voor Europeanen S 0 T Dammers verKezen ook tweede partij Amsterdamse raad verontrust over komst oorlogsschepen Edberg verslaat 'Rambo' Sowjets bouwen voorsprong uit Dubbele zege softbalteam Avebe-personeel stelt ultimatum aan directie Britse overheid plaatst record-obligatielening Geld-terug SPORT DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1986 NEW YORK (RTR) - Voor de eerste keer in de historie komen in ae naive iuiaies van nci toernooi om de open Amerikaanse tenniskampioenschappen louter Europeanen te staan. Twee spelers, de Tsjechoslowaak Ivan Lendl en de Zweed Stefan Edberg, haalden daad- werkelijk de laatste vier en uit de resterende kwartfinales Srejber - Becker en Nyström - Mecir kunnen ook alleen maar Europeanen komen. In 1966 viel de laatste Amerikaan, Clark Graebner, ook in de kwartfinales af, maar toen bleef er geen Europees kwartet over. Drie Australiërs uit het voor hun land gouden tijdperk, Newcombe, Stolle en Emerson, en de Spanjaard Santana, haalden twintig jaar geleden de laatste vier. De als vierde geplaatste Edberg Edberg had, na anderhalf uur wereldranglijst won de eerste set verwijderde op hardhandige wijze wegens regen in de wachtkamer te ietwat gelukkig via de tie-break en de laatste der Amerikanen, Noah- hebben doorgebracht, geen enkele rekende daarna betrekkelijk een bedwinger Tim Wilkison, uit het moeite het sprookje van de volko- voudig af met zijn 'Angstgegner'. evenement in Flushing Meadow, men onverwacht tot de laatste acht Leconte, ditjaar halve-finalistop De Zweed, vorig jaar open titel- doorgedrongen Wilkison wreed te Wimbledon en Roland-Garros, had houder van Australië, maakte er verstoren. Edberg liet de weer met in de tiende game de kans de set een evenwichtig geheel van: 6-3 6-3 zijn inmiddels bekend honkbalpet winst te oogsten. Lendl kwam op 6-3. Edberg zei na afloop, dat hij getooide Wilkison geen moment zich voor niets zorgen had gemaakt zijn spel komen. Van het begin was over de voor hem goede afloop van 'Rambo' of 'Mr. Dirt', zoals Wilki- dit duel. „Ik dacht echt, dat het son wegens zijn agressieve gedrag veel lastiger zou worden", zei hij. ook wel wordt genoemd, een speel- „Twee weken geleden had ik in bal van de Zweed. Op vijf minuten Cincinnati nog heel wat met Tim te na twee uur hield hij het nog vol stellen. Mijn forehand was deze tegen het spelletje van serveren en keer heel sterk. Daarentegen be- volleren van de Scandinaviër. „Ik hoeft mijn service nog wel enige deed mijn uiterste best, maar dat verbetering. Zeker als je bedenkt, was vandaag gewoon niet goed ge- dat ik in de halve finales met ie- noeg", aldus de 26-jarige Wilkison. mand als Ivan Lendl te maken krijg. Toch blijf ik geloven in mijn mogelijkheden, ook tegen Lendl". In Melbourne 1985 slaagde Ed berg er al eens in van Lendl te win nen. Toen werd het in de halve fi nales 9-7 in de vijfde set voor Ed berg. Lendl staat na zijn overwin ning op de Fransman Henri Lecon te in vier sets voor de vijfde maal in zijn loopbaan in de halve finales tisch zijn geweest van de open Amerikaanse titel- les te spelen", strijd. In 1982, 1983 en 1984 en vo rig jaar kwam hij telkens ook in de finale en alleen in 1985 bracht hij het toernooi op zijn naam. „En dat kwam voornamelijk dat mijn tegenstander juist heel erg op dreef was". Ondanks zijn uitschakeling keek de Amerikaan terug op een schitterend toernooi. „Het was een hele belevenis. Jam mer, dat ik nu ben uitgeschakeld. Niet zo zeer, vanwege