Steeds Kritiek op commissarissen LDM Hoe afstand te nemen van een Zuidafrikaan Fase: duinfiltering drinkwater werd al in 1968 overgeslagen Linkse partijen laken gebrek aan toezicht DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1986 LEIDEN LEIDEN - Het centrum voor vakopleidingen van volwassenen (CW) hield gisteren een open dag. Veel belang stellenden bezochten het regionaal instituut aan de Rooseveltstraat om kennis te maken met de aangeboden opleidingen of om inlichtingen in te winnen over bijvoorbeeld uitkeringen tijdens de studie en over andere scholingsmogelijkheden. Het CVV is een instituut waar werkzoekenden opleidingen kunnen volgen voor zowel technische als admini stratieve beroepen. Ze krijgen les in theorie en praktijk. De bedoeling van de opleiding is werklozen de gelegen heid te bieden sneller aan een baan te komen. De meeste cursussen duren acht tot tien maanden. Niet iedereen wordt zo maar toegelaten. De aanmelding loopt via de arbeidsbureaus die de kandidaten testen op de kans van slagen. Daarmee wil men voorkomen dat mensen onderweg moeten afhaken met alle teleurstellingen van dien. Op de foto luistert een aantal belangstellenden naar timmerleraar Caspers derde van rechts), (foto win» Dijkman) LEIDEN - De Leidsche Duinwa termaatschappij heeft mogelijk al in 1968 bij de produktie van drink water een stap in de zuivering overgeslagen. De Leidse wethou der Fase, president-commissaris van de LDM, heeft dit gisteravond bevestigd na vragen van het Links Leiden-raadslid Van Lint. Fase is onlangs van dit feit op de hoogte gesteld door de inspectie voor de volksgezondheid. Twee weken geleden is bekend geworden dat de LDM, in tijden van waterschaarste, direct opper vlaktewater naar de nazuivering voerde. Normaal hoort dit eerst in de duinen gefilterd te worden. Di recteur C. de Jong, die opdracht heeft gegeven voor deze nood maatregel, is inmiddels op non-ac tief gesteld door de raad van com missarissen van het bedrijf. Hem wordt verweten onnodige risico's voor de volksgezondheid te hebben genomen. Bovendien heeft hij het vertrouwen geschonden tussen de inspectie voor de volks gezondheid en de LDM. Hij had de inspectie namelijk niet ingelicht over deze zaak. Aanvankelijk stelde de raad van commissarissen dat de noodmaat regel minstens een jaar lang af en toe was toegepast. De Jong beves tigde toen dat er inderdaad in 1985 mee was begonnen. Later verklaar de de directeur echter dat al in 1977 voorbereidingen waren getroffen voor het direct zuiveren van opper vlaktewater en dat dit in 1978 of 1979 voor het eerst is toegepast. Nu blijkt deze methode dus al 18 jaar lang te zijn gebruikt. De Jong wilde gisteravond de mededeling van Fase bevestigen noch ontkennen. "Ik kan er op dit moment geen zinnig woord over zeggen. Ik moet het nazoeken. Maar het lijkt me erg onwaar schijnlijk. In die tijd hadden we nog niet zo'n grote omzet dat nood maatregelen noodzakelijk waren", aldus De Jong. Overigens verklaarde Fase gis teravond al dat in de notulen over 1968 van de commissarissen-verga deringen niets over de 'versnelde zuivering' is terug te vinden. Wel is er in 1977 melding van gemaakt. LEIDEN - Hoe moeilijk het is om stelling te nemen tegen een Zuid-Afrikaan bleek gisteren weer eens. De actievoerders zijn ervan overtuigd dat de hoogle raar Gouws, die gisteren in de Lokhorstkerk een congres over Sir Philip Sidney bijwoonde, geen actievoerder tegen de apart heid in zijn land is. De weten schappers van het 'Sir Thomas Browne Instituut' in Leiden zijn ervan overtuigd dat de man aan de goed kant staat en dat hij weet dat 'de idealen van academische en menselijke vrijheid ten nauw ste met elkaar zijn verbonden'. De instellingen er omheen lij ken weinig duidelijke ideeën te hebben. In elk geval zijn ze niet genegen die in de openbaarheid te brengen. Voor de Rijksuniver siteit Leiden (RUL) behoort het 'Browne Instituut' ineens niet meer tot de universiteit, maar gaat het hier om een werkver band van een aantal in de vak groep Engelse taal