Opnieuw aanval groep-Brunswijk SPREEK BETER ENGELS FRANS DUITS NEDERLANDS SPAANS Vervuiling Middellandse eindelijk tot staan gebracht Suriname krijgt nauwelijks bijval Gewonden bij vuurgevecht in Albina week' 071-258577 Interlingua Talenpraktikum Taalbeheersing tot in de'puntjes' Amerikanen furieus om arrestatie journalist Bagdad biedt Iran gegarandeerde vrede DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - Het 'Jungle-Commando' onder leiding van de ex- militair Ronnie Brunswijk heeft gisteren de grensplaats Albina aangevallen. Volgens de Surinaamse legerleider Bouterse - gisteravond in het televisiejournaal in Paramaribo - wilde Brunswijk de plaats innemen. Bouterse zei dat bij het vuurge- groep-Brunswijk het niet opgeven, vecht van gisteren aan de zijde van „Ik denk dat ze zich gaan hergroe- Brunswijk géén blanken vochten, peren, hun verliezen gaan bekij- „Het waren allen Surinamers", zei ken. Ze gaan hun wonden aflikken de bevelhebber die er aan toevoeg- en dan zullen ze opnieuw wat pro- de dat enkelen van hen wel heel beren te doen. Ik weet echter zeker goed Nederlands spraken. Gister- dat het hun niet zal lukken deze morgen kort na zes uur plaatselijke post over te nemen", aldus Bouter- tijd viel de groep-Brunswijk, die se. zich het 'Jungle-Commando' noemt, de post van de militaire po litie op Albina op ongeveer 135 km ten oosten van Paramaribo aan. Het gevecht duurde ongeveer zes i plan waren Al kmaar onze goed hun ^stgedMm Zy hebben ve h hard gevochten met de mogelijk- H^hLrWrt heden en het materiaal dat wij heb- XbtSrsTw^ïoe^ Voigens de bevelhebber zal de 5&£XÏÏBÏS gaf te* Tweede beving in republiek Moldavië MOSKOU (Rtr.) - De Sowjetrepu- bliek Moldavië is voor de tweede keer getroffen door een aardbe ving, waardoor de schade die zater dag werd aangericht is vergroot. Toen was er één dode, berichtte het dagblad Izvestja gisteren. De tweede aardbeving van dins dagochtend, 72 uur na de eerste, was het sterkste in zuidelijke ge bieden van de republiek, aldus een woordvoerder van het Centraal Co mité van de communistische partij van Moldavië. Zij had een sterkte van 5 op de Russische schaal van 12 punten. Woordvoerder Viktor Lebedkin zei dat 45.000 woningen en bijna 1.000 openbare gebouwen waren beschadigd. De eerste aardbeving had 558 mensen verwond, van wie 42 ernstig. Haar epicentrum had gelegen in het aan Moldavië gren zende Roemenië. Lebedkin zei dat honderden ki lometer waterleiding en elektrici- teits- en telegraafkabels door de twee aardbevingen waren bescha digd of vernield. ADVERTENTIE Redenen genoeg om een vreemde taal echt goed te leren spreken Interlingua heeft een passend antwoord op elk taalprobleem: een kompleet pakket DAG -EN AVOND- OPLEIDINGEN. Afgestemd op uw niveau en uw wensen. Volgens de eigen, beproefde lesmethode: zoveel mogelijk vak- en praktijkgericht in een zo kort mogelijke tijd. Vraag vrijblijvend de Interlingua brochure aan en volg alvast een GRATIS PROEFLES Bel voor inlichtingen: Leiden, Schuttersveld 9, tel. 071-258577 Interlingua maakt deel uit van de Wolters Samsom Groep foonverkeer hersteld. Bij de militaire objecten in Para maribo is sinds gistermiddag een verhoogde paraatheid waar te ne men. WASHINGTON - De Verenigde Staten overwegen om een Russi sche spion tijdelijk uit de gevange nis te laten in ruil voor de vrijlating van Nicholas Daniloff, een Ameri kaanse journalist die sinds enige dagen in Moskou gevangen zit op verdenking van spionage. door Henk Dam Woordvoerders van het ministe rie van buitenlandse zaken in Was hington sloten echter gisteren vooralsnog uit, dat er sprake zal zijn van een directe ruil tussen Da niloff en Gennadi Zacharov, een Russische medewerker aan de Ver enigde Naties die anderhalve week geleden op verdenking van spiona ge in New York werd opgepakt. Waar de Amerikanen aan denken is een constructie, waarbij Zacha rov wordt overgedragen aan de Russische ambassadeur in Was hington, die dan moet garanderen dat de Rus terecht zal staan en een eventuele straf in een Amerikaanse cel zal uitdienen. Voor een dergelijke deal, waarbij Daniloff dan wel onvoorwaardelijk zou worden