het geld, Vermoeidheii zijn opslag achter met 0-40, hij vocht terug en profiteerde van twee slordigheden van de 23-jarige Fransman. Met krachtige slagen vanaf de baseline haalde Lendl de eerste (via de tie-break) en de twee de set binnen. Leconte stootte hard terug in het derde deel. De 15.000 kijkers zagen hoe de veramerikaniseerde Tsje choslowaak in het nauw werd ge bracht. Leconte liet de bal steeds listig halverwege de overzijde neerploffen aan de backhand-zijde van Lendl. Hij bracht Lendl het eerste setverlies gedurende het toernooi toe: 1-6. SCHEVENINGEN (ANP) - Halverwege de daminterland tussen het Nederlandse en Sowjetrussische tiental hebben de Oosteuropese grootmeesters een comfortabele voor sprong van twaalf punten genomen. De tweede ontmoe ting leverde opnieuw een zege (12-8) op voor de Sowjets, die de twee resterende ronden met een gerust hart tege moet kunnen zien. Het team van coach Harm Wiersma moet immers tot een nauwelijks voorstelbare krachtsin spanning komen om de 26-14 achterstand weg te werken. is van korte duur. velde Leconte. meer omdat ik er~ienompte- „Mijn benen werden opeens erg beleefde. Het zou fantas- zwaar", zou de Fransman na afloop de halve fina- verklaren. „Tegen Lendl moet je voor elk punt vechten. Hij doet niets cadeau en op de lange duur is dat slopend." Lendl onderstreepte zijn enorme uithoudingsvermogen stond in het vierde deel slechts Het gezicht van Henri Leconte spreekt boekdelen. De Fransman verloor van Ivan Lendl. (fotoANP) Onvoorspelbaar Henri Leconte mag zich tot het selecte groepje tennissers rekenen een game af. Na twee tegen wie Ivan Lendl liever niet nuten wist hy zich zeker speelt. De schijnbaar emotieloze Tsjechoslowaak heeft vaak han denvol werk om de verfijnde, maar onvoorspelbare slagen van de linkshandige Fransman te beant woorden. Lendl laat zich, in tegen stelling tot het modieuze idool uit Nimes, nooit van de wijs brengen. Die eigenschap gaf dinsdag de doorslag in de kwartfinalepartij op Flushing Meadow tussen Lendl en Leconte. De nummer één van de 1311 plaats in de halve finale. „Ik was blij met de overwinning in de eerste set. Henri was zicht baar teleurgesteld, terwijl ik steeds gemotiveerder werd", was het commentaar van Lendl. „Wat ik het meest vreesde, gebeurde in de derde set. Ik speelde niet slecht, maar Henri maakte erg mooie pun ten. Hij is een van de gevaarlijkste spelers in het circuit. Ik heb hem de bijnaam 'de Franse gek' gege ven. Want hij is tot alles in staat. Tot het beste en tot het slechtste". Voor Flushing Meadow '86 had den beiden' elkaar tien keer ont moet, waaronder één maal tijdens een Groot Slem-toernooi. De Fransman won vijf keer. Hij scha kelde de stuurse Tsjecho-Slowaak in 1985 uit in de achtste finales op Wimbledon. Lendl nam datzelfde jaar wraak in Sidney en dit voor jaar in Rome. Martina Navratilova en Steffie Graf staan in de halve finales op Flushing Meadow twee keer tegen over elkaar; in het enkel- en in het dubbelspel. De tieners Graf en Sa- batini, vaak de opvolgsters ge noemd van Navratilova en Lloyd- Evert, versloegen het Amerikaanse duo Gigi Fernandez en Robin Whi te. Navratilova en Schriver hadden geen probleem met Kathy Jordan en Elizabeth Smylie. Steffie Graf verklaarde niet op te zien tegen de ontmoetingen met de nummer een van het damestennis. „In het en kelspel heb ik niets te verliezen. De druk ligt op Martina, niet op my. Dat Navratilova en Schriver niet onverslaanbaar zijn, is vorig