Hoofdstraat is niet werkelijk onveilig Ombudscommissie in en 'Het zal straks nog een hele toer worden' Ridderveld staat 'op eigen benen' Alph Conclusie uit onderzoek in Valkenburg: Burgemeester en wethouders werken aan voorstel Dertig ploegen nemen deel aan Olympische Nachtzwemmarathon VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1986 REGIO LEIDEN PAGINA 21 Colinda van der Zwet naar NK ZEVENHOVEN - Of ze straks bij de Nederlandse kampioenschappen goed voor de dag zal komen, weet Colinda van der Zwet niet. Dat hangt namelijk niet alleen van haar zelf af, maar vooral van de jury. "Je moet maar zien hoe het gaat, want ze kijken werkelijk naar alles", weet de 21-jarige amazone uit Zevenhoven. Onlangs behaalde zij voor de tweede keer de titel van Zuid Holland in de categorie 'het best gaande paard'. Op haar (geleende) rijpaard 'Avan- ti' gaf zij in Dordrecht een winnen de demonstratie van een drietal gangen: draf, stap en galop. Dat werd allemaal gevolgd door een viertal juryleden die haar in een veld van elf deelneemsters una niem tot winnares verklaarden. "Ik heb op een van Maijan Oosterman geleend paard gereden. Dat doe ik wel vaker. Het paard heb ik ook voor haar aangereden, d.w.z. mak gemaakt. Hij zit pas een half jaar onder het zadel. Maijan vroeg dus of ik met dat paard ook mee wilde doen. Dat is aardig gelukt", lacht Colinda van der Zwet. Marjan Oosterman nam met haar eigen paard ook deel aan de titel strijd, maar kwam niet verder dan een zesde plaats. Van der Zwet ver overde haar tweede provinciale ti tel, nadat zij dat eerder op de mer rie Wecari van haar vader had ge daan. Zij verdiende daarmee uit zending naar de Utrechtse vee- en paardedagen, waar het nationale kampioenschap verdiend kan wor den. Maar dat is weer een heel an der verhaal. Colinda van der Zwet: "Er ko men daar hele goede paarden en ruiters. Daar ben je natuurlijk sterk afhankelijk van. Maar het is echt niet te voorspellen hoe dat zal gaan. Ik kan het zelf goed doen, maar dan moet ik het nog maar af wachten. Ze kijken werkelijk naar alles. Wie is de vader van het paard, hoe soepel is hij, luistert hij en noem maar op. En dan gaan de ju ryleden ook zelf nog op dat paard zitten. Dus bij jou kan het wel goed gaan, maar hoe gaat het by de jury? Allemaal vragen waarop anderen antwoord moeten geven". Zij waagt zich dan ook niet aan een prognose. Colinda van der Zwet stamt uit een gezin, dat volle dig in de ban van het paardrijden is geraakt. Zelf is zij zeven jaar gele den met de wedstrijdsport begon nen, waarbij dressuur haar voor keur geniet. Manege Pretford was haar eerste kennismaking met de sport. Vervolgens ging zy naar de Viergangsruiters en nu is zij lid van de Ronde Venen. "Over het alge meen rijd ik wedstrijden in de pro vincie Utrecht, maar het paard Avanti, waarmee ik nu won, staat in Zuid Holland ingeschreven. Daarom deed ik daar ook mee. Met myn eigen paard rijd ik dressuur- wedstrijden in de klasse Zl, de op een na hoogste klasse. Dat gaat wel aardig", vindt de Zevenhovense. Zij berijdt een uit Duitsland af komstige 'Trackener', een stam- boekpaardje, dat iets heeft van een volbloed en een arabier. "Het is een beetje een bloedpaardje", zegt Colinda zelf. 