liaanse'), en begeleiden twee concerten van Mozart, het Pianoconcert K.V. 491 in c kl.t. met Jenny Zacharieva als soliste en het Vioolconcert K.V. 218 met Vera Beths als soliste. Het openingsconcert door het Rotter dams Philharmonisch Orkest brengt Steven Mayer op het podium met het Derde pianoconcert van Beethoven. De suite uit 'Der Rosenkavalier' van Ri chard Strauss en het Adagio uit de Tien de en een onvoltooid gebleven symfonie van Gustav Mahler completeert dit pro gramma. Strauss is nog tweemaal verte genwoordigd in andere programma's met de Sinfonia Domestica uit 1913 en de Suite Der Bürger als Edelmann. Andere solisten zijn de alt Jard van Nes die Elgar's Sea Pictures zal vertol ken, de Engelse pianiste Rhondda Gil lespie in de Hongaarse Fantasie van Liszt, Joshua Bell in het Vioolconcert K.V. 216 van Mozart en in hetzelfde pro gramma Aurora Natola in het Tweede celloconcert van de Argentijn Alberto Ginastera, een componist die Zuidame- rikaanse folkloristische elementen in zijn muziek verwerkt en ten slotte Em my Verhey in een uitvoering van het Vioolconcert van Tsjaikowski. Het programma van het Nederlands Philharmonisch Orkest op 17 december draagt het karakter van een kerstcon cert: naast het zogenaamde kerstconcert van Corelli wordt de cantate 51 'Jauch- zet Gott' van Bach uitgevoerd met me dewerking van de sopraan Nancy Ar- genta. Aan het Concert voor viool, hobo en orkest van Bach, en het Concert voor viool, cello en orkest van Vivaldi werken mee de violiste Jeanne Dullaert, de cel list Herre Jan Stegenga, de hoboïst Hans Meyer, en Istvan Parkanyi die daartoe het dirigeerstokje verwisselt voor de strijkstok. Naast de al genoemde orkestwerken «taan nog als meer of minder opvallende werken op het programma de Sinfonia voor 2 orkesten van Joh. Chr. Bach, de zeer welluidende Variaties op een thema van Thomas Tallis van de Engelse com ponist Vaughan Williams, de Achtste symfonie van Dvorak en Drie Palestrina voorspelen van de laat-romantische componist Hans Pfitzner. De Franse muziek is zwaar ondervertegenwoor digd: Debussy komt als enige aan bod seizoen by wyze van experiment begon nen en zeer succesvol gebleken. Bijna el ke donderdag kan men tussen 12.45 en 13.30 uur terecht in de Kapelzaal, waar men zijn eigen broodje kan eten onder het genot van zeer uiteenlopende pro gramma's; deze worden verzorgd door eindexamen-kandidaten van het Rotter damse Conservatorium. Een jazzcyclus in samenwerking van het Rotterdams Corservatorium brengt een big band o.l.v. Ab Schaap, een jazz- rock ensemble o.l.v. Henk Sprenger en een gitaristen-ensemble o.l.v. Klaus Fen- ter op het podium. Ook kan men in schrijven voor een cyclus van zeven jazz concerten in De Doelen in Rotterdam. De samenwerking met het Bachkoor Holland zal ook het volgend jaar worden voortgezet. K&O-inschrijvers kunnen uitvoeringen van Hohe Messe, Weih- nachtsoratorium en Matthaus Passion met reductie bezoeken. Buiten Leiden kan via K&O een keuze gemaakt wor den uit twee abonnementenseries van de Nederlandse Operastichting, met Jevgeni Onjegin van Tsjaikowski, Der Rosenkavalier van Richard Strauss en Puccini's Madame Butterfly, of Der Kreidenkreis van Zemlinsky, Lear van A. Reimann en Doktor Faustus van Bu- In samenwerking met de Stichting Oude Muziek en Theater wordt een serie van 10 concerten gegeven door ensem bles die gespecialiseerd zijn in de uitvoe ring van oude muziek, in de Taffeh-zaal van het Rijksmuseum voor Oudheden. Regio In de concertserie in het Groene kerk je in