Bejaarde kan niet in tehuis terecht Pravda-liefhebber kan hart ophalen Stralingsnormen bijgesteld Acties op komst tegen bezuinigingen Heide dreigt in snel tempo uit te sterven Reeks diefstallen van betaalkaarten opgelost 'Kijker heeft niets aan derde tv-net' In één klap twee Nederlandstalige edities in kiosk DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 HILVERSUM (ANP) - De komende vijf jaar kunnen de bejaardentehuizen in de grote steden nauwelijks nieuwe bewoners opnemen. De plaatsen die vrijkomen worden geheel in beslagge nomen door de bejaarden die gedwongen worden van het ene naar het andere te huis te verhuizen. Dat blijkt uit berekeningen van de federatie LSB, de overkoepelende organisatie van bejaardentehuizen, die gisteren bekend zijn gemaakt. Een nieuw financieringssysteem is er de oorzaak van dat met name in de grote steden verscheidene te huizen moeten sluiten. De bewo ners die geherhuisvest moeten worden, krijgen voorrang. LSB-directeur R. Rijkers-Mei- nen meent dat de mensen op de nu al lange wachtlijsten nog langer zullen moeten wachten. „Voor hen is de komende vier tot vijf jaar geen plaats meer". Hij verwacht dat de situatie voor de bejaarden er de komende jaren alleen maar slechter op wordt gezien de toene mende vergrijzing. Op dit moment zitten 140.000 ou deren in een verzorgingstehuis. De verwachting is dat over 50 jaar 400.000 mensen een beroep zullen doen op het bejaardentehuis. Het regeringsbeleid om ouderen zo lang mogelijk thuis te laten wonen en verzorgen is onbetaalbaar, aldus de LSB-directeur. De gezinszorg heeft ook lange wachtlijsten van vooral bejaarden. Acties In alle 53 Amsterdamse tehuizen voor bejaarden zullen acties wor den voorbereid tegen het bezuini gingsbeleid van minister Brink man WVC (Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur) en de gevolgen daarvan voor de Amsterdamse be jaardencentra. Hiertoe werd gister avond besloten op een vergadering van de ambtenarenvakbond Abva Kabo. Op deze vergadering waren 450 mensen, bewoners, directiele den van bejaardentehuizen en werknemers in de bejaardenzorg aanwezig. Volgens de AbvaKabo heeft het bezuinigingsbeleid tot gevolg dat in het 2001 ruim 4.000 van de 8.000 plaatsen voor bejaarden in tehui zen verdwijnen. Drieduizend werknemers dreigen in dat jaar hun baan te hebben verloren, voor al laag betaalde vrouwelijke werk nemers, aldus de ambtenaren bond. De vergadering was belegd naar aanleiding van Amsterdamse be zuinigingsplannen die voort vloeien uit het beleid van minister Brinkman. Wethouder Wildekamp heeft de sluiting van acht Amster damse bejaardencentra tot 1990 voorgesteld alsmede later indien noodzakelijk nog een gedeeltelijke sluiting van een Amsterdams te huis. Met deze maatregelen zouden 900 arbeidsplaatsen verloren gaan EDE (ANP) - De Nederlandse hei de of wat daar nog van over is ver keert in een catastrofale toestand. Zestig tot tachtig procent van de struikheide is dood en de conditie van de resterende hei is ronduit slecht. Verbossing, vergrassing en de gevolgen van milieuvervuiling eisen in toenemende mate hun tol en de natuurbescherming zal zich grote moeite moeten getroosten voor het behoud van de laatste res tanten heide. Dat zei directeur ir. E. Hessels van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten gisteren in Ede op de studiedag „Heidebe- heer", die in het teken stond van de mogelijkheden voor een geïnte greerd beheer van bos en heide. Hij pleitte voor integraal beheer van heide- en aangrenzende bosgebie den, waarvoor naar zijn mening op korte termijn een totaalplan op ta fel zal moeten komen. Volgens Hessels beschikte ons land nog geen eeuw geleden over ongeveer 450.000 hectare heide. „Thans rest nog slechts 40.000 hec tare." Alleen al de afgelopen 15 jaar is ongeveer 20.000 hectare verbost. De oppervlakte bosgebied in ons land is volgens Hessels daarente gen toegenomen van ongeveer 250.000 hectare in 1900 tot ruim 334.000 hectare nu, vooral ten kos te van heide en ander natuurter rein. Een integraal beheer van hei- en boscomplexen, waarvoor inmid dels meer dan voldoende inzicht en kennis voorhanden is, dient vol gens