Meer winkeliers kiezen voor vestiging Haarlemmerstraat Alexaiidersdiool blijft klein 'In Breestraat veel verkeer en weinig Idanten' Boek over 150 jaar Hartebrugkerk DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1986 LEIDEN - Er dreigt op kor te termijn een uittocht te ontstaan van winkels uit de Breestraat in de richting van de Haarlemmerstraat. Nadat vorige week Xenos, een warenhuis in speciale produkten, zijn vertrek uit de Breestraat aankondigde gaat nu ook de kledingzaak Mac Maggie, een onder deel van de Peek Clop- penburggroep, het filiaal aan de Breestraat verwisse len voor een pand in de Donkersteeg. Volgens onbevestigde berichten zouden nog meer zaken uit de Breestraat overwegen op korte ter mijn richting Haarlemmerstraat te gaan. De betrokken ondernemers trachtten hun voornemens nog angstvallig geheim te houden, maar de geruchtenstroom onder de Breestraatwinkeliers werkt op vol le toeren. Een werknemer van Per ry Sport verklaart dat het vrijwel zeker is dat het filiaal aan de Bree straat gesloten zal worden, en dat men op zoek is naar een ander on derkomen in de Haarlemmerstraat of omgeving. De directie van het bedrijf wil de berichten ontkennen noch bevestigen, waarna de be trokken werknemer zijn verklaring weer zegt te willen herroepen. On der een aantal Breestraatwinke liers bestaat er evenwel geen twij fel over dat Perry Sport uit hun straat zal verdwijnen. De redenen voor de uittocht zijn een combinatie van factoren. De grote verkeersstroom door de Breestraat wordt wel als de groot ste boosdoener beschouwd. Maar ook de bouw van een nieuw C&A- filiaal aan de Haarlemmerstraat wordt veelvuldig genoemd als oor zaak dat de Breestraat het thans moet afleggen als het gaat om wel ke van Leidens twee grote winkel straten het aantrekkelijkste vesti gingsklimaat heeft. Onvriendelijk De kledingboetiek Mac Mag gie, sinds tien jaar gevestigd aan de Breestraat 149, verhuist binnen af zienbare tijd naar de Donkersteeg (het voormalige pand van Vinke dat het gaat delen met een parfu merie). De devisiemanager van Mac Maggie, R.H.N. Brand, ver klaart dat er de laatste jaren een ontwikkeling gaande is die niet in het voordeel van de Breestraat heeft gewerkt. "Wij moeten het hebben van passerende klanten en dat aantal is de laatste vijfjaar flink teruggelopen in de Breestraat". "Als de klanten ons niet opzoe ken moeten wij hen opzoeken", meent Brand. "Wat je thans ziet is dat de belangrijkste klantenstroom zich de afgelopen jaren heeft ver plaatst in de richting van de Haar lemmerstraat. De belangrijke mo dezaken en schoenenzaken vind je in de buurt van de Haarlemmer straat. De Breestraat is daarente gen steeds klantonvriendelijker geworden. De mensen moeten er oppassen dat ze niet omver gere den worden. Het is geen straat waar je prettig kunt winkelen". "De Breestraatwinkeliers zijn ook niet de meest strijdvaardige ty pes", kritiseert de Mac Maggie- manager. "Op koopavond zie je dat talloze winkels in de Breestraat ge sloten zijn. Dat is geen gezonde si tuatie. We hebben ons vertrek uit de Breestraat lang overwogen en lang uitgesteld, maar ik ben blij dat de knoop nu is doorgehakt", aldus Brand. Boosdoener Ook directeur A. van der Sluis van Xenos verklaarde vorige week in deze krant dat het stuk Bree straat waarin Xenos en Mac Maggie zijn gevestigd de afgelopen vijf jaar sterk achteruit is gegaan. "Wat heb je aan een straat waarin het verkeer voorbij raast en bijna geen mens langs komt? Waarin een passage is gevestigd waarin geen zaak zit. Dan verhuis je toch naar een winkelstraat waar je over de hoofden kunt lopen", aldus direc teur Van der Sluis. Voorzitter Van Cleef van de win keliersvereniging meent dat Xe nos, gezien zijn assortiment, acht jaar geleden al de keus voor de Haarlemmerstraat had moeten ma ken. "Dat hij de Breestraat nu een trap na geeft, vind ik niet fair". Van Cleef zegt zich geen grote