Assistentes bang voor wraak junks Luxemburg zoekt zestig soldaten Beveiliging apotheken laat veel te wensen over Achtergrond Met Voorhoeve zal de WD niet meer stunten Kerk in Leiden- Zuidwest 25 jaar VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1986 PAGINA 17 LEIDEN - Schering en inslag is het niet. Toch baart het zorgen. Intimidatie en bedreiging. Apothekers en hun assistentes krijgen er vooral in de nacht- en weekend diensten mee te maken. Drugsverslaafden die injecties puiten opeisen of vervalste recepten komen verzilve ren. Vaak durven de assistentes geen 'nee' te verkopen. Omdat de apotheek onvoldoende is beveiligd om hen tegen een onverhoedse aanval te beschermen. Daarom hebben zij - via de Dienstenbond FNV - aan de bel getrokken. Ze willen beschermd worden tegen eventueel geweld. Direct contact met de 'patiënt' moet onmogelijk worden. Hoewel heel wat van de dertien honderd apotheken in ons land al een sluis en een zoge naamd kassiersloket hebben, zijn er volgens de Dien stenbond FNV toch nog te veel waar deze voorzienin gen ontbreken. Samen met de Koninklijke Nederland se Maatschappij voor de Pharmacie gaat de bond op 22 september proberen een plan op te stellen om ook in deze apotheken een veilige werksituatie te krijgen. Hoewel mevrouw R. Uileman van de Dienstenbond niet pre cies weet om hoeveel apotheken het gaat, beweert zij, dat het on derwerp 'veiligheid' geregeld te rugkomt. "Onze leden", zegt me- vrouw Uileman, "worden langza merhand een beetje ongeduldig. door Jan Westerlaken Tenslotte wordt er al zeker tien jaar over die beveiliging gepraat. En nog altijd ligt er geen goed advies. De KNMP heeft jaren lang geroepen dat er niets aan de hand was. Dus zy hoefde niet zonodig iets te ondernemen. Maar de praktijk toonde aan dat het fout zat Daarom moeten er nu maar eens spijkérs met kop pen worden geslagen". Grote steden Het probleem concentreerde zich aanvankelijk op de apothe ken in de grote steden. Amster dam en Rotterdam spanden de kroon. De geneeskundige dienst in de hoofdstad besloot daarop om de verslaafden gratis spuiten en naalden te verstrekken. Me vrouw Uileman: "Wat zien we nu? De problemen verplaatsen zich naar buiten de grote steden. Je kunt er een grote cirkel om heen trekken. Informeer maar bij een willekeurige apotheek. Dikwijls hebben ze verslaafden binnen gehad om spuiten of me dicijnen waarop ze geen recht hadden. Kijk, van junks die wil len afkicken hebben de apothe ken weinig of helemaal geen last. Het is een grijs circuit van ver slaafden dat zich over het land verspreidt. Junkies, die recepten stelen, maar ze niet in hun woon plaats willen of durven te verzil veren. Meestal kent de apotheker die klantjes wel. Bij andere apo theken wil het met een goede smoes nogal eens lukken om iets te pakken te krijgen". Weigeren durven de apotheker en zijn assistente niet. Uit angst voor geweld. "Wij vinden daar om dat vooral in de avond- en weekenddiensten direct contact met de patiënt onmogelijk moet zijn. Nog niet eens zo erg lang ge leden werd feen apotheker in Den Haag met een ijzeren pijp be dreigd. Die verslaafde trof het niet. De apotheker trok hem over de toonbank en sloeg hem ver volgens met een kassalde op z'n hoofd. Zulke excessen komen niet dagelijks voor, maar elke keer dat zoiets gebeurt, is een keer te veel". Kopiëren Mevrouw Uileman weet pre cies hoe de verslaafden aan hun recepten komen. Ze zegt: "De junks gaan naar een vreemde arts, vertellen dat ze op vakantie zijn en hun medicijnen (tranqui lizers) zijn vergeten. Daar kun nen ze niet buiten. En de arts schrijft, ondanks het feit dat hij zijn twijfels kan hebben, een re cept uit. Hoe ze het voor elkaar krijgen weet ik niet, maar dik wijls zien ze kans om wat blanco recepten te stelen. De technische gegevens nemen