René Holman eindelijk 'thuis' S 0 T Vein Thijn: fans Den Haag weren Van de Kerkhof bewijst waarde Aanvaller wijst Feyenoord tegen oude club de wég (0-4) Spektakel met oud-renners uit Tour Scores in profvoetbal DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1986 SPORT PAGINA 13 'Het is bittere ernst' AMSTERDAM (GPD) - De mededeling van burgemeester Van Thijn dat hij serieus naar wegen zoekt om FC Den Haag uit te sluiten van voetbal in de hoofdstad, heeft voor flink wat opschudding gezorgd. Ajax-penningmeester Bartels, die te gast was op de commissievergadering waar Van Thijn zijn afschuw uitsprak over de antisemitische houding van het Haagse supporterslegioen, trok wit in zijn toch niet geringe gezicht weg. „Als dat gebeurt, kan Ajax zijn uitwedstrijden ook wel vergeten", stamelde hij met de hand op de interruptiemicrofoon. De dreigende uitsluiting van het Haagse elftal en zijn supportersle gioen is tot nu toe de meest ver gaande aanpak waarmee Van Thijn het geweld rond de voetbalsta dions denkt te kunnen bestrijden. De Amsterdamse burgemeester is vooral geschokt en diep gegriefd door het verbale geweld van het hofstadlegioen. „Ze mogen dan honderd keer schrijven dat die an tisemitische uitingen alles te ma ken hebben met een bijnaam van Ajax, maar voor mij en vele ande ren is dit bittere ernst. Dit gedrag kan en mag niet zonder gevolgen voor de club blijven". Het waren, begeleid door een overmacht aan politie, de meest fa natieke FC Den Haag-supporters die luid 'Joden, joden, joden' roe pend over de Amsterdamse Sta dionkade trokken, richting Olym pisch Stadion. De supporters kon digden aan op jodenjacht te gaan en voor een huis, waar een joodse kandelaar voor het raam stond, werd zelfs een afschuwelijke vreugdedans gehouden. Racis tisch, antisemitisch en daarom on toelaatbaar, meende Van Thijn. Het speet hem, dat de politie niet op dat moment al ingreep om een einde te maken aan die kreten. Maar, zo meende hy, „terecht heeft de politie toen het belang van de openbare orde laten prevaleren. Maar voor alles moet een herhaling van dit gebeuren worden voorko- De vergadering van de raads commissie Politiezaken werd ook bijgewoond door de secretaris van de Stichting F Side, het beruchte Ajax-legioen dat bij uitwedstrijden van de hoofdstedelijke eredivisio- nist al even gewelddadig kan op treden als de harde Haagse kern. Astrid van Marmeren: „Ik vind het hypocriet om zo'n maatregel te ne men. Jodenclub is een scheldnaam voor Ajax, die ons niet raakt. Twee jaar terug nog had je dat spandoek van die Feyenoorders. Iets van 'Jo den dood'. Wij denken dan: laat maar schelden. Twee weken later hadden wij als antwoord het span doek 'Joden kampioen'. Het deert ons niet". Alcoholverbod Suggesties in de raadscommissie als een alcoholverbod by dit soort wedstrijden en het verhalen van de extra kosten aan politiezorg op het Ajax-bestuur konden niet direct door Van Thijn gehonoreerd wor den. Ze staan niet los van een lan delijke aanpak van het voetbalvan dalisme. Van Thijn: „We kunnen wel voorzichtig een voortrekkers rol spelen, maar we hebben ons ook te scharen achter het landelijk beleid, dat in samenspraak met an dere partijen zoals de KNVB ont wikkeld wordt". Reactie van woordvoerder Tony