Markt Voorschoten bij uitstek ontmoetingsplaats Verbouwing rond van gemeentehuis 'Het is hier een echte kwektoestand' Warmonds 'beleid' vastgesteld Alarm moet beter werken Vier speciale feestmarkten Dansavond: feest der herkenning Meeste groen overleeft winter niet PAGINA 2 REGIO LEIDEN VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1986 Agenda VOORSCHOTEN - Wat kenmerkt de nu 25-jarige Voorschotense weekmarkt? Dat het, veel meer dan op andere markten, een ont moetingsplaats ik Echte Voorschotenaren slaan geen vrijdag over. Ze zien mekaar weer en praten bij. In gesprekken met be trokken komt die ontmoe tingsfunctie steeds als eer ste naar voren. Of, zoals Jo ke van der Meij, markt koopvrouw van het eerste uur en lid van de Commis sie Weekmarkt, het uit drukt: "Het is hier een echte kwektoestand. Voorscho ten is gewoon een apart dorp wat dat betreft. Bezoe kers die een uur staan te kletsen, dat is hier heel ge woon". Een sfeervoller entourage dan de lommerrijke Voorstraat (nostalgi sche geveltjes, eeuwenoude linde bomen) is dan ook moeilijk denk baar. De markt is vanaf het aller eerste begin daar gevestigd en is er in die kwart eeuw nooit meer weg geweest. Al gaan er wel eens stem- WARMOND - "Ik kan werken met dit programma", zei burgemeester Hendrickx-Vlaar van Warmond, gisteravond in de raadsvergade ring, over het collegeprogramma. Een wat late - openbare - reactie van de eerste burger. Het zomerre ces en het feit dat de gemeenteraad van Warmond 'maar' twee keer per drie maanden vergadert, is hier de bet aan. De Warmondse politici hadden behoefte aan een reactie van de burgemeester op het collegepro gramma. Hoe ze er zelf over den ken, is duidelijk. Ze hebben het immers zelf gemaakt. Ook de op positie, de WD, heeft het pro gramma ondertekend, zij het met een voetnoot. Zoals bekend kon den alle partijen overeenstemming bereiken over alle proramma-on- derdelen, behalve over de verkoop- regulerende bepalingen. Deze ver plichten Warmonders in het geval van verkoop van hun huis, eerst te bekijken of zy het aan dorpsgeno ten kwyt kunnen. Volgens de libe ralen druist dat regelrecht in tegen alles wat met liberalisme heeft te maken. Ze vonden dit meningsver schil echter te futiel om het hele collegeprogramma af te wijzen. Woordvoerders van WD, Progres sief Warmond en het CDA zeiden elkaar gisteravond nog eens hoe fijn ze het vinden dat ze <$it keer allemaal het programma hebben ondertekend. "Dat was vorige keer niet zo", memoreerde CDA'er me vrouw Den Ouden het uitblijven vier jaar geleden van een WD- handtekening. Burgemeester Hendrickx-Vlaar bladerde het programma in zeer hoog tempo door en plaatste hier en daar een kanttekeningetje. Zij heeft maar met één ding echte pro blemen. De eerste burger vindt het onjuist dat in Warmond de raads commissies, die B en W adviseren, voor meer dan de helft uit burger leden bestaan. "Ik verzet me daar tegen omdat burgers in tegenstel ling tot raadsleden niet-gekozen bestuurders zijn en zij nu in de be sluitvorming van die commissies wei-gekozenen sturen''. Progres sieve Warmonders Slingerland en Duynhoven probeerden hierover een discussie aan te gaan maar de burgemeester stelde vast dat "mijn mening niet verandert en die van de fracties is vastgelegd in het col legeprogramma", een stuk waar aan zij zich wenst te houden. VOORSCHOTEN - Tienduizend gulden wordt er uitgetrokken om de alarminstallaties op Voorscho tense basisscholen te verbeteren. Dat besloot de raadscommissie