0 D Knappe bebop-film maakt indruk in Venetië Popmuzikant Prince valt als acteur lelijk door de mand Rutger Hauer prima op dreef als een kwaadaardige lifter Getover en gekletter in 'klein China' VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1986 PAGINA 19 mm mm ■■11II1IIIIBIIIII m4 r.- immmmmmmmmmmmmmmm mmmmmmmmmmmmmmmm mmmmmmmmmmmmmmm 'Under the Cherry Moon'; regie: Prince; hoofdrollen: Prince, Jerome Benton en Kristin Scott Thomas; theater: Luxor, Leiden. Iedereen die net het concert van Prince heeft gemist, kan zich pro beren te troosten door het feno meen op het witte doek te bewon deren. Na de hoofdrol in 'Purple Rain' heeft hij zijn tweede film nu ook zelf geregisseerd. Hij moet dus wel iets in z'n mars hebben en ve len vinden hem zelfs een genie. Ik ben allesbehalve een fan van deze als broedse kip rondstappende popster, maar het is bovendien zeer de vraag of de talloze liefheb bers van Prince zich wel bij 'Under the Cherry Moon' kunnen verma ken. In Amerika is men begonnen ou de zwart-wit film in te kleuren, om dat de moderne generatie alleen nog kleur lust. Het wekt dan ook verbazing dat een'trendgevoelig baasje als Prince een zwart-wit film aflevert. Even wordt er de sfeer van de jafen twintig door op geroepen. Voorkeur voor deze épo que blijkt ook uit haardracht en kledij van de rijkeluitjes die in Ni ce niets anders te doen hebben dan cocktails drinken en verliefd wor den. Uit de aanwezigheid van ant woordapparaten en reuze transis torradio's blijkt echter dat de film in deze tijd speelt. Wat in een vi deoclip nog de schijn van artistici teit kan wekken is door gebrek aan kundige belichting in deze speel film een volstrekt onnodige kunst greep. 'Purple Rain' was nog een ver dienstelijk produkt over de carriè re van de 'Kid', doorspekt met een kleine romance. Vooral de zelfrela tivering werkte verfrissend te mid den van de vele optredens. Van dit alles is niets meer te merken in 'Under the Cherry Moon'. Nu Prin ce zich niet meer achter zijn gitaar en zang kan verschuilen valt hü als acteur door de mand. Hij speelt een gigolo-pianist, Christopher, die met zijn vriend Tricky (overtui gend gespeeld door Benton) de steenrijke 21-jarige Mary aan de haak probeert te slaan. Het eeuwi ge geknipper met z'n wimpers en het opzetten van een pruilmondje mag dan als zang-act grote uitwer king hebben, als acteermethode is het niet toelaatbaar. Wanneer Christopher op sterven ligt, bidt Tricky dat hij nog wat lan ger op aarde mag blijven. "Het is immers slechts een baby". Aan zelfkennis ontbreekt het Prince dus blijkbaar niet. De fans zullen tot de aftiteling moeten wachten om hun idool in zijn vertrouwde hoedanigheid te kunnen aanschou- LEONARD ENGEL The Hitcher'; regie: Robert Harmon; hoofdrollen: Rutger Hauer, C. Thomas Howell en Jennifer Jason Leigh; theater: Euro, Alphen Het onheil staat in 'The Hitcher' langs de kant van de weg met de duim omhoog. De duim is eigendom van Rutger Hauer, die er maar niet in slaagt aan het imago van slecht mens tfe ontsnappen. In menig interview uit hij het verlangen ook eens aan de goede zijde te mogen strijden, maar in Hollywood ziet men daar op een enkele uitzondering na ('Ladyhawke') kennelijk weinig heil in. Blonde haren en blauwe ogen beloven in de Amerikaanse film sinds het Nazi-tijdperk in de regel niet veel goeds. Getuige 'The Hitcher' voelt Rutger Hauer zich ook niet echt ongemak kelijk in de rol van schurk. De