jaar in de finale gebleken", zei de num mer drie van de wereldranglijst. Toen verloren de favorieten van Claudia Kohde-Kilsch en Helena Sukova. De Tsjechische drong in het en kelspel door tot de halve finale door een zege op Wendy Turnbull. Ook Chris Evert bereikte de laatste vier door een gemakkelijke over winning op De Bulgaarse Malejeva Op de tweede dag van deze inter land stond het nationale tiental ei genlijk al voor de onmogelijke op gave de gevolgen van het gevoelige pak slaag van de eerste dag weg te werken. Bovendien hadden de sterkste Nederlandse spelers - Clerc en Van der Wal - het na een goed uur spelen al bekeken en kwamen met Wirny en Gantwarg remise overeen. Bloedeloze partij en, waarmee de Sowjetgrootmees- ters best tevreden waren. Gant warg kent immers de risico's van een voluit gespeelde partij tegen Van der Wal en Wirny is allang te vreden als hij tegen Rob Clerc de score in evenwicht kan houden. Trouwens de winnaars van de eerste ronde waren ook niet op al te veel strijd uit. Zoals Rotislav Letsjinksi, die een weliswaar veel belovende stelling had tegen Ruud Palmer, maar na dertig zetten en goed drie uur spelen het remise- voorstel gretig accepteerde. De Ne derlandse WK-kandidaten gingen - met uitzondering van Rob Clerc - wel fel in de slag. Gerard Jansen probeerde remisekoning Michael Korenevski tot een echt gevecht te krijgen en nam alle risico's die aan dat voornemen vast zaten. Dat kostte hem niet alleen de nodige tijd maar leverde hem ook een wat mindere positie op, die uiteindelijk toch nog in remise eindigde eindi ge. John van den Borst en Alexan der Bogljanski creëerden allerlei spanningen, die rond de dertigste zet tot een ontknoping kwamen. Een vier om vier-ruil maakte een einde aan de spanning en de partij: remise. Hans Vermin investeerde in de opening van zijn tweede duel tegen Alexander Baljakin veel tijd. Voor de Nederlandse nummer vier voor het WK werden de problemen ech ter spoedig te groot en rond de der tigste zet was de situatie al zeer precair. Tot die conclusie kwam ook Vermin en met de vlag op val len gaf hy in een volkomen hopelo ze positie de strijd op. Het was de eerste verliespartij op de deze tweede dag, die snel gevolgd werd door een echt onverwachte neder laag van Auke Scholma. De Fries had een uitstekend ogende stelling weten op te bouwen, maar zijn tijd was slecht verdeeld. ANTWERPEN (ANP) - Het natio nale vrouwenteam heeft de verde diging van de Europese softbaltitel ingezet met een klinkende over winning. Denemarken werd gister middag in een nat Antwerpen in 4,5 innings binnen zestig minuten met 11-0 van de honken geslagen. Jacqueline van der Vlugt werd de winnende werpster met de cijfers 8-1-0-1. Het verloop van de titelstrijd in Antwerpen wordt gedwarsboomd door de weersomstandigheden. De ochtendwedstrijd van Nederland tegen West-Duitsland verregende en het avond-optreden tegen Bel gië kon nog net tussen de buien worden afgewerkt. Net als de Deense vrouwen slaagden ook de Belgische speelsers er geen van al len in de thuisplaat te bereiken. De Nederlandse wel. Tien keer zelfs: 10-0. De uitslagen op de eerste dag zijn: Nederland - Denemarken 11- 0, West-Duitsland - Italië 0-22, Bel gië - Nederland 0-10. BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE AMSTERDAM (GPD) - De NAVO- vloot die na een grootscheepse oe fening op de Noordzee en de Atlan tische Oceaan Amsterdam zal aan doen voor een nabespreking, is slechts welkom voor zover het