openbare werken gisteravond. Aanpassingen zijn noodzakelijk omdat de huidige installaties maar al te vaak 'loos alarm' geven. Ze gaan te pas en te onpars af op mo menten dat er geen inbreker te be kennen is. Tot groot ongenoegen van politie en brandweer, die ho pen straks effectiever dan voor heen te kunnen werken. Ideaal wordt het echter nooit, zo werd gisteravond in de commissie benadrukt. De techniek zal in dit opzicht ook in de toekomst wel blijven falen. B loemenkoopvrouw Joke van der Meij: 'Voorschotenaren een apart Slag'. (foto Wim Dijkman) men op om de kramen voortaan op het MOC-terrein neer te zetten. Jo ke van der Meij moet er niet aan denken dat zoiets ooit gèbeurt. "Je krijgt toch nooit meer zo'n plekje! Bovendien, verplaatsen is altijd achteruitgang op een markt". Waarmee de bloemenkoopvrouw bij een teer punt belandt. Welis waar is de geschiedenis van 25 jaar markt in Voorschoten er één met vele hoogtepunten, maar de plotse linge verplaatsing van een aantal kramen, alweer een paar jaar gele den, wordt als een zwarte bladzijde beschouwd. Waarom het nodig was? Er waaide na twintig jaar marktmeesterschap van Lekker- kerker een nieuwe wind en die oor deelde dat er orde moest heersen. Zo moesten de kant-en-klaar kra men (die van de notenboer bijvoor beeld) keurig bij elkaar aan het eind van de markt gaan staan. Nu nog klinkt Joke van der Meij verontwaardigd als het onderwerp ter sprake komt. "Kijk, je moet als marktkoopman altijd op hetzelfde plekkie staan. De klant kijkt ge woon niet verder. Hij verwacht je op die plek en nergens anders. Toen Lekkerkerker weg was is er teveel geschuffeld. Uiteindelijk is de zaak opgelost, maar je moet niet vragen hoe". Nog zo'n dieptepunt was de strijd die losbrandde toen de ge meente de marktkooplieden som meerde hun auto's achter de kra men weg te halen. Tot aan de Raad van State toe pleitten de kooplie den voor hun zaak. Het was on doenlijk om de auto's op het par keerterrein te laten staan en de goederen per handkar naar de Voorstraat té vervoeren, heette het. Na maandenlang tobben werd er uiteindelijk een compromis be reikt: sommige kooplieden konden de auto behouden,, anderen beslo ten hun vehicel voortaan maar op de parkeerplaats te zetten. Waardoor sommigen een stukje beschutting moeten missen. Be schutting die volgens Joke van der Meij absoluut geen overbodige lu xe is. "Want wij hebben een hard leven, 's Zomers is het zalig om op de markt te staan, maar 's wintes valt het echt niet mee. En je staat dan wel onder bomen, maar erg veel maakt dat ook niet uit. Je moet gewoon voor je eigen be schutting zorgen". "Dat doen de meesten dan ook wel. Stnd je er vroeger als markt koopman een beetje armoedig bij, tegenwoordig hebben de meesten van ons wel verwarming in de kraam". Nog zo'n verschil tussen toen en nu: de Voorschotense markt is net ter geworden. "De marktkoopman is een echte middenstander gewor den. Het geschreeuw waarmee men vroeger trachtte klanten naar de kraam te lokken, dat hoor je niet meer. Vind ik ook helemaal niet erg. Ik geloof niet dat mensen het waarderen als je staat te krijsen". "En verder kun je rustig stellen dat de kwaliteit in al die jaren met sprongen vooruit is gegaan. Twin tig jaar geleden was die kwaliteit op de markt echt minder, nu is al les gewoon vers en goed". Apart publiek Terug naar het heden. Is het leuk werken in Voorschoten? Joke van der Meij, zelf jaren woonachtig in de 'parel aan de Vliet', betitelt de klanten