Jongeren willen het Kanaal oversteken op amfibiefiets 'Koning van België woont in Koudekerk Bordeelverbod stuit op bezwaren Actie moet geld opbrengen voor strijd tegen polio Kampioenshond de grens over Alkemade wijst opslag verontreinigd slib af Negatief advies over deel Hazerswouds bestemmingsplan PAGINA REGIO LEIDEN DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1986 BOLLENSTREEK - Ruim 70 jongeren uit de bollenstreek wil len volgend jaar zomer met een door Thijs Jansen zogenaamde amfibifiets Het Ka naal oversteken. "Wat we willen is polio de wereld uitfietsen", zegt een van de organisatoren, Cas Beumkes (22) uit Lisse. "Zo simpel ligt dat". Het is de bedoe ling dat de tocht in Engeland be gint. "De trip moet minstens 450.000 gulden opbrengen voor de poliobestrijding in de Derde Wereld", zegt Beumkes. De oversteek over Het Kanaal is onderdeel van de internationa le sponsortocht van de Stichting Ter Ondersteuning van Poliobe strijding (STOP). De opbrengst van de tocht zal worden gebruikt om vrouwen en kinderen in het Afrikaanse land Burkina Faso te gen polio in te enten. "De sponsortocht voert door Engeland, Frankrijk, België en Nederland op een vervoermiddel dat zijn weerga niet kent: de am fibiefiets", zo verduidelijkt Cas Beumkes de plannen van de deelnemers aan de monster- tocht. Beumkes verzorgt samen met Margriet Westra en Ine Hou- weling de publiciteit rond de monstertocht. De amfibiefiets, waarvoor de ontwerpen inmiddels gereed zijn, is een voertuig dat wordt aangedreven door 36 personen. Het kan zowel op water als op land worden voortbewogen. "En met behulp van dit voertuig wil len wij een steentje bijdragen om voor het jaar 2000 de polio de we reld uit te helpen", zegt Cas Beumkes. Proefvaren Binnenkort zal een begin wor den gemaakt met de bouw van de amfibiefiets. Dat kost de orga nisatoren overigens geen geld. "Al het materiaal wordt door be drijven geschonken. De lts St. Paulus in Hillegom neemt de bouw van de fiets op zich en leer lingen van de hts in Haarlem hebben het voertuig ontworpen. Het was voor hen een eindexa- menonderwerp", aldus Beum kes. In maart van het volgens jaar moet de fiets klaar zijn, want dan willen de organisatoren een 'proefvaart' maken. "Het is ook de bedoeling dat we dan met de amfibiefiets in ons land geld zien los te krijgen voor ons doel", zegt Beumkes. Het is onder meer de bedoeling dat de fiets van 6 tot 15 maart op de botententoonstel- ling De Hiswa staat. Er zijn op dit moment ook on derhandelingen gaande om het voertuig tijdens het bloemencor so komend voorjaar te laten mee rijden. Tijdens de Sneekweek zal het voertuig in Friesland aanwe zig zijn. "We willen de amfibie fiets voor ons vertrek zoveel mo gelijk aan de bevolking laten zien en zo bekendheid krijgen. Dat komt ons doel, zo veel moge lijk geld inzamelen, ten goede", zo hamert Beumkens telkens weer op dat feit Overtocht Volgend jaar zomer trekt de karavaan richting Canterbury, dat vlak boven het Engelse Dover ligt om zich voor te berei den op de grootse happening: de sponsortocht door achtereenvol gens Engeland, Frankrijk, België en Nederland. "We starten in Canterbury met een dag vol acti viteiten, waarbij sport, cultuur en Holland Promotion centraal staan", vertelt Beumkes. Als de weergoden meewerken, maken de jongeren uit de bollen streek voor het eerst in de ge schiedenis de oversteek naar Ca lais per fiets, zü het dan per amfi biefiets. "Ook daar zal de polio bestrijding het centrale thema zijn en leiden tot tal van activitei ten", zo verwacht Beumkes. "Hierna zullen we aantonen dat de fiets zich behalve op het water ook op het land thuisvoelt", hoopt hij. Voor de reis vanuit Engeland via Frankrijk en België naar Ne derland zijn naar verwachting ongeveer twee weken nodig. On derweg zal dikwijls worden ge stopt voor tal van activiteiten en om te collecteren. "Ons promo tieteam zal tijdens deze rit borg staan