zorgen te maken over de toekomst van de Breestraat. "Er is nog een aantal goede zaken gevestigd dat ik niet zie verdwijnen. Maar het kan beter natuurlijk". Volgens Van Cleef is de ver keerssituatie de grote boosdoener. De Breestraat moet volgens hem op korte termijn verkeersarmer worden en hij pleit voor een par keergarage op de plek van de Lu cas van Leydenschool. "Tussen de twee grote winkelstraten in. Dat zou ideaal zijn. Van de Vrouwen- steeg tot aan 't Gangetje zou de Breestraat dan een promenade kunnen worden", aldus Van Cleef. Hij keert zich evenwel tegen een proef met een autovrije Breestraat op zaterdag, zoals de gemeente wil. "Met zo'n proef wordt de situatie in de Breestraat er niet duidelijker op". "Er moeten op korte termijn spij kers met koppen worden geslagen om de Breestraat aantrekkelijker te maken", vindt de voorzitter van de winkeliersvereniging. Zoals de Breestraat nu functioneert is het geen echte winkelstraat. Het win kelend publiek moet meer de ruimte krijgen en het moet gezelli ger worden. Maar grote zorgen maak ik mij niet. In de Haarlem merstraat is ook leegstand en ver loop. De Breestraat is al een eeuw lang een winkelstraat. Daar zie ik geen verandering in komen". Enige zelfstandige Leidse mavo bestaat kwart eeuw LEIDEN - Geboeid volgen kinderen van de basisschool De Singel aan de Lusthoflaan de verrichtingen van de clown en goochelaar Antonio van de Tontenellis. Het was een van de activiteiten in het kader van de heropening van de r.k. basisschool die tot voor kort onder de naam Heilig Hartschool door het leven ging. Een aantal festiviteiten viel gisterochtend in het water. Een rondgang door de wijk alsmede het oplaten van balonnen kon door het slechte weer niet doorgaan. Ook vandaag stonden tal van activiteiten op het programma, vooruitlopend op de officiële opening van de school aanstaande vrijdag. Tijdens een receptie van 16.00 tot 18.00 uur wordt de school door een oud-leerling van wie de naam nog even geheim wordt gehouden, geopend (foto Fred Rohde» Molenfietstocht Toerfietsvereniging Swifttoer organiseert in samenwerking met de Rijnlandse Molenstich ting een molenfietstocht die za terdag wordt gehouden. Deelne mers kunnen 25 of 50 kilometer fietsen. Inschrijving en start zijn bij molen De Valk aan de Lam mermarkt, tussen negen en één uur. Inlichtingen: J. Hoogen boom, tel. 071-892883. Folk Zoals elke eerste vrijdag van de maand houdt folkclub Horus morgenavond weer een open po dium. Iedereen die folkmuziek maakt is welkom om te komen op treden in Le Bambou aan de He renstraat 1. Belangstellenden kunnen zich tevoren telefonisch opgeven (01717-2726) of de avond zelf ter plekke, voor de aanvang die om negen uur is. Publiek is ook welkom. Het open podium van volgende maand is overigens verschoven van 3 naar 10 oktober. LVC-cursussen In het Leids Vrijetijds Cen trum, Breestraat 66, wordt zater dag een informatiemiddag ge houden over de nieuwe cursussen die hier binnenkortbeginnen. Van twee tot half vijf. Ook is dan inschrijving mogelijk. Er zijn nog plaatsen vrij op de cursussen gitaar, acrobatiek, tekenen en schilderen, aquarelleren, P.A.- techniek en de workshop geïm proviseerde muziek. Inschrijven kan ook op werkdagen, van elf tot vijf uur. Voor telefonische in lichtingen: 071-146448. Ruilbeurs Ruilclub Koningskerk begint vrijdag het nieuwe seizoen met een ruilavond in de aula van de Dr. van Voorthuysenschool aan de Mamixstraat 104. Verzame laars van postzegels, munten, prentbriefkaarten, lucifermer- ken, enz. zijn er welkom van ze ven tot tien uur. Inlichtingen: tel. 071-312513. Squash Het Holiday Inn Racketcenter, een onderdeel van het hotel, houdt zondag een open dag. Van twee tot vijf uur kunnen belang stellenden kennis maken met de sport squash. Er worden demon stratiewedstrijden gespeelduit leg gegeven van de spelregels en informatie over de squashbond. Wie wil, kan ook zelf een balletje slaan, maar moet dan wel sport- kleding en schoenen meenemen. Wandeltocht Wandelsportvereniging Zuid- West heeft zaterdag en zondag de twaalfde Leidato wandeltocht op het programma staan. De start is bij de Groenoordhallen, van tien uur tot half drie. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden 5, 10, 15, 20 en 30 kilometer. In lichtingen: tel. 01726-1347. Lakenhal Iedere eerste en derde zondag van de maand wordt in het stede lijk museum De Lakenhal aan de Oude Singel een gratis rondlei ding gegeven. Zondag om drie uur voert de rondleiding langs de vaste collectie van het museum. Het is ook de laatste dag dat de tentoonstelling 'Aan bed geleerd: 350 jaar medisch klinisch onder wijs in Leiden' te zien is. Natuurwandeling Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie afdeling Lei den organiseert een wandeltocht onder leiding van natuurgidsen die zondagochtend om tien uur op de hoek KooilaanlAtjehstraat begint en ongeveer twee uur later bij De Burcht eindigt. Deelne mers worden aan het beginpunt in verschillende excursiegroepen gesplitst, waarvan er één zal worden vergezeld van een came raploeg van de RVU voor het ma ken van tv-opnamen. De natuur in de diverse stadswijken is het thema van de wandeling. Bingo In buurthuis Mirt-Honken (Driftstraat) staat vrijdagavond een bingo-dansant op het pro gramma. Aanvang acht uur. De zelfde avond organiseert majo- rettenvereniging The Koper Girls bingo met loterij. De zaal, de au la van het scholencomplex aan het Valkenpad, gaat om zeven uur opende aanvang is acht uur. Majorettenvereniging The Kooigirls organiseert zaterdag een bingo-avond in het restau- n zwembad De Zijl. Zaal i half acht, aanvang acht Homo-jongeren De Pink Puppies, de jongeren van de Leidse Werkgroep Homo seksualiteit, openen zondag het nieuwe seizoen. Het is de bedoe ling de Kroon, het LWH-gebouw aan de Langegracht 65, om te to veren tot eendagstheater met de naam 'Triangle en Rose'. Daarin zal een show van dans, zang en travestie te zien zijn. De Pink Puppies, die één jaar bestaan, is een organisatie die bestemd is voor jongeren onder de 26 jaar, zowel jongens als meisjes. De zaal gaat zondag om half acht open, de show begint om acht Grammofoonplaten hi het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare wordt zaterdag een grammofoonplatenbeurs ge houden. Verzamelaars van mu ziek in diverse genres kunnen hier terecht voor platen die niet meer 'normaal' in de handel zijn. Van tien tot vijf uur. Volkstuinders Volkstuinvereniging Véldheim houdt zaterdag en zondag een tentoonstelling, waarop leden la ten zien wat ze nog meer aan hob by's hebben, in combinatie met groenten, bloemen en fruit. Dat gebeurt op het complex aan de Haagse Schouwweg (tussen Holi day Inn en Rhijnhof), beide da gen van elf tot vijf uur. Ook kun nen bezoekers informatie krijgen over het huren van een volkstuin of een kijkje nemen in de huisjes en kassen. Speciaal voor ouderen uit de Morswijk is er zondagmid dag van twee uur af open huis. Horecabond De afdeling Leiden van de Ho recabond FNV heeft met ingang van vandaag het maandelijkse spreekuur hervat in café-restau rant Eigenzorg aan de Stations weg. Het is nodig tevoren telefo nisch een afspraak te maken via de nummers 010-48479000 of 071-765169. LEIDEN - De geel met rode jubi- leumvlag, voorzien van de handte keningen van alle leerlingen, wordt door directeur G.J. Jansen van de Willem Alexander-mavo met enige trots getoond. Hij heeft al twee dagen proef gewapperd; vanmiddag om twaalf uur precies is hij officieel gehesen, welke han deling het startsein was voor twee dagen feest voor de schoolbevol king. Leidens laatste zelfstandige ma vo, gevestigd aan de Diepenbrock- laan, bestaat 25 jaar, vandaar. De activiteiten omvatten onder meer een fancy fair, een sponsorloop, door Simone van Priel een barbecue en een disco ("Daar ontkom je niet