ze van het door de arts uitgeschreven recept over. Lukt het niet om wat blan co recepten weg te nemen, dan kopiëren ze gewoon het recept dat ze van de dokter hebben ge kregen". Beveiliging voor de apothe kers en hun assistentes. De Ko ninklijke Nederlandse Maat schappij voor de Pharmacie staat er zeker niet afwijzend tegen over. Mevrouw Desmet van de KNMP zegt erover: "Inderdaad, we moet wat meer aandacht aan die veiligheid schenken. Ze staan niet geregeld met een ge weer voor de deur. Maar toch moeten de mensen die 's nachts 'We kunnen ze beter spuiten verkopen, dan dat en in het weekeinde dienst doen in de apotheek, zich veilig voe len. Een sluis en een bankierslo ket. Wanneer die mogelijk zijn, is dat de beste oplossing. Lang niet elke apotheek heeft voldoende ruimte om die voorzieningen te laten aanbrengen. In zulke geval len zeggen wij, dat naast de dienstdoende assistent een twee de persoon aanwezig moet zijn. Kijk, dat hoeft niet per se een collega-assistente te zyn. Een echtgenoot, vriend of vriendin is ook goed. Maar wel iemand die na overleg met de apotheekhou der mag binnenkomen". Zwaarwegend Een ding staat vast, aldus me vrouw Desmet. Het veiligheids advies krijgt een zwaarwegend karakter. Volgens haar kunnen dit soort zaken niet in een cao worden geregeld. In gevallen waar het echt té gek is, zal de no dige druk worden uitgeoefend om de apotheker ervan te over tuigen dat hij de beveiliging niet met een korreltje zout moet ne men. Zorgen maakt zich ook drs. M. Moester, de inspecteur die is be last met de geneesmiddelenvoor ziening in Zuid-Holland. "Er zijn geregeld signalen die in deze richting wijzen. Natuurlijk zeg gen wij dat dit niet kan. We zoe ken al jaren naar een oplossing. Een oplossing die overigens niet zo maar voor het grijpen ligt. Want het zijn niet alleen de ver slaafden die om bepaalde midde len (vooral de zogenaamde ben zodiazepines waarvan een kal merende-, spierontspannende- en gunstige werking op angst uit gaat) in de apotheek komen. Le gio andere patiënten gebruiken dit medicijn ook. De apothekers hebben gauw genoeg in de gaten wat voor vlees ze in de kuip heb ben. Wij adviseren de apotheken om de gewenste medicijnen niet af te geven als het recept is ver valst. Wanneer een verslaafde twee keer in dezelfde apotheek verschijnt, gaat er een 'sneltele- foon' naar de collega's om hen er op attent te maken dat er pogin gen worden gedaan op illegale wijze medicijnen in het bezit te krijgen. Artsen doen over het al gemeen wel aangifte als er recep ten van hen zijn gestolen. In veel gevallen gebruiken de verslaaf den het middel niet eens voor zichzelf, maar om er geld aan te verdienen: ze verkopen het". Minder De Alphense apotheker J. Somberg zegt de indruk te heb ben, dat een jaar of vijf geleden meer pogingen werden gedaan om bepaalde medicamenten te bemachtigen dan nu het geval is. "Twee keer heb ik 's nachts ie mand aan de deur gehad die om injectiespuiten kwam vragen. Zijn moeder, zei hij, was suiker patiënt. Ze moest zichzelf insuli ne toedienen, maar had geen spuiten meer in huis. Ik heb die knaap direct weer op straat ge zet. Suikerpatiënten hebben al tijd een voorraadje injectiespui ten in huis", zegt hij. "De apothe ken in Alphen zijn goed bevei ligd. Nergens hoeft door een kier van de deur medicijnen te wor den afgegeven zoals ik ooit eens in Utrecht met eigen ogen heb waargenomen. Zo'n situatie is niet wenselijk". "Zeker", zegt een assistente van de Leidse apotheek De Aloë, "ze komen 's nachts wel eens om spuiten. We geven ze gewoon mee om ze niet dwars te zitten. Je kunt wel moeilijk gaan doen, maar dan weet je niet wat er kan gebeuren. Soms komen ze dagen achter elkaar om vier of vijf in jectiespuiten, betalen en gaan weer weg. Nee, we mogen niet zeggen dat het lopende