vrijgelaten, bestaat een precedent. In 1978 werden twee van spionage verdachte Rus sen ook aan hun ambassadeur overgedragen, en later veroor deeld. Het was gisteravond evenwel nog maar de vraag of de Sowjet- Unie en de VS tot zaken kunnen komen. In Moskou werd gister middag de spanning juist verder opgevoerd toen Russische functio narissen zeiden dat zij Daniloff en zijn vrouw ook nog van smokkelen willen beschuldigen. Eén dag voor Daniloff werd gear resteerd, had hij van Russische douanefunctionarissen te horen gekregen dat bij goederen die hij naar Amerika had willen sturen, voor 5000 gulden aan juwelen wa ren aangetroffen die niet waren ge declareerd toen het echtpaar Dani loff vijf jaar geleden in Moskou ging wonen. Daniloff werd voriee week zater- In het journaal werd verder mee gedeeld dat aan de zijde van het Surinaamse leger enkele lichtge wonden zijn gevallen, maar ook aan de andere kant moeten er slachtoffers zijn. De televisierepor- Bevelhebber Bouterse zei te heb- ter zei dat een ooggetuige, die zich ben geconstateerd „dat het een verschanst had, gezien had dat vreselijk hevig vuurgevecht is ge- twee mensen van Brunswijk in weest". „De mannen waren talrijk bootjes zijn afgevoerd. swsariSöfi-afi ^sürjsss,SSS& zit".zei hij orgaiusaue acmer omdat de brandweer vanwege het Bouterse is er van nverti.ii.rt riat vuurgevecht niet kon uitrukken. leove%™™aVneSiK Een f™* deel van de bevolking van Albina werd uit veihgheids- de overvallers kennen naar familie in Para maribo te willen vertrekken, waar toe de autoriteiten voorzieningen getroffen hebben. Albina maakt een zeer verlaten indruk. De tele foonverbindingen en de elektrici teit zijn uitgevallen. Hoewel de gevechten zich op 135 km ten oosten van Paramaribo af speelden, ontstond in de hoofdstad gistermorgen toch paniek. Om streeks tien uur in de ochtend ver lieten grote groepen mensen hun kantoren. Winkels en kantoren van overheid en particulieren en enke le banken sloten hun deuren. Van uit Paramaribo werd het leger te Albina versterkt. In de loop van de ochtend wer den manschappen, pantsereenhe den en een groep van de honden brigade naar Albina gedirigeerd. In afzonderlijke toespraken riepen premier Pertab Radhakishun en de minister van leger en politie, Wil fred Maynard, de bevolking op zich rustig te houden. Zij gaven de verzekering dat het leger de situa tie volkomen beheerst. De premier deelde mee dat op grond van het feit dat de telefoon centrales overbelast raakten, de autoriteiten niet gemakkelijk meer met elkaar in contact konden tre den. In verband hiermee waren de centrales op „emergency" ge plaatst, wat betekent dat slechts bepaalde nummers bereikbaar wa ren. Al gauw echter werd het tele- Tnstallatie Tutu veel te commercieel' KAAPSTAD (DPA) - De ver eniging van buitenlandse jour nalisten in Zuid-Afrika heeft poging de installatie van Des- mond Tutu tot aartsbisschop commercieel uit te buiten. Een videomaatschappij heeft van de Anglicaanse kerk op dracht gekregen de ceremonie in de kathedraal van Kaapstad te filmen. Zij mag als enige in de kathedraal opnamen maken. De maatschappij vraagt vol gens de journalisten buitenspo rig hoge bedragen voor het recht de installatie uit te zen den. Voor een seconde filmmate riaal vraagt zij minstens 1.800 dollar (4.400 gulden), aldus de vereniging van buitenlandse journalisten. De vereniging is er verontwaardigd over dat geld gevraagd wordt voor een niet-commerciële gebeurtenis. Coretta Scott King, de weduwe van dominee Maarten Luther King, is gisteren aangekomen op het vliegveld van Johannesburg. Coretta King zal de installatie van Desmond Tutu als aartsbisschop bijwonen, (foto api NEW YORK (Rtr./UPI/AFP/AP) - ting van de voorzitter van het Irak heeft Iran een niet-aanvalsver- Iraanse parlement, Ali Hashemi drag onder garantie van de Ver- Rafsaiyani, vrijdag op de televisie, enigde Naties aangeboden. In een dat Iran niet bereid was om de zes brief aan de secretaris-generaal jaar oude oorlog te beëindigen en van de Verenigde Naties, Javier over vrede te gaan praten, "zonder Perez de Cuellar, die gisteren werd gepubliceerd, bood de Iraakse vi ce-premier en