werkzame wetenschapsbeoefenaren, die een eigen verantwoordelijkheid heeft. door Saskia Stoelinga Schitterend gevonden, maar toen de 'werkgroep' vorig jaar een tentoonstelling in de univer siteitsbibliotheek had over boek verkopers in Leiden en daarmee in de publiciteit trad, was er nie mand van de universiteit om te roepen dat dit instituut niet tot de RUL behoorde. Sterker nog, het persbericht over het onder zoek over boekverkopers in vroegere eeuwen was gedrukt op papier van de RUL. Hetzelfde geldt voor de doops gezinde en remonstrantse ge meente. In een verklaring laten beide broederschappen onom wonden weten dat ze de apart heid radicaal afkeuren. De ker- keraad echter meent dat het con gres niet in handen is van een Zuidafrikaanse instelling maar van (let op!) de RUL en het the ma geen enkel verband houdt met de politieke situatie in Zuid Afrika. Twee redenen1 verhuur van de Lokhorstkerk aan de RUL gerechtvaardigd is, aldus de kerkeraad. Het college van B en W stelt zich op het standpunt 'het niet passend te vinden dat Zuid-Afri kanen die zich niet ondubbelzin nig en duidelijk tegen apartheid uitspreken in het openbaar in Leiden te laten optreden'. Over het standpunt van professor Gouws wordt met geen wóórd gerept. Wel roept de burgemees ter de hulp in van de politie om de Blokkade op te heffen, omdat er volgens Goekoop in Neder land het recht bestaat op 'vrij heid van vergaderen'. De universiteitsraad, de instel ling die ooit een motie zou heb ben aangenomen, voor een cultu rele boycot van Zuid-Afrikanen, hult zich in een stilzwijgen. Gis termiddag wist nog niemand wat er in 1982 of '83, nu precies was afgesproken. Op deze manier maken we van de komst van een Zuid-Afrikaan een binnenlandse strijd in plaats van dat de mening van de hoog leraar Gouws nu eens terdege wordt onderzocht. De actievoer ders probeerden dat gisteren te forceren door een blokkade op te werpen. Zij eisten als groep een gesprek met Gouws. Dat misluk te, omdat de organisatoren dat niet wilden en alle andere instel lingen zich niet wilden compro mitteren. Buurtonderzoek na gifdood hond HAZERSWOUDE - De Hazers- woudse politie stelt een buurton derzoek in naar aanleiding van de mogelijke vergiftiging van een 8-ja- rige tekkel. Tijdens het uitlaten in de omgeving van de Mozartlaan had het dier dinsdag een stuk worst gevonden. Even later stierf het dier plotseling. De maagin houd van de tekkel wordt onder zocht door het gerechtelijk labora torium in Den Haag. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok LEIDEN - De raad van commissarissen van de Leidsche Duinwatermaatschappij (LDM) heeft onvoldoende toe zicht uitgeoefend op de manier waarop dit bedrijf water zuivert. Dat verwijt maakten PvdA, Links Leiden en D66 gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor economische aangelegenheden. De LDM kwam twee weken gele den in het nieuws nadat was geble ken dat al jarenlang in tijden van waterschaarste oppervlaktewater direct naar de nazuivering wordt gevoerd. Normaal wordt dit water eerst in de duinen gefilterd. Deze zaak leidde tot het op non-actief stellen van directeur C. de Jong. Hij heeft de inspectie voor de volksgezondheid niet en de raad van commissarissen nauwelijks in gelicht over de 'noodmaatregel'. PvdA, Links Leiden en D66 vinden echter dat de raad van commissa rissen beter had moeten opletten. Hun kritiek gold vooral wethou der Fase, voorzitter van de raad van commissarissen. Zij gaf ook gisteren toe dat De Jong haar 'iets' over de zaak had verteld. Hij had dat echter op zo'n terloopse manier gedaan dat Fase niet de indruk kreeg dat er wat bijzonders aan de hand was. Ze heeft er daarom ook niet over doorgevraagd. Van Lint (Links Leiden) noemde dit onbegrijpelijk. Ook Langen- berg (D66) en Geradts (PvdA) stel den dat de wethouder destijds om j opheldering had moeten vragen: hoe vaak het was gebeurd, om wel ke hoeveelheden het ging en of de regeling wel in overeenstemming was met de wettelijke voorschrif- j Niet voor niets wordt er al tijden