voor het nodige enthou siasme langs de weg", zo ver wacht Beumkes. De reis zal na een rit door de bollenstreek worden afgesloten in Heemstede met een dag vol evenmenten. Schril Polio, ook wel kinderverlam ming genoemd, is een ziekte die al honderden jaren bekend is. Van de ziekte was al sprake in de tijd van de Egyptische farao's. Polio bezorgt de patiënt meestal een levenslange handicap en leidt soms tot de dood. Onder leiding van World Health Organization streven spe cialisten er naar het poliovirus uit te bannen met twee voor dit doel bestaande vaccins. Maar om de ziekte echt te bestrijden is meer nodig dan het ter beschik king stellen van vaccins en medi sche hulpmiddelen zoals injec tienaalden. Zo zou het goed zijn wanneer artsen en hulpperso neel in ontwikkelingslanden zelf kan worden geleerd hoe de ziek te efficiënt kan worden bestre den. Vooral met de nazorg heeft Nederland veel ervaring. "Het is dan ook van belang dat wjj na de ze actie blijven doorgaan", aldus Beumkes. Inlichtingen over de Stichting Ter Ondersteuning van Poliobe strijding zijn te verkrijgen via postbus 491, 2100 AL Heemste de. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Arko, de Duitse dog van Kees en Elly Lekx uit Koudekerk, mag zich van wege een nationaal kam pioenschap tot de mooiste honden van ons land reke nen. Alle vrije tijd is in de afgelopen drie jaar door baas en bazin opgeofferd om Arko niet op eigen houtje naar de tentoonstel lingen te laten gaan. door Nell Bruynes Toch vindt Lekx de belangstelling voor het aandeel dat hij met zijn vrouw leverde niet zo belangrijk. "Schrijf maar een mooi verhaal over Duitse doggen", zegt hij. Maar omdat Arko niet erg mededeel zaam blijkt en alleen af en toe zijn enorme kop op het schrijfblok legt, zullen de Lekxen toch over de brug moeten komen. Arko, tachtig centimeter hoog en zo'n tachtig kilo zwaar, legt zich sa men met de andere dog Pacha ka merbreed neer om te luisteren. Het echtpaar Lekx is bij toeval in de hondensport (kynologie) terecht gekomen. Drie jaar geleden over leed hun eerste dog en het gemis was zo groot dat zij besloten zo gauw mogelijk een nieuwe hond van hetzelfde ras aan te schaffen. Aan een eventuele kampioens hond dachten ze niet eens. "We hebben gewoon de club (Neder landse Duitse doggenclub, red.) ge beld en kregen een puppylijst. Hierop staat vermeld welke, door de vereniging erkende fokkers, een nestje hebben", legt Kees Lekx uit. De Duitse dog wordt gefokt in ver schillende kleurslagen: geel met een zwart masker, blauw, een soort lei-achtige tint en zwart-wit ge vlekt, de Harlekijndog. "Ik ben eerst bij fokkers geweest voor een blauwe, maar ik kon niet aan de kleur wennen. De vorige was geel en het zo sprekende mas ker van die kleur mis je bij de blau we". Het werd dus een gele dog met de naam Arko. Ze peinsden er niet eens over om naar een ten toonstelling te gaan. Een bezoek aan de dierenarts bracht de familie Lekx op het idee om de hond aan een keurmeester te laten zien. De arts vond dat de schouderbladen van de pup niet goed stonden. Hierop belde Lekx de fokker, die ervan overtuigd was dat dit niet het geval was. Hij adviseerde zelfs naar een tentoonstelling te gaan. De Lekxen gingen daarna met Arko naar Eindhoven waar een clubwedstrijd werd gehouden. Daar werd Arko uitgeroepen tot de beste pup. Dat was het begin van een schitterende carrière. De prij- zenkast in de huiskamer staat vol trofeeën die de hond won. nu internationaal kampioen te won In België heeft hij zelfs de titel 'Koning van België' behaald. En nu is Arko dus Nederlands kam- Eioen. Hij verdiende die titel in het imburgse Valkenburg tijdens een driedaagse tentoonstelling voor al le rassen. Er worden in Nederland al sinds eind vorige eeuw honden tentoonstellingen gehouden. Op 1 januari 1902 werd de raad van beheer op kynologisch gebied in ons land opgericht. Die raad re gelt de inschrijving van rashonden