minister van buiten landse zaken Tariq Aziz verschei dene opties voor het waarborgen van het verdrag aan. Of de vyf permanente leden i enige vorm van garantie". Inmiddels zouden Iraanse troe pen het Iraakse radarstation al- Ummaya dat zij dinsdag hadden veroverd in brand hebben gesto ken. Radio-Teheran meldde giste- Fen dat de Iraanse troepen eerst al- de Veiligheidsraad, of een groep Jf moderne militaire apparatuur vui5iiwiuöiaau, kjl CCH giucu van zes landen te kiezen door de hadden veranderd en vervolgens twee partijen of de leden van de Is- het radarplatform ui brand hadden lamitische Conferentie Organisa- gestoken. Irak meldde daarente- tie, zouden bij het tot stand komen Sen de Iraanse troepen te hebben van het verdrag kunnen helpen. weggevaagd en het platform te hebben heroverd. Al Ummaya was oorspronkelijk een olieterminal. In verband met de Golfoorlog bouwde Irak het om tot een strategisch radar- en waar nemingsstation. Iraanse marineschepen hebben Zou een van de ondertekenaars de afgelopen dagen in de Perzische Het verdrag zou verder worden versterkt door een verdrag van goede-nabuurschap en non-agres sie tussen alle staten in het gebied van de Golf, Iran en Irak inbegre pen. van het verdrag worden aangeval len, dan zouden de andere ver plicht zijn alle beschikbare midde len, ook militaire, aan te grijpen om de agressie stop te zetten en vrede te stichten, aldus de brief. Aziz zei in te haken op een uitla- Golf twee Russische vrachtsche pen onderschept. Het is de eerst keer dat dergelijke maatregelen te gen Russische schepen zijn geno men, sinds Iran zijn campagne be gon om vaartuigen te onderzoeken die onderweg zijn naar Irak. dag gearresteerd nadat hij van een kennis in Moskou een pak papier in ontvangst had genomen. Acht KGB-agenten arresteerden hem, en later werd medegedeeld dat zich bij de papieren staatsgehei men hadden bevonden. Val Collega's van Daniloff in en bui ten en Moskou, de gehele Ameri kaanse publieke opinie en de Ame rikaanse regering zijn ervan over tuigd dat Daniloff door de KGB in de val werd gelokt als represaille voor de arrestatie van Zacharow. Deze VN-medewerker hield zich daadwerkelijk met spionage bezig (dat is ook niet door Moskou be streden), en heeft bovendien de pech dat hij geen diplomatieke sta tus heeft, en dus niet zonder proces uitgewezen moet worden. De zaak-Daniloff begint de ge moederen in Washington inmid dels steeds meer te beroeren. Woordvoerders van de regering zeiden aanvankelijk dat de arresta tie van de journalist geheel los staat van de recent verbeterde Oost-West-verhoudingen. Maar de invloedrijke senator Ri chard Lugar, voorzitter van de Se naatscommissie voor buitenlandse zaken, zei wel degelijk gevaren voor de komende topconferenties over wapenbeheersing te zien, als Moskou Daniloff niet direct op vrije voeten stelt. Kranten als de Washington Post en de New York Times voerden gisteren de pressie op de Ameri kaanse regering verder op door te stellen dat de vrijlating van Dani loff de prioriteit verdient. De New York Times vergelijkt de zaak zelfs met die van de Amerikaanse gijze laars in Teheran, enkele jaren te rug. De goodwill die de Sowjet-Unie onder Gorbatsjov in liberale krin gen in de Verenigde Staten begon te krijgen, neemt door de arrestatie van Daniloff zo pijlsnel af. Ook dat verhoogt de druk op zowel Moskou als Washington om de affaire-Dani- loff zo snel mogelijk tot een goed einde te brengen. Op top ongebonden landen HARARE - De politieke commis sie van de Latijns-Amerikaanse tak van de Niet-Gebonden Landen (NAM) heeft problemen met de wijzigingen die Suriname in de ontwerpresolutie van de 8e NAM- bijeenkomst in de Zimbabweaanse hoofdstad Harare wil aanbrengen. Aldus kan in goedingeiichte krin gen worden vernomen. In de ontwerpresolutie, die is ge baseerd op het vooroverleg van de ministers van buitenlandse zaken, welke in april van dit jaar in New Delhi plaatsvond, legde de Suri naamse minister van buitenlandse zaken nog een verklaring af, waar in werd gesteld, dat er „enige ver betering was opgetreden in de rela tie tussen Suriname en landen die economische pressie- en andere maatregelen tegen Suriname had den genomen". Deze passage wil Suriname nu volledig laten verval len. Uit de formulering die de Suri naamse regering in april van dit jaar koos, kan duidelijk worden opgemaakt dat met name aan Ne derland wordt gerefereerd. Op het moment dat Herrenberg zijn ver klaring in New Delhi aflegde, was er ook sprake van een betere ver standhouding tussen Nederland en Suriname. De recente gebeurtenissen in Su riname, waar de groep-Brunswijk erin slaagt om het bewind van le gerleider Desi Bouterse voor grote problemen te plaatsen, hebben de Surinaamse regering blijkbaar doen besluiten deze passage te wil len wijzigen voor een andere. Hoewel de tekst die door Herren- berg nu wordt voorgesteld, nog niet bekend is, wil de Surinaamse regering nu een passage opgeno men zien, waarin „de NAM de po gingen van de regering in Surina me ondersteunt om te komen tot een 'volksregering', die bestaat uit vertegenwoordigers van diverse politieke richtingen, het zakenle ven, de militaire leiding en de vak beweging". Ook wil Herrenberg de NAM be wegen om „bepaalde regeringen te veroordelen voor hun steun aan destabiliserende elementen in het grensgebied met Frans-Guyana". Opvallend is evenwel dat de voorgestelde wijziging van Surina me de landen die verantwoordelijk zouden zijn voor die steun aan 'destabiliserende' elementen, niet noemt. Tijdens een interview met de Zimbabweaanse televisie afge lopen maandag noemde Herren berg echter wel degelijk de namen van de landen die hij verantwoor delijk stelde „voor het steunen van bandieten en het ronselen van huurlingen". Deze landen zijn Ne derland, de Verenigde Staten, Bel- giè en Frankrijk. Herrenberg maakt in zijn wijzigingsvoorstel ook geen specifieke melding van de groep-Brunswijk. In de wandelgangen van de NAM-conferentie in Harare kan worden vernomen, dat er in de po litieke commissie, die zich buigt over de verschillende paragrafen in de ontwerpresolutie om daar een definitieve versie van te ma- ken, slechts problemen zijn over twee landen in de Latijns-Ameri- kaanse sectie, en dat zijn Chili en Suriname. Er kan worden vernomen, dat men wel bereid is het bewind van Bouterse te blijven steunen, maar anderzijds heeft men ook genoeg van het weinig coherente beleid dat er de afgelopen jaren in Surina me is gevoerd. En dan wordt er vooral gewezen op de talrijke rege ringswisselingen in het land en de politiek onduidelijke koers van Bouterse, die hem eerst in de ar men van Cuba en Grenada, vervol gens in die van Libië en Brazilië en nu in niemandsland dreef. Ook is men in het Latijns-Ameri kaanse blok weinig geneigd is om Nederland openlijk te veroordelen. Juist in dat blok heeft Nederland een tamelijk goede naam en begint men steeds minder geloof te hech ten aan de aanvallen van Bouterse op Nederland, zonder enig con creet bewijs. Herrenberg maakt dan ook in Harare de indruk enigszins geïso leerd te staan. Want hij is dat niet alleen in de letterlijke zin, aange- zien hij geen enkel delegatielid bij zich heeft, maar ook vanuit poli- tiek oogpunt. De Surinaamse mi- nister van buitenlandse zaken wei- t gerde overigens met de GPD te praten. Gevraagd om een interview i zei hij „daar geen enkele behoefte 1 aan te hebben. Ik zal de conferen- 1 tie een boodschap van legerleider Bouterse voorlezen en dat moet af doende zijn. Misschien dat we over vijf jaar weer eens met Nederland zullen praten, maar voorlopig is dat uitgesloten". Herrenberg zei wel dat hij zich zorgen maakt om de Surinamers in Nederland: „Over hen maak ik me druk, gezien het discriminerende en repressieve klimaat aldaar. Ik ben' ervan over- tuigd, dat ze dan ook snel weer naar ons terug zullen komen". ATHENE - Het nu bijna afgelopen zomerseizoen moge voor de Mid- dellandse-Zeelanden toeristisch ta melijk matig zijn geweest - precie- se cijfers zijn nog niet bekend - maar er was een groot lichtpunt: de kwallen lieten het deze keer zowat helemaal afweten. door Frans van Hasselt Kwallen vormden de laatste zes, zeven jaar een grote bedreiging voor de kustrecreatie in Grieken- land en andere Middellandse-Zee- landen. De kwallen vergalden de zomervakantie van duizenden bad gasten, maar vorig jaar leek het kwaad al wat te wijken en dit jaar zijn ze bijna helemaal weggeble ven. Zes Middellandse-Zeestaten, Frankrijk, Italië, Joegoslavië, Mal ta, Turkije en Griekenland begon nen zich in 1982 serieus en gecoör dineerd met het probleem bezig te houden; toen ook werd het eerste „kwallencongres" gehouden in de Griekse hoofdstad, waar tevens de zetel van de bestrijdingscampagne werd gevestigd. De meest gangbare theorie was dat de plaag iets te maken had met de vervuiling van het zeewater, een indruk die werd versterkt doordat de dieren het meeste voorkwamen langs de kusten van grote steden als Pireaus en Tessaloniki. De snel heid echter waarmee ze nu de af tocht hebben geblazen tast deze stelling enigszins aan. Dr. Severio Civili, een bioloog die als coördinator van de campag- ment Program) die haar hoofd kwartier ook al weer in Athene heeft. Zonnestraling Nog tien jaar geleden leek de Middellandse Zee ecologisch ten dode opgeschreven. Er leek geen kruid gewassen tegen het afval van tientallen grote steden, van de ver vuilde rivieren die erin uitmonden, en van de scheepsvaart die er haar olie in loosde - naar schatting een de petroleumvervuiling ne in Athene optreedt, gelooft dat ter wereld trof de Middellandse hun verdwijning moet worden toe- Zee. geschreven aan het eind van een biologische cyclus. Maar daarmee is hun onverwachte, massale aan melding van zeven jaar geleden nog niet verklaard, evenmin als het verschijnsel dat ze deze zomer nog wel plotseling opdoken voor de kusten van Israël Het is ook wel waar dat de ver vuiling van de Middellandse Zee niet verder meer toeneemt. Dit is onlangs bekendgemaakt door dr. Aldo Manos, de Italiaanse jurist die Het water van deze zee met haar twee nauwe toegangswegen ver verst zich slechts eens in de negen tig jaar, maar de laatste jaren is men zich tevens bewust geworden van het feit dat de grote dosis zon nestraling, die veel vuil afbreekt, een positief tegenwicht vormt. Zou zij meer naar het noorden liggen, dan was het kwaad niet te over zien. Teneinde in eerste instantie het „het kwaad te overzien" hebben al- belast is met de coördinatie van het le kuststaten behalve Albanië (dus Actieplan voor de Middellandse ook Israël en zijn vijanden) de laat- Zee, een onderafdeling van de ste jaren een aantal conferenties UNEP (United Nations Environ- gehouden, nadat in 1976 in Barce lona de juridische fundamenten waren gelegd voor een serieuze campagne, waarbij men zich ver plichtte tot maatregelen om de ver vuiling tegen te houden. Geleide lijk ging de „registratie" van het kwaad over in tastbare initiatieven. Op de conferentie van Genua, vorig jaar, werd men het eens over de criteria voor de bruikbaarheid van zwemwater, volgens welke 33 procent van alle stranden langs de Middellandse Zee onveilig moest Middellandse Zee, Turkije 130 mil- worden geacht. Dit percentage is joen aan de schoonmaak van de ha- nu, volgens dr. Manos, al terugge- ven van Istanboel, waar ook de Zee van Marmora van moet profiteren. Misschien is het ook nog niet he lemaal te laat voor een aantal dier soorten langs deze zee, die dreigen uit te sterven: de grote zeeschild pad caretta caretta bij het eiland Zakynthos, de monnik-zeehond bij Samos en de Sporaden, de Dalma- tisch pelikaan, de flamingo, het Corsicaanse hert. Vorige week is het verdrag in werking getreden voor Speciale Beschermingsgebie- den langs de Middellandse Zee, waarbij de staten zich verplichten reservaten te onderhouden waarin 500 diersoorten worden be schermd tegen vervuiling en over last van toeristen en vissers. Diersoorten Op dezelfde conferentie verbond men zich op korte termijn afval- verwerkende fabrieken te bouwen in 90 kuststeden van meer dan 100.000 inwoners, waarna 600 plaatsen van meer dan 10.000 inwo ners aan de beurt zouden komen. Steden als Athene, Tel Aviv, Na pels, Genua, Marseille en Nice zijn nu al vergevorderd of klaar met de bouw van zulke installaties. Spanje besteedt 180 miljoen dollar aan een grootscheeps plan tot sanering van zijn 181 woonplaatsen langs de

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7