J ongerencentrum 'Lindehoeve' dicht Warmond moet flink snoeien in plan kade Leiderdorp: 'We zitten goed met ogb-belasting' 'Intermezzo duurt hopelijk maar kort' Ministerie gooit flink wat roet in eten Bejaarde drie dagen op zee Spoorbomen geblokkeerd Wassenaar is straat rijker Twee maal brandweerdag Tekorten onaanvaardbaar REGIO LEIDEN DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1986 Agenda VOORSCHOTEN - Het Voorschotense jongerencentrum De Lindehoeve gaat dicht. "Tij delijk", benadrukt voorzitter Ferry van der Zant. "We hebben een enorm tekort van ,70.000 gulden. Er is geen cent meer om wat dan ook te doen, al zouden we dat nog zo graag willen". De Lindehoeve kampte al met een tekort van 25.000 gulden, maar daar is dit jaar nog eens 45.000 gulden bijgekomen. "Dit tekort wordt door het bestuur onaan vaardbaar gevonden. Het bestuur is niet bereid langer hiervoor de verantwoordelijkheid te dragen", luidt letterlijk de bestuursverklaring. Vorige week woensdag al nam het stichtingsbestuur, in besloten bij eenkomst bijeen, het unanieme be sluit om De Lindehoeve tijdelijk te sluiten. Overleg met wethouder L.L. Marselis (CDA, welzijn) leidde ertoe dat dat besluit eerst gisteren van kracht werd. Sinds gisteren wordt op verschillende fronten ge werkt aan de heropening. Stich ting en het bestuur bestaan dan ook nog, de twee stafkrachten zijn niet ontslagen. Het bestuur heeft een notitie 'Problematiek stichting 'De Linde- hoeve' geproduceerd. Aan de hand van dat stuk zal de discussie wor den voortgezet, ook op gemeente lijk niveau. Het stuk begint met de zin: "Het financiële jaar 1986 is voor de stich ting De Lindehoeve begonnen met een negatief vermogen van 25.000 gulden". Overleg met de gemeente over deze hachelijke situatie resul teerde in de benoeming van een commissie, waarin leden van het bestuur en jongerenraad zitting hadden, die de "financiële en in houdelijke levenskansen" diende te inventariseren. De bevindingen van die commissie dienden als ba sis voor een nota aan de hand waar van met wethouder Marselis moest worden overlegd. Doel was om 1 januari 1987 "een gezonde start te kunnen maken". Uit de nota: "Na analyse van de cijfers en tussen tijdse gegevens is het bestuur tot de conclusie gekomen dat de situa tie zo ernstig is dat harde maatre gelen noodzakelijk zijn". Overleg met Marselis volgde. In dat belangrijke gesprek, zaterdag 23 augustus, werd de volgende conclusie geformuleerd: de Linde hoeve moet tijdelijk dicht, er moet langzaam opnieuw worden begon- VOORSCHOTEN - Wethouder Marselis van welzijnszaken zegt in een eerste reactie veel belang te hechten aan "goed jeugdwerk". Maar net zo be langrijk is het volgens hem dat de gemeente waar voor haar (subsidie)geld krijgt. "De sub sidie moet op een deugdelijke wijze worden besteed - daar gaan we nu ook naar kijken". Marselis: "Kijk, als het be stuur van de Lindehoeve be paalde zaken wil veranderen om de boel beter te laten draai en, dan hebben ze onze sympa thie. Wij als gemeente hopen dat dit intermezzo zo kort mo gelijk zal duren. Er is intensief overleg gaande. Maandag ko men de partijen weer bijeen op het gemeentehuis. En tijdens de vergadering van de commis sie welzijn in oktober zal er ver der worden gepraat over even tuele alternatieven". de zeventiger jaren. Statutair zijn wij verplicht de groep jongeren tot en met 25 jaar te bedienen. Maar er lopen er hier al dertien jaar rond. Daarmee wil ik niet zeggen dat wij met die ouderen niks meer moeten doen, maar de accenten moeten na- 4 - tuurlijk wel worden verschoven, waarschuwt Van der Zant voor i, dus met met alle activiteiten Moeilijkheid bij die mensen die doemverhalen. De voorzitter is een tegelijk", aldus Van der Zant. DeAc a*> blik