band werk is. Maar we weten wel dat het spuiters zijn. Waarom we die spuiten afgeven? Ze kunnen zichzelf beter met schone naal den injecteren, dan met gebruik te. Geef je ze niet, dan halen ze ze wel uit de vuilnisbak. Overdag is het wel eens gebeurd, dat we commentaar van patiënten kre gen toen ze in de gaten hadden dat het om een verslaafde ging". Vrij Voor apotheek Centraal aan de Breestraat in Leiden is het ver schijnsel evenmin vreemd. Ze krijgt er niet frequent mee te ma ken, toch komt het wel eens voor dat er vervalste recepten worden aangeboden. "Meestal", vertelt een van de assistentes, "maken we de verslaafde duidelijk dat we het gevraagde middel niet in huis hebben. Ik heb nooit mee gemaakt dat ze agressief werden. Je ziet ze ook niet meer terug. Spuiten", vertelt ze, "mogen zon der recept worden verkocht. Weigeren kan dus niet. Voor een paar dubbeltjes heb je er een. In de dienst komt het vaker voor dat er om wordt gevraagd dan overdag". Vervelende ervaringen met verslaafden? Apotheek Sassen- heim kent het probleem alleen van horen zeggen. Zelf hebben de assistentes eigenlijk nooit meegemaakt dan er verdachte patiënten binnenkwamen. "Wij zitten in een dorpje waar je ieder een kent. Ik hoor wel dat men er in Leiden mee te kampen heeft, maar wij gelukkig niet. Ach, je krijgt wel eens mensen in de apo theek die zonder recept een me dicijn willen hebben dat onder de opiumwet valt. Hun kunnen we duidelijk maken dat we deze middelen niet zo maar mogen verkopen". De assistentes van de Noord- wijkse Apotheek aan Zee helpen de verslaafden vriendelijk met in het achterhoofd de gedachte, dat ze deze mensen misschien wel eens op straat kunnen tegenko men. "Wie weet", zegt een van hen, "wat ze je dan aandoen als je ze ooit eens wat hebt geweigerd. In het begin hebben we dat wel gedaan. Later zijn we er met de apotheker over gaan praten. Hij heeft toen beslist dat we ze moes ten verkopen.- Maar niet meer dan twee tegelijk. Nee, prettig vind ik het zeker niet om spuiten aan deze mensen af te geven. Ooit heb ik hier eens een meisje van een jaar of zestien binnen ge had. Moest ook injectiespuiten. Ik heb haar voor het dreigende gevaar gewaarschuwd. Gehol pen? Weet ik niet. Ik heb haar daarna niet meer gezien". LUXEMBURG (Rtr.) - Het Groot hertogdom Luxemburg heeft met 496 manschappen het kleinste le ger in de NAVO. De soldaten moe ten' uitrusting lenen om mee te kunnen doen aan oefeningen van het Atlantisch Bondgenootschap en zouden in het geval dat zy zich zouden moeten spoeden naar on verhoopte onrusthaarden ter on dersteuning van hun NAVO-part- ners genoodzaakt zyn vliegtuigen te lenen. De legertop van het kleine landje, dat geen dienstplicht kent, maakt zich dan ook zorgen. Het budget voor het leger in Luxem burg is byna het laagste binnen NAVO-verband. Volgens de wet mag 's lands verdedigingsmacht uit niet meer dan 560 man bestaan. Op het eerste gezicht lijkt dat laat ste ook een hinderlijke beperking, maar in Luxemburg is het dat toch niet. Het leger kampt met een te kort van meer dan 60 militairen en het ziet ernaar uit dat daar op ter mijn geen verandering in komt. De verlokking van avontuur, buitenlandse reizen en van een ver zekerde burgerlijke carrière na drie jaar dienst vermag de Luxem burgers niet over te halen zich in een soldatentenue te steken. Kapi tein Michel Rob, secretaris-gene raal van het leger, zegt hierover: „Luxemburgers hebben nooit warmgelopen voor militaire zaken. Zy zijn bereid te vechten als Lu xemburg wordt aangevallen, maar in vredestijd tonen zij geen belang stelling". Het jaarlijkse bedrag dat aan de fensie wordt besteed bedraagt 2,6 miljard Luxemburgse frank (onge veer 140 miljoen gulden). Dat is met 1,2 procent van het Bruto Na tionaal Produkt het laagste percen tage voor defensie