in het dorp als "apart". "Ze kopén wel. Ik zal niet zeggen datje De Voorschotense markt: al 25 jaar hier goud verdient, maar ze zijn heel trouw aan hun markt. En wat hun karakters betreft... tja, hoe moet ik het zeggen. Je hebt ze of je hebt ze niet, begrijp je? Het is ge woon een heel ander soort dan in de grote stad. Maar het is moeilijk om een algemeen beeld te geven. Je hebt echte Voorschotenaren en de import, en die zijn weer heel an ders. En dan heb je de klanten die uit omliggende dorpen komen, want die markt trekt wel". De Voorschotense middenstand heeft dat klaarblijkelijk ook van meet af aan beseft, want toen de toenmalige burgemeester De Kool en zijn gemeenteraad de komst van de markt aanzwengelde viel er geen onvertogen woord. Het op merkelijke is echter dat die trek kersfunctie andersom blijkbaar niet geldt. Want werd de markt aanvankelijk in de middag- en avonduren, bij gebrek aan klandi zie werden de openingsuren ver schoven naar kantoortijden. Er was op vrijdagavond gewoon geen belangstelling voor de markt, ter wijl de winkels in Voorschoten dan juist hun koopavond houden. "VOORSCHOTEN - Oud-burgemeester De Kool heeft vanmorgen om negen uur het startsein gegeven voor een reeks festiviteiten rond de 25-jarige Voorschotense markt. Vandaag lieten schoolkin deren ballonnen op in en rond de Voorstraat, werden er loten uitgedeeld en liep een orkest rond. Volgende week vrijdag kunnen marktbezoekers meedoen aan een kruiwagenrace. Ook die dag zijn er loten en levende muziek. Op vrijdag 19 september komt er een rad van avontuür en op 26 september ten slotte wordt er een speciale avondmarkt gehouden tussen zeven en negen uur, gelar deerd met een optreden van showband St. Cecilia en squaredans- demonstraties. Goede Vrijdag De markt is op die vrijdag niet meer weg te denken uit Voorscho ten. Joke van der Meij kan zich dan ook niet herinneren dat 'ie ooit niet is doorgegaan. Het mocht regenen of stormen: de kramen stonden er. "Wel was het vroeger zo dat we op Goede Vrijdag later openmoesten. Pas na elven, als de kerk uit was. Ik zie het nog voor me: dan kwam Lekkerkerker de markt op, al roe pend: jongens, ga je gang maar". Ons-kent-ons, zo kan de sfeer on derling tussen de marktkooplieden worden betiteld. Onderling hou den ze er een soort ballotage-com missie op na. Heeft een nieuweling een 'los' plekje verovert, dan kijkt men wel degelijk of hij wel in het sfeertje past. Is dat niet het geval, dan krijgt de marktmeester de tip om de vreemde eend in de bijt geen vast standplaatsje te geven. Niet voor niets zijn er zo tien koop lieden op te sommen die hun eigen 25-jarig jubileum op de Voorscho tense markt kunnen vieren. Oud-burgemeester De Kool opent de reeks festiviteiten De Javaanse maskerdans, uiteraard een liefdesgeschiedenis, uitgevoerd door Clara Brakel. «foto Hoivasti OEGSTGEEST- De eenvoudig ste en vaak ook aangenaamste manieren om met een vreemde cultuur kennis te maken zijn de dans en de keuken, flflet dat laat ste zullen veel mensen wel be ginnen, al staat er in elk vakan tieland wel een "folklore"-avond op het programma met zang, dans en de lokale keuken. In het kader van de Culturele Manifestatie '86 in Oegstgeest bedachten de organisatoren ook iets dergelijks. Dans vormde gis teravond in het gemeente cen trum de hoofdschotel en het the ma "kennismaking" was zeker voor de pauze meer een "feest der herkenning". Herkenning omdat voor het veelal wat oudere publiek Java, de Molukken en Suriname