schepen betreft die niet uitgerust zijn met kernwapens. Dit zei bur gemeester Van Thijn van Amster dam gistermiddag in de Amster damse raad tydens een interpella tie van het raadslid Bob van Schijndel van het Links Akkoord over dit onderwerp. Inmiddels is duidelijk geworden dat van de 32 schepen die aanvankelijk de Am sterdamse haven zouden aandoen, er nog slechts 22 over zyn. De commandanten van de ande re schepen hebben laten weten niet in de hoofdstad te zullen afme ren. Het komende vlootbezoek heeft in Amsterdam geleid tot veel verontrusting onder de bevolking. Niet alleen bij buurtbewoners in het Oostelijk Havengebied die veel overlast vrezen van passagierende bemanningen, maar ook bij diver se vredesgroepen. 'Het feit dat dit bezoek plaats vindt in de Vredes- week is regelrecht een provocatie te noemen', aldus het PVdA raads lid Annemarie Grewel tijdens de interpellatie. In actiekringen wor den acties voorbereid, wanneer in de periode van 20 tot 27 september dat vlootbezoek toch doorgaat. Het raadslid Bob Van Schijndel wees er in zijn interpellatie op dat Amsterdam niet alleen sinds no vember 1982 Kern vrije gemeente is, maar ook in 1984 een motie van zijn hand heeft aangenomen, VEENDAM (ANP) - Het personeel van het aardappelzetmeelconcern Avebe heeft de directie gisteren een ultimatum gesteld. Vóór maan dag 8 september 12.00 uur moet de Avebe-directie duidelijkheid ver schaffen over wat in de naaste toe komst met de lonen van het perso neel moet gebeuren. "Komt die duidelijkheid er niet, dan komen we massaler en grimmiger terug. Stakingen sluiten we niet uit", al dus districtsbestuurder S. Klin- waren oictpren van Ha kenberg van de Industriebond verschillen- FNV. Namens het personeel en de de fabne,ken naar Veendam geko- stond dat Mrlogsschepen met ^"^bondeDP ovëSSe SSaTtaSKMS? f kernwapens niet welkom zijn in Wjhetulümatumaan Avebe-direc- lange stoet trokkeïdl^soneëls" Rond de 600 Avebe-werknemers V~ LONDEN (Rtr.) - De Britse over- Eerder werd gezegd dat er drie heid gaat een obligatielening plaat- miljard dollar aan obligaties zou sen van vier miljard dollar, onge- worden geplaatst, maar de belang- veer 9,16 miljard gulden, zo is van- stelling voor de stukken bleek zo daag in Londen bekendgemaakt, enorm groot te zijn dat de regering Het is de grootste lening die ooit op de internationale obligatiemarkt is geplaatst. DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Koning (financiën) dient zo snel mogelijk een einde te maken aan praktijken van ondernemers die via zogenoemde geld-terug-acties fiscale voordeeltjes in de wacht sle pen. De Kamerleden Ter Veld en Vermeend (PvdA) en Van Erp en De Grave (WD) dringen hier op aan in schriftelijke vragen aan de bewindsman, naar aanleiding van een maas in de huidige fiscale wet geving. geen been in zag om het bedrag van de lening met een miljard dol lar te verhogen. Volgens het Britse ministerie van financiën is de le ning, die tien jaar loopt, nodig "om de deviezenreserve te versterken in een periode van onzekerheid over de wisselkoersen". Groot-Brittannië heeft geen te kort aan deviezen, maar eerder de ze week werd wel bekend dat de deviezenreserve in augustus is ge slonken met 159 miljoen dollar tot 18,92 miljard dollar. Hieruit kan worden geconcludeerd dat de overheid op de internationale wis selmarkt heeft geïntervenieerd om de koersdaling van het pond ster ling een halt toe te roepen. Amsterdam. Burgemeester Van Thijn onderschrijft