Toet van Midden-Noord, de groe pering die verantwoordelijk was voor de antisemitische leuzen in Amsterdam: „Nee, over excuses denken we niet eens. Wat zou het ook uithalen. Ik zal volgende keer misschien wel mijn mond houden, maar voor de anderen kan ik niet spreken. We vinden het allemaal ook knap overdreven. Wij zijn niet de enigen die die Amsterdammers Joden noemen. Als ze ons dus zou den uitsluiten, dan vind ik dat dat ook moet gelden voor clubs als Utrecht en Feyenoord". Veel Mid- den-Noord-supporters waren gis termiddag al naar het Zuiderpark getrokken toen ze het nieuws op de radio vernamen. Voorzitter De Stoop was echter niet aanwezig om de Haagse aanhang te woord te staan. Komende vrijdag zullen de gebeurtenissen in Amsterdam wel worden besproken in het suppor tershome. Daarbij zullen ook het bestuur en de spelers van FC Den Haag aanwezig zijn. Vreemd FC Den Haag-secretaris Fred van Hal kan de reactie van burgemees ter Van Thijn maar moeilijk begrij pen. „Als de politie constateert dat supporters een overtreding dan wel misdrijf begaan, moet direct worden opgetreden. Het doet dan wat vreemd aan als de burgemees ter als hoofd van de politie achteraf verontwaardigd reageert. FC Den Haag distantieert zich van dit er gerlijke supportersgedrag, maar het gaat eigenlijk maar om een groep van vijftig jongens in de leef tijd van 16,17 en 18 jaar. Tijdens de wedstrijd waren het de Ajax-sup- porters die met name de eretribune onveilig maakten. Van Thyn by- voorbeeld verliet de tribune al ver voor afloop, waarschijnlijk omdat hij het te dreigend vond. Wij moe ten de zaak in het bestuur natuur lijk nog bespreken en afwachten wat de uiteindelijke beslissing van Van Thijn is. Het gaat per slot van rekening om een wedstrijd die pas volgend seizoen moet worden ge speeld". Enkele organisaties, waaronder de Anne Frank-Stichting, hebben in een gezamenlijke brief aan mi nister Korthals Altes van justitie gevraagd om een consequent en actief vervolgingsbeleid tegen ra cisme bij sportmanifestaties. De Anne Frank-Stichting is niet te spreken over het politieoptreden rond de wedstrijd Ajax-FC Den Haag. De stichting heeft veel reac ties gekregen naar aanleiding van de racistische leuzen die werden geroepen, met name vanuit ver zetskringen, waar grote onrust is ontstaan. 'Oude meester' scoort twee keer EINDHOVEN (GPD) - De 'oude meester' bewees andermaal zijn waarde voor PSV. Drie dagen na de dreun tegen Ajax dankte de landskampioen het voornamelijk aan Willy van de Kerkhof dat de ploeg een nieuwe deceptie be spaard bleef. Dank zij twee treffers van hem, met zijn bijna 35 jaar de oudste speler op het veld, kwam PSV tegen Fortuna met de schrik vrij (2-1). „Die is nog lang niet versleten", prees Fortuna-trainer Bert Jacobs naderhand de veteraan, die een lichtend voorbeeld was voor zijn aangeslagen medespelers. „De ploeg zat na zondag een beetje dood", refereerde de deze maand jarige Van de Kerkhof aan het moeizame herstel. „Daar komt bo vendien nog eens bij dat Fortuna voor ons altijd een moeilijke tegen stander is. Daarom kwam deze wedstrijd voor ons in feite op een heel slecht moment". De twee treffers van de oud-in ternational, die vorig seizoen niet Uitdager Karpov krijgt uitstel LENINGRAD (Reuter/AFP) - Uit dager Anatoli Karpov heeft uitstel gevraagd en gekregen van de der tiende schaakpartij in de twee kamp om de wereldtitel, die giste ren in Leningrad had moeten wor den gespeeld. Het was de tweede keer, dat Karpov om een time-out verzocht. De partij tussen de twee Sovjet- schakers, de eerste in Leningrad na de twaalf in Londen, is ver plaatst naar morgen. Andrei Sokolov heeft zich her steld van zijn nederlaag in de ope ningspartij tegen Arthur Joesoe- pov. In de tweede ontmoeting in de finale van het kandidatentoernooi hield Sokolov gisteren in Riga met zwart de aanvalsdrift van zijn land genoot in bedwang. Na 38 zetten kwamen beide grootmeesters re mise overeen. Joesoepov leidt na twee van de veertien partijen met 1.5 - 0.5. DEN HAAG (ANP) - Excelsior slechts 2675 toeschouwers op op het duel tegen Ajax (0-2), dat de Amsterdammers na de rust beslisten door treffers van Bos man en Rijkaard. Sparta - Veendam kende een rumoerige slotfase door du bieus ingrijpen van arbiter Van Mierlo. Hij deed beide ploegen in de laatste twee minuten een strafschop cadeau, waardoor de eindstand 3-3 werd. Dat was veel te weinig voor Sparta dat voor de rust op 2-0 kwam door Eijer en Böckling. Na de pauze maakte Veendam in een mi nuut gelijk door Huistra en Klompstra (2-2). Dankzij Van Mierlo zagen de 1500 toeschou wers nog twee treffers in twee minuten. Dubieuze rol arbiter bij Sparta-Veendam Twente leek tegen PEC ge- keer op de goede plaats (2-0), maar de Zwollenaren herstel den zich in het tweede bedrijf krachtig. Door Alex Booy en Doufikar werd het alsnog gelijk (2-2). Haarlem werd midden moter door de winst op FC Utrecht (2-1). Piet Keur scoorde met wind mee twee keer, FC Utrecht door Van Loen één keer. FC Groningen verloor voor de tweede keer binnen vier da gen. Na de nederlaag tegen PEC volgde gisteravond op ei gen veld verlies tegen FC Den Bosch (0-1). De Bosschenaren hebben na vijf wedstrijden ze ven punten. Het resultaat van twee overwinningen met 1-0 en drie maal 0-0. In Groningen was Gillhaus de matchwinner. GA Eagles en VW stuurden de toeschouwers ontevreden naar huis. De ploegen deelden de punten (1-1) door Verbeek (0-1) en Small (1-1). FC Den Haag be haalde zijn eerste thuisover winning. Door de winst op AZ (2-0) zette het de produktieve reeks in de laatste wedstrijden voort. Otto en Schellevis brach ten de eindstand al voor de rust op het scorebord. KERKRADE (GPD) - Ruim een jaar lang bleef Rob Baan als coach ongeslagen. Op het moment dat hij zich met Ro- da JC op de plaats nestelde waar hij verleden jaar - zij het een divisie lager - met FC Den Haag zo lang vertoefde, zette Feyenoord een fikse streep door alle Kerkraadse re keningen. De Rotterdammers, die sinds jaar en dag huize- hoog tegen de trip naar Kaalheide opzien en dat ook nu weer deden, wonnen achteraf gezien simpel: 0-4. Een over winning die al vroeg in de wedstrijd gestalte kreeg, waar door er in de tweede helft van een wedstrijd amper sprake was. Hoofdschuldige aan het mislukte scenario voor elfduizend toeschou wers - Roda JC-Feyenoord stond in het verleden steeds bol van span ning en sensatie - was ex-Roda JC'er René Hofman. In vertrouwde omgeving bleek hij ineens weer tot acties in staat die tot op heden