Robuste, comfortabele en 'dorstige' Zuidkoreaan A Automobielbedrijven AUTO-HOME Nissan brengt uitvoerige Sunny-serie Vrouw koopt kleinere en goedkopere auto AUTO Toyota Supra met drie liter motor Dieselaandeel stijgt naar 20 procent Stellar 2.0 GSL: Roze wagens met kanten bekleding niet gewenst RIJ-IMPRESSIE Hyundai dealer voor Leiden e.o. DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1986 PAGINA 19 Samengesteld door Koos Post Abs standaard op Ford Escort RS Turbo Na de vernieuwing van de Ford Escort-serie kon een tweede editie van de Escort ES Turbo uiteraard niet uitblijven. Uiterlijk en motorisch is er het nodige aan veranderd. De wagen kan nu een topsnelheid van 206 km/uur halen en is in staat om binnen 8.7 seconden uit stilstand naar een snelheid van 100 km/uur te komen. Als krachtbron fungeert een geheel herziene turboversie van de beproefde Ford 1597 cc CVH-motor, die 132 pk op de wielen kan brengen. Deze op hoge prestaties gerichte Escort is standaard uitgerust met een anti-blokkeersysteem, waardoor de wagen ook op een glad wegdek onder controle kan worden gehouden. Natuurlijk is het interieur aangepast aan het sportieve imago van deze Escort, die in de prijskrant op 45.406 gulden staat genoteerd. (foto pd De nieuwe Nissan Sunny staat bij de 170 Nederlandse dealers. Met de komst van deze auto verdwijnt de aanduiding Nis san Cherry. Dat betekent dat het aantal carrosserievarianten flink is uitgebreid, want de Cherry is in de Sunny-reeks geïntegreerd. Door de combi natie van modellen, motoren en uitvoeringen kan de Nissan- koper nu kiezen uit 30 Sunny- typen. De goedkoopste kost f 17.995, de duurste f27.895. Dat is de coupé. Nissan opereert dit jaar 20 jaar op de Nederlandse markt. In die pe riode bracht het merk 350.000 Dat- suns en Nissans aan de man. Eveneens 20 jaar geleden rolde de eerste Sunny van de band. De geboorte van de Cherry volgde in 1970. De Sunny boekte meer suc ces dan zijn klassegenoot. Reden waarom voor de nieuwe auto' de naam Sunny werd gekozen voor Europa. Nissan hoopt op jaarbasis 18.000 exemplaren te verkopen in Nederland. Een nieuwtje is het coupé-model van de Sunny. Deze met 1600-mo- tor uitgevoerde, gestroomlijnde sportauto is leverbaar in twee ver sies, waarbij de duurste beschikt over stuurbekrachtiging en elek trisch bediende ramen. w Een van de opvallendste verschijningen uit de uitvoerige Sunny-serie is de vijfdeurs SLX. Zoals gezegd kent de Sunny 30 modellen en typen in vergelijking met de 22 van de oude Cherry en Sunny samen. Het twee- deurs-sedanmodel is komen te ver vallen. Het nieuwe programma Sunny's omvat zeven benzine- en twee dieseluitvoeringen. Uiteraard biedt de nieuwe auto ook 1 met katalysator. De vernieuwde 1,6-benzinemo- tor heeft ten opzichte van de voor gaande 1500-motor de belangrijk ste verandering ondergaan. De mo tor levert nu 84 pk in plaats van de 75 pk van zijn voorganger. By de dieselversies hebben enkele wijzi gingen de motoren iets stiller en zuiniger gemaakt. Behalve de goedkoopste driedeurs-L-versie, die vier versnellingen heeft, zijn al le andere 29 typen uitgerust met een vijfversnellingsbak of auto maat. Toyota heeft de Supra ver nieuwd. Niet alleen is er uiter lijk het nodige aan deze sport- coupé veranderd, hij heeft ook een andere, sterkere motor ge kregen. In het vooronder zit nu een 3 liter zescilinder motor met twee bovenliggende nok- kenassen en vier kleppen per cilinder. Deze injectiemotor heeft een zeer groot koppel over een breed toerengebied, wat resul teert in een grote soepelheid, snelle acceleratie (uit stilstand naar 100 km/uur in 8,2 secon den) en een hoge topsnelheid (220 km/uur). Standaard is déze Supra uit gerust met een vijfversnellings bak, maar er kan ook een vier- versnellings automaat op wor den geleverd, waarbij de com puter het juiste schakelmo ment bepaalt. De wagen biedt ruimte aan vier volwassenen in een comfortabel interieur. Met zowel verticaal als horizontaal verstelbaar stuur, cruisecontrol en een compleet audiosysteem met vier luidsprekers. De kale prijs van deze ver nieuwde Supra is 