rol van de wrede psychopaat John Ryder is één van de beste die hij tot op heden in Amerika speelde. Kille ogen en een satanische grijns zijn de opvallendste kenmerken van de zwijgzame Ryder, die zonder een echte aanleiding het leven van hoofdfiguur, Jim Halsey (C. Thomas Howell) tot een hel maakt. Halsey pikt de liftende Ryder op en krijgt, stank voor dank, een mes op de keel gedrukt. Hij slaagt erin zijn ongewenste passagier uit de auto te werken, maar dan begint de ellende pas echt. Ryder blijft Halsey achter volgen en vermoordt iedereen in zijn directe omgeving, zodat Halsey ook nog eens de politie op zijn nek krijgt. The Hitcher' is beslist geen slechte griezelfilm. Ondanks dat het gege ven niet nieuw is ('Duel' ging ook over een opgejaagde automobilist) en ondanks het feit dat het scenario vraagtekens achterlaat (Halsey kan op een paar momenten best aan zijn belager ontkomen). Maar Hauer is, zoals gezegd, goed op dreef en debuterend regisseur Robert Harmon weet de spanning er goed in te houden. Zij houden 'The Hitcher' overeind. BART JUNGMANN 'Big trouble in Little China'; regie: John Carpenter; hoofdrollen: Kurt Russell, Dennis Dun en Kim Cattrall; theater: Li- do, Leiden Toen vorig jaar de film 'Year of the Dragon' uitkwam, betekende dat 'big trouble' in de Amerikaanse Chinezenwijken. Nu js er dan 'Big trouble in Little China' en zo'n titel belooft in principe nog meer ellen de. Zeker omdat ook in deze pro- duktie de Chinatowns veel slechts wordt toegedicht. Maar ditmaal staan daar genoeg 'goede' Chine zen tegenover zodat er niet zoveel reden is voor protest is. Bovendien is 'Big trouble...' een komedie en neem je het niet zo nauw. Niets voor John Carpenter trou wens, grappen maken. Hij staat te •boek als maker van mysterieuze horror en hiermee geeft Carpenter een geslaagde persiflage van eigen werk. Alle griezeleffecten worden uit de kast getrokken en in het bela chelijke getrokken. Overdaad schaadt daarbij wel enigszins. Car penter pompt van alles in het ver haal en vergeet vervolgens bepaal de lijnen te vervolgen of er een punt achter te zetten. Gelukkig blijkt de hoofdlijn goed zichtbaar en die betreft de kidnapping van een Chinees en een Amerikaans meisje door een Chinese meester van zwarte magie. De bevrijding gaat gepaard met veel'zwaardge- kletter en elektronisch getover. Veel daarvan is eerder vertoond, maar in deze persiflerende vorm - ook de komische avonturenfilm moet het ontgelden - best uit te houden. Mede dankzij Kurt Rus sell die heel leuk is als een dommi ge uitvoering van Indiana Jones. B.J. BIOSCOPEN geplaagd wordt door drankzucht, melancholie (alweer). 'Round Mid night' biedt een weelde aan live uitgevoerde be-bop (medewerking van onder andere Herbie Hancock) maar Tavernier schiet even feilloos in de roos als bevlogen portretteur van een hartroerende vrienschap. Een film waar eveneens geest driftig op werd gereageerd, is 'Fa therland' van de Briste regisseur Ken Loach. Hij gaat over een Oost- duitse liedjeszanger die vlucht naar het westen voor meer artistie ke vrijheid. In West-Berlijn loopt hij in de val van een commercieel platenlabel. Tot overmaat van ramp ontdekt hij in Engeland dat zijn dertig jaar eerder uitgeweken vader een gezochte oorlogsmisda diger isi De verdienste van deze film zit vooral in het scenario van Trevor Griffiths, die de betrekke lijkheid illustreert tusen politieke doctrines en hun methodes om de macht