Hessels met kracht te worden nagestreefd. „Een structurele op bouw van bos- en heidegebied is noodzakelijk en het ligt voor de hand dat natuurbeschermingsor ganisaties die opbouw willen be reiken door het bosareaal wat te beperken ten gunste van de hei de." Allereerst is het voor het behoud van heide en bos volgens de direc teur van Monumentenzorg echter noodzakelijk dat de overheid alle aandacht schenkt aan het herstel van de voor die natuurgebieden vereiste milieu-omstandigheden. „De negatieve invloed van lucht verontreiniging speelt in de achter uitgang van met name de heide een overheersende rol", aldus Hessels. Dit alles krijgt volgens hem nog steeds onvoldoende aandacht. „In het meerjarenplan bosbouw bij voorbeeld wordt met de alom zichtbare gevolgen van zure regen, die onder meer tot uitdrukking komt in vitaliteitsafname van de bomen, vergrassing van de heide en nivellering van de verscheiden heid in soorten planten en dieren, bij de mogelijkheden tot realise ring van dit plan geen rekening ge houden." Hessels wees er tenslotte op dat heidegebieden internationaal be zien zeer schaars zijn en dat het areaal dat zich in Nederland be vindt een belangrijke plaats in neemt. „Op overheid en terreinbe heerders rust dan ook een grote verantwoordelijkheid om het res tant heide deugdelijk in stand te houden", aldus Hessels. Ook direc teur F. Prillevitz van Staatsbosbe heer zei dat de tijd dringt. „Alleen al op grond van zeldzaamheid en kwetsbaarheid verdienen maatre gelen hoge prioriteit." ROTTERDAM/AMSTERDAM (GPD/ANP) - De postale recherche in Rotterdam heeft met de arresta tie van een groot aantal verdachten de diefstal van honderden girobe taalkaarten opgelost. JSnkele hoofddaders lopen nog op vrije voeten rond. Volgens een woord voerder gaat het om een buit van enkele tonnen tot meer dan een miljoen gulden. Een van de hoofdverdachten is een part-time medewerker van het girokantoor in Den Haag. De man zou 'een aanzienlijke hoeveelheid' pakketjes met betaalkaarten heb ben gestolen. Verder zijn twee an dere Hagenaars opgepakt die tot de belangrijkste helers zouden be horen. Ook konden in een groot deel van het land handlangers wor den aangehouden die de betaal kaarten bij postkantoren en win kels verzilverden met behulp van valse giropassen. Een woordvoerder van de posta le recherche noemt een aantal van meer dan 20 verdachten, van wie enkelen nog vrij rondlopen. De Explosievenhond SCHIPHOL (ANP) - De rijkspoli- tie zal de beschikking krijgen over drie honden die getraind zijn ip de opsporing van explosieven. Bin nen zes tot twaalf maanden zullen deze dieren op Schiphol kunnen worden ingezet. De honden zullen worden opgeleid door de Speur- hondenschool van de rijkspolitie in Den Haag. Dit heeft de comman dant van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie, kolonel E.E. Gerrit sen gisteren meegedeeld. In het buitenland wordt al langer gebruik gemaakt van honden bij het opspo ren van explosieven. zaak speelt zich volgens de woord voerder voornamelijk af in de pro vincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. Ook de postale recherche in Amsterdam is ingeschakeld. Sinds de verdachte Hagenaar ech ter is opgepakt - een paar weken terug - zijn geen vermissingen van pakketjes meer opgegeven. De PTT en de Postbank hebben sinds kort een nieuw systeem voor de interne verzending van girobe taalkaarten ingevoerd. Dit is ge beurd, nadat bekend werd hoe de tientallen pakketjes met kaarten vanuit het kantoor Den Haag ver dwenen. Hoe het systeem werkt willen woordvoerders van beide bedrijven niet zeggen. De postale recherche laat weten dat diefstal len met het nieuwe systeem 'zo goed als uitgesloten worden'. Valse pandbrieven De Amsterdamse politie heeft twee Westduitsers en een Neder lander gearresteerd die van plan waren in Amsterdam voor 50 mil joen Westduitse marken valse pandbrieven te laten drukken. Door een tijdige actie van de frau de-afdeling van de politie is een gi gantische economische schade in de Bondsrepubliek voorkomen, al dus de politie. In Duitsland wor den de brieven als onderpand ge bruikt bij kredietfinanciering. De drie mannen werden vorige week in Amsterdam aangehouden toen zij bij een drukker arriveer den om een definitieve afspraak te maken over het drukken van valse pandbrieven. De litho's hiervoor en andere materialen hadden zij al bij de drukker afgeleverd. Deze werden in beslag genomen. Vol gens de Duitsers waren zij naar een Amsterdamse drukker gegaan, omdat hun vaste drukker in Duits land met machinepech kampte. 