Oegstgeest is een kleine verande ring gekomen: in de maanden oktober, november, januari en februari'worden de concerten zoals voorheen 's middags gegeven, in september, maart, april en mei 's avonds. Veel nieuwe namen staan op het programma: Esther Lamandier zingt spinneliederen en troubadourslie deren uit de 13e eeuw waarbij zij zichzelf begeleidt'op luit, mini-harp, portatief of lier. Naast het Sharonkwartet, het Trio Bergonzi, het Neues Glinka kwartet en het Academia Blaaskwintet uit Praag treden op het harp-fluitduo Saar Strumphler en Henk Vos, de violiste Ma rieke Blankestein met begeleiding van Bernd Brakman en de Amsterdamse Bachsolisten, een ensemble bestaande uit leden van het Concertgebouworkest. Het traditionele kerstconcert wordt op 14 december gegeven in de Willibrord- kerk door het koor van The Academy of the Begijnhof o.l.v. Roderick Shaw, m.m.v. een trompet-ensemble. Uitge voerd worden renaissancemuziek en Christmas Carols. In kasteel Oud-Poelgeest worden kof fieconcerten gegeven door amateurs en semi-professionele musici afkomstig uit Oegstgeest. In Katwijk zijn zes concerten in de Dorpskerk geprogrammeerd. Behalve het zo langzamerhand traditionele con cert door docenten van de muziek school, die dit jaar 10 jaar bestaat en een cello-recital door Lucia Swarts, ook do cente aan dezelfde school, brengt de Vlaamse volksmuziekgroep 't Kliekske een programma van oude en nieuwe lie deren en dansen; het Brabants Kameror kest geeft een Paasconcert met 'De ze ven laatste woorden van Jezus Christus aan het kruis' van Josef Jaydn en het schoolorkest van de muziekschool en de Chr. Oratoriumvereniging Excelsior ver zorgen het slotconcert. Daarnaast is in Tripodia de groep Conjunto Yaravi te horen met een programma van traditio nele muziek uit de Andes, en de muziek/ dansgroep Pandora o.l.v. Peter v.d. Lin den brengt dansen uit de Hades, een vorm van totaaltheater geïnspireerd op Griekse mythen en sagen en een concert door de groep Flairck. Vermeldens waard is de cursus muziekinstrumenten bouwen met kinderen, bestemd voor de leeftijd van 6-12 jaar, te geven door leden van 't Kliekske. In Leiderdorp worden twee concerten gegeven in de Dorpskerk, door resp. de organist Wim v.d. Reijden en het Leider dorps Kamerkoor. Nog geen beslissing voortzetting serie Het Residentie-Orkest geeft in het komende seizoen een serie van vijf concecten in Leiden. De traditionele Familie-concerten zijn geschrapt en daarmee verdwijnt de mogelijkheid om de jeugd kennis te laten maken met het fenomeen van het grote symfonie-orkest. Wat in Leiden ove rigens onder de naam Familie-con- wcerten uitgevoerd werd, was een keuze uit de serie Promenade-con certen in Den Haag, waar geen ech te jeugdconcerten werden en wor den gegeven. De programma's wa ren dus ook niet speciaal samenge steld met een jeugdig publiek voor ogen, en dat verklaart waarom de keuze van de werken niet altijd even gelukkig was voor het beoog de publiek. Het blijft jammer dat deze serie moest verdwijnen, iets dat meer met financiële dan met in houdelijke perikelen te maken heeft. 