71.500 gul den. Met automaat kost hij vier mille meer, anti-blokkeersys teem op alle wielen kost 3,5 mille extra. (foto pr) Vrouwen kopen hun auto vaak heel verstandig. pri In opdracht van een dagblad gingen enige vrouwen nog niet zo lang geleden de show rooms van verschillende au tomerken langs. Zogenaamd met het oogmerk informatie in te winnen voor het kopen van een nieuwe auto. De ervaringen waren erbar melijk. Sommige verkopers hadden niet of nauwelijks aandacht voor vragen van de vrouwen. Anderen deden verzoeken om technische in formatie af met hautaine ant woorden. Misschien is nog niet tot die re gionen doorgedrongen wat in de top van de autowereld allang ge meengoed is. Daar slooft men zich tot het uiterste uit om ook vrouwen te behagen. Want het vrouwelijk deel van het auto ko pend publiek stijgt snel. Heel snel. In Europa wordt nu al onge veer dertig procent van alle nieu we auto's gekocht door vrouwen. Bijna één of drie dus. Voor boodschappen Er is ook in autoland geen nieuws onder de zon. Al voor de eerste wereldoorlog gaf Ford een boekje uit dat geheel was gewijd aan de houding van de vrouw ten opzichte van de auto. De verhoudingen lagen toen nog wel wat anders. De auto werd voor de vrouw nog gezien als een 'ideale boodschappenwa gen'. Over werkende vrouwen en woon-werk-verkeer voor vrou wen werd toen nog niet gerept. Dat tijdperk moest nog begin- Maar in 1979 zette Ford ver koop-topman Gordon MacKen- zie zwart op wit wat door vele on derzoeken is bevestigd: 'De meerderheid van de vrouwelijke chauffeurs wenst geen afwijken de auto. Men moet de vrouw niet beschouwen als een speciaal af zetgebied. En zeker niet voor ro ze wagens met kanten bekleding. Vrouwen zijn kopers die een ver voermiddel willen dat goed func tioneert en zijn waarde behoudt'. Dat was tien jaar geleden een goede marketing-filosofie en dat is het vandaag de dag nog. Vrou wen zijn ervaren kopers. Ze doen vaak de belangrijke inkopen van het gezin. Zij zijn het meestal die voedsel, kleding en apparaten aanschaffen. Waarom dan niet de auto? Ander beeld Consumentenonderzoekingen wijzen echter wel uit dat vrou wen een ander beeld hebben van auto's dan mannen. Snelheid bij voorbeeld is voor vrouwen zel den een doel op zichzélf, maar meestal een middel om snel en veilig te kunnen inhalen. Vrou wen hechten ook minder aan technische zaken en meer aan goede handelbaarheid. Uit een vorig jaar door Ford uitgevoerde studie blijkt voorts dat vrouwen meestal geneigd zijn goedkoper en kleiner te ko pen dan mannen. Dat wórdt in die studie 'een afspiegeling van economische en sociale structu ren' genoemd. Vrouwen zijn im mers nog niet volledig geïnte greerd in beter betaalde beroe pen. Ze stijgen wel op de loon schalen en dringen door in de meeste beroepen, maar verdie nen nog steeds gemiddeld min der dan mannen. Aangezien er een verband be staat tussen het inkomen en de prijs en grootte van de gekochte auto, is de economische realiteit dat vrouwen zich richten op de kleinere wagens. 'Andersom Andersom is globaal gezien ook juist: hoe kleiner de auto hoe groter het percentage vrouwelij ke kopers. Op deze regel bestaat echter een uitzondering. Sommi ge vrouwen verkiezen een klei ne, maar wel duurdere sportieve wagen boven een goedkopere maar minder spectaculaire edi tie. Evenals sommige mannen willen die vrouwen graag iets meer betalen voor het sportieve imago. Alles bij elkaar blijkt dat er af gezien van de verschillen veroor zaakt door inkomensongelijk heid weinig onderscheid is te maken tussen mannen en vrou wen wat betreft de houding ten opzichte van auto's en de motie ven die bepalend zijn voor de aankoop. De conclusie bij Ford: 'Vrou wen kopen vaak verstandig. Ze hebben gevoel voor stijl, ze we ten wat een auto is, wat er aan zullen hebben en hoeveel hij kost'. De dieselmarkt blijft ge staag groeien. Heel wat harder dan de lpg-markt. De groei van het gas-tanken blijft de laatste jaren zelfs achter bij de groei van de automarkt. Het verlies van bagage ruimte door het inbouwen van een gastank, de be perktheid van het aantal gaspompen