'Amselkönig' is de naam van de hengst, die zy bij Co- by van Daale in Brabant aangere den heeft. Om het paardje tot haar eigendom te maken, moest zij zo'n achtduizend gulden op tafel leg gen. Alleen daaruit blijkt al dat de door haar bedreven sport niet aan de goedkope kant is. "Nee, dat is zo. Maar ik geloof dat elke sport die je een beetje goed wilt beoefenen wel duur is. Je moet er ook wat voor over heb ben", vindt ze. Colinda van der Zwet boft nog dat de paarden bij haar thuis staan want dat scheelt weer stalgeld. En omdat iedereen is het gezin zijn of haar bijdrage le vert, werkt ze thuis in de rozen kwekerij. Daarnaast geeft ze les aan beginners. "Het is heel leuk om te doen. En het is ook wel ge zellig als de hele familie met dieren omgaat. Het gaat dan ook hardstik- ke goed", vertelt ze enthousiast. "Maar", je kunt nog zoveel willen bereiken, in de dressuur duurt dat wel even. Het gaat niet vanzelf en je moet er veel voor doen. Daarom ben ik ook elke dag met de paar den bezig. Een paardje dat je aan rijdt, daar moetje gewoon elke dag mee bezig zijn. Je hoeft niet altijd te gaan rijden, met het paard lopen is ook nodig. En je moet hem ver zorgen. Meestal trek ik dagelijks minstens een uur uit voor de trai ning". Colinda van der Zwet houdt zich vooral bezig met jonge paarden, die vaak nog maar kort onder het zadel zitten. De titel veroverde zij met de vierjarige 'Avanti' in de ca tegorie vier- en vijfjarigen. Als win- Feestelijk tweede lustrum ALPHEN AAN DEN RIJN - Ridderveld heeft volop rede nen om morgen het tweede lustrum feestelijk te vieren. De Alphense volleybalclub is in de afgelopen tien jaar uitge groeid tot een volwassen vereniging met ruim 250 leden. Niet langer is de club afhankelijk van volleyballers die zich in de wijk Ridderveld te Alphen vestigen. Colinda van der Zwet met het kampioenspaard Avanti. Zij verdiende voor de tweede keer de provinciale titel. (foto wim Dijkman) nares legde zij vervolgens ook nog een proeve van bekwaamheid af te gen de zesjarigen. En ook daar wor ze. Toch niet een indicatie voor d« nationale kampioenschappen' "Nou, het zal nog een hele toe: worden voor je bij de besten hoort Maar we zien het twintig septem ber wel, -dan is het zover". WIM VAN WANROOI In het vorig seizoen braken in de eerste teams ook de zelf opgeleide jeugdspelers door, zodat Ridder veld nu op eigen benen is komen te staan. Van de zes competitie spe lende vrouwenteams speelt het standaardteam in de promotieklas se van Zuid-Holland. Fred Wal burg heeft als trainer/coach een grote stempel op de prestaties ge drukt. In zeven jaar tijd bracht hij de vrouwen van de vierde naar de nu bereikte klasse. By de mannen is de top van de eerste klasse rayon Leiden bereikt. Een opvallend facet van dit keur korps is dat het driejaar lang heeft bestaan uit spelers van de politie- sportvereniging Alphen (PSVA). Politie-internationals als Johan Kooistra en Hans Schimmel waren de bekendste mannen. Toen in 1975 aan deze situatie een einde kwam, moest Ridderveld een stap je terug doen. Maar de terugval duurde slechts kort. Ook in bestuurlijk opzicht is Rid derveld volwassen geworden. In 1976 werd de basis gelegd door spelers die het bij bestaande ver enigingen in Alphen en Aarlander- veen niet goed konden vinden. Zij begonnen 'voor zichzelf en inmid dels is het bestaansrecht bewezen. De vereniging trekt nu ook volop leden van buiten de eigen woon wijk. Voorzitter Bas van Meggelen in het feestelijke Ridderslag-num mer: "Er zijn weinig mensen van het eerste uur nog actief binnen Ridderveld. Toch zijn we deze mensen grote dank verschuldigd, omdat wij hebben kunnen voort bouwen op hun grote ijver en inzet voor de vereniging". De jubilerende club is een van de weinige volleybalverenigingen die in de gelegenheid zijn om de kanti ne in de sporthal (De Arena) zelf te exploiteren op de eigen trainings- en speelavonden. Dit is niet alleen een inkomstenbron voor de club, maar het komt bovendien de sfeer en het onderlinge contact ten goe de. "Het is een feit dat wij als een gezellige, sportieve vereniging be kend (willen) staan", aldus Van Meggelen. Jeugd Een van de belangrijkste zaken die aangepakt zijn, acht hij de in terne herstrukturering, waardoor