gesproken over de bouw van een voorzuiveringsinstallatie in Kat wijk". "Waarom heeft er nooit iemand gevraagd naar de manier waarop de directie de watertekorten op korte termijn wilde oplossen? De raad van commissarissen had zich daar geregeld van op de hoogte moeten stellen. De raad had ook geregeld overleg moeten voeren met de inspectie voor de volksge zondheid. Hoe kan hij anders toe zicht houden op de directie?". En Van Lint: "De commissaris sen mogen niet blindvaren op de deskundigheid van de directeur. Zij hebben ook een politieke ver antwoordelijkheid. Geradts was wat milder in zijn verwijten. "Van de huidige commissarissen mag niet worden verwacht dat ze mede delingen en notulen van achttien of negen jaar geleden kennen. En ik begrijp en accepteer de veront schuldigingen van de raad. Maar ik kom toch tot de conclusie dat het op dit punt anders had moeten gaan. Wat dit betreft heeft de raad van commissarissen niet optimaal gefunctioneerd", stelde hij gister avond. Niet blindvaren Maar ook de andere leden huidige raad van commissL hebben volgens PvdA, Links Lei den en D66 een 'steek laten vallen' in hun toezichthoudende rol. Lan- genberg: "Het was bekend dat de LDM met watertekorten kampte. Statenlid stelt vragen over slib- en baggerdepots LEIDEN/ALPHEN - Het D66-sta- tenlid H.A.C. van Woerden heeft in schriftelijke vragen voorgesteld in elke gemeente, waar de provincie opslagplaatsen voor verontreinigd bagger en slib wil aanleggen, voor lichtingsavonden te houden. De provincie zou slechts in twee ge meenten informatiebijeenkomsten, willen beleggen. Tevens haakt hij in op ambtelij ke berichten als zou de inspraak omtrent het aanwijzen van de loka- ties tot het minimum beperkt moe ten blijven. "Is het juist dat de ter mijn voor de inspraakprocedure op vijf weken is gesteld en is zo'n periode niet te kort voor wezenlij ke inspraak, die van invloed kan zijn op de besluitvorming", aldus Van Woerden in zijn vragen aan ge deputeerde staten van Zuid-Hol land. Het statenlid wil ook weten of GS voornemens zijn de resulta ten van de inspraak van invloed te doen zijn op de definitieve keuze van de lokaties. In zijn vragen meent Van Woer den te weten dat de gemeentebe sturen van Alphen aan den Rijn en Alkemade zich sterk zullen verzet ten tegen de berging van zuive ringsslib en baggerspecie in hun gemeente. Het Alphense statenlid wijst in zijn vragen verder op de zandige bodemstructuur van de lo- katie in Alphen. Hij vreest dat daardoor het grondwater veront reinigd kan raken. Geringe buit bij inval op drie adressen LEIDEN - De politie heeft gisteren in een koffiehuis aan de Haarlem merstraat een 39-jarige Leidenaar en een 27-jarige vrouw uit Leiden aangehouden in verband met het in bezit hebben van verdovende middelen. Op straat werden nog een 26-jarige Leidenaar en een 21- jarige Oestgeestenaar aangehou den: zij bleken geen verdovende middelen bij zich te hebben. Zij kregen echter een proces-verbaal omdat zij zich tegen de politie ver zetten. De politie bezocht drié plaatsen tegelijk: het voornoemde koffie huis, een café aan de Oude Vest en een woning in de Ververstraat. Aan de actie deden ongeveer tien agen ten mee. Vangst: nog geen zestien gram hasj. Ruime schaal Wethouder Fase verdedigde zich met de verklaring dat de raad van commissarissen tot voor kort nooit enige twijfel had gehad over de deskundigheid en goede trouw van De Jong. "Waarom zouden we dan opeens onderzoek moeten gaan doen? Noch bij de vroegere, noch bij de huidige raad van commissa rissen waren bellen gaan rinkelen na opmerkingen van De Jong". Bovendien had De Jong volgens haar - de enkele keer dat hij over de 'versnelde zuivering' sprak - •steeds laten doorschemeren dat die slechts incidenteel werd toege past. "Pas veel later, na het onder zoek van de inspectie voor de volksgezondheid, leerden we dat het op ruime schaal gebeurde". Wethouder Bordewijk, commis saris van de LDM, voerde nog aan dat wanneer de raad in het verle den geregeld overleg had gevoerd met de inspectie, er waarschijnlijk ook weinig aan het licht zou zijn gekomen. "Het rijksinstituut voor volksgezondheid en milieuhygiëne (RIVM) heeft gedurende een half jaar bijna dagelijks metingen ge daan bij de LDM. En desondanks heeft het RIVM niets ontdekt". Vraagtekens Verschillende commissieleden plaatsen trouwens vraagtekens bij de rol van de inspectie voor de volksgezondheid. Ze vroegen zich af hoe het kon dat de inspectie, die toch regelmatig drinkwaterleiding- bedrijven controleert, in die 18 jaar niets heeft kunnen ontdekken. Volgens Van Lint heeft de inpec- teur namelijk niet alleen de taak de kwaliteit van het gezuiverde drink water te meten, maar ook die van het nog te zuiveren water. De com missieleden willen hierover ophel dering van de inspectie. Verbaasd waren ze over het feit dat de werknemers van de LDM al die jaren hun mond hebben gehou den over het direct zuiveren van oppervlaktewater, waardoor nie mand buiten het bedrijf ervan op de hoogte was. Volgens Fase was dat het gevolg van de zeer autori taire manier van leiden die De Jong erop nahield. "Er bestaat daar een zeer straffe interne discipline. Men heeft het kennelijk niet aangedurfd om con tact te zoeken met de commissaris sen", stelde ze. Fase verklaarde overigens dat er nu naar wordt ge streefd het bedrijf zo te organise ren dat het wat opener wordt. De raadscommissie voor econo mische aangelegenheden kon zich vinden in de maatregelen die de raad van commissarissen heeft ge nomen na 25 juni; de dag waarop de affaire 'aan het licht' kwam. Of het gebrek aan toezicht politieke gevolgen heeft voor de commissa rissen, is nog onduidelijk. De commissieleden krijgen nog een aantal stukken ter inzage, on der meer de waterkwaliteits-metin- gen van het RIVM. Van Lint wil het functioneren van de raad pas definitief beoordelen als hij die stukken heeft gezien. Langenberg wil de zaak eerst in zijn fractie be spreken. Wijnbergen (WD) was in elk geval blij dat de huidige com missarissen na 18 jaar hebben ont dekt wat er bij de LDM aan de hand was. De LDM-affaire wordt waarschijnlijk nog in de gemeente raad besproken. ADVERTENTIE BOEKHANDEL KOOYKER zaterdag 6 september SIGNEERT MAARTEN 't HART „DEJACOBSLADDER" en al zijn andere werk uitgegeven door de Arbeiderspers bij bockhandel KOOYKER Nieuwe Rijn 13 van 15.00 tot 17.00 uur Leino's Het Harry Lime Thema - ooit van gehoord? De Leino's wel; zij we ten dat het deuntje dat de TROS op vrijdagmiddag zo regelmatig de ether in slingert zo heet. De Leino's - "Wij bestaan uit J.A. van Eek, slagwerk, en Otto Kol orgel; beiden zang" - vonden het tijd worden, om eens een "kolde rieke persiflage" te maken. Dat werd het afwaslied. De strekking van het liedje valt makkelijk te raden, zeker door mensen die elke avond zuchtend en vloekend naar de keuken slof fen om weer aan dat helse karwei te beginnen. Wat de Leino's - "voor de muzi kale omlijsting van al uw par ty's" - onder kolderiek verstaan, wordt al snel duidelijk. Zij on derstrepen hun klaagzang over de afwas namelijk door talloze borden en kopjes kapot te gooi- Er schijnt zelfs zoveel te zijn gesneuveld dat het tweetal in middels geen serviesgoed meer in de kast heeft staan. Nee, nog sterker: wie kant twee van het plaatje draait, hoort alleen het dreinerige Harry Lime Thema, instrumentaal. Geen borden Of namen de Leino's het num mer nog een keer instrumentaal op omdat ze niets beters wisten te bedenken? Nee, vermoedelijk ligt het toch iets subtieler Waarschijnlijk ge ven de Leino's een hint, zo van: nu mag u zelf zingen, terwijl u ondertussen blijmoedig gestemd de borden kapotgooit die ooit ca deau werden gedaan door tante Mina. Trouwens, Leidenaars die sinds hun trouwdag nog servies goed in de kast hebben staan dat toch nooit wordt gebruikt, wor den even verzocht om contact op te nemen met het duo. (071- 768305 - 143962). Zij zijn namelijk van plan om tijdens hun optredens ook het een en ander kapot te gooien. Men is dus gewaarschuwd. Je ziet de ramp al voor je: de Lei no's beginnen te gooien en van lieverlede gaan de feestvierders denken dat het zo moet, waarna ze vrolijk gaan smijten met de glazen en kopjes van de café-ei genaar. Scharrelvlees (1) "Ruik die worsten eens, geurtje hè". Ze ruiKen inderdaad door dringend, de worsten van B. Korst, slager te Leiden. Na een korte pauze waarin hij nog eens liefdevol naar zijn hakmes heeft gekeken, zegt Korst dat hij zich door de omschakeling weer een echte slager voelt. "Ik ben weer ambachtelijk be zig. Ik wist bij wijze van spreken niet meer dat je als slager ook nog een heel varken kunt bestel len. Want weetje hoe dat gaat: je belt de leverancier en je bestelt gewoon een paar onderdelen". "Zelf zo'n beest helemaal uit snijden is er bijna niet meer bij. Nu moet ik dat wel weer doen. En tot volle tevredenheid. Als je over zo'n heel varken staat gebo gen voel je je weer een ouder wetse vakman". B. Korst (34) is al zo'n twintig jaar werkzaam in het slagersvak. Sinds een paar jaar heeft deze Hagenaar een zaak in de Mors- straat. Aanvankelijk was het al leen een paardeslagerij; tegen woordig verkoopt Korst ook scharrelvlees. "Beter gezegd: ik verkoop alleen maar scharrel- vlees". De interimcommissie Schar relvlees Controle, toepasselijk genoeg gevestigd in de Utrechtse Slachtstraat, voorzag Korst on langs van het predikaat scharrel- slager. Hij is de enige in deze re gio. "Wie vlees bij mij koopt weet zeker dat er geen rotzooi in zit", vertelt Korst niet zonder enige trots. "De dieren zijn zoals dat heet op een diervriendelijke ma nier opgegroeid. Ze hebben niet opgesloten gezeten in enge ro- thokjes, maar hebben gewoon los kunnen lopen op onbespoten grond". "De controle is streng", ver volgt hij. "De boeren, de tussen- B. Korst, scharrelslager te Leiden: "Ik ben nu weer echt ambachtelijk bezig". handelaren en de slagers moeten zich allemaal aan de regels van de commissie houden. Eén keer per maand komen ze in elk geval langs. Kijken of je de boel niet bedonderd. Ze vergelijken bij voorbeeldje in- en verkoop zodat ze zeker weten dat je geen ander vlees verkoopt". Scharrelvlees (2) Dat Korst alleen maar scharrel vlees wil verkopen heeft volgens hem alles te maken met zijn paardeslagerij. "Kijk, ik ben daarmee begonnen omdat paar- devlees echt een uitdaging is voor een slager. Elk paard is weer anders. Koudbloed, warm bloed. Als paardeslager kun je dan ook niet op een geijkte ma nier te werk gaan". "Maar wat nog belangrijker is: paardevlees is gezond, het is ook bijna altijd scharrelvlees. Met die paarden wordt immers niet zo veel gerotzooid. Toen ik eenmaal was begonnen dacht ik na ver loop van tijd: waarom verkoop ik ook geen scharrelvlees van var kens?" "En daar komt nog iets bij", vervolgt hij na een korte pauze. "Het mag misschien sentimen teel klinken, maar ik heb drie kinderen en die wil ik een kipfi- leetje voorzetten dat deugt. En dan kun je wel zeggen: wat let je Korst? Ondertussen kun je toch ook nog gewoon dat andere vlees blijven verkopen, maar dat vind ik geen goede instelling". Is het niet lucratief om schar relvlees te verkopen? "Mag ik eerlijk zijn? Het is niet lucratief. Natuurlijk word ik er ook niet slechter van; dat is ook niet de bedoeling. Maar het is niet zo datje er harstikke rijk van wordt. Want wat is het geval: de inkoopprijzen zijn veel hoger. En je moet niet vergeten dat zo'n scharrelvarken veel meer vet heeft waar je niets mee kunt be ginnen". Er zijn nog niet zoveel officiële scharrelslagers. "Probleem is ook een beetje dat er nog niet ge noeg boeren zijn die scharrelvar kens fokken. Het is ook een hele investering moet je maar den ken. Maar ik denk dat er over een paar jaar wel veel zal zijn veran derd". Zijn er veel slagers die willen omschakelen? "Je hebt ze wel, natuurlijk. Maar er zijn ook slagers die van twee wallen willen eten. Die zeg gen dat ze best scharrelvlees wil len verkopen, maar ondertussen willen ze ook doorgaan met het andere vlees. En dat tolereert de commissie niet. Het is het een of het ander".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3