vooral over de grenzen en de toch wat in gewikkelder tanken zullen daarbij ook wel parten spelen, maar als hoofdoorzaak wordt aan genomen dat het gas nau welijks meer goedkoper is dan diesel. Temeer daar door de technische ontwikkelin gen de nadelen van het rij den op diesel vrijwel zijn weggenomen. Kabaal, stank, roetvorming, ze be horen vrijwel tot het verle den. De motoren worden stiller, de voorgloeitijden korter, de acceleraties fel ler en de topsnelheden ho ger. De verschillen met be- zinewagens worden als maar kleiner. Bovendien wordt het aanbod en dus ook de keus steeds groter. In Nederland is het die selaandeel in de autover kopen al boven de dertien procent gestegen. En alle tekenen wijzen er op dat dat percentage nog groter zal worden. Euromotor Pu blications voorspelt dat over enkele jaren dit per centage op Europees ni veau op 20 zal liggen. Het gezaghebbende rap port omvat de cijfers van twaalf Europese landen. In die landen is het aandeel van de dieselauto in de pe riode 1980-1986 niet min der dan verdrievoudigd. Duitsland als traditioneel dieselland is al voorbijge streefd door Italië, Spanje, België en Luxemburg en Frankryk. Gemiddeld bedraagt het marktaandeel van diesel auto's in de Europese ver kopen nu nog vijftien pro cent, wat neerkomt op ruim anderhalf miljoen au to's. Maar volgens het hon derd pagina's tellende rap port zal dat vóór 1990 naar 20 procent zijn gestegen. Hyundai - een merk (uit Zuid- Korea) om in de gaten te hou den. De Zuidkoreanen koesteren grootse plannen. Tot voor kort was de scheepsbouw hun voor naamste industrie. Toen daar echter de klad in kwam scha kelden ze onmiddellijk over op de auto-industrie. Enige Zuid- koreaanse autobouwers zijn vrijages aangegegaan met gere nommeerde fabrieken als Ge neral Motors en Mazda om tot een voordelig huwelijk te ko men, waardoor zij een gemak kelijk entree op de wereldauto- markt hebben. Hyundai ligt bij die operaties een straatlengte voor. Het concern is veruit de grootste autobouwer van Zuid-Korea en heeft grotendeels op eigen kracht al bruggehoofden gevestigd in diverse werelddelen. Zoals in Noord-Amerika (Canada en de VS) en in EuropaOok in ons land. Hyundai hoopt - volgens ei gen zeggen - hier in het gat te kun nen springen dat zou ontstaan als de Japanners zich verder blijven bewegen naar de hogere marktseg menten. We kunnen in de naaste toe komst dan ook verscheidene nieu we modellen van Hyundai ver wachten. Importeur GreenicCar loopt vooruit op die ontwikkeling. zwaardere motoren toch wel ver wende Amerikanen. Maar het ver mogen is in de Hyundai flink ge knepen. Slechts 83 paardekrachten staan de bestuurder ter beschik king en die kunnen de pittig aan zijn gewicht zijnde wagen (1230 kg) maar met moeite naar een snelheid van ruim 160 km/uur slepen. Die beperking zullen velen echter niet zo verschrikkelijk vinden, verve lender is het evenredige gebrek aan trekkracht in het lagere toeren- bereik. Van pittige acceleratie is dan ook geen sprake. Veel wordt echter goedgemaakt door de verbazingwekkende volle- dighed waarmee deze stoere Stel lar is uitgerust. Een stijlvol dash board met diverse opbergmoge- lijkheden biedt alle noodzakelijke informatie op een overzichtelijke manier. De aankleding doet zeer luxueus aan, de goed verstelbare stoelen en de royale achterbak zit ten uitstekend en er is ruimte ge noeg voor alle hoofden en benen. Maar daarnaast is de vergrende ling centraal, kunnen alle ramen en buitenspiegels elektrisch worden bediend, is er standaard stuurbe krachtiging aan boord, zitten er sproeiers op de koplampen, gaat de achterruitverwarming na een kwartier vanzelf uit en vond ik in mijn testauto van net nog geen der- tig mille een automatische vierver- snellingsbak met de mogelijkheid tot overdrive. Een simpel drukje op een knop is voldoende om die overdrive in te schakelen en het toerental bij kruissnelheden van 120 tot 140 km/uur terug te bren gen tot 2500 tot 3000. Heel rustig en natuurlijk brand- stofbesparend. Wat deze Stellar wel kon gebruiken want zelf mét deze overdrive was het verbruik