moet daarbij zijn gericht op de jaren negentig. Er moeten andere de waarden en normen zoals die de jaren zeventig golden". een volledig gerenoveerd pand. Dit pand is te slecht. De buren klagen over geluidsoverlast en verder lekt het hier bij het leven. Geen regen maar energie. Dit gebouw is hier middenin een weiland gezet. Later raakten we ingesloten door de nieuwbouw. De vraagt komt dan op: gemeente wat steekt erbij jullie achter dat jullie een bestemmings plan op dit gebied hebben losgela ten, zo dicht bij de Lindehoeve. En ook: gemeente, wat steekt erbij jul lie achter dat onderhoud van dit gebouw achterwege is gebleven?". De slechte staat van het gebouw is volgens Van der Zant ook een belangrijke oorzaak van de finan ciële ellende waarin De Lindehoe ve nu terecht is gekomen. "We heb ben een lening afgesloten teneinde interne verbouwingen te kunnen financiëren en pal daarop volgde een door de gemeente opgelegde bezuinigingsronde. Gelukkig wer den die bezuinigingen opgeschort maar dat had weer als gevolg dat we in 1986 dubbel moesten bezui nigen". In de nota wordt erop aan gedrongen afdoende geluidswe- rende voorzieningen te treffen, iets te doen aan het verlaagde plafond in de stal en aan de toiletten. Want: "De huidige huurprijs voor een lekkende boerderij met de daaraan verbonden energielasten is onaan vaardbaar geworden". Volgens de voorzitter "valt ook de oude besturen veel te verwij ten". Zelf zwaait Van der Zant sinds mei dit jaar de scepter over De Lindehoeve. Zijn verwijt is ge baseerd op zijn bevindingen bij het doornemen van oude jaarversla gen. Moest Van der Zant puin rui men? "Ja, helaas wel". "Er zijn kapers op de kust", De Lindehoeve: voorlopig blijft de voormalige boerderij c DONDERDAG Leiden Fraktiekamer PvdA - Breestraat 125, in loop-spreekuur, 19-21 uur, tel. 254547. Prins Willem-Alexander Mavo - Diepen- brocklaan, fancy fair t.b.v. buitenkli- niek AZL, tot 21 uur. Gebouw De Regenboog - Watermolen, informatie cursussen K&O, 19-20 uur. Instituut Burgerraadslieden - Bree straat 92, spreekuur van 18.30-20 uur Kijkhuis - film 'De Aanslag', 19.30 uur; 'Un amour de Swan'. 20 en 22.30 uur. Leiderdorp Gomaris-school - Vronkenlaan, evange- lisatieavond Stichting In de Rechte Straat, 20 uur. Warmond Gemeentehuis - Herenweg, gemeente raadsvergadering, 20 uur. Oegstgeest Gemeentecentrum - Lijtweg, internatio nale volksdansavond, 20 uur. VRIJDAG Leiden Groenoordhallen - Leidato huishoud- show, 13-17 en 19-22.30 uur. Vrouwentelefoon sexueel geweld, be- reikbaar van 9-12 uur, tel. 126844. i het Voorschotense Van der Haarplein leeg.... Voorschoten (foto Wlm Dijkman) Jubileum-feestmarkt, 9 tot bruik kunnen worden gemaakt, vreest de voorzitter. Hij benadrukt dat het absoluut niet is afgelopen met De Lindehoeve. In dit verband spreekt hij ook zijn "positieve kijk" uit op de opstelling van wet houder Marselis in de affaire. "On danks dat die man helemaal niet van mijn partij is. Hij heeft gezegd dat hij het jongerenwerk een warm hart toedraagt en dat hij zich wil inzetten voor behoud". Toekomst In de nota is geprobeerd een nieuwe toekomst voor De Linde hoeve uit te stippelen. Aan het fi nanciële probleem van dit moment kan het jongerencentrum zoals ge- WARMOND - Het ministerie van zegd niets doen. Voorgesteld landbouw en visserij en Gedepu- wordt dan ook de gemeente het ex- Staten van Zuid-Holland ploitatietekort per 31 december hebben flink wat roet gestrooid in van dit jaar over te laten nemen. de plannen die burgemeester en Van der Zant: "We stonden echt wethouders van Warmond hadden de keus: nu stoppen of een faillissement aanvragen. Nu kun nen we tegen leveranciers zeggen: even rustig, jongens, we zijn aan het overleggen met de gemeente". Financieel