te consolideren. Thom Hoffman Tot slot willen we nog even mel den dat de Nederlandse acteur Thorn Hoffman debuteert in een Italiaanse film, die 'De 45e Breed tegraad' heet en een film is van ze kere Atillo Concari. Een heel losse, in prachtig zwartwit opgenomen impressie van zomerleven in de Povlakte waar Thom rondzwerft als fotograaf die daar een bedreig de klasse van plattelanders wil ver eeuwigen. Zijn belangrijkste te genspeelster is Valeria d'Obici, het 'lelijke meisje' uit Scola's 'Passio- ne d'Amore'. De film van Concari is wat struc tuurloos, maar hij is origineel, sym pathiek, aangenaam om naar te kij ken en hij zou voor Thom Hoffman best wel eens tot weer nieuwe Ita liaanse aanbiedingen kunnen lei den. Kortom, hoe bescheiden het op de grote hoop allemaal ook mag wezen, Nederland blijft zich dit jaar in Venetië prikkelender mani festeren dan ooit tevoren. FILMS OP VIDEO Roger Moore heeft zijn grote be kendheid te danken aan televi sieseries als 'The Saint' en de Ja mes Bondfilms. Om te laten zien dat hij ook nog wel iets anders kan dan glimlachen, knipogen en stoer doen maakte hij een aan tal films waarin het minder op stunten en meer op acteren aan komt. Een groot acteur is Moore niet, maar hij is betrouwbaar en hij kent zijn vak. In 'The naked face', geregis seerd door Bryan Forbes, is hij een psychiater die te maken krijgt met moorden en met poli tiemensen die hem zo weinig be vallen dat hij zich gedwongen voelt zelf te kijken of hij de moordenaar kan vinden. Moore is eerder bang dan heldhaftig en het is leuk om te zien hoe hij zich redt in deze lastige rol. Tegen spelers zijn o.a. Rod Steiger, die prachtig is als een overspannen inspecteur, en Elliott Gould. De finale is verrassend. The naked face' is van Vestron Video dat ook 'Making the Gra de' uitbracht, een variant op het succesvolle 'Trading places' dat is gebaseerd op persoonsverwis seling. In 'Making the grade' neemt de arme Judd Nelson ('Breakfast Club') de plaats in van een rijke nietsnut die geen zin heeft om eindexamen te doen. Dorian Walker hield de film op snelheid en de school grappen zyn, hoewel niet nieuw, toch alleszins aardig. H. P. Lovecraft heeft een aan tal bloedstollende horrorverha len bedacht. Stuart Gordon verfilmde 'Re-Animator' en daarin gaat het niet kinderachtig toe. Een slimme student kan do den tot leven brengen en als ze leven dan zijn ze taai. Met het hoofd onder de arm wandelen ze desnoods rond. Veel bloed, veel griezel, veel spanning en ver dienstelijk spel. De laatste film van Video Ve stron die ik hier noem is 'Special delivery' van Paul Wendkos, een aardige actiefilm met Bo Sven- son en Cybill Sheperd. Een over val mislukt en de buit komt te recht in een brievenbus die mid den op een trottoir staat. De vraag is: hoe krijg je het geld er uit voor de PTT langskomt. De opbouw is goed, maar helaas is de finale van a tot z voorspelbaar. Movies Select Video heeft een goed pakket. De topper van de films die onlangs zijn uitgeko men is 'When father was away on business' van Emir Kusturi- ca, een veelbesproken film die een uitgebreide roulatie'heeft ge had zowel in het in het filmhuis- circuit. Jaloezie, humor, liefde en maatschappijkritiek, het is alle maal te vinden in deze voortref felijke Joegoslavische film. Voor de liefhebbers is 'Tangos' van Fernando Solanas, een 'tan- gredie' (tango, komedie en trage die) over Argentijnen in Parijs. Schitterende muziek van