aan, de leerlingen willen niets anders"). De op brengst is bestemd voor speelgoed voor de buitenkliniek van de kin derafdeling van het AZL in Noord- wijk, "een spontaan idee van de leerlingen zelf'. De geschiedenis van de Willem Alexander-mavo wordt, afgaande op Jansens betoog, gekenmerkt door louter vooruitgang. Een re cent bewijs daarvan is de bijna ge realiseerde uitbreiding van het ge bouw met onder meer een biolo- gielokaal, een personeels- en een docentenkamer. De school was blij verrast dat het ministerie van on derwijs de aanvraag daartoe hono reerde, maar eigenlijk kon het vol gens Jansen in elk geval wat het biologielokaal betreft niet anders. "Een practicum prakticumlokaal hadden we namelijk niet. Proefjes moet de lerares altijd gewoon op een bureau doen - het is dan ook helemaal uitgebeten - en de leerlin gen zelf kunnen helemaal geen proeven doen. Maar bij biologie- examens worden steeds meer praktische vragen gesteld dus dat is wel van belang". Gereformeerde Ulo-school 'Zuid-West', zo heette de school toen die september 1961 werd op gericht. Hij ging uit van de gerefor meerde schoolvereniging Leiden en bestond in de beginperiode uit twee klassen, één leerkracht en een hoofd (R. Postma). Jansen was, al vorens in 1977 als directeur aan te treden, in de periode september 1962 tot november 1964 docent Duits en Frans. "Heel erg intiem en plezierig", zo bestempelt hij de sfeer in de toen nog heel kleine school. Zo klein was die, dat Jan sen behalve Frans en Duits ook in aardrijkskunde, geschiedenis, han delskennis en het inmiddels afge schafte vak schrijven onderwees. "Ik had 37 lesuren". Ulo Zuid-West ging op 1 oktober 1968 een fusie aan met de hervorm de mavoschool Juliana van Stol berg, die in de zeer nabijgelegen Berlagestraat was gevestigd. Jan sen: "Ze werden eindelijk verstan dig. Altijd was er die strikte schei ding tussen gereformeerde en her vormde scholen geweest en het was eigenlijk een krankzinnige zaak dat die scholen soms in de zelfde straat stonden". In hetzelfde jaar werd een nieu we schoolvereniging opgericht, de protestant-christelijke schoolver eniging voor mavo. De naam Prins Willem Alexander kreeg de mavo nadat hij op 1 september 1970 sa menging met de mavo aan de Hooglandse Kerkgracht, de voor malige Ulo-Kopschool. Die fusie was voor de Kopschool nodig, ver telt Jansen, omdat de binnenstad leegliep ("In veel woningen kwa men kantoren") richting nieuwe wijken en daarmee het leerlingen aantal in het centrum gestaag daal de. Jansen zelf heeft de fusies niet meegemaakt; hij kwam pas in maart 1977 vanuit Zutphen naar Leiden terug om de directeurspost te bezetten nadat Postma en diens opvolger G.J. van 't Spijker met pensioen waren gegaan. Wel aan wezig was hij bij de overstap in juli 1984 naar de Vereniging voor Christelijk Voortgezet Onderwijs in Leiden en omgeving, waarin de Alexander samen met de Leidse scholengemeenschappen Visser 't Hooft en de Vlietschans en het Katwijkse Pieter Groencollege is Struikelen De school is in 25 jaar tijd van twee tot tien klassen uitgegroeid. Dat is evenwel niet het gevolg van de fusies alleen. Jansen vertelt dat Bijgestaan door de leerlingen Patricia Niekerk, Gerben van Groeningen en Wessel Boelema toont directeur G.J. Jansen van de Willem Alexander-mavo de jubileumvlag, die is opgesierd met handtekeningen van de schoolbe volking. De Willem Alexander, de laatste zelfstandige mavo in Leiden, viert deze week het 25-jarig bestaan. (foto YVim Dijkman) LEIDEN - Binnenkort verschijnt er een boek over de Hartebrug kerk. Deze rooms-katholieke kerk, op de hoek van de Haarlemmer straat en de Mare, bestaat 150 jaar en is een van de weinige water staatskerken die er nog in Neder land zijn. Ter gelegenheid daarvan is op verzoek van het parochiebestuur Leiderdorper Paul Onderwater in de geschiedenis van de kerk gedo ken. Zijn boek begint met de be schrijving van