gezien kan op dit 1 met de boezemkade van de Zwan- burgerpolder, te zien vanaf de noordoosthoek van het recreatie eiland Koudenhoorn. De kade diende geschikt te worden ge maakt voor allerlei vormen van re- bier al zo lang komen, is ook dat ze befJe bang dat nu de strop om de zich heel stevig vastklampen medewerkers komen en er dient een gezonde financiële basis te ont staan. De aanpak moet bedrijfsma tiger, heet het. "De Lindehoeve wil blijven draaien", verzekert voorzitter Van nek van De Lindehoeve zit, andere jaloerse instellingen harder dan ooit tevoren zullen roepen dat het met deze meest gesubsidieerde Nieuwe start club van Voorschoten - twee ton perjaar-maar eens afgelopen moe- By die nieuwe start die we wil- ten zijn. Ook in politieke kringen len maken, hoort ook een nieuw of zou van de ontstane situatie mis- ment dus niets worden verwacht creatie, maar het ministerie van De Lindehoeve. Wel heeft het dagelyks bestuur van de provincie bestuur, "dat in alles unaniem is geweest", aldus Van der Zant, zich voorgenomen de statuten aan te passen aan de huidige tijd, het Lin dehoeve-imago te verbeteren, of daar ten minste over te discussië ren en het zakelijk beleid te verbe teren. Gestreefd wordt naar "strak ke bedrijfsvoering". Organisatorisch moet ook de be zem door De Lindhoeve. Werd lan ge tijd geen behoefte gevoeld aan "een duidelijke formele organisa tie", nu doet het bestuur dienaan gaande allerlei voorstellen opdat niet langer verantwoordelijkheden en bevoegdheden "op verkeerde plaatsen of zelfs tussen wal en schip terechtkomen". hebben te kennen gegeven de be nodigde 1.870.400 gulden van zijn levensdagen niet te willen subsi diëren. B en W hebben daarom flink in hun oorspronkelijke gesnoeid en komen nu uit op een kostenraming van 1,4 miljoen gulden. Daarna kwam domper nummer twee. B en W hadden gedacht dat de gemeentelijke bijdrage aan de financiering zou kunnen bestaan aan het inbrengen van de grond. "Wij dachten deze zaak met geslo- WASSENAAR - Een 70-jarige Duitse zeiler is na drie dagen en nachten zwalken over de Noordzee gisterochtend omstreeks tien uur voor de kust bij Wassenaar op sleeptouw genomen en naar Scheveningen gebracht. De man was in zijn negen meter lange zeilboot vertrokken uit Ramsgate in Engeland en kwam in problemen toen hij voor het Wassenaarse strand de motor van de boot niet meer aan de praat kon krijgen. Volgens de havenmeester van de Scheveningse jachthaven Marina, waar de man naar toe is gebracht, was het zoeken naar de Duitse schipper nogal moeilijk omdat de man in zijn radiografische noodkreet had laten weten ter hoogte van Hoek van Holland te verkeren. Deze veronderstel ling was echter gebaseerd op een zeekaart uit 1952, met behulp waarvan de bejaarde Duitser over de Noordzee had gevaren. De man mankeerde niets. Wel was hij volledig uitgeput door het gebrek aan slaap. Vanmorgen was hij nog steeds aan het uitrusten in Schevenin gen. ten beurs te kunnen regelen", mij mert gemeentesecretaris Zoete melk nog na. Totdat duidelijk werd dat grond die reeds eigendom is van de gemeente, niet subsidiabel is. "Nee, wy waren van het bestaan van deze ongeschreven regel niet op de hoogte", zegt de eerste amb tenaar droogjes. Een en ander bete kende dat de gemeente Warmond voor 140.000 gulden met de porte monnee op tafel moest komen. Een ingewikkelde deal met Ge deputeerde J. Borgman heeft ech ter geresulteerd in een andere op lossing. Die deal komt erop neer dat de gemeente Warmond zich heeft verlost van de verplichting om op de bodem van de zandput in 't Joppe een gronddeken van een meter aan te brengen. Die grond- deken was verplicht gesteld om verzilting tegen te gaan. GS en de gemeente Warmond hebben nu af gesproken dat GS