vaak bij voorbaat gedoemd waren te mislukken. „Dit was mijn beste wedstrijd voor Feyenoord", kon hij dan ook tevreden constateren. „De stijgende lijn die tegen FC Gronin gen en Haarlem in mijn spel was heeft zich gelukkig doorgezet. Jammer voor Roda JC. De ploeg viel mij tegen. In het verleden heeft Feyenoord het aanmerkelijk moeilijker gehad. Roda speelde ons volledig in de kaart, vandaar dat de uitslag nog veel hoger had kunnen uitvallen". En dat terwijl de thuisploeg zo voortvarend van start was gegaan. Schoten van Blatter en Hoekman vlogen net over en Feyenoord moest al meteen in die aanvangsfa se met de rug tegen de muur. René Hofman vond het best, want hij kreeg op die manier de ruimte die hij voor zijn spel nodig heeft. Twee snel uitgevoerde counters en na ruim een kwartier was het duel in feite al beslist. Hoekstra en Hof man zelf schoten hun ploeg op voorsprong. Hadden de Rotter dammers bij het tot stand komen van de treffers het geluk op hun hand - twee keer ketste de bal via de staander voorbij doelman Jos- Smits - Joop Hiele had de hulp van het ijzerwerk hard nodig bij een schot van Pierre Blattler en een kopbal van Hennie Meijer. „Stomme pech", vond Rob Baan. „Zij maken twee lucky's, ter wijl wij slechts de lat raken. Tij dens de rust is er dan niet veel meer te repareren. Je kunt gokken op een snel doelpunt en hopen dat het publiek dan achter de spelers gaat staan. Je probeert een soort al- les-of-niets-spelletje en je accep teert het risico dat daaraan verbon den is". Feyenoord wachtte rustig af en schakelde Ernie Brandts, die met zijn kopkracht de aanval kwam versterken, kundig uit. Lars Elstrup en René Hofman lagen doorlopend op de loer om met hun snelheid de verdediging van Roda JC te omzeilen. Beiden scoorden na de hervatting uit zo'n snelle uit val. „In het begin hebben we geluk gehad", stelde ook Feyenoord-trai- ner Rinus Israel vast. „Door de snelle voorsprong ging het dan al lemaal wat makkelijker. Roda JC moest achter die achterstand aan hollen en wij konden wachten tot dat hun verdediging open ging. Dat gebeurde vaak genoeg en als mijn spelers wat beter met de kan sen waren omgesprongen, hadden we met zes of zeven doelpunten verschil moeten winnen. Deze uit slag is echter al leuk genoeg". In Rinus Israels betoog klonk nog steeds het respect dat in de Feyenoord-gelederen schuil ging voor de wedstrijd. René Hofman: „Roda JC draaide voor deze ont moeting goed. Zeven punten uit vier wedstrijden en nog geen tref fer tegen. En dat terwijl Feyenoord in Kaalheide slechts één keer, toen Cruijff er nog speelde, punten wist te halen tegen Roda. Logisch, dat we met gemengde gevoelens naar Limburg kwamen". Overbodige balast, zoals dus al na ruim een kwartier bleek. John de Jong, René Hofmans directe te genstander, zag negentig minuten lang de hielen van zijn opponent. RoB Baan weigerde echter gebruik te maken van bijvoorbeeld het ont zag dat Hofman in zijn Kerkraadse periode voor verdediger Eugene één keer scoorde, vielen kort voor en na de rust. De eerste kwam in aanmerking voor de schoonheids prijs toen hij vanuit de hoek van het doelgebied de bal met een gave lob over doelman Van Gerven in de verste hoek deponeerde. Zijn tweede scoorde de Helmonder op aangeven van Gullit, uit wiens voorzet Van de Kerkhof de bal on gehinderd mocht inkoppen. 