in het Nederlands hondenstam boek waarin onder andere ras, af stamming en kleur staan. Alleen ingeschreven honden mo gen meedoen met tentoonstellin gen. De kampioenstitel wordt toe gekend door de raad van beheer nadat de hond vier keer de kam- pioenschapspriis op een tentoon stelling heeft behaald. Een prijs op de Winnertentoonstelling in Am sterdam telt dubbel. Arko heeft nu de vereiste overwinningen, de laat ste werd behaald in Valkenburg. "De competitie was daar erg groot", volgens de twee honden liefhebbers, die nu willen proberen om de dog internationaal kam pioen te laten worden. De eerste zijn oren. Na Nederland poogt Arko 'U. (foto Nanno Bloopot) stap over de grens wordt binnen kort gezet, richting Dortmund. "Dè show van Duitsland", meent Kees Lekx. Het vakantiegeld gaat op aan de hobby. De inschrijfkosten zijn hoog en ook de reiskosten lopen aardig op. Elke week traint de baas met Arko. Een hond weet niet uit zichzelf hoe hij het best kan pose ren op een tentoonstelling. Lekx zegt veel te hebben geleerd van collega-kynologen. Soms gaan vreemden met Arko naar een wed strijd. "De hond kijkt dan gespan nen uit naar zijn baas en toont zich dan op zijn voordeligst". Voeding en beweging zijn be langrijke zaken voor het lichaam van het dier. "Hollen op het zand is ontzettend goed voor de spieren". Arko heeft verder al een poosje ge zelschap van het teefje. Het is de bedoeling dat er nakomelingen ko men worden gefokt. Liefhebbers zijn er blijkbaar genoeg. De Lekxen zijn helemaal in de ban van de honden. Elly Lekx zegt veel vrienden en kennissen te heb ben gekregen door de hobby. "De ellende is begonnen toen Arko een keer won. Maar het is heerlijk om behalve bloemen een hobby te hebben". Met deze amfibiefiets willen 70 jongeren uit de bollenstreek Het Kanaal oversteken. ALKEMADE - Op het zogenaam- afval- en rioolwater en een deel van de Land van Bontje in Roelofa- het bagger dat uit de binnenwate- rendsveen moet geen opslagplaats ren wordt gehaald om deze op voor verontreinigd zuiveringsslib diepte te houden. Dit is zo verent en baggerspecie komen. B en W reinigd dat een speciale wijze van van Alkemade hebben dat uitge- verwerken nodig is. En dat is on- sproken nadat eerder de provincie der andere mogelijk in Roelofa- Zuid-Holland het Land van Bontje rendsveen op het Land van Bontje als een van de mogelijke acht op- en de daarachter gelegen percelen, slagplaatsen had aangewezen. Het gaat om slib dat vrijkomt bij Hoewel de zuivering bü de zuivering van dringend om medewerking vraagt dig is. aan de gemeenten komt het college Het college vraagt zich boven- van B en W in Alkemade tot een dien af of na het opslaan van de afwijzend oordeel. Als een dergeüj- verontreinigde slib de aanleg van kestortplaatswordtaangelegd.be- een voetbalveld (het derde voor tekent dat de verplaatsing van het DOSR) en de nieuwe landijsbaan volkstuincomplex van het indus- nog wel verantwoord is. Daarnaast trieterrein De Lasso naar het Land is de verontreiniging door zware van Bontje niet kan doorgaan. De metalen, bestrijdingsmiddelen, volkstuinders hebben overigens al olie en dergelijke een reden voor geruime geleden laten weten dat het college om de stortplaats af te provinciebestuur verhuizing wat hen betreft onno- wijzen. Lyceum neemt Deetman bij de neus - HAZERSWOUDE - De poging van de gemeente Hazerswoude om via het bestemmingsplan Tussen Rijn en Rails' nieuwe bordelen in de ge meente te weren stuit op bezwaren bü de provinciale planologische commissie (PPC), het belangrijk ste adviesorgaan van het provin ciale bestuur op het gebied van de ruimtelyke ordening. Het weren van dergelijke bedrij ven moet in andere gemeentelijke verordeningen worden geregeld, zoals de algemene politieverorde ning. De eis dat in gebouwen die in de bebouwde kom of minder dan tweehonderd meter daarvan af staan geen prostitutie mag worden bedreven, moet dan ook uit het