voor de grond- deken zorgdraagt en wel tot een bedrag van 140.000 gulden, het be drag dat Warmond zelf op tafel moet leggen voor de boézemkade van de Zwanburgerpolder. Vaardiepte SASSENHEIM/WARMOND - De spoorwegovergangen in Sassen- heim en Voorhout werden gister morgen enkele uren geblokkeerd nadat op de spoorbaan ter hoogte van de Sikkens-fabriek een trein met motorstoring was gestrand. De spoorbomen in beide gemeenten werden daardoor automatisch ge sloten. De rijkspolitie heeft het verkeer enkele uren tussen de bomen door geleid. Dat leidde in Sassenheim, Voorhout en Warmond tot filevor ming. Het overige treinverkeer op dit dubbelspoor reed gedurende deze periode stapvoets. De spoorbomen konden om twaalf uur weer worden geopend nadat de trein door een reserve-lo comotief van de NS naar het sta tion Leiden was geduwd. WASSENAAR - De 22 huizen die op dit moment gebouwd worden op het terrein van de voormalige kleuterschool vlakbij de Kerk straat moeten een aparte straat naam krijgen, bij gebrek aan de mogelijkheid tot inpassing in de huisnummers van de Kerkstraat. Het college van B. en W. van Was senaar heeft de gemeenteraad voorgesteld om dit terrein de naam "Van Gybelantstraat" te geven. Jo- han van Gybelant was in de acht tiende eeuw baljuw en schout van Wassenaar. Op 8 september staande zal over de slist worden. LEIDERDORP/VOORSCHOTEN - Zowel in-Leiderdorp als in Voor schoten wordt volgende week za terdag bestempeld tot 'brandweer dag'. In en om de kazerne aan het Voorschotense Van der Haarplein besteedt dè brandweer die dag veel aandacht aan de blusmiddelen: water, poeder en schuim. Brand weerlieden geven een demonstra tie en het publiek mag zelf ook spuiten. De deuren van de Leiderdorpse brandweergarage aan de Simon Smitweg staan volgende week za terdag tussen elf en twee uur wa genwijd open. Spuitgasten beant woorden vragen, geven informatie over alles wat te maken heeft met de bestrijding van brand, er zyn demonstraties en doorlopend wor den er video-voorstellingen gege ven. Kinderen mogen oefenen met een echte brandspuit. De brandweerdag krijgt in Lei- j derdorp traditiegetrouw een spor tief tintje: om elf uur lost burge- meester Bruggeman het startschot dwongen ingrepen meldt het dage- prestatieloop over drie, bestuur van de gemeente dat Ondanks deze deal moet toch worden bezuinigd op de plannen met de kade. B en W stellen de ge meenteraad voor af te stappen van het idee dat de hele boezemkade moet worden verlaagd. Bedoeling hiervan was vooral een ongehin derd uitzicht van Koudenhoorn op de Zwanburgerpolder en vice ver sa te bewerkstelligen. Het dage lijks bestuur wil van de 1900 meter er nu nog maar 350 verlagen. Verder zal de vaardiepte van de geprojecteerde haventjes niet twee maar één meter worden. Een be zuiniging die directe gevolgen heeft voor de toegankelijkheid van de haven voor een groter slag bo ten. Nog een bezuiniging denken B en W te hebben gevonden in de Zwanburgerpolder gelegen Kruis- sloot. Die wilden B en W verbreden om tegen te gaan dat recreanten massaal over het water springen en de polder verder intrekken. Alleen de boezemkade ervan is bedoeld voor recreatie. In de nieuwe opzet wordt de sloot alleen verbreed daar waar hy smaller is dan drie meter. Ook op riet en bomen bezuinigen B en W. Van de 30.000 geplande rietstekken zullen er "aanzienlijk minder" worden aangeplant. Bo men zyn helemaal uit de plannen verdwenen. Ondanks deze forse, noodge- OEGSTGEEST - Vanwege het slechte weer ging de optocht niet door, maar voor het overige kwamen de Oegstgeester kleuters van de plaatselij- naming be- he basisscholen hun beloftes wel na. Massaal manifesteerden zij zich in het Gemeentecentrum tijdens een theatervoorstelling van Jacobus