Astor Piazzola, maar een verhaal dat weinig heterogeen is, flink van de hak op de tak springt en zon der moeite een tikkeltje korter gehouden had kunnen worden. Met Marie Laforet en Philippe Leotard. Bij Movies is ook verschenen 'Mama is boos' van Ruud van Hemert. De meningen over deze film liepen zeer uiteen, maar al lerwegen waren de recensenten van oordeel dat 'Mama is boos' toch minder is dan het verrassen de 'Schatjes'. Peter Faber doet in elk geval erg zijn best en zijn ge stuntel, is vermakelijk. Andere acteurs zijn Geert de Jong, Rijk de Gooijer en Adelheid Roosen. PETER DE ZWAAN (OP)NIEUW 'Under the cherry moon' - Luxor, Leiden 'The Hitcher' - Euro, Alphen 'Big trouble in little China' - Lido, Leiden 'Out of Africa' - meeslepend epos over Deense schrijfster in Afrika, Ci ty, Katwijk BLIJVERS 'Runaway Train' - spannende en vi sueel sterke achtervolgingsfilm met Jon Voight, City, Katwijk 'Poltergeist 2' - imponerende effecten in verder niet zo geslaagde vervolg film, Lido, Leiden 'Karate Kid II' - geweld met knipoog in plezierige film, Lido, Leiden en Eu ro, Alphen. 'Op hoop van zegen' - vierde verfil ming van Heijermans' drama met Danny de Munck, City, Katwijk, Tria non en Lido, Leiden, Euro, Alphen 'Cobra' - ijzingwekkende actiefilm (in meer betekenissen) met Sylvester Stallone, City, Katwijk 'Police Academy III' - de politionele lolbroeken zijn weer terug in Euro, Alphen en City, Katwijk Top Gun' - Amerikaanse straaljager piloten in opleiding, Lido, Leiden. MS 'Aziatische geneugten' - Rex, Leiden. NACHTFILMS 'Jong en op drift' - Rex, Leiden. 'Cat Tales' - Euro, Alphen. 'Perfect fit' - Euro, Alphen. DEN HAAG 'Top Gun' - Asta (463500), al. 'Karate Kid II' - Asta, al. 'The jewel of the Nile' - Asta, al. 'Police Academy III* Babylon (471656). al. 'Out of Africa' - Babylon, al. 'Big trouble in little China' - Babylon, 12 jr. 'Cobra' - Cineac (630637), 16 jr. 'Poltergeist II' - Cineac, 16 jr. 'Short circuit', Cineac, al. 'Police academy III' - Euro (667066), al. '9«/2 Weeks' - Metropole, 16 jr. Tango's' - Metropole, 16 jr. 'Op hoop van zegen' - Metropole, al. 'Prince: Under the cheriymoon' - Odeon (462400), al. 'The money pit' - Odeon, al. '9'A Weeks' - Odeon, 16 jr. 'Apocalpse now' - Odeon, 16 jr. •Wild Things' - Le Paris (656402), 18 jr. 'Kinky business' - Le Paris, 18 jr. 'Uitspattingen op de beauty-farm' - Le Paris, 18 jr. AMSTERDAM The Right StufT - Alfa (278806), al. '3 mannen en een wieg' - Alfa, al. The jewel of the Nile' - Alfa, al. 'De karate kid deel II' - Alfa, al. '9'A Weeks' - Alhambra (233192), 16 jr. 'Ginger Fred' - Alhambra, al. Top Gun' - Bellevue Cinerama (234876/266227), al. 'Police Academy III' - Cinerama, al. 'Big trouble in little China' - Calypso (266227/234876), 12 jr. 'Pretty in Pink' - Calypso, al. 'Madchen im spiegel der lust' - Cen traal (248933), 18 jr. 'Year of the dragon' - Cineac, (243639), 16 jr. 'The sacrifice' - Cinecenter, (236615) 16 jr. 'Als in een roes' - Cinecenter, 16 jr. 'Abel' - Cinecenter, al. Top gun' - Cinema (151243), al. 'Op hoop van zegen' - Cinema, al. 'Harem' - City (234579), 16 jr. 'Runaway Train' - City, 12 jr. 'Poltergeist II' - City, 16 jr. 'Cobra' - City, 16 jr. 'Gung Ho' - City, al. 'Short Circuit' - City, al. The>money pit' - City, al. 'Apocalypse Now* - Kriterion, (231708), 16 jr. 'Padre padrone', - Kriterion, 16 jr. 'Women in love - Kriterion, 16 China and silk' - Parisien jr. 