nog erg hoog. Zo tussen de 1 op 7,5 tot 8,5. Dat vind ik veel, zelfs voor een auto van dit postuur met auto-, maat. Audio Deze Stellar heeft standaard een voortreffelijke audio-installatie met vier luidsprekers/Een produkt van Hyundai Electronics, net als de autofabriek onderdeel van het nu al grote en nog steeds uitdijen de Hyundai-concern. Hoe aantrek kelijk die radio-cassette-installatie-! is, blijkt wel uit het feit dat kort voordat ik de wagen ter beschik'-' king kreeg een ruit en de radio uit de auto waren verdwenen. En tij dens mijn rij-impressie werd ook een aanval op de nieuwe radio ge daan. Maar verder dan een vernield slot kwam men ditmaal niet. Ten slotte het gedrag op de weg- van deze achterwielaandrijver met11 starre achteras. Er zijn genoeg be wijzen dat zo'n combinatie niet slecht behoeft te zijn. Integendeel. Maar gekoppeld aan het weke on derstel van de Stellar komt men tot een te levendig geheel. Een slecht wegdek wordt ook in de wagen als slecht ervaren. Een scherp geno men bocht accentueert het wat wiebelig karakter van de wagen nog meer. Het blijft een beetje zwe verig. Maar het royale comfort en de rustige motor maken veel goed. Technische gegevens Stellar 2,0 GSL automaat. Viercilinder motor. Inhoud 1997 cc. Vermogen 61 kW. Lengte 4,57- meter. Inhoud tank 54 liter. Maximum snelheid 165 km/uur. Draaicirkel 10 meter. Tankheugelbesturing. Schijf remmen voor, trommelremmen achter. Prijs 29.995,-. Nu wordt nog ingewoond bij de Seat-importeur in Heemstede, voor het einde van het jaar gaat het bedrijf tijdelijk 'op kamers' ergens in Hoofddorp, maar zo spoedig mo gelijk hoopt het een nieuwe behui zing te kunnen betrekken die langs de rijksweg in Sassenheim zal wor den gebouwd. Daar is dan ruimte genoeg om alle nog gekoesterde plannen te gaan verwezenlijken. Hyundai staat al een aantal jaren op de Nederlandse markt. In het begin gingen de verkopen wel aar dig, maar de laatste jaren was het succes niet zo bijster groot. Op zichzelf geen wonder. De prijs van de Zuidkoreaanse produkten zit aan de dollar gekoppeld en dat ze hier nogal duur tot bijna onver koopbaar. Nu de dollar naar normaler ni veau is gezakt, komen de Hyun dai's weer beter in de markt te lig gen. Daarom werd de Pony-serie onlangs uitgebreid en heeft de im porteur het ook aangedurfd de twee-literversie van de grote Stel lar in de showroom te zetten. Het leek mij wel zinnig dat nieuwe vlaggeschip van de Hyundai-vloot eens wat langer voor de deur te hebben. Wat heeft dat de koper te bieden? Imponerend Heel wat. In de eerste plaats om te zien: een imponerende wagen. 'Verder heeft hij bijna alles aan boord wat een automobilist zich kan wensen. En in het vooronder ligt een solide 2 liter motor van Mitsubishi. In het door mij gere-' den type zat ook nog een prettige automatische versnellingsbak. Dat alles voor net geen dertig mille. Er zijn echter ook maars: een wat wie belig weggedrag en een bijna bo venmatige consumptie. Tegen zo'n prijs van dertig mille lijkt de concurrentie niet op te kunnen. Maar dan blijft de vraag: wat brengt zo'n wagen na twee of drie jaar bij inruil op? De naambe kendheid van Hyundai is niet groot. Maar zestien van de honderd Nederlanders zeiden wel eens van het Zuidkoreaanse merk te hebben gehoord. Dat is niet veel. De gretig heid om zoiets op de tweedehands markt te kopen zal dan ook nog niet groot zijn. Daar zullen nog wel wat jaartjes van luidruchtig aan de weg timmeren voor nodig zijn. De auto zelf viel mij overigens lang niet tegen. Ik weet het, Hyun dai heeft bij de bouw de hulp van diverse anderen ingeroepen. Maar dat is geen schande. Zeker niet als men Giugiaro's ontwerpbureau Ital Design de lijnen voor het koetswerk op papier laat zetten en als men de robuuste twee liter mo tor compleet met twee balansassen aanschaft bij een gedegen Japans als Mitsubishi toch is. Volledig Bovendien is het een moderne krachtbron die mede werd ontwor pen voor de op het gebied van Hyundai Stellar: het vlaggeschip Touwbaan 2, Leiderdorp tel. 071-899275

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19