toch niet voor hon derd procent vreemde culturen genoemd konden worden. De gamelan-instrumenten, ge leend van het Museum voor Vol kenkunde, begeleidde de Ja vaanse dansen van Clara Brakel en het duo Kuuring Kuuring. Statige, elegante, bijna hautaine theaterdansen werden over het voetlicht gebracht. Eigenlijk te veel danskunst om "volks" ge noemd te kunnen worden, maar prachtig uitgevoerd. Eenvoudiger en vrolijker was de zakdoekendans van de Mo lukken, die werd uitgevoerd door de groep Bunga Tjengeh. Bij het zien van die gracieus be wegende handen, want die moe ten elke emotie uitdrukken, kreeg je even de neiging mee te gaan doen. En dat zal wel de be doeling zijn, want het is een wel- komstdans voor grote feesten. Van dansen kwam bij de Suri naamse groep Folklore Exotica niet veel terecht. Wel gaf de leid ster mevrouw Soerel een heerlijk stukje kostuumgeschiedenis weg. Iedereen weet nu hoe de ko to (die enorme jurk) is ontstaan en in elkaar zit. Bovendien weet bezoeker nu dat elke stofdessin een heel verhaal vertelt en dat de manier van hoofddoek vouwen net zo effectief kan elke zijn als een tamtam. Helaas, dit alles nam zoveel tijd in beslag dat er weinig vrolijke dansen en klan ken overbleven, zodat het echte volksdanssteertje mei Kon ont staan. De American Square Dance Group van Christa van Buuren zorgde even voor dat plezierige ongedwongen sfeertje van "dansen voor je lol, en geen dra matische, diepzinnige of beleren de verhalen." Maar met dat "ook zelf de voetjes van de vloer-ge- voelwas het al weer over bij de dansen van Hawaii, uitgevoerd door Youa B. Chock. Zij werkte opvallend met het hele lichaam, maar ook hier waren het toch de handen die het verhaal moesten vertellen. Zij liet niet alleen dan sen zien maar liet het publiek ook al dansend kennismaken met de Hawaiiaanse muziekin strumenten. Maar met de dans in alle waar digheid werd de avond besloten door de Indiase danseres Seta Chandran. Een prachtige danse res, die naast een perfecte dans- techniek ook een vreugde en le vensblijheid uitstraalde die je tot het laatste bleef boeien. Zij was de enige waarvan het optreden eigenlijk te kort was. WARMOND - Na ampel béraad heeft de gemeenteraad van War mond gisteravond besloten om het gemeentehuis voor een half mil joen gulden te verbouwen. "Har- stikke blij ben ik hierom", reageer de burgemeester Hendrickx-Vlaar, die met grote graagte haar voorzit tershamer op het tafelblad liet neerdalen. Tijdens de vorige raadsvergade ring leek de zaak nog muurvast te zitten. Het college van B en W had met woningstichting Warmunda niet tot overeenstemming kunnen komen over de huurprijs die de woningstichting moet betalen voor haar nieuwe kantoorruimte op het gemeentehuis. De stichting is nu nog ondergebracht bij de afdeling financiën. Dorpspomp doet het morgen weer WARMOND - Warmond viert mor gen groot feest. Plaats van hande ling is het opgeknapte dorpsplein tje waar burgemeester Hendrickx- Vlaar om 10.30 uur water uit de ge restaureerde dorpspomp komt la ten stromen. Tweede aanleiding voor de feest vreugde is het 15-jarig bestaan van Clara Sikkings galerie De Pomp. Dat het een met het ander samen valt is allerminst toeval, daar is juist op aangestuurd. Het plein is morgen ingericht als een Frans terras. Er zal muziek zijn, e£en en drinken. Voorts is er een expositie waarvan het thema 'het pleintje en de pomp' is. Van elf Warmonders is vrijwel zeker dat zij van de party zyn: de leden van de gemeenteraad. Speciaal voor dit feest moeten de marktkooplieden die doorgaans het pleintje bezetten, uitwijken naar het pleintje voor het sociaal- cultureel centrum 't Meerpunt. VOORSCHOTEN - Naar schatüng negentig procent van het pas aan geplante groen heeft de afgelopen winter niet overleefd in Voorscho ten. Met name de heestersoorten bleken niet tegen de strenge vorst bestand, zo werd gisteravond tij dens de vergadering van de raads commissie openbare werken dui delijk. Doorgaans biedt sneeuw het jon ge groen nog wat beschutting. Zo niet afgelopen winter: er vielen praktisch geen witte vlokken. Waardoor Voorschoten met een grote schadepost zit. Men moet on geveer 80.000 gulden uittrekken om het dode groen te vervangen. Behalve dat hadden de diverse fracties in eerdere beraadslagingen ook niet echt enthousiast gerea geerd op de verbouwingsplannen. Het regende van de alternatieve plannetjes. En van de kritiek op de wijze waarop B en W met hun dras tische plannen de raad een lichte lijk overvielen. B en W konden de gemeenteraad gisteravond melden dat ze met de woningstichting de zaak hadden beklonken. Warmunda wilde niet verder gaan dan 10.720 gulden, de gemeente vroeg om een kleine 3.000 méér. De nu overeengeko men huurprijs gaat nog maar 645 gulden uit boven de prijs die War munda wilde betalen. Warmunda heeft te kennen gegeven van dat verschil bedrag geen punt meer te willen maken. Het voorstel van Progressief Warmonder Slingerland om een ta xateur te laten proberen de impas se te doorbreken, hoefde daarbij niet eens te worden opgevolgd. Overleg heeft erin geresulteerd dat allerlei mogelijkheden tot bezuini gen zijn gevonden waarvan de be langrijkste die op de entree is. Het kantoor van de woningstichting zou aanvankelijk een schuine en tree met schuifdeuren worden maar wordt nu een rechte hoek met deur. Voorts is bezuinigd op het materiaal van de tussenwan den. De burgemeester zei dat zij blij was dat er geen onafhankelijk taxateur aan te pas heeft hoeven te komen: "Joost mag weten wat voor enge uitspraken zo iemand gaat doen", zei ze gekscherend. De verbouwing van het ge meentehuis behelst behalve een kantoor voor Warmunda ook een nieuwe archiefbewaarplaats, spreekkamers en een kantine. Burgerlijke Stand M.L.H. Lalieu-Bakker; Vincent M E.A.H. Roos-Kuiper Gehuwd: G.J. van den Ende met K. Jaket; F.H.J. Bakker met M.C. van der Geest; R.H.P. Jansen met J.CH. Kot; G.J. van Dam met A.J. Voshol; R.F.H. Paap met R.M. Dinsbach; J.P.M. Ceup- pens met P.M. Kiers. Overleden: A.J.S. Vergouwen ev Meijer, oud 60 jaar; F.A. Ruiter wv Bach, oud 89 jaar; J. Zoetemel, oud 53 jaar; C.H. Straver, oud 80 jaar. LEIDEN - Geboren: Marijke Elise Francisca dv. R.J.M. Gransjean en J.A.W.M. van Oos ten, Tim Diederik zv. D.J. Ladrak en J.E.M. van der Salm, Ivo zv. H.J.P. van Hurne en T.J.M. Martens, Robin Ale xander zv. F.D. Leeflang en D.J.M. Boutkan, Sophie Emilie Jacobine dv. F. Nortier en M.E.A. Kneppers, Bas zv. W.C.M. van Gijlswyk en W.P. van Weeg hel, Wesley zv. J.E. Heesbeen en T. van Roon, Dirkjan Christiaan Rutger zv. D.R. Feyen en N. de Wit, Cornelis zv. C. van der Plas en J. van der Plas, VRIJDAG Leiden Groenoordhallen Leidato, 19-22.30 uur. Pieterskerk - Zomerorgelconcert door Joop Brons, 20.15 uur. Ijshal - Vondellaan, Oud-Hollandse Markt. 19-23 uur. Aula School Valkenpad - Merenwijk. The Koper Girls organiseren bingo avond, 20 uur. Aula Dr. van Voorthuysenschool - Mar- nixstraat, ruilavond Ruilclub Konings- kerk, 19-22 uur. Buurthuis Mirt-Honken - Driftstraat - bingo-dansant, 20 uur. Voorschoten Cultureel Centrum - Marijkelan 4, mo deshow Maatje Meer, 20.30 uur. Oegstgeest Gemeentecentrum - Lijtweg, internatio nale muziekavond i.k.v. culturele week. ZATERDAG Leiden Groenoordhallen - Leidato, 13-17 en 19- 22.30 uur. Groenoordhallen - start Leidatp-wan- deltochten, 10-14.30 uur. Molen de Valk - start Molenfietstocht, 9-13 uur. Antonius Clubhuis - Lange Mare; gram mofoonplatenbeurs, 10-17 uur. Complex volkstuinver Veldheim - Haagse Schouwweg, tentoonstelling. 11-17 uur. Hartebrugkerk - Wandelorgelconcert door Anton Doornheim, 15-15.30 uur. Pesthuis - Plesmanlaan, Jazzfestival, 15- Voorschoten Terrein Volkstuinders achter zwembad Het Wedde - produktenshow, 10-21 uur. Wassenaar Voortuin Raadhuis De Paauw - 'Paauw- pop'-festival, vanaf 13 uur tot in de avonduren. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor Groep 1 - Tan, Janssen, Zwanenburg. Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: Janssen, tel 121641; spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: H. Meyer. Stokroos 1, tel. 215510. Groep 2 - Bergmeyer. Pieterse, v. Gent. Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus. Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371; spreekuur Minnebroers gracht 41. zo 8 uur tot 24 uur: J. v. Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel. 122538. Groep 3 - Pleiter. J. v. Leeuwen, Smit. W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne, Kern straat 11, tel. 141225. zo 8 uur tot 24 uur: M. v.d. Muijsen bergh, de Sitterlaan 18, tel. 132877. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn. Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: D. v. Wingerden, tel. 310047; spreekuur Boshuizerkade 31. zo 8 uur tot 24 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tel. 766123. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul. Kooyman, De Jong, Prince, Reinders. D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Huibers. tel. 897577. zo 8 uur tot 24 uur: D. Hammerstein. tel. 720936; spreekuur Saffierstraat 3. Leiderdorp J. v.d. Beek en J. v.d. Leden, tel. 894539; za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur op Hoofdstraat 8, tel. 894539. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: D. Held, Marelaan 36, tel. 174955. Voor de praktijk Haaswyk: J.J. Voor- zaat/G.A. van der Steenhoven, Querido- laan 2, tel. 176867; dag en nacht bereik baar ook in het weekend. Voorschoten za, C. Meijer, J.W. Frisolaan 13, tel. 2493; zo, F. Koopmans, Churchillweg 19, tel. 6352. Warmond Praktijk E. Sleeboom/J. Hoornweg. Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. Wassenaar za. E. Op 't Landt, tel. 13056; spreekuu radres Middelweg 21; zo. J. Stuyfzand. tel. 12460; spreekuuradres Kerkstraat 42. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 5 tot vr 12 septem ber door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, Lei den, tel. 120552. Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder. Roest: G. Roest, Ockenrode 14, Leiderdorp, tel. den, tel. 144323. Voor de praktijk van Duyn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten J. Frencken, J. Rontgenlaan 14, Leid- schendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- Warmond, tel. 01711-11738. Voorschoten, Wassenaar E.L. Bosch, Thorbeckeweg 7, Voorscho ten tel. 071-764498. LEIDSCH DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,10

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2