2 t- Of het RO na het voltooien van de kiieuwe Muziekzaal in Den Haag, in sep tember 1987, zal voortgaan Leiden te be dienen met een eigen serie concerten is nog de vraag. Van de kant van het RO wordt gezegd dat hierover nog geen en kele beslissing is genomen, maar het lijkt voor de hand te liggen dat men lie ver in zijn eigen gebouw met een (naar men hopen mag) ideale akoestiek zal willen spelen, dan de reis naar Leiden te maken. In elk geval lijkt Leiden de ko mende seizoenen nog verzekerd van een optreden door het Residentie Orkest, i De serie wordt op 15 november merk waardigerwijze niet geopend door het -RO dat verplichtingen elders heeft, maar kioor het Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Hartmut Haenchen. Op het programma staat het concert voor orkest van Bartok, dat vorig jaar ook al in Lei den te horen was. Bartok schreef dit werk in 1943. Het is één van de meest toegankelijke werken van Bartok, die er zijn meesterschap in het mengen van klankkleuren en klankeffecten in toont en van de Finale een onmiskenbaar Hongaars en opzwepend slotstuk maakt. Peter Rösl is in dit concert de solist in het Eerste pianoconcert van Brahms. Het tweede concert op 15 januari is ontleend aan de Haagse Promenade-se rie en draagt een klassiek maar luchtig karakter. Van Michael Haydn, broer van Josef en zeer bevriend met de 20 jaar jongere Mozart, klinkt de toneelmuziek bij Voltaire's Zaïre, een werk waarin de in die tijd zo geliefde Turkse (of wat men daarvoor hield) muziek een belangrijke rol speelt met veel slagwerk. Van Leo pold Mozart, vader van Wolfgang, wordt de Sinfonia 'Die Bauemhochzeit' uitge voerd; het boerse karakter wordt onder streept dóór de imitatie van volksmu- ziek-instrumenten als doedelzak en hak kebord. Het Fluitconcert in D Van Franz Anton Hoffmeister wordt gespeeld door Sjaak Zoon, eerste fluitist'van het RO naast Koos Verheul. Hoffmeister leefde ten tijde van Haydn, Mozart en Beethoven in Wenen, waar hij behalve dirigent en componist ook uitgever was. Strijkkwartetten van Haydn en werken van Beethoven wer den bij hem gedrukt. De dirigent van dit concert is György Lehel. Ook het derde concert op 20 februari is van huis uit een Promenade-concert en staat o.l.v. Heinz Wallberg. Van de in Amerika levende Russische componist Schechedrin wordt het Merry Ditties Concerto uitgevoerd; merry ditties bete kent zoveel als 'luchtige wijsjes'. Cho- pins Tweede pianoconcert wordt ge speeld door de jonge Zweedse pianist Roland Pontinen, Moessorgski's Schil derijententoonstelling completeert dit programma. Op 16 mei voert het RO o.l.v. Alain Lombard een programma uit met Beet- hovens Vierde symfonie, en Bartoks Muziek voor snaarinstrumenten, slag werk en celesta uit 1936, geschreven voor het Basler Kammerorchester dat onder leiding stond van Paul Sacher. Dit meesterwerk verenigt een aantal voor Bartok zeer kenmerkende elerpenten: de vorm van een klassiek componist als Beethoven, de klankwereld van een im pressionist als Debussy, en de felle rit miek zoals Stravinsky's muziek die kent. Godfried Hoogeveen zal de solist zijn in het Cello-concert in D van Haydn. De serie wordt op 13 juni besloten met een optreden van Christian Zacharias in het Vijfde pianoconcert van Beethoven. Onder leiding van Michel Plasson wor den voorts de ouverture Freischütz van Carl Maria von Weber en de Symfonie in Bes van Chausson uitgevoerd. Chausson was uit de school van César Franck af komstig en is vooral bekend als compo nist van het Poème voor viool en orkest. Hij schreef instrumentale werken en lie deren, en wordt met Fauré beschouwd als een schakel tussen de Franse laat romantiek en het impressionisme van Debussy. Abonnementhouders kunnen voorts een gratis keuze doen uit de serie met muziek uit onze tijd, die gegeven wordt in de Arnold Schönbergzaal in het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag. Het komende seizoen zal het Resi dentie-Orkest evenals in vorige