'Zwarte Joop' laat failliet imperium na AMSTERDAM (GPD) - Nau welijks drie maanden na zijn dood is duidelijk geworden dat de seksmagnaat van de Wallen, de legendarische Maurits de Vries, alias Zwarte Jopie, aan het hoofd stond van een failliet imperium. De nabestaanden hadden al laten weten een erfenis niet te zullen accepte ren, omdat ook zij het vermoe den hadden dat de schulden wel eens het batig saldo van diens imperium te boven zou den kunnen gaan. Direct na het overlijden van Zwarte Jopie werden de nachtclub, zijn seks- theaters en een pizzeria geslo ten en het personeel kwam op straat te staan. Jarenlang werd Maurits de Vries gezien als de koning van de Wallen. Vanuit zijn seksclub en casino Casa Rosso regeerde hij in de rosse buurt van de hoofdstad. De explosieve groei van het aantal casino's en seks- theatertjes in deze buurt zorgde echter voor een bikkelharde strijd achter de schermen, die enkele jaren geleden een dra matisch hoogtepunt kreeg bij een brand in zijn Casa Rosso, waarbij zes mensen om het le ven kwamen. Begin van het jaar werd De Vries veroordeeld tot een ton boete wegens een enorme be lastingschuld, die nauwelijks te weerleggen was door zijn chao tische boekhouding. De inmid dels aangestelde curator mr. A. Voute, ziet zich nu voor de taak geplaatst orde in de chaos te scheppen en nog zoveel moge lijk schuldeisers tevreden te stellen. DEN HAAG - Een delegatie van oud-militairen uit Bronbeek heeft prins Claus gisteren op paleis Noordeinde in Den Haag een gefotografeerd bloemenmozaik cadeau gedaan in verband met zijn aanstaande verjaardag. De prins wordt zaterdag 60 jaar. (foto anp> Voor geval van ramp met kernreactor UTRECHT (ANP) - Als na een ongeluk met een kern reactor de stralingsdosis per individu groter is dan vijf millisievert (500 millirem) moet schuilen worden over wogen. Deze dosis is ongeveer twee en een half keer zo hoog als de dosis waaraan het lichaam in een geheel jaar blootstaat door de natuurlijke achtergrondstra ling. Bij een dosis in de buurt van 50 millisievert en hoger is schuilen in ieder geval nodig en moet aan evacuatie worden gedacht. Bij stralingsdoses boven de 500 milli sievert is evacuatie geboden. Dat zegt de Gezond heidsraad in een advies aan de regering over „normen voor de interventie by reactorongevallen". Tjernobil Normaal staat het lichaam in Nederland bloot aan een achtergrondstraling die op jaarbasis tussen de 150 en 200 millirem ligt. Als gevolg van de ramp in Tsjer- nobyl lopen de inwoners van Nederland kans dat zij, ook op jaarbasis, vijf tot tien millirem extra oplopen. De Nederlandse overheid heeft als maximaal toelaat bare achtergrondstraling een norm van 500 millirem per jaar gesteld. Met zijn nieuwe advies worden de normen die de Gezondheidsraad in 1975 heeft aanbevolen herzien. de en de nieuwe normen. In het advies zijn niet alleen schema's opgenomen voor de stralingsdoses waarbij maatregelen als schuilen en evacueren moeten wor den overwogen of genomen, maar ook schema's voor het uit de handel halen van voedingsmiddelen en geeft aan, wanneer moet worden overgegaan tot het afraden of blokkeren van de consumptie van besmet voedsel en drinkwater. Daarbij geeft ze voor melk, water, groenten en fruit normen voor radioactief jodium, cesium en strontium. De voor een klein kind berekende doses zijn daarbij doorslaggevend geweest. De commissie heeft bij het opstellen van de normen rekening gehouden met de verschillen in „stralingsgevoeligheid" tussen kinde ren en volwassenen en tussen zwangere en niet-zwan- gere vrouwen. De commissie van de raad die het advies heeft opge steld adviseert aparte waarden voor de stralingsdoses in de schildklier, die de eerste dagen na het ongeluk een grote kans heeft op bestraling door