be stemmingsplan verdwijnen, vindt de provinciale adviescommissie. Hazerswoude heeft het prostitu- tieverbod overigens opgenomen na klachten van bewoners van de wyk Groenendijk. Zij ergeren zich al tyden aan twee bordelen die langs de Rijndijk zijn gevestigd. De gemeente Hazerswoude staat overigens by deze twee bedrijven machteloos, omdat er op dit mo ment geen enkele grond is waarop de bordelen kunnen worden aan gepakt. De bezwaren van de PPC tegen het verbod op het bedrijven van prostitutie staan in het advies over het bestemmingsplan 'Tussen Ryn en Rails' aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, het dagelijks bestuur van de provincie. In grote lijnen volgt het advies het plan waarin de toekomst van het gebied tussen enerzyds Alphen en Zoeter- woude en anderszyds de Oude Ryn en de spoorlyn wordt gere geld. Veel bezwaren die ertegen zyn ingediend, worden door de PPC vooralsnog afgewezen, al moeten Gedeputeerde Staten nog beslissen of zy dit advies overne men. Voordat dat gebeurt, zal eerst nog een hoorzitting op het provin ciehuis worden gehouden. De PPC heeft op enkele bezwa ren wel positief gereageerd en wyst zelf ook enkele onderdelen van de hand. Zo wil de PPC abso luut geen bedryfsterrein van vier hectare by de Groenendijk. Er is allereerst geen behoefte aan als wordt gekeken naar de beschikba re grond ii) Alphen en de Leidse regio, maar verder denkt de PPC dat de ruilverkaveling door een be dryfsterrein wordt bemoeilykt. Om die reden had de Landinrich tingscommissie Rynstreek-Zuid bezwaar gemaakt tegen het be stemmingsplan. Ook de stichting Het Zuidhollands Landschap en het wykcomité Groenendyk had den problemen met de mogelyke komst van bedryven. De stichting ziet daarin een aantasting van het 'fraaie weidelandschap', terwyl de wijkbewoners hinder vrezen van de bedryven naast hun deur. Het bezwaar dat de Groenendy- ker uitten tegen de te grote uitbrei- dingsmogelykheden van Fasson is echter niet door de PPC overgeno men. De provinciale adviescom missie vindt wel, evenals de ge meenteraad van Hazerswoude dat by eventuele uitbreidingen van de plakpapierfabrikant parkeerruim te op eigen terrein moet worden geschapen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Onderwysminister drs. W.J. Deetman is gistermiddag ty- dens de officiële opening van de dependance van het Christe- lyk Lyceum aan de Halverwege een rad voor ogen gedraaid. Met het indrukken van een knop dacht de bewindsman door middel van een mechanis me de schoolvlag voor het ge bouw in de top te doen gaan. Televisietoestellen, die in de aula waren opgesteld, lieten tenminste een vlag zien die in derdaad in statige tred langs de mast omhoog kroop. Eenmaal in top beloonden de aanwezi gen de ministeriële handeling met een applausje. Wie evenwel tegelykertyd een blik naar buiten wierp, kon gewaar worden dat de vlag nog helemaal niet in top was. In te gendeel. Een zWetende onder- wystechnisch medewerker Walter Planye, de geestelyk va der van de constructie, pro beerde met man en macht het mechaniek weer in beweging te krijgen. Hetgeen niet lukte, zo dat de vlag snel met hand- kracht werd gehesen. Dat het publiek op de tv- schermen de vlag toch in top zag gaan, was het gevolg van een voorzorgsmaatregel, die Planye had getroffen 'voor het geval het mechaniek het zou la ten afweten'. Hy had het vlag- hysen twee uur eerder op vi deoband gezet en daarmee fop te hy de minister en overige gasten. Deetman was overigens zelf schuldig aan de bedotterij. Ten behoeve van de fotografen Technisch mede werker Walter Planije probeert tevergeefs het me chaniek weer aan de praat te krij gen, zodat de vlag omhoog wordt ge trokken. De schoolvlag zal uit eindelijk met handkracht in top worden gehesen. (foto Nannmo Bloupot) drukte hy namelyk twee keer op de knop, waardoor hij zelf het mechaniek weer uitscha kelde.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23