ook persoon lijk die motie, zo liet hij gisteren de raad weten. Maar als burgemeester had hij niets te zeggen over de komst van oorlogsbodems. De uit nodiging daarvoor was afkomstig van de minister van Defensie, toen nog Job de Ruyter. Boete voor dierenarts die koe mishandelde ROERMOND (ANP) - De kanton rechter in Roermond heeft gisteren een 5o-jarige dierenarts uit het Limburgse Montfort een geldboete van 2500 gulden of 15 dagen hech tenis opgelegd wegens ernstige mishandeling van een koe. De ver oordeling is conform de eis van de officier van justitie. Het dier werd vorig jaar mei met een krachttoestel, een zogenoemde geboortekrik, verlost van een kalf. Het kalf werd dood geboren en de koe zo ernstig gewond dat het dier naderhand moest worden afge maakt. Volgens de verdediger en twee getuigen a décharge wordt het be wuste krachttoestel vrij algemeen toegepast en in Nederland aan vaard. De kantonrechter kon deze mening niet onderschrijven. Vol gens hem laat de wet het gebruik van de geboortekrik niet toe. Ook wees hij het verweer af dat de Directeur Mak benadrukte de noodzaak voor Avebe om de schul den te saneren. Daarbij zullen niet alleen het personeel, maar ook de boeren, de banken en de provincie Groningen geld op tafel moeten leggen. Minister Braks van land bouw heeft dat als voorwaarde ge steld voor het kwijtschelden van een schuld van 183 miljoen gulden. Het personeel is het met die voorwaarden wel eens, maar is van mening dat het zelf al aan die voor waarden voldaan heeft. De werk nemers zijn niet van plan nog eens een loonoffer van 15 miljoen gul den te brengen. Directeur Mak heeft inmiddels ambtelijk contact met het ministe rie van landbouw en visserij gehad over de voorwaarden die de minis ter heeft gesteld. De directeur was niet optimistisch over de mogelijk heid dat de voorwaarden anders en ten gunste van het personeel geïn terpreteerd zouden kunnen wor den. Avebe-directeur Mak richtte zich gisteren tot demonstrerende werknemers het aardappelzetmeelconcern. (foto ANP) Linkse politici echter is wpttip pn nv„rt,tiirpnH „Union Patnoticavermoord, de tonrechter is wettig en overtuigend bewezen dat de dierenats de lei ding heeft gehad bij het nodeloos kwellen van de koe. i van een van de' be- ill Colombia zijll guerrilla-bewegingen politieke langrykste het land, de FARC. Met de De stichting Lekker Dier zegt 7,°?"} °p'f®*5 v,an blij te zijn met de uitspraak van de in het lagerhuis, het afgelo- kantonrechter. Ze is benieud wat pen weekelnde,en de moord °P de het ministerie van landbouw gaat doen. Tijdens de zitting1 door Het ministerie van financiën liet weten dat er nu voordeel wordt ge- de haald uit de gunstige gang van za- de ken op de obligatiemarkt, i kantonrechter lieten getuigendes- qnu Cnrpnkplc kundigen weten dat 90 procent van UU de boeren de geboortekrik ge bruikt. Volgens Lekker Dier zou de algemene inspectiedienst van het ministerie van landbouw con trole moeten houden op de praktijk slechts zo'n tien procent nanciële deskundigen houden het zigbeid van het krachttoestel in de van de waardebonnen daadwerke- erop dat de lening is bedoeld als lijk ingewisseld. De producent kan signaal aan de internationale echter wel btw terugvorderen voor selmarkt dat de regering niet veehouderij. Verder is de stichting benieuwd of de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Dier- het totale bedrag aan verstrekte ze- is het koersverloop van het geneeskunde nog stappen tegen de pond