ingeademd of ingeslikt radioactief jodium. Die bestraling kan aan zienlijk worden beperkt door het tijdig innemen van niet-radioactieve jodiumtabletten. DEN HAAG (ANP) - Invoering van een derde televisienet en uitbrei ding van STER-zendtijd in zwe vende blokken is voor de Consu mentenbond niet acceptabel. Deze plannen gaan niet alleen volstrekt voorbij aan de verlangens van de Nederlandse televisiekijkers maar kunnen bovendieq leiden tot een verhoging van de jaarlijkse om roepbijdrage met ongeveer 25 gul den, zo reageerde de Consumen tenbond gisteren op de behande ling van de aangepaste Mediawet in de Tweede Kamer. Volgens de bond hebben de kij kers er nooit blijk van gegeven ook maar enige behoefte te hebben aan een derde net en is de door minis ter Brinkman van welzijn, volksge zondheid en cultuur voorgestelde financiering een onzekere zaak. De rekening van een mogelijk zwaar tegenvallende extra STER-op- brengst zal ongetwijfeld aan de consument worden gepresenteerd in de vorm van een verhoging van de omroepbijdrage, aldus de bond. Invoering van zwevende recla meblokken zal niet alleen leiden tot grote irritatie bij de kijkers, maar betekent volgens de bond te vens dat het omroepbestel nog meer afhankelijk zal worden van reclamegelden. Als adverteerders in de toekomst door allerlei tech nologische ontwikkelingen minder belangstelling krijgen voor STER- zendtijd zouden er grote financiële problemen kunnen ontstaan. FILMBANDEN EO - De Turkse politie heeft de in beslag genomen filmbanden van een televisieploeg van de Evangelische Omroep te ruggegeven, zo is door de EO mee gedeeld. De banden zijn dinsdag overhandigd aan de Amerikaanse ex-astronaut Jim Irwin, die in Tur kije een expeditie leidt op de berg Ararat, op zoek naar de overblijfse len van de ark van Noach. De opna men werden het afgelopen week einde door de Turkse autoriteiten in beslag genomen. De twee man sterke reportageploeg van de EO kreeg korte tijd huisarrest opge legd, maar mocht zondag weer naar huis terugkeren. ADVERTENTIE oosterse tapijten te 's-Gravenhage, welke haar aktiviteiten heeft gestaakt, gaan wij over tot ONMIDDELLIJKE LIQUIDATIE van de gerenommeerde, collectie. Deze collectie bevat honderden stuks origineel HANDGEKNOOPTE PERZISCHE EN OOSTERSE tapijten Bidjar, Afshar. Tabriz, Sarouck, Beloudj. Bochara e.v.a. Alsmede Marokkaanse berbers r lage prijs. ALLES MOET WEG, U PROFITEERT. Verkoop vindt plaats: Cult. Centr. „Tripodia" Hoornesplein 155, Katwijk aan Zee Donderdag 4 september van 13.00 tot 21.00 uur Vrijdag 5 september van 11.00 tot 18.00 uur Verkoop tegen contant geld of betaalcheques. Zichtzending mogelijk. Ruilen van aankopen mogelijk tijdens de verkoopdagen. Certificaat van echtheid bij elk tapijt Eigen reparatie-atelier. Interim Sales Service HOUTEN (GPD) - Ruslandliefheb- bers en andere belangstellenden kunnen vandaag en morgen hun hart ophalen. Vandaag ligt er in de kiosken een acht pagina's tellende weekeditie van de Pravda, met daarin het belangrijkste nieuws uit de Pravda van vorige week ver taald in *het Nederlands. Vanaf morgen is er een Nederlandstalige Pravda te koop die een letterlijke vertaling is van die van 25 augus tus jongstleden, inclusief weerbe richten en aankondigingen van ra dio- en tv-programma's. Het laatste project is éénmalig, de weekeditie zal voortaan elke week te koop zijn. De weekeditie (oplage van 150.000) wordt uitgegeven door de Engelse uitgeverij Arromail, die in Engeland al een aantal weken een Engelstalige weekeditie van Prav da heeft uitgebracht. Vincent Steinmetz van de Nederlandse ves tiging van Arromail in Amsterdam: „Iedere dag vliegt Aeroflot, de Russische luchtvaartmaatschap pij, de Pravda's over uit Moskou. In Engeland wordt zo'n veertig procent van de inhoud vertaald, waarna een eindredacteur een weekeditie samenstelt. De Neder landstalige editie wordt uit het En gelse materiaal vertaald en in Ne derland door een eindredacteur sa mengesteld, waarbij de opmaak aan -de westerse smaak wordt aan gepast, door onder andere meer fo to's". Eenmalige pravda Het initiatief om de eenmalige Nederlandstalige Pravda (ook acht pagina's) uit te