ja ren een eigen serie van vijf concer ten in de Stadsgehoorzaal in Leiden verzorgen. Het is het eerste seizoen dat onder de verantwoordelijkheid van de nieuwe artistiek directeur, drs. Jan Taat, opvolger van Piet Veenstra, die vorig jaar met VUT ging, tot stand is gekomen. Jan Taat, geboren in 1948 in Den Haag, studeerde muziekwetenschappen in Utrecht. Hij was als recensent verbon den aan het Utrechts Nieuwsblad en werkte o.m. als adjunct-hoofd van de muziekafdeling van de AVRO. Welk beleid denkt hij te voeren en in hoeverre zal dat afwijken van wat Piet Veenstra in de afgelopen 16 jaar voor ogen heeft gestaan? Jan Taat: "Het artistieke beleid richt zich op twee hoofdpunten: de keuze van dirigenten en de samenstelling van de programma's. Ten aanzien van de diri genten zal ik een meer stabiliserend be leid voeren. De afgelopen jaren heeft naast chef-dirigent Hans Vonk een grote verscheidenheid aan gastdirigenten voor het RO gestaan. In de toekomst zul len Hans Vonk en Alain Lombard als vaste dirigent meer dan de helft van de concerten voor hun rekening nemen. Het is de bedoeling dat alle dirigenten in zo veel mogelijk series optreden. Voor wat de programmering betreft ik zoek naar werken die de moeite waard zijn maar om welke reden dan ook wei nig of niet aan bod zijn gekomen. Dat kunnen minder gespeelde werken van bekende componisten zijn, maar ook componisten die min of meer in het ver geetboek zijn geraakt maar toch uitste kende muziek hebben geschreven. Deze minder bekende werken worden zoveel mogelijk in de samenhang van wèl be kende werken gezet, waar ze door struc tuur, stijlperiode naar onZe mening iets mee te maken hebben. In dat opzicht zet ik het beleid van Piet Veenstra voort, met dit verschil dat ik dat niet beperk tot de eigentijdse mu ziek maar ook in andere eeuwen tracht te vinden. Zo zal in het komende seizoen véél aandacht besteed worden aan Josef Haydn, een ondergewaardeerd compo nist waarvan altijd weer dëzelfde symfo nieën uitgevoerd worden, terwijl in zijn ontzagwekkend omvangrijke oeuvre zo veel andere ook niet symfonische werken zeer de moeite waard zijn. 'Voor het volgende seizoen staan de Wie het omvangrijke jaaroverzicht voor het seizoen 1986-1987 van K&O bestudeert moet tot de conclusie komen dat het ook dit jaar weer gelukt is om op muziekgebied een redelijk aantrekkelijk en gevarieerd programma samen te stellen. Veel verrassingen zijn er overigens niet in het concertaanbod; men zou kunnen spreken van een stabilisatie wat opzet en inhoud betreft. Uit het steeds terugkeren van veelal dezelfde namen blijkt dat veel kunstenaars Leiden door de jaren heen trouw blijven. door Mies Alberda met zijn driedelige orkestwerk Iberia, een evocatie van Spanje. Kamermuziek Een veelheid van grotere en kleinere series kamermuziek in allerlei soorten en combinaties, uitgevoerd door beken de musici of jonge talenten, biedt elck wat wils. De internationale pianistenserie brengt bekende namen als Steven Mayer en Jenny Zacharieva, die beiden in het komende jaar een meestercursus aan het Rotterdams Conservatorium zul len geven, Herman Uhlhorn, Alwin Bar en Toos Onderdenwijngaard. Aan het begin van een wellicht veelbelovende carrière staan de Israëlische pianist Uriel Tsachor en de Duitser Rolf Plagge, resp. eerste en tweede prijswinnaar van het Bösendorfer Concours 1986. Tevens maken Fred Snoeck (Zwitserland), Udo Falkner (Duitsland), Martha Noguera (Argentinië) en Achille Vernède (Neder land) deel uit van deze.serie. In de koffieconcerten