'Het is de eerste keer', greep Van de Kerk hof terug in zijn herinnering, 'dat ik twee keer in een wedstrijd voor PSV heb gescoord'. Voor PSV kwamen die doelpun ten als een verlossing. In de jacht op eerherstel begon de thuisclub gretig en met veel elan, maar was er toch hooguit sprake van een op tisch overwicht. Behoudens een scoringskans voor Thoresen, die Van Gerven op zijn weg vond, le verde het jachtige offensief nauwe lijks rendement op. Tot overmaat van ramp kwam PSV halverwege dat eerste part ook nog op achter stand, toen de wel erg laconieke Van Ettekoven een strafschop her kende in een handsbal van Koe man uit een voorzet van Janssen. Die kans het Wout Holverda zich niet ontnemen en vanaf elf meter joeg hij de bal hard langs Van Breukelen. „In de voorbereiding", doorzag Hiddink de netelige situatie met het oog op de eerste Europese be kerontmoeting over veertien da gen tegen Bayern Munchen, „was de vraag wie er op de bank zou zit ten. Nu is de situatie precies omge keerd en zullen we er voor moeten zorgen dat Koolhof zo snel moge lijk wedstrijdritme opdoet". Want zoals de situatie nu ligt, is Thore sen de eerstkomende maanden uit geschakeld, is het uiterst dubieus of Gerets (gebroken rib) over twee weken van de partij kan zyn en re kent Hiddink vooralsnog ook niet meer op het duo Arnesen-Nielsen. „Want steeds als je denkt dat die twee weer speelklaar zyn, blijkt dat ze toch niet kunnen spelen". Dat die blessuregolf PSV gister avond net niet opbrak dankte de ploeg op de eerste plaats aan Van de Kerkhof, maar ook aan het ver dedigingsduo Koot-Samuel, tegen wie Holverda en Linford weinig in de melk te brokkelen hadden. Zon dagmiddag tegen Ajax nog een stuntelende figurant in het duel met Van Basten begon Samuel nu weliswaar uiterst nerveus en voor zichtig maar groeide de Canadees in de loop van de wedstrijd uit tot een van de uitblinkers. Simon Tahamata flitst langs Roda-aanwinst Piet Wildschut. Nu al 16000 aanmeldingen 'Elfsteden' LEEUWARDEN (GPD) - Bij de Vereniging De Friesche Elf Steden blijft de post binnen stromen. In twee dagen kwa men vier volle zakken binnen met naar schatting 16.000 tot 17.000 brieven, terwijl op het privéadres van secretaris jhr. Gustaaf Witsen Elias nog drie honderd expresbrieven en te legrammen lagen te wachten. De secretaris waagt zich niet aan een voorspelling over het totaal aantal aanmeldingen, dat het bestuur uiteindelijk op zijn bureau krijgt. Ledenadmi nistrateur Phlip Nota gaat uit van een minimaal 20.000 aan meldingen, "een voorzichtige schatting". Hanssen heeft gekregen. Hanssen was belast met de bewaking van Simon Tahamata. Doordat de klei ne middenvelder zich regelmatig terug tot op eigen speelhelft liet zakken, liep Hanssen er als verde diger verloren bij. Baan: „Ik weigerde het elftal, dat tot dan toe nog geen treffer moest incasseren, om te zetten. Ik vond dat De Jong dat karwei moest kla ren. Nou dat is niet gelukt, jammer. Mijn eerste competitienederlaag na lange tijd. Dat doet pijn. Het is effe i DEN HAAG (GPD) - Een wielerspektakel rond oud-Tour de France-coryfeeën. Dat staat oud-be roepsrenner Gerben Karstens voor ogen, die ervan overtuigd is