brengen, is afkom stig van de Deen Ludvig E. Bram- sen. In het dagelijks leven is hij di recteur van de Deense uitgeverij Komma, onder andere uitgever van de Deense editie van het Guin ness Book of Records, in zijn vrije tijd is hij doende met dit éénmalige project. „Ik breng m'n vakantie lie ver op deze manier door, dan dat ik op het strand lig", zei Bramsen voordat hij van het verschijnen van de weekeditie wist. Nu denkt hij hier anders over, want Bramsen vreest dat hij financieel er flink bij inschiet met zijn éénmalige pro ject. Oorspronkelijk wilde Bramsen zijn Pravda eind september op de markt krijgen, maar nadat hij lucht kreeg van het Engelse initiatief is er deze week erg hard gewerkt om zijn Pravda nog deze week op de markt te brengen. Het afgelopen weekend zijn tien vertalers dag en nacht in de weer geweest om de vertaling op tijd klaar te krijgen. Bij Wegener Nieuwsdruk in Hou ten, waar de krant wordt gedrukt wordt, is ook menig extra zweet druppeltje gevallen om de krant op tijd klaar te krijgen. Bramsen zegt over het vrijwel te gelijkertijd verschijnen van de twee Pravda's: „Het is ongeloof lijk, vertaalde Pravda's zijn al in meer westerse landen op de markt gebracht. Nederland is echter het eerste land ter wereld waar twee vertaalde Pravda's vrijwel tegelij kertijd uitkomen. Als ik dit van te voren geweten had, was ik er in Nederland niet aan begonnen. Mijn Pravda moest eigenlijk f 4,95 kosten. Nu verlaag ik de prijs tot f 2,90, zodat ik toch nog vijf cent goedkoper ben dan de weekeditie. Op dit punt kan ik niet meer terug, daarom probeer ik op deze manier het verlies zo klein mogelijk te houden. Alleen als de volledige op lage van 150.000 exemplaren (30.000 voor België) wordt ver kocht, draai ik mischien nog quit te." Enige echte Overigens heeft Bramsen nog wel een beetje vertrouwen in zijn Een drukker van de Perscombinatie bekijkt e daag verschenen weekeiditie van de Pravda. <i exemplaar i (financiële) toekomst. „Bij de weekeditie heeft er een selectie plaatsgevonden. Mijn editie 'is de enige echte' omdat wij de hele Pravda met alles erop en eraan let terlijk hebben overgenomen. Bij die weekeditie zijn er toch wester se ogen aan te pas gekomen voor de selectie. Bovendien is het een (foto ANP) vertaling uit het Engels en die van mij is rechtstreeks vertaald. Dat we niet zo actueel zijn is ook niet erg, actualiteit speelt in het Russische krantenwezen een veel mindere rol dan hier". Voor beide uitgevers zijn de mo tieven om ook in Nederland Prav da's uit te geven hetzelfde. Wester se kranten citeren vrijwel dagelijks uit deze grootste krant ter wereld met een oplage van 45 miljoen ex emplaren per dag. De beide uitge vers denken dat velen wel eens wil len weten hoe het Russische volk dagelijks het wereldgebeuren krijgt voorgespiegeld en of er hier goed wordt geciteerd. Voor Bramsen komt daar nog een reden bij. „Een dergelijk pro ject is een 'intellectuele ervaring'; je geeft mensen een ervaring die ze nog nooit gehad hebben. Boven dien is het leuk om iets te doen 'that has not been done before'", zei Bramsen toen hij eergisteren nog niets wist van de weekeditie die een dag voor zijn editie te koop Geen advertenties Beide Pravda's zullen geen ad vertenties bevatten. Oorspronke lijk wilde Bramsen wel adverten ties opnemen, maar door 'verschil lende communicatiestoornissen' is de advertentieacquisitie niet van de grond gekomen. In de weekedi- tie staan deze en volgende week ook nog geen advertenties, maar het ligt in de bedoeling om daarna wel advertenties op te nemen, vol gens Steinmetz. Dat beide uitga ven bijna tegelijk op de markt ko men, is overigens puur toeval vol gens Steinmetz. „Wij zijn al gerui me tijd bezig met de voorbereiding van dit project en hadden de uitga ve van vandaag gewoon gepland". Beide uitgevers hoeven geen co pyright te betalen aan de Russen. „Iedereen mag uit de Pravda stuk ken overnemen, in de krant staan in ieder geval geen bepalingen dat er copyright op rust. We hebben ook contact gehad met de Russen, maar ze hadden zoals gebruikelijk geen commentaar," aldus Bram sen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5