veel duidelijkheid is geschapen. In de laatste vier jaar kon Ridderveld ook honderd nieuwe leden begroe ten. De club heeft vooral aantrek kingskracht op de jeugd. Daarom zal in het feestprogramma, dat in het buurtcentrum Elckerlyc om 11.00 uur geopend zal worden door burgemeester Paats en sportwet houder Van As, ook veel aandacht aan de jeugd worden geschonken. Ridderveld viert zijn tweede lus trum o.a. met een ballon-wedstrijd, een fiets- en autopuzzeltocht, een mini-playbackshow, video-films, bingo en uiteraard een feestavond met medewerking van de band 'The Manhattans'. VALKENBURG - De Hoofdstraat in Valkenburg is niet werkelijk onveilig. Dat blijkt uit cijfers van de Dienst Verkeersongevallen Registratie (VOR). Er zijn over 1985 door de VOR geen ongevallen geregisteerd in deze straat. Maar veel ge bruikers van deze door gaande weg in het Rijndorp hebben wel 'het gevoel dat de Hoofdstraat onveilig is. Deze conclusie trekt een verkeersdeskundige van de rijkspolitie naar aanleiding van een verkeersonderzoek met betrekking tot de Hoofdstraat. In een rapport schrijft, de rijkspoli tie onder meer dat het gevoel van onveiligheid wordt veroorzaakt door vernauwingen die in de straat zijn aangebracht. Veel automobi listen jagen het langzaam verkeer daar op of nemen onnodige risico's door de (brom-)fietsers te 'snijden' om snel door de vernauwingen te kunnen rijden. Een extra onveiüg gevoel wordt volgens de rijkspolitie bovendien opgeroepen door het zware vracht verkeer en de autobussen die over de weg rijden. De rijkspolitie komt tot deze conclusies na een aantal observaties van het verkeer in de Hoofdstraat. Tevens werden er fo to's gemaakt van verschillende als onveilig ervaren plaatsen. Dit zijn onder meer het gedeelte aan het begin van het dorp bij de stoplichten, het gedeelte bij de be- zinepomp aan de Hoofdstraat, de weg ter hoogte van het Botenpad, het kruispunt Hoofdstraat/Marinus Poststraat/Boonrak, de oversteek plaats bij de Broekweg en de noor delijke uitrit van 't Boonrak. Oplossingen In het rapport draagt de rijkspo litie een aantal oplossingen voor de problemen aan. Maar gezien het gebruik van de Hoofdstraat en de situering van woningen en uitrit- 1 :en zijn aanpassingen slechts mar ginaal mogelijk, zo stelt de politie. Maandagavond buigt de gemeente lijke commissie voor de ruimtelij ke ordening zich in het gemeente huis over deze oplossingen. Een mogelijkheid om de snel heid van autoverkeer verder aan banden te leggen is het laten ver springen van de middenstreep. Dit zal volgens he- .pport in beide richtingen snelheidsremmend yoorai {,ij verbouwingen op de Hoofdstraat, zoals hier bij 't Boonrak, wordt langzaam verkeer door automobi- WEen andere oplossing is de thans '«'en opgejaagd. MMM flnglb^e„ ^-"zoweTünfcf oversteekplaats is diudelyk zichtbaar en tevens kan er volgens de politie dan een betere plaats komen voor de bushalte, die voorkomt op een gemeentelijk meeijarenprogramma. Voor de ja ren 1987 tot en met 1991 moet de lijst voor 1 september bij het riik zijn ingediend. LEIDERDORP - Bij een radarcon- ten vervallen rechts fietsstroken aanbrengen. "Auto's zullen dan hun weg moe- «aaasMxsBf sbsbw-»»-» ALKEMADE - In totaal acht pan den zijn door de Alkemadese ge meenteraad op het meerjarenpro gramma voor de restauratie van monumenten gezet. Het zijn de rooms-katholieke kerk in Rijpwe- - z_.ii iauaiLU1i lering, de Googermolen en de Wa- trole van de Leiderdorpse politie terloosmolen, de vroegere burge- zijn 24 processen-verbaal opge- maakt. De radarcontrole is gisteren gehouden, gedurende een periode van anderhalf uur, aan de Van dei- Valk Boumanweg. De hoogste ge- 85 kilometer meesterswoning Kerkstraat 47 een viertal woonhuizen. Al deze objecten vallen onder de bescher ming van de monumentenwet. Het rijk verleent alleen nog sub- metèiTsnêïhêïd sidie voor de kosten van restaura- op weg v ties als het betreffende monument reden. r 50 mag worden ge- ril {iC&oirildUS de rUkSPOli- JSStSSMj onduidelijk1 Dom- hetfietspad'eer' rndLtn°Caht,r,k Ser tèSLptouSlnkanTel pfd inqsgRsas ^a!SS°; het Wegdek ^SSS^SKSSSSL De verkeersgeleider bij de over- het trottoirgedeelte op de bmg steekplaats ter hoogte van de worden verbreed", aldus de politii Broekweg kan volgens de politie in het raDDOrt poiiue ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphenaren die klachten hebben over ambtenaren en gemeentelijke organen kun nen zich over enige tijd wenden tot de gemeentelij ke ombudscommissie. Deze Alphense 'ombudsman' beoordeelt of een ambte naar of gemeentelijke or gaan zich al dan niet be hoorlijk heeft gedragen. Vrijwel alle politieke partijen in Al phen hebben de wens uitgespro ken om een regeling vast te stellen, die voorziet in het in behandeling nemen van klachten van burgers óver het gemeentelijk handelen. nen te biecht gegaan bij de gemeente Assen, die al over een ombudscommissie beschikt. neeit voorgedaan. De ombudscommissie een rapport op. klacht moet schriftelijk worden in gediend bij de ombudscommissie. Indien de klager dat wenst kan de Om de ombudscommissie zo on- ombudscommissie hem of haar be- afhankelijk mogelijk te laten hulpzaam zijn bij het op schrift werken, zullen raadsleden, ambte- stellen van de klacht naren en mensen die deel uitma ken van een gemeentelijk orgaan, geen lid van die commissie kunnen Zonodig kan de ombudscommis- aan het publiceren worden. De commissieleden wor-sie klagers naar een rechterlijke in- ges den wel door de gemeenteraad ge- stantie doorverwijzen, dan wel kozen, zo is de bedoeling. Er zullen naar een instelling voor maat- De commissie zal dan tot een deel komen of de klacht terecht is. Eventueel kunnen aanbevelingen worden gedaan om iets te verande ren of te verbeteren. In de verorde ning zal nader worden geregeld welke onderdePen in de procedure openbaar zullen zyn. Te denken is rapporta- Voor klachten, die burgers tegen het optreden of niet-optreden van waarschijnlijk drie mensen zitting schappelijke hulpverlening of an- politie-ambtënaren hebben, nemen in de Alphense ombuds- dere instantie. Eventueel zou de commissie. Een verordening zal precies de taak en werkwijze van de ombudscommissie regelen. In Assen is de regeling, dat klachten binnen zestig dagen moe ten worden ingediend nadat datge ne waarop de klacht betrekking ook zelf een onderzoek naar bepaalde gedragingen kun nen instellen, als om een of andere reden een klacht van een benadeel de achterwege blijft. Na onderzoek en het eventueel horen van betrokkenen maakt de de gemeenteraad. Alphen al een aparte regeling ge troffen. Daarnaast blijft de moge lijkheid open om de Nationale Om budsman in te schakelen. Binnenkort zullen B en W een voorstel voor een gemeentelijke ombudscommissie voorleggen aan KATWIJK - In de nacht van 27 op 28 september nemen in Katwijk meer dan dertig ploegen deel aan een Olympische Nachtzwemmarathon. De teams, bestaande uit tien perso nen, moeten binnen twaalf uur een zo groot mogelijke af stand zwemmend afleggen. Het evenement wordt in het Kat- wijkse zwembad 'De Miereweide' gehouden en is bedoeld als onder steuning van de Amsterdamse kandidatuur voor de Olympische Spelen van 1992. Het Internatio naal Olympisch Comité bepaalt op 17 oktober aan welk land deze spe len worden toegewezen. De Stichting Olympische Spelen Amsterdam 1992 heeft zich inmid dels enthousiast getoond over het Katwijkse initiatief en heeft voor alle 'nachtmarathonzwemmers' het Olympische speldje ter be schikking gesteld. De deelnemers krijgen na het leveren van hun prestatie ook een certificaat. Ónder de ploegen die zich tot nog toe voor de nachtzwemmara thon hebben ingeschreven zijn teams van het Katwijkse vereni gingsleven, plaatselijke bedrijven, de politie, de gemeente en de brandweer. De drie organisatoren, het Katwykse sportfondsenbad, de zwem- en poloclub Katwijk en de Katwijkse Reddingsbrigade, zyn tevreden met dit deelnemersaan tal. "Er is maximaal ruimte voor 64 ploegen", zegt Paul van der Putte van de poloclub, "maar dan wordt het wel erg vol in het bad". Hei nuidige aantal van 31 teams kan overigens nog verder toene men. Tot en met vandaag kunnen zich nog ploegen aanmelden. In schrijfformulieren kunnen worden opgehaald in het zwembad aan de Piet Heinlaan 5 in Katwijk. Tijdens de nachtzwemmarathon in het Katwijkse zwembad worden voor het publiek en de deelnemers tal van activiteiten georganiseerd. 'De marathon is in feite een soort monster-estafette, waarbij de leden van de teams elkaar in het water steeds aflossen. Ringen Katwykse recreatiezwemmers kunnen in de periode van 15 sep tember tot 17 oktober ook deelne men aan het zogenaamde Olympi sche Ringen Zwemmen. De deel nemers aan dit evenement moeten in deze periode vijf keer een af stand van 500 meter zwemmen. Ze krijgen daarvoor een kaart, met daarop vijf Olympische ringen, die door het personeel van het zwem bad wordt afgestempeld wanneer de bewuste afstand is afgelegd. Ook de deelnemers aan het Olym pische Ringen Zwemmen krijgen na afloop het Olympische speldje. Meisje (10) komt om bij ongeval HILLEGOM - De 10-jarige Sandra van der Waal uit Hillegom is gister avond rond zeven uur in haar woonplaats by een ongeval op het terrein van een transportbedrijf om het leven gekomen. Het meisje kwam met haar fiets onder de wielen van een vrachtwa gen. Volgens de politie wilde de bestuurder van de vrachtauto een wasruimte inrijden. De verkeers- groep van de rijkspolitie en de ar beidsinspectie hebben inmiddels een onderzoek ingesteld. Vanaf woensdag rondleidingen bij opgravingen VALKENBURG - Met ingang van woensdag 11 september worden bij de opgravingen in Valkenburg wekelijks rondleidingen gehouden voor belangstellenden. Coördina tor E.J. Bult is hiertoe overgegaan vanwege de overweldigende be langstelling voor de opgravingen nadat bekend werd dat Valken burg rond het begin van de jaartel ling wellicht de grootste plaats is geweest in het westen van het land. In Valkenburg is op dit moment een archeologisch onderzoek gaan de naar sporen van Romeinse be woning. Tijdens dit onderzoek ont dekten archeologen een grote bur gerlijke nederzetting uit die tijd op de plaats waar een grafveld werd verondersteld. De rondleidingen op het terrein worden bij goed weer verzorgd door Saskia van den Berg. Ook is er een tentoonstelling ingericht waar onder meer aan de hand van foto's een beeld wordt gegeven van het onderzoek. Het is volgens Sas kia van den Berg wel noodzakelijk dat belangstellenden telefonisch een afspraak maken. Dit kan op de woensdagen van 09.00 tot 16.30 uur via nummer 01718-15833. Record voor veiling Flora RIJNSBURG - De omzet van de bloemenveiling Flora in Rijnsburg is gisteren de 250 miljoen gulden gepasseerd. Vorig jaar werd het kwart miljard vier weken later ge haald. Verwacht wordt dat de omzet stijging, die ten opzichte van vorig Jaar ongeveer negen procent be draagt, ook in de resterende maan den van dit jaar gehandhaafd blijft. De verwachte omzet over dit jaar wordt mede op grond van dit per centage, becijferd op 365 tot 370 miljoen gulden. Vorig jaar werd in totaal voor 333 miljoen gulden om gezet.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21