op zijn beloop te laten. dierenarts gaat ondernemen. enige senator van de linkse groepe ring, maandag jongstleden, begint menig Colombiaan zich af te vra gen hoe serieus men de op 7 augus tus begonnen president Virgilio Barco moet nemen. Leonardo Posada Pedraza, het Congreslid, werd doorzeefd met mitrailleurvuur terwijl hij door de straten wandelde van het noorde lijke stadje Barrancabermeja. En leven niet zeker terwijl Jaime Pardo Leal, de abso lute leider van de UP, in het presi dentiële paleis van Bogota garan ties eiste voor de veiligheid van zijn partykameraden trof de sena tor Pedro Nel Jimenez Obando een soortgelijk lot in het oostelijke plaatsje Villavicencio. Bij beide aanslagen gebruikten de 'onbeken de' daders een motorfiets. „De UP zal zich niet zomaar la ten uitmoorden", zo stelde Pardo Leal toen hy op de hoogte werd ge bracht van de moord op Jimenez. Maar nog geen vier uur later was het opnieuw raak in het dorpje Ro sas, waar UP-gemeenteraadslid Quimbaya Montejo door een groep zwaarbewapende mannen naar het hiernamaals werd verwezen. Een waar bloedbad tegen linkse politi ci. 25 leiders in minder dan 15 da gen, aldus Pardo Leal. En tegelij kertijd melden Colombiaanse kranten dat ook de 'schoonmaakoperatie' van een doodseskader in Cali, de tweede stad van Colombia, in alle hevig heid doorgaat. Zo vielen er het af gelopen weekeinde in die stad 16 doden. Met behulp van sympathisanten van de verzetsbeweging FARC en de resten van de Communistische Party werd de „Union Patriotica" opgericht. Ondanks verschillende botsingen met het leger en hon- derd-en-een obstakels tydens de verkiezingscampagne boekte de UP redelijke resultaten bij de ver kiezingen van maart en mei van dit jaar. Problemen rond Pe res-Moebarak TEL AVIV - De voor 10 en 11 sep tember geplande topconferentie tussen premier Peres van Israël en premier Moebarak van Egypte stuit op problemen. Gisteren be kende premier Peres in Jeruzalem tegenover buitenlandse journalis ten dat het zelfs nog niet zeker is waar en wanneer de topconferentie zal plaatsvinden. Ook de Amerikaanse afgevaar digde voor het Midden-Oosten Ri chard Muiphy zou er nog niet in geslaagd zijn de Jordaanse koning Hoessein te overreden zich by het vredesproces in het Midden-Oos ten aan te sluiten. Murphy, die gisteren voor de tweede maal binnen 24 uur overleg pleegde met premier Peres, nadat hy in de Jordaanse hoofdstad Am man met koning Hoessein had ge sproken, heeft inmiddels het State Department in Washington laten weten dat hij nog geen doorbraak heeft bereikt. Bepaald niet in optimistische stemming zei premier Peres giste ren dat het nu ging om het formu leren van een vredesstrategie voor de komende twee drie jaar. Het was echter nog te vroeg, zo zei hy, om van enige vooruitgang te kun nen spreken. Op verzoek van premier Peres zal Richard Murphy vandaag in Cairo moeten proberen de laatste problemen rondom het arbitrage- proces voor het omstreden grens- gebeid Taba te overwinnen. Tot nu toe zijn beide partyen er niet in ge slaagd de drie internationale arbi ters aan te wijzen die moeten bepa len tot wie het grensgebeid toebe hoort. In Jeruzalem werd gisteren al ge suggereerd dat Egypte opzettelijk moeilijkheden creëert. Zoals be kend heeft Egypte herhaaldelijk la ten weten dat de topconferentie met premier Peres alleen kan plaatsvinden wanneer de onder handelingen over de Taba-arbitra- ge zijn afgerond.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17