binnen de NA VO, op IJsland na. Met dit bedrag koopt het land enkele jeeps, vrachtwagens, handvuurwapens en anti-tank geweren. Voor de rest blijft weinig over. Luxemburg stuurt slechts 180 man naar NAVO-oefeningen in Noorwegen en Denemarken en moet dan daar de benodigde uit rusting lenen. Het land heeft zich verplicht indien nodig 350 militai ren zo snel mogelijk naar de noor delijke flank van de NAVO te bren gen als onderdeel van de Geallieer de Mobiele Strijdmacht. Het pro bleem is evenwel hoe daar te ko men. Minister van defensie Mare Fischbach verklaart: „Wij hebben geen transportvliegtuigen en moe ten dus gebruik maken van burger- vliegtuigen. Bovendien bezitten wij ook geen speciale voertuigen voor sneeuw". Ondanks het feit dat Luxemburg in het verleden werd binnengeval len door Spaiye, Frankrijk, Oos tenrijk, België en Duitsland, gaat de geschiedenis van het Luxem burgse leger niet verder terug dan de Tweede Wereldoorlog. Toen in 1940 de Duitse tanks over de grens denderden, was Luxemburg tradi tiegetrouw neutraal. Het land moest terugvallen op zijn paramili taire strijdkracht die uit 140 vrij willigers bestond en die geen schijn van kans maakte tegen de Duitsers. Luxemburg werd bij het Derde Rijk ingelyfd en duizenden jongemannen moesten voor Duits land vechten aan het Russische front. Een aantal liep over naar het Russische leger en honderden slaagden erin te ontsnappen naar landen als België en Frankrijk waar velen zich aansloten bij het verzet of dienst namen bij het leger van de Geallieerden, zoals ook hun vaders hadden gedaan in 1914. In 1944 besloot de Luxemburgse regering in ballingschap in Londen de dienstplicht in te voeren en richtte zij 's lands eerste leger op. In 1967 echter maakte het parle ment een einde aan de dienst plicht. Sindsdien is het leger terug gelopen van 2.500 man tot zijn hui dige grootte. Minister Fischbach erkent het ernstige gebrek aan recruten voor het leger. In tijden van nood kan het nagenoeg zijn NAVO-taken niet volbrengen. Het heeft te wei nig mensen om naar de noordflank te sturen en onvoldoende man kracht om dan ook nog eens het ei gen land te kunnen verdedigen. Het leger zou in dat geval een be roep kunnen doen op burgerwach ten, of zou zijn 60 militaire muzi kanten onder de wapenen kunnen roepen. Deze laatsten hebben wel iswaar een basistraining genoten, „maar niet in het vechten", aldus Fischbach. In vredestijd oefenen de solda ten in het schildersachtige „Klein Zwitserland" in Luxemburg, hel pen zij een handje met veiligheids taken en bewaken zij het konink lijk paleis. Voormalige militairen genieten aanzienlijke voorrechten. Zij krijgen voorrang als zij sollici teren naar overheidsbanen en wie bij de politie, de gendarmerie of de PTT wil, moet soldaat geweest zijn. Daarnaast hebben officieren die in het leger blijven over het algemeen goede promotiekansen. Ondanks dat alles zien de Lu xemburgers geen brood in het le ger. Een mogelijkheid om de gele deren vol te maken zou recrutering van vrouwen kunnen zijn, maar dat is nog niet toegestaan. Kapitein Michel Rob zegt dat er een wet in de maak is om vrouwen toe te la ten. Dan nog echter blijft de vraag of de Luxemburgse vrouwen het leger een warmer hart zullen toe dragen dan hun onwillige mannen. DEN HAAG (GPD) - WD-fractie- leider Voorhoeve wil de komende tijd zonder 'stunts' of 'charisma tisch optreden' de positie van de WD stabiliseren. Dit blijkt uit een interview met het WD-partijblad 'Vrijheid en democratie'. Voorhoe ve kiest hiermee voor een duidelijk andere aanpak dan zijn voorganger Ed Nijpels. Volgens Voorhoeve gaat het er nu in de eerste plaats om „vertrou wen te wekken bij onze eigen le den, onze kiezers. Dat vertrouwen wek je niet met stunts en ook niet met wat je noemt charismatisch optreden". De nieuwe fractievoor zitter gelooft, dat een „rustige aanpak toch voor de partij het bes te is en op langere termijn de beste resultaten oplevert". Uit het interview blijkt, dat Voorhoeve hoopt op een „lichte vooruitgang" voor zijn partij bij de Provinciale Statenverkiezingen in maart volgend jaar. Hij voegt er echter aan toe:.Mirakels beloof ik niemand. Die zullen er ook niet zijn". De discussies over „wie nou de baas is in de WD" tfindt hij „ner gens op slaan". Volgens Voorhoe ve is er bij de minister van econo mische zaken De Korte (politiek leider van de WD) en hemzelf sprake van „gescheiden verant woordelijkheden. Ik heb niet de verantwoordelijkheden die Rudolf De kerkelijke gemeente rond de Bevrijdingskerk in Leiden- Zuidwest (gereformeerd en her vormd) grijpt de opening van het nieuwe seizoen aan om even stil te staan bij het zilveren jubileum van de kerk. Dit jaar is het 25 jaar geleden dat de kerk - een ont werp van het Amsterdamse ar chitectenbureau Nielsen-Spruyt- Van der Kuilen - aan de A. Bruunstraat werd geopend. Op 14 september zal dat worden ge vierd met een gemeentezondag, waar ook 'oude bekenden', die in Zuidwest hebben gewoond, wel kom zijn. De Bevrijdingskerk is als gere formeerde kerk gebouwd. Vóór de ingebruikneming werden de diensten gehouden in de aula van de school Telderskade. Lan ge tijd waren de diensten van ge reformeerden en hervormden in kerk apart. De her vormden hebben zelfs plannen gehad om niet ver van de kerk een eigen centrum neer te zetten, maar zover is het (gelukkig) nooit gekomen. Op die plek staat nu het gebouw van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. In januari 1961 werd voor het eerst samen gekerkt in de Bevrij dingskerk. De volgende geza menlijke dienst liet tot oude jaarsavond 1963 op zich wachten. In 1984 werd alle diensten ge meenschappelijk. Ook allerlei ander kerkewerk doen hervorm den en gereformeerden nu sa men. Een commissie werkt in middels verder aan gezamenlijk beheer, het afstemmen op elkaar van de wijkgrenzen en andere formele zaken. Predikanten van Zuidwest zijn nu ds. Rietveld (gereformeerd) en ds. Jansen (hervormd). Hun vóórgangers aan gereformeerde kant waren de predikanten Heu- le (voorlopig waarnemer) en Bo venberg, aan hervormde kant Bouter, Poort, Boogert en Jonge- neel. Ds. Wagenvoorde en ds. Sterringa werkten hier namens de hervormde gemeente met een speciale opdracht. Op zondag 14 september zal er voor jong en oud van alles te doen zijn in en rond de jubileren de kerk. "We willen er een be scheiden feestelijk gebeuren van maken", zei de heer J. Jongejan van de voorbereidingscommis- Uitgesteld De eerstvolgende zitting van het Landelijk Pastoraal Overleg in de Rooms-Katholieke Kerk, die in november zou worden ge houden, is enkele maanden uit gesteld omdat de bisschoppen meer tijd nodig hebben voor hun schriftelijke reactie op de aanbe velingen van februari. Die zitting was gewijd aan de liturgie in de kerk. Aartsbisschop Simonis zei toen, dat de bisschoppen zich te genover het Landelijk Pastoraal Overleg zullen verantwoorden als zij bepaalde aanbevelingen niet overnemen. Op het overleg in februari werd gepleit voor doorgaan met liturgische experi menten, erkenning van de plaats van de vrouw in de liturgie en in tercommunie tussen rooms-ka- tholieken en protestanten. Uit Zambia. Twaalf jongeren uit Zambia (Afrika) zullen in het kader van een interkerkelijk jon- gerenprojekt van 4 tot 20 oktober Nederland bezoeken. Doel is een Noord-Zuid-gesprek onder jon geren op gang te brengen. Vorig jaar zijn vijftien Nederlandse jeugdigen in Zambia geweest. De organisatie van het bezoek berust bij het jeugdwerk van doopsgezinden, remonstranten en vrijzinnig-hervormden in Amersfoort en de doopsgezinde, remonstrantse en vrijzinnig-her- vormde gemeente in Amster dam. Thema van het programma is: 'God en goden'. Uit de toelich ting: "Met 'goden' worden in dit verband de krachten en machten bedoeld die jongeren in hun ge loof kunnen belemmeren". Het programma biedt minderheids groeperingen in Nederland de gelegenheid hun visie op de Ne derlandse kerk en samenleving te geven. Voor ouderen. In de Nieuwe Kerk op de Dam in Amsterdam wordt op dinsdag 30 september en woensdag 1 oktober van 10 tot 5 uur weer een 'informatiemarkt voor ouderen' gehouden, de vier de. Doel is om mensen boven de 50 in te lichten over allerlei voor zieningen op zo breed mogelijk terrein (wonen, voeding, litera tuur, vrijetijdsbesteding, oude renbonden, rouwbegeleiding en zovoort). De vorige keer bezochten zo'n 10.000 belangstellenden de markt. Hervormde Kerk: beroepen te Almelo kandidaat N. Paap Utrecht, te Everdingen kandi daat J. A. W. Verhoeven Amers foort. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Slikkerveer R. Boogaard Leiden; bedankt voor Dirksland G. Mouw Genemui- den. 'Vrede op aarde' In de Schotse universiteits stad Stirling is gisteren met 450 deelnemers uit 116 kerken van West- en Oosteuropese landen de algemene vergadering van de 'Konferentie van Europese Ker ken' (KEK) geopend. Die duurt tot 11 september. Het thema is: 'Ere zy God en vrede op aarde'. De Konferentie van Europese Kerken werd 27 jaar geleden op gericht. De Rooms-Katholieke Kerk is er als 'waarnemer' bij. In zyn openingspreek zei de aartspriester Wladimir Sorokon uit Leningrad, dat het goddelijke gebod van de naastenliefde veel meer dan tot nu toe het zwaarte punt van het christelijk handelen moet worden. "God verwacht van de mensen dat zij iets vol brengen en op de vijand afgaan om zo de vicieuze cirkel van ge weld en tegengeweld te doorbre ken". Voorzitter André Appel uit Frankrijk riep de vergadering op een antwoord te vinden op de 'politieke realiteiten die de Euro pese eenheid in de weg staan'. Toch moet het vredesstreven van de KEK zich niet beperken tot het Oost-West-vraagstuk. Ook het probleem 'Noord-Zuid' eist aandacht. Veel waardering oogstte de vrouwelijke theoloog Evamaria Taut uit Oost-Duitsland met haar hartekreet over een mensheid die zich steeds dieper in 'doods- structuren' verstrikt. Zij dacht niet alleen aan wapens maar ook aan de 'oorlog van de rijke tegen arme landen', de kernenergie en het omgaan met de schepping. In het Ertsgebergte, vertelde zij, staan hele stukken zwart en leeg bos in het landschap, "nog ver schrikkelijker in aanblik dan een landschap dat door science-fic tion is verzonnen". Natuurwachter. De overheid heeft de evangelische predikant Dieter Blum, verbonden aan een rusthuis in Rudolfstadt (Oost- Duitsland), aangewezen als 'dis- tricts-natuurwachter'. Blum - die in de bossen van zuidooste lijk Thüringen 46 inheemse vo gelsoorten heeft kunnen regi streren - schrijft in zijn kerk blad: "Een predikant is een mens die ervan uitgaat dat de aarde door God is geschapen. Daarom moeten wij christenen - en niet alleen predikanten! - ons inzet ten voor natuurbehoud". het regionale evangelische kerk bestuur van Bremen op de vin gers getikt wegens uitlatingen in een strooibiljet tegen kernener gie- De politieke partijen CDU, SPD en FDP verweet hij in scherpe bewoordingen, mee te werken aan een 'verstraalde toe komst', die dodelijk zal zijn voor demensheid. **eb de indruk dat onze po litici, op enkele loffelijke uitzon deringen na, kunnen worden be schouwd als slaafse functionaris sen van de georganiseerde on verantwoordelijkheid", schreef hij. Theoloog Wolf-Udo Schmidt van de kerk van Bremen noemt Bode 'plomp' en 'demagogisch'. Volgens hem dwarsboomt hij op die manier de discussie over vreedzaam gebruik van kern energie^

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17