'Saraba Hakobune', - The Movies (245790), 16 jr. 'Ludwig' - The Movies, 16 jr. 'Manner' - The Movies, 16 jr. '9»A Weeks' - Tuschinski, (262633), 16 jr. 'Prince: Under the cherrymoon' - Tu schinski; al. 'Op hoop van zegen' - Tuschinski, al. Terms of endearment' - Tuschinski,' al. 'Witness* - Tuschinski, 12 jr. 'Abel' - Tuschinski, al. 'Out of Africa' - De Uitkijk, al. TELEVISIE Een fotograaf maakt een foto van een liefdespaar in het park en ontdekt bij het uitvergroten van het negatief dat hij een moord heeft geregistreerd. Dat is het uitgangspunt van 'Blow Up', een fantasierijke thriller en de eerste Engelstalige film van Michelan gelo Antonioni. Een voor die tijd (1966) tamelijk opmerkelijke film, vooral qua montage. Meest al worden dat type films door de tijd achterhaald en daaraan ont komt 'Blow Up' ook niet, al blijft het best het aankijken waard (20.20 uur, België 1, donderdag). Een dag later op dezelfde zen der nog een thriller: 'Night Mo ves', gemaakt door Arthur Penn in 1975. Gene Hackman speelt een privé-detective die een weg gelopen dochter moet terugbren gen naar haar drankzuchtige moeder. Ze blijkt bij haar vader ondergedoken en Hackman slaagt er zonder veel moeite in om haar weer bij moeder onder te brengen. Maar dan begint de ellende pas (aanvang 20.15 uur). Dezelfde avond op BBC 1 als nachtfilm (00.35 uur) 'How I won the war*. In deze bittere komedie van Richard Lester speelt John Lennon een verrassende hoofd rol. Lester vertelt het amusante verhaal van een militair, over zijn carrière en over zijn select ge heugen. Michael Crawford speelt ook mee. De VPRO sluit de fraaie reeks Visconti-films zondagavond af met 'Rocco en zijn broers', Lu- chino Visconti geeft in deze film een portret van een familie uit het zuiden van Italië die in een noordelijke industriestad het hoofd boven water probeert te houden. De vijf broers zijn ieder nogal verschillend van aard en hun verhalen worden ook los van elkaar verteld. Alain Delon is één van de medespelenden (Neder land 2, 20.58 uur). Twee aan te bevelen (maar al eerder op tv vertoonde) films voor morgenavond: 'Obsession' op Duitsland 1. Een film van Brian de Palma uit 1976, waarin Cliff Robertson zijn vrouw ver liest. H(j keert terug naar Floren ce waar ze destijds samen op hu welijksreis waren en wordt op eens weer geconfronteerd met een meisje dat sprekend op haar lijkt. Vreemde gebeurtenissen volgen (22.25 uur). Op Duitsland 3 'Das Boot'. Wolfgang .Petersen vertelt daarin het verhaal van een bemanning van een onder zeeboot tijdens^WO II. Verveling slaat om in angst als een Engels konvooi opdoemt. Herbert Grö- nemeyer(popster), speelt één van de hoofdrollen. Ingekorte versie van een vijf uur' durende film (21.15 uur). FILMHUIZEN In 'Solaris' van Andfei Tarkows- ki uit 1972 is een planeet in staat de onderbewuste angsten en her inneringen van mensen te peilen en in daden om te zetten. De hoofdpersoon, die in een ruimte station dit angstwekkende ver schijnsel onderzoekt, wordt zo geconfronteerd met het levens echte herinneringsbeeld van zijn overleden vrouw. 'Solaris' is v/oensdagavond om acht uur te zien in het Filmhuis LVC. Donderdag gaat hier 'The great Rock Roll Swindle' van Julian Temple draaien over de opkomst en neergang van The Sex Pistols. (20.00 en 22.15 uur) In Het Kijkhuis wordt tot en met woensdag 'De aanslag' van Fons Rademakers (19.30 uur). Tot en met zondagavond is hier 'Un Amour de Swann' van Vol- ker Schlöndorff met Jeremy Irons, Ornella Mutti en Alain De lon te zien naar een verhaal van Marcel Proust. Een jongeman uit de betere kringen wordt verliefd op een courtisane met een eigen zinnig karakter. (20.00 en 22.15 uur). 