de werkzaamheden van de Paters Franciscanen in Lei den van 1445 af, geeft verder een opsomming van bouwkundige fei ten en beschrijft de godsdienst- Vrijheid' in het begin van de ne gentiende eeuw. Het boek telt on geveer tachtig bladzijden en vele foto's. Het ligt nog niet in de boek handel, maar is tegen gereduceei- de prijs al wel te bestellen door vóór 21 september negen gulden over te maken op girorekening 558718 t.n.v. het kerkbestuur van de Hartebrugkerk, met vermelding van 'Boek 150 jaar'. de school er dit jaar nog een nieu we brugklas bij heeft gekregen. "Vorig jaar hadden we 44 brugklas sers, dit jaar 64. Dat is toch een groei van bijna vijftig procent". Hoe kan die groei worden ver klaard in een tijd dat de meeste scholen voor voortgezet onderwijs met gestaag dalende leerlingen aantallen hebben te kampen? Jan sen schrijft dat vooral toe aan het feit dat "het tot steeds meer ouders doordringt dat een langzame (of andere) start soms beter is voor een kind". Hij legt uit: "Op veel scho lengemeenschappen kent de brugklas maar één niveau. Zwakke mavo-leerlingen gaan er onder door: ze kunnen het tempo niet bij benen. Op een kleine school als de onze is veel meer ruimte voor indi viduele begeleiding, het tempo ligt wat lager". Voorts zijn er leerlin gen die bij voorbeeld best voor de havo geschikt zijn maar een lange re aanloop nodig hebben. Ook deze kinderen, die het op de havo niet direct konden bolwerken, komen bij de Alexander-mavo binnen. Jansen vindt dat spijtig: "Ouders zeggen vaak: als ze eerst nadr de mavo gaan, verspelen ze een jaar. Maar ja, als ze blijven zitten ook. Het is dan beter dat ze eerst vier jaar mavo doen dan direct op de havo struikelen". Jansen laat cijferlijsten zien om zijn bewering te staven dat zo ie mand het op zijn school dan vaak wel redt. Slechts vieren en vijfen sierden bij voorbeeld de cijferlij sten van een jongen in de tijd dat hij op een scholengemeenschap zat. Met zevens en achten ging hij van de Alexander-mavo af. Zo ie mand had direct al op zijn school moeten zitten, vindt de directeur. "Zeker op de leeftijd van twaalf, dertien jaar is het een enorme klap als je naar een andere school moet". Waarmee Jansen geenszins wil beweren dat scholengemeen schappen het verkeerd doen, maar "een kleinere school is voor som mige leerlingen beter dan zo'n gro te fabriek. Bovendien heeft een kleine school het voordeel dat ie dereen iedereen kent". Onmogelijk Hij ontkent dat zijn school heeft geprofiteerd van de opheffing van de Oranje Nassau-mavo aan de As serstraat in 1984, waarmee de Wil lem Alexander als enige zelfstandi ge mavo in Leiden overbleef. "Veel leerlingen hebben we er daardoor niet bijgekregen. Uit de Kooiwijk bij voorbeeld geen één. De leerlin gen zijn bijna allemaal naar scho lengemeenschappen in de buurt gegaan". Jansen toont zich verheugd over de groei van zijn school nog steeds groeit. Echter, op uitbreiding op heel grote schaal zit hij niet te wachten. "Tweehonderdveertig leerlingen bezoeken thans de Ale xander mavo en als de 300ste zich aandient, is het wel schluss. An ders krijgen wij met hetzelfde eu vel te maken als de scholenge meenschappen: veel te groot. Ik zou het heel onplezierig vinden als ik niet meer iedereen persoonlijk zou kennen". Een andere uitbreiding is wel zeer gewenst en wel die van het hoofdgebouw met vijf lokalen, waardoor de dependance aan de Johan Wagenaarlaan overbodig wordt. "Een onmogelijke wens", weet Jansen echter. "Op het minis terie van onderwijs zeggen ze: geen haar op ons hoofd die daaraan denkt. Want dan komt daar weer een gebouw leeg te staan". In de Haarlemmerstraat worden de contouren zichtbaar De C&A-nieuwbouw wordt één van de oorzaken genoemd v in de richting van de Haarlemmerstraat. t nieuwe filiaal van C&A dat in aanbouw is. dreigende uittocht van Breestraatwinkeliers

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4