treden behalve de al genoemde pianisten Steven Mayer en Jenny Zacharieva op de cellist Ma- rius May begeleid door Imogen Cooper, het duo Vera Beths-Stanley Hoogland, het duo Herre Jan Stegenga-Herman Uhlhorn, en de cellist Valter Despalj. De serie vrijdagavond-kamermuziek brengt naast al vermelde recitals door de prijswinnaars van het Bösendorfer Con cours 1986 vertrouwde namen als Kaoru Kakudo, viool, de fluitist Koos Verheul begeleid door Jan van der Meer, de vio liste Rosaline Piveteau met Jaap Diele- man aan de piano. Uit Polen komt het duo Aureli Blaszczok viool en Marja Szwajgez Kulakawska piano. Het Am sterdams Gitaartrio behoeft na het beha len van een Edison nauwelijks aanbeve ling. Nog niet in het jaaroverzicht van K&O vermeld is een pianoserie door Ronald Brautigam; op 9 februari geeft hij een Schubert-avond, op 9 maart speelt hij werken van Beethoven en Schumann, en op 8 april is het programma gewijd aan Russische componisten. In de woensdagavondserie vindt men veel in Leiden bekende rpusici terug: Henk Briër piano, Henriy Ravenstein viool, Hans Stoop klarinet, Esther van Stralen altviool, het Vocaal Ensemble Muziekschool Leiden en het Nederlands Madrigaalkoor. De gitaristenserie brengt o.a. musici als Erik Otte Juun Voorhoeve en Bert Maas op het podium. In de cello-serie zal een ongetwijfeld bijzonder concert gegeven worden door het Amicelli-kwartet, dat uit vier cellis ten bestaat. Van de overige series moeten worden genoemd het romantisch pianotrio door Herman Uhlhorn - Rosaline Pive teau - Herre Jan Stegenga, Liszt en zijn Hongaarse en Russische collega's door Toos Onderdenwijngaard, een Chopin- cyclus door Alwin Bar, een Brahmscy- clus door Lanny Kho (piano), Irene den Herder (viool) en Andy Lim (cello), en een Beethovencyclus waarin alle viool sonates van deze componist integraal worden uitgevoerd door Johannes Leer touwer en Julian Reynolds. Belangwekkend is de Lisztcyclus waarin de violist Robert Szreder en de Belgische pianist en Liszt-specialist Aquiles Delle Vigne werken voor vtool en piano van deze componist zullen uit voeren. Een wat instructief karakter heeft de cyclus Fortepiano en de moderne vleu gel vergelijkenderwijs door Fania Cha- piro, die beide instrumenten zal bespe len en de verschillen in speelwijze, tech niek, dynamiek en frasering zal toelich ten. Lunchconcerten Nieuw zijn de lunchconcerten, vorig Jan Taat, artistiek directeur R.O. in Leiden te horen zal zijn, of een pro gramma met symfonieën van Rossini en Cherubini gecombineerd met het Dub belconcert voor viool en cello van Brahms en de Symfonische metamorfo sen over thema's van Carl Maria von We ber van Hindemith. Deels komen deze combinaties langs intellectuele weg tot stand, deels zijn zij meer associatief. Je zou kunnen zeggen dat ik in de programmering streef naar een combinatie van een feest der her kenning en een schok der ontdekking". Jan Taat, ar tistiek direc teur Resident- Orkest. (foto pr> symfonieën no. 43 en no. 88, het piano concert in D, de Symfonie Concertante voor vier blazers en een blaasoctet op het programma. Overigens streef ik er naar het repertoire zo evenwichtig mo gelijk te spreiden, zowel in geografisch opzicht als wat betreft de historische pe rioden. Voorbeelden van combinaties van bekend met minder bekend zijn bij voorbeeld de Ouverture Freischütz van Von Weber en het Vijfde pianoconcert van Beethoven met de Symfonie in Bes van Chausson, een programma dat ook

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 35