'Teorema' van Pier Paolo Pa- solini met Terence Stamp draait maandagavond in Het Kijkhuis. Een mooie jongeling brengt een complete familie van de kook (20.00 en 22.15 uur). Bruno Ganz, te zien serimKopf. (foto gpd> 'Messer im KopP van Rein- hard Hauff met (Bruno Ganz) is een politieke thriller, waarin een man zonder geheugen van terro risme wordt verdacht (dinsdag 20.00 en 22.15 uur). Woensdag wordt 'The seven Samourai' van Akira Kurosawa vertoond (alleen 20.00 uur). Rutger Hauer als lifter John Ryder. VENETIE - De organisatie van het 43e Filmfestival van Venetië is be zig te ontaarden in een geweldige janboel. De projecties zijn van veelal bedroevende kwaliteit zijn is nog tot daaraan toe en het aantal zalen is ten opzichte van vorig jaar verminderd, terwijl het aantal toe schouwers toenam. Gelukkig valt over het programma weinig te kla gen- door Pieter van Lierop De Deen Henning Carlsen, om toch maar even bij een matige in zending te beginnen, presenteerde zich met een prestigieuze competi tie-inzending: 'Oviri' genaamd, handelend over de periode die de schilder Paul Gauguin in 1893 in Parijs doorbracht, tussen twee ver blijven op Tahiti in. Donald Su therland speelt de later zo fameus geworden schilder met verve. He laas betreft het een weinig verras send script dat Gauguin belicht als het bekende archetype van de aan vankelijk zo miskende kunstar tiest, die zijn meesterwerken aan de straatstenen niet te slijten weet, maar intussen toch vrolijk piere-| waaiend door het leven gaat. Aardig is wel een vriendschappe lijke relatie die wordt meege- schetst tussen Gauguin en Strind- berg (grappige gastrol van Max von Sydow) ondanks totaal tegen gestelde visies op het fenomeen 'beschaving'. Geduld Aanmerkelijk interessanter is 'O Melissokomos' van de Griek Ange- lopoulos, die Marcello Mastroianni twee en een half uur door Grieken land laat ronddwalen als een imker die het leven wel voor gezien houdt. Mastroianni als melancho lieke grijsaard is natuurlijk be paald niets nieuws, maar Angelo- poulos is een specialist in zwaar- Donald Sutherland die de rol vc Henning Carlsen rechts). moedigheid en bovendien een meesterlijk schilder van Griekse landschappen. Hij heeft de reputa tie 's werelds langzaamste filmer te zijn en dat is weer goed te merken. Wie echter zijn ongeduld betoomt, wordt vergast op eén aantal mo menten van sublieme filmkunst. De tot dusver meest indrukwek- de schilder Gauguin speelt in kende bijdrage}aan het Venetiaan- se filmfestival is geleverd door de Fransman Bertrand Tavernier. Hij leverde een even vertederende als inspirerende hommage leverde aan de jazzstijl die geschiedenis schreef als be-bop en die legenda risch werd in de jaren '50 in de Pa- rijse club Blue Note. De film werd opgedragen aan Bud Powell en lm 'Oviri' van de Deense regisseur (foto ANP) Lester Young. Dexter Gordon speelt de hoofdrol van de fictieve saxofonist Dale Turner. 'Round Midnight' concentreert zich op de vriendschap tussen Dale Turner en een mateloze Franse bewonderaar die aan de kost probeert te komen als ontwerper van filmaffiches." Dexter Gordon zet met aangrijpen de echtheid een musicus neer die

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19