volgend jaar in Amsterdam een deel nemersveld té kunnen presenteren dat bol staat van de grote namen. Zo zouden legendarische win naars als Bartali {7$, Kübler{66), Bahamontes (58), Pingeon (46), Janssen (46) en Ocana (41) bereid zijn volgend jaar in het strijdperk te treden. Karstens, die het plan gisteravond in het televi sieprogramma Zomertijd lanceerde, wil ook ande re grote namen uit het verleden laten opdraven. Zo zouden bijvoorbeeld in Nederland Wim van Est (63) en Gerrit Voorting (63) al interesse hebben ge toond. De ex-sprinter wil het wielerspektakel fi nancieren door middel van sponsors uit het be drijfsleven. Karstens staat op den duur een Europees circuit vooroud-professionals voor ogen. „Misschienzelfs tot ih Canada en Amerika". Maar- Amsterdam krijgt wat hetn betreft de primeur. Toeschouwers: 6000. Haarlem - FC Utrecht 2-1 (2-0). 34. Keur 1-0,45. Keur 2-0,79. Van Loen 2-1. Scheids rechter Mulder, toeschouwers 2500. Sparta - Veendam 3-3 (2-0). 12. Eijer 1-0,25. Böckling 2-0,47. Klompstra 2-1,48. Huistra 2-2, 88. Wijnberg (strafschop) 3-2, 90. Klompstra (strafschop) 3-3. Scheidsrech ter: Van Mierlo. Toeschouwers 1500. FC Twente - PEC Zwolle 2-2 (2-0). 8. Wil son 1-0, 45. Wilson 2 0. 48. Alex Booy 2-1, 59. Doufikar 2-2. Scheidsrechter: Blanken- stein, toeschouwers: 6500. Gele kaart: Paus (FC Twente). Go Ahead Eagles - VW 1-1 (0-1). 9. Ver beek 0-1,54. Small 1-1. Scheidsrechter: Ho- bé. Toeschouwers: 3000. Gele kaart: Witte- (FC Den Bosch). veen (Go Ahead) en Van Berge Henegou wen (VW). Excelsior - Ajax 0-2 (0-0). 49. Bosman 0-1, 51. Rijkaard 0-2. Scheidsrechter: Bannet, toeschouwers: 2675. Geel: Wasiman (Excel sior). PSV-Fortuna S. 2-1 (1-1), 26. Holverda (strafschop) 0-1,32. Van de Kerkhof 1-1,48. Van de Kerkhof 2-1. Toeschouwers: 18.500. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Gele kaart: Linford (Fortuna). Roda JC Feyenoord 0-4 (0-2) 9. Hoekstra Eerste divisie Wageningen - NAC 2-1 (2-1). 19. Krommen dijk 1-0, 21. Bannon 1-1. 40. Speelziek 2-1. Sweres (NAO Dc Graafschap - Telstar 3-0 (2-0). 26. Leeu werik 1-0 (strafschop). 35. Leeuwerik 2-0, 63. Leeuwerik 3-0. Scheidsrechter: Kern- pers, toeschouwers: 2600. Rood: Buma (Telstar). Geel: Schaap (Telstar) DS'79 - SW 3-1 (2-1). 3. Van der Weel 1-0, 30. Van Buuren 1-1,43. Matena 2-1,77. Den Bakker 3-1. Scheidsrechter: Van der Laar, toechouwers: 1200. Geel: Den Bakker (DS). Salari (SW) RKC - Willem U 3-3 (2-1). 15. Van Velzen 1-0, 25. Maddock 1-1, 43. Godee 2-1 (eigen doel), 54. Maddock 2-2, 65. Kruys 3-2, 83. Maddock 3-3. Scheidsrechter: Thomas, toe schouwers: 2500. Geel: Brard (RKC), Van Gils, Pirrington (Willem 2) RBC - Helmond Sport 3-2 (2-1). 22. Van der Laan 1-0,33. Van Tilburg 1-1,41. Johan Mo lenaar 2-1, 71. Brood 3-1, 86. Van Tilburg 3-2. Scheidsrechter: Dolstra, toeschou wers: 4021 Emmen - Cambuur 1-1 (0-0). 55. Rontberg 0-1, 56. Metz 1-1. Scheidsrechter: Van de Munnik, toeschouwers: 3700. Geel: Nand- lall (Emmen) Volendam - Vitesse 0-1 (0-1). 2. Van der Brom 0-1. Scheidsrechter: Van Vliet, toe schouwers: 1500. Geel: Bakker, Vooren 1-0, 80. Bijl 2-0, 90. Grim 2-1. Scheidsrech ter: Van Riel, toeschouwers: 4300. Geel: Anema (Heerenveen), Grim (NEC).

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13