Wieman, die de eer had de culturele manifestatie in te luiden. Omdat het thema van die manifestatie 'internationaal' is verschenen de kleuters in aangepaste LEIDERDORP - "We zitten ge woon goed met die onroerend goedbelasting. Er kan ons echt niks gebeuren". Aldus de chef fi- knuppel in het hoenderhok door te echter een bedrag aan ogb ge stellen dat 15 gemeenten in ons raamd die 200.000 gulden hoger is land, waaronder Leiderdorp, de ei- dan in werkelijkheid werd opge- genaren van woningen te veel on- legd. In januari van dit jaar heeft kend tegen de aanslag. Er zyn i Leiderdorp nu ongeveer twintig bezwaarschrift... definitieve geruststelling op het gemeentehuis binnengeko- i het Leiderdorpse ge- roerend goed-belasting (ogb) laat Leiderdorp het tarief voor eigena- meentehuis, F. Labbé. Zijn afde ling heeft de laatste tijd flink zitten rekenen maar komt niet anders dan tot de conclusie dat Leider dorp niet teveel onroerend goedbe lasting rekent en dat de Consu mentenbond dus fout zit. Die Consumentenbond gooide nu ruim een maand geleden de betalen dat zij het wettelijk toege stane maximum dreigen te over schrijden. De ogb loopt volkomen uit de hand, aldus de Consumen tenbond. Wat blijkt echter, aldus Labbé: de bond heeft bij het berekenen van de Leiderdorpse cijfers de be groting '86 gebruikt. Daarin staat i namelijk al verlaagd met procent. Die verlaging werd in een begrotingswijziging opgenomen. "Maar die heeft de Consumenten bond helaas niet onder ogen gekre gen", aldus Labbé, die zowel de bond als de staatssecretaris van binnenlandse zaken inmiddels van een en ander op de hoogte heeft ge- op van de kant van de staatssecretaris. Die komt pas later omdat de be windsman officieel wil reageren op de suggestie van de Consumenten bond om de verordening van de vijftien bewuste gemeenten te ver nietigen. Labbé betreurt het dat er Leider- plus een aantal telefonische reacties. "De meeste bellers heb ben we tevreden kunnen stellen", aldus Labbé. Overigens ziet het ernaar uit dat, mede door de vele bouwactivitei ten in Leiderdorp, de tarieven voor 1987 wederom worden verlaagd, dorpers op het verkeerde spoor Waardoor meteen is bereikt dat de zijn gezet en, op aanraden van de wettelijke limiet niet wordt over- bond. bezwaar hebben aangete- schreden. vijf, tien en 21 kilometer. Lopers kunnen zich vanaf tien uur laten inschrijven bij de brandweergara ge. Kleedruimte is aanwezig. Meer informatie over de brandweerloop: telefoon 071-892988, de heer Van der Holst. De opbrengst van het evenement is bestemd voor de Ne derlandse Brandwondenstichtine. Gouaches Ria Roelofs exposeert vanaf he den tot en met 24 september in de Leiderdorpse Muzenhof (Gordijn singel 4) haar gouaches op rijstpa pier. De expositie heeft als titel 'energie, expressie van schaal- en straalbewustzijn' en bevat recent werk. Oud Zoeterwoude De stichting 'Oud Zoeterwoude' organiseert komende zaterdag een excursie naar Delft. Bezocht worden de Nieuwe Kerk, het stad huis met de gevangenistoren, de Oude Kerk en het oudste deel van de stad. Vertrek om half negen vanaf de Dirk van Santhorstweg, bij de Hoge Rijndijk (Meerburg- kerk) om vijf over half negen. Voor opgave en inlichtingen: tele foon 071-894080 of 01715-2448. de aangepaste plannen niet indrui sen tegen het bestemmingsplan Koudenhoorn-Zwanburg. Autoradio's weg OEGSTGEEST - Uit drie auto's zijn vannacht de radio's gestolen in Oegstgeest. Het ging om wagens die geparkeerd stonden aan de President Kennedylaan, de Lange Voort en de Paatslaan. De Oegst